Akkerbouwers vinden nog geen gehoor in Luxemburg Kamer bezorgd over toename van aantal gokverslaafden V WATERSTANDEN Olievlek van 50 a 100 ton voor Zeeuwse kust DE HUUR CV KETEL Zoetwatervoor ziening voor land- en tuin bouw Beveland 2 ZIERIKZEE - De voormannen van de Nederlandse akkerbouwers waren gisteren, maandag, afgezakt naar Luxemburg om hun eisen voor een betere graanprijs kracht bij te zetten. Maar de confrontatie met de Europese Landbouwraad dreigt al een even grote teleurstelling te worden als het bezoek aan het Europees Parlement, twee weken geleden. Binnen de EG bestaat maar weinig begrip voor de noden van de Nederlandse graanteler. De verbijstering stond dan ook op de gezichten te lezen toen de akkerbou wers het compromis onder ogen kregen, waarmee de ministers van landbouw hun overleg over de prijzen voor het komende seizoen hebben hervat. Het protest heeft tiiets geholpen. (Archieffoto: Joop van Houdt). Het gepeperde commentaar van de Ierse EG-commissaris Ray MacShar- ry maakte de zaak alleen maar erger. Als de Ier zijn zin krijgt gaat de ga rantieprijs voor graan op 1 juli niet met drie procent, maar met 7,5 pro cent omlaag. Daar staat dan wel te genover dat de speciale afzetheffing die de boeren moeten afdragen, op het ogenblik drie procent van de in terventieprijs, wordt gehalveerd. ,,Dan moeten we 800 gulden in plaats van 500 gulden per hectare van Braks gaan eisen", aldus akkerbou wer Van der Maas, die namens de Zeeuwse Landbouwmaatschappij (ZLM) de temperatuur in Luxemburg was komen opnemen. „Dit voorstel toont nog eens aan hoe weinig Euro pa begaan is met de situatie van de Nederlandse graanteler", luidde ech ter het droge commentaar van de woordvoerder van minister Braks. Gezien de riante inkomenssituatie van de Nederlandse akkerbouwers is er volgens hem ook weinig reden voor het eisen van compensatie. Maar minister Braks, die zijn colle ga's in de Landbouwraad erop wees dat hij door de actievoerende boeren tot in Luxemburg toe wordt achter volgd, liet maandag weten dat hij 'absoluut' niet kan thuiskomen met een prijsverlaging. „Dat kan ik de fabrieksaardappel- telers in de veenkoloniale gebieden niet aandoen", aldus Braks. Een ver laging van de graanprijs werkt door op de marktprijs voor aardappelen, terwijl deze producenten niets heb ben aan een verlaging van de graan- heffing. De Nederlandse minister gaf toe dat de medeverantwoordelijkheids- heffing niet kan verdwijnen als daar geen prijsdaling tegenoverstaat. Overtollig Zonder prijsverlaging zou de EG plotseling te maken krijgen met een verhoging van de uitgaven, omdat overtollig graan nog steeds via ex portsubsidies op de wereldmarkt moet worden afgezet. Zelfs de huidi ge heffing biedt maar een geringe bij drage aan het afzetten van de over schotten. Volgens Braks moet het voorstel om de heffing te verlagen dan ook gewoon van tafel. In feite was dat maandag ook al gebeurd. Al leen Frankrijk en Engeland zijn be reid een prijsdaling te aanvaarden. Om de pijn van de graantelers, die dit jaar voor de tweede keer worden geconfronteerd met een automati sche prijsdaling van drie procent we gens overproduktie, toch iets te ver zachten, pleitte Braks maandag opnieuw voor een inkorting van de termijn waarop voor ingeleverd graan wordt betaald. Het prijsvoordeel dat de boeren hierdoor indirect ten deel zou vallen wordt becijferd op 2 a 2,5 procent en zou de prijsdaling dus goeddeels compenseren. De bewindsman wil verder dat er veel meer werk wordt gemaakt van produktiebeheersing. Het moet voor akkerbouwers veel aantrekkelijker worden om grond tijdelijk of defini tief uit produktie te nemen. Volgens Braks zouden boeren die grond braakleggen vrijgesteld moeten wor den van de medeverantwoordelijk heidsheffing. Relatie „Zo leg je per bedrijf een directe re latie tussen braaklegging en de prijs", aldus Braks. Volgens hem is dat rechtvaardiger dan het huidige systeem, waarbij de prijzen zonder aanzien des persoons worden ver laagd, zodra de EG-produktie boven de 160 miljoen ton uitkomt. De prijsonderhandelingen in Luxemburg zullen naar verwachting nog tot donderdag of vrijdag duren. Volgens Braks is het mogelijk deze week een akkoord te bereiken, aange zien geen enkele minister echt een ve to op tafel heeft gelegd. Volgens Ierse diplomaten is het echter niet zo zeker dat er deze week overeenstemming wordt bereikt. De voorzitter van de ministerraad, Michael O'Kennedy is herstellende van een zware hartope ratie. Men betwijfelt daarom of hij het deze week al op een of twee nach telijke marathonzittingen zal laten aankomen. En geen minister van landbouw in de EG durft zijn boeren onder ogen te komen als niet aan dat ritueel is voldaan. GOES - De land- en tuinbouw op Noord- en Zuid-Beveland kan naar verwachting binnen enkele jaren ge bruik maken van zoetwatervoorzie ningen. Het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland en de Water Maat schappij Zeeland (WMZ) presenteer den onlangs de hiervoor geplande projecten. De zoetwatervoorziening in ait gedeelte van Zeeland is vol gens voorzitter H. van der Maas van de Zuidelijke Landbouwmaatschap pij mogelijk geworden door het ont staan van het Zoommeer na afsplit sing van de Oosterschelde. Bij de aanleg van een pijpleiding voor de aanvoer van Biesboschwater naar de industrie in Vlissingen-Oost kan, volgens de WMZ, gelijktijdig een leiding voor de zoetwatervoorzie ning worden aangelegd. Deze werk wijze zou voor de zoetwatervoorzie ning een besparing van elf'miljoen gulden betekenen. Uit onderzoek is gebleken dat zoetwatervoorziening op deze manier van de grond kan ko men als een externe subsidie van veertien miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld. De industrieleiding, met een lengte van 43 kilometer van Woensdrecht naar het Sloegebied moet 1 januari 1993 gereed zijn. Driekwart Voorzitter W. de Jager van de Kring Zeeland van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie (NFO) verwacht dat drie kwart van de fruittelers in Noord- er Zuid-Beveland gebruik zal maken van de zoetwatervoorziening. Voor de afnemers is de zoetwater voorziening enkele dubbeltjes per kubieke meter voordeliger dan ge bruik van industriewater. De Jager wijst verder op de voordelen uit milieu-oogpunt. „Er hoeft geen drinkwater meer gebruikt te worden in de fruitteelt. Door toevoeging van voedingsstoffen wordt wegspoelen van overtollige meststoffen groten deels voorkomen". Het plan van het Waterschap Noord en Zuid-Beveland omvat verder zoet watervoorziening rond Rilland door open waterlopen met eventuele aan passingen. Dit systeem zal de landbouwers jaarlijks op 119 gulden per hectare komen. De landbouworganisaties on derzoeken binnenkort of de betrok ken partijen in de polder die prijs willen betalen voor zoet water. „De afwezigheid van voldoende zoet wa ter in Zeeland is een beperkende fac tor voor de verdereontwikkeling van de land- en tuinbouw als bij de intro ductie van alternatieve gewassen in de akkerbouw". Steeds meer mensen in financiële problemen deze kabinetsperiode zou daarvan de balans kunnen worden opgemaakt. Krajenbrink toonde zich tevreden met deze toezegging. Volgens Kosto zal het kraslot onge veer, vijf gulden gaan kosten. Ver moed wordt, aldus Kosto, dat het kraslot een 'vijfjésvreter' zal worden, waarmee hij bedoelde dat de verkoop van eenvijfde loten van de Staatslote rij sterk getroffen zal worden'. Daar om is besloten de Staatsloterij een fi nanciële compensatie te geven van 5 procent van ae opbrengst van de in stant-loterij. De instantloterij zal, zo heeft het kabinet vrijdag besloten, gegund worden aan de Nationale In stant Loterij, een samenwerkingsver band van de Stichting Nationale Sporttotalisator en de Algemene Lo terij Nederland. ZIERIKZEE - In de Tweede Kamer bestaat in brede kring bezorgdheid over de toenemende gokverslaving, die een groeiend aantal mensen in grote financiële moei lijkheden kan brengen. De Kamer vindt dan ook dat de rijksoverheid financiële middelen ter beschikking moet stellen voor hulpverlening aan gokverslaafden via de consultatiebureaus voor alcohol en drugs. Het CDA- Kamerlid Krajenbrink diende tijdens een overleg over de nota Kanspelbeleid van het kabinet een motie in waarin een dergelijke hulpverlening aan gokverslaafden wordt gevraagd. CDA'er Krajenbrink pleit voor hulpverlening aan gokverslaafden. (Archief foto: Joop van Houdt). Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Roompot Buiten Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 maart 05.25 154 11.30 -172 18.00 143 23.35 -141 29 maart 06.05 169 12.10 -172 18.40 168 28 maart 03.40 141 09.30 -182 16.00 202 22.15 -150 29 maart 04.20 200 10.40 -182 16.40 197 22.55 -152 28 maart 05.55 169 11.25 -182 18.25 181 23.45 -152 29 maart 05.30 174 12.10 -183 19.05 176 28 maart 05.30 195 11.30 -188 17.50 202 23.45 -158 29 maart 06.10 201 12.15 -188 18.35 197 - Doodtij: 29 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De motie wordt ondersteund door PvdA, D66 en de kleine christelijke fracties. Staatssecretaris Kosto van justitie kon niet meer dan toezeggen dat hij deze kwestie in het kabinet aan de orde zal stellen. Het geld zal volgens hem vooral gevonden moeten worden op de begroting van WVC. Bezorgdheid De vrijwel algemene bezorgdheid over de toenemende gokverslaving - alleen de WD-er Korthals zag de problemen wat minder zwaar - leidde echter niet tot dezelfde conclusies voor het beleid. De kleine christelij ke fracties zouden het liefst zien dat kansspelen tot een minimum worden teruggebracht. Kosto voerde echter aan dat gok lust nu eenmaal bestaat en dat het een illusie is te menen dat die via wettelijke verboden beteugeld kan worden. De overheid kan volgens hem niet meer doen dan de goklust zo goed mogelijk te kanaliseren, waarbij het streven er op gericht is het illegale gokken zoveel mogelijk in te dam men. Hij wordt daarin in grote lijnen gesteund door PvdA en CDA. Het D66-Kamerlid Wolffensperger stelde zich aanmerkelijk kritischer op. Volgens hem is het onjuist, zoals Kosto stelt, dat het aanbieden van meer legale kansspelen gokkers weg lokt uit het illegale circuit. Legalise ring van nieuwe kansspelen creëert zijn eigen vraag, aldus Wolffensper ger. Een van de concrete uitbreidingen van het legale gokken, die maandag ter discussie stond, is de invoering van de zogeheten instant-loterij. Kraslot Kopers kunnen dan door het kopen van een zogeheten kraslot direct zien of ze een prijs gewonnen hebben. Vooral de CDA-er Krajenbrink toon de zich in het begin van het debat nogal kritisch over de invoering van de instant-loterij. Hij legde daarbij een nadrukkelijk verband met de toe nemende gokverslaving. Hij zei dat het CDA ten hoogste be reid was akkoord te gaan met een ex perimentele invoering, waarbij na drie jaar een evaluatie moest plaats vinden. Daarbij zou vooral gekeken moe ten worden naar factoren als gok verslaving en fraudegevoeligheid. Kosto zegde toe dat na invoering van het kraslot de CRI zal onderzoeken in hoeverre gr sprake is van fraude- mogelijkheden. Tegen het eind van Op strand tussen Renesse en Brouwersdam bij Scharendijke spoelen kleine bolletjes olie aan NEELTJE JANS - Sinds maandagmiddag bevindt zich in het Noordzeewater voor de Zeeuwse kust een olievlek van 50 a 100 ton zware olie. De olie is afkom stig van de Italiaanse tanker Serefina-F. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is voorals nog onduidelijk hoe de olie in zee is gekomen. Sinds vanmorgen, dinsdag, komen ook meldingen binnen van kleine bolletjes olie die aanspoelen op het strand tussen Renesse en de Brouwersdam bij Scha rendijke. Het is niet duidelijk of de oliebolletjes die op de Schouwse stranden aanspoelen afkomstig zijn van de olievlek (veroorzaakt door de Ita liaanse tanker) die ten westen van Walcheren op een afstand van onge veer 20 kilometer uit de kust zou liggen. Momenteel worden monsters genomen om de beide oliesoorten te vergelijken. Oliebestrijdingsvaartuig Sinds vanmorgen is het oliebestrijdingsvaartuig van Rijkswaterstaat Smal Agt begonnen met het opruimen van de olievlek van de kust. De olielekkage in het Noordzeewater werd maandagmiddag om onge veer 13.30 uur ontdekt door een loods die aan boord van de Serefina-F was om het schip door de Westerschelde te loodsen. De Italiaanse tan ker ging vanaf Antwerpen naar de Duitse havenstad Bremen waar het schip naar verwachting inmiddels is aangekomen. Het vermoeden van de loods werd bevestigd door mensen van de kust wacht die het gebied per helikopter verkenden. Zij stelden vast dat het om een olievlek van 50 100 ton ging. Een vlek die momenteel met het getij mee heen en weer gaat voor de monding van de Westerschelde. Overleg Mensen van de Kustwacht van Rijkswaterstaat overleggen momenteel met de Duitse autoriteiten over nader onderzoek naar de oorzaak van de olielozing en maatregelen die genomen moeten worden. Volgens de woordvoerder van Rijkswaterstaat ging het om eenmalig olieverlies van de tanker. Op zijn vaarweg naar Bremen heeft het schip verder geen oliespoor nagelaten. Hij achtte het niet uitgesloten dat de komende dagen op een groter gedeelte van de Zeeuwse kust olie zal aanspoelen. Hoewel de olievlek die de Serefina-F veroorzaakte aanzienlijk kleiner is dan de olievlek die vorig jaar voor de Nederlandse kust ontstond door de Roemeense tanker Borcea (ongeveer 350 ton) is de olievlek voor Rijkswaterstaat groot genoeg om zich zorgen over te maken. „50 a 100 ton is een behoor lijke hoeveelheid". Tot en met 16 april Scharendijke Expositie etsen Anneke Visser- Somsen. Bezoekerscentrum Grevelin- gen. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 21 april Burgh-Haamstede Expositie de Tuin van Katrien van Hettem. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 27 maart Burgh-Haamstede Commisievergadering grond- en pachtzaken in gemeentehuis Wester- schouwen. 19.30 uur. Haamstede Studie-avond Confessionele Vereni ging in Nederlandse Hervormde kerk. Spreker dr. G. H. Cohen Stuart. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Voorlichtingsbijeenkomst over 1990- maatregel voor jongeren. Kleine zaal Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering Helpt Elkander. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. 18.00 uur. Woensdag 28 maart Zierikzee Algemene vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 's Landska- mer. 9.00 uur. Bruinisse FNV-themamiddag over AAW, bijzon dere bijstand en kwijtschelding in dorpshuis. 14.00 uur. Jaarvergadering Rode Kruis. Dorps huis. 20.00 uur. Donderdag 29 maart Zierikzee Algemene ledenvergadering kring Schouwen-Duiveland CBTB-West Ne derland in de Graanbeurs. 19.30 uur. Piano-recital van Louis Goldstein in de Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Oosterland Doe-avond afdeling Duiveland NBvP in De Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 30 maart Bruinisse Jaarvergadering school. Chr. basis school Op Dreef. 20.00 uur. Zaterdag 31 maart Zierikzee Open dag over werk politievrouw. Politiebureau Kerkhof Zuidzijde 7. Van 10.00 tot 17.00 uur. Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Jaaruitvoering Koninkiijke Harmo nie Kunst en Eer. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Toneeluitvoering Op Drift. Dorps huis. 20.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Oranjevereniging haalt spullen op voor rommelmarkt op Koninginne dag. Vanaf 9.00 uur. Dinsdag 3 april Zierikzee Opening expositie eindexamenwerk 'leerlingen RSG in De Eenhoorn. 20.00 uur. Woensdag 4 april Zierikzee Concert (oud-)leerlingen Rijksscho lengemeenschap Prof. Zeeman in au la schoolgebouw. 20.00 uur. Donderdag 5 april Brouwershaven Paaszangavond. Gereformeerde kerk. Haven Noordzijde 19.45 uur. Oosterland Ontspanningsavond Breng eens een zonnetje. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Buitengewone openbare vergadering in verband met installatie nieuwe burgemeester, 't Durpsuus. 14.45 uur. Vrijdag 6 april Brouwershaven Aanbieden van spullen voor zomerkleding- en speelgoedbeurs. Tussen 13.15 en 14.30 uur in De Blok kendoos. Zaterdag 7 april Noordgouwe/Schuddebeurs Zomerkleding- en speelgoedbeurs in De Blokkendoos. Van 9.30 tot 11.30 uur. Oranjevereniging haalt spullen op voor rommelmarkt op Koninginne dag. Vanaf 9.00 uur. Woensdag 11 april Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2