Eigen emancipatienota voor gemeente Zierikzee 'Meer vrouwen kan het image van de politie alleen ten goede komen' JA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mager rundergehakt mo f 9,95 Keurslagerij De Jonge Twee auto's totaal vernield bij aanrijding GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Akkerbouwers Woonark Stormschade Delta Sport De akkerbouwers hebben geen gehoor voor De gemeente Zierikzee vindt dat woonark De schade aan de Schouwse zeeweringen Promovendus Delta Sport heeft het seizoen hun protest gevonden in Luxemburg. (Pag. 2). Brina moet verdwijnen uit de Oude Haven. wordt geschat op zo'n zeven miljoen. (Pag. 4). slecht afgesloten met een verlies van 30-17. (Pag. 3). (Pag. 9). DINSDAG 27 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24717 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beschouw hen die kwaad van vrouwen spreken en gij zult zien dat het laagstaande mannen zijn. Belmonte Bermudez Na de nodige voorbesprekingen staat emancipatiebeleid op papier ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft nu defini tief een eigen emancipatienota. Na zo'n twee jaar van voorbereiding waarin het ontwerp-document tot twee keer toe in een hoorzitting en twee keer binnen de wel- zijnscommissie werd besproken ging de Zierikzeese ge meenteraad met uitzondering van RU-vertegenwoordi ger W. F. Sprengelmeijer maandagavond akkoord met de nota. cipatienota inziet beperkte de discus sie zich maandagavond tot een inhou delijke analyse van dit document. Het minst ingenomen met deze eman cipatienota bleek W. F. Sprengelmeij er, de vertegenwoordiger van klein rechts te zijn en ook de CDA-er H. van Essen was in zijn oordeel nogal terug houdend. „Ofschoon ik tegen discri minatie ben is er bij ons niet zo'n be hoefte aan een emancipatienota. Als een van de andere partijen een vrou welijke wethouder voorstelt dan zal ik die wel steunen", aldus Sprengel meijer die hiervoor met een applaus van zijn mederaadsleden en van de dames op de publieke tribune werd beloond. Schrappen Inhoudelijk waren er hier en daar nog wat alinea's, zinsneden en passa ges die niet door iedereen als zinvol werden beschouwd. Op enkele pun ten zoals bij de hoofdstukken over het volwassenenonderwijs, het naamrecht, roidoorbre'kend onder wijs, werving en selectie en de passa ge over de Vrouwen Advies Commis sie voor de Woningbouw werd van zowel liberale als confessionele zijde W. F. Sprengelmeijer (RU): Geen be hoefte aan emancipatienota. Het begin van deze emancipatieno ta gaat terug naar de begrotingsver gadering voor '88 waarin b en w de raadsleden toezegden een dergelijk document op te stellen, waarin uitge gaan wordt van de gedachte dat ieder mens ongeacht zijn sexe of burgerlij ke staat de mogelijkheid moet heb ben om een zelfstandig bestaan op te bouwen in een samenleving waarin man en vrouw gelijke kansen en rech ten hebben. Definitieve Na twee hoorzittingen plus twee in houdelijke besprekingen in de wel- zijnscommisse werd net definitieve ontwerp nu maandagavond aan de raadsleden voorgelegd. Een ontwerp dat inhoudelijk gezien niet bijster veel afwijkt van de oorspronkelijke opzet. Wethouder J. Groen (welzijn) greep terug naar de verkiezingsstrijd, waarbij emancipatie bij nagenoeg al le fracties de nodige aandacht kreeg. Met ,,Nu krijgen deze partijen de kans om het waar te maken" appel leerde de welzijnswethouder aan de verkiezingsprogramma's van een aantal politieke partijen. Ofschoon reeds eerder tijdens de twee besprekingen in de welzijns- commissie bleek dat lang niet ieder raadslid de noodzaak van een eman- gepleit voor het schrappen van be paalde passages. Binnen het CDA bleken de meningen op verschillende punten uiteen te lopen. M/v Voor de CDA-ers Van Essen en wet houder P. de Rijke, de liberalen J. J. Geleijnse en wethouder L. J. van Gas tel alsmede ook voor Sprengelmeijer behoeft de gemeente Zierikzee niet expliciet ondervertegenwoordigde groepen uit te nodigen om te sollicite ren. Volstaan kan worden met de wet telijk verplichte vermelding m/v. De meerderheid van de raad vond echter Advertentie Woensdag gehaktdag Noordstraat 45 Burgh-Haamstede dat de vermelding dat de gemeente streeft naar gelijke kansen voor man nen en vrouwen moest worden ge handhaafd. Vanzelfsprekend De passage over het volwassenen onderwijs dat in de nota als een be langrijke factor voor de emancipatie van vrouwen wordt omschreven was volgens de liberalen en de Reforma torische Unie zo vanzelfsprekend dat dit niet apart vermeld behoefde te worden, terwijl genoemde fracties alsmede ook wethouder De Rijke en Van Essen op het gebied van roldoor- brekend onderwijs hier en daar de tekst wat bij wilden stellen. Met na me de passage dat het eenzijdig be klemtonen van de traditionele rolver deling binnen het gezin tot een onvolledige beeldvorming leidt wil den zij graag verwijderd zien. Daarin stonden zij overigens alleen. De liberalen (inclusief wethouder Van Gastel) vonden bovendien dat de passage over de gewenste inspraak van de Vrouwen Advies Commissie bij renovatie overbodig is. Bij renova tie wordt volgens Van Gastel immers overleg gepleegd met de huurders. Voor wethouder Groen en PvdA- raadslid M. R. de Jong-van Loo zijn die huurders echter niet altijd ge wenst en komt de VAC tegemoet aan de wensen van de gebruikers. 't Mierenest De mededeling van b en w (althans een meerderheid ervan) dat gebou wen die in eigendom of in beheer van de gemeente zijn niet gebruikt mogen worden voor politieke doeleinden was voor PvdA-voorman D. van der Wekken niet voldoende. Tijdens de rondvraag van de vorige raadsverga dering had Van der Wekken gevraagd naar de mogelijkheid om 't Mierenest te gebruiken voor een verkiezingsbij eenkomst. Met uitzondering van wethouder Groen was 'het college van mening dat gemeentelijke gebouwen niet ge bruikt mogen worden voor politieke doeleinden. Wethouder Groen stak ook maandagavond niet onder stoe- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's D. v. d. Wekken (PvdA): Waarom mag 't Mierenest niet door politieke par tijen worden gebruikt voor bijeen komsten? Jen of banken dat hij het haast van zelfsprekend vond dat politieke par tijen die de democratische rechtsre gels onderschrijven indien mogelijk gebruik moeten kunnen maken van gemeentelijke gebouwen. Voor Van der Wekken was de afwijzing des te onbegrijpelijkér omdat er in Poort ambacht verder geen enkele gemeen schapsvoorziening is. Rondvraag De verschillende fracties maakten maandag ijverig gebruik van de rondvraag. Naar aanleiding van de plaatsvervanger van dokter W. Bont- kes vroeg de sociaaldemocrate M. R. de Jong-Van Loo of het niet mogelijk was geweest om een vrouwelijke huisarts te benoemen. In de emanci patienota wordt immers bepleit om bij de vestiging van een nieuwe huis arts d.e voorkeur aan een vrouwelijke arts te* geven. Volgens wethouder Groen is er bij de selectie en benoeming wel degelijk vervolg pagina 3 Zaterdag 31 maart vertellen politievrouwen in politiebureau te Zierikzee aan het publiek over hun werk ZIERIKZEE - „Het is een verkeerd beeld wanneer men de politie ziet als een groep sterke mannen die direct gaan slaan bij rellen. Het overgrote deel van het politiewerk bestaat uit het helpen van mensen. En daarvoor is in de eerste plaats tact nodig". Vol gens politieagente C. Fioole-Berkouwer zou het daarom een goede zaak zijn als meer vrouwen bij de politie gingen werken. „Dat zou het image van de politie alleen maar ten goede komen". Samen met twee andere politievrouwen komt Fioole zaterdag 31 maart naar Zierikzee om aan alle vrouwen en meisjes uit de regio Schouwen- Duiveland die wat voelen voor het beroep politieagente te vertellen wat dat inhoudt. Een initiatief dat onderdeel vormt van een landelijke actie die is op gestart door de vrouwen die bij de po litie werken. Dat is op dit moment 7 procent van het totale aantal politie mensen. Volgens Fioole streven de politievrouwen er naar dat te laten oplopen tot 25 procent. ,,De politie moet een afspiegeling zijn van de sa menleving. Dus eigenlijk zou 50 pro cent van de politiemensen vrouw moeten zijn. Maar dat is op dit mo ment niet haalbaar. Daarom streven we voorlopig naar 25 procent. Vrou wen zijn nodig op de arbeidsmarkt en zeker ook binnen de politie". Marian Snoek en Jeanette Heerspring zijn enkele van de vrouwen die de opleiding voor politievrouw volgen. Zij doen momenteel stage op Schouwen-Duiveland. In het kader van de actie worden re clamespotjes op televisie uitgezon den en advertenties geplaatst in dag en weekbladen. Ook worden door het hele land folders en posters ver spreid. Dat alles onder het motto po litievrouw is geen meisjesdroom maar een uitdaging. Het hoogtepunt van de actie is aan staande zaterdag 31 maart wanneer geïnteresseerde vrouwen op ruim 200 politiebureaus in Nederland terecht kunnen om door politievrouwen op informele wijze te worden voorge licht over het beroep politievrouw. In Zeeland gebeurt dat in Middelburg, Terneuzen en Zierikzee. Het politie bureau aan het Kerkhof Zuidzijde 7 is van 10.00 tot 17.00 uur open huis voor vrouwen. Het is de eerste keer in Nederland dat door de politie op deze manier voorlichting wordt gegeven aan vrou wen en meisjes. Dus ook voor de poli tievrouwen E. Veerhoek-Klaassen, C. Fioole-Berkhouwer en P. van Baaien die in het politiebureau te Zierikzee zijn om meisjes te ontvangen. ..We staan daar met folders over de oplei ding. En we zijn natuurlijk bereid orh vragen te beantwoorden en te vertel len over onze ervaringen in de prak tijk", aldus Fioole die nu 18 jaar werkzaam is als politievrouw. Iets actiefs Op dit moment is zij hoofdagente bij do afdeling jeugd- en zedenzaken van de gemeentepolitie Vlaardingen. ,/Iben ik van de HAVO kwam wist ik niet goed wat ik wilde gaan doen. Ik wist alleen dat het iets actiefs moest zijn. Het trok mij niet zo om op een kantoor terecht tc komen". In de afge lopen 18 jaar heeft zij ondervonden dat het beroep politievrouw inder daad 'actief' is. ..De eerste zeven jaar heb ik in uniform op straat gewerkt om het vak te leren. Daarna was ik bij de herkenningsdienst. Dat was meer administratief werk waarbij bepaalde gegevens moesten worden gecombineerd". Haar tegenwoordige baan, werk bij de afdeling jeugd- en zedenzaken, vindt Fioole ook heel prettig. ,,Je krijgt met allerlei emoties te maken, daar moet je aan wennen. Maar het is heel prettig werk omdat je het gevoel krijgt dat je nuttig bezig bent. Dat je mensen kunt helpen. En het is heel afwisselend. Als je 's morgens op je werk komt weet je tevoren nooit waarvoor je die dag komt te staan". Fioole heeft gedurende 18 jaar poli tiewerk de indruk gekregen dat het eerder een voor- dan een nadeel is om als vrouw politiewerk te doen. „Over he^ algemeen kijken mensen anders tegen een vrouw aan. Ze zijn minder snel geneigd agressief te zijn of zich te verzetten". Veeleisende baan Volgens de folder waarin het be roep politievrouw uiteen wordt gezet is het een veeleisende baan. „Je staat midden in de maatschappij, Je regelt, je beschermt, je lost conflicten op. En elke dag is anders". Ieder meisje dat zelf van een deskundige wil horen hoe dat nu in de praktijk is kan zater dag terecht op het politiebureau te Zierikzee. WA> ffih PÊ eiu- Verwachting tot woensdagavond: Zonnig maar schraal Zonnig, maar schraal weer. Mini mumtemperatuur van 3 graden aan zee tot -2 graden in het binnenland. Middagtemperatuur rond 11 graden. Matige noordoostenwind, kracht 3 tot 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 31 maart: Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag:. Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 13 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 mrt. Zon op 07.25, onder 20.06 Maan op 07.33, onder 23.07 29 mrt. Zon op 07.22, onder 20.08 Maan op 07.55, onder Eerste Kwartier: 4 april (21.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt morgen een zonnige, maar schrale dag. Dat schra le karakter wordt bepaald door een iets toenemende noordoostenwind, die vrij koude en zeer droge lucht uit Zweden aanvoert. De temperatuur loopt in de middag op tot circa 11 gra den. Komende nacht is het helder. Met name in het binnenland wordt het wat kouder dan afgelopen nacht: het gaat er plaatselijk enkele graden vriezen. De noordoostenwind is van nacht nog zwak, maar neemt toe met een hogedrukgordel, die zich uit strekt van de Atlantische Oceaan via de Britse eilanden tot Zuid- Scandinavië. Tbgen het weekeinde komt de kern ervan ten oosten van ons land waardoor de aangevoerde lucht geleidelijk zachter wordt. BRUINISSE - Bij een aanrijding op het kruispunt Molenweg/Dorps weg bij Bruinisse werden twee perso nenauto's zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Nie mand werd noemenswaardig ge wond. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 22.30 uur toen P. van B. uit Bruinisse met zijn auto het kruispunt naderde rijaend over de Molenweg. Over de Dorpsweg reed B. van der V. uit Middelburg met zijn auto die vol gens de politie voorrang zou hebben gehad. Tben dat niet gebeurde volgde een aanrijding waarbij beide auto's zwaar werden beschadigd. Zij moes ten worden weggesleept. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. /IH/lk/FfVHtgÊ MtuwsBonrlJ jgr Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee I 1 N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1