Tk zal blij zijn als we weer normaal kunnen werken' JA Zierikzee wil koste wat kost haar PZEM-vestiging behouden WA> 1K> P 8IW Speciale krant op Koninginne dag Aanrijding- op Markt Brouwershaven GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND DE ZIERIKZEESCHE COURANT Muziek op straat De PvdA-Zierikzee is tegen het creëren van achtergrondmuziek in de winkelstraten van Zierikzee. (Pag. 2). Nieuw college Voor het eerst sinds de gemeentelijke herinde ling in 1963 zit een VVD-er in het college van b en w Duiveland. (Pag. 2). Boeken Jacob Cats De restauratie van de uit de 17e eeuw dateren de boeken van Jacob Cats kost meer dan was voorzien. (Pag. 3). Verlies Het herenvolleybalteam Delphi Mevo verloor de thuiswedstrijd tegen Ekspalvo met 1-3. (Pag. 9). De meest ontwikkelde naties zijn altijd die, welke het meest de zee bevaren. Marryat houden als het in Noord-Zeeland kan blijven", aldus de eerste burger. Tijdens de vergadering werden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuwe raadsleden, die 1 mei zullen 'aantreden. Met dit onderzoek, dat wordt uitgevoerd door drie raadsle den, wordt bekeken of de nieuwko mers voldoen aan hetgeen in de wet gesteld is. In de regel, zo ook in Zie rikzee, is dat een pure formaliteit. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De redactie van de Zierikzeesche Nieuws bode brengt maandag 30 april een speciale krant uit boorde vol informatie over de activi teiten rondom Koninginnedag. De krant wordt in de vroege ochtenduren bij de abonnees bezorgd. Verenigingen, die evenemen ten hebben georganiseerd in het kader van Koninginnedag, kunnen dit melden aan de re dactie van de krant. Dit dient uiterlijk voor vrijdag 21 april te gebeuren. Dat geldt ook voor de programma's van de Oranje verenigingen. Advertenties Aan de adverteerders van de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt de mogelijkheid gebo den hun boodschappen te mel den in de speciale krant. De ruimte is echter beperkt, zodat tijdige reservering noodzake lijk is. De sluitingstijd voor de advertenties is gesteld op maandag 23 april om 12.00 uur. Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Vannacht naar het zuidoosten weg trekkende regen. Overdag wolkenvel den en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur omstreeks 11 graden. Vrij krachtige noordwestenwind, windkracht 5. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 14 april: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min .temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 april Zon op 06.53, onder 20.30 Maan op 22.37, onder 06.46 12 april Zon op 06.51, onder 20.32 Maan op 23.49, onder 07.04 Laatste Kwartier: 18 april (09.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen is de invloed van Oceaandepressies op ons weer duide lijk merkbaar. Er wordt weer lucht aangevoerd die van de Oceaan af komstig is en waarin regengebieden mee naar het oosten bewegen. In de loop van de komende nacht passeert het regengebied van een de pressie nabij Midden-Noorwegen, die naar het oosten trekt. De tempera tuur daalt vannacht naar ongeveer 6 graden. Overdag drijven met een noordwestelijke wind wolkenvelden ons land binnen. Door de openingen die daar in voorkomen kan een enke le keer de zon te zien zijn. Het blijft vrijwel overal droog. De middagtem- peratuur loopt op tot ongeveer 11 gra den. De wind is vrij krachtig. BROUWERSHAVEN - De auto van mevrouw T. S. uit Scharendijke werd beschadigd toen op de Markt te Brouwershaven een achteruit rijden de Duitse er tegenaan reed. Dat gebeurde maandag om onge veer 15.30 uur. De auto van mevrouw R. Z. uit het Duitse Nettetal stond ge parkeerd met de neus in de richting van de jachthaven. Iben de Duitse wilde wegrijden reed ze achteruit te gen de auto bestuurd door mevrouw T. S. uit Scharendijke die net achter langs passeerde. De auto van de Scha- rendijkse liep daarbij nogal wat deu ken op. Maandag - Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: FIFRIKZFf«Hf§| MIUWSBODF U Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. Voorlopig laatste schip op de helling bij Bruse scheepswerf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 APRIL 1990 146ste jaargang Nr. 24725 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) dagen mee klaar bent", aldus Dirk van Duivendijk. Ambachtelijk Wie vandaag de dag aan boord stapt van een mosselkotter valt van de ene verbazing in de andere. Het merendeel van de schepen is bepaald luxueus te noemen en uitgerust met alle moderne communicatie- en navi- gatie-apparatuur. In het werk van de scheepsreparateur is echter niet zo gek veel veranderd. ,,Er worden na tuurlijk wel nieuwe materialen en nieuwe gereedschappen gebruikt, maar het is nog steeds ambachtelijk werk", aldus Dirk van Duivendijk. Werk echter waarbij schadelijke stoffen worden gebruikt die dan ver volgens weer in net water terecht ko men. En dat is dan ook de reden waarom de oude scheepshelling van Van Duivendijk moet verdwijnen. Hij werd zo'n anderhalf jaar geleden voor het eerst geconfronteerd met de scherpe milieu-eisen. Het rijk kondigde aan dat, om te beginnen, vier vervuilde Ooster- scheldehavens schoon zouden worden gemaakt. En om te voorkomen dat de haven binnen de kortste keren weer een smeerboel zou worden werden in Bruinisse de buitendijkse bedrijven stuk voor stuk onder de loep geno men. En allemaal moesten ze maatre gelen nemen, investeren, om te voor komen dat er door toedoen van hun bedrijf schadelijke stoffen in het wa ter terecht zouden komen. Wakker gelegen Het hardst kwam de klap aan bij scheepswerf Van Duivendijk. De ge broeders kregen te horen dat zij voor de keus stonden om of een nieuwe helling aan te leggen of een punt te zetten achter het oude familiebedrijf. ,,Dat komt wel even aan als je dat hoort", stelt Van Duivendijk. ,,En dan ga je zoeken naar een oplossing. Veel nadenken en wakker liggen". Op zich was de oplossing voor de problemen van Van Duivendijk sim pel: een nieuwe helling en het bedrijf kon gewoon doordraaien. Maar een dergelijke operatie kost, om met vervolg pagina 3 BRUINISSE - „Dit is voor ons een heel moeilijke situatie. Ik zal blij zijn als we straks weer normaal kunnen werken op de werf". Dat zegt Dirk van Duivendijk van scheepswerf Van Duivendijk uit Bruinisse. Gisteren, maandag, werd voorlopig het laatste schip voor onderhoud op de helling getrokken. Nog deze week wordt een begin gemaakt met het slopen van de scheepshelling om plaats te maken voor een nieuwe die aan alle milieu-eisen des tijds voldoet. Over pakweg zes maanden kan de nieuwe scheepshelling in gebruik worden genomen. Samen met zijn broer Leen drijft Dirk van Duivendijk Scheepswerf van Duivendijk. „Wij hebben het be drijf twee jaar geleden van vader overgenomen. Ik ben opgegroeid met dit bedrijf. Iben ik vijftien was ben ik bij mijn vader op de werf gaan werken", vertelt Van Duivendijk. Toen kon hij nog niet in de verste ver te bevroeden dat het lot van het be drijf ooit aan een zijden draadje zou kunnen komen te hangen. Scheepswerf Van Duivendijk is een Bru's familiebedrijf dat al zo'n pak weg honderd jaar bestaat en niet meer weg te denken is uit Bruinisse. Van de buitendijkse bedrijven is de scheepswerf van Van Duivendijk één van de kleinste, maar wel de enige die ingericht is op het uitvoeren van reparaties aan schepen. Al decennia lang bestaat de klan dizie van de Bruse scheepswerf uit vissers uit Bruinisse, maar ook uit Yerseke en andere Zeeuwse vissers plaatsen. Gemiddeld worden jaar lijks zo'n 50 a 60 schepen op de hel ling getrokken, Daarnaast worden tientallen sche pen bovendeks onder handen geno men door de mensen van de scheeps werf. „Het werk varieert nogal. We doen grote verbouwingen en daar ben je wel een week of zes zoet mee, maar het schoonmaken van de scheeps- huisd is een karweitje waar je in twee De Witvliet van Naordhoek Diving nadert als laatste schip de oude scheepshelling van Van Duivendijk. Drie gebroe ders Van Duivendijk kijken toe. Sint-Philipsland heeft ook belangstelling ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee wil de vestiging van de PZEM (vijftig arbeidsplaatsen) koste wat kost binnen haar grenzen houden. Als de elektriciteitsdistri buteur de vestiging naar elders verplaatst wordt er door de overheid een zoveelste aanslag gepleegd op de werk gelegenheid in de regio. Dat vindt de voltallige gemeen teraad, die maandagmiddag akkoord ging met een drin gend schriftelijk pleidooi namens de eilandelijke gemeenten en Sint-Philipsland. De vrees voor het verdwijnen van het PZEM-gebouw in Zierikzee ont stond, toen de PZEM en de WM2 (wa termaatschappij) in september 1989 fusiebesprekingen startten. Daarbij kwamen de bedrijfsvestigingen van de PZEM ter sprake; ook die in Zie rikzee, waar ongeveer vijftig mensen hun boterham verdienen. De voornoemde gemeenten hebben een gezamenlijke reactie op papier gezet als aandeelhouders van de PZEM. In de reactie staat het behoud van de vestiging in Zierikzee cen traal. Als er dan toch sprake moet zijn van een nieuwe lokatie, dan is plaatsing elders in Noord-Zeeland (Schouwen-Duiveland en Sint-Phi lipsland) bespreekbaar. Zuid- Holland of Goes bijvoorbeeld zien de gemeenten dus niet zitten. Eensluidend H. van Essen (CDA) zei blij te zijn met het eensluidend standpunt van de zeven gemeenten. Volgens hem is de brief een vervolg op de motie, zo als Zierikzee die eerder formuleerde. lijk, dat het de gemeente ernst is met het behoud van het PZEM-gebouw. Hij noemde het „niet in de lijn van het samenwerkingsverband" tussen de zeven gemeenten, dat Sint-Philips land eerder al te kennen heeft gege ven in te zijn voor vestiging van het kantoor. Mede daardoor laat Zierik zee een nieuwe lokatie elders in Noord-Zeeland tot de mogelijkheden behoren. „Maar U kunt er vanuit gaan, dat Uw college alles in het werk zal stel len het kantoor voor Zierikzee te be- Wel noemde Van Essen de reactie wat zwakker dan de motie „maar het is een compromis". Hij beperkte zijn op- en aanmerkingen tot details in de opstelling. J. J. Geleijnse (VVD) kon zich even als Van Essen vinden in de reactie en sloot zich aan bij de opmerkingen van de christen-democraat. Datzelf de gold voor W. F. Sprengelmeijer (RU). D. van der Wekken (PvdA) noemde het pleidooi voor het behoud van de werkgelegenheid te zwak. Hij wilde het met duidelijke bewoordingen aanscherpen. „Je moet verwijzen naar wat er in de regio al verdwenen is", aldus Van der Wekken. Burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs dacht er hetzelfde over. Maar wel wil de hij het accent leggen bij overheids diensten. Op het particuliere be drijfsleven heeft een gemeente helemaal geen grip. Asselbergs ging in zijn reactie op de betogen vanuit de raad in door met alles »l'koord te gaan. Het is duide- Het PZEM-gebouw in Zierikzee incAt behouden blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1