'Het is maar een spelletje' 'Los van resultaat toch prima promotie Zierikzee' Wachtenwachten en dan zweten voor de camera's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 april 1990 Nr. 24722 5 ZIERIKZEE/ MIDDELBURG - 'Het is maar een spelletje'. Inmiddels een gevleugeld woord op de burelen van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Een telefoontje van de AVRO of men mee wil doen aan het 12-provinciën-spel. Andere kranten in de regio hebben te kennen gegeven niets te zien in deelname aan de tv-quiz en dus is het lot gevallen op de Zierikzeesche Nieuwsbode. In allerijl, de opnames zijn al over twee weken, wordt gezocht naar mensen die bereid zijn voor de camera's hun kennis over Zeeland te spuien ten overstaan van ten eerste een volle zaal, maar ten tweede nog een respectabel aantal Nederlanders dat vanuit de luie stoel de beste stuurman aan wal is. Maar of je nou voor de camera's of in de zaal of voor de buis zit blijkt een wereld van verschil. Vanaf het moment dat aan de AVRO is toegezegd dat een team van de Nieuwsbode present zal zijn breekt een koortachtige tijd aan. Grote vraag is: Wat willen ze weten? Iedereen leeft mee. Naslagwerken worden aangesleept en in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee komen ineens allerlei mensen vragen om boeken over Zeeland. Tussen de drukke bezigheden, want Een inleidend praatje.... het bedrijf draait gewoon door, wordt door het team elk verloren moment benut om de neus in de boeken te steken. Naspeuringen die weer tot telefoontjes om meer informatie leiden. Een simpel En zweten voor de camera's. Schminken om de camera's niet al te erg te laten schrikken. voorbeeld: Iedereen in Zeeland kent de term Delta-hoogte. Maar wat wordt daar nou eigenlijk precies mee bedoeld? Navraag leert dat de term op zich eigenlijk fout is. Het gaat om Deltaveiligheid en daarbij gaat men ervan uit dat de dijken zo hoog moeten zijn dat ze berekend zijn op een stormvloed die eens in elke vierduizend jaar voorkomt. Het is maar een weet. Woensdagmiddag. Rond half drie stapt het team, calculator Hans Bevelander, redacteur Piet Kleemans en hoofdredacteur Aad van der Wouden in de auto voor de reis naar Middelburg. De Stads- en Gehoorzaal is snel gevonden en het wachten is op de andere teams. Producer Ellen Meijer schuift aan bij de Nieuwsbode en schetst in het kort wat het team te wachten staat. Voorlopig blijft het wachten. Presentator Hans Zoet schuift voorbij en pas tegen half vijf, de andere teams zijn inmiddels ook gearriveerd, worden de kandidaten naar het toneel geloodst waar het zich allemaal af zal spelen. De camera's staan al opgesteld. Een wirwar van draden op het podium. Fel wit licht schijnt op het podium. Ietwat onwennig wordt het podium beklommen, maar de sfeeer blijft ontspannen. Uitleg over de spelregels volgt. En hoewel het Nieuwsbode-team de door de AVRO opgestuurde video van een eerdere uitzending al meerdere keren bestudeerd heeft blijkt de uitleg zeer verhelderend. Een proefrondje, om aan de plaats op het podium en de loerende camera's te wennen, volgt. Met gemengde gevoelens schuift het Nieuwsbode-team aan tafel voor de warme maaltijd. Op de valreep worden nog strategieën ontworpen. Het uur U nadert met rasse schreden. En het gevoel dat het team in het diepe wordt gegooid wint terrein. Maar men houdt de moed erin. 'We hebben ons best gedaan. We zien wel wat het wordt' is het algemene gevoelen. Met de wetenschap dat er een volle zaal zit te wachten op actie, en als het even kan briljante antwoorden, en het feit dat op tweede paasdag toch heel wat Nederlanders voor de buis de verrichtingen gade zullen slaan beginnen de teamleden toch lichtelijk nerveus te worden. Achter de coulissen worden nog snel wat feiten opgedreund. En dan is het zover en mag (moet) het team de bühne op. Presentator Hans Zoet houdt een inleidend praatje en stelt het team aan de zaal voor. De fans blijken present. Een steun in de rug hoewel het nauwelijks tot de teamleden doordringt. Zij wachten vol spanning op de eerste vraag die aan hen voorgelegd wordt. De meegebrachte boeken blijken toch iets minder handig dan ingeschat. Hoofdredacteur Aad van der Wouden houdt het thuisfront, cq de denktank, constant op de hoogte van het reilen en zeilen maar in de praktijk blijkt het moeilijk om iets in te brengen tegen de parate kennis van het team rond burgemeester Rutten van Middelburg. De denktank op de redactie in Zierikzee krijgt nauwelijks de tijd om naspeuringen te verrichten. Informatie uit boeken blijkt niet altijd juist en eens te meer wordt beseft dat een quiz er vanuit de huiskamer heel anders uitziet dan vanuit de positie #van de 'slachtoffers'. De tijd gaat snel en wat vanuit de huiskamer een redelijk 'relaxt' vragenspel lijkt blijkt een behoorlijk gespannen situatie waarin je op belangrijke momenten net niet kunt vinden wat je zoekt of te snel antwoord wilt geven terwijl je eigenlijk beter de denktank in had kunnen schakelen Dik twee uur opnames, met de nodige onderbrekingen, gaat veel sneller voorbij dan men denkt. De bewondering voor al die quizkandidaten stijgt Hoe het afliep? Dat weten alleen de kandidaten, de mensen van de Avro en de mensen in de zaal. Wie het naadje van de kous wil weten dient tweede paasdag voor de buis te gaan zitten De denktank in volle actie. (Foto: Joop van Houdt)'. Het schaduwteam: bellen, overleggen en bladeren De „fans" op pad. ,,Los van het resultaat was het prima om mee te doen. Een goede promotie voor de Zierikzeesche Nieuwsbode en voor Zierikzee. De poorten kwamen prachtig in beeld. En de sticker voor een tolvrije Zeelandbrug hebben we ook voor de camera kunnen brengen". Dat was na afloop de reactie in het schaduwteam. Vijftien deskundigen die drie en een half uur op de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode zaten te midden van een grote stapel naslagwerken en steeds warmer stralende televisieschijnwerpers. Het schaduwteam bestond uit de burgemeester van Zierikzee, mr. J. J. P. M. Asselbergs, de burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff, oud- nieuwsbodefotograaf Johan D. C. Berrevoets, kunstenares S. H. Eggink-du Burck, muziekschooldirecteur mevrouw E. J. Jense, ZWN-directeur drs. G. J. M. Koelemij, wethouder A. J. Padmos (Westerschouwen), dialectdeskundige A. Leijdekkers, Stad en Lande-bestuurslid M. K. Romeijn, L O-directeur D. L. van 't Leven, hoofd administratie L. O A. Folmer en redactieleden van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het was hun taak om de vragen die het drie-koppige team in Middelburg niet direct kon beantwoorden op te zoeken. In de praktijk bleek dat niet altijd even simpel te zijn. Het enige 'contact met Middelburg bestond uit een constante telefoonverbinding met teamlid Aad van der Wouden. Hij deed verslag van de filmpjes, vraaggesprekken of optredens die de inleiding vormden van de vragen die presentator Hans Zoet stelde. Dat werd op de redactie in Zierikzee weer herhaald door de leider van het schaduwteam, de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Want de geluidsverbinding was niet van dien aard dat Van der Wouden voor iedereen van het 15 mensen tellende schaduwteam duidelijk was te verstaan. In reactie op de concrete vragen die binnenkwamen werd er onmiddelijk druk gebladerd en getelefoneerd. Maar desondanks bleek het niet simpel om mensen aan de lijn te krijgen die bijvoorbeeld wisten hoe groot het maximale getijdeverschil is in het 'verdronken land' van Saeftinge. Wat de naam was van de muziektent in IJzendijke, hoeveel subsidie de EG geeft op het verbouwen van een hectare vlas. Het antwoord op de vraag wanneer de veerbootverbinding tussen Breskens en Vlissingen gratis was, werd beantwoord met 'tijdens de recente boerenacties toen de tolhuisjes bezet waren'. Maar ondanks de juistheid van dit antwoord nam de AVRO-jury daarmee geen genoegen omdat men een meer historisch antwoord in gedachten had: In de periode tussen 1945 en 1950. Na veel telefonische verwijzingen van de een naar de ander kreeg men in Zierikzee verbinding met iemand uit Heinkenszand die wist dat het Bourgognesnoekfonds eenmaal per jaar 500 gulden uitkeerde aan twee jonge mensen afkomstig uit die stad die met elkaar trouwden. ,,Maar er hoort nog iets anders bij en dat weet ik niet precies". Het Middelburgse team wist het wel, het moesten jonge mensen zijn die bij de Nederlandse Hervormde Kerk hoorden. Jullie hadden veel denkers, maar het opzoeken had beter gekund. En het Zierikzeesche Nieuwsbodeteam in Middelburg had ook pech. Zij kregen net de moeilijkste vragen", aldus regisseur Ron Groenwoud uit Amsterdam. Samen met geluidstechnicus Rob Hermanns en cameraman Peter Dulfer uit die zelfde plaats was hij op de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode om het schaduwteam daar in beeld te brengen. Voor de in totaal anderhalve minuut durende opnamen die daarvan in uitzending worden verwerkt, werd ruim twee uur lang gefilmd. Vijf schijnwerpers met elk een vermogen van ongeveer 1000 Watt zorgden ervoor dat het Steeds warmer werd op de redatie. Maar ook vanwege het koortsachtig zoeken naar het antwoord op de vragen die werden doorgespeeld steeg de spanning. Vooral wanneer bleek dat de antwoorden die men wist of had opgezocht al werden gegeven door de andere teams in Middelburg en het Zierikzeese team daardoor juist de boot mjiste. ,,Ik dacht,ze zullen ook wel wat over de lekkere Zeeuwse mosselen vragen en de schröósels", aldus Arjaon ofwel dialectdeskundige Ad Leijdekkers uit Zierikzee, die evenals de andere 14 leden van het schaduwteam een zeer gezellige avond had door de hechte en opgewekte sfeer in het schaduwteam. ,,We hadden een beetje pech. Onder andere omdat we maar één extra punt kregen voor de joker die werd ingezet bij de vraag over het Strao. En ons antwoord op de vraag over de periode wanneer de veren over de Westerschelde niet hoefden te worden betaald was goed. Dat bleek ook wel uit het feit aat de opnamen van de uitzending vijf minuten werden stopgezet voor jury-overleg Het was jammer dat de AVRO niet wist dat de tol op de veerboten ook niet hoefde te worden betaald toen de boeren de tolhuisjes blokkeerden aldus burgemeester Asselbergs. „Maar het was ontzettend leuk dat we mee mochten doen. Een hele eer". De aflevering van het 12 provinciënspel waaraan de Zierikzeesche Nieuwsbode meedoet wordt op maandag 16 april, tweede paasdag 's avonds om ongeveer 20.25 uur op televisie uitgezonden. Foto's: Joop van Houdt Tbkst: Piet Kleemans en Marijke Vael

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5