Gemeentelijke bijdrage voor wegslepen woonark 'Er is absoluut helemaal niets beslist, alles is nog mogelijk' Betaald parkeren duikt opnieuw kop op in raad Anderhalve ton meer voor restauratie van Vismarkt Ellemeet op televisie vernield bij aanrijding Nieuwe gemeente secretaris Midden- schouwen Eigen emanci patie-nota voor Zierikzee Wegblijven van stemmers geen politiek protest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 maart 1990 Nr. 24717 3 Heb je er last vandan kijk je er maar over heen ZIERIKZEE - „Ik heb er geen last van. Die boot ligt er al vanaf de watersnoodramp. En als iemand zich wel aan die boot stoort dan kijkt die er maar over heen". De woonark Brina die jarenlang in alle eenzaamheid mid den in de Oude Haven lag bleek maandagavond voor RU- raadslid W. F. Sprengelmeijer geen sta in de (water)weg te zijn. Daarom ook vond hij het evenals nog vier andere Zierikzeese raadsleden niet nodig om als gemeente bij te dragen in de sleepkosten aan de woonboot. Voor b en w van Zierikzee (en niet alleen voor hen) is die eenzame woon boot die nu enkele maanden onbe woond ligt een aantasting van het historische stadsbeeld. Daarom ook werden de baggerwerkzaamheden in de haven aangegrepen om de boot voor eens en voor altijd uit de oude haven te krijgen. De bewoonster heeft de boot inmiddels al weer ge ruime tijd verruild voor een woning aan de wal. Ligvergunning Inmiddels is echter gebleken dat de verkoop van de Brina bemoeilijkt wordt door het feit dat de gemeente Zierikzee geen ligvergunning meer voor de boot afgeeft. Daarnaast ver hinderen ook de hoge sleepkosten naar een lokatie elders alsmede de stalen onderbouw en het zoute water een spoedige verkoop van de ark. De gemeente zou een en ander kun nen vergemakkelijken door een bij drage van maximaal 3500 gulden te leveren in de wegsleepkosten. Het verdwijnen van de boot uit het cen trum is voor een meerderheid van het college dusdanig belangrijk dat deze er wel een dergelijk bedrag voor over heeft. Subsidie De enige die daar binnen het colle ge anders over bleek te denken was wethouder L. J. van Gastel die dit als een soort aankoopsubsidie be schouwde. Ook de commissie finan ciën bleek in haar vergadering van begin maart niet te porren voor zo'n bijdrage. Ook nu weer bleek dat er over deze kwestie verschillend werd gedacht. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) die zich aanvankelijk'in de commissie financiën op een lijn met de liberaal J. J. Geleijnse bevond door die 3500,- te bestempelen als een soort subsidie bleek op haar schreden te zijn teruggekeerd. Nu het plan voor een museumhaven door de instelling van een commissie mu seumhaven naderbij komt bleek zij die 3500 gulden voor het wegslepen van de ark wel over te hebben. Zowel W. F. Sprengelmeijer (RU) als J. J. Geleijnse VVD) en C. Lege- maate (CDA) bleken de mening van wethouder Van Gastel te delen en die 3500 gulden te beschouwen als een verkapte subsidie. De liberale verte genwoordiger weet die wat trage ver koop eerder aan de wat hoge prijs dan aan de genoemde argumenten. „Wie in een haven ligt weet dat ie re kening moet houden met baggeren" aldus de liberaal. Ook burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs mepgde zich in de discussie door te stellen dat hoe sneller de boot uit de haven verdwijnt hoe beter het is. De ark is een volstrekt vreemd ele ment in Zierikzee, dat er niet hoort". Daarnaast is een gemeentelijke bij drage volgens burgemeester Assel- bergs gezien de geringe verkoopmo gelijkheden in Zeeland en de aanzienlijke sleepkosten naar elders gerechtvaardigd. Het gegeven dat de woonboot voor Sprengelmeijer niet in de weg ligt riep bij de PvdA-er D. van der Wek ken de nodige verbazing op. Ooit is er in Zierikzee een beleid vastgesteld om woonarken uit de Oude Haven te weren. Elke ligplaats die door het verdwijnen van een ark vrijkwam werd niet meer bezet. „Dit beleid heeft u ooit ondersteund" wreef de PvdA-er Sprengelmeijer onder zijn neus. Deze zag in de gemeentelijke bijdrage in het wegslepen van de ark echter een precedent. Na stemming bleek het voorstel om als gemeente 3,5 mille bij te dragen door acht van de dertien raadsleden werd onder schreven. Een (maximale) bijdrage van 3500,— in de sleepkosten moet de verkoop van de woonark Brina vergemakkelijken. ELLEMEET - De NOS zendt woensdag in het televisiepro gramma Van Gewest tot Ge west de opnamen uit die enke le weken geleden zijn gemaakt van het Strao-feest te Elle meet. Het programma begint om 19.10 uur en is te zien op Nederland 3. jaarbasis). Dit jaar wordt dit bedrag bekostigd uit een eenmalige meeval ler. Voor de komende jaren moeten deze extra kosten worden gefinan cierd uit tariefsverhogingen voor de havengebruikers en daar waren alle fracties het roerend mee eens. ZIERIKZEE - Er zijn zo van die onderwerpen waaroverr men nooit uitgesproken raakt. In de Zierikzeese gemeen'- TweC ElUto'S teraad lijkt dat het item van het betaald parkeren in de binnenstad te zijn. Door toedoen van de CD A-fractie kwam dit betaald parkeren maandagavond opnieuw ter sprake. AMSTERDAM - Jongeren met een handicap kunnen werkervaring op doen bij de gemeente Amsterdam en daar een gerichte opleiding volgen. De gemeente zal bovendien proberen hen in een reguliere functie te plaat sen. Een woordvoerder van de ge meente heeft dat bekend gemaakt. ZWOLLE - Een intensieve snel heidscontrole op plaatsen met naar verhouding veel ongelukken heeft in Zwolle geleid tot een grotere ver keersveiligheid. Commissaris A. Eis- sens van de Zwolse politie heeft dit maandag bekendgemaakt bij de start van een campagne die Overijssel in april en mei houdt om de automobi list er toe te bewegen zich in- en bui ten de bebouwde kom aan de maxi mumsnelheid te houden. Bij de algemene beschouwingen zijn de raadsfracties overeengeko men om dit betaald parkeren niet meer tijdens deze raadsperiode te be handelen. Een afspraak die ook in het seniorenconvent nog eens is be krachtigd. Ibt verbazing van de frac ties kwam het CDA kort voor de ver kiezingen opnieuw met dit onder werp op de proppen, vanwege het feit dat de gemeenten in de toekomst de financiële vruchten kunnen plukken van het betaald parkeren. Het CDA verzocht het college dan ook om de kwestie opnieuw aan de raad voor te leggen. Een verzoek dat maandagavond overigens weinig bij val van de andere fracties kreeg.'Ook burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs bleek er weinig voor te voelen om opnieuw een discussie te voeren zonder de nodige achtergrondinfor matie. Bovendien wordt die fiscalise ring pas in 1993 van kracht en spelen behalve die fiscalisering ook andere factoren een rol bij het al dan niet in voeren van betaald parkeren. Zowel de PvdA als de VVD en de Reformatorische Unie bleken er eveneens weinig voor te voelen om de kwestie nu opnieuw op te rakelen. Te meer omdat die fiscalisering pas over drie jaar van kracht wordt. Havenmeester Er komt (in het zomerseizoen) een derde havenmeester om de werkdruk van de twee havenmeesters wat te verminderen. Die derde man kost de gemeente Zierikzee 41.000 gulden (op SCHARENDIJKE - Het col lege van b en w van Midden- schouwen stelt voor om de 31- jarige K. Wiesenekker uit Hui zen te benoemen tot gemeente secretaris van de gemeente Middenschouwen. Wiesenek ker wordt daarmee de opvol ger van de huidige gemeente secretaris. F. Kuijper. Wiesen ekker is thans werkzaam als ambtenaar op de afdeling ruimtelijke ordening en alge mene zaken van de gemeente Leusden. De wisseling van gemeente secretarissen in Middenschou wen vindt plaats per een augustus. De aanstaande be noeming werd uitgesproken in een besloten vergadering op 16 maart door de selectiecommis sies die de sollicitaties hebben behandeld. Op de advertentie die werd geplaatst reageerden 36 personen. Op een maart voerden vertegenwoordigers van de gemeenteraad, het per soneel van het gemeentehuis en het college van b en w gesprek ken met zes kandidaten. Twee sollicitanten werden daarna uitgenodigd voor een tweede gesprek en naar aanleiding daarvan kwam de commissie met het advies Wiesenekker te benoemen. De nieuwe gemeen tesecretaris moet nog officieel door de gemeenteraad worden benoemd. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF DEN HAAG - Steeds meer mensen doen een beroep op de nationale om budsman. Het afgelopen jaar wisten zo'n 13.000 mensen de weg naar hem te vinden na onoplosbare conflicten met overheidsorganen, een stijging van ruim 18 procent met het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaar verslag van de ombudsman. Vervolg van pagina 1 fekeken naar geschikte vrouwelijke andidaten. Tevergeefs want de drie kandidaten van vrouwelijke kunne waren ofwel' onvolledig (zonder ver loskunde) dan wel te specialistisch opgeleid, terwijl de derde de prak tijk samen met haar man wilde uitoe fenen, hetgeen problemen zou kun nen geven. Scheidend PvdA raadslid H. Asma kan de raad met een gerust hart ver laten. Zijn herhaaldelijke pleidooien om de wildgroei van koopwaar en terrassen op de openbare weg aan de pakken hebben succes gehad. Naar aanleiding van zijn vraag waarom er op het Havenplein ondanks de herin richting nog steeds een schoenenver zameling op het voetpad staat ont lokte burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs het nieuwtje dat er op korte termijn een precario-, uitstal- lings- en terrasregeling wordt gepre senteerd. De grond in de tuinen in de Ra- vesteinhof is vals en niet of nauwe lijks te bewerken zo had wethouder P. de Rijke eind vorige week geconsta teerd toen hij daar een kijkje kwam nemen. ,,Je hebt een pikhouweel no dig om er doorheen te komen, Het is echter allerbelabberdst" antwoordde de wethouder naar aanleiding van een vraag van de liberaal Geleijnse. Zowel Beter Wonen als de gemeente zijn betrokken geweest bij de sane ring van de grond en derhalve is de gemeente ook bij deze kwestie be trokken. ZIERIKZEE - Het bedrag van 486.000 gulden dat de Zierikzeese gemeenteraad vorig jaar beschikbaar stelde voor de restauratie van de Vismarkt blijkt niet toerei kend te zijn. Een aanvullend bedrag van zo'n 1,3 ton is nodig om de restauratie te voltooien. Dit aanvullende bedrag is een van de onderwerpen die de commissie pu blieke werken dinsdag 3 april bespreekt. Deze vergade ring wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. KERKWERVE - Twee personenau to's werden totaal vernield en me vrouw B. D. uit Noordgouwe moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis als gevolg van een aanrijding die maandag plaats vond op het kruispunt Dui- vendijkseweg/Heuvelsweg nabij Kerkwerve. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 12.30 uur. A. P. B. uit Kerkwerve na derde met zijn auto het kruispunt rij dende vanaf de Duivendijkseweg. Hij zou daarbij de auto van mevrouw B. D. uit Noordgouwe over het hoofd hebben gézien die over de Heuvels- weg reed en volgens de politie voor rang zou hebben gehad. De botsing die daarop volgde kwam zo hard aan dat beide voertuigen totaal werden vernield en moesten worden wegge sleept. Mevrouw B. D. werd vanwege verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. De restauratie van de Vismarkt met daarbij inbegrepen de aankoop van twee woninkjes blijkt duurder uit te vallen dan verwacht. De totale restauratiekosten zullen ruim een ton hoger uitvallen 598.775,-) terwijl de aankoop van de twee huisjes niet 36.000 gulden, maar 37.075 gulden zal bedragen. Derhalve is een aanvul lend krediet van 1,5 ton nodig. Een deel ervan 21.332,-) wordt naar ver wacht door de provincie betaald, De gemeente Zierikzee moet voor het resterende bedrag 128.668,-) zorgen. Ook de rioolgemalen aan de Grachtweg, Zuidwellebrug en Poort ambacht zijn tijdens deze commissie vergadering onderwerp van gesprek. Door het buiten werking stellen van de t rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Boerenweg is de pompcapaci- teit van genoemde rioolgemalen te groot geworden waardoor teveel wa ter wordt afgevoerd. Met het aanpas sen van de drie rioolgemalen is een bedrag van 45 mille gemoeid terwijl het leveren en installeren van com plete pompunits ruim 65 mille be draagt. Dit laatste garandeert een ho gere bedrijfszekerheid en een langere levensduur. Daarom verdient de laat ste mogelijkheid de voorkeur. Geruchten rond toekomstige samenstelling college Westerschouwen volgens PvdA en VVD uit de lucht gegrepen BURGH-HAAMSTEDE - „Er is absoluut helemaal niets beslist. Alles is nog- moge lijk". Dat is het resolute en tegelijkertijd verontwaardigde commentaar van WD- wethouder dr. H. J. van Zuylen op geruchten die in de Schouwse Westhoek circuleren als zouden voor wat betreft de samenstelling van het college van b en w van de ge meente de kaarten al geschud zijn. Volgens die geruchten zou PvdA-voorman G. J. W. van der Salm het wethouderschap al op zak hebben en zou al vast staan dat de grootste partij binnen de Westerschouwse raad, de VVD, niet met CDA maar met PvdA in zee gaat. j Naar vermeld zou een en ander af gelopen weekend door WD-lijsttrek- ker ir. C. W. Veerhoek en PvdA-voor man Van der Salm al zijn bedisseld terwijl datzelfde weekend alle frac ties binnen de gemeenteraad uitgeno digd zijn voor een gesprek dat don derdag plaats gaat vinden en waarin de toekomstige samenstelling van het college van burgemeester en wet houders van Westerschouwen hoofd onderwerp van gesprek is. Teleurgesteld Een en ander zou betekenen dat de wethoudersdagen van CDA'er A. J. Padmos geteld zijn. Hij laat desge vraagd weten ook kennis te hebben genomen van de geruchten. „Er schijnt inderdaad afgelopen zater dagmiddag over vergaderd te zijn. Dat is mij verteld en als het inder daad klopt wat mij ter ore is geko men dan weet ik niet of ik nog wel zo veel waarde moet hechten aan dat gesprek donderdag". „Als daar echt twee fracties bij el kaar hebben gezeten en besluiten hebben genomen zou dat een heel ra re gang van zaken zijn",'aldus Pad mos. „Dat zou beneden alle peil zijn". Hij herinnert aan de onlangs in het openbaar uitgesproken wens van zo wel VVD als PvdA om eerst met alle partijen bij elkaar te gaan zitten en de programma's naast elkaar te leg gen alvorens de vraag hoe het college eruit moet gaan zien aan de orde komt. Als de geruchten op waarheid zouden berusten zou dat betekenen dat het overleg tussen de partijen donderdag een wassen neus is. Als Padmos het veld- moet ruimen als wethouder is dat in ieder geval tegen zijn zin. „Maar als het zover komt zal ik*me er bij neerleggen. Ik zal me niet als een gefrustreerd ex-wethouder opstellen. Maar ik zou wel teleur gesteld zijn in de VVD". Borrelpraat PvdA-voorman G. J. W. van der Salm verwijst de geruchten resoluut naar het land der fabelen. „Ik hoorde een half jaar geleden op verjaardagen al van 'Wat hoor ik, word jij wethou der'. Natuurlijk zijn er weieens infor mele gesprekken geweest, maar er is zeker nog niets definitief. We hebben donderdag een bespreking en ik denk dat er dan wat meer duidelijkheid zal komen. Ik maak er geen geheim van 'dat ik het wéthouderschap ambieer, maar ik ontken dat er al iets besloten zou zijn". Van der Salm benadrukt dat het in de ogen van de PvdA erg belangrijk is dat de programma's van de ver schillende partijen eerst naast el kaar gelegd worden voordat men ver der gaat praten over hoe het college er uit zou moeten zien. Op de vraag of de socialistische fractie bereid zou zijn om samen te werken met de liberalen antwoordt Van der Salm bevestigend. „We heb ben een goede verstandhouding met de VVD". Zonder nu direct te willen Zeggen dat WD en CDA al jaren in onmin leven wordt die laatste opmer king van Van der Salm bevestigd door VVD-wethouder Van Zuylen. Te ver Ook hij ontkent in alle toonaarden dat er sprake zou zijn van een beslis sing terwijl het eigenlijke overleg nog op gang moet komen. „Er zijn ze ker gespreKken geweest, maar niet alleen tussen Veerhoek en Van der Salm, maar ook tussen Veerhoek en Padmos. De stelling dat de kaarten al geschud zouden zijn gaat mij veel te ver". VVD-lijsttreKker Veerhoek was niet bereikbaar voor commentaar. ZIERIKZEE - Slechts vijf procent van de kiesgerechtigden die woens dag hun stem niet hebben uitge bracht, zegt te zijn thuisgebleven uit onvrede met het gemeentelijk be leid. Twee procent van de kiezers ging niet stemmen uit protest tegen de landelijke politiek. Dat blijkt uit een representatief landelijk onder zoek dat bureau Inter/view heeft ge houden in opdracht van Sijthoff Pers, uitgeefster van onder meer Haagsche Courant, Rotterdams Nieuwsblad en Goudsche Courant. Inter/view onderzocht de motieven om niet deel te nemen aan de gemeen teraadsverkiezingen die afgelopen woensdag zijn gehouden. Het op komstpercentage bereikte een diepte punt: slechts 61,9 procent. Veel niet- stemmers zijn vaag over de reden van het wegblijven. Bijna een derde (31 procent) had wel willen gaan stem men, maar zegt dat het daar „door omstandigheden" nieU van is geko men. Twaalf procent wijt het aan tijdgebrek. Uit het onderzoek blijkt ook dat het grote verlies van de Partij van Ar beid maar heel beperkt door de lage opkomst is veroorzaakt. Van de PvdA- en CDA-kiezers van september vorig jaar bleef nu respectievelijk 35 en 32 procent thuis. Veertig procent van de ondervraag de kiesgerechtigden wil dat de stem lokalen een uur langer, tot acht uur, open blijven. Slechts dertien procent van de kiezers is voorstander van ver vroeging van het openingstijdstip naar zeven uur. Voor stemmen tijdens het weekeinde, zoals in veel landen gebruikelijk is, is maar weinig_ ani mo. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocbt- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannëwekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. •Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3