Veel belangstelling- voor toneel van Schouwspelers stukken Doktersvrouw in de jungle Jaaruitvoering van Apollonia KLIMAATINSTALLATIES DEURLOO B.V. 4 Toneelgroep wil ook eenakters gaan instuderen OOSTERLAND - Dat er heel anders tegen je wordt aangekeken als je het image hebt rijk te zijn is bekend. Maar soms zijn de situaties die daardoor ontstaan wel erg absurd. Zeker als men van arm ineens rijk wordt. Dat werd duidelijk tijdens het blijspel in drie bedrijven van Hans van Wijngaarden, Het begon in Monte Carlo. Het werd vrijdagavond door de toneelgroep De Schouwspelers opgevoerd voor bijna 270 belangstellen den in dorpshuis de Oosterhof. Het blijspel werd geregisseerd door gastregisseur Hans Barris uit Noord- gouwe en alle negen tonelisten van de Schouwspelers speelden er een rol in. Met veel inzet brachten zij de lotge vallen op het toneel van bankwerker Sjef Kruk die als miljonair terug keert van een vakantiereisje naar Ni ce. Zijn dochter Wil, de buren Greet en Kees Kaas, tante Stijn en de baas van Sjef hebben elk op hun eigen ma nier grote moeite om te wennen aan de nieuwe status van Sjef. En vooral aan de mensen die daarbij horen, zp- als de zelfingenomen, brutale dienst maagd Sally, de chauffeur en de but ler. Elk jaar De toneelgroep Schouwspelers be staat nu drie jaar en heeft in die tijd de gewoonte opgenomen om elk jaar een avondvullend stuk op de planken te brengen. Het blijspel Het begon in Monte Carlo werd de afgelopen tijd ook opgevoerd in de Zierikzeese be jaardencentra De Wieken en Borren- damme en op donderdag 29 maart is het te zien in rusthuis Duinoord te Burgh-Haamstede. Omdat men sinds vorig jaar geen eigen regisseur meer heeft, werd het blijspel ingestudeerd onder leiding van gastregisseur Hans Baris. De re petities begonnen al in september vorig jaar. Elke week kwam het to neelgezelschap bijeen in de Ooster hof te Oosterland of, als de zaal daar bezet was, in het dorpshuis van Sir- jansland. Volgens Baris is het niveau en de intentie waarmee de diverse toneel spelers bezig zijn nogal verschillend. „Sommigen spelen al jaren en willen graag meer. Ze zijn bereid daarvoor rook cursussen te volgen. Anderen spelen alleen toneel voor de ontspan ning". Een aantal Schouwspelers heeft onlangs een eerste spelcursus bij het ZCA (Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel) afgesloten en is pas begonnen met een tweede cursus. Eenakters Daarmee hoopt men zich onder an dere te bekwamen in eenakters. Een nieuw initiatief van de toneelgroep. „Met de spelers die graag wat meer willen op toneelgebied willen we een akters gaan instuderen om te kunnen deelnemen aan het eenakterfestival dat in 1991 weer in Zierikzee wordt gehouden". Volgens Baris zijn eenak ters ook heel geschikt voor korte op tredens voor personeelsverenigingen en andere bijeenkomsten waarbij to neel slechts een onderdeel is van het geheel. „Als we onze spelmogelijkhe- den wat uitbreiden zijn we veel flexi beler". Het is de bedoeling om ook elk jaar een avondvullende toneelvoorstel ling te blijven organiseren in de Oosterhof. Afgaande op de belang stelling die daarvoor vrijdagavond bestond, een goed streven. Onder de belangstellenden bevond zich ook de burgemeester van Duiveland, burge meester A. Bergshoeff en zijn echtge note. Verder afgevaardigden van zusterverenigingen. Zij werden verwelkomd door de voorzitter van de toneelvereniging, P. Bekedam. Hij toonde zich een beetje verontwaardigd over het feit dat een stuk van het zelfgemaakte decor moest worden gezaagd vanwege de zware balk die in het plafond van het toneel zit. De toneelvoorstelling werd afgesloten met een bal onder muzika le begeleiding van het Delta Combo. Een scene uit het blijspel Het begon in Monte Carlo. (Foto: Joop van Houdt). Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Woensdag 28 maart, 19.30 uur ds. J. de Groot, Rijs- sen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vriezenveen: M. Zoete- wey te Berkel en Rodenrijs. Aangenomen naar Arnhem: H. J. Ruis te Utrecht; naar Arnhem: mw. B. J. Lazonder te Utrecht; naar Raalte: H. Bousema te Bergurri. Toegelaten tot de evangelischebe diening en beroepbaar: mw. S. P. Ver meer, Doelengracht 3A, 2311 VM Lei den, tel. 071-121076. Gereformeerde Kerken Beroepen te Culemborg: dr. K. Spronk te Monnickendam, die dit be roep heeft aangenomen; te Doetin- chem: drs. D. A. Bos te Bennebroek. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Oost als geestelijk verzorger van de St. Bronovo/Nebo: mw. drs. T. Koop man, geestelijk verzorger van het Beatrixverpleeghuis te Culemborg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Gouda en voor Zuid laren (tweede predikantsplaats): H. Drost te Rotterdam-Oost; voor Mep- pel: J. J. Poutsma te Hardenberg. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn: C. Westerink te Den Helder. Bedankt voor Rotterdam-West: R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Terwolde de Vecht: J. Kareis te Rijssen. Bedankt voor Aagtekerke: J. S. van der Net te Dordrecht; voor Alblasser- dam: D. Hakkenberg te Groningen; voor Lelystad: R. Kattenberg te Arn hem; voor De Valk-Wekerom: J. Ka rens te Opheusden. BROUWERSHAVEN - Vrijdagavond vond in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven de jaaruitvoering 1990 van majorettevereniging Apollonia plaats. Een bijzondere gebeurtenis, in die zin dat de vereniging nog niet eerder een dergelijk optreden organiseerde - een uitvoering in 1986 ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan dan niet meegerekend. En eigenlijk hadden ze nóg wel een jaartje willen wachten. Ware het niet dat Ria Stoel, na negen actief bestuurslid te zijn geweest, aftrad. Volgens Wilfra Jonker, één van de\wee instructri- ces van Apollonia, was het tevens een goede gelegenheid om met name de ouders van de minirettes (de meis jes van 6 tót 10 jaar) eens te laten zien was ze zoal kunnen. Bovendien was het nu mogelijk om het majorette- en showpeloton Jong Leven uit Stellendam voor een tegenbezoek uit te nodigen. Uit de opkomst van het pu bliek bleek voldoende belangstelling voor dit programma: diverse shows van twee groepen majorettes van Jong Leven, minirettes en majorettes van Apollonia en een optreden van drumband Apollo uit Brouwershaf ven. De in wit en rood geklede Apollonia-majorettes hadden duidelijk moeite met de opening: de ..oude" show met langzame muziek op een cassettebandje was daar wellicht debet aan. Na de pauze bleken de meis jes hun nieuwste show met pompoenen en vlaggen en begeleid door de live muziek van Apollo, heel wat en thousiaster en wervelender te brengen. Naar aanleiding van het gastoptrden van het peloton uit Stellendam merkte Wilfra Jonker op: ..Daar halen wij het natuurlijk niet bij. Een aantal van hen werd vorig jaar lands kampioen in de eerste divisie". Zelf zou ze graag een cursus willen volgen om nog beter les te kunnen geven. Daar een dergelijke cursus in Rotterdam plaatsvindt en Wilfra een full-time baan in Goes heeft is dit echter niet mogelijk. Niettemin bleken het deelnemen en bijwonen van concoursen, het raadplegen van vaklitera tuur en natuurlijk de wekelijkse training voldoende om van een geslaagd optreden te kunnen spreken. (Fo to: Joop van Houdt). De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Salvatorhoeve Ouwerkerk Als oud-bewoners van de Salvator hoeve blijven wij belangstelling hou den voor het wel en wee in dit gezelli ge bungalowpark, waar wij zo graag verbleven: Jammer dat er nu sinds jaar en dag een cohflict bestaat tus sen een aantal bewoners en de ge meente Düiveland, over aanbouwsels aan woningen. Zeker, wat niet toe gestaan is, mag niet. Maar waarom dan aanvankelijk wel gedogen dat er aangebouwd werd? Was het niet juister geweest' daar destijds onmid dellijk een halt aan toe te roepen? Die macht heeft toch een gemeentebe stuur. Nu is het ontaard in een al ja ren durend juridisch steekspel. Een ieder heeft zich op zijn stellingen te ruggetrokken, er ontstaat een presti- geslag en als het eenmaal zo ver is, geeft niemand meer een duimbreed toe. De gemeente Duiveland is volledig Dinsdag 27 maart Nederland I 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Welles nietes, discussiepro gramma. 16.41 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurdocumentaire. 17.05 uur Kissy Fur, Amerikaanse te kenfilmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur NCRV Sport op 1sportma- gazine. 18.04 uur Disney parade, tekenfilm magazine. Presentatie: Jochem van Gelder en Melline Mollerus. 18.44 uur Op de groei, programma waarin kinderen met bekende Neder landers over geloofszaken praten. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Bull's eye, spelprogramma. 19.51 uur Anita and the Kids of Uni cef Europe, muzikaal programma van Anita Meyer waarbij zij kennis maakt met jeugdig muzikaal talent. 20.16 uur Een tijd van oorlog (War and Remembrance), Amerikaanse se rie. Deel 12. 21.12 uur Songbook, muziekprogram ma. 22.09 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Swing it again, optreden van Count Basie en zijn orkest in de Red Parrot Club in New York in twee delen. 23.39 uur Huizen van Oranje: Stad houderlijk Kwartier, Binnenhof. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Belfleur, vrouwenmagazi ne. Presentatie: Nelleke van der Krogt en Wilbert Gieske. 17.08 uur Het erfgoed Guldenburg (Das Erbe der Guldenburgs), Duitse serie. Afl. 23. 17.51 uur Het luchtruim overwonnen, 14-delige Engelse serie over de lucht vaart. Afl. 9. 18.51 uur Tik tak, kleuterserie. 18.56 uur De DD-show, spelprogram ma. 19.26 uur De familie Oudenrijn, Ne derlandse serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur De eerste de beste, nieuwe records, live vanuit' de Broeker Vei ling op Langedijk. 21.29 uur de TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.30 uur De TROS tv show, show met gasten gepresenteerd door Ivo Niehe. 22.34 uur De tv-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.35 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 23.10 uur Oscar uitreiking 1990, ver slag van de uitreking van de Oscars en de show hier omheen. 00.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.30 uur Lief en leed. Afl. 7. 11.00 uur Huisdieren. Afl. 4. 11.30 uutf Geestelijke stromingen. Afl. 3. 14.00 uur Skoalle-tv. 14.30 uur Anderland. Afl. 5. 15.05 uur Werk zoeken, werk vinden. 15.15 uur Como vai?, cursus Portu gees voor beginners. Les 5. 15.45 uur Schrijven, een cursus schriftelijk formuleren. Les 5. 18.00 uur Flamingo, drieluik over Flamingo. Afl. 1. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, magazine. 19.10 uur Mens en klimaat, documen taire over het broeikas-effect. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport studio. 21.03 uur Jan Cox, a painter's odys- sey, muzikale film over deze schilder. 22.10 uur NOS-laat, actueel magazi ne. 22.45 uur Klassieke mechanica, les 20. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaansé serie met Lucelia Santos. Afl. 147. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 211. 18.05 uur Mijn leven als...., vandaag: De otter. 18.30 uur Johan en Pierewiet, 16-delige tekenfilmserie. Afl. 1. 18.55 uur Meesters van de animatie film, 13-delige Britse documentaire. Afl. 6. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. Afl. 7. 20.20 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuele thema's. Presentatie: Jan van Rompaèy. 21.25 uur The Ricardo Huerta Story, Canadees humoritisch programma. 21.55 uur Over mijn lijf, maandelijks gezondheidsmagazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Sport extra: Wielrennen, Driedaagse van De Panne, eerste rit. 22.55 uur De verovering van het luchtruim, 12-delige Amerikaanse documentaire. Afl. 12. 23.50 uur Coda. Au matin, van Marcel Tournier, uitgevoerd door G. Kne- bush, harp. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 105. 19.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 320. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Ommekaar, prostitutie. 20.45 uur Wie slim is, sorteert, 7-delige reeks over afvalverwerking. 21.15 uur Sprechen Sie Deutsch? Cur sus Duits. Les 10. 21.45 uur Uitzending door derden. Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 22.25 uur Jazz Middelheim, vandaag; Frisse Wind, van Ha's New Look Trio en het Variana Quartet. in het gelijk gesteld, zelfs door ons hoogste rechtscollege de Raad van State. B en w stellen nu voor - zo lazen wij in de ZN - om te gaan afbreken. Maar, is gelijk krijgen altijd hetzelfde als gelijk hebben? Er zijn immers aan beide kanten fouten gemaakt: de be woners hadden niet mogen bouwen en de gemeente heeft te laat ingegre pen. Hebben partijen in het conflict nooit eens gedacht aan een commissie van goede diensten? Alsnog zou onze plaatselijke over heid een groots gebaar kunnen ma ken. Hoewel wij - als gemeente Dui veland - het recht en de macht hebben om de bulldozer er op te zetten, ma ken wij een gebaar van medemense lijkheid. De ten onrechte aangebrach te uitbreidingen blijven bestaan maar het is „eens-en-nooit-meer" en de overtreders krijgen een (symboli sche) boete. Wat zou dat een groots gebaar zijn van de overwinnaar. Jammer dat schept een prececent! Een veel ge hoorde dooddoener want zij die dat zeggen zijn meestal degenen die te rugschrikken voor het nemen van de verantwoordelijkheid voor een be langrijke beslissing. Gemeenteraad, toon op 29 maart uw moed en medemenselijkheid. Op u komt het nu aan, en wijsheid en mildheid zijn niet de slechtste eigen schappen in de mens. Fam. De Jong-Regter Den Domp 2 Ouwerkerk Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 10 Tben Mildred haar het hospitaal liet zien, kwam Evelyn ervan onder de indruk hoe vol het was: overal la gen zieken, niet alleen in de kamers, maar ook in de hal en de gangen, tot in alle hoeken, ja zelfs op de kleine voorgalerij bij de ingang. Er was een heen en weer geloop van helpers en helpsters die de patiënten verzorgden of nieuwe zieken op brancards bin nendroegen. Evelyn was nooit eerder in een ziekenhuis geweest, waar de hoofdzuster de enige blanke was. Ze kon zelf haar houding tegenover de inheemsen nog niet goed vinden, maar ze bewonderde Miss Dexter om de vrierfdelijke opgewektheid, waar mee ze een zieke vroeg hoe hij zich voelde, en waarmee ze een opbeurend woord sprak. Als Mildred zich tot een patiënt richtte, ging er een eigenaar dige blijheid van haar uit. „U schijnt gelukkig te zijn in uw werk, Miss Dexter", zei Evelyn aan het eind van het bezoek. „Ja, dat ben ik ook", antwoordde die met een glimlach. „Ik kan me niets anders voors*el- len dat zoveel voldoening geeft". Evelyn was wat onthutst door dit enthousiasme. Op een of andere ma nier had ze gedacht, dat de manier waarop Miss Dexter met de patiënten omging, beroepsmatig was. Het was nooit bij haar opgekomen, dat ie mand persoonlijke voldoening kon vinden in het verzorgen van anderen. Tben ze dacht aan de wat onpersoon lijke verhouding tussen haar zelf en het huispersoneel thuis, vond ze het moeilijk Miss Dexter te begrijpen. „Maar is het geen moeilijk en ook smerig werk, soms?" vroeg Evelyn. „Natuurlijk", Miss Dexter's toon was nuchter, „vanzelfsprekend, dat is het in elk ziekenhuis nu en dan. Maar dat bedoel ik niet. Het zijn de men sen. Ze komen hier binnen en het is de enige plek waar ze geholpen kun nen worden. Ze waarderen wat we voor ze doen. Daarom lijken de rom mel en het ongemak minder belang rijk. Evelyn bekeek de verpleegster met nieuwe ogen. Deze vrouw benaderde de inheemse patiënten niet als men sen van een ander ras, kleurlingen, maar zonder vooroordeel gewoon als medemens. Evelyn vroeg zich af hoe lange tijd het haar zou kosten om over het besef van verschillen van ras en stand heen te komen. En ineens schoot de gedachte door haar heen, dat Miss Dexter die verschillen mis schien zelfs nooit gevoeld had! „Ik vind het geweldig, dat u hier zo hard sjouwt", zei Evelyn. Ze moest dit in haar eentje verder uitdenken. „Mag ik gauw eens terugkomen?" „Dolgraag alleen zonder koorts liefst!" Evelyn lachte, toen ze teruglipe. maar wat ze gezien had, had haar diep geraakt. Miss Dexter had iets wat Evelyn miste. Ze was gelukkig in haar werk. Ze was niet onbevredigd en onzeker, het was geen vraag voor Door JENS LARSEN haar wat ze met haar leven moest doen. Evelyn vroeg zich af of ze dat een beetje zou kunnen leren door op Miss Dexter te letten. Misschien zou ze er meer van begrijpen als ze zich als vrijwilliger aanbood in het zie kenhuis. In ieder geval zou dat haar iets te doen geven, want er was te veel vrije tiid, waarin dan altijd Mr. Wat son opdook. De volgende dag na het ontbijt ging Evelyn direct naar het hospitaal. Ze vond Miss Dexter op een rustbed in haar kantoor liggen met een deken over zich heen, transpirerend en ril lend. Martha nam juist haar tempera tuur op. „Negenendertig vijf", kondigde Martha aan. „O Miss Dexter, wat afschuwelijk dat u ziek is. Ik hoop maar, dat het geen dengue is". „Maar dat is het wel", zei Mildred zwakjes en met klapperende tanden, „geloof je ook niet. Martha?" „Ja zuster". Martha zette de ther mometer in een glas. ..Hoge tempera tuur, pijn in de spieren en de gewrich ten, rillingen, tandenklapperen en transpireren, dat is heus wel den gue!" „Arme Martha. Het spijt me zo. dat ik je op zo'n kritiek moment nog meer werk moet bezorgen, maar tot ik beter ben moet je voor mij waarne men". „Dank u wel. Miss Dexter!" De ver pleegster straalde van trots. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4