streeknieuws Marokko: een tot de verbeelding sprekend land voor een vakantie lm Dag vol verrassingen Joop van Houdt Praktische tips over Marokko Waarheen gaat de Schouwen- Duivelander op vakantie? Nieuwe trend.... Hoe gaat u op vakantie....? ZWEMBADTECHNIEK fotostudio 4 Tweede versie reisrubriek kebab en machoni, zoete mintthee, Marokkaanse koffie en wijnen. Alco holische dranken, verboden voor moslim's, zijn buiten de toeristenho tels en restaurants nauwelijks ver krijgbaar. Fruit, water en limonade wordt overal op straat aangeboden. Eet fruit alleen nadat u het geschild hebt en kraanwater kunt u beter niet drinken, de kans op ziekten is groot. ZIERIKZEE - Marokko, een land dat veel mensen tot de verbeelding spreekt; zwervende nomadenstammen, mysterieuze steden, ruige natuur en een brandende zon. Een land dat in Afrika ligt op nog geen vier uur vliegen van Nederland. Marokko is een arm land. De agrarische produkten worden lopend of met de ezel naar de markt (souk) gebracht. In de stad liggen de souks in de medina, het oude ommuurde deel van de stad met een doolhof van smalle straatjes. Deze souks zijn altijd gezellig druk, een echte toeristische attractie. Een typische karakteristiek van Marokko. het water en het strand hangt. Agadir ligt vrij gunstig aan de kust, droog en zacht in de winter, zonder dat het in de zomer ondraaglijk heet is. Marokko is streng islamitisch. Toe risten moeten de strenge regels van de islam eerbiedigen. Denk aan ge paste, bedekkende kleding bij het bezoek aan een moskee. Ook mogen deze vaak niet betreden worden door ongelovigen. Verder is het de ge woonte om oude of gehandicapte be delaars een aalmoes te geven. Wat het eten en drinken betreft biedt de menukaart in het algemeen een menu dat gebaseerd is op de Franse keuken. Marokkaanse specia liteiten zijn: couscous, boubouche, Bezoek aan de vier koningssteden, Fès, Meknès, Marrakech en Rabat. Trip door het Atlas gebergte met een bezoek aan het zilvermarktje van Tiz- nit en aan Tafraoute een origineel bergdorp. Bezoek aan Goulimime een stadje in de steenwoestijn met rode muren en donker gekleurde berber bevolking, tevens een marktplaats voor Nomaden uit de woestijn. Samenvattend kan gezegd worden dat voor mensen die geïnteresseerd zijn in een andere cultuur Marokko een goede keus is. Het is een traditio neel Arabisch land dat niet te verge lijken is met de Europese toeristen- landen. Marokko is een land met een eigen cultuur. U zult de verleiding waarschijnlijk niet kunnen weerstaan om iets te ko pen, vergeet u niet af te dingen. Af dingen is in het hele land voor alle produkten gebruikelijk. In de grote steden vindt u goede hotels met uit stekende service. Er is een nationale categorie-indeling met sterren. De Nederlandse reisorganisatoren ma ken in het algemeen alleen gebruik van drie, vier of vijf sterren hotels. Appartementen en bungalows wor den in mindere mate aangeboden. Marokko is een land waar de toerist een één- of tweeweekse rondreis even tueel kan combineren met een strand- vakantie. De hoofdstad Rabat vormt samen met de plaatsen Fès, Meknès en Mar rakech de vier koningssteden. Rabat ligft aan de Atlantische oceaankust en is een gezellige plaats met een ha ven, het koninklijk paleis, het mau soleum van Mohammed V met prach tig mozaïek en enkele musea Meknès, een grote, zeer interessan te stad die bestaat uit 2 delen; de door 40 km muur omgeven medina met ko ninklijk paleis en de moderne stads wijk. Het paleis is eindeloos groot met prachtige tuinen, een waterreser voir en patio's met gekleurd stuc werk. De medina met souks is zeer groot. Fès, een stad omgeven door hoge muren en kantelen en prachtige poor ten. Het paleis waar de koning ver blijft is niet toegankelijk. Moskeeën, paleizen en drukke pleinen zijn het bezoeken waard. Moorse architectuur met gekleurd stucwerk en marmeren vloeren komt men overal tegen. Marrakech heeft een ruim opgezet Europees deel met brede boulevards, flats en hotels. De medina ligt achter muren met prachtige poorten. Het Bahiapaleis heeft fraaie vertrekken, patio's en een rustgevende tuin. Er zijn aardige pleintjes met bewerkte fonteinen en op het plein Jemaa El Fna vertonen degenslikkers, waar zeggers, slangenbezweerders, muzi kanten en wonderdokters hun kun sten. Deze steden worden op de meeste rondreizen bezocht. Strandvakantie Wie zijn rondreis wil verlengen met een strandvakantie kan op adem ko men in o.a. Agadir. Gelegen aan de Atlantische oceaankust meer naar het zuiden van Marokko. Een ruim opgezet toeristenoord met brede rech te stranden, winkels, flatgebouwen en restaurants. Het is de enige stad zonder Marokkaans karakter. De restaurants en café's hebben een Eu ropese sfeer en de prijzen liggen hier veel hoger dan elders in Marokko. Er is een mooi schoon, breed en lang zandstrand en helder schoon water. Een nadeel kan echter de mist zijn die soms 's morgens hoofdzakelijk boven Voor Marokko is een geldig paspoort en een visum ver plicht. De Marokkaanse valuta is de Dirham, deze mag niet in- of uitgevoerd worden. Euro- cheques en girobetaalkaarten zijn inwisselbaar bij banken en of postkantoren. Credit cards worden geaccepteerd in grote winkels en hotels. De voertaal is Arabisch, men kan er goed terecht met Frans en in het noorden met Spaans. Een auto huren en Marokko op ei gen houtje verkennen levert geen problemen op. Er zijn weinig auto's op de wegen zo dat u doorgaans rustig rijdt. De belangrijke doorgaande wegen zijn over het algemeen geasfalteerd en redelijk onder houden. Afgeraden wordt om in het donker te rijden i.v.m. de onverlichte wegen, waar zich karren en lastdieren be vinden. Diverse informatie over Marokko kunt u aanvra gen bij het verkeersbureau, Rokin 150, 1012 LE Amster dam. Tel. 020-240025/239089. Onderstaand treft u een overzicht aan van de door Schouwen-Duivelanders ge boekte vakanties in de vertrekperiode 1 januari-31 maart. Zoals verwacht mocht worden staat Oostenrijk bovenaan, maar de belangstelling voor het ei gen land is zeker ook opmerkelijk te noemen. (Bron Van Oeveren - Rabobank Zierikzee). O -3 -O CT> $3 53 53 53 O 2 U) O O fT) c 52- c-t-' 3 X ►1 5T 3 a <0 5T 3 a HHHm O 53 N $3 S3 CO ZIERIKZEE - Vaak is het weekend je Parijs of Londen een leuk uitstapje om de lange winterperiode te onder breken. Vele mensen hebben echter de beide steden ruimschoots gezien en het bruisende leven in deze metro polen beleefd. Vanuit de reiswereld is ingespeeld op deze trend en uw reisagent heeft tegenwoordig een veel ruimer assor timent voor uw tussendoor vakantie. De mogelijkheden zijn b.v. een weekendje naar de miljoenenstad Madrid met z'n vele mooie gebouwen en prachtige winkels, een romantisch weekend naar Wenen, of naar het bruisende Barcelona of zelfs New York per vliegtuig. Per bus of trein behoren ook Berlijn en Kopenhagen tot de mogelijkheden. ZIERIKZEE - Overweegt u per vliegtuig op vakantie te gaan, dan zijn er 2 mogelijkheden: de lijndienst en de charter. Ie: U kiest voor een reis per char tervliegtuig. Dit zijn vaak 8-, 15- of 22-daagse reizen uit de vakantiegid sen van de touroperators. (Op enkele bestemmingen zoals Mallorca, Gran Canaria en Tunesië kunt u zelfs kie zen voor een 11- of 12-daagse reis). De chartermaatschappijen zijn Transa- via, Martinair of Air Holland. Deze reizen van touroperators per chartervlucht noemt men „pakket reizen". Dit houdt in: vlucht vanaf Schiphol (of Maastricht) naar bestemmingsvliegveld en retour; op vang door hostess op het vliegveld van de bestemming; transfer naar en van de gekozen accommodatie, zoals hotel, bungalow of appartement; hostess-service ter plaatse. Dit bete kent dat u niet alleen met problemen ter plaatse een beroep op haar kunt doen, doch ook bij haar terecht kunt voor bv. autohuur, een excursie ma ken, of het bijwonen van een folklo ristische avond. Airport t g Centre Het begint op Schiphol met de tax free winkel! 2e: u kiest voor reis per lijndienst- vlucht. Er zijn enkele touroperators die de reizen per lijndienst organise ren, zoals Airtour. Astrea en Panta reizen (de laatste 2 genoemden zijn specifieke stedenspecialisten). Vaak is er bij deze reizen geen hostess ter plaatse en dient u de transfer van vliegveld naar hotel zelf te regelen. (U kunt zelf een taxi nemen). Het gro te voordeel van lijndienst-vakanties is dat u de uitreisdag en de terugreis dag zelf kunt bepalen. Dit is vooral prettig voor ondernemers, die b.v. geen 2 weekenden weg willen gaan. De vliegvakantie heeft als voordeel dat u veelal binnen een dag op uw vakantie-bestemming bent. zodat u een optimaal gebruik van uw vakan tiedagen kunt hebben - zonder b.v. uren in de file staan op weg naar uw zonbestomming. Eigenlijk begint u al te genieten op Schiphol: taxfree shoppen en in het vliegtuig wordt u reeds met een maaltijd verwend. Advertentie TROUWREPORTAGE DREISCHOR - Het was een dag vol verrassingen, de trouwdag van M. van der Heijden en M. Lems, donderdag in Dreischor. Het kersverse echtpaar werd met een koetsje afgehaald om naar het stadhuis te Brou wershaven te worden gereden waar het huwelijk werd voltrokken. Toen men 's nachts na de receptie en het feest thuiskwam, stond in de tuin bij hun huis aan de Beldert te Dreischor een ludieke stellage met daarop een ooievaar en erin babykleding. Het bleek een verrassing te zijn van de buren, de familie Beuzenberg. ..Het nieuive echtpaar is 40 en 30 jaar oud. Ze zeiden altijd tegen ons: 'Als wij ooit eens trouwen willen we baby's'. Dat hebben we nu op deze manier laten blijken". Het pasgetrouwde stel kon de grap wel waardefen. „Ze hebben nog tot 03.00 uur bij ons zitten napraten omdat ze er zo verrast over waren'al dus mevrouw Beuzenberg. land nog volop bezig was met de we deropbouw. De expositie omvat on der andere foto's van de nieuwbouw van scholen, de automatisering van het Zeeuwse telefoonnet en de uitrei king van het eerste televisietoestel aan een bejaardencentrum in Colijns- plaat. De koude oorlog uit die perio de wordt in beeld gebracht met foto's van Hongaarse vluchtelingen. De ex positie is van 19 april tot en met 2 mei te zien in bibliotheek De Schutse te Burgh-Haamstede, van 3 tot en met 26 mei in bibliotheek De Stolpe te Zierikzee en van 28 mei tot en met 8 juni in bibliotheek De Zaete te Brui- nisse. BURGH-HAAMSTEDE Excursies Slotbos en Zeepeduinen Ook dit jaar worden excursies ver zorgd in het Slotbos bij Slot Haam stede en de Zeepeduinen. De excur sies vinden plaats om 19.00 uur op woensdag op de volgende data: 20 en 27 juni, 4, 11, 18 en 25 juli, 1, 8, 15 en 22 augustus. De excursies vertrekken steeds vanaf de poort van het Slot Haamstede aan de Noordstraat te Haamstede en duren ongeveer twee uur. Ze staan onder leiding van gid sen van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden bij de VW Haamstede, telefoon 01115-1513. Voor groepen van minimaal 15 personen kunnen ook excursies worden georga niseerd buiten de gebruikelijke tij den. RENESSE Live muziek in café Lub Op zaterdag 21 april treedt in café Lub te Renesse de band Basic Trou bles op. De live muziek is te beluiste ren vanaf 23.00 uur. Het gaat om rock muziek uit de jaren zestig. NOORDWELLE Toneelavond Een waterdicht idee. Dat is de titel van het toneelstuk dat op zaterdag 21 april wordt opgevoerd in het dorps huis te Noordwelle. Het gaat om een blijspel in drie bedrijven dat zich af speelt in het afslank- en verjonginsti- tuut Snode-Fleut. Het toneelstuk wordt opgevoerd door elf mensen uit Noord welle die onder leiding staan van mevrouw W. Hoogenboom. Zij is degene die elk jaar weer een aantal dorpsbewoners enthousiast weet te maken voor het opvoeren van een to neelstuk in het dorpshuis. De avond omvat verder een verloting en een bal op muziek van het Delta-combo uit Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Eieren schilderen en zoeken in de Pul Geheel volgens traditie wordt ook dit jaar met Pasen in de Bruse jeugd soos de Pul èen wedstrijd eieren zoe ken en eieren schilderen gehouden. Het evenement is bedoeld voorkinde ren van zes tot twaalf jaar. Op zater dag 14 april vanaf 14.00 uur worden zij in de Pul verwacht om eieren te schilderen. Voor de mooiste eieren is een prijs beschikbaar. Op maandag 18 april, tweede paasdag, kunnen de kinderen eieren zoeken. Vanzelfspre kend is ook het gouden ei weer ver stopt. Wie dit vindt krijgt een prijs. Alle eieren die men vindt mogen de kinderen houden. De eierzoekwed- strijd begint om 8.00 uur, verzamelen bij De Pul. De ouders mogen wel mee komen, maar niet helpen bij het zoe ken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE Collecte De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Zierikzee 8080,- opgebracht. De organisatoren van de collecte zeggen hiervoor ge vers en collectanten hartelijk dank. Dansmiddag ANBO In het gebouw van Dans- en ballet school Kramer aan het Vrije te Zie rikzee wordt op donderdag 26 april een dansmiddag gehouden voor oude ren. De bijeenkomst vindt plaats in het kader van een themamiddag van de ANBO en wordt aangeboden door de dansschool. Alle ouderen die be langstelling hebben zijn welkom. Aanvang 14.00 uur. Foto-expositie Van 19 april tot en met 8 juni is ach- tereenvolgens in de drie bibliotheken op Schouwen-Duiveland een exposi tie te zien van foto's uit de Provincia le Zeeuwse Courant (PZC) van 1956. Aan de hand van foto's en bijbehoren de krante-artikelen wordt een indruk gegeven van dit jaar waarin Neder- NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 AMSTERDAM - Het verkeers- en vervoersbeleid - en in het verlengde daarvan de zorg voor het milieu - is het grote knelpunt gebleken tussen de vier onderhandelingspartners voor een nieuw college in Amster dam. Met name de meningsverschil len tussen de WD en Groen Links bleken zeer groot. PvdA, D66 en VVD zaten iets meer op een lijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4