Kinderspeelgoed en vlees voor kinderziekenhuis in Grudziadz Hengsteboer Anton van Dijke; op één dag na honderd jaar Afrikaanse percussie Bloemisterij mag niet de dupe worden problemen anderen Winkels dicht door werk onderbrekingen Gezondheids raad: Stikstof- belasting moet omlaag Eendenesten slachtoffer van maaiwerk DEN HAAG - Vrachtwagenchauf feurs overtreden massaal de maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur voor vrachtwagens op autosnel wegen. Hun gemiddelde snelheid ligt op 88 tot 89 kilometer per uur op we gen waar personenauto's 120 km per uur mogen rijden. Vijftien procent van de vrachtwagenchauffeurs rijdt op deze wegen zelfs harder dan 96 ki lometer per uur. DEN HAAG - De bloemisterijsec tor mag niet de dupe worden van overschakeling van minder winstge vende landbouwsectoren op de bloemen- en plantenteelt. Een derge lijke overschakeling zal de toch al overvolle bloemenmarkt nog veel sterker onder druk zetten. Voorzitter ir. J van Doesburg van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) heeft deze waarschuwing van daag, dinsdag, uitgesproken tijdens de algemene vergadering van de VBN in Den Haag. Van Doesburg haakte in op de pro blemen in de akkerbouw. Tbt zijn spijt krijgt degene die het hardst schreeuwt ook de meeste aandacht. Als dat ten koste gaat van andere ssectoren moet daar duidelijk tegen worden geprotesteerd. Als de Europe se Gemeenschap met geld over de brug komt voor subsidies voor akker bouwers om over te schakelen op bloementeelt moet dan radicaal als concurrentievervalsing worden afge wezen, meent de VBN-voorzitter. De totale omzet van de Nederland se bloemenveilingen is in 1989 met vijf procent gestegen in vergelijking met 1988 tot 4,3 miljard gulden. Bij de potplanten gingen de stijging van de aanvoer en omzet gelijk op met elf procent. Bij de snijbloemen was er sprake van een negen procent grotere aanvoer, terwijl de omzet met slechts drie procent steeg. Dit betekent een gemiddelde prijsdaling per eenheid produkt van vijf procent in vergelij king met 1988. Die tendens heeft zich in de eerste drie maanden van dit jaar voortgezet. UTRECHT - Op veertig plaatsen in geheel Nederland blijven vanoch tend, dinsdag winkels enkele uren gesloten uit protest van werknemers tegen de voorgenomen verruiming van openingstijden. De Diensten bond en Voedingsbond FNV hebben tot de werkonderbrekingen opgeroe pen nadat hun leden de verruiming unaniem als onaanvaardbaar van de hand wezen. Als het plan om de openingstijden door de week met een half uur en 's zaterdags met een uur te verlengen doorgaat, zullen de bonden vanaf vol gende week oproepen tot stakingen in het winkelbedrijf. De bonden wil len met de werkgeversorganisaties cao-afspraken over het handhaven van de huidige openingstijden. De or ganisaties zijn echter niet op het ulti matum ingegaan. In het winkelcentrum Overvecht in Utrecht bleven vanochtend de vesti gingen van Albert Heijn, Torro, P C en de Hema gesloten. Ook het V+D- warenhuis in Maastricht en de AH in Doorn gingen niet open. Activiteitenbegeleidster Tanny Goedegebure: ''Laatste maand verschrikkelijk hard gewerkt'' ZIERIKZEE - „Voor de kinderen in Polen is het erg' belangrijk. Ik ben heel blij met deze gift". Dat was de reactie van J. Lipowski van de Stichting Zeeland Helpt Polen op de gift van Hervormd bejaardencentrum De Wieken aan de stichting. Onder leiding van activiteitenbegeleidster Tanny Goedegebure is daar de afgelopen maand hard ge werkt aan speelgoed voor kinderen tussen 0 en 6 jaar. Het resultaat van die inspannin gen werd gisteren, maandag, aan Lipowski overhandigd. Het speelgoed is bestemd voor de kinderen in het kinderziekenhuis in Grudziadz. Elke drie maanden gaat er vanuit het Zeeuwse een transport naar Po len. Om dat voor elkaar te krijgen is elke keer weer zo'n 15.000,- nodig. „Om dat geld bij elkaar te krijgen is een hele opgave", aldus Lipowski. „Steeds denk ik 'Dat lukt niet meer', maar elke keer komt het toch weer voor elkaar. En het is ook heel be langrijk voor de kinderen". Handen vrij Een conclusie waarin activiteiten begeleidster Thnny Goedegebure zich helemaal kan vinden. „Daarom vroe gen wij ons af of wij niets iets konden doen om de kinderen in Polen te hel pen. En we hebben een heleboel han den vrij dus waarom niet", aldus Goe degebure. Materiaal werd verzameld en een aantal bewoners van De Wieken werd aan het werk gezet om van wol alle mogelijke kinderspeelgoed te ma ken. Het resultaat van al die inspan ningen lag uitgestald op een tafel in de recreatiezaal van De Wieken. De bewonersgroep die de speeltjes geproduceerd had werd vertegen woordigd door de dames C. M. Berre- voets en W. H. J. van den Ouden. Zij droegen het speelgoed over aan Li powski. Hij reageerde met een warm dankwoord aan het adres van de be wonersgroep en nam de gelegenheid te baat om het belang van de hulp aan Polen nog eens te benadrukken. Geste Daarmee echter was het nog niet af gelopen in De Wieken. Directeur P. D. Markesteijn had nog een verrassing voor Lipowski in petto. Een verras sing die door een van de koks van het bejaardencentrum, geassisteerd door een van de bejaardenverzorgsters, aan Lipowski gepresenteerd werd. Op een dienblad werden twee blik ken vlees aan Lipowski getoond. Markesteijn: „Die twee blikken zijn maar symbolisch. Bij elkaar schen ken wij aan de Stichting Zeeland Helpt Polen 500 kilo vlees. Dat zijn 275 van deze blikken". „Voor ons is het toch een belang rijke zaak dat ook wij iets kunnen doen. En we blijven natuurlijk door gaan met sparen, dus ook van de be woners kunt u te zijner tijd nog een gift verwachten", aldus Markesteijn. Hij kondigde verder aan dat de op brengst van andere werkstukken van de activiteitenbegeleiding ook ten goede komt aan het werk van de stichting. Maandag 23 april vertrekt er weer een hulptransport vanuit Zeeland naar Polen. Namens De Wieken gaat mevrouw M. Bax mee met die reis. Die dag vertrekken drie vrachtwa gens en een bestelbusje naar het Pool se Grudziadz. Naast speelgoed en voedsel wordt ook medische appara tuur naar Polen gebracht. Het is de bedoeling dat in Lasin monitoren voor hartbewaking geïnstalleerd worden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Activiteitenbegeleidster Tanny Goedegebure legt J. Lipowski van de Stichting Zeeland Helpt Polen uit hoe men op het idee kwam. UTRECHT - De hoge nitraatgehal ten van grond- en oppervlaktewater - veroorzaakt door overdadige bemes ting - bedreigen het planten- en die renleven. Op dit moment leveren de hoeveelheden nitraat in het water nog geen gevaar op voor de mens maar als de overdadige bemesting zo doorgaat komt ook de gezondheid van de mens in het geding. Die waarschuwende woorden laat de Gezondheidsraad (GR) horen in een advies aan milieu-minister Al ders. De huidige belasting van het milieu in ons land met stikstofver bindingen als nitraat is aanzienlijk groter dan in een natuurlijke situatie. Die overmaat aan stikstof leidt bij voorbeeld tot het verdwijnen van de heide of tot een explosieve algenvor- ming in het water met alle gevolgen van dien voor planten en dieren. Daarom moet de stikstofbelasting drastisch en snel omlaag, aldus de GR. Nitraat is overigens op zich voor de mens nauwelijks giftig. Bacteriën in de mond kunnen nitraat echter om zetten in het veel giftiger nitriet dat een verlaging van de bloeddruk en zuurstofgebrek in de weefsels ver oorzaakt. Bij baby's die flesvoeding krijgen is drinkwater de belangrijkste bron van nitraat. Voor oudere kinderen en volwassenen vormen groenten een belangrijke bron van nitraat. De GR meent dat de huidige totale dagelijk se inname van nitraat geen gevaar voor de volksgezondheid oplevert. Mar de nitraatbelasting via groenten en drinkwater mag niet langer verder toenemen. ZIERIKZEE Jeugd EHBO Tweeëntwintig leerlingen van de christelijke basisschool J. W. van den Doel te Zierikzee slaagden voor het diploma EHBO A. Zij kregen les van de leden van de Rode Kruiscolonne van de afdeling Zierikzee, C. P. den Haan, M. J. J. Mourik en A. C. Boot. Het examen werd afgenomen door L. G. Schneiders en H. Bontekoe. De kinderen die daardoor in het bezit kwamen van het diploma zijn Jelle de Boo, Niels Boone, Krista Bommel- je, Andrea Bos, Ricardo Budde, Den nis Cornelis, Miriam Donker, Anita Grootveld, Gertjan Jobse, Masja Kristalijn, Janine van Leeuwen, Theo Meeles, Trinh Ngo, Sander Pellikaan, Willemijn Schiettekatte, Annet Schults, Marianne Verhage, Patrick Verwest, Robert Verwijs, Monique Wijgerse, Mischa Winsveen en Judith van 't Loo. CNV-vergadering Dinsdag 17 april wordt in de Gere formeerde kerk in Zierikzee verga derd door de sub-districtsraad Schou- wen-Duiveland van de CNV. De ver gadering begint om 19.30 uur. Aan de orde komt onder andere werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek in Zierik zee. Tbr vergadering zijn uitgenodigd directeur P. J. de Groot, CNV-verte- genwoordiger in de WSW-commissie C. M. Vogelaar en CNV-vertegenwoor diger J. van Iwaarden. Verder komt aan de orde de familieavond 1990 en het gemeentelijk beleidsplan van het CNV. RENESSE Collecte De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Renesse 1402,20 opgebracht. Gevers en col lectanten hartelijk dank. Ledenvergadering Op Drift De toneelvereniging Op Drift uit Renesse houdt op woensdag 11 april om 20.00 uur haar ledenvergadering op het podium van de grote zaal van Op klompen naast de hengst op weg naar de merrie BRUINISSE - Anton van Dijke, hengsteboer op Schouwen-Duiveland. Op klompen naast de hengst op weg naar de merries van de boeren, mede zorgend voor de voortplanting van de Zeeuwse trekpaarden, toch het instrumentarium waar de boer z'n hofstee en landerijen mee runde. Niks geen kunstmatige inseminatie, Anton van Dijke nam op bestelling de hengst bij de lange lijn en liep er naast over het hele eiland om Bles bij Blaar te krijgen. De natuur deed de rest, soms met een handje hulp. Anton van Dijke uit Oosterland, hengsteboer, op een dag na 100 jaar oud. Hoelang is het eigenlijk pas gele den dat Nuffield, Ferguson en John Deere het Zeeuwse- en Belgische trekpaard verdrong? Eeuwenlang was het paard de krachtbron van de boer. Daar ploegde hij de vette Zeeuwse klei mee om, het paard stond voor de eg en de rolblok en was de kracht van de graanmaaier lang voor de combine op het land ver scheen. Dampende paardelijven Het paard stond voor de kar waar mee de oogst werd binnengereden of naar het binnenschip of beurtvaarder aan de kade. Bij velen zullen de ver hitte en dampende paardelijven stampend voor de ploeg nog vers voor de geest gehaald kunnen worden. Het was dan ook pas na de Tweede We reldoorlog dat aarzelend maar vooral na de ramp van 1953 de landbouwme chanisatie grootschalig werd ingezet. Omdat ook veel paarden verdronken bij die ramp. Daarvóór was het ro buuste paard de verpersoonlijking van de vooruitgang en welvaart van de boer. En stond hengsteboer Anton van Dijke in de schakel van de voortplan ting van het paard. Werkte bij boer Kees Padmos van Eikerzee maar re gelde het dekken van paarden bijna geheel zelfstandig. Had zelfs naast z'n huis een stal ge bouwd voor de hengst zodat hij niet steeds naar Eikerzee hoefde als er in Duiveland gedekt moest worden. Het dekseizoen liep vanaf eind maart tot eind juli. Het liefst hadden de boeren het dekken zo vroeg mogelijk omdat na een draagtijd van elf maanden het paard na het werpen van het veulen m de zomer weer ingezet kon worden op het land. In die ruim vier maan den dekte de hengst wel 175 merries, een lucratieve bezigheid omdat het dekgeld toen al wel vijftig gulden be droeg. Speciale wagon Het dekken bracht hem met de hengst over het hele eiland. Liep soms wel van Oosterland naar Zonne- maire naast de hengst. Of regelde met de machinist een speciale wagon van de RTM-tram als ze naar Haam stede of Renesse moesten. Was soms in Haamstede bezig aan de uitbrei ding van het paardenbestand als er een telegram oezorgd werd dat er in Renesse een merrie hengstig was. Na een uur lopen was de hengst weer pa raat. Soms moest Van Dijke wel eens helpen met een halve emmer melk met 13 eieren om de potentie op peil te houden. het dorpshuis te Renesse Behalve het jaar- en financieel verslag komt ook een bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend zijn Annemarie van de Wiel en Dick Kooman. Laatstgenoem de is niet herkiesbaar. Verder wordt tijdgns de vergadering gesproken over de samenstelling van dè keuze commissie, de te spelen stukken voor het komende seizoen, Koninginnedag en de anjercollecte 1990. SCHARENDIJKE E O. Collecte De collecte ten bate van de Hart stichting heeft in Scharendijke en omstreken 1368,70 opgebracht. Ge vers en collectanten worden door de organisatie bedankt. KERKWERVE Collecte De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Kerkwerve 975,- opgebracht. Gevers en collec tanten hartelijk dank. OOSTERLAND Collecte De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Oosterland 1796,85 opgebracht. Gevers en col lectanten hartelijk dank. BRUINISSE Pleegzorg Tot en met 25 april staat in biblio theekfiliaal De Zaete in Bruinisse een informatiezuil van de Centrale voor Pleegzorg. Er i^vooral informa tiemateriaal te vinden over crisis opvang voor jongeren. Op Schouwen- Duiveland is een gebrek aan adressen waar jongeren tijdelijk onderge bracht kunnen worden. Deze jonge ren kunnen door omstandigheden van allerlei aard, zoals problemen in de gezinssituatie of ziekte van één van de ouders tijdelijk niet thuis wo nen. De Centrale voor Pleegzorg hoopt met een wervingsactie op Schouwen-Duiveland weer nieuwe mensen voor het pleegouderschap te interesseren. MIDDELBURG Paasbal Op initiatief van het COC regio Midden Zeeland wordt op zaterdag 14 april een paasbal gehouden. Het eve nement begint om 21.00 uur en vindt plaats in het COC-gebouw aan de Ei- genhaardstraat 2 te Middelburg. BRUINISSE - Bij maaiwerk aan de buitendijk van de Grevelingen ter hoogte van Aquadelta bij Bruinisse zijn minstens zes eendenesten ver nield. Volgens ooggetuigen zou de maai- machine niet zijn uitgerust met een wildmelder terwijl dat wel verplicht is. Het dijkgedeelte is eigendom van het Waterschap Schouwen-Duive land. Een woordvoerder van het wa terschap zei niets te weten van maai werk op het betreffende dijkgedeelte. „Maar ik denk dat het wel uitgezocht moet worden, want dit kan niet". Een foto van'voor WO II; Hengstenboer Anton van Dijke aan het werk. Anton van Dijke, hier nog lang geen honderd.... Als de merrie het de eerste keer niet toestond moest Van Dijke met de hengst soms wel twee of drie keer terug komen, ook al omdat vroeger de drie-daagse hengstigheid van een merrie niet precies kon worden vast gesteld. De zware Belgische paarden waren als dekhengst het meest gewild van-" wege hun kracht. Voor de boeren was het financieel aantrekkelijker om het dekgeld te betalen en een veulen tot trekpaard op te voeden dan een vol waardig trekpaard te kopen. Zo wa ren er op Schouwen-Duiveland wel zes of zeven hengsteboeren. Anton van Dijke zorgde wel altijd dat hij rond het middaguur op een boerderij was want traditioneel kon hij dan zo aan de dis aanschuiven. Morgen, woensdag wordt hij 100 jaar. Met z'n vrouw, 95 jaar oud, is hij in mei 74 jaar getrouwd. Hij is giste ren, maandag, eerst maar op z'n ge makje naar Johannes de durpsbar- bier gelopen want je haar moet toch goed zitten als de burgemeester komt. Al hoeft die eigenlijk voor Van Dijke niet te komen want Vogelaar is op die dag ook jarig en om voor hem nou die dag te onderbreken Hij nipt zorgvuldig aan de jonge borrel als hij verder verteld over die goeie ouwe tijd. waarin hengsten zo'n grote rol speelden. ZIERIKZEE - Zaterdag 28 april zal (bij voldoende belangstelling) een workshop worden georgani seerd onder leiding van de Sene galese master drummer Ali N'Di- aye. Ali N'Diaye is lid van een beroemde familie drummers met aan het hoofd vader Dudu N'Di aye Rose. Op dit moment is Ali gastdocent aan het Koninklijke Conservatorium in Den Haag en geeft op diverse plaatsen in Ne derland les. Er zal geoefend wor den op de „Djembe" een Westafri- kaanse trommel met een breed toonbereik. De work-shop is voor iedereen aantrekkelijk, omdat stap voor stap de techniek behan deld zal worden en vervolgens zullen enkele ritmes ingestudeerd worden. Belangstellenden kun nen (zo mogelijk binnen 10 dagen) contact opnemen met Willem van Anraad, telefoon 01110-14134. (En voor mensen die geeri Djembes hebben, er zijn trommels aanwe zig)- t t 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4