I 2)26o- Rapport 'wijze mannen' meldt niets nieuws voor de landbouw Rolbrug over Grevelingensluis komt er misschien nog dit jaar JA Auto gestolen Doornbos bij CBTB in Zierikzee Buitenboord motoren gestolen Politie blust brandje in aanhanger Diefstal van verkeersteller WA> ffih PE BILI' Commissie Duiveland bijeen GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND |32b$ NIEUWSBODE Rekening rijden Salvatorhoeve Crucifixion Bowling Zondag wordt op Schouwen-Duiveland een De knoop is doorgehakt. De aanbouwsels aan Vrijdag 6 april wordt in de Nieuwe Kerk in Zie- Cees-Jan Kooman is als winnaar van het experiment met rekening rijden uitgevoerd, de woningen op de Salvatorhoeve moeten rikzee The Crucifixion opgevoerd. (Pag. 5). vijfde LR-bowlingtoernooi uit de bus gekomen. (Pag- 2). weg. (Pag. 3). (Pag. 9). VRIJDAG 30 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24719 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Men maakt regels voor anderen en uitzonderingen voor zichzelf. Lemesle ZIERIKZEE - VV. K. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van dief stal van zijn auto. De BMW werd in de nacht van woensdag op donderdag gestolen. De BMW is groen van kleur, is uit gerust met een trekhaak en een gas installatie en heeft het kenteken JF- 94-BF. De auto stond geparkeerd aan de Miereweg bij Zierikzee. RENESSE - Van de boot van H. J. B. uit Renesse werden twee buiten boordmotoren gestolen. Een schade post van naar schatting 2500,-. Het is niet bekend wanneer de dief stal is gepleegd. Vermoed wordt dat het tussen 23 en 28 maart is gebeurd. De boot lag in het Schelphoekgebied. Behalve de buitenboordmotoren wer den ook enige attributen zoals tankslangen ontvreemd. NIEUWERKERK - Vanochtend vroeg, vrijdag, ontstond brand in een aanhanger van een transportbedrijf uit Haamstede. Dankzij een snel op treden van de politie bleef de schade beperkt tot een verbrand dekzeil. De aanhanger stond geparkeerd op het parkeerterrein aan de Stolpweg bij Nieuwerkerk. Omwonenden ont dekten het vuur en waarschuwden de politie. Deze was zeer snel ter plaatse en ging de brand te lijf met brand- blussers uit de politieauto. De inmid dels ook gealarmeerde braridweer kon weer terug naar de kazerne. De politie vermoedt dat het om brand stichting gaat. SIRJANSLAND - Provinciale wa terstaat deed bij de politie aangifte van een verkëersteller. De schade be draagt 3500,-. Wanneer de verkeersteller werd ge stolen is niet bekend. De diefstal werd donderdag ontdekt. Het appa raat-stond opgesteld langs de Weg door het Dijkwater bij Sirjansland. En daarnaast relativeerde Doorn bos de uitkomsten van het rapport, omdat zowel de overheid als de ak kerbouw wél invulling moeten wil len geven aan de voorstellen. En met name wat die overheid betreft heeft Doornbos twijfels. Een belangrijk ZIERIKZEE - De commissie De Koning heeft donder dag geen nieuwe zaken aan het licht gebracht. Alle gesig naleerde knelpunten in de akkerbouw zijn eerder al door de beroepsgroep zelf aangekaart. Ook de mogelijke oplossingen. Wat dat betreft mag de regering het rapport van de drie 'wijze mannen' (De Koning, Wiegel en Meij er) als forse kritiek zien. Dat stelde de voorzitter van het Landbouwschap, G. J. Doornbos, donderdagavond in de Graanbeurs tijdens een bijeenkomst van de Chris telijke Boeren- en Tuinders Bond op Schouwen-Duiveland. Met het be zoek van Doornbos kregen 4e eilan delij ke CBTB-ers het nieuws 'heet van de naald', zoals voorzitter R. J. van der Wekken dit noemde. Inder daad, want 's morgens pas had de commissie De Koning haar uit komsten gepresenteerd. ,,Het rapport onderstreept wat wij als landbouworganisaties al eerder hebben gezegd. En daar zijn we ei genlijk niet ongelukkig mee", aldus Doornbos. In het rapport wordt aan-, dacht besteed aan bekende items als het ontwikkelen van nieuwe afzet markten, bedrijfsbeëindiging (25% van de akkerbouw moet verdwijnen), gegarandeerde bedrijfskredieten en inkomenszekerheid. Analyse Het enige nieuwe is volgens Doorn bos de sterkte/zwakte analyse, die de commissie graag ingevoerd ziet voor de regio's. Op die manier kun j.e yol- gën^liëm optimaal rekening houden met wat de regio nodig heeft. Overi gens liet Doornbos weten dat zijn- reactie op het rapport als een voorlo pig commentaar gezien moet worden. Er moet immers nog gesproken wor den binnen de organisaties. deel van het landbouwbeleid wordt in Brussel gemaakt. Daar werden de ze week nog voorstellen gedaan om de graanprijs met 4,5% te verlagen. „Nou is zo'n openingsvoorstel niet meer waard, dan het papier waarop het gedrukt is, maar het is wel een klap in het gezicht van de akkerbou- Het enige lichtpuntje in de Brussel se perikelen is volgens Doornbos het mogelijk verbeteren van de braakre geling; een regeling waarbij percelen braak gelegd worden om de produk- tie te beperken. Die verbetering is bittere noodzaak, want landen als Engeland en Frankrijk hebben het nauwelijks serieus genomen. ,,Het resultaat in Brussel is vooralsnog zeer pover en er lijkt weinig bereid heid om hierin verandering te bren gen". De taak van de nationale overheid mag door de jaren heen dan ver kleind zijn, toch valt er nog heel wat te regelen in Den Haag. Het verbete ren van de landbouwstructuur en het inspringen op de hedendaagse milieu-eisen bijvoorbeeld kosten veel tijd en geld. ,,De essentie van het overheidsbeleid moet zijn de boeren een adempauze te gunnen. Wat dat betreft zijn we niet benieuwd naar lo ze woorden, maar naar daden van de minister-president". Perspectief Er is zowel volgens de commissie De Koning als Doornbos nog perspec tief voor de akkerbouw in Neder land. Maar dan moet de akkerbouw wel de durf hebben die uitdaging aan te willen gaan als ondernemer. Zoals gezegd zal 25% van de akkerbouwbe drijven verdwijnen. Wie er straks nog is, zal blijken de komende jaren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's LEEUWARDEN - De bouw- en me taalsector moet betere mogelijkhe den bieden voor meisjes die kiezen voor de bouw. Dit heeft projectleider O. van Praag van de Friese meisjes in de bouw gezegd tijdens een forumdis cussie in Leeuwarden. Volgens Van Praag kiezen weinig meisjes voor een technische opleiding, omdat de be drijven geen werkgarantie bieden. In Friesland dreigt een tekort aan be kwame vaklieden in de bouw. Landbouwschap-voorman Doornbos. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig en zacht Zonnig. Minimumtemperatuur rond 2 graden en kans op vorst aan de grond. Middagtemperatuur om streeks 16 graden, maar op de Wad den enkele graden lager. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 3 april Zondag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 17 graden Wind; zuidoost 4 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Wind: zuid 4 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 13 graden Wind: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 mrt. Zon op 07.18, onder 20.12 Maan op 09.08, onder 02.05 1 april Zon op 07.16, onder 20.13 Maan op 10.07, onder 03.16 2 april Zon op 07.13, onder 20.15 Maan op 11.20, onder 04.09 Eerste Kwartier: 26 april (12.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen, zaterdag, mo gen we op een zonnige dag rekenen. Nederland bevindt zich dan in het centrum van een krachtig hogedruk- gebied. Vannacht koelt het, bij helde re hemel, flink af tot een minimum temperatuur van rond de 2 graden. Plaatselijk kan vorst aan de grond voorkomen. Ook kan hier en daar mist of dauw ontstaan door de vrij hoge luchtvochtigheid dichtbij het aardoppervlak, 's Ochtends droogt de lucht spoedig uit, waardoor de mist verdwijnt. Het wordt dan zonnig en zacht, met een middagtemperatuur van circa 16 graden. Op de Wadden eilanden zal het enkele graden koeler blijven. Er staat een zwakke tot mati ge wind, uit oostelijke richtingen. Een prima zaak, het wordt een stuk verkeersveiliger'', BRUINISSE - Als alles meezit wordt er nog dit jaar een rolbrug voor fietsers aange legd over de Grevelingensluis en wel aan de Grevelingenzijde. Dat maakte loco burgemeester C. J. van Liere gisteravond, donderdag, tijdens de raadsvergadering be kend naar aanleiding van vragen uit de raad. De rolbrug moet onderdeel uit gaan ma ken van een nog aan te leggen fietsroute langs de noord-westzijde van de Grevelingen- dam. Alles bij elkaar kost een dergelijke rolbrug drieëneenhalve ton, maar de gemeente Bruinisse hoeft maar tien procent, 35.000,- op tafel te leggen. Het idee om langs de Grevelingen- dam een veilig fietspad aan te leggen is niet nieuw. Al in 1987 vroege de ge meente Bruinisse in het kader van het voorontwerp fietspadenplan bij gedeputeerde staten van Zeeland aandacht voor de bereikbaarheid van het Grevelingenstrand. Schakel ,,We hebben daarbij aangegeven dat zo'n fietspad een belangrijke schakel kan vormen in een fietsroute rond het Grevelingenmeer terwijl verder een belangrijke toeristische voorziening, het Grevelingenstrand, vanuit Brui nisse veel beter per fiets bereikbaar zal zijn", aldus het college in haar toe lichting op het voorstel. Overigens werd dat laatste in twij fel getrokken door met name de frac tie Algemeen Belang. M. C. Maas- kant-Okkerse: ,,Voor de recreant is het een prima oplossing, maar ik denk niet dat de inwoners van Brui nisse er veel aan zullen hebben". Zij vervolgde: ,,Ik denk niet dat bij voorbeeld de schooljeugd de moeite zal nemen om die veiligere route te nemen'. Het is immers een stuk om". Zij doelde daarmee op het feit dat de fietsers eerst onderlangs richting Aquadelta moeten fietsen om dan op het aan te leggen fietspad aan de Gre velingenzijde te komen. CDA-fractie- voorzitter J. Huizer onderschreef de woorden van Maaskant en voegde er nog aan toe dat het ook een vrij kost bare operatie is. Enig mogelijke oplossing In antwoord op de woorden van Maaskant stelde loco-burgemeester Van Liere dat de plaats van de rol brug inderdaad misschien wat onge lukkig gekozen is. Maar een rolbrug aan de andere kant van de sluis was bij Rijkswaterstaat onbespreekbaar. De rolbrug komt aan de Grevelingen zijde links op de foto). Dit is de enige oplossing", aldus Van Liere. Voor wat betreft het prijskaartje dat aan het plan hangt stelde Van Liere dat de gemeente Bruinisse in haar handen mag knijpen dat het haar niet meer dan 35.000,- kost. ,,In andere gemeenten zijn soortge lijke voorzieningen gerealiseerd en dat heeft die gemeenten veel meer gekost". Op de vraag van Huizer wie de rol brug zou moeten gaan bedienen bleef Van Liere het antwoord schuldig. ,,Dat zou ik u niet met zekerheid kun nen zeggen heer Huizer, maar ik ver moed dat de rolbrug door het sluis- personeel bediend zal worden". De raad sprak zich uiteindelijk met alge mene stemmen uit voor aanleg van de rolbrug. NIEUWERKERK - De Duivelandse commissie voor het welzijnsbeleid komt woensdag 11 april in openbaar heid bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De vergadering begint om 19.30 uur. Tbr sprake komen subsidie aanvragen van de Stichting Welzijn Ouderen, de Stichting Nederland- Amerika, het Zeeuws agrarisch Jon geren Contact en de Stichting Aan vullende Patiëntenzorg Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Ook wordt af scheid genomen van enkele commis sieleden, die na de verkiezingen van vorige week niet meer terugkeren in de commissie. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUl DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. /imikmsrHri NlfUWSBOml Plaats Handtekening Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1