'Er zijn meer dingen in het dan achter de bestuurstafel leven zitten' CDA Westerschouwen nu buiten spel in vorming nieuw college Magere hamlappen Keurslagerij De Jonge Autobedrijf Akkerdaas B.V. Noordgouwe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vuurwapens in Burgh- Haamstede donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 maart a.s. GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUWSBODE Sigaren Collegevorming Vliegbrevet Badminton Maij-Weggen deelt sigaren uit eigen doos uit CDA-Duiveland staat sceptisch tegenover een Jean-Paul Kouijzer haalde zijn brevet in de Sta- Sander Melieste en Angelique van der Have en pakt ze net zo hard weer terug. Dat zei dijk- verdere samenwerking met SGP/RPF. (Pag. 3). tes. (Pag. 5). drievoudig clubkampioen van BC Zierikzee. graaf A. P. de Haan. (Pag. 2). (Pag. 9). DONDERDAG 29 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24718 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De politiek is de kunst der verwikkelingen. Talleyrand PvdA-fractievoorzitter C. J. de Munnik verlaat na 19 jaar de gemeentepolitiek ZONNEMAIRE - In de 'rode gemeente' Brouwershaven is C. J. de Munnik uit Zonne- maire een begrip. Al ruim 19 jaar zit hij in de gemeenteraad van Brouwershaven, waar van ruim 17 jaar als fractievoorzitter van de PvdA. Een socialist in hart en nieren die zijn kennis in de praktijk ontwikkelde. Wanneer begin mei de nieuwe gemeente raadsperiode officieel van start gaat is de 53-jarige De Munnik daar niet meer bij. „Ik ben het nog niet zat. Ik vind het gemeenteraadswerk nog steeds interessant en leuk om te doen. Maar ik heb het gevoel dat het genoeg is geweest. Ik heb van jongsaf aan heel veel tijd en inspanning besteed aan diverse bestuursfuncties. Ik zeg niet dat ik daardoor mijn gezin heb verwaarloosd, maar er zijn toch tekortkomingen. Er zijn meer dingen in het leven dan aan de bestuurstafel zitten". commissievergaderingenbezoeken nadat die openbaar zijn geworden. „Terwijl de mensen daarbij spreek recht hebben. Ze kunnen dan hun zeg je doen over onderwerpen die daarna in de gemeenteraadsvergadering aan de orde komen". Tegenstaan De vroegere gewoonte dat de frac tievoorzitter van een partij tijdens de raadsvergadering het woord voert over alle onderwerpen schafte De Munnik al ongeveer 12 jaar geleden af binnen de PvdA-fractie. „Dat stond mij heel erg tegen. Nu hebben alle fractieleden hun eigen onderwer pen waarover zij het woord voeren als ze aan de orde komen. Dat is voor hen ook veel interessanter want zo word je als raadslid meer'gestimuleerd om je in zo'n onderwerp te verdiepen". In de verkiezingsuitslag, waarbij de PvdA ondanks stemmenverlies zijn 5 zetels binnen de raad behield, ziet De Munnik een goedkeuring van het PvdA-beleid van de afgelopen vier jaar. „Anders hadden we die ze tels niet gehouden". Het feit dat drie van die vijf zetels na zijn vertrek worden ingenomen door PvdA-vrou- wen vindt hij prima. „Iemand moet worden gekozen omdat hij of zij ini tiatief en belangstelling toont en wil werken. Het maakt niet uit of het een man of vrouw is". De vrije tijd die De Munnik straks overhoudt als het raadswerk wegvalt wil hij besteden om de contacten met familie, vrienden en kennissen beter te onderhouden. „En ik blijf natuur lijk bezig met de muziek, de harmo nievereniging Nut en Uitspanning". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Munnik werd geboren in Zonne- maire. In een rood nest. „Mijn vader was actief in de partij en in de vakbe weging; de landarbeidersbond. Hij was landarbeider en we hadden 14 kinderen waarvan ik de derde ben. Vroeger was er veel armoe en het in komen van arbeiders stond op een heel laag pitje. Daarom was het van zelfsprekend dat je met zijn allen strijd voerde om het levenspeil te ver hogen. Dat leefde bij de mensen en je wist dat de PvdA zich daarvoor inzet te". Geen werk Toen De Munnik op 15-jarige leef tijd van de technische school kwam, waar hij een opleiding kreeg als tim merman, ging hij met zijn vader mee om in de landbouw te werken. „Want er was geen mogelijkheid om als tim merman aan de slag te komen". Kort daarna kon hij in dienst komen bij een molenbouwer in Brouwérshaven. Advertentie 500 gram f 4,90 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Bij on derzoek in de woning van N. R. in Burgh-Haamstede heeft de politie vier vuurwapens gevonden en in be slag genomen. Het ging om een jacht geweer en drie pistolen. Tegen N. R. is proces-verbaal opgemaakt. Het was in die tijd vanzelfsprekend dat men lid werd van de vakbeweging wanneer men ging werken. „Je wilde geen onderkruipsel zijn die zelf geen lid- was maar wel profiteerde van de .resultaten die door de vakbond wer den bereikt". Op zijn 20e was hij afdelingsvoor zitter van de bouwbond Brouwersha ven. „Via de vergaderingen kwam je mensen van de PvdA tegen en zo werd ik lid van de PvdA-Zonnemai- re. Ook omdat dat bij ons thuis een vanzelfsprekende zaak was". Een maal PvdA-lid werd De Munnik thuis bezocht met de vraag of hij zich beschikbaar wilde stellen voor de verkiezingslijst. „Ik kwam op de zes de plaats. Een veilige plaats dacht ik. Want ik zat er niet op te wachten óm in de gemeenteraad te komen. Ik wist niet eens precies hoe die werk te". Ma:.;- toen enkele andere PvdA- fractieleden vanwege verhuizing en wisseling van baan uit de fractie moesten, deed De Munnik vlak na de gemeentelijke herindeling van 1963, halverwege een raadsperiode zijn in trede in de Brouwse gemeenteraad. „Ik was daar totaal niet op voorbe reid. Ik had nog nooit raadsstukken gezien en wist niet hoe de gang van zaken was in een gemeenteraad". Dat leerde hij in de praktijk en via de hulp van bekende Brouwse PvdA- raadsleden als De Moor, Braber èn Matthijsse. Op straat „Tben ik begon met raadswerk was er meer contact tussen de gemeente raadsleden en de inwoners van de ge meente dan nu. Je sprak elkaar op straat omdat je in hetzelfde dorp werkte. Er was nog bijna geen televi sie en in de zomer was iedereen 's avonds bu^en. Dan begonnen ze over de raad te praten. Nu werkt bijna ie dereen ergens 'ver weg' en zit men 's avonds bij de televisie". Anderhalfjaar na zijn intrede in de raad werd De Munnik fractievoorzit ter van de PvdA. Het werk boeide hem. „Als raadslid word je in vele za ken betrokken. Je weet veel en je hebt het gevoel dat je wat kunt doen voor de gemeenschap". Toch moest hij in de loop van de jaren op straat vaak uitleggen dat het gemeentebe stuur niet overal voor kan zorgen. „De mensen denken vaak dat de ge meente het in alles voor het zeggen heeft. Ze hebben dikwijls geen idee van de vele voorschriften van het provinciaal bestuur en de rijksover heid waaraan je als gemeente bent gebonden". Advertentie Tot ziens op de OK-inruilwagenshow Kloosterweg 2 - Noordgouwe - Telefoon 01112-1284-1347 Ondanks die beperkingen van ho gere overheden pleitte De Munnik met de PvdA-fractie in de loop der ja ren .met wisselend succes voor vele zaken. „We hebben, natuurlijk ook samen met de andere fracties, bereikt dat nu in elke kern van de gemeente een dorpshuis is. Brouwershaven was een van de eerste gemeenten met een uitgebreid rioleringstelsel. Bij de uit breiding van het stadhuis van Brou wershaven zijn voorzieningen ge maakt voor gehandicapten en de molen van Zonnemaire wordt geres taureerd". Tegengevallen Natuurlijk was het beleid, niet al tijd succesvol. „Het is mij erg tegen gevallen dat-we jarenlang niet voor elkaar konden krijgen dat in de di verse dorpen meer nieuwe huizen werden gebouwd. En we ijveren al sinds 1961 voor een-pondweg rondom> Zonnemaire en de aanlag van meer fietspaden in de gemeente. Maar de provincie wil niet Een van de leuke ervaringen in zijn raadsperiode vond De Munnik de ontdekking dat het mogelijk is om 'gewoon te praten' met hooggeplaat ste personen. „Met de Commissaris van de Koningin en met Beatrix en Claus toen die naar Brouwershaven kwamen voor de opening van de nieuwe jachthaven. Dat je met hen als persoon tot persoon een praatje over de Grevelingen kon maken. Ter wijl je altijd het idee had dat die mensen zo hoog staan". Openheid van bestuur is een van de dingen die bij De Munnik altijd hoog in het vaandel heeft gestaan. Daarom is het hem tegengevallen dat niet meer inwoners van de gemeente de Het Brouwse raadslid De Munnik stopt ermee. (Foto: Joop van Houdt). WD en PvdA mogelijk voor de Pasen op één lijn Volgens Veerhoek voelen PvdA en VVD niets vopr een derde wethouder; tot voor kort een streven van de PvdA om zelf in het college te komen. Vol- BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet er naar uit, dat het CDA de komende vier jaar niet verteg-enwoordig-d is in het Westerschouwse college van burgemeester en wet houders. Vanmorgen, donderdag, is er door de elf raads leden (VVD, CDA, PvdA en RU) gesproken in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. Daaruit is gebleken, dat het college de komende vier jaar door de VVD en de PvdA gevormd zal gaan worden. Beide partijen praten in ieder geval met elkaar en houden het CDA vooralsnog buiten de discussie. Ir C. W. Veerhoek (WD) laat desge vraagd weten, dat de eerste optie een VVD-PvdA-college is. „Er zijn welis waar nog wat noten te kraken, maar we zitten redelijk op één lijn", aldus Veerhoek. Volgens hem is de achter liggende periode ook gebleken, dat de VVD en de PvdA elkaar be leidsmatig wel kunnen vinden. Eerder deze week al meldde de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, dat in Wes terschouwen hardnekkige geruchten circuleerden, dat de WD en de PvdA elkaar al eerder hadden gevonden. Volgens Veerhoek is er voor de ver kiezingen door de VVD contact ge weest met zowel de PvdA als het CDA. „Maar het CDA wilde zich voor de verkiezingen niet binden en dan hebben wij geen zekerheid". Buiten Nu de RU en het CDA buiten de college-vorming worden gehouden is het aan de WD en de PvdA om voor de Pasen met een nieuw college op de proppen te komen. Pas als blijkt, dat de liberalen en de socialisten er niet uitkomen, worden de overige partij en er weer bij betrokken en kunnen andere opties bekeken worden. gens Veerhoek bestaat het college in dat geval uit vier personen en vdan kan er 2-2 gestemd worden. „In dat geval krijgt de burgemeester de beslissende stem en dat is niet goed voor het gemeentelijk beleid". Vanmorgen heeft het CDA voorge steld om gezamenlijk een gemeente- vervolg pagina 4 WA> ffik PÊ 8IU- - Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zonnig In de nacht flinke opklaringen en hier en daar mistbanken. Minimum temperatuur ongeveer 0 graden met op veel plaatsen vorst aan de grond. Overdag overwegend zonnig. Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden. Overwegend zwakke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 april Zaterdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 3 Zondag: Zonneschijn: 807o Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 mrt. Zon op 07.20, onder 20.10 Maan op 08.26, onder 00.39 Eerste Kwartier: 2 april (12.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een nieuw hogedrukge- bied beweegt zich het komende et maal langzaam van Zuid-Engelaftd naar onze omgeving. Gedurende het komende weekeinde trekt het hoog langzaam verder in de richting van Zuid-Duitsland en de Alpenlanden. Voor ons land betekenen deze ont wikkelingen enkele dagen met veel zon en tamelijk weinig wind. De ko mende nacht en op vrijdagochtend valt de wind vrijwel geheel weg. In de loop van morgen draait ze naar de zuidelijke richtingen maar blijft nog overwegend zwak. In de komende nacht kan het bij flinke opklaringen door uitstraling flink afkoelen. Bij een minimum van rond 0 graden op 1,50 m hoogte zal het bij de grond op veel plaatsen enkele graden kunnen vriezen. Op vrijdagmiddag doet de zonnestraling de temperaturen tot iets hogere waarden oplopen dan vandaag. De maxima zullen variëren van 11 tot 15 graden. Ook in dé nacht van vrijdag op za terdag kan hier en daar nog vorst bij de grond voorkomen, daarna wordt geen nachtvorst meer verwacht. Ook zaterdag en zondag bepaalt het hoog nog ons weer. Bij zonnig weer worden de middagtemperaturen dan nog enkele graden hoger. DEN HAAG - Minister Dales van binnenlandse zaken blijft vasthou den aan het streven om 1000 banen bij de rijksoverheid en de lagere overhe den te scheppen voor werkloze Mo- lukkers. Deze afspraak is in april 1987 gemaakt tussen het toenmalige kabinet en de Molukse organisatie Badan Persatuan, maar het nakomen ervan blijkt nogal wat problemen met zich mee te brengen. In totaal zijn van de 1000 toegezegde vaste ba nen er nu 602 gerealiseerd, zo hield Dales de Tweede Kamer in een over leg voor. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 t jê Wij willen ook goed nieuws thuis, .MAI en een gratis proefabonnement van "J I 2 weken. Naam Adres - ZIFRIKZFtM HF MFuwsBonrl *c, Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: Ir. C. W. Veerhoek. Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1