Ruim 21 mille nodig- voor herstellen stormschade JA VWO-literatuurproject afgesloten met middeleeuwse feestmaaltijd Medailles voor trouwe dienst aan Rode Kruis in Bruinisse p6<5> DE ZIERIKZEESCHE COURANT Docent Ton Brandenborg: anders in tien ,iVii in drie lessen meer geleerd dan Andere tijden politie spreekuur in Haamstede Uitgereikt tijdens jaarvergadering in dorpshuis Diefstal van auto WA> iKh P 811.7' Lente-actie Vredes- werkgroep in Zierikzee GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND m** p2^0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bewoond Zonnetje Ovatie Winnen De Rookende Mo or in Zierikzee heeft sinds za- Oranjevereniging brengt voor het laatst een De spelers van Op Drift in Renesse viel een Herenteam vv Delphi Mevo '80 wint nipt met terdag weer nieuwe bewoners. (Pag. 3). zonnetje in Oosterland. (Pag. 4). staande ovatie ten deel. (Pag. 5). 3-2 van Switch. (Pag. 9). DINSDAG 3 APRIL 1990 146ste jaargang Nr. 24721 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Bijna al het ernstige is moeilijk, en alles is ernst. R. M. Rilke BURGH-HAAMSTEDE - „Ik vond dit een heel aardige manier om met literatuur om te gaan. Ik heb het gevoel dat ik nu meer bereikt heb dan ooit en dat de leerlingen in drie lessen meer geleerd hebben dan anders in tien". Dat zegt Ton Brandenbarg, docent Nederlands aan de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman in Zierik zee. Samen met 24 leerlingen uit 5-Atheneum sloot hij gisteren, maandag, in de kelder van slot Haamstede een literatuurproject af met een middeleeuwse feestdis. Een verrassend slot van een verrassende ontdekkingreis door de hoofse kringen van de Middeleeuwen. eeuwse feestdis in de kelder van Slot Haamstede. Elke gang werd, net als vroeger, aangekondigd met trompet geschal en tussen voorgerecht (soep en een pasteitje) en hoofdgerecht (kippepootjes, ribbetjes en groente) het tafelspeelken De Visser en zijn wief opgevoerd. Bierpullen Brandenbarg en zijn leerlingen wil den de middeleeuwse maaltijd zo na tuurgetrouw mogelijk nabootsen en stuitten daarbij al snel op een paar problemen. „In die tijd dronken ze moutbier en dat is vandaag de dag moeilijk te krijgen", aldus Branden barg. ,,Ik heb verder stad en land af gezocht naar stenen bierpullen, maar die heb ik niet te pakken kunnen krijgen". Een ander 'detail' is dat in de hoof se keukens vroeger in de regel de scepter werd gezwaaid door een man nelijke chef-kok. In de 'keuken' in de kelder van slot Haamstede gisteren was het andersom en mochten de mannen niet meer dan assisteren. Brandenbarg: Eigenlijk hadden we ook in middeleeuwse kledij wil len eten, maar dat kostte veel te veel tijd. Het is nu beperkt gebleven tot middeleeuwse hoofddeksels". Niet alleen de leerlingen zelf waren en thousiast over het idee van Branden barg. ,,We hebben ook veel leuke reac ties van ouders'gehad. Een heleboel hebben iets aan de maaltijd bijgedra gen en we hebben ook een bakker uit Renesse zover gekregen dat hij mid deleeuws brood voor ons heeft gebak ken", vertelt Brandenbarg. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De gedachtengang van Branden barg was in wezen simpel: draag als docent een thema aan en geef je leer lingen de gelegenheid om zelf, in de literatuur uiteraard, op cyiderzoek uit te gaan. Een opdracht waar de leerlingen zich vol vuur op wierpen en al snel op onverwachte zaken stuit ten. Spraakgebruik Zoals uitdrukkingen die heden ten dage nog steeds gebezigd worden en die blijken te stammen uit de middel eeuwen. Wie één van zijn of haar huisgenoten toevoegt 'Hoe je waffel dicht' zal er waarschijnlijk niet bij stilstaan dat deze uitdrukking in fei te niets te maken heeft met het ma ken van (ongewenst) geluid maar al les met het maken van wafels. Brandenbarg: ,,Die uitdrukking komt uit de Middeleeuwen. Dan mochten de kinderen in het open vuur wafels maken met een wafel ijzer. Als ze even niet goed opletten en de ijzers niet goed dichthielden droop het beslag eruit. Vandaar: Hou je wafel dicht". komt nog meer verrassende zaken te gen. Brandenbarg: ,,Veel mensen den ken dat de Middeleeuwen een periode was waarin mensen helemaal niet be schaafd waren. In televisieseries die zich in de Middeleeuwen afspelen zie je ze ook altijd vreten en zuipen. Maar er was een uitgebreide etiquet te. Allerlei regels over hoe je je aan tafel moest gedragen". Onderscheid Brandenbarg legt uit dat die eti quette ontstaan is uit de behoefte van Hoofse kringen', de hogere stand, om zich duidelijk te onderscheiden van Jan met de pet. Illustratief is het vol gende (middeleeuwse) citaat: „Som mige mensen bijten een stuk van het brood af en stoppen het dan weer in de schaal. Net zoals boeren dat doen. Een dergelijk ongemanierd gedrag laten'hoofse lieden na". Aardig is ook de wijze waarop men in de Middeleeuwen, in hoofse krin gen weliswaar, het wachten tussen de verschillende gangen wist te veraan genamen: met muziek en zang. En wie zich verdiept in de materie Zo ook gisteren tijdens de middel- Net als in de Middeleeuwen werden spijs en drank op een deurnaar de feestdis gedragen. Elke gang werd aangekon digd door trompetgeschal. (Foto: Joop van Houdt). AMERSFOORT - Het maandag avond hervatte overleg over een nieu we CAO voor de zuivelindustrie (19.000 werknemers) is zonder resul taat afgebroken. De voedingsbonden van FNV en CNV gaan hun leden raadplegen over eventuele acties, zo hebben woordvoerders meegedeeld na afloop van het overleg. BURGH-HAAMSTEDE - De tijden waarop in het VV V-kantoor te Haam stede het spreekuur van de Rijkspo litie Schouwen-Duiveland wordt ge houden zijn gewijzigd. In plaats van tot 13.00 uur kan ie dereen die wat wil vragen of melden bij de politie in het VW-kantoor aan de Noordstraat terecht van 10.00 tot 12.00 uur. Voorlopig wordt het spreekuur alleen nog op elke eerste en derde maandag van de maand ge houden. Gedurende het vakantiesei zoen is de politie dagelijks te berei ken via een spreekuur in het VVV-kantoor te Haamstede. BRUINISSE - De uitreiking door Rode Kruis- voorzitter T. C. Hekman van de medailles voor tien- en twintigjarige trouwe dienst aan het Rode Kruis was een van de hoogtepunten van de jaarvergadering van de af deling Bruinisse in het dorpshuis. Voorzitter Hekman complimenteerde de jubilarissen met hun inzet en door zettingsvermogen die ze in dienst van het Rode Kruis hadden gezet. Vervolgens ging hij dieper in op de wereld wijde taak van de hulporganisatie die zich opstelt zon der partijdigheid of kijkt naar ras of land bij de hulpver lening. Oud-burgemeester Hekman speld de voor twintigjarige trouwe dienst de gesp op bij mevrouw M. A. de Vlieger-de Ronde en bij de heren C. Hoogerwerf, M. K. Krepel en S. de Koning. De medaille voor tien jaar was voor mevrouw M. Dijkstra-de Koning en de heer C. Bontekoe. In de bestuursverkiezing werden herkozen mevrouw L. Jumelet-van Oeveren en de heer M. K. Krepel. De heer S. de Koning nam afscheid uit het bestuur. ZIERIKZEE - De wilde stormen van de afgelopen tijd hebben ook de pakhuizen in de Meelstraat te pakken ge had. De kosten van deze stormschade a 21.329,- worden donderdag 5 april tijdens de commissie financiën be sproken. Deze Vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. In totaal zijn de pakhuizen voor 21 mille beschadigd. Een klein deel er van (zo'n vijfhonderd gulden) wordt vermoedelijk door de verzekerings maatschappij uitgekeerd. Het groot ste deel moet de gemeente zelf beta len. Dit bedrag, ongeveer 21 mille wil de gemeente betalen uit de nog aan wezige reserve voor de sanering Vrije/Jannewekken. Ook het finan ciële aspect van het aanbrengen van wandplaten en brandbestendig isole rend materiaal voor het ANBO-ge- bouw in de Paternosterstraat komt aan de orde. Deze aanpassingen kos ten 7250 gulden. Een bedrag van 31.335,- zal nodig zijn voor de uitbreiding van het per soneel bij de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening in verband met de opvang van asielzoekers. Gezien de veelheid van werkzaamheden is gevraagd om de vergoeding van de twee coördinatoren-vrijwilligers met vier cent te verhogen tot 29 cent per inwoner. Deze verhoging kan uit de Rijksregeling Opvang Asielzoekers (ROA-regeling) worden gedekt. Voor de opvang en begeleiding van de asielzoekers wil de Federatie, zeker wanneer het aantal asielzoekers wordt uitgebreid een extra parttimer voor twintig uur. Kosten hiervoor: 31.335,-. Voor volgend jaar zal dat neerkomen op een bijdrage van onge veer een dubbeltje per inwoner. Het kopiëren van de Nederlandsta lige film over het 1100-jarig bestaan van Zierikzee en dan in het bijzonder de extra kosten ervan 716,92) is donderdag eveneens onderwerp van gesprek. Eerder verzocht de commis sie eens na te gaan wat het kopiëren van deze film extra zou kosten. Het namaken van deze film plus de ver vaardiging van een eveneens Neder landstalige videoband kost in totaal 3569,18. Ook een aanvullend krediet voor de restauratie van de Vismarkt a rai- son 1,5 ton alsmede het verhogen van de subsidie aan de UW met achthon derd gulden worden door de commis sie besproken. Daarnaast komt ook een subsidieverzoek voor de bekosti ging van de wooncursus voor ouderen die onder andere in Zierikzee wordt gehouden aan de orde. Voor deze cur sus is door de organisatoren een sub sidiebedrag van driehonderd gulden gevraagd. In zijn plaats werd gekozen de heer R van Zanten. Oost-Europa De secretaris, mevrouw J. van den Berg-Kik, gaf een overzicht over het afgelopen verenigingsjaar. Zo werd eind 1989 met grote spanning naar de omwenteling in Oost-Europa geke ken en om het noodlijdende Roeme nië te helpen werd een inzamelings actie gehouden. Volgens de secretaris was het afgelopen jaar een jaar ge weest waarin samenwerking en inzet een ieders streven was geweest, dit vooral naar aanleiding van de nieuwe behuizing van het Rode Kruis in de bovenverdieping van het voormalige gemeentehuis. Lenie Jumelet van het Jeugd Rode Kruis sprak in haar jaarverslag van een goed jaar. Op school werd een cursus gegeven waarvan alle 35 kin deren hun A-diploma haalden en de ouderen hun B-diploma. De kinderen zagen hoe wonden bij een LOTUS-slachtoffer gemaakt wor den, waren bij een oefening in het Topshuis zelf slachtoffer en kregen bezoek van een Belgische zustervere niging. Mevrouw T. Klompe sprak in haar verslag van de Welfare over de geslaagde handwerkmiddagen in In 't Opper en de prettige samenwer king met Duiveland. De handwerken werden met succes verkocht tijdens de Visserijdagen. in In 't Opper, de Oranjemarkt erf de Rode Kruisbazar. Hoogtepunt Een hoogtepunt was ongetwijfeld voor de Welfare de verzorging van de gasten van de J. Henry Dunant. De heer H. Bontekoe, plaatsvervangend Colonnecommandant, sprak namens de colonne. De Rode Kruis en EHBO- docent pur-sang wees op een pas inge voerd systeem van uitwisseling van docenten, een voor Zeeland en mis schien wel voor Nederland uniek sy steem. Ronduit opgetogen sprak Bon tekoe over de vergroting van 300 procent van de nieuwe lokaliteit. „Onder leiding van onze coördina tor AVim Jumclct is er de laatste tijd hard gewerkt door vrijwilligers om de ruimten op te knappen en aan te passen". Volgens Bontekoe gaat het inder daad iets groots worden want er komt een groot theorielokaal, een prak tijklokaal, een grote afgescheiden ruimte voor de verbindingsdienst, een ontvangsthal en een keuken. De tandarts en de dierenarts beneden, het Rode Kruis boven; volgens Bonte koe ontbreekt alleen nog maar het bord Medisch Centrum Bru boven de deur. ZIERIKZEE - In de nacht van zon dag op maandag werd in Zierikzee een personenauto met een Duits ken teken gestolen. Het gaat om een groene BMW met het kenteken TR-EL-238. De auto stond geparkeerd aan de Miereweg te Zierikzee. Namens de eigenaar deed W. K. uit Zierikzee aangifte van de diefstal. Verwachting tot woensdagavond: Winterse buien Wisselend bewolkt en buien, som mige met hagel natte sneeuw of on weer. Minimumtemperatuur onge veer 2 graden. Middagtemperatuur omstreeks 7 graden. Matige noord westelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 april: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 8 graden W.indkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 april Zon op 07.07, onder 20.19 Maan op 15.20, onder 05.30 6 april Zon op 07.05, onder 20.21 Maan op 16.36, onder 05.44 Volle Maan: 10 april (05.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Op de westflank van een depressie die vandaag boven Midden- Scandinavië aankomt blijft ook mor gen de aanvoer van polaire lucht voortduren. Deze lucht die morgen over ons land stroomt is afkomstig uit het zeegebied nabij IJsland. Het is wisselend bewolkt. Er is dus zon en er zijn buien waarbij hagel of natte sneeuw voorkomt. Door de grote on stabiliteit kan er zelfs onweer ont staan. De temperaturen zijn nave nant. Vannacht daalt het kwik naar ongeveer 2 graden, maar aan de kust kan daar een enkele graad bij komen. Overdag wordt het niet veel warmer dan een graad of 7. De wind waait uit het noordwesten en is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. ZIERIKZEE - Onder de Beuze in Zierikzee en in de directe omgeving daarvan wordt zaterdag 7 april een exta activiteit gehouden door de In terkerkelijke Vredeswerkgroep Schouwen-Duiveland. De lente-actie begint om 14.30. Aan het winkelend publiek wordt een klein vredessymbool uitgereikt. Zij die hieraan willen meedoen kunnen zich steeds bij de groep voegen die herkenbaar is aan de kleuren van de regenboog. Behalve de Vredeswerk- groep doen ook enkele leden van de Wereldwinkel en de schrijf groepen van Amnesty International mee aan de Lente-actie. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon >f: Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats. Handtekening Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1