Opus One in de Concertzaal berichten Staatsloterij visser^ Roosevelt Award voor Havel, Tokes, Wiesenthal en Delors Weune Geringe aanvoer van mosselen Visserijmuseum in Breskens Gert en Hermien Dr. Cohen Stuart over Pasen „Gegevens kenteken register niet gebruiken voor commercie" Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten I l k ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 maart 199» Nr. 24713 7 ZIERIKZEE - Een gevarieerd dansprogramma üi combinatie met zang, mime en spel waarbij tap-dans een centrale rol vervult. Dat brengt het dans- en theatergeschelschap Opus One op zaterdag 24 maart in de Con certzaal te Zierikzee. Opus One telt tien dansers die onder artistieke leiding staan van Rob Brown. Het pro gramma Step By Step is een hedendaagse variatie van een vaudevilleachtige show waarbij tapdans een cen trale rol vervult. Verder omvat de voorstelling zang en musicaldansnummers. De voorstelling vindt plaats onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De Frank lin D. Roosevelt Four Freedom Awards worden dit jaar toege kend aan Vaclav Havel (presi dent van Tsjechoslowakije), Jacques Delors (voorzitter van de Europese Commissie). Lasz- lo Tokes (Roemeense predi kant uit Timisoara), Siinon Wiesenthal (stichter en direc teur van het Joods Documenta tiecentrum in Wenen) en Emile van Lennep (voormalig secre taris-generaal van de Organi satie van Economische Samen werking en Ontwikkeling). Dit heeft het bureau voorlich ting van de provincie Zeeland bekendgemaakt. Met uitzondering van Laszlo Tbkes, wiens onderscheiding door zijn zuster in ontvangst wordt genomen, nemen de on derscheidenen op 19 mei om 11.00 uur 's morgens in de Nieu we Kerk in Middelburg per soonlijk hun award in ont vangst. De Four Freedom Awards ontlenen hun naam aan een historische toespraak van pre sident F. D. Roosevelt in 1941. Hij onderscheidde hierin vier essentiële ménselijke vrijhe den, namelijk vrijheid van godsdienst, vrijheid van me ningsuiting, vrijwaring van ge brek en vrijwaring van vrees. Een onderscheiding voor alle vier de onderdelen gaat naar Vaclav Havel en Jacques De lors. Dominee Tokes krijgt de Freedom of Worship Award, Emile van Lennep de Freedom from Want Award en Simon Wiesenthal de Freedom from Fear Award. De Franklin D. Roosevelt Freedom Awards worden sinds 1951 jaarlijks uitgereikt. In even jaartallen worden de on derscheidingen in Nederland toegekend aan internationale personen, in oneven jaren wor den Amerikanen onderschei den in Hyde Park, New York. De internationale Freedom Awards zijn in het verleden on der meer uitgereikt aan de voormalig kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland, Helmut Schmidt, de voormali ge president van Italië, Ales- sandro Pertini, voormalig eer ste premier van Groot-B rittan- nië, Harold Macmillan, en prinses Juliana. De toekenning van de onder scheidingen is een initiatief ge weest van de familie Roose velt, die oorspronkelijk afkomstig is van het eiland Tholen. 'n Week of wat lee stong 'r 'n stik- je in Ons Eiland over 'n soort weun- vurm vö auwere. Noe dienke julder meschien waerom hae je dae noe over schrieve. 't Is zö lank lee. Das wae, mê 't za nog wê lanher dure êêr dat 't er is. A je hoed leest is 't idiaal. Aje aolus wae kan kan maeke wae dje an kan, of wil vol doe. Noe wete m'n aole maele wjatte ménsen binne. D'n énen is hauwer te voldoen dan d'n anderen. In zö vaere ik dat kan bekieke, is nog 't beste wat a je saeme kan doe, in dat is zien- he. Dae öör zeit heve in neme. Prachtig mooi mê meer neme as heve is 'n mens eihe. Konflikten de baes bluve. Zé binne d'r zonder da je d'r aerg in eit in meesta over niks. Ik hae aolus nie opnoeme watter in de krante stieng mê dje dae an kan voldoe beije 'n volmaekt méns. Ei je die d is ontmoet? Wae vin je die, ik weet wê anpasse mot ieder mens z'n eihe in dit leven, aok buten zukke uzen. Vö de buren mó je aok wel is wat laete, om heen ruusje te kriehen. Toen ik dat las, docht ik dae is niks nieuws onder de zunne, dit was bie ons in de vorihe eeuw a. D'n Bal wier dat noemd. Dat waere vier uusjes die at die man laete zetten eit. Dae mochte dan ménsen in die nie mee konne waerke, (want AOW waster nie in die daehen) in die atte om be- paelde reden of omstandihheden in de moeilijkheden kwame. In dan was 't wel is datter twee in 'n kaemertje' moste, dus vrimde heen femielje. Was je noe van bedachten dat dit aomae koek in ei was. Dae wier wê is zeid, dat ze m'n kaore mee de vurke in de vienhers staeke om d'n lesten aerpel uut de schuttel te pikken. Dat is noe wê wat overdreve, mê dae is licht wat. In zukke uzen saeme koffie drien- ke, zö vee dit kan, op hezette tieden saeme ete in voorts in je eihe kae mertje. In k&je dan nog wat doe an je boeltje, doe je dat vriewillig. Mê dje hemeenschappelijk wat mot doe, hoed verstae mot doe, om dat dit d'r bie öört, dan binne d'r d hauw die dienke dat ze meer doe as 'n andere, in brieng ze dat is an d'r verstand. Ik wille die mevrouw d'r waerk in dezen nie ofkeure. Noe kan d'r wê zeit óre dat dit hroepsweunen 'n he- volg is van veranderienhen in de maatschappij. Dat kan wae weze mê de leste vuuftig jaer binne de mensen aok veranderd, in êêl wat na vroeher keke. Mê zu mê ofwachte watter van terechte komt. WULLUM DEN HAAG - Nog deze week wordt de benoeming verwacht van de com missie Stevens die in het kielzog van de commissie Oort een verdere ver eenvoudiging van de loon- en in komstenbelasting gaat voorbereiden. Als commissievoorzitter is mr. W. F. C. Stevens aangezocht. Stevens (52) is partner van Caron en Stevens, advo caten en belastingadviseurs in Am sterdam. BRUINISSE - De week van vrijdag 9 tot en met donderdag 16 maart 1990 kenmerkte zich door een geringe aanvoer, waarvoor wel enkele oorza ken zijn aan te wijzen. Opmerkelijk was, dat geen enkele partij werd aan gevoerd uit de Waddenzee. Het lijkt er op, dat de kwekers de zwaar getroffen percelen, de daarop overgebleven mosselen tot rust laten komen, in de hoop, dat nog onder het zand verdwenen exemplaren, zich alsnog boven die laag zullen kunnen uitwerken. Troost Spreekwoordelijk is het gezegde van een oud-predikant in Bruinisse, die hier werkzaam was in de eerste helft van deze eeuw en die zijn paro chianen, na een plaats gehad hebben de storm, trachtte te troosten. Hij zei dan: ,,Ze zullen nog wel een beetje uit het zand komen." Een tweede oorzaak had deze week, eveneens een kerkelijke ach tergrond. De jaarlijkse biddag, wordt in een gemeente als Yerseke, waar veel mosselkwekers en anderen die in de mosselbranche werken be horen tot de Gereformeerde gezindte, nog in hoge ere gehouden. Er zijn die dag twee kerkdiensten. In de derde plaats, blijkt uit de kleiner wordende vrachten, met een hoog percentage tarra c.q. slippers, dat de Zeeuwse percelen leeg raken, ook hier heeft de storm wel schade aangericht. Alleen de Zierikzeese kotters ZZ 6, ZZ 7 en ZZ 8 alsmede en kele Yerseke kwekers kwamen nog met partijen van meer dan 500 tonnen aan de veiling. Merkwaardig was ook een partij van YE 89 (S. L. en J. Schot) uit het Oude Slaak met veel zeepokken. Zeepokken Er zijn het hele jaar maar weinig mosselen overvloedig met zeepokken bezet aangevoerd. In totaal werden maar 17 partijen aangevoerd, waarvan er nog één par tij in het Opvangfonds tereent kwam. In cijfers uitgedrukt was de aanvoer 6496 tonnen bruto of 4313 tonnen net to. Het best uit de bus kwam deze week de Bru 9 (De Waal-Stouten), die resp. dinsdag nog 77,23 besomde en donderdag 79,58 per ton. Solidair wist nog de hand te leggen op een partij aangevoerd door ZZ 6 (Kouij- zer) waarvoor 65,werd betaald (visgew. 22,6). BRESKENS - Het Visserij museum in Breskens, waarvan de mogelijkheid voor oprichting tijdens de Visserijdagen in 1989 geopperd werd is buitengewoon snel tot stand gekomen. Zaterdag 31 maart zullen de wethouders J. de Vries en J. Tho- maes de officiële openingshandeling verrichten. Omdat evenals elders door de kot ters die in de Noordzee vissen veel prehistorisch materiaal naar boven wordt gebracht, bevat het Breskense museum veel rudimenten van uit gestorven dieren die voor dat de Noordzee ontstond hier geleefd heb ben. Niet alleen mammoet kiezen en andere delen van deze voorvader van de olifant vindt men er een gedeelte van een mammoetgeraamte. Een ma quette van de vissershaven, scheeps modellen van vroeger en later, ouder wetse en moderne navigatie-instru- menten, oude attributen die vroeger in de visserij werden gebruikt vindt men er in menigte, maar ook veel schilderijen en hypermoderne video apparatuur, in een zaaltje dat perso nen kan bevatten voltooien het ge heel. Nedlloyd Barcelona, 18-3 66 o.n.o. Auckland naar Brisbane. Nedlloyd Dejima, 19-3 35. n. Cher bourg naar Port Kelang. Nedlloyd Delft, 25-3 verw. te Singa pore. Nedlloyd Rotterdam, 19-3 Kaapstad naar Port Elizabeth. Kaapgracht, 19-3 thv. Calais naar Rot terdam Pacific Peeress, 19-3 240 zo Sicilië naar Engeland Ds. C. J. van Royen 55 jaar predikant ZIERIKZEE - Het is zaterdag 24 maart a.s. 55 jaar geleden dat ds. C. J. van Royen, Hervormd emeritus pre dikant te Veendam, in het ambt be vestigd werd. Ds. Van Royen werd 22 oktober 1907 te Utrecht geboren. Hij verbond zich 24 maart 1935 aan de gemeente van Witmarsum. Vervolgens deed hij in 1938 intrede in Watergang vanwaar hij in 1940 naar Boxum ging. In 1945 BRUINISSE - Ruim 200 mensen woonden het tweede optreden in Bruinisse bij van Gert en Hermien. Minder dan vorig jaar toen het dorpshuis bomvol zat maar met het aantal van zaterdag was Toos van Gilst als organiserende gastvrouw best tevreden: „Het is altijd een gok zo'n optreden twee keer achter el kaar te houden en daarom is de op komst best goed te noemen". De 200 aanwezigen genoten van een fijne avond zang van Gert en Her mien, in hoofdzaak de geestelijke lie deren van hun nieuwste langspeel plaat Ja, nu weet ik zeker, die geschreven is door hun jongste doch ter Sheila. Dominee Van Gent van Radio Bloemendaaal hield een korte meditatie. Na de pauze gebeurde dan wat in de lijn der verwachting lag maar waar velen toch min of meer aarzelend naar uit hadden gekeken. Gert zong het gevoelige Ik heb eer bied voor jouw grijze haren. Na 16 jaar de showbiz de rug te hebben toe gekeerd heeft het echtpaar Timmer man de draad van hun vroegere suc cesnummers weer voorzichtig opgepakt. Ze braken indertijd radicaal met het Nederlandse levenslied vanwege hun geloofsovertuiging en zongen vanaf die tijd alleen nog maar Chris telijke liedjes. Nu zijn ze daar dus op terug gekomen al stelde Gert dat ze het nooit meer zo gek in optredens zullen maken als toen vanwege de roofbouw die ze op hun lichaam pleegden. Het gewone lied hoeft per sé niet zondig te zijn en mensen die vanwege de levensliedjes naar hun optredens komen worden zo in aanra king gebracht via de christelijke lie deren met het geloof, aldus de verkla rende woorden van Gert. Het Ik heb eerbied voor jouw grijze haren was uiteraard een aubade aan alle oude ren maar werd toch speciaal gezon gen voor de moeder van Toos van Gilst. Die bedankte niet alleen Gert en Hermien voor hun optreden maar ook alle sponsors die het mogelijk hadden gemaakt. werd hij predikant te Oude Pekela. Ds. Van Royen werd 1 juli 1948 vanwe ge zijn benoeming tot voorganger van de Vrijzinnig Hervormden in Amers foort, eervol ontheven. Op 14 septem ber 1952 werd hij predikant te Zierik zee. Vervolgens diende hij Oosterwol- de (1963). Hij werd 1 februari 1966 we derom eervol ontheven. Ds. Van Roy en ging toen als secretaris algemene zaken van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden werken. Op 1 no vember 1972 ging hij met emeritaat. Na zijn emeritaat verleende hij nog bijstand in het pastoraat in Veendam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Lochem: drs. R. J. Dek ker te Schipluiden; te Maarssen (bei den part-time); J. F; Boon te Landsmeer en mw. drs. E. S. Smidt te Wormer, die deze beroepen hebben aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. K. H. Ubels, R. Kiplingerf 272, 3315 AK Dordrecht, tel. 078-211921. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Grijpskerk iri" combinatie met Niezijl: drs. P. J. de Haan, kand. te Houten, die bedankte voor Middelharnis in combinatie met Bergen op Zoom, voor Surhuister- veen in combinatie met Opende en voor Zuidbroek. HAAMSTEDE - De Confessi onele vereniging in de Neder landse Hervormde Kerk afde ling Zeeland houdt op dinsdag 27 maart een bijeenkomst in de Nederlandse Hervormde kerk van Haamstede, aanvang 19.30 uur. Dr. G. H. Cohen Stuart, theo logisch adviseur voor Kerk en Israël in Jeruzalem zal tijdens die bijeenkomst spreken over de betekenis van het Joodse Pe sach voor het Christelijk Pa sen. Dr. Cohen Stuart wil pro beren een bijbels antwoord te geven op de instelling van Pa scha in Exodus 12 en het Pasen uit het Nieuwe Testament waarin het feest gevierdjwordt van dé overwinning doorJezus* Christus op de dood. De inlei ding van de avond is in handen van de Zeeuwse voorzitter, ds. C. L. de Rooij uit Térneuzen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 19-3. Op de paarden markt in Utrecht werden heden 58 paarden en 100 veulens en pony's aan gevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 3650; ou de paarden 1950-/ 2875;3-jarige 2000-/ 2975; 2-jarige 1600-/ 2625; veulens 700-/ 1675; hitten 750- 1725; slachtpony's 600-/ 1525; Shetlanders 350-/ 700. Prijzen per kg geslacht gewicht: Slachtpaarden 4,75-ƒ 6,30 en jonge slachtpaarden 5,40-/ 6,55. De handel was redelijk en prijzen iets hoger. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 20-3. Aanvoer 2.997.000 stuks. Stemming: zwak. Prijzen per 100 stuks: eieren van van 50-51 gram bruin 10,75-/ 10,76; van 55-56 gram wit 12,25-/ 12,39 en bruin 11,81-/ 11,83, van 60-61 gram wit 12,86-/ 13,05, bruin 12,24- 12,42, 65-66 gram wit 13,27-/ 13,30 en bruin 13,20-/ 13,42. DEN HAAG - De Nationale Om budsman vindt het niet juist dat de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) zonder toestemming van be trokkenen gegevens uit het kente kenregister verstrekt aan anderen voor commerciële doeleinden. De RDW stelt zonder toestemming van de eigenaar van een auto het ken teken en de datum waarvoor de auto de APK-keuring moet ondergaan, be schikbaar voor commerciële doelein den. Die verstrekking staat volgens de Nationale Ombudsman mr. drs. M. Oosting op gespannen voet met de in de Grondwet erkende aanspraak van individuen om in beginsel zelf te be palen op welke wijze informatie die op hen betrekking heeft aan anderen wordt doorgegeven. Oosting heeft in een rapport aan de minister van verkeer en waterstaat aanbevelingen gedaan om de ver strekking van commerciële informa tie aan voorwaarden 'te verbinden. Hij schreef het rapport na een klacht van een man uit Rotterdam, die onge vraagd een brief kreeg van een gara gebedrijf dat precies wist wanneer zijn auto gekeurd diende te zijn. De minister van verkeer en waterstaat schreef Oosting terug dat brieven als in het geval van de Rotterdammer worden verzonden in het belang van een verkeersveilig voertuigenpark. De Nationale Ombudsman is het hier niet mee eens. ZIERIKZEE - In deze trekking, van de 802e Staatsloterij, 2e trekking 19 maart 1990, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,-. 20 prijzen van 50.000,- op alle lotnummers 040414 20 prijzen van 20.000,- op alle lotnummers 027539 20 prijzen van 2.000,- op alle lotnummers 080276 200 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 1623 2.000 prijzen van 250,- op alle eindcijfers 228 2.000 prijzen van 250,- op alle eindcijfers 273 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 126 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 358 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 60 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 36 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 35 200.000 prijzen van 20,- op alle eindcijfers 2 318/E. „Na een gezellige avond met biljart, spelletjes en praatclubje stonden de jongens om 11 uur op de mat om hxiiswaarts te keren. Er werd nog een mopje verteld en lachende verlieten die zelfde jongens ons café. Met nog een laatste groet en een „wat stormt het toch" werd die avond afgesloten". Met deze passage begint het 31-bladzijden dikke boekje dat in 1986 door mevrouw E. M. Slager uit Ouwerkerk werd samengesteld over de gebeu,rtenissen tijdens de ramp van 1953 in haar eigen dorp. Mevrouw Slager heeft het kortweg Her inneringen aan 1 februari 1953 genoemd en daar staat heel wat in te lezen. Toen het daglicht aanbrak was alles rondom het dorp al één grote watervlakte en had het alles verwoestende zeewater al de benedenkant van de Zuidstraat bereikt. Van diverse kanten in de polder werd al om hulp geroepen en bij timmerman Meerman werd ijlings een vlot in elkaar getimmerd. Bij de tweede hoge vloed zijn tal van huizen ingestort en in de golven ondergegaan. Vreselijke tonelen hebben zich met hoge vloeden in het dorp en omgeving af gespeeld en aan het Hennekenspad verdronken alle mensen, behalve Fien Bolijn-van der Werf. Sommige mensen wisten zich nog door telefoonpalen of telefoondraden te redden. Op de avond van de tweede februari was het eerste schip van mosselvisser Hubrecht Koster uit Yerseke (de YE 4) de polder binnengevaren en arriveerde bij bakker Van den Berge. Voor de Ouwerkerkse bevolking was het een ware verademing dat er eindelijk hulp van buiten kwam. De familie Dalebout was de eerste familie die door schipper Koster werd gered. Op Zuid-Beveland wisten ze het al lang wat er op Schouwen-Duiveland en Tholen aan de gang was. „Die oester-en mosselvissers uit Iese (Yerseke): „Dat waren kerels". „Wat ze in de rampgebieden hebben ge daan, dat grenst aan het ongelofelijke". Toch zijn ze weinig in het nieuws geweest. Nederland heeft er weinig van geweten, maar in stilte hebben ze hu7i plicht gedaan. Als deze stoere, Zeeuwen er niet waren geweest, dan zou het dodencijfer in Zeeland wellicht vele keren groter zijn geweest. De schepen uit Yerseke trokken door het vreselijk gevaarlijke dijkgat bij Ouwerkerk. Ze haalden de ongelukkigen in Duiveland van de da ken en uit de bomen. Op de avond van de eerste dag liep de YE4 met schipper Hu brecht Koster aan het hoofd de haven van Yerseke binnen met 61 man aan boord. Men had ze uit zeven boerderijen in Ouwerkerk gehaald en van de verdrinkingsdood gered. Na de ramp werd in Ouwerkerk een straatnaam naar redder Hubrecht Koster vernoemd. Op bovenstaande foto zien we mevrouw D. M. Bolijn-van der Werf bezig met de was op te hangen aan het einde van de Zuidstraat. Op de achtergrond het huis van postbode A. Bakker, dat later is verdtvenen. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols. Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7