Verhuizing werkplaats gemeente onvermijdelijk Twaalf inbraken in auto's in een nacht 'De geoefendheid van de ME moet steeds op peil worden gehouden' rs{#frff* r'j 1M I Commissie financiën en onderwijs in Duiveland Boomwortels hinderen verkeer op Nieuwe Haven Gezamenlijke oefening van de vijf Rode Kruis- afdelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag1 5 april 1990 Nr. 24722 3 Krijgt CDA-Zierikzee alsnog zijn zin? ZIERIKZEE - Het ziet ernaar uit dat de werkplaats van de dienst gemeentewerken in de Korte Nobelstraat alsnog uit de Zierikzeese binnenstad zal verdwijnen. Nu de Raad van State een eerder afgegeven hinderwetvergunning van de provincie heeft her roepen is een verhuizing van deze dienst onvermijdelijk. Dit bleek dinsdagavond tij dens de vergadering van de commissie publieke werken. De gemeentewerkplaats in Zierikzee gaat verdwijnen. (Foto: Joop van Houdt). In Zonnemaire, Den Osse, Scharendijke en Haamstede ZONNEMAIRE DEN OSSE SCHARENDIJKE HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag werden op Schouwen-Duiveland twaalf auto's openge broken. De werkwijze die hierbij werd gevolgd was in al le gevallen hetzelfde. Door middel van het inslaan van een ruitje verschafte men zich toegang tot de auto's. De discussie over dienst gemeente werken en dan in het bijzonder de verplaatsing van deze dienst werd door CDA-commissielid mevrouw M.A. Bij de Vaate-Rozendaal aan het einde van de vergadering tijdens de rondvraag aangehaald. Naar aanlei ding van de commissievergadering ruimtelijke ordening bleek zij blij te zijn dat die verplaatsing nu onvermij delijk wordt. De christendemocraten hameren al enkele jaren op de nood zaak om een dergelijke werkplaats buiten de stad onder te brengen. Raad van State Die verplaatsing lijkt nu definitief te worden nu de Raad van State een door de provincie afgegeven Hinder wetvergunning op grond van bezwa ren van omwonenden heeft ingetrok ken. Dit betekent dat de werkplaats binnen enkele jaren zal moeten ver huizen. Waar naar toe (Poortambacht of De Zuidhoek), daarover kon de wethouder publieke werken geen uit spraak doen. Wel bleek hij als CDA- wethouder ingenomen te zijn met de ze ontwikkeling. ,,In deze zaak stond ik binnen het college altijd alleen. Tbt mijn verbazing vroeg de directeur gemeentewerken waar een nieuwe lo katie van deze werkplaats zou kun nen worden gezocht?" aldus De Rijke. Directeur D. D. J.'van der Poel voegde daar snel aan toe dat deze verhuizing noodgedwongen is. Over de nieuwe lokatie alsmede ook de termijn en wijze van verplaatsing (in etappes of in een keer) moet nog worden nage dacht. Groene lijst „Zierikzee staat nog niet op de groene lijst en dat is wel gewenst" zo stelde de PvdA-er H. Asma, voor wie het dinsdagavond zijn laatste com missievergadering publieke werken was. Op deze lijst prijken zo'n 65 ge meenten die hun groen milieuvrien delijk behandelen. Volgens wethou der P. de Rijke en ook directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel valt het met het gebruik van bestrij dingsmiddelen (Simazin) in Zierik zee erg mee. Per hectare worden enorm weinig bestrijdingsmiddelen gebruikt. Wanneer dergelijke midde len niet worden gebruikt dan zal dit mogelijk leiden tot een uitbreiding van de plantsoenendienst met' vier tot vijf werknemers. De Rijke onder streepte dit argument door te wijzen op de proef die vorig jaar met een ge deelte roi)d het Kaaskenswater is ge daan. Ofschoon er sprake was van een droge zomer, zorgde het niet ge bruiken van bestrijdingsmiddelen er voor dat er hier heel wat extra werk voor de plantsoenendienst lag. Notitie Voor de liberale vertegenwoordiger J. J. Geleijnse was dat niet toerei kend. Geleijnse vroeg de wethouder een notitie op te stellen waarin de fi nanciële (en personele) consequenties van het weren van bestrijdingsmid delen op een rijtje worden gezet. Ook over het in aanmerking komen voor milieusubsidies besprak de commis sie in vogelvlucht de mogelijkheid om in interregionaal verband (Schou wen-Duiveland, Sint Philipsland, Tholen en De Bevelanden) samen te gaan werken om zodoende toch zo'n subsidie in de wacht te slepen. Daar voor wordt een minimum inwonertal van 70.000 gesteld. Vismarkt Behalve milieu-zaken die overigens niet op de agenda stonden kwam ook de restauratie van de Vismarkt ter sprake. Na eerder een krediet van 4,5 ton beschikbaar te hebben gesteld voor de restauratie van fyet casco en de aankoop van twee woninkjes moest de commissie nu een oordeel vellen over een krediet van 1,5 ton voor de noodzakelijke restauratie werkzaamheden van het interieur. .,Dit aanvullende krediet is geen kwestie van een aanzienlijke kosten- overschrijding maar het gevolg van een eerder gemaakte afspraak. De ra^d van Zierikzee heeft indertijd af gesproken dat eerst alleen een kre diet voor de restauratie van het in wendige (4,5 ton) vastgesteld, waarna te zijner tijd alsnog een bedrag van anderhalve ton zou volgen. We wisten vooraf dat dit bedrag nog zou komen" aldus De Rijke, die hiermee de ge ruchten als zou de gemeente zich fors verrekend hebben, de wereld uit wil de helpen. De commissie ging zonder slag of stoot akkoord met dit aanvullende bedrag van anderhalve ton. Bezorgd echter was commissielid Asma over het op tijd voltooien van de werk zaamheden. „Die termijn van 1 juli kun je wel vergeten, want toen ik daar eens ging kijken sloeg de schrik me'om het hart" aldus Asma die erop hamerde dat het wel zaak is dat de restauratie van de Vismarkt voor het toeristenseizoen gereed is. De Rijke deelde die zorg van Asma niet. Zover hij het kan overzien ligt het werk op schema. Mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal vroeg de wethouder nog eens naar de uiteindelijke be stemming van het Sint Jacobshofje zoals de Vismarkt ooit heette. De Rij ke wilde niet meer kwijt dan dat er vier gegadigden voor de ruimte zijn. Eén ervan zal worden aangesteld als beheerder. Ofschoon raadsnestor en commis sielid H. Asma nog tot 1 mei door gaat maakte De Rijke nu reeds van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van Asma. „Aanvankelijk vroeg u zich af wat u als man zonder veel technische kennis in deze com missie moest? U hebt het werk ech ter met veel inzet en trouw verricht" aldus de wethouder publieke werken die Asma omschreef als een man die zich „verschrikkelijk heeft ingezet voor de verwijdering van de urinoirs en de muziektent op het Havenpark. Ook bleek Asma zich te hebben ge manifesteerd als een warm pleitbe zorger voor de bestrating van het Bolwerk. „We zullen u missen, want u was een waardevol commissielid" aldus De Rijke. Voor H. Asma was het dinsdagavond zijn laatste vergadering als lid van de commissie publieke werken. Een feit dat door de andere commissiele den werd betreurd. In Zonnemaire werden twee auto's opengebroken die stonden gepar keerd aan de Oprit. Uit de auto van P. C. S. uit Zonnemaire werd niets ont vreemd en uit de auto van J. M. J. uit Zonnemaire zes cassettebandjes. De schade door braak bedroeg in beide gevallen enkele honderden guldens. Ook de auto van W. J. L. uit Zonne maire die stond geparkeerd aan de Dijk van Bommenede werd openge broken. De dieven probeerden de ra dio/cassetterecorder mee te nemen. Dat lukte niet maar ze richtten bij de poging wel veel schade aan. Vijf auto's in Den Osse In Den Osse nabij Brouwershaven werden vijf auto's opengebroken die allemaal van Duitsers waren. Uit de auto van F. W. uit Hamm werd een fo totoestel en een bruin lederen jack ontvreemd met een totale waarde van 400 DM. Uit de auto van W. B. uit Eschmar werd een radio ter waarde DEN HAAG - De Stichting Natuur en Milieu is zeer teleurgesteld over het concept-structuurschema verkeer en vervoer dat is uitgelekt. Medewer ker prof. L. Reijnders van de stich ting zegt „verbijsterd" te zijn dat er nauwelijks is geschrapt in ae aanleg van wegen en dat ook de vijf tunnels in de Randstad kennelijk gewoon worden gebouwd. „Er is een bedrag opgenomen voor wegenaanleg - inclu sief onderhoud - van veertig miljard. Dat is nog nooit zo hoog geweest". NIEUWERKERK - Vanmiddag, donderdag vergadert de commissie financiën van de gemeente Duive land in het gemeentehuis te Nieu- werkerk. De vergadering begint om 16.30 uur. Op de agenda van de commissiever gadering de jaarrekening 1989 van het woonwagenschap, de 'begroting 1991 van de Centrale Post Ambulan cevervoer en de begroting 1991 en de meerjarenraming 1992-1996 van de Regionale Brandweer. Het college stelt voor geen bezwaar te maken te gen genoemde jaarrekeningen en be grotingen. Positief staat het college ook tegenover het verzoek om een eenmalige subsidie voor Bejaarden alarm Zeeland. Voorgestelde wordt eenmalig 40 cent per inwoner be schikbaar te stellen. van 600 DM gestolen. De overige drie Duitse auto's werden 'alleen maar' opengebroken, er werd niets uit ont vreemd. Niettemin bedroeg de scha de door braak in alle vijf de gevallen enkele honderden guldens. In Scharendijke werd ingebroken in de auto van J. J. van der S. die stond geparkeerd aan de Putmeet- weg en in de auto van A. M. van der L. die in de Julianastraat stond. In beide gevallen bleek de schade be perkt tot braak want de dieven von den kennelijk niets van hun gading in de auto's. Dat was wel het geval in de auto van U. D. S. uit het Duitse Buttelborn die stond geparkeerd aan de Platbos- laan te Haamstede. Uit dit voertuig werd een radio/cassetterecorder ter waarde van 500 DM ontvreemd. Ook de auto van M. C. B. uit Haamstede, die stond geparkeerd aan de Hoge- zoom werd opengebroken. Ook hier vonden de dieven niets van hun ga ding maar bedroeg de schadepost niettemin enkele honderden guldens door braak. ZIERIKZEE - Een aantal fiks uit de kluiten gewassen bomen hindert het verkeer op de Nieuwe Haven, om dat de boomwortels onder het weg dek voor ongewenste „verkeersdrem pels" zorgen. De gemeente gaat dit probleem volgens wethouder P. de Rijke (publieke werken) aanpakken. De boomwortels die het wegdek naar boven drukken zorgen ervoor dat een aantal automobilisten haar weg over de linker rijbaan voortzet. Een gevaarlijke situatie waaraan de gemeente zeker iets gaat doen. De bo men die deze „straatbobbels" veroor zaken moeten worden vervangen door een aantal diepwortelende bo men. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Vervolg van pagina 1 denoord aan het helpen waren met het uitproberen van het rampenplan, moest ijlings overschakelen op hulp bij een 'echte ramp'. De brandweer die als eerste aanwezig was om het vuur veroorzaakt door de ontplofte vrachtwagen te blussen, richtte op het parkeerterrein een zogeheten 'Ge wondennest' in. Een plaats vanwaar- uit ontredderde en/of gewonde men sen eerste hulp kregen en werden overgebracht naar een inderhaast in- gerichtte Verzamelplaats Gewonden in de basisschool het Kofschip. Daar werd eerste hulp verleend en werden de mensen voor wie dat het hardste nodig was het eerst vervoerd naar het ziekenhuis. Samen werken De ouderen uit bejaardenoord Bor- rendamme, die in het kader van de oefening werden geëvacueerd, wer den opgevangen in het vroegere klèu- terschoolgebouw Mierenest. „Het doel van de oefening is dat de mensen van de diverse Rode Kruisafdelingen op Schouwen-Duiveland er in te trai nen om in geval van nood samen te werken en allemaal eenduidig op te treden", aldus A. van Noord uit Zie rikzee die als colonnecommandant de algemene leiding van de gezamenlij ke oefening had. Hij vertelde dat de taken van het Rode Kruis in het verleden vooral he stonden uit directe hulp aan gewon den die men toevallig aantrof. Het organiseren van bloeddonor-avonden en boottochten voor gehandicapten en collecteren. „Nu de BB is opgehe ven wordt van ons verwacht dat wij zorg dragen voor de eerste opvang, verzorging, verpleging en/of evancu- atie van grote groepen mensen wan neer zich calamiteiten voordoen". Om op die nieuwe taak voorbereid te zijn werd door de sub-regio (de vijf afdelingen van Schouwen-Duive land) een Verzorgings/materiaalwa- gen aangeschaft, die tijdens de oefe ning was te bezichtigen. Het is de bedoeling om ook extra verbinding- sapparatuur te kopen en bescher mende kleding voor de Rode Kruis medewerkers. werkzaam zijn bij de diverse korpsen van de rijkspolitie in Zeeland. Poli tieagenten die (na een aantal jaren als wachtmeester te hebben gewerkt) hebben gesolliciteerd om als onder deel van hun werk ook deel uit te ma ken van het ME-peloton. Dat houdt in dat zij jaarlijks van september tot juni een voortgezet opleidingstraject volgen om steeds op de juiste wijze 'paraat' te blijven. In het kader daar van wordt twee keer per maand een oefening gehouden. Meestal in het speciaal daarvoor ingerichte ME- oefendorp in Ossendrecht. Maar vier keer per oefenseizoen wordt een oefening op lokatie gehou den. En dat was dinsdag het geval op Schouwen-Duiveland. De oefening werd voorbereid door twee politie mensen van de 12 man tellende ME- groep Schouwen-Duiveland/Tholen, F. van der Werf en J. Kole. Het ME- geloton Zeeland is namelijk opge- ouwd uit vier groepen. Beheersen Groepen die volgens De Nood zeer hecht moeten kunnen samenwerken. Verder moet een ME-er zich in de eer ste plaats goed kunnen beheersen in een stressvolle situatie en moet hij een goede lichamelijke conditie heb ben. Vanuit die achtergrond werden de opdrachten dinsdag gegeven. Opdrachten waarnaar men zich steeds, vanaf de blokhut aan het be gin van de Boswachterij, in looppas moest begeven (met een kaart om zich te oriënteren). Per groep van 12 beklommen de ME-ers de buitenkant van de houten uitzichttoren in de Boswachterij om vervolgens met be hulp van een touw weer af te dalen. Zij hakten een boomstam in vier stukken om die vervolgens terug te sjouwen naar het beginpunt. Ook het vervoeren van een tractorband (van ongeveer 250 kilo) vanaf de blokhut tot aan een bepaalde strandpaal en weer terug hoorde tot de opdrachten die in de Boswachterij werden uitge voerd. Veel bekijks kregen de ME-ers bij de opdracht waarbij zij met zijn tie nen op èèn (grote) step vanaf de Bos wachterij naar het haventje van Den Osse stepten. Een afstand van bijna 15 kilometer. Vanuit het haventje van Den Osse roeiden zij met vletten een eind over het Grevelingenmeer naar de haven van Bommenede bij Zonne maire. „Al die opdrachten zijn be doeld om de onderlinge samenwer king onder moeilijke omstandighe den te trainen. Zo leren ze elkaar be ter kennen waardoor ze de situaties waar ze als ME-peloton voor komen te staan beter aan kunnen". ME-peloton Zeeland houdt oefening op Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE/BROUWERSHAVEN - Met zijn tienen op één step een afstand van bijna 15 kilome ter afleggen. De uitkijktoren in de boswachterij aan de buitenkant beklimmen en met zijn allen een tractorband met een gewicht van zo'n 250 kilo vervoeren. Dat waren enkele van de opdrachten die moesten worden uitge voerd door vijftig Zeeuwse politieagenten. Het ME- peloton van de Rijkspolitie Zeeland hield dinsdag een oefening die zich afspeelde in de Boswachterij bij Wes- terschouwen en in het haventje van Den Osse bij Brou wershaven. Een oefening die door plaatsver vangend pelotoncommandant B. de Nood werd omschreven als een fy siek/mentale oefening. „De ME is een paraat peloton. Dat wil zeggen dat de lichamelijke conditie èn de geestelijke weerbaarheid van de ME- ers constant op peil moet worden ge houden. De groep moet op ieder mo ment klaar zijn om te kunnen worden ingezet als dat ergens in Nederland nodig is". Volgens De Nood gaat het daarbij maar heel af en toe om relletjes waar bij klappen vallen. „Door televisie beelden van dat soort acties hebben de meeste mensen een eenzijdig beeld van het ME-werk. Het is begrijpelijk dat die beelden worden uitgezonden omdat ze sensationeel zijn. Maar we doen ook allerlei andere acties die nooit op televisie komen". Zo werd het ME-peloton Zeeland vorig jaar in gezet bij een voetbalwedstrijd in Den Haag, een bom-ontruiming in Leid- schendam, de beveiliging van de NATO-ministers die bijeen kwamen in Scheveningen en voor terreinon- derzoek in verband met de moord die in Clinge werd gepleegd. Het Zeeuwse ME-peloton bestaat uit 50 'gewone' politieagenten die Nooit te oud om te steppen.... (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeescbe Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3