'Het varken Bill en biggen maken het goed, beheerder Leo is kapot' Haamsteedse vindt aan vloedlijn fles met brief van Engels meisje Ongeval op de rijksweg bij Oosterland Scherpere controles op vracht wagens en autobussen Firma Garage Kerkwerve Geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden goed bevonden Geen wethouders wisselingen in Midden- schouwen Geld opzij voor multi functioneel onderkomen in Zierikzee College Zierikzee wil garantie prijs oud papier afgeven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 april 1990 Nr. 24726 3 OOSTERLAND - Twee autobe stuursters werden licht gewond bij een aanrijding die dinsdag plaats vond op de kruising Rijksweg N59/Molenweg bij Oosterland. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 18.10 uur. Mevrouw T. A. B. uit Oos-, terland wilde met haar auto vanaf de Molenweg de Rijksweg N59 oprijden. Volgens de politie zou zij daarbij geen voorrang hebben verleend aan de auto bestuurd door mevrouw J. H. de R. uit Ooltgensplaat die over de Rijksweg N59 vanuit Bruinisse in de richting Zierikzee reed. De aanrij ding kwam zo hard aan dat beide auto's zeer zwaar werden beschadigd en moesten worden weggesleept..Bei de bestuursters liepen schaafwonden en kneuzingen op. ZIERIKZEE - De afdeling verkeer van de Rijkspolitie in Zeeland gaat vanaf vandaag (donderdag 12 april) het vrachtverkeer en autobussen be ter in de gaten houden op hun snelhe den. Deze gerichte actie op de maxi mumsnelheid duurt tot 12 juni. Door de Rijkspolitie in Middelburg zal zowel opvallend als onopvallend gecontroleerd worden. Als een be stuurder van vrachtwagen of autobus te hard rijdt zal hij of zij direct be boet worden. Een woordvoerder van de Rijkspolitie in Middelburg vertelt dat landelijke statistieken uitwijzen dat de maximum snelheid voor vrachtwagens en autobussen massaal wordt overtreden. „Men rijdt gemid deld 88 kilometer per uur", aldus de politie-woordvoerder. Vijftien pro cent daarvan rijdt harder dan 96 kilo meter per uur. SCHIPHOL - Op een bouwterrein op Schiphol-Oost is wederom een vliegtuigbom uit de Tweede Wereld oorlog gevonden. Een woordvoerster van de gemeente Haarlemmermeer^ heeft dit meegedeeld. Advertentie BOVAG lid Grote ot kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Tientallen volwassenen en kinderen doen vrijwilligerswerk op kinderboerderij De Punt ZIERIKZEE - „Het varken Bill en biggen maken het goed. Leo is kapot". Dat stond op het kaartje dat de beheerder van kinderboerderij De Punt, Leo Lievense bij het hok van het pentrain varken Bill hing toen dit 340 kilo wegende dier was bevallen van drie biggen. „Het was een zware bevalling. We hebben drie dagen en nachten gewaakt tot het zover was. Je moet zo'n dier dan uit de hoeken van het hok houden. Anders drukt het de biggen dood als ze worden geboren". Beheerder Leo Lievense. (Foto: Joop van Houdt). De drie jonge biggetjes van Bill zijn niet de enige jonge dieren die mo menteel op de kinderboerderij rond lopen en Lievense is niet de. enige vrijwilliger. Tussen het geblaat van de schapen, het gemekker van de gei ten en af en toe het geloei van Pietje de koe zijn nog enkele andere volwas sen vrijwilligers in de weer met em mers en bezems. „We werken met ne gen volwassenen die bij toerbeurt komen helpen en met 12 jeugd-vrij- willigers die na schooltijd komen". Lievense is als beheerder zes dagen per week in de weer op De Punt. „En als er bevallingen zijn ook 's nachts". Jonge dieren En bevallingen zijn er de afgelopen maanden veel geweest want het is voorjaar. „Op 12 januari werd het eer ste dwerggeitje geboren en in de eer ste week van juni verwachten we de laatste bevalling. Dan moet Pietje de koe een kalf werpen". Hoewel de naam anders doet vermoeden blijkt Pietje wel degelijk een koe te zijn. „Ze heet eigenlijk Pieternella". In totaal lopen op kinderboerderij De Punt zo'n 200 dieren rond: pony's, schapen, geiten, een ezel, kippen, ko nijnen, cavia's, parkieten en duiven. En omdat het bijna Pasen is ook nog zo'n 65 kuikens. „Ja, het is hier altijd druk". Behalve met dieren ook met bezoekers. Siiids het begin van 1990 brachten al ruim 5000 volwassenen en kinderen een bezoekje aan- De Punt. „We hebben een vaste kern van een paar honderd jeugdige en oudere be zoekers die regelmatig komen. Zij kennen de namen van de dieren soms beter dan dat wij ze kennen. En ver der komen hier veel losse bezoekers en toeristen. Het lijkt wel of ouders tegenwoordig liever met hun kinde ren naar de kinderboerderij gaan om dieren te knuffelen dan naar de speeltuin". Voor kinderen Een prima ontwikkeling vinden beheerder Lievense en de andere vrij willigers. „De naam zegt niet voor niets dat het een kinderboerderij is. We proberen er ook wat van te maken dat kinderen aanspreekt". Vanuit de ze achtergrond is men op diverse ge bieden bezig met het realiseren van nieuwe plannen. „We hebben een groepje vrijwilli gers dat regelmatig evenementen or ganiseert. Bijvoorbeeld paaseieren zoeken op tweede paasdag. Maar te genwoordig proberen zij de kinder boerderij op meer manieren te pro moten. Door via scholen en de VVV te laten weten dat het ook mogelijk is om hier een kinderfeestje te hou den, of dat een rondleiding voor groepen kinderen of ouderen ver zorgd kan worden. Op die manier willen we spelenderwijs of direct overbrengen hoe men met dieren om gaat en hoe ze worden verzorgd". Wanneer er voldoende tijd is of wanneer het nodige geld daarvoor binnenkomt, wil de leiding van de kinderboerderij ook een vijver ma ken. En een speelweitje met wat speeltoestellen voor kinderen. „En tafels en stoelen waar de ouders dan een kopje koffie kunnen drinken. Het geld voor de vijver hebben we al lig gen via een gift en geld voor het ma ken van een speelweitje hebben we aangevraagd bij het Kazernerings fonds". Maar eerst zijn er andere pri oriteiten. Vijf nieuwe onderkomens „Er moeten vijf nieuwe onderko mens worden gebouwd voor de diver se dieren. Tben ik hier vorig jaar juni als beheerder kwam werken bleek dat veel dieren 's nachts buiten moes ten staan omdat er onvoldoende nachtverblijven waren. We hebben toen met materiaal dat we hadden met .zijn allen professorische hokken gebouwd. Maar toen kregen we de ge meente op onze nek want het uiter lijk van die hokken was niet goed. Dat moest aan bepaalde voorwaar den voldoen". Via overleg met de gemeente heeft het bestuur van de kinderboerderij nu toestemming gekregen om die vijf hokken 'op het gemak te vervangen door gebouwen die aan de voorschrif ten voldoen. „De kosten daarvan moeten we wel uit eigen middelen betalen. We krijgen van de gemeente jaarlijks alleen een bedrag om de on kosten voor de beheerder mee te dek ken". Daarom is nu binnen het bestuur van de kinderboerderij een commis sie gevormd die een 'meerjarenplan' voor de vijf gebouwen maakt dat kan worden ingediend bij de gemeente. „Dan kunnen we gelijk ook subsidie aanvragen als bijdrage aan de bouw van die nieuwe gebouwen". Verder moet het geld binnenkomen via de bijdragen en contributie van de 370 donateurs en 300 leden van de kinder boerderij En 20 25 bedrijven in Zie rikzee die De Punt jaar in jaar uit steunen met geld of goederen. „We hebben ook een paar honderd bedrij ven op Schouwen-Duiveland aange schreven met het verzoek om een een malige bijdrage". De 20 bedrijven die daar tot nu positief op hebben gerea geerd worden vermeld op een bord dat op de kinderboerderij staat. Verkoop Verder ontvangt men geld via de ■verkoop van scharreleieren, bloe men, souvenirs, snoep, buttons, stic kers en pennen. „We staan ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel en mogen op die manier tot een bepaald bedrag bijverdienen zonder belasting te hoeven, betalen". Het geld is vol gens Lievense hard nodig. „Alleen al voor het eten van de dieren is in de wintermaanden 700 gulden per maand nodig en in de zomer ongeveer 200". Een kostenpost die belangrijk wordt gedrukt door het oude brood en groente-afval dat veel mensen in 'de bak' voor de kinderboerderij gooien. En Lievense of de andere vrijwilligers gaan er dagelijks met de kar op uit om bij diverse groente zaken en bakkers in Zierikzee groen te-afval en oud brood op te halen. „Ja, je moet er aan blijven trekken. Anders komt het niet hè". Het ziet er naar uit dat het bestuur van De Punt ook van plan is 'er aan te blijven trekken'. „Op woensdag 9 mei hebben we een algemene ledenverga dering. Dan gaan we alle plannen verder bespreken. En we hebben ook een nieuwe voorzitter, een nieuwe se cretaris en twee nieuwe leden voor in het bestuur nodig. Dus ik hoop dat er veel mensen komen". Lievense wil tot slot nog even van de gelegenheid ge bruik maken om een oproep te doen. „Stoffel de waterschildpad is weg gelopen. Toen het mooi weer werd heb ik hem in zijn glazen bak buiten gezet nadat hij van de winter in de kantine had overwinterd. Maar hij is uit de bak geklommen, waarschijn lijk omdat het paringstijd was". Het schild van Stoffel heeft een doorsne de van ongeveer 25 centimeter en hij is lichtbruin van kleur. Ieder die hem heeft gezien of inlichtingen kan ge ven over zijn verblijfplaats wordt verzocht dat bij de kinderboerderij te melden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHARENDIJKE - De geloofs brieven van de nieuw benoemde le den van de gemeenteraad van Mid- denschouwen zijn onderzocht en in orde bevonden. Voor wat betreft de samenstelling van de gemeenteraad hebben de ge meenteraadsverkiezingen geen ver andering gebracht in Middenschou- wen. Voor het CDA hebben zitting mevrouw P. W. Berrevoets-Ringel- berg en de heer C. W. Boot. De WD wordt vertegenwoordigd door J. M. van Langeraad en L. C. Hart. De laat ste is tevens wethouder. Voor de PvdA zitten in de raad W. G. Renden, tevens wethouder, en G. A. M. Cobus- sen. De SGP/RPF tenslotte wordt in de gemeenteraad van Middenschou- wen vertegenwoordigd door J. L. F. Bolleman. De gemeenteraad wordt op 1 mei officieel geïnstalleerd. Onderdeel van proef die Engelse schoolkinderen deden bij natuurkundeles BURGH-HAAMSTEDE - „We hadden net lopen praten over een ballon met een briefje, die we ongeveer 15 jaar geleden vonden bij het strand te Nieuw-Haamstede, toen ik die fles aan de vloedlijn zag liggen". Enkele weken ge leden, toen mevrouw M. Hack-Engel met haar moeder een strandwandeling maakte langs het strand bij de Punt van Westerschouwen, vond zij een fles met daarin een briefje van een tien-jarig Engels meisje. „Het was zo'n gewone plastic fles rttet een' Schroefdop en van die rihgen erin. Maar ineens zag ik dat er iets geels in zat. Het was vochtig grof geel zand met een zakje erin. Het zag er een beetje vreemd uit. Daarom heb ik er niet met mijn handen aan gepakt maar de fles kapot getrapt. Toen za gen we pas goed dat er een briefje in dat zakje zat", aldus de 50-jarige in woonster van Burgh-Haamstede. Op strand uitgevouwen Een briefje dat afkomstig was van een tien-jarig Engels meisje dat Loui se heet. „Haar achternaam ben ik kwijt. Die stond wel op het briefje dat in de fles zat, maar dat heb ik nu niet meer". Mevrouw Hack kan zich nog wel precies herinneren wat er verder in het briefje stond. „We heb ben het nog op het strand uitgevou wen. Het was wel wat vochtig maar je kon heel helder lezen wat er op stond. Dat werd later, toen we het thuis op het aanrecht opnieuw uitvouwden, moeilijker omdat het toen aan elkaar plakte". „Louise schreef dat ze de fles in zee had gegooid toen ze in het kader van natuurkundeles met haar klas een proef deed aan het strand bij haar woonplaats Sboeburyness in het graafschap Essex. Ze had de fles op 27 maart 1989 in zee gegooid en vroeg of de vinder haar een antwoord wil- de sturen". Dat deed mevrouw Hack. „Wij schreven haar een briefje en deden 'daar een kaart bij van het strand in de Westhoek. Daarop hebben we pre cies aangegeven bij welke paal we de fles vonden. Zij had in haar briefje geschreven: Ik ben Louise en ik ben negen jaar oud. Dus schreef ik terug: Ik ben Marianne Hack en ik ben 50 jaar oud". Leeftijdsverschil Maar uit de reactie, die enkele we ken later bij mevrouw Hack in de bus viel, bleek dat Louise aan dat leef tijdsverschil niet zwaar tilde. „Ze wilde met me corresponderen en stuurde een foto mee van zichzelf. Ze vroeg of ik ook ook een foto wilde opsturen". De brief van Louise bevat te verder een ansichtkaart van het Engelse strand waar de fles in zee werd gegooid. ,,Ze schreef ook dat een van de an dere flessen die door haar klasgeno ten in zee werd gegooid aanspoelde in België. Daarvandaan hadden ze ook een reactie gekregen". Uit de brief bleek verder dat de hobby's van Louise dansen, zwemmen, gidsen (scouting) en breien zijn en dat ze al twee keer in Nederland op vakantie was geweest. „Het is heel leuk om zo'n reactie te krijgen naar aanleiding van een fles met zo'n vochtig briefje", aldus me vrouw Hack, die vroeger werkzaam was als onderwijzeres op de lagere school en ook een aantal jaren jeugd- Het tienjarige Engelse meisje Louise die op het strand te Shoeburyness een fles met een briefje in zee gooide. werk deed. „Als ik die brief zo lees ben ik verbaasd over het uitdruk kingsvermogen van zo'n jong kind. Door de wijze waarop ze haar zinnen formuleert komt ze al behoorlijk vol wassen over". Historie Mevrouw Hack is zelf nooit in En geland geweest, maar het land trekt haar wel. „We zijn het wel verschil lende keren van plan geweest, maar het is er nooit van gekomen. Mijn in teresse gaat vooral uit naar de histo rie van diverse landen, dus ook van Engeland". Of de brief van Louise een extra aanleiding is om eens naar En geland te gaan en of het een langduri ge correspondentie met Louise wordt weet ze nog niet. „We gaan maar per "brief kijken wat er van komt". SCHARENDIJKE - Niet alleen de samenstelling van de gemeenteraad in Middenschouwen blijft ongewij zigd. Ook de wethoudersposten blij ven bezet door dezelfde mensen die dat de afgelopen vier jaar al deden. Dat maken VVD en PvdA in een ge zamenlijk persbericht bekend. De fracties van VVD en PvdA in Middenschouwen zijn in een geza menlijk gesprek tot de conclusie ge komen dat ze de afgelopen vier jaren in de gemeenteraad constructief heb ben samengewerkt. Ze wensen deze samenwerking in de raadsperiode voort te zetten. Bij de samenwerking nemen beide fracties hun eigen ver kiezingsprogramma als uitgangs punt. ZIERIKZEE - Als de commissie welzijn in Zierikzee haar zin krijgt wordt er komend begrotingsjaar 750.000 gulden opzij gelegd voor de bouw van een multi-functioneel ge bouw. De eerder genoemde lokaties Manhuisstraat en Jannewekken lij ken geen oplossing voor de vraag naar een gemeenschappelijk onder komen. Tijdens de vergadering van de com missie welzijn stelden de leden hun middellange termijnplanning voor de jaren 1991-1994 vast. Op verzoek van voorzitter J. Groen hebben de le den geen prioriteiten gesteld. Naast het multi-functioneel gebouw wor den genoemd ouderenbeleid (22.000 gulden), emancipatiebeleid (10.000 gulden), buurt- en belbus (p.m.), kunstbeleid (2500 gulden) en educa tieve voorlichting en ontwikkelings samenwerking (10.000 gulden). Com missielid H. van Essen (CDA) deed tevergeefs een poging om die laatste post bovenaan te plaatsen. BRUSSEL - Belgische vissers die de golf van Biscaja bevissen willen 'bescherming van de Belgische mari ne. De Belgische rederscentrale heeft minister van defensie Coeme om be scherming gevraagd nadat zich twee weken geleden forse incidenten heb ben voorgedaan tussen Belgische en Franse vissers in de Golf. Franse vis sersboten hebben toen het Belgische schip De Bounty enkele dagen gegij zeld. Volgens de Belgische rederscen trale uit de agressie van Franse vis sers zich ook in andere visserij ge bieden, ondanks het feit dat de Bel gen in die wateren krachtens het Eu ropese visserijbeleid visrechten heb ben. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Zierik zee zijn voornemens om tot 1 januari 1991 een garantieprijs te geven voor het oud papier. Vanaf dat moment neemt de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland het over. Dat is duidelijk geworden tijdens de vergadering van de commissie welzijn. Voorzitter J. Groen reageer de met deze mededeling op eerdere vragen van het commissielid H. van Essen. Het invoeren van een garantie prijs is nodig, omdat de marktwaar de van het papier momenteel mini maal is. Door als overheid een hogere prijs te garanderen loont het alsnog de moeite voor verenigingen. Eerder wees de reinigingsdienst een papiergarantie af onder het mom van kostenverhoging voor de inwo ners van de streek. Volgens Groen wil het college van Zierikzee het voorstel zo snel mogelijk in de raad behande len. „Maar we willen eerst de finan ciële consequenties onderzoeken". Daarnaast Het Groen weten, dat er een aantal voorwaarden gesteld wordt aan het verstrekken van de ga rantieprijs. Nu al is duidelijk, dat al leen verenigingen aanspraak maken, die al een rijke inzameltraditie heb ben. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Infevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3