Prima sfeertje maar tegenvallende opkomst gemeenteraadsverkiezingen 6o y/ -33-c <3 Brouwersdam is enorm in trek bij de recreant BIEFSTUK POPULAIR Keurslagerij De Jonge DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dorpsplan Kiezen Honderd Ontbering Uitvoering van het dorpsplan in Oosterland Vandaag uitvoerig aandacht voor de verkie- In Br.uinisse vierde mevrouw Diena Verburg Fop Fonteijne (37) heeft ontberingen als zijn kost zo'n drie miljoen gulden. (Pag. 3). zingsuitslagen in de zes gemeenten. (Pag. 4 haar honderdste verjaardag. (Pag. 6). liefhebberij gekozen. (Pag. 11). en 5). DONDERDAG 22 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24714 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het aantal kan macht geven, doch geen bevoegd heid. G. Lebon Een rondje langs de Zierikzeese stembureaus invloed gehad op deze tegenvallende opkomst. Hierin zijn herhaaldelijk berichten over de verwachte geringe belangstelling verschenen, hetgeen bevestigend heeft gewerkt. Wie het in Malta niet laat afweten zijn twee Zierikzeeënaars van Chine se afkomst. Met wat hulp van de le den van het stembureau kunnen ook zij hun kandidaat voor de gemeente raad kiezen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - 't Is ongelijk verdeeld op de wereld. Waar de een met gevaar voor eigen leven strijd heeft gele verd voor een stukje democratie (Oosteuropa) laten som migen hier hun burgerrechten onbenut. Dergelijke gelui den waren woensdag in verschillende Zierikzeese stem bureaus te horen. De gemeenteraadsverkiezingen waren (en dat was niet geheel verrassend) voor veel Zierikzeeë- naren blijkbaar geen tochtje naar het stembureau in hun wijk waard, want in totaal 69% van de in totaal 7634 kiesgerechtigden bracht hun stem uit. Rond een uur is het op het stembu reau in de Vierschaar van het stad huis een rustige bedoening. Zo'n der tig procent van het aantal kiesgerech tigden in de wijk heeft zich in de mor genuren (tot 13.00 uur) gemeld. Ge zien de verwachtingen een redelijk percentage vindt ,,de bemanning" van het stembureau (burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs, gemeentese cretaris M. Walraven en WD-raads- lid mevrouw J. Syswerda-Bos). Het verloopt in de Vierschaar allemaal vlotjes en ook de nieuwe kieswet met enkele praktische wijzigingen levert geen problemen op. Even na enen meldt zich een ouder paar met twee dochters. Natuurlijk gaan we stemmen, dat doen we altijd. Of het nu verkiezingen voor de Twee de Kamer, de gemeenteraad of het Eu ropees parlement zijn. Wat blijft er immers van je inspraak over als je niet gaat stemmen" vertelt het gezin eensgezind. Oostblok In het tot stembureau ingerichte schoollokaal Binnen de Veste gaat het er vrolijk aan toe, ook al geeft de opkomst (circa 27%) zo aan het begin van de middag weinig reden tot jolijt. ,,We begrijpen het niet dat zo weinig mensen gebruik maken van dit recht, zeker niet in het licht van de recente ontwikkelingen in het Oostblok" verbazen Leanne Kortleven en de he ren H. Asma en C. Legemaate zich. Met name de middengroep en de jon geren laten het volgens het drietal af weten. Plicht Anderen blijken het stemmen nog steeds als een plicht te zien. ,,Je moet zers vrolijk de deur uitgaan" vertelt Asma. De meningen van de bemanning van het stembureau in Borrendamme over de opkomst laten aan duidelijk heid niets te wensen over. Nadat de verkiezingsdag voor de helft voorbij is blijkt er sprake te zijn van een op komst van ruim dertig procent. Slecht volgens het drietal (J. J. Ge- leijnse, J. Roskam en P. de Rijke), om dat het in Borrendamme gebruike lijk is dat de meeste ouderen 's morgens stemmen. ,,We vermoeden dat de mensen na drie verkiezingen stemmoe zijn" filosofeert het drietal. De Rijke Ook hier maken de leden van het stembureau het lange zitten drage lijk met de nodige pret. Pret om on der andere de inventiviteit van een Zierikzeeënaar die een verkiezings brochure met een afbeelding van wet houder De Rijke heeft gebruikt voor een ar iigheidje. Een bewoner van de Ravensteinhof trof in zijn tuin een stok' met het (papieren) hoofd van de wethouder van publieke werken aan met de tekst: Goed saneren van ver vuilde grond, Ravensteinhof voldoen de groen mogelijk. Die tekst verwijst naar de harde grond die de groenaan- was bemoeilijkt. Vrijdag hebben be woners van de Ravensteinhof daar over een gesprek met wethouder De Rijke. 't Wordt ondanks de tegenvallende opkomst even dringen geblazen in het stembureautje. Veelal vrouwen van middelbare leeftijd en ouder la ten zich registreren. Stemmen, dat doe ik altijd, want wat hebben we ge vochten voor het vrouwenkiesrecht" onderstreept een vrouwelijke kiezer haar komst naar het stembureau. Ze blijkt weinig op te hebben met men- Tegenvallend opkomstpercentage....? (Foto: Joop van Houdt) In dit stembureau, het stembureau met het hoogste opkomstpercentage (-74%) tr.ekt.traditiegetrouw een vaste kern van kiezers op klein rechts die altijd stemmen. Onder hen ook een vijfennegentig-jarige die nog in staat is om zonder bril het stembiljet (met kleine letter) in te vullen. Weer Dat het zo even na tweeën niet echt druk is komt volgens een vrouwelij-' ke kiezer door 't weer. De lente begint wat grauw en dat is volgens haar re den dat de mensen het wel geloven. Een jongere, die in tegenstelling tot veel van zijn leeftijdgenoten de ge meenteraadsverkiezingen belangrijk genoeg vindt om te gaan stemmen wijst op de landelijke trend. Binnen de provincie doet Zierikzee het nog niet eens slecht, zo heeft hij uit de be- BROUWERSDAM - De Brouwersdam is een recreatie gebied van nationale en internationale betekenis. Hoe wel in het gebied vrijwel geen voorzieningen aanwezig zijn, maken jaarlijks honderdduizenden dag-, weekend en vakantierecreanten gebruik van de unieke mogelijk heden aan weerszijden van de dam. Het aantal bezoeken aan de dam bedraagt jaarlijks één tot anderhalf miljoen. Op topdagen in het vakantieseizoen lopen de bezoekers aantallen op tot 25 a 30 duizend en op Hemelvaartsdag en de Pinksterdagen zelfs tot 40 a 50 duizend. Dat blijkt uit een onderzoek dat de provincie Zuid-Holland in opdracht van het natuur- en recreatieschap Grevelingen heeft gehouden naar het gebruik van de camping op de Kabbe- laarsbank en van*de zeezijde van de Brouwersdam door dag- en verblijfs- recreanten. De Brouwersdam heeft een opval lend grote aantrekkingskracht op de recreant; de bezoekers hebben er vaak een lange autorit voor over. Fa voriete recreatieplekken, zoals de IJsselmeerkust, de Zuidhollandse kust tussen Hoek van Holland en Noordwijk, en het Veerse Meer wor den verruild voor de Brouwersdam. Volgens het onderzoek is de aantrek kelijkheid van het gebied voor de re creant een combinatie van de unieke mogelijkheden voor bepaalde recrea tie-activiteiten - de Brouwersdam be hoort bijvoorbeeld tot de grootste surflokaties van West-Europa - en de ervaring van vrijheid. Door het ontbreken van regulering bevindt de Brouwersdam zich in een unieke positie in Nederland; ieder een kan zonder belemmering gratis en vlakbij het water een plek uitzoe ken voor camper, auto, caravan of trailer. De onderzoekers concluderen dat het voor een goed verloop van het re creëren op de dam noodzakelijk is op korte termijn een aantal maatregelen te treffen, gericht op het verbeteren van de hygiëne en de verkeersveilig heid. In de tweede plaats zou het overnachten op de dam verder terug gedrongen moeten worden. Projectgroep Gedeputeerde staten van Zuid- Holland vinden dat op basis van de conclusies en aanbevelingen van het U6h Pt 6(1.7* Verwachting tot vrijdagavond: Zuidwesten wind Vannacht opklaringen en een mini- mumtemperatuur van omstreeks 5 graden. Overdag half tot zwaar be wolkt maar tot de avond droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Zuidwesten wind, matig, overdag toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 26 mrt. Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 graden Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden ZON- EN MAANSTANDEN 23 mrt. Zon op 06.37, onder 18.58 Maan op 05.17, onder 14.45 Nieuwe Maan: 26 maart (21.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke uitloper van een krachtig hogedrukgebied boven het zuiden van de Atlantische Oceaan zorgt de komende nacht voor opkla ringen. Hierbij daalt het kwik tot omstreeks 5 graden. Morgen bevinden we ons in een zuidwestelijke stroming. In de och tend schijnt nog af en toe de zon,' maar in de middag wordt de bewol king geleidelijk dikker. Hieruit kan later op de avond wat regen vallen. De middagtemperatuur wordt onge veer 12 graden. De toename van de bewolking wordt veroorzaakt door een depres sie die vrijdag via het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten trekt. Het koufront hiervan passeert zaterdag later op de dag met regen. Hierachter stroomt zondag iets kou dere van noordelijke breedten af komstige lucht ons land binnen. Advertentie vervolg pagina 3 Malse 250 gram f 7,50 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Advertentie Is de stemgerechtigde leeftijd in de Wieken verlaagd? (Foto: Joop van Houdt) voor je mening uitkomen", zegt een stembewuste mevrouw nadat ze haar stembiljet keurig in de groene bus heeft gedeponeerd. Anderzijds kan ze op grond van allerlei maatschappelij ke verschijnselen ook wel begrijpen dat mensen in dat stemmen geen brood meer zien. Overigens, ook de bemanning van het stembureau Binnen de Veste ziet tussen de middag geen brood. Een rijstmaaltijd moet de lange zitdag (van 08.00 uur tot 19.00 uur) wat ver zachten. Die culinaire onderbreking levert commentaar op. Volgens een stemgerechtigde nemen de leden van het stembureau het er maar wat goed van. ,,We vermaken ons hier best want je kunt wat bijkletsen en je ziet bekende gezichten. We proberen er bovendien voor te zorgen dat de kie- sen die wel mopperen over de politici maar toch niet gaan stemmen. „Dat slaat toch nergens op" vindt ze. Natte voeten Wethouder L. J. van Gastel die sa men met G. Dijkstra en PvdA raads lid C. Klippel-Huurling het stembu reau in de Christelijke Gereformeer de kerk in de Zevengetijstraat bezet, houdt maar net zijn voeten droog. Een klein wat nerveus hondebeest verwart de liberale wethouder waar schijnlijk met zijn collega De Rijke, die als bestrijder van (overmatige) hondepoep onlangs de Hopo-stick in troduceerde. Het hondje doet in rap tempo een plasje net voor de voeten van de wethouder die er wat om moet grinniken. richten van Omroep Zeeland kunnen opmaken. In Malta waar het stembureau on dergebracht is in het schoolgebouw van de Christelijke Scholengemeen schap voor MAVO/LH NO is het voor al de middengroep die het volgens de heren D. van der Wekken, H. van Es sen en chef welzijn J. Lagendijk laat afweten. Ook de jongeren, maar dat is een algemene trend blijken het wel te geloven. Rond twee uur 's middags heoben de heren een opkomstpercen tage van 347o genoteerd, hetgeen tien procent minder is dan gebruikelijk. Een ontwikkeling die volgens Van der Wekken te denken geeft. Media Zijns inziens hebben de media ook Zaterdag 24 maart 1990 is het dan zover Om een meer intieme sfeer te creëren hebben wij het restaurant gemoderniseerd. Wij allen staan vanaf die datum weer geheel tot uw dienst. Wij verwachten U Restaurant "de Beuze" Havenplein 7 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1