Paasmiddag in De Lichtboei Een noodlottige week voor een Bruenaar in de oorlog Renesser toneelvereniging Op Drift groeit en bloeit 4 Twee avondvullende stukken voor het nieuwe seizoen Speciale krant op Koninginne dag Vijf jaar zwerven over alle wereldzeeën (II) RENESSE - In het dorpshuis van Renesse werd woensdagavond de goed bezochte ledenvergadering ge houden van de toneelvereniging Op Drift. In haar openingswoord ver welkomde voorzitster Annemarie v. d. Wiel in het bijzonder de nieuwe le den. Ze verklaarde dat het bestuur blij is met de nieuwe leden en dat de vereniging momenteel 29 leden telt. Verder gaf ze een kort overzicht van het afgelopen verenigingsjaar. Tijdens de vergadering werd beslo ten om voor het volgend seizoen een tweetal avondvullende stukken in te studeren, met daarnaast een kort stuk voor kinderen op de sinter klaasmiddag. Tévens zal worden ge tracht om het succesvolle stuk Hoofd stuk twee, dat dit voorjaar gespeeld werd, in het najaar nog één keer te spelen in Middelburg of Vlissingen. Ook werd besloten om zo mogelijk voor beide grote stukken raamregie aan te vragen. De ervaringen die hiermee dit seizoen voor het eerst zijn opgedaan waren zeer positief. Dick Kooman, die op de vorige ver gadering zijn aftreden reeds aankon- ZIERIKZEE - De redactie van de Zierikzeesche Nieuws bode brengt maandag 30 april een speciale krant uit boorde vol informatie over de activi teiten rondom Koninginnedag. De krant wordt in de vroege ochtenduren bij de abonnees bezorgd. Verenigingen, die evenemen ten hebben georganiseerd in het kader van Koninginnedag, kunnen dit melden aan de re dactie van de krant. Dit dient uiterlijk voor vrijdag 20 april te gebeuren. Dat geldt ook voor de programma's van de Oranje verenigingen. Advertenties Aan de adverteerders van de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt de mogelijkheid gebo den hun boodschappen te mel den in de speciale krant. De ruimte is echter beperkt, zodat tijdige reservering noodzake lijk is. De sluitingstijd voor de advertenties is gesteld op maandag 23 april om 12.00 uur. digde, was aftredend en niet herkies baar. Na 17 jaar als secretaris/pen ningmeester te hebben gefungeerd, gaf hij zijn bestuursfunctie op. In zijn plaats werd Dick Wessel geko zen. Annemarie v. d. Wiel, die even eens aftredend was, werd herkozen. Uitgebreid werd gediscussieerd over het al dan niet splitsen van de functie van secretaris penningmees ter. Uiteindelijk werd besloten dat het bestuur zich over deze kwestie zal beraden. De voorzitster dankte Dick Koo man voor zijn grote inzet over 17 jaar. Hij ontving als waardering een diner bon voor twee personen. Uit de keu zecommissie was Els Frank aftre dend. In haar plaats werd reservelid Wil Vermaat benoemd. Als reserves meldden zich Mara de Bel en Wim de Haan aan. Uit het financieel overzicht werd duidelijk dat de kas van de vereni ging het afgelopen seizoen aardig was ingeteerd, ondanks de subsidie van de gemeente. De penningmeester kon dit verklaren aan de hand van het feit dat erg weinig was uit gespeeld. Om er voor te zorgen dat de vereniging financieel gezond blijft werd besloten de contributie met 25% te verhogen van 30 naar 40 gulden. Verder werd besloten de entree bij uitvoering op een tientje te brengen. Donateurs betalen 5,- entree. Ook kwam men overeen om in het vervolg het financieel verslag en de notulen voor de vergadering aan de leden toe te zenden. Aan het slot van de lange vergade ring brachten verschillende leden, die een toneelcursus volgen of in een werkgroep zitten, verslag uit over hun ervaringen. ZIERIKZEE - Op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland werden in verhand met de komende paasdagen speciale activiteiten voor kinderen gehouden. In huurt- en clubhuis De Lichtboei te Zierikzee kwamen 36 kinderen in de leeftijd van 5 tot 10 jaar hijeen voor de open paasmiddag van de woensdagmiddagcluh. De activiteit werd georganiseerd door Miranda Dekkers en Jeanette Gebraad uit Oude-Tonge die momenteel stage lopen in het buurt- en clubhuis. Onder hun leiding maakten de kinderen van afvalmateriaal én nieuwe ■materialen paashazen, paasmandjes, en zelfs complete kleine kraampjes met paashazen erin. Op de foto zijn Petra en Esther bezig het beschilderen van een tempex bal die de kop van een paashaas moet worden. Toen de kinderen met hun paasspullen naar huis gingen kregen zij nog een verrassingszakje mee met daarin paas eitjes en ander snoepgoed. ZIERIKZEE Informatie-avond borstvoeding Donderdagavond 12 april houdt La Leche League een bostvoedingsinfor- matieavond. Borstvoeding geven is een heel natuurlijk proces. Tbch ver loopt een borstvoedingsperiode niet altijd probleemloos. Soms wordt het een heel teleurstellende ervaring voor moeder en kind. Dergelijke si tuaties wil La Leche League proberen te voorkomen door aanstaande moe ders goed en degelijk voor te berei den op deze periode. Met deze voor lichting en goede begeleiding is er een grote kans op het welslagen van de borstvoedingsperiode. De infor matieavond begint om 20.00 uur en wordt gehouden op het adres Juliana- straat 9 in Zierikzee. (Aanstaande) moeders zijn van harte welkom. Speeltuin Zaterdag 14 april begint het nieuwe seizoen voor de mr. Breetvelt-speel- tuin in de Zierikzeese wijk Malta. Kinderen tot 12 jaar zijn welkom om vanaf 10.00 uur paaseieren te komen zoeken in de speeltuin. De speeltuin is in de schoolvakanties dagelijks open tussen 10.00 en 12.00 uur en tus sen 14.00 en 17.30 uur. Buiten de schoolvakanties is de speeltuin toe gankelijk tussen 15.30 en 17.30 uur. Op zaterdag kan men er terecht tus sen 10.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 17.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Collecte De collecte ten bate van de Hart stichting heeft in Burgh-Haamstede 2421,20 opgebracht. Gevers en col lectanten worden hartelijk bedankt. Spellenmiddag NVvH De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield een spellenmid dag in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Ouderwetse spel letjes werden beoefend zoals sjoelen, rummy etc. Er was tevens een reuze- ganzenbord aanwezig. Er was sprake van een goede opkomst en het was een geslaagde middag. Zangkoor Het zangkoor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ver zorgde een optreden in verzorgings centrum Duinoord in Burgh- Haamstede. De dirigente was me vrouw E. Vos-Simons. HAAMSTEDE Paaszangdienst Maandag tweede paasdag 16 april wordt in de Nederlandse Hervormde kerk in Haamstede een paaszang dienst gehouden. De dienst begint om 9.30 uur. Tijdens de dienst worden be kende paasliederen gezongen, afge wisseld door bijbellezing en een kor te meditatie door ds. Haasnoot. De dienst wordt gehouden in de Zomer- kerk. Het orgel wordt bespeeld door Annet van der Linde. BRUINISSE Burgerlijke stand In de maand maart zijn in Bruinis- se vier kinderen geboren in Bruinis- se: Jessica Carolina Geluk, Ilse Wal pot, Cornells Johannes de Danschut- ter en Janna Adriana Wilhelmina van Klinken. In dezelfde maand overle den Henderina Bouwman-Kik (89 jaar), Antonie Christiaan Roelofs (68 jaar), Kaatje de Jonge-Haeck (64 jaar), Isaac van den Berge (76 jaar) en Louwrens Engel van Popering (82 jaar). Rommelmarkt Aktie '88 Aktie '88, het sportactiecomité dat gelden bijeen brengt voor de inrich ting van de nieuw te bouwen sport zaal, houdt op Koninginnedag een rommelmarkt. In verband daarmee zullen op woensdag 25 april spullen bij de mensen opgehaald worden. Spullen voor de rommelmarkt kun nen ook worden ingeleverd bij de fa milie Den Herder, Oudestraat 6. De viering van Koninginnedag zal in het teken staan van Europa '90. In de ver schillende stands zullen vele landen vertegenwoordigd zijn zoals Grieken land met de marathon, de bekende sponsorloop van Aktie '88 en de toren van Pisa. DE PUNT Zeiltochten Zeilvloot De Zeeuwse Stromen start in samenwerking met Rond- vaartbootbedrijf Broninkhof en Be zoekerscentrum De Grevelingen met ingang van zaterdag 14 april met da gelijkse afvaarten vanaf De Punt. Naast de mogelijkheid van een be zoek aan het bezoekerscentrum De Grevelingen en het nabij gelegen tramwegmuseum kan men nu vanaf de steiger bij het bezoekerscentrum een zeiltocht of een tocht per motor boot maken. De zeiltochten vinden plaats met traditionele zeilschepen als klippers, tjalken en kotters. De duur van een tocht is ongeveer twee- eneenhalf uur. De afvaarten zijn da gelijks om 10.00, 12.30 en 15.00 uur voor wat betreft de zeilschepen. Om 14.00 uur vetrekt de rondvaartboot. OUWERKERK Koffie-ochtend Vijfentwintig dames bezochten on langs de door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen georgani seerde koffie-ochtend in Ouwerkerk. Thema van de ochtend was 'Moeder, wat eten we' en handelde over het ver band tussen de ontwikkelingssamen werking en onze eigen maaltijd. De ochtend stond onder leiding van me vrouw A. C. M. Stork-Meijer uit Goes. Na een uiteenzetting over het onderwerp werd in groepjes gediscus sieerd. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF BRUINISSE - Jan de Ronde Janszoon uit Bruinisse. Engelandvaarder tegen wil en dank. Hij kwam uiteinde lijk terecht op torpedobootjager G15. Alles leek nog vre dig toen men aan boord opgeschrikt werd door de mede- ling dat de Duitsers de Nederlandse neutraliteit ge schonden hadden. Het was oorlog. Terwijl De Ronde op 14 mei 1940 aan boord van G 15 opstoomde naar Enge land was hij nog onkundig van het feit dat diezelfde dag Rotterdam werd gebombardeerd en dat de capitulatie nog diezelfde dag getekend zou worden. Volgens de eer ste berichten zouden er duizenden doden zijn gevallen bij het bombardement op Rotterdam. Later werd het doden cijfer vastgesteld op 800. schot heeft gelost, maar het opont houd was maar kort. Op de plaats waar nu de gebouwen van de coöpera tieve aankoopvereniging staan werd een graf gedolven. Rotterdam brandde verschillende dagen. Bij verschillende luchtaanval len werden 14.600 woningen ver woest, 1212 fabrieken, 2293 winkels, 556 hotels en café's, 69 scholen, 21 ker ken, 12 bioscopen, 4 ziekenhuizen en twee schouwburgen. Zevenenzeven tigduizend inwoners van de haven stad wérden dakloos. Ontredderd Leger en vlootofficieren waren compleet het hoofd kwijt. Ontredde ring alom. In Zeeland werd nog door gevochten. In de eerste dagen van de oorlog waren veel Duitse vliegtuigen neergeschoten. Er was taaie tegen stand geboden, maar na de overgave van de vesting van Holland kwam de Franse hulp te laat. Veel te laat. Er werd slag geleverd tussen Duit se en Franse legeronderdelen op de Soedasm, maar de Duitsers triom feerden en de Fransen lieten vele honderden doden achter. Op 17 mei trof Middelburg hetzelf de lot als Rotterdam op 14 mei. Het werd gebombardeerd en verwoest. Op diezelfe zeventiende mei trokken de Duitsers Schouwen-Duiveland binnen nadat ze in de vroege morgen het Zijpe waren overgestoken. Ze landden aan de Rijkssteiger waar de avond tevoren het marineschip Hydra met enkele welgemikte schoten tot zinken was gebracht. Schot Op hun zwère motoren reden de Duitsers groepsgewijs het eiland in. Jonge kerels met op hun helm een doodskop. Bij Zierikzee werd een van hen doodgeschoten. Het is nooit be kend geworden wie dat dodelijke marine, maar dienden niet meer op een schip: Cees Otte, Jan Otte, Piet Beekman, Stoffel Schikker en Wil lem van Kooten. Allemaal Brue- naars. Op een vliegveld in Walcheren deed Johannes de Waal dienst, zij werden allemaal naar Bergen op Zoom vervoerd, overnachtten daar en moesten de volgende dag naar Breda, allen met het krijgsgevangenschap voor ogen. Gelukkig voor hen was Hitler in een bijzonder milde stemming. Hij verordende dat alle lagere militairen, onder zekere voorwaarden, mochten worden vrijgelaten. Ze waren nog voor juni thuis. Onderweg naar Enge land waren ook Bruenaar Willem van der Werf en Jaap Schot, de amateur- historicus die later schipper werd op de ZZ 6. Op de Noordzee, .onder een regen van bommen en granaten van Duitse vliegtuigen, hees de kapitein de wit te vlag en voer terug naar Den Hel der. De eerste werkelijke Bruenaars die Jan ontmoette waren de broers Ma rien en Chris Okkerse. Ze hadden toen ze van school kwamen de keus tussen werk als knecht bij een mos- selschipper of werken als landar beider. Marien en Chris kozen echter voor een bestaan als beroepsmatroos. De broers voeren op de Meerland die in de Engelse haven Falmouth lag. Tussen hen en Jan de Ronde kwam het tot een blijde ontmoeting, (wordt vervolgd) S. A. Jumelet Azn. Voort ging het, het eiland in en de volgende dag was het karwei ge klaard. Alle op het eiland nog vertoe vende militairen werden krijgsge vangen gemaakt. Jan de Ronde Janszoon, in Enge land zoekend naar bekenden, wist nog van niets. Hij ontmoette behalve de manschappen van zijn eigen schip geen enkele bekende. Tbch was er ook nog een Zierikzeeënaar die eveneens op een marineschip was overgesto ken, Anton van Beveren. Hij was net als Jan geen beroepsmilitair en vocht vier jaar tegen de Duitse overmacht die Engeland uiteindelijk nooit be reikte. Voettocht Enkele weken later kwam er nog een Zierikzeeënaar letterlijk en fi guurlijk boven water: Piet Gast. Hij was gelegerd in Vlissingen en ont snapte toen Vlissingen in handen van de Duitsers viel vlak nadat Middel burg plat was gebombardeerd. Gast liep van Vlissingen naar Calais en vandaar kwam hij via de onderzee dienst terecht in Engeland. Waar waren de anderen. Lang niet alles is bekend. Adriaan de Romje, vader van de schipper van de Bru 27, vocht in Rotterdam als 'marinier' voor het behoud van de Maasbrug gen. Nederland had meer matrozen dan schepen om ze allemaal te be mannen en in september 1939 werden ze een soort land-militairen. Velen kwamen in de mobilisatietijd in Veere terecht. Ze waren wel bij de Marien Okkerse. Christiaan Okkerse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4