Deelnemers Nieuwsbodereis halen schoolherinneringen op Schouwen-Duiveland zondag experiment rekening rijden DE HÜÜB ÜV KETEL WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Veertienjarige jongen verongelukt met auto vader Ontvoerde baby weer terecht Schoolkinderen in DDR krijgen boeken over het Westen 2 WINSCHOTEN - „Groningen, Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek Dat was vroeger het ijzersterke rijtje in de aardrijkskundeles over de provincie Groningen. Maar welke rechtgeaarde Zeeuw praat na de school in 's-he- melsnaam nog wel eens over dat Oost-Groningse gebied, laat staan dat je er naar toe gaat. Ja, misschien enkele mensen die er in de oorlog waren geëvacueerd en uit nostalgie of dankbaarheid het gebied nog eens bezoch ten. Maaar dat vlakke door kaarsrechte kanalen door sneden land met z'n gure klimaat zomaar bezoeken? De Nieuwsbodereis ging er wel heen en kwam met enthou siaste mensen terug.Een vooroordeel was weerlegd. Want de eerste Nederlandse Nieuwsbodereis werd een groot succes. Prins Willem van Oranje opdracht tot het uitzetten van een gebast ioneerde vijfhoek op een tange of zandrug, in de weg die de stad Groningen ver bond met Lingen en West falen. Hier mee hoopte de Prins een belangrijke doorgangsweg door het moeras te hebben geblokkeerd, ten einde zo de door de Spanjaarden bezette stad Groningen tot overgave te kunnen dwingen. Na de terugtrekking van de Spanjaarden werd Bourtange een be langrijk verdedigingswerk tegen „Bommen Berend", de oorlogszuchti ge Bisschop van Munster. Met de op komst van de moderne oorlogsvoe ring werd de eertijds zo belangrijke Het soldatenkwartier, het huisje van de kolonel, het kruitmagazijn, d£ synagoge of het kerkje, het zijn kunststukjes van monumentale waarde maar wel gewoon in gebruik bij de bewoners. Vanuit het dorps plein lopen de straatjes naar de vijf punten van de vesting. Diep onder de indruk liepen de Zeeuwen onder lei ding van een gids terug in de tijd. Een fantastische dag werd in het hotel be sloten met een prima diner. Inmiddels was hoofdredacteur Aad van der Wouden in Winschoten gear riveerd met de afscheidsfoto die op de Grevelingendam was gemaakt en de Nieuwsbodes van de afgelopen da gen, een gebaar dat bijzonder op prijs werd gesteld. Zoals alle dagen stond er ook op de afscheidsdag weer een uitgebreid ontbijtbuffet te wachten met voor de liefhebbers zelfs gebak ken mosselen, een eitje en spek. Maar een boterham met jam of een luopen, het oude vissersstadje aan de vroegere Zuiderzee. Jammer dat net op woensdagmiddag de winkels ge sloten waren. Langs het vrouwtje van Stavoren dat aan de haven nog steeds op haar schepen staat te wach ten reden we over de bodem van het IJsselmeer, de Noord-Oostpolder naar Lelystad waar we even stopten bij de in aanbouw zijnde replica van het VOC-schip. Daarna langs het schitterende natuurgebied van de Oostvaardersplassen waar het tast bare bewijs ligt dat de mens ook nog iets positiefs met de natuur kan doen. Door het Gooi richting Utrecht waar in Montfoort een uitstekend verzorgd diner gereed stond. Prach tig op tijd, om acht uur woensdag avond, was de brug van Bru weer in beeld, een fantastische reis naar het „koude en ledige" Oost-Groningen was ten einde. Spreekstalmeester Adrie de Bilde uit Oosterland ver- Want wat heeft de gemiddelde Ne derlander die alles in het buitenland al heeft gezien en er over weet te ver tellen nog weinig van eigen bodem gezien. En zeker het oosten van de provincie Groningen waar een nog nauwelijks door het toerisme ont dekt natuurgebied ligt, zoals het fas cinerende stroomdal van de Eems, zeer oude nederzettingen en kerkdor pen en veenkoloniën.Het werden drie dagen vol bezoeken aan wetenswaar digheden vol niet vermoede schoon* heid. En dat alles onder een vriende lijk zonnetje. „Het was een echte doe-reis waarin we ontzettend veel gezien hebben van de cultuur en historie van ons eigen land',' aldus de drie gezusters Willie, Koos en Jans de Waal en vriendin Co- by van den Berge uit Bruinisse tevre den die alle Nieuwsbode-reizen al hebben meegemaakt. Net zoals dat aardrijkskundeboekje Oost-Gronin gen indook, zo resoluut stuurde chauffeur Rinus van der Voorden de Van Oeverenbus die richting uit. Ook hij maakte, als peetvader van de Nieuwsbodereizen, alle trips mee. Onderweg d£ mooiste routes er uit pikkend en een koffiepauze in Meer kerk. Daar waar nodig vertelde hij over leuke bezienswaardigheden of cultuur-historische hoogtepunten. Van Meerkerk ging het linea recta naar het Noorder Dierenpark in het Drentse Emmen. Het Noorder Die renpark, onterecht weinig bekend on der de „westerlingen", een verade ming onder de West-Europese dieren parken. Knus, intiem, schoon en de dieren hebben de ruimte die ze nodig hebben. Dieren van de Afrikaanse steppen zoals de giraf en de olifant tot de katachtigen zoals tijgers en leeuwen. Of de ondergronds gelegen aquaria met een verscheidenheid van het kleinste tropische visje tot de mensgrote haaien. Uitschieter in het park is ongetwij feld de tropische vlindertuin waar de vlinders gewoon los vliegen en op je schouder komen zitten. Jammer dat je daar maar vanwege de tropische hitte beperkt binnen kan zijn. Bijna veertig graden zeer vochtige hitte gaat niet in je kouwe kleren zitten! (Of juist wel?) Na bezoek en lunch in het Noorder Dierenpark ging het naar Winschoten, de plaats van be stemming waar een gastvrije ont vangst was in het Royal Yorkhotel. Na het diner 's avonds gezellig wat kletsen rond het open haardvuur. Na een verkwikkende nachtrust stond er voor dinsdag een historische route op het programma, 's ochtends naar het Drentse turf-openluchtmuseum en 's middags naar de volledig ge restaureerde vesting Bourtange. Het Nationaal Veenpark in Barger Compascuum is een ware openbaring om te bezoeken. Het veen greide in de gigantische moerassen langs de grens met Duitsland. Het Smeulveen in het Veenpark is het enige nog toeganke lijke deel van dit enorme natuurge bied. Kleine akkertjes met boekweit herinnerèn aan de eerste bewoners van het veen. Modellen van pre-histo- rische veenwegen laten zien hoe men sen duizenden jaren geleden al zoch ten naar mogelijkheden om zich door het moeras te verplaatsen. En dan eindelijk, na meer dan dertiendui zend jaar veengroei, is er de afgra ving van het veen, vanaf ruim hon derd jaar geleden. In die tijd waan je je ook als je door het openluchtmu seum loopt, of met het treintje rijdt of met de oude tjalk vaart. Oude plaggenhutten van de eerste bewo ners zijn minutueus nagebouwd. Huisjes en kerkjes, van honderd jaar geleden tot aan de Tweede Wereldoor log, met elke generatie veengravers zie je die minder armoedig worden. Goeie oude tijd Die goeie ouwe tijd? Nou, in het veen kon je dat wel vergeten. Je ziet in het veenmuseum als het ware de veenstapels groeien en de ellende van de veenarbeiders daarmee gelijke tred houden. In het veenkoloniaal dorp is een gezellig winkeltje, een dorpscafé en allerlei werkplaatsen (molen, bakker, smidse) vol stemmig leven uit grootmoeders tijd. In de plaggenhutten lees je armoede, het vee naast de bedstee en het open vuur midden in-de hut. Indrukwekkend en zeer, zeer de moeite van het bezoeken waard. Na de prima lunch in het Veenpark vertrok het Zeeuwse gezelschap naar het vlak bij gelegen vestingstadje Bourtange. Voor het ontstaan van de ze vesting moeten we terug naar de Tachtigjarige Oorlog, om precies te zijn naar het jaar 1580. In dat jaar gaf Aandacht tijdens de historische trip i\aar Winschoten. vesting vorige eeuw ontmanteld en de grachten werden gedempt. Inmiddels is het vestingdor.p Bour tange nagenoeg geheel gerestau reerd, met daarbij als uitgangspunt de situatie van het jaar 1742, toen de vesting haar grootste omvang had bereikt. Bourtange is een voor West- Europa unieke bezienswaardigheid, uniek omdat het als vesting werd ge bouwd: het dorp ontwikkelde zich later met de komst van allerlei vak lieden, in tegenstelling tot de meeste vestingen die om een bestaande stad heengebouwd werden. Bourtange werd dan ook meer dan alleen een militair verdedigingswerk; het is ook een heel mooi dorp geworden en door restauratie bracht men het te rug in een oorspronkelijke staat en vorm zonder de leefbaarheid wezen lijk aan te tasten. bord pap met vruchten kon ook nog hoor. Ook op de laatste dag van de reis stonden nog enkele leuke excur sies op het rijk gevulde program ma.We namen een van de mooiste toe ristische routes door Friesland als terugweg, de Alfaers Erf-route, ofte wel het pad onzer voorvaderen. In Exmorra en Allengawier onderbra ken we de reis voor een koffiepauze en een bezoek aan Frieslands enige Drabbelkoekenbakkerij. Toen we die koeken bij de koffie aten begrepen we waarom er maar een van is en nooit een bij zal komen, maar voor uit, 's lands eer, 's lands wijs. Van een bolus hadden ze nog nooit gehoord. Aansluitend bezochten we het Woord- en Beeldkerkje waar op een diorama het Scheppingsverhaal werd verteld. De lunch werd ge bruikt in het schilderachtige Hinde- woordde de dank aan reisleider Ri nus van der Voorden. Want zonder zijn begeleidende uitleg zou er onder weg veel moois verborgen zijn geble ven. x Jaap Huizer Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF DEN HAAG - Het ministerie van economische zaken heeft maar 37.500 gulden over voor een landelijk com putersysteem dat bedrijven, bedrijfs verenigingen (uitkeringen), pensi oenfondsen en ziekenfondsen een grote administratieve rompslomp kan besparen. HASSELT - De 14-jarige Ruben Oostijen uit Genemuiden is in de nacht van donderdag op vrijdag in Hasselt om het leven gekomen door een ongeluk met een door hem be stuurde auto. De jongen had stiekum de auto van zijn vader meegenomen. Op de weg Genemuiden-Hasselt raakte de wa gen van de weg en vloog in brand. Toen de politie arriveerde was de jon gen al overleden. Gele Zeelandbrug-sticker voorkomt rekening ZIERIKZEE - Het ministerie van verkeer en water staat heeft naast zes andere lokaties de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede uitgekozen voor een ex periment rekening rijden. In verband met de te verwach ten toeristenstroom is het ministerie voornemens het ex periment voor Schouwen-Duiveland aanstaande zondag te gaan uitvoeren. Het ministerie heeft voor de zeven landelijk geselecteerde lokaties een gelijk aantal rekenmethoden ontwik- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 31 maart 07.25 172 01.05 -149 20.00 150 13.40 -167 1 april 08.15 167 01.55 -152 20.45 136 14.30 -159 2 april 09.05 155 02.45 -152 21.40 118 15.25 -146 31 maart 05.45 194 12.15 -169 18.15 163 - 1 april 06.35 178 00.30 -153 19.10 138 13.10 -157 2 april 07.40 155 01.35 -148 20.20 113 14.15 -140 31 maart 07.00 178 01.10 -160 20.20 158 13.40 -176 1 april 08.30 174 01.55 -162 21.00 146 14.30 -168 2 april 09.20 165 02.45 -160 21.55 128 15.20 -153 31 maart 07.30 201 01.10 -165 20.00 176 13.45 -181 1 april 08.20 193 01.55 -167 20.50 159 14.35 -173 2 april 09.10 176 02.55 - 165 21.45 135 15.30 -159 Doodtij: 4 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 keld. Bewust is gekozen voor drukke wegen, waarvan door veel niet eigen inwoners gebruik wordt gemaakt. „De provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede is zo'n lokatie. Komen de zondag, de eerste april, zullen er in verband met de goede weersvooruit zichten veel toeristen zijn", aldus ministerie-voorlichter R. van Biltho- ven. Naast Schouwen-Duiveland heeft het ministerie gekozen voor wegen rondom Lelystad, Rotterdam, Kaats heuvel, Eindhoven, Alkmaar en Gou da. In alle gevallen betreft het toe gangswegen tot toeristische attrac ties. „We hebben gezien de politieke discussie in Den Haag dringende be hoefte van feitelijke mogelijkheden voor het invoeren van het rekening rijden. Discussies zonder feitelijke zaken erbij is zinloos", aldus Van Bil- thoven. Rond de tafel Vandaar dat zijn ministerie rond de tafel is gaan zitten met de ver keerspolitie in Driebergen. Kolonel mr J. Sappen van de verkeerspolitie onderschrijft desgevraagd het belang van het landelijk opgezette experi ment. „Maar je moet daarbij voorko men, dat je de eigen bevolking onno dig belast. Het is namelijk de bedoeling, dat het tarief ook daad werkelijk in rekening wordt ge bracht. Alleen op die manier kun je de haalbaarheid van het rekening rij den achterhalen". Om te voorkomen, dat Schouwcn- Duivclandcrs 'gepakt' worden tij dens hun dagelijkse ritjes heeft het ministerie het plan opgevat om voer tuigen uit de regio over te slaan. „Dat zal niet éénvoudig zijn, want een enkeling schrijft met duidelijke letters zijn woonplaats op zijn wa gen. Maar we denken toch dat we iets gevonden hebben op die selectie", al dus Sappen. Momenteel verovert de gele sticker tegen de tolheffing op de Zeeland- brug Schouwen-Duiveland. Steeds meer mensen hebben de sticker op hun auto geplakt. Sappen verwacht, dat op die manier veel eilandbewo ners vermeden kunnen worden. „Dat zal ons niet voor de volle honderd procent lukken. Er glippen wagens door ons systeem. In dat geval moe ten de mensen vijf gulden betalen om van Zierikzee naar Haamstede te ko men. Dat betreuren wij, maar een al ternatief is er niet", aldus Van Biltho- Van Bilthoven sluit niet uit, dat mi nister Maij-Weggen zelf een kijkje komt nemen op Schouwen-Duive land. Deze regio is een van de aller beste lokaties om het rekening rijden uit te proberen. Maij-Weggen 2al ver gezeld worden van haar directeur- generaal mr drs H. Hopvleugel en po- litiecommandant Sappen. Ook enke le Kamerleden hebben toegezegd zich te zullen nestelen aan de kant van de weg. Niet veel Veel zal de automobilist niet mer ken van de proef. Er worden enkele camera's langs de weg opgesteld en mogelijk, dat er ook handmatig gere gistreerd gaat worden. „Het is tevens de bedoeling, om onverzekerde wa gens en niet belasting-betalers op te speuren. Op die manier hopen we aan de hand van de inkomsten van boetes en achterstallige wegenbelasting het experiment te bekostigen", aldus Van Bilthoven. Hij laat desgevraagd weten maan dag informatie openbaar te maken over het welslagen van het experi ment. Ook kan er vanaf maandag ge beld worden met het ministerie met de vraag of de beller tot de onfortuin- lijken behoort of niet. GORKUM - De baby die donder dagochtend door de wettelijke vader bij de moeder in Gorkum was wegge haald is weer veilig en gezond terug bij de moeder. De politie van Gor kum deelde vrijdagochtend mee dat de vader het kind donderdagavond om elf uur heeft teruggebracht. De in Lelystad'wonende vrouw was dinsdag bij een vriendin in Gorkum op bezoek toen het kindje een maand te vroeg zijn komst aankondigde. De vrouw beviel in het ziekenhuis en ging na de bevalling, die zonder com plicatie verliep, terug naar de vrien din. Donderdag deed de wettige va der van het kind aangifte bij de burgerlijke stand in Gorkum en nam vervolgens het kind mee. De politie, bezorgd over de gezond heid van de baby, sloeg na een tele foontje van de moeder alarm over de 'ontvoering'. De korpsen van Gorkum en Tilburg - vermoed werd dat de man daar naar toe ging - gingen op zoek. De moeder had nog geen aan gifte gedaan. Een politiewoordvoer der zei donderdag dat de zaak nogal juridisch gecompliceerd lag, omdat vader en moeder een 'lat-relatie' on derhielden. Ook vrijdag werd de politie weinig meer duidelijk over de achtergron den. BONN - Dc Bondsrepubliek is van plan voor 35 miljoen gulden aan schoolboeken over het Westen te leve ren aan de basisscholen in de DDR. De toestand rond schoolboeken in de DDR is 'rampzalig', zei de Westduitse minister van onderwijs Jurgen Mol- lemann donderdag bij de presentatie van het plan. Er is volgens hem met name grote behoefte aan boeken over het Duits en het Engels, geschiedenis, maat schappijleer en aardrijkskunde voor kinderen van 10 jaar en ouder. De boeken die op de Oostduitse scholen gebruikt worden, zijn vanuit een streng ideologische benadering ge- t schreven. Tbt voor kort was Russisch een ver plicht vak op de scholen in de DDR. Sinds de 'wende' in november willen veel scholieren Engels studeren, maar daarvoor zijn nauwelijks boe ken beschikbaar. Tot en met 16 april Scharendijke Expositie etsen Anneke Visser- Somsen. Bezoekerscentrum Grevelin- gen. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 21 april Burgh-Haamstede Expositie de Tuin van Katrien van Hettem. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 30 maart Zierikzee Stichting Kledingbeurs Zierikzee; in leveren van kleding tussen 19.30 en 21.30 uur. Openbare basisschool 't Kofschip, Scheldestraat. Concert in zaal Zeeuwse Muziek school. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering school. Chr. basis school Op Dreef. 20.00 uur. Zaterdag 31 maart Zierikzee Open dag over werk politievrouw. Politiebureau Kerkhof Zuidzijde 7. Van 10.00 tot 17.00 uur. Stichting Kledingbeurs Zierikzee; verkoop kleding van 10.00-11.30 uur. Openbare basisschool 't Kofschip, Scheldestraat. Obs Binnen de Veste, Kindertheater atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Verkoping handwerken door dames- krans Tryfena van de Oud Gerefor meerde Gemeente in zaaltje kerkge bouw St. Domusstraat. Van 13.30 tot 17.00 uur. Jaaruitvoering Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Toneeluitvoering Op Drift. Dorps huis. 20.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Oranjevereniging haalt spullen op voor rommelmarkt op Koninginne dag. Vanaf 9.00 uur. Maandag 2 april Zierikzee Commissievergadering ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toe risme in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 3 april Zierikzee Commissievergadering publieke wer ken in stadhuis. 19.30 uur. Opening expositie eindexamenwerk leerlingen RSG in De Eenhoorn. 20.00 uur. Woensdag 4 april Zierikzee Concert (oud-)leerlingen Rijksscho lengemeenschap Prof. Zeeman in au la schoolgebouw. 20.00 uur. Donderdag 5 april Brouwershaven Paaszangavond. Gereformeerde kerk. Haven Noordzijde. 19.45 uur. Oosterland Ontspanningsavond Breng eens een zonnetje. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Buitengewone openbare vergadering in verband met installatie nieuwe burgemeester, 't Durpsuus. 14.45 uur. Vrijdag 6 april Zierikzee The Crucifixion in de Nieuwe Kerk door Gereformeerd kerkkoor. 20.00 uur. Brouwershaven Aanbieden van spullen voor zomerkleding- en speelgoedbeurs. Tussen 13.15 en 14.30 uur in De Blok kendoos. Zaterdag 7 april Noordgouwe/Schuddebeurs Zomerkleding- en speelgoedbeurs in De Blokkendoos. Van 9.30 tot 11.30 uur. Oranjevereniging haalt spullen op voor rommelmarkt op Koninginne dag. Vanaf 9.00 uur. Maandag 9 april Zierikzee Verkooptentoonstelling handwerkar- tikelen en pitriet in bejaardencen trum De Wieken. Van 10.00 tot 15.00 uur. Dinsdag 10 april Dreischor Bijeenkomst afdeling Noordgouwe NBvP in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 11 april Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Paasmiddag voor kinderen. Speel-o- theek. 14.30 tot 16.00 uur. Renesse Ledenvergadering Op Drift. Dorps huis. 20.00 uur. Donderdag 12 april Zierikzee Moedergroep over borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Zaterdag 21 april Zierikzee Concert Ars Musica in de Willibror- duskerk. Aanvang 20.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGHUDBEBBtfiS - TEL frinfrtSgSS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2