Aanbouwsels Salvatorhoeve moeten worden afgebroken Raad verdeeld over aanstelling van voorlichter Oosterschelde Joop van Houdt „Wij betalen de prijs van de decentralisatie" Uitbreiding nodig van verbrandingscapaciteit Gedeukt BUNGPLOWPi RK SO LVfi'T O ft H OJ=,V E TROUWREPORTAGE fotostudio a Politie wil cachot Brouwse stadhuis weer gebruiken Vragen over stickeractie tegen tolheffing Zeeland- brug in Bruse gemeenteraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 maart 1990 Nr. 24719 3 De politiek van de gemeente Wes- terschouwen heeft met de huidige wijze van college vormen een be hoorlijke deuk opgelopen. VVD en PvdA hebben in het geheim samen de kaarten geschud en hebben daar mee het CDA buiten spel gezet. Wet houder Padmos (CDA) kan aan de an dere kant van de tafel gaan zitten. Dat gebeurt, want niemand ver wacht dat de VVD en de PvdA er sa men niet uitkomen. Van de PvdA is het allemaal wel te begrijpen. De partij is twintig jaar lang aan de kant gezet door VVD en CDA. Hongerig naar een wethou derszetel hebben de socialisten ech ter wel iets teveel van hun principes laten varen. Principes als eerlijk en open bestuur bijvoorbeeld. Wat kan de kiezer nu aan openheid verwach ten, als de PvdA zich in het geniep het college binnenworstelt? En hoe verkoopt de VVD het, dat ze haar politieke vriend het CDA na een huwelijk van twintig jaar buiten de deur zet? Zonder die politieke vriend nog maar een kans te geven te praten over voortzetting van het be leid? Nee, het is duidelijk. Van der Salm en Veerhoek (PvdA en WD) hebben er allebei echt zin in. Twee jonge wethouders in een verfrissend colle ge en dat die twee partijen minder op één lijn zitten dan ze nu doen voorko men is wat hen betreft bijzaak. In een gemeente als Westerschou- iven kan best gewerkt worden met drie wethouders. Niet om het CDA van dienst te zijn, maar omdat Wes- terschouwen een zware gemeente is. Maar nee zeggen VVD en PvdA, want wethouder Padmos is twee handen op één buik met de burgemeester en samen zouden ze een behoorlijke politieke stempel kunnen drukken op het gemeentelijk beleid. En zoveel mag de burgemeester niet te zeggen hebben vindt partijge noot Veerhoek. Door de wijze van collegevorming wordt de burgemees ter min of meer een stukje opzij ge schoven. Zij moet opboksen tegen twee nieuwe wethouders, die hun constructie op zo'n wijze hebben vormgegeven, dat zij als eerste bur ger minder te zeggen heeft. Ik wens zowel het college als de overige raadsleden veel sterkte toe de komende vier jaar en laat de afge lopen twee weken geen voorbode zijn van een politiek al te rumoerige 'regeerperiode'. AvdW Motie van WD en PvdA om het besluit uit te stellen werd niet gesteund door CDA en SGP/RPF NIEÜWERKERK - De publieke tribune, waar voor aanvang van de gemeenteraads vergadering stoelen moesten worden bijgezet om alle belangstellenden een plaatsje te geven, stroomde demonstratief half leeg toen het besluit was gevallen. Met een krappe meerderheid van zes tegen vijf stemmen besloot de gemeenteraad van Duiveland géén procedure te starten om het bestemmingsplan Salvatorhoeve Ouwerkerk te herzien. Dat betekent dat bestuurlijke dwang zal worden toegepast om de illegale aanbouwsels aan en bij de huizen af te breken. Bestuurlijke dwang zal worden toegepast om de illegale aanbotiwsels aan en bij de huizen af te breken. Het gemeenteraadsbesluit was de finale van een vijf jaar slepende af faire die ontstond doordat een aantal bewoners van de Salvatorhoeve zon der bouwvergunning haar (recreatie)- woningen uitbreidde omdat men er permanent in ging wonen. Toen de ge meente Duiveland hen in 1985 gelast te die illegale aanbouwsels af te bre ken begonnen zeven woning-eigena ren een rechtszaak tegen deze be stuurlijke dwang. Een rechtszaak die doorliep tot bij de Raad van State. Enkele maanden geleden stelde dit hoogste rechtsorgaan de^ gemeente Duiveland in het gelijk. Naar aanlei ding van overleg tussen de bewoners commissie en de gemeente werd daar na bij wijze van compromis een enquête gehouden. Hiermee wilde men nagaan of de bewoners het eens konden worden over één manier waarop zou mogen worden aange bouwd. Op basis van 100 procent overeenstemming wilde het college van b en w de raad voorstellen het be stemmingsplan Salvatorhoeve zoda nig te hei-zien dat op die ene wijze zou mogen worden bijgebouwd. Maar de woningeigenaren waren het niet voor 100 procent eens en dat leverde donderdagavond een raads vergadering op waarbij de spanning af en toe te snijden was. De fractie voorzitters van de SGP/RPF, L. Meerman en het CDA, A. R. I. van den Hoek lieten weten dat hun fractie zich achter het college van b en w schaarde. Ook zij zagen dus legalise ring van enkele vormen van aanbouw niet zitten en stonden achter toepas sing van bestuurlijke dwang om ae il legale aanbouwsels af te breken. Waarom de in het ongelijk gestelde burger alsnog zijn zin geven. Dat zou onrechtvaardig zijn en niet te verko pen tegenover de andere burgers in de gemeente die keurig een bouwver gunning aanvragen", aldus Van den Hoek. De VVD-fractie keek anders tegen de zaak aan. ,,Het heeft allemaal veel te lang geduurd en is op de spits gedreven. De gemeente had het nooit zover mogen laten komen", aldus W. P. Stouten. Hij liet weten dat zijn partij in eerste instantie een gene raal pardon wilde voorstellen. „Om uit menselijke overwegingen recht te breien wat krom is". Maar een brief waarin de advocaat van de woningei- genarenvereniging met een schade claim dreigde, als de aanbouwsels zouden worden afgebroken, bracht de VVD op andere gedachten. ,,We willen het definitieve besluit even uitstellen om de strekking van dit schrijven te onderzoeken". Een voorstel dat door de PvdA werd gedeeld en dat na een schorsing werd verwoord in een motie die beide partijen indienden. Voor het zover was verwoordde A. J. C. Melieste het PvdA-standpunt. ,,De gemeente is te kort gekomen in de menselijke kant van de zaak. Ik kan mij niet voorstel len dat we onder bestuurlijke dwang zaken waar mensen emotioneel aan gehecht zijn laten afbreken onder het toeziend oog van de gedupeerden". e Melieste stelde voor om ruimte te zoe- ken waardoor kleine verbouwingen alsnog ingepast zouden kunnen wor den. Verworpen De motie waarmee VVD en PvdA voorstelden de beslissing uit te stel len werd met de zes stemmen van de SGP/RPF en CDA-raadsleden tegen verworpen. Zij voelden zich meer aangesproken door raadsvoorzitter A. Bergshoeff. ,,Als u als raad nu geen negatief besluit durft te nemen, vraag ik mij af wanneer u wel een vuist durft te maken. De zaak is vaak en uitgebreid besproken. Nu moeten we een stuk duidelijkheid geven en niet opnieuw in procedures duiken" De schadeclaim, waarmee de advo caat van de huiseigenaren dreigde, in geval van afbraak van de aanbouw sels, maakte op Bergshoeff minder indruk dan op de VVD en PvdA. „Die brief voegt niets nieuws toe aan de brief die we ook in 1985, aan het begin van de rechtsprocedure, kre gen. We hebben ons door deskundi gen laten vertellen dat uit jurispru dentie blijkt dat de bezwaarde in zo'n geval niet in het gelijk wordt ge steld". Na een uitvoerige discussie waarin de diverse partijen hun standpunt di verse keren verwoordden, na twee schorsingen en nadat de motie van de VVD en PvdA was verworpen, volgde de definitieve beslissing via hoofde lijke stemming. Met de zes stemmen van SGP/RPF en het CDA voor en de vijf stemmen van PvdA en VVD te gen stelde een krappe meerderheid van de raad zich achter het college van b en w. De illegale aanbouwsels aan de huizen van de Salvatorhoeve moeten worden afgebroken voor een mei aanstaande. Hamerstukken De overige agendapunten tijdens de raadsvergadering werden met een hamerklap of enkele korte opmer kingen vastgesteld. Zo werd onder andere besloten ruim 600 gulden bij te dragen voor de gele kaartenactie tegen de voortdurende tolheffing op de Zeelandbrug. Voor theaterbureau Uit in Zeeland werd de jaarlijkse bij vulden be i van ruim 5.700 gulden beschik baar gesteld. De SGP/RPF-fractiele- den inclusief wethouder A. van Klinken waren op principiële gron den tegen. Besloten werd een positief advies uit te brengen aan de minister om de Voorkerk van de Hervormde Kerk te Oosterland aan te wijzen als monument. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCBCT3BEBegRS^BgOilffl:-T^S5 G. E. Houtekamer: „Voorlichting geen taak'voor gemeente" BRUINISSE - „Ik denk dat de gemeente Bruinisse in deze wel degelijk een voorlichtende taak heeft". Dat ant woordde loco-burgemeester C. J. van Liere (AB) op de op merking van SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtekamer dat zijns inziens de gemeente niet mee dient te betalen aan voorlichting over de Oosterschelde. Verdeeldheid dus over de vraag of de gemeente Bruinisse wel of niet geld beschikbaar njoet stellen om de aanstelling van een voorlichter/coördinator voor dé Oosterschelde mogelijk te maken. Het idee om de voorlichting over de Oosterschelde te laten doen door een speciale functionaris komt uit de ko ker van de stuurgroep Oosterschelde. Feitelijk gaat het om een combinatie van twee functies: die van voorlichter en die van coördinator. Alles bij el kaar is met de aanstelling van die Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 voorlichter/coördinator een bedrag van 130.000,- gemoeid. Van de ge meente Bruinisse wordt een bijdrage van welgeteld 261,- gevraagd. Geen gemeentetaak Geen wereldschokkende bedrag, maar desondanks toch stof voor eni ge discussie binnen de Bruse raad. Een discussie die aangeslingerd werd door SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtekamer. Hij merkte op dat de gemeente in deze in zijn visie geen partij is. „De gemeente heeft geen voorlichtende taak en wij stemmen dan ook tegen dit voorstel", aldus Houtekamer. Loco-burgemeester Van Liere stel de zich, zoals al aangestipt, lijnrecht tegenover Houtekamer op. Hij bena drukte dat de aanstelling van de voorlichter op zich geen verband houdt met de aanwijzing van delen van de Oosterschelde als beschermd natuurmonument. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat die aanwijzing goede voor lichting behoeft. Als niemand de re creant duidelijk vertelt waar hij of zij wel of niet mag komen vraagt men in feite om moeilijkheden. Van de kant van Algemeen Belang werden geen zwaarwegende bezwaren tegen de aanstelling van de voorlichter aange voerd. Wel een kritische kanttekening van de kant van AB-woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse. „Het begint met een voorlichter. Straks komt er een secretaresse bij, een bureau en een computer. Het gaat nu nog om een leuk bedrag, maar dat moeten we wel zo zien te houden", aldus Maaskant. Zij kreeg bijval van CDA-voorman J. Huizer. „Ik deel de vrees van me vrouw Maaskant", aldus Huizer. „We moeten goed opletten". In tweede in stantie liet Houtekamer nog weten niet overtuigd te zijn door het plei dooi van Van Liere voor de aanstel ling van de voorlichter. De SGP/ RPF-fractie stemde tegen het colle gevoorstel. De overige raadsfracties schaarden zich achter het college. Kritische kanttekeningen bij noodzaak beveiliging gemeentehuis Bruinisse SGP/RPF-woordvoerder G. E. Hou tekamer: Voorlichting is geen taak van de gemeente". DEN HAAG - Uitbreiding van de capaciteit voor de verbranding van chemisch afval is, gezien het huidige tekort, dringend noodzakelijk. De bouw van een tweede verbrandings- bedrijf is wenselijk, naast uitbrei ding van de oven voor chemisch afval bij AVR-chemie. Dat concludeert een speciale werkgroep onder leiding van A. Staatsen, burgemeester van Groningen. Staatsen heeft op verzoek van het ministerie van milieubeheer de hui dige verwerkingscapaciteit van che misch afval onderzocht. Zijn rapport is donderdag naar de Tweedê Kamer gestuurd. Alders heeft Staatsen in middels gevraagd de mogelijkheid voor een tweede verbrandingsbedrijf te onderzoeken, daarbij rekening houdend met een afvalbeleid dat de voorkeur geeft aan preventie en her gebruik van afval. Drie - groepen van - bedrijven heb ben voorstellen ingediend voor de bouw van een nieuw verbrandings bedrijf. Het gaat om de Noordameri- kaanse afvalgigant Browning Ferris Industries (BFI), die ook een groot deel van de Nederlandse markt in handen heeft, Heidemij reststofiep diensten, en een groep van onder meer DSM en Philips. Een tweede bedrijf zal niet voor 1994 in dienst kunnen zijn. Daarom adviseert de commissie-Staatsen in elk geval de draaitrommel-oven te realiseren die de afvalverwerking Rijnmond (AVR) heeft gepland. BRUINISSE - „Wij betalen de prijs van de decentralisatie". Dat zei ïoco- burgemeester Van Liere gisteravond, donderdag, tijdens de gemeente raadsvergadering in Bruinisse. Hij doelde daarmee op het feit dat de ge meente nu geld moet uittrekken om het gemeentehuis te beveiligen ter wijl dat vroeger, volgens Van Liere, niet echt een must was. „Voor de decentralisatie lagen de rijbewijzen centraal in de provincie opgeborgen en daar waren ze goed be veiligd dat geen enkele dief kans maakt", aldus Van Liere. De rijbewij zen liggen nu echter in het gemeente huis en deze blanco documenten zijn blijkbaar zeer gewild bij het dieven gilde. In januari werd een aantal rij bewijzen uit het gemeentehuis ont vreemd middels een inbraak. Wanorde Op zich niet zo'n gigantische finan ciële strop voor de gemeente ware het niet dat de dieven enorm veel schade hadden aangericht en het gemeente huis in wanordelijke toestand achter lieten. Navrant detail is dat er al voor de inbraak plannen gereed lagen voor een betere beveiliging van het Bruse gemeentehuis. Omdat men binnen niet al te lange tijd ook wil komen tot een uitbrei ding van het gemeentehuis liet men die plannen echter even voor wat ze waren. „De inbrekers waren ons ech ter voor', aldus het college in haar toelichting op het raadsvoorstel. Tijdens politiespreekuren op dinsdag BROUWERSHAVEN - De Rijkspolitie Schouwen-Dui- veland wil het cachot in de kelder van het stadhuis van Brouwershaven opnieuw in gebruik nemen. Volgens een politiewoordvoerder zou de uit de Middeleeuwen date rende gevangenis kunnen worden gebruikt om arrestan ten tijdelijk onder te brengen. Momenteel wordt met het hoofd gesteld dat men niet overweegt om dienst gemeentewerken van Brou- ook de pijnbank en de stalen kogels wershaven overleg gevoerd om na te (voor aan de enkels van arrestanten) gaan of het mogelijk is het cachot te gebruiken, die zich nog in de mid- voor dat doel in gebruik te nemen. deleeuwse cachot bevinden. Daarbij is door de politie duidelijk Zoals bekend is de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland bezig om de di verse kleinere politiebureaus in de gemeenten op Schouwen-Duiveland af te stoten. Sinds een december 1989 wordt het politiebureau aan de Ha ven Noordzijde te Brouwershaven niet meer gebruikt voor spreekuren van de politie. Die worden sinds die tijd elke dinsdag van 9.00 tot 11.00 uur gehouden in het stadhuis te Brou wershaven. Omdat bovengronds in het stad huis geen ruimte beschikbaar is om eventuele arrestanten onder te bren gen, ontstond het idee om hiervoor het cachot weer in gebruik te nemen. Een politiewoordvoerder sprak de verwachting uit dat de onderhande lingen inct de gemeente Brouwersha ven op korte termijn resultaat zullen opleveren. „Wij hopen het cachot al met ingang van een april in gebruik te kunnen nemen". CDA-voorman J. Huizer liet een heel ander geluid horen: „Ik hoop dat dit een sneeuwbaleffect heeft al moet ik ook wel zeggen dat het treurig is dat dit moet". Loco-burgemeester van Liere reageerde op de woorden van Huizer met de opmerking dat als de gele kaarten niet helpen er wat hem betreft ook rode kaarten ingezet mo gen worden tegen het provincie bestuur. Verwonderd Lijst van de Velde-woordvoerder A. De raad kon zich overigens geheel en al vinden in het voorstel van het college om het benodigde krediet voor de beveiliging van het gemeente huis beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling dat behalve tegen inbraak het gemeentehuis ook beter tegen brand beveiligd wordt. SGP/RPF: Dit is voor ons het absolute maximum BRUINISSE - Naast enthousiasme ook kritiek op de woensdag gestarte stickeractie tegen de tolheffing op de Zeelandburg gisteravond, donder dag, tijdens de raadsvergadering in Bruinisse. De SGP/RPF-fractie liet weten dat wat hen betreft de grens bereikt is. „Dit is voor ons het maxi mum. Er zijn ook andere manieren". J. Bal toonde zich wat verwonderd over de uitvoering van de sticker. „Ik had gedacht dat het een sticker zou worden die je aan de binnenkant van je autoruit kunt plakken, maar dit is er een die op de buitenkant moet", al dus de socialist. Van Liere legde daarop uit dat in gezamenlijk overleg met de andere gemeenten toch voor de (goedkopere) ovale 'buitenop' sticker was gekozen. Bal: „Maar dat houdt in dat het ons geen 663,40 zou moeten kosten, maar iets van driehonderd gulden". Van Liere beloofde nog eens te zul len uitzoeken hoe een en ander pre cies in elkaar steekt. Hij hechtte er verder aan zijn teleurstelling uit te spreken over het feit dat bij de start van de stickeractie woensdagmorgen geen vertegenwoordiger van de ge meente Brouwershaven aanwezig Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken ft, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3