JA Appèl op het publiek met lentebloemen en regenboog 'Kwaliteit mosselen omlaag na bouw Stormvloedkering' Erelid Vereniging Stad en Lande SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal geldkistje uit Bruse winkel Betrapte inbreker neemt de benen Inbraakpoging bedrijventerrein Oosterland GOED THUIS IN HET HIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stad en Lande Buurtbus Vlaggeschip Opgeheven De leden van Stad en Lande luisteren naar een Het oprichtingsbestuur is vertrokken, maar de Het vlaggeschip Zierikzee laat het kaas niet Met opgeheven hoofd hebben de DFS- interessante lezing van prof. dr. Swigchem. buurtbus zal altijd blijven. (Pag. 3). van het brood eten. (Pag. 7). de vierde klas verlaten. (Pag. 8) (Pag. 2). MAANDAG 9 APRIL 1990 146ste jaargang Nr. 24724 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vrede maakt de volkeren gelukkig en de mensen zwakker. Vauvenargues BRUINISSE - Uit de winkel van A. P. L. B. aan de Korte Ring te Bruinis- se werd ingebroken en een geldkistje met inhoud gestolen. De inbraak vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. De deur van de winkel werd door middel van braak geopend waarna het hele huis werd doorzocht. De dieven namen een geldkistje mee waarin ongeveer 200 gulden aan contant geld zat. Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwater voorziening naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 IKV Schouwen-Duiveland houdt lente-actie voor vrede gerechtigheid en behoud van de schepping ZIERIKZEE - „Onze hoop: vrede, gerechtigheid en behoud van de aarde". Dat was de tekst die de le den van de Inter Kerkelij ke Vredeswerkgroep (IKV) Schouwen-Duiveland za terdag voorhielden aan het winkelend publiek in de binnenstad van Zierikzee. Een lente-actie waarmee men op ludieke wijze een beroep deed op het bewust wordingsproces van de Enkele mensen bleven staan om hun instemming te betuigen, maar de meesten keken alleen even naar de menselijke regenboog tijdens het langslopen. ,,Je weet nooit wat het re sultaat is van zo'n actie, dat is niet meetbaar. Maar we doen in elk geval een poging om het publiek bewuèt te maken. We staan hier vooral omdat we voor onszelf vinden dat we bezig moeten zijn met deze problemen. En er zijn genoeg mensen in de wereld die door kleine dingen tot nadenken worden gebracht". BRUINISSE - C. S. uit Bruinisse kreeg zaterdagavond de schrik van haar leven toen ze bij binnenkomst in het huis van haar ouders aan de Dorpsweg te Bruinisse merkte dat daar een inbreker aan het werk was. De schrik was blijkbaar wederzijds, want de inbreker ging er vandoor zonder de tas met geld en spullen die al gereed stond. De inbraak vond plaats zaterdag avond om ongeveer 21.45 uur terwijl de bewoners van hét huis, het echt paar C. S. op vakantie waren. De in breker kwam binnen via braak en doorzocht de hele woning. Hij had al een tas met daarin geld en spullen ge reed gezet om mee te'nemen toen de dochter van het echtpaar C. S. het huis van haar ouders binnenkwam. Toen de inbreker dat merkte maakte hij zich via het dak van de woning uit de voeten zonder de gereedstaande tas mee te nemen. De schade bleef daardoor beperkt tot veel rommel en braakschade. mensen. Ondanks de signalen van ontwa pening en vredesbesprekingen van de laatste tijd is er nog veel mis in de wereld. Er is geen reden voor het IKV om nu met de armen over elkaar te gaan zitten", aldus W. Boom uit Brou wershaven en B. Hoexum uit Zierik zee. Zij herinnerden daarbij aan de mensen die worden gevangen gezet, gemarteld en gedood, alleen omdat hun godsdienstige of politieke over tuiging de dictatoriale leiders in het land waar ze wonen niet bevalt. Een ander voorbeeld is de vervuiling van de aarde en de oorlogen die op dit mo ment j>aats vin den op de wereld. - .Vanuit een bijeenkomst van de We reldraad van Kerken in Vancouver, drie jaar geleden, is het conciliair proces ontstaan: een bewustwor dingsproces binnen de kerken van de wereld dat het niet goed gaat met de vrede, de gerechtigheid en de schep ping op aarde". In het uitdragen van dat bewustwordingsproces naar het publiek op straat werd de IKV onder steund door mensen van de Wereld winkel en Amnesty International. Getooid met kartonnen borden met daarop teksten als: 'in een goed milieu is geen plaats voor oorlog' en 'bewapening is diefstal van de ar men', deelde men aan het winkelend publiek narcissen uit met daaraan een papieren vredesduif. Ook wer den vredesduiven uitgedeeld in de vorm van het tijdschrift van het IKV dat deze naam draagt. Onder De Beuze vormden leden van de groep samen een regenboog door kartonnen borden in de kleuren van deze hemelboog te dragen met daarop de tekst over vrede, gerechtig heid en behoud van de aarde. Onze hoopgerechtigheid, vrede, behoucb van de aarde. (Foto: Joop van Houdt). Jaarverslag Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen Zevibel: BRUINISSE - „Het is jammer dat de Oosterschelde na de totstandkoming van de Stormvloedkering, met uitzondering van enkele percelen, niet meer die kwali teitsmosselen en prijzen opbrengt dan voor de bouw van de Stormvloedkering". Dat staat in het jaarverslag van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelan gen Zevibel. In het jaarverslag wordt gepleit voor verplaatsing van percelen in de Oos telijke Waddenzee naar andere lokaties. „Maar dat stuit tot heden op alle mogelijke problemen die op korte termijn niet oplosbaar zijn", aldus het jaarverslag. Na drie onregelmatige mosselsei zoenen is 1989/90 het seizoen geweest ZIERIKZEE - ,,Hetis een kunst om je zo te gedragen dat anderen het een genoegen vinden om met je samen te werken. En zo wist jij je te gedragen. Wij zijn je daar zeer erkentelijk Door". Dat zei J. D. de Kam. voorzitter van de Vereniging Stad en Lande vrijdagavond in een korte toespraak tot Stad en Lande-secretaris J. L. van Sloten. Van Sloten werd bij acclamatie benoemd tot erelid van de vereniging. Tijdens de jaarvergadering van Stad en Lande in de Concertzaal in Zierikzee kreeg Van Sloten uit handen van De Kam de bij het ere-lidmaatschap behorende oorkonde uitgereikt. Van Sloten maakt sinds 1971 deel uit van het bestuur van de vereniging. Hij kondigde onlangs aan met het bestuurs- werk. Van Sloten is sectetaris van de vereniging te willen stoppen. ,.Je blijft gelukkig voorzitter van de commissie Mededelingenblad", zo stelde De Kam. ,.Wij danken je voor alles wat je voor ons gedaan hebt. Het was voor jou en voor ons een tijd van goede en constructieve samenwerking". Van Sloten reageerde od de benoeming tot erelid met een kort dankwoord. ,.Ik heb het altijd met plezier gedaan, maar het werd me nu toen een beetje teveel aldus het kersverse erelid. (Foto: Joop uan Houdt). waarin praktisch alle mosselkwekers aan de levering hebben kunnen deel nemen. De aanvoer van mosselen be droeg in het verslagjaar meer dan één miljoen mosselton en over de op brengst had men geen klagen, zo blijkt uit het jaarverslag. Stormschade Vanaf juni 1989 tot in de tweede helft van januari 1990 bleven de mos selkwekers gevrijwaard van zware stormen. In januari 1990 echter wer den de mosselkwekers geconfron teerd met een zeer zware storm die veel schade heeft toegebracht aan de mosselpercelen. ,,Die storm zal de mosselkwekers nog lang heugen", al dus het jaarverslag. De stormschade zal zeker haar stempel drukken op de mosseloogst in het nieuwe seizoen. Daar komt bij dat op de natuurbanken vorig jaar zeer weinig mosselzaad is gevallen en ook dat is van invloed op de. vol gende oogst. Door de dienst getijdewateren Zee land van Rijkswaterstaat wordt in samenwerking met het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) een onderzoek uitgevoerd naar de draagkracht voor de schelpdierencul tuur en het eco-systeem van de Oos terschelde. Het eindrapport van dat onderzoek wordt in 1991 verwacht. ,,Hoe de Oosterschelde zich in de toe komst zal ontwikkelen is niet te voor spellen, maar wordt wel zeer nauw lettend gevolgd", aldus het jaarverslag. Garnalenvisserij Voor de garnalenvisserij is het sei zoen 1989/90 een goed seizoen ge weest, zo blijkt uit het jaarverslag. De landelijke aanvoer was ruim 700.000 kilo hoger dan in 1988. Ook de gemiddelde prijzen lagen op een be duidend hoger niveau. Zevibel toont zich optimistisch over de toekomst kansen van de garnalenvisserij. „Als dc natuurlijke omstandighe den voor de garnalenvisserij weer gunstig uitpakken hebben we alle vertrouwen dat deze voor Zeeland zo traditionele visserijtak een gezonde toekomst tegemoet kan zien", aldus het jaarverslag. De kokkelvisserij heeft eveneens een goed seizoen achter de rug. „De vloot van 36 schepen viste, verspreid over het westelijke deel van de Wad denzee en Oosterschelde op 3-jarige kokkels van uitstekende kwaliteit". In het jaarverslag wordt daarbij aan getekend dat deze tak van visserij nog maar al te vaak als de grote boos doener wordt afgeschilderd. „Steeds opnieuw blijkt dat men van de mos sel- en kok kei visserij toch weinig af weet en daardoor deze takken van visserij bepaalde zaken iri de schoe nen schuift waar men part noch deel aan heeft". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wr PÊ BILL Verwachting tot dinsdagavond: Geleidelijk meer bewolking Eerst nog zonnig. In de loop van de dag van het westen uit toenemende bewolking, in de avond gevolgd door regen. Minimumtemperatuur van plus 3 graden aan de kust tot min 2 graden in het oosten. Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden. Naar westelijke richtingen draaiende wind, zwak tot matig, later aan de kust toenemend tot krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 april: Woensdag: Zonneschijn: 20%. Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 5 Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht" west 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 10 april Zon op 06.56, onder 20.28 Maan op 21.25, onder 06.31 Volle Maan: 10 april (05.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aan het zonnige en hel dere weer van de afgelopen dagen komt in de loop van morgen een ein de. Vanuit het westen nadert een frontensysteem behorend bij een de pressie in de buurt van IJsland. Ko mende nacht merken we daar nog niet veel van. Vooral in het oosten wordt het opnieuw koud met een mi nimumtemperatuur van ongeveer min 2 graden. Aan de kust stroomt al lucht van zee binnen zodat het daar aanmerkelijk minder koud is. Dinsdag begint zonnig, maar in de loop van de dag neemt de bewolking toe, het eerst in het westen. Tegen het eind van de middag gaat het daar re genen, waarna het regengebied zich over de rest van het land uitbreidt. De middagtemperatuur wordt onge veer 11 graden. De wind draait naar het westen en neemt toe tot matig, aan de kust later tot krachtig. OOSTERLAND - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een poging tot inbraak gedaan in een gebouw van M. W. uit Oosterland op het be drijventerrein aan de Kerkstraat. Omwonenden werden om ongeveer 02.30 uur gealarmeerd door een harde knal. Die bleek afkomstig te zijn van het intrappen van het glas in de voor deur van het gebouw. De dief ging er daarna kennelijk vandoor, want er wordt niets vermist. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbodel En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 - Naam Adres Postcode Teletoon Wij willen ook goed nieuws thuis en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1