Zes inbraken in auto's over het hele eiland Honderdjarige in Bruinisse 'Zonder een valhelm kunnen we onze tuin niet meer in' Wel of geen geld voor orgeldraaier? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verkeers controle Gr e velingen dam Ondernemers in streek tegen vertrek PZEM- kantoor Oudere dame gewond bij botsing met fietser Aan onze lezers en adverteerders GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwe plannen Fles met briefje Open Dag Goud Het bestuur en de andere vrijwilligers van kin- Mevrouw Hack uit Burgh-Haamstede vond Op 21 april worden in het kader van de Open Andrea de Looff en Nynke Botterweg uit Zierik- derboerderij De Punt hebben allerlei nieuwe langs de vloedlijn een fles met een briefje van Dag Waterrecreatie demonstraties surfen en zee wonnen een gouden plak tijdens het plannen. (Pag. 3). een Engels meisje. (Pag. 3). zeilen gegeven. (Pag. 5). Grand Prix toernooi in Hilversum. (Pag. 9). DONDERDAG 12 APRIL 1990 146ste jaargang Nr. 24726 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Oud worden is ziende worden. Ebner-Eschenbach Dinsdag en woensdag NIEUWERKERK/BURGH/ZIERIKZEE/OOSTERLAND/ SCH ARENDIJKE/RENESSE - In de afgelopen twee dagen (en nachten) werden op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland in totaal zes auto's opengebroken, waarna in alle gevallen goe deren uit de auto's werden gestolen. stond geparkeerd aan de De Jon- gestraat. Hier gingen de dieven er vandoor met een radio/cassetterecor der ter waarde van 1500 gulden. In de nacht van dinsdag op woens dag werd de auto van D. G. R. uit Nieuwerkerk opengebroken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Botlandstraat. De dieven haalden er een radio/cassetterecorder uit die een waarde heeft van 650 gulden. In de zelfde nacht werd ook de auto van W. I. R. uit Zierikzee opengebroken die Advertentie Voor: Gas- en waterleiding Sanitair naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Op een bungalowpark aan de Dale- boutsweg te Burgh stond de auto van J. J. van K. uit Dreischor geparkeerd. Dinsdagmorgen braken dieven het voertuig open en gingen er met een radio ter waarde van 1100 gulden van door. In de nacht van dinsdag op woensdag werd uit de auto van N. K. uit Oosterland een radio/cassettere corder ter waarde van 800 gulden ge stolen, Het voertuig stond gepar keerd aan de Korte Achterweg te Oosterland. Woensdagmiddag werd de auto van de Duitser M. L. uit Baesweiler open gebroken. Het voertuig stond gepar keerd aan de Brouwersdam bij Scha- rendijke en de dieven haalden er kleding en geluidsapparatuur uit met een totale waarde van 2000 gul den. Woensdagmiddag werd ook de auto van E. C. B. uit Rijswijk open gebroken. Deze auto stond gepar keerd aan de Jan van Renesseweg te Renesse. De dieven gingen er van door met een koffertje waarin een vi deocamera ter waarde van 3700 gul den zat. BRUINISSE - Gisteren, woensdag, vierde Anton van Dijke uit Bruinisse zijn honderdste verjaardag. Hij en zijn 95-jarige echtgenote kregen heel wat bezoek te verwerken in hun stekje in In 't Opper. Onder de bezoe kers ook de nieuwe burgemeester van Bruinisse, A. Vogelaar. Het echtpaar Van Dijke gaf elkaar 74 jaar gele den het jawoord. ,,Dat komt niet vaak meer voor dat je dat nog samen kunt beleven en dat je er dan ook nog zoveel plezier aan beleeft als dat echtpaar", aldus burgemeester Vogelaar. Omwonenden van bouivvallige pandjes in de paardenstraat: ZIERIKZEE - .Zonder een valhelm kunnen we onze tuin niet meer in'. Dat schrijft een aantal bewoners van de Paardenstraat in Zierikzee in een brief waarin zij aan kondigt dat ze met acties komt als de gemeente niet snel actie onderneemt om een einde te maken aan de volgens de bewoners onveilige situatie in de Paardenstraat. L. J. Zondag van de dienst gemeentewerken laat desgevraagd weten dat de gemeente op zo kort mogelijke termijn met de eigenaar van de pandjes rond de tafel wil gaan zitten om tot een voor iedereen aanvaardbare oplossing te ko men. De toestand waarin twee pandjes in hun straat verkeren is de bewoners van de Paardenstraat een doorn in het oog. De pandjes in kwestie, nr. 12 BRUINISSE - Bij een verkeerscon trole op de Grevelingendam voor Bruinisse heeft de rijkspolitie negen bekeuringen uitgedeeld. De controle werd vooral toegespitst op vrachtwa gens met aanhanger. De controle vond dinsdagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur plaats. Er was niet bekend hoeveel vrachtwa gens in de tijd werden gecontroleerd. Van de negen bekeuringen die wer den uitgedeeld waren er vier voor het rijden met te gladde banden, een voor het ontbreken van een losbreuk rem- inrichting. een voor het ontbreken van een rijbewijs, een voor het rijden over een doorgetrokken streep en twee vanwege overtredingen tegen het rijtijdenbesluit. en 18, staan al geruime tijd leeg nadat beide huizen door brand zwaar be schadigd werden. Met name het pand Paardenstraat 18 is niet veel meer dan een bouwval. Brandjes De recente stormen hebben de toe stand waarin de pandjes verkeren er niet bepaald beter op gemaakt. Dak pannen liggen schots en scheef op het dak van het pand Paardenstraat 12. Een gevaarlijke situatie, zo stellen de omwonenden. Daar komt bij dat de wrakke huizen een grote aantrek kingskracht blijken te hebben op kinderen. Volgens de brief van de bewoners heeft men al meermalen brandjes, veroorzaakt door spelende kinderen moeten blussen. En soms, zo blijkt uit de brief, was dat maar net op tijd. Reden voor de bewoners om aan de bel te trekken bij de gemeente Zierik zee. „Als ze nog lang wachten met maatregelen te treffen hoeft het niet meer. Of de Paardenstraat is hele maal afgebrand of heeft er iemand een dakpan op zijn hoofd gehad met alle gevolgen van dien", aldus de brief van de omwonenden. L. J. Zondag van de dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente Zie rikzee reageert wat verbaasd als hem om een reactie op de klachten ge vraagd wordt. „Mij is niets bekend van klachten", aldus Zondag. Hij te kent daar meteen bij dat de ernst van de situatie bij de gemeente niet onop gemerkt is gebleven. „De panden in kwestie zijn door ons bekeken. Er moet gewoon veel geld in gepompt worden. Nummer 18 is rijp voor de sloop. Daar is niets meer aan te herstellen", aldus Zon dag. Het zou hem, en de gemeente Zie rikzee zo verzekert hij, zeer aan het hart gaan als het pandje tegen de vlakte zou gaan en er niets voor terug zou komen. „Maar we kunnen als ge meente de eigenaar wel dwingen het pand te slopen, maar we kunnen hem niet dwingen om daar weer een huis te bouwen. En het zou een heel slech tte zaak zijn als daar een 'gat' in de straat zou komen". „Er is maar één ding wat daar ei genlijk zou moeten gebeuren en dat is ■■•«di®.pandjes slopen en er, nieuwe voor in de plaats zetten", aldus Zondag. Dat is echter makkelijker gezegd dan gedaan. Voor wat-betreft het pand nummer 18 speelt, naast het feit dat het in bouwvallige staat verkeert, mee dat het hier om een erg klein per ceel gaat. Zondag: „Het mooiste zou zijn als je op die plaats van twee huizen een zou kunnen maken. Het is daar ge woon te klein om een compleet huis neer te zetten". Zondag onderkent dat er haast ge maakt dient te worden met een en an der. Hij geeft toe dat de situatie ter plaatse niet zonder gevaar is, maar tekent daarbij aan dat een goede oplossing nu eenmaal tijd vergt. „Je kunt die pandjes dichtspijkeren of onbewoonbaar verklaren, maar daar los je niets mee op. Er moeten daar gewoon nieuwe huizen komen". HOENDERLOO - De grote Van Gogh-herdenking heeft ervoor ge zorgd dat er nu al dertig procent min der bezoekers in het Nationale Park de Hoge Veluwe is geweest dan nor maal gesproken in andere jaren. Dat zegt N. J. L. Vonhoff, voorzitter van de Stichting Het Nationale Park de Hoge Veluwe. Volgens Vonhoff komt dit doordat veel mensen denken dat de hoge prijzen die gevraagd worden voor de Van Gogh-tekeningenexposi- tie in het Kröller-Müllermuseum ook gelden voor parkbezoek. ZIERIKZEE - Moet de gemeente in de buidel tasten voor de Zierikzeese orgeldraaier, die door de herinrich ting van de binnenstad niet langer met zijn personenwa gen het centrum in kan? Een vraag, die in de commissie welzijn niet een-twee-drie beantwoord kon worden. ZIERIKZEE - De Onderne merskring Schouwen-Duive land zal herhaalde brieven schrijven om te voorkomen, dat Zierikzee haar PZEM-ves- tiging zal verliezen. Dat dreigt namelijk door de voorgeno men fusie tussen de PZEM en de WMZ. Tijdens de vergadering van de ondernemerskring maakte voorzitter drs P. Schotte dit nogeens duidelijk. Eerder al is er een brief van de kring de deur uitgegaan. Volgens Schot- te zijn er grenzen te trekken in het streven efficiënter te wer ken als bedrijf. Zeker als dat als neveneffect heeft, dat het de infrastructuur in een regio weghaalt. Schotte heeft wel begrip voor de samenwerkingsplannen tus sen de PZEM en de WMZ. Al leen de consequentie voor Zie rikzee (indirect verlies van vijftig arbeidsplaatsen) zit zijn kring niet lekker. Tijdens de vergadering werd Schotte ove rigens herkozen als voorzitter. Aftredend en niet herkiesbaar was secretaris mr ir J. Huis man. Hij blijft echter aan tot dat zich een nieuwe secretaris heeft aangemeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wh PE Bl 1*1* /J Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Overdag ook een enkele opklaring. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden, middagtemperatuur onge veer 12 graden. Zuidwesten wind, overwegend matig, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 16 april Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 13 april Zon op 06.49, onder 20.33 Maan op onder 07.28 Laatste Kwartier: 18 april (09.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag en in het paas weekeinde zijn oceaandepressies be palend voor het weer in Nederland. De gevolgen daarvan zijn: veel bewol king, hooguit normale middagtempe- raturen, vorstvrije nachten, maar vooral perioden met regen. Een eer ste regenzone trekt vannacht of vrij dagochtend over het land. Een vol gend neerslaggebied wordt vrijdag in de avond of nacht verwacht. Tussen beide regenzones in komen enkele op klaringen voor, maar deze worden af gewisseld door een bui. De tempera tuur bedraagt vroeg in de ochtend ongeveer 7 graden. In de middag loopt het kwik op tot een graad of 11. Er staat een matige, aan zee af en toe krachtige, zuidwesten wind. NIEUWERKERK - De 73-jarige mevrouw J. F. uit Nieuwerkerk brak haar enkel toen zij bij het oversteken van de Poststraat te Nieuwerkerk werd aangereden door een fietser. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 9.00 uur. Mevrouw J. F. stond op de stoep te wachten om de Poststraat over te steken. Omdat zij slechtziend is deed ze dat juist op het moment dat F. C. D. uit Nieuwerkerk daar met de fiets kwam aanrijden. Hij kon de oudere dame niet meer ontwijken waardoor een aanrijding volgde. Mevróuw J. F. moest zich van wege verwondingen onder doktersbe handeling stellen en het frame en het wiel van de fiets van F. C. D. werden ontzet. Tweede Paasdag zal er geen Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen. Ons kantoor zal Goede Vrijdag 13 april om 16.00 uur gesloten zijn. Advertenties voor dinsdag 17 april kunnen vrijdag 13 april tot uiterlijk 12.00 uur worden ingeleverd. Wij wensen u prettige paasdagen. De orgeldraaier heeft een loopmo tor nodig, waarmee hij minder op stoppingen veroorzaakt. Maar alle commissieleden hopen wel op een passend antwoord op het subsidiever zoek. Voorzitter J. Groen (PvdA) gaf in zijn inleiding al aan, dat het een op merkelijk voorstel was. Dat vond commissielid H. Gilden ook, maar het draaiorgel hoort wat haar betreft in Zierikzee thuis en daar moet de ge meente iets voor over hebben. M. R. de Jong-van Loo (PvdA) liet weten dat het geen welzijnsaangelegenheid betrof. Het gaat om de inkomsten van een vrije ondernemer en dat dient in een andere commissie behandeld te worden. Oppassen „Pas er erg mee op. Want welk be drijf kom je wel tegemoet en welk niet", aldus De Jong. H. van Essen (CDA) deed de orgeldraaier publieke lijk de suggestie om aan te kloppen bij de Volkskredietbank voor de aan schaf van de loopmotor. Op die ma nier kan de ondernemer voorkomen, dat hij opening van zaken moet geven wat zijn persoonlijke financiële si tuatie betreft. Tbch wilde Van Essen het verzoek nog niet afwijzen al neig de hij er naar om de orgelman drie vaste standplaatsen te geven in Zie rikzee, zodat het rijden overbodig wordt. Het waren slechts enkele van de ge maakte opmerkingen betreffende dit onderwerp. Vanaf de publieke tribu ne sprak de Zierikzecenaar J. Groen (niet de voorzitter dus - red). „Toen ik het las dacht ik dat er sprake was van een verlate I april grap. Het orgel heeft het doorgaande verkeer altijd al belemmerd, dus dat is niet nieuw". Hij zag subsidiëring dan ook niet zitten. Er zal in een la ter stadium teruggekomen worden op het verzoek. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. ZIFRIKZrtSCHEfl meuwsromu Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1