ASV Brouwershaven op het toneel De Tuin in de Bewaerschole Zierikzee voor honderd (168) jaar I.I.I.I.I.I.I.I.I.I.I Wm è/pöóf&yd 2>66fl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 maart 1990 Nr. 24713 5 BROUWERSHAVEN - Er werd heel wat afgelachen in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. De ASV Brouwersha ven hield daar haar jaarlijkse toneelavond voor leden, donateurs en andere belangstellenden. Die waren er genoeg want in de zaal van het Tonnenmag azijn zaten ruim 200 mensen. Zij keken naar het toneelstuk Bonbons in luxe ver pakking. Een blijspel in drie bedrijven dat acht leden van de sportvereniging instudeerden onder leiding van regis seur Ph. J. van Ast. Het stuk toonde de komische misverstanden die ontstonden doordat een echtpaar elkaar wilde verrassen maar de manier waarop nog even voor elkaar geheim wilde houden. In het stuk kwamen diverse typetjes voor die met zoveel verve werden gespeeld dat de ene lachsalvo na de andere opklonk in het Tonnenmag azijn. De AS V-toneelavond werd volgens traditie besloten met een bal. ZIERIKZEE Popgroepen De Zeeuwse popgroepen zijn onte vreden over de mogelijkheden om op te treden. De eigen muziek kan onvol doende ten gehore gebracht worden. Verder is het vinden van een geschik te manager voor veel groepen een probleem. Dit blijkt uit een onder zoek onder de Zeeuwse popgroepen, dat op verzoek van de Zeeuwse Cultu rele Raad is uitgevoerd door het Pro vinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. Van de 71 aangeschreven popgroepen vulden er 44 de vragen lijst in, zodat volgens de onderzoe kers een redelijk beeld is ontstaan. Popgroepen in Zeeland zijn een 'flit send' gebeuren. Opvallend is het gro te verloop onder de leden van bands en de korte levensduur; 27 van de 44 popgroepen bestaan korter dan een jaar. De meeste groepen spelen de meer traditionele muziek; slechts 5 bands kunnen tot de avant garde ge rekend worden. Opmerkelijk is dat 4 van deze 5 bands uit de Bevelanden komen. Overigens blijken de ver schillende muziekstijlen en popgroe pen aardig verdeeld over de provin cie. Het maken van popmuziek is vooral een bezigheid van mannen. Slechts 13 vrouwen (6% van de totale. bezetting) zijn lid van een band. De leeftijd van de bandleden varieert van 17 tot 45 jaar; de gemiddelde leef tijd is 26. De meeste popgroepen tre den vooral op in de eigen woonplaats of regio. Optredens vinden vooral plaats in café of disco, jongerencentra en een enkele keer op een festival. Slechts 12 van de 44 bands treden wei eens buiten de provincie op. Jeugd EHBO De leerlingen van groep 7 en 8 van de Johan Louis de Jonge-school te Zierikzee hebben examen gedaan voor het getuigschrift Jeugd EHBO. De cursus werd gegeven door Ronnie Schot en Heieen Muste. Geslaagd zijn Marco Stouten, Mathiis van IJsel- dijk, Marike Schot, Peter Jobsen, Marquerite van der Male, Willeke Schot, Boudewijn Heijboer, Sandra van de Velde, Franscisca Nouwt en Jacco Schot. Reumafonds De geldinzameling ten bate van het Nationaal Reumafonds heeft in Zie rikzee 5175,53 gulden opgebracht. Vo rig jaar was het slechts enkele gul dens minder. De organisatie zegt zowel de collectanten als de gevers dank. iJtl 'fjF> B URGH-HAAMSTEDE - De Tuin, zo heet de expositie die van 24 maart tot en met 21 april is te zien in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. De tentoonstelling omvat werk van de kunstenares Katrien van Hette- ma uit Boxel. Zij maakte de schilderijen door uit dik vilt vormen te knippen en deze te beschilderen: Het materiaal en de techniek is vol gens de kunstenares ondergeschikt aan datgene wat via de schilderijen naar buiten wordt gebracht. De motieven vormen een snelle opeenvol ging van verschillende beelden. Katrien van Hettema volgde haar op leiding aan de kunstacademies te Tilburg en Den Bosch. Zij exposeerde zes keer eerder in binnen- en buitenland. De Bewaerschole is van maan dag tot en met zaterdag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Ongerust Het dagelijks bestuur van de Pro vinciale VW in Zeeland is ongerust over de aanbevelingen in een studie- rapport om de recreatie in de Voor- Delta aan banden te leggen. De Voor delta is het ondiepe zeegebied tussen Maasvlakte en Belgische kust met een oppervlakte van ongeveer 900 vierkante meter. In een zogenaamde beleidsvoorbereidende studie heeft een onafhankelijk onderzoeksbureau de uitgangspunten üitgewerkt voor het toekomstig te voeren beleid in de Zeeuwse en Zuidhollandse Voordelta. De Provinciale VW betreurt in hoge mate dat een studierapport, gemaakt vanuit één sector, naar buiten wordt gebracht door een ministerie. Zonder dat dit de officiële visie van dit mi nisterie weergeeft en zonder afstem ming met andere sectoren (bijvoor beeld openluchtrecreatie). BURGH-HAAMSTEDE Tentoonstelling pleegzorg Van 21 maart tot 4 april staat in de bibliotheek van Burgh-Haamstede centraal een informatiezuil voor de Centrale voor pleegzorg. Er is vooral informatiemateriaal te vinden over crisis-opvang voor jongeren. Op Schouwen-Duiveland is namelijk een tekort aan adressen die jongeren on derdak, aandacht en rust willen bie den wanneer die jongeren door pro blemen in het eigen gezin (tijdelijk) niet thuis kunnen zijn. De Centrale voor pleegzorg hoopt met een wer vingsactie op Schouwen-Duiveland weer nieuwe mensen voor het plee gouderschap te interesseren. BROUWERSHAVEN Voorlichtingsavond 1990-maatregel Wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter heeft aan ongeveer 150 jon gens en meisjes uit de gemeente Brouwershaven een brief geschreven om hen uit te nodigen voor een voor lichtingsavond óver de 1990-maatre gel. Een nieuwe wet waarmee wordt bepaald dat meisjes die vanaf 1990 18 jaar worden economisch zelfstandig moeten zijn. Wanneer hun partner la ter werkloos wordt krijgt hij voor hen geen gezinstoeslag meer, maar moeten ze zelf buitenshuis gaan wer ken tenzij er kinderen jonger dan 12 jaar zijn. Tijdens de voorlichtings avond beantwoorden de wethouder, iemand van de Intergemeentelijke Sociale Dienst en een ambtenaar van de gemeente Brouwershaven alle vra gen die bij jongeren uit de gemeente Brouwershaven bestaan over de nieu we maatregel. Er wordt ook een vi deo vertoond. De bijeenkomst is op dinsdag 27 maart om 20.00 uur in de kleine zaal van het Tbnnenmagazijn te Brouwershaven. Koor Het Smalstads Gemengd Koor uit Brouwershaven verleent ook dit jaar haar medewerking aan een gezamen lijke uitvoering met Excelsior uit Dirksland en Advendo uit Ooltgens- plaat. Dit keer - vrijdag 23 maart - is het in het dorpshuis te Ooltgens- plaat. De koren uit Brouwershaven en Dirksland staan onder leiding van dirigent Bert Gebben. Het koor uit Ooltgensplaat staat onder leiding van dirigent Peter van der Heijden. In de pauze is er een verloting. De muzikale avond begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Burgerlijke stand In de maand februari werden in de gemeente Duiveland vijf kinderen geboren en overleden vier mensen. Geboren werden Alida Maatje van den Berg uit Oosterland op 1 februa ri. Stefan Roland Huibert Demper uit Oosterland op 3 februari, Willem Nicolaas de Valk uit Oosterland op 5 februari, Wilhelmina Elizabeth van 't Hoff uit Oosterland op 12 februari, Johanna Jannetje Verwijs uit Nieu- werkerk op 12 februari. Overleden zijn Johannes Jacobus Schrikenberg uit Nieuwerkerk op 1 februari, Klaas Bierings uit Oosterland op 24 februa ri, Jack Glaudius Anton Valette uit Nieuwerkerk op 24 februari, Janna Beije-Otte uit Oosterland op 28 fe bruari. Collecte De reuma-collecte heeft in Nieu werkerk 1403,70 opgebracht. De or ganisatie bedankt de gevers en collec tanten. NIEUWERKERK Patiëntenvereniging Op vrijdag 23 maart houdt de afde ling Schouwen-Duiveland van de Ne derlandse Patiënten Vereniging een jaarvergadering in het gebouw Sa lem te Nieuwerkerk. Na een huishou delijk gedeelte spreekt de heer Paans uit Ridderkerk over het onderwerp Ouderenzorg, ook onze zorg. Paans ondersteunt zijn betoog met dia's en zal ook informatie geven over de schuilplaats. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Rommelmarkt In de voorkerk van de Hervormde kerk in Oosterland is er vrijdag 30 maart weer een rommelmarkt/verko ping door de Hervormde Handwerk- club. Er worden aardig wat zaken aangeboden uit 'Grootmoederstijd'. Iedereen is welkom tussen 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. De koffie staat klaar. Ontspanningsavond Dit jaar verzorgt de Oranjevereni ging Oosterland voor de 20e en tevens laatste keer een ontspanningsavond onder het motto Breng eens een zon netje. De avond is gepland op donder dag 5 april in dorpshuis De Ooster hof. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis. Oranjevereniging Tijdens de jaarvergadering van de Oranjevereniging Oosterland is het voorlopige programma voor Koning innedag 1990 bekend gemaakt. De vergadering werd bezocht door onge veer 60 belangstellenden. Het feest op 30 april begint met klokgelui. Daarna wordt een kinderoptocht met versierde fietsen gehouden. Waar schijnlijk in de omgeving van het Hofplein worden ballonnen opgela ten. Vanaf 10.30 uur wordt op het marktplein een kinderrommelmarkt gehouden waarbij kindéren hun zelf- verzamelde spullen kunnen verko pen. Een hoogtepunt van de dag wordt de optocht van versierde wa gens die 's middags wordt gehouden. De optocht ve-rtrekt om 14.30 uur van af de Hofweg en wordt vooraf gegaan door Oosterlands Fanfare. In Neffen d' Eule wordt 's avonds een Oranjebal gehouden terwijl in de Oosterhof een gezellig samenzijn is. Het Koningin nedagprogramma wordt te zijner tijd in Oosterland huis-aan-huis bezorgd. BRUINISSE Modeshow organiseren Annelies La Grand uit Bruinisse en Antoinette de Jonge uit Brouwersha ven krijgen van het warenhuis V D een unieke kans een modeshow bin nen het bedrijf te organiseren. Samen met nog vier stagiaires van de Róeï- domplaanschool in Rotterdam uit de richting mode en kleding lopen ze drie weken stage in een filiaal aan de Hoogstraat en kregen daarbij de aan bieding zelf een modeshow in elkaar te zetten. Alles moeten ze zelf regelen en in elkaar zetten, van modellen tot de affiches, van muziek tot choreo grafie. De zes stagiaires hebben het thema Flower Power genomen, om dat er van het voorjaar veel spijker- goed en Flower Power-achtige kle ding in de collectie is. De modeshow wordt onder andere gelopen in het fi liaal op het Zuidplein op zaterdag 24 maart om 11.30,13.30 uur, 14.30 uur en 15.30 uur. Collecte Reumafonds De actie voor het Nationaal Reuma fonds in het kader van de landelijke inzameling heeft in Bruinisse 2228,25 opgebracht. Gevers en col lectanten wordt hartelijk dank ge zegd. KAPELLE VARA Het VARA-district Zeeland houdt zaterdag 24 maart haar jaarlijkse bij eenkomst in De Zwaan te Kapelle. Als gast uit Hilversum is Jos Kolk, directeur ondersteunende diensten, aanwezig. De bijeenkomst begint om 10.30 uur met de vergadering. Vanaf 13.30 uur staat de toekomst van de VARA centraal. Engel Reinhoudt te kent tijdens de pauzes voor de mu ziek. Informatie-avond peuterspeelzalen Maandag 26 maart wordt op initia tief van de Stichting Overleg Kinder centra Zeeland een informatie-avond met als thema 'Peuterleidster een be roep' gehouden. De positie van leid sters in peuterspeelzalen is al jaren het onderwerp van gesprek en actie in veel peuterspeelzalen in Zeeland. Zoals blijkt uit een peiling van de SOKZ wordt het beroep van peu- terspeelzaalleid(st)er nog steeds niet erkend door een behoorlijke salarië ring. Zowel besturen als leidsters zoe ken naar mogelijkheden om tot een betere salariëring te komen. Op de informatie-avond in De Vroone in Ka pelle geven verschillende^ organisa ties acte de présence om uitleg te ge ven over de mogelijkheden. Aller eerst geeft Els Akkermans, consulen- Een opmerkelijk boekje over Zierikzee (1922) ZIERIKZEE - Hoewel voorbestemd voor een ge heel ander beroep verwierf de arrondissementsijker Frederik Nagtglas (1821-1902) zich een uitstekende reputatie als amateur-historicus. Van hem werd te recht gezegd dat hij door zijn verbeeldingskracht een levendig verteller was, „die uitstekend stem mingsbeelden kon oproepen". wTfffW/rzx- nx. tysf&óèrvr, XCjICXXV air* Deze zelfde woorden zou men met evenveel recht van toepassing kunnen verklaren op de legenda rische Pieter Dignus de Vos te Zie rikzee, die als archivaris-historie schrijver veel populariteit genoot. De Vos, het is al zo vaak gezegd, heeft de Zierikzeese historie voor tallozen zichtbaar gemaakt door monografieën en losse artikelen. Laatstgenoemde pennevruchten zijn her en der verspreid maar soms in een bundeltje bijeen ge bracht. Een werkje dat er bij de Zierikzeese burgerij in 1922 in ging als koek was Zierikzee vóór honderd jaar Uitgever P. J. Ochtman R.W. Jzn. voldeed in augustus 1922 ongetwijfeld aan de wens van velen toen hij de in de aanvang van dat jaar in de Zierik- zeesche Nieuwsbode verschenen historische bijdragen van de hand van P. D. de Vos in een alleraar digst boekwerkje onder het pu bliek bracht. De uitgever schreef zelf een voorwoord, als het ware om zijn uitgave te verantwoorden; „onder- geteekende heeft met toestem ming van den samensteller het ge schriftje doen drukken en het aantrekkelijker gemaakt door een viertal afbeeldingen er tusschen te voegen van iets vroeger en later dan 1822 daar hem uit of om streeks dat jaar geen stadsgezich ten bekend zijn" Ochtman hoopte uiteraard dat het boekje zijn weg wel zou vin den om ,,aan jongeren een vluch tig beeld te geven van het Zierik zee vóór honderd jaren zooals onze grootouders of overgrootouders het hebben gekend met het leven op de straten, de gemoedelijkheid van het onderling verkeer, de eigenaardige persoonlijkheden en toestanden dier dagen" Bevruchtend Men doet De Vos niet te kort wanneer wordt vastgesteld dat eerstgenoemde zich bij zijn Zie rikzee vóór honderd jaar heeft la ten inspireren door de roman- tisch-historische bijdragen die door Frederik Nagtglas in een iets vroegere periode waren geschre ven. Het is bekend dat De Vos veel bewondering had voor Nagtglas; dat heeft zeer zeker bevruchtend gewerkt. Wie thans nog eens de inhoud van het boekje van De Vos door leest kan zich niet aan de indruk onttrekken dat deze auteur zich qua persoonlijkheid terdege met het wel en wee van „zijn" stad ver knocht moet hebben gevoeld en zich soms tijdens een wandeling door en om de stad een eeuw in de tijd terug kon plaatsen. Het is zo. nu en dan alsof de schrijver som mige gebeurtenissen, die in of om streeks het jaar 1822 gebeurden uit eigen aanschouwing heeft be leefd Niettemin deed De Vos heel be scheiden over zijn geschrift, dat zoveel warmte voor zijn geboor testad uitstraalde. Het boekje gunt ons een blik in het Zierikzee van honderd jaar (nu dus hon derdachtenzestig jaar) geleden. Het biedt tal van belangwekken de aanknopingspunten bij het graven in de Zierikzeese historie maar het was De Vos eigenlijk nog niet voldoende: „somtijds, bij het terugblikken in het verleden als men de moeilijkheid onder vindt zich eene duidelijke voor stelling te maken van wat een maal was kan de wensch opkomen eens eenige dagen in dien voorbij- geganen tijd te leven Het curieuze boekje dat aan trekkelijk naar de trant van de twintiger jaren werd uitgegeven is een waardevol geschenk geworden voor allen die belangstelling heb ben voor oud-Zierikzee. Wiebe Keikes te SOKZ een toelichting op de positie van de peuterspeelzalen anno 1990. Vervolgens komt aan het woord J. W. van Dieten. Hij is regio-bestuurder van Abva-Kabo en geeft informatie over de werkwijze van de vakbond. H. Strating, beleidsmedewerker VOG, geeft informatie over de werk wijze van de werkgeversvereniging voor peuterspeelzalen. Na de drie in leiders is er de mogelijkheid om vra gen te stellen. De informatie-avond begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Vrouw en techniek Vrouw en Werk Zeeland houdt woensdagavond 28 maart een 'terug- komavond' over vrouw en techniek. Op die avond kunnen vrouwen die al in de techniek werken, vrouwen die met een technische opleiding bezig zijn en vrouwen die zich willen oriën teren in de techniek weer met elkaar in contact komen. Ook kunnen zij er varingen uitwisselen over hoe het in de praktijk is en wellicht kunnen ge zamenlijk knelpunten op een rijtje gezet worden. Het programma gaat om 19.30 uur van start met een twee tal inleidingen. G. H. van Zwienen, regionaal consulent van de SOM, spreekt over de houding van werkge vers en projecten in Nederland en Zeeland voor vrouwen. Wat de vak bond doet en kan doen voor techni sche vrouwen is het onderwerp waar P. Hazelager van de Industriebond FNV over spreekt. In de pauze is er een optreden van Els Austmann. Om streeks 21.15 uur gaat men weer aan de slag en wel met een aantal works hops. De 'terugkomavond' wordt ge houden in het gebouw van de CBB aan het Papisland in Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5