'Op Schouwen-Duiveland heb ik geleerd om geduld te hebben' Geen parkeerplaatsen in kern Westenschouwen Nieuwe stichting wil flink aan de weg gaan timmeren Aandacht voor Schouwen-Duiveland via themaweek Corneliastichting HAARDEN-KACHELS DEURLOO B.V. 4 Nieuwe spelsport Na zomer evaluatie in Zeeland Schouwse Kust Renesse bijeen Afscheid emancipatiewerkster Ineke Sturm ZIERIKZEE - „Op Schouwen-Duiveland heb ik geleerd om geduld te hebben. De maatschappelijke veranderingen gaan hier langzaam. Een van mijn collega's wist dat al. Want toen ik hier begon gat ze me een kaart met daarop de afbeelding van een slak en de tekst veel sterkte en plezier in je werk al gaat het soms wat langzaam". Ruim zes jaar was Ineke Sturm bij de stichting Vrouwenemancipatie Zeeland werkzaam als emancipatiewerkster in de regio Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Vrijdag werd officieel afscheid van haar genomen. Sturm heeft een nieuwe baan bij het vor mingscentrum de Zilveren Schor en de stichting Vrouwenemancipatie wordt het Zeeuws bureau voor Vrouwenemancipatie. En organisatie die geen emancipatiewerk ster meer aan het werk zet op Schouwen-Duiveland. De werkzaamheden worden van uit Middelburg geregeld. KAPELLE - Op dinsdag 27 maart zal in het Racketcentrum in Kapelle van 10.00 tot 12.30 uur de voor Zee land nieuwe spelsport Bowls gede monstreerd worden door de dienst Meer Bewegen voor Ouderen van Het Zeeuwse Kruis. Enkele ervaren bowlspelers uit Den Bosch zullen het spel uitleggen, demonstreren en ver volgens iedereen een handje helpen die het zelf ook wil proberen. Bowls wordt vooral in Engeland en de vroegere Engelse koloniën door miljoenen beoefend. Een jaar of acht geleden is een variant hiervan ook naar Nederland overgewaaid. Onder de naam Koersbal is dit spel vooral bij ouderen in zeer korte tijd razend populair geworden. In Zeeland zijn de laatste jaren meer dan 50 groepen opgericht en wordt dit spel door meer dan 1000, vooral oudere, mensen we kelijks gespeeld. Ruim één jaar gele den werd het oorspronkelijke spel bowls ook in Nederland geïntrodu ceerd. Zeker dankzij de BBC- uitzendingen geniet bowls nu al enige populariteit in Zeeland, zonder dat het ooit in deze regio gespeeld is! He lemaal verwonderlijk is dit niet, want bowls en koersbal vertonen veel overeenkomsten. Bowls kan zowel buiten op kunst gras als binnen op een speciale bowls- baan gespeeld worden. Zo'n baan is 30 meter lang en 4 meter breed. Even als bij koersbal begint elk spel met het inrollen va een wit doelballetje, waarna twee teams bestaande uit één tot vier spelers de kans krijgen om de eigen speelballen zo dicht mogelijk bij het doelballetje te rollen. Winnaar is het team dat het dichtst bij dit doelballetje ligt na afloop van het spel. WESTENSCHOUWEN - De gemeente Westerschouwen wacht eerst de zomermaanden af alvorens ze wil bekij ken of er alsnog parkeergelegenheden gecreëerd moeten worden in Westenschouwen. Vorig jaar wees de gemeente dit af en een brief van mevrouw V. Grönefeld-Hoeneveld om dit nogeens te bezien wordt nu niet direct gehono reerd. In de kern Westerschouwen ligt een weilandje, dat geschikt te maken is voor vijftien tot twintig parkeer plaatsen. Uit landschappelijk oog punt heeft de gemeente hier vanaf ge zien vorig jaar. Maar naar aanleiding van de binnengekomen brief greep J. W. Geleijnse (CDA) tijdens de raads vergadering de gelegenheid aan om ,,de discussie nu alsnog aan te gaan. Want de problemen moeten opgelost worden". Wethouder A. J. Padmos (eveneens CDA) vroeg zich hardop af of het zin vol is de discussie nu weer te gaan voeren. Dat was ook de reactie van G. J. W. van der Salm (PvdA). „Onze fractie bevreemdt het dat die ene brief nu weer aanleiding zou vormen de discussie te heropenen. De zaak ligt anders als de dienst gemeente werken met een plan zou komen". Discussie Ir C. W. Veerhoek (WD) kon zich echter wel in een discussie vinden. Stichting Streek-VW en promotie Schouwen-Duiveland presenteert werkplan 90/'91 Emancipatiewerkster Ineke Sturm. „Je hebt pionierswerk verricht in een regio waar de vrouwenemancipa tie heel gevoelig lag. Op jouw eigen wijze ben je er in geslaagd ruimte te maken voor vrouwenactiviteiten", zei de voorzitster van de Stichting Vrou wenemancipatie Zeeland, M. Renal- da. Zij prees de systematische wijze waarop Sturm haar pionierswerk aanpakte en de brede wijze waarop zij dit deed. „Dat varieerde van aan dacht voor de problemen van indivi duele vrouwen tot het verklaren van ingewikkelde subsidieregelingen". Moeilijk Namens de regio Schouwen-Duive land bedankte het Zierikzeese CDA- raadslid M. A. Bij de Vaate- Rozendaal de emancipatiewerkster voor haar inzet. „Het is moeilijk om in een regio te werken met een zo gro te diversiteit aan gemeenteraadsle den. Er zitten nogal wat heren tussen die anders denken over emancipatie. De gevolgen daarvan waren direct merkbaar in jouw werk". Ze prees Sturm voor het doorzettingsvermo gen om steeds weer opnieuw bij de gemeenteraden aan te kloppen en uit te leggen waarom emancipatie nodig Mede als gevolg daarvan wordt nu in de gemeente Zierikzee gewerkt aan een emancipatienota. Een be leidsstuk waarin wordt vastgelegd wat het gemeentebestuur van Zierik zee gaat doen om de emancipatie te bevorderen. Bij de Vaate riep alle vrouwen in de regio op om op eigen wijze een steentje bij te dragen waar mee verder kan worden gebouwd aan het fundament dat Ineke Sturm de afgelopen zes jaar legde voor de vrouwenemancipatie. Ex-collega en vriendin R. de Feyter haaide herinneringen op aan de be gintijd waarin zij samenwerkte met Sturm. „Ik heb er altijd bewondering voor gehad dat je je kwetsbaar durf de op te stellen. Mede daardoor was je heel sterk". Ze overhandigde haar vriendin een hart als symbool voor het feit dat deze het hart op de juiste plaats heeft en altijd hart voor de zaak had. Namens de groep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland liet J. Prager alle letters van het alfabet passeren met op Ineke Sturm van toe passing zijde woorden. „Aardig, Be wustwording, Correct/Carrière, Durf". „Het was altijd een uiterst moeilij ke, ondankbare taak om hier op Schouwen-Duiveland het emancipa tiewerk van de grond te krijgen. Het ging van geen kanten om daarvoor subsidies los te krijgen. Tben kwam Ineke en op haar eigen manier pro beerde zij die muur omver te krij gen", aldus de Zierikzeese PvdA- wethouder J. Groen. Hij omschreef de emancipatiewerkster als iemand die met kleine stapjes het haalbare nastreefde. „Er is nog steeds hard en hard een emancipatiewerkster nodig op Schouwen-Duiveland. Daarom vind ik het erg iammer dat het op de ze manier gaat ZANDVOORT - Egbert Streuer gaat met groot licht op jacht naar de vierde wereldtitel. De Drentse zijspancoureur heeft er voor gezorgd dat hij bij de start van het racesei zoen - 8 april in Laguna Seca (Vst) - in het licht van de schijnwerpers staat. De drievoudige wereldkampioen bij de driewielers, voor zijn collegae al tijd een lichtend voorbeeld vanwege zijn technische vernuft, heeft in de neus van de nieuwe zijspancombina- tie koplampen ingebouwd. Een vriendelijk gebaar naar een van zijn sponsors, Philips autolamps. Hoewel diverse mensen het woord voerden bleef de afscheidsbijeen komst een speels en creatief karak ter houden. Dat kwam voor een be langrijk deel door het optreden van Els Austmann en Annelies Joosse. Door middel van liedjes en sketchjes vroegen zij op een heel eigen wijze aandacht voor vrouwenzaken. Zo dra zij in de wieg lag, nee eigenlijk nog daarvoor, werd eengezind beslo ten, dit kind maakt carrière, daar zorgen wij wel voor". fi Iben Sturm als laatste zelf het;.; woord kreeg gebruikte zij dat om° voorbeelden te noemen van de (ver keerde) beeldvorming die bestaat ten aanzien van emancipatie en emanci patiewerk. „Alleen al mijn aanwezig heid als emancipatiewerkster was voor vele heren aanleiding om los te barsten in verhalen over hoe vaak ze de afwas wel niet deden. En de burge meester van Philipsland toonde zich tijdens een kennismakingsgesprek verbaasd over mijn lange haar dat volgens hem een symbool van vrou welijkheid was. En dat kon toch niet samengaan met emancipatie". Wip Sturm vertelde het gevoel te heb ben gehad ruim zes jaar op een wip te hebben gezeten. „Een' wip omdat ^k' afwisselend radicaal en geduldig was om te bereiken waarvoor ik hier zat". Aan de vertegenwoordigers van het. Zeeuws Bureau voor Vrouweneman cipatie, die voortaan vanuit Middel burg de emancipatie op Schouwen- Duiveland begeleiden, overhandigde zij de plattegrond van Schouwen-' Duiveland. Van alle vrouwen van Schouwen, alle gemeenten, alle vrou wenorganisaties en alle collega's op Schouwen-Duiveland nam zij af scheid door, het overhandigen van ro zen. BURGH-HAAMSTEDE - De on langs opgerichte Stichting Streek- VVV en promotie Schouwen-Duive land wil er stevig tegenaan. Dat blijkt uit het werkplan voor '90/'91 zoals dat gepresenteerd is door de stichting. Het werkplan komt aan de orde tijdens de ledenvergadering van VVV-Renesse op donderdag 22 maart. De vergadering wordt gehou den in motel Delta-Inn in Renesse en begint om 19.30 uur. De nieuwe stichting wil eén be leidsplan voor de jaren '90 ontwikke len en een eerste aanzet daartoe geeft men in het werkplan voor '90/'91. De stichting wil zich richten op beleids ontwikkeling, produktontwikkeling, promotie, informatieverschaffing, en dienstverlening. Cultuur-historische route De stichting heeft in het werkplan verschillende aandachtspunten op een rijtje gezet. Zo wil men meewer ken aan de totstandkoming van de cultuur-historische route Schouwen- Duiveland. Ook wil men komen tot een sterkte-zwakte analyse van Schouwen-Duiveland. Aan de hand daarvan wil men het promotiebeleid gestalte geven. Bij die promotie wil men bewust kiezen voor een bepaalde doelgroep om zich vervolgens speciaal tot die doelgroep te richten. Verder is het de bedoeling dat er een goede, wervende, folder over Schouwen-Duiveland komt en dat die zo breed mogelijk gedistribueerd wordt. Het adverteren wil men groots aanpakken. Voorgesteld wordt een wervende advertentie te plaatsen in 38 regionale bladen en een niet na der genoemd aantal Duitse en Belgi sche regionale dagbladen. Televisie In het werkplan wordt verder ge pleit voor het zo goed mogelijk be nutten van de promotiedubbeldekker en de video-film over Schouwen-Dui veland. Als het even kan wil men ook meewerken aan televisie- en radio- uitzendingen. Het plan is om zelf con tact te zoeken met de regionale om roepen. Zij het, dat dit moet gebeuren aan de hand van een hoorzitting. De inwo ners van Westenschouwen zullen moeten aangeven hoe belangrijk de komst van dat parkeerterrein al dan niet is. Voorzitter J. L. Niemantsver- driet-Leenheer vond een 'hearing' naar aanleiding van één brief te veel van het goede. Ook Padmos zei te veronderstellen, dat de mening van de betrokkenen duidelijk is. De ondernemers aldaar pleiten voor parkeergelegenheid (briefschrijfster is onderneemster - red.) en de andere inwoners hoor je niet. Dat was voor Padmos aanlei ding om de discussie te sluiten met de opmerking, dat het college eerst de zomer zal afwachten. Dan pas is de behoefte aan parkeergelegenheid duidelijk. Tijdens de raadsvergadering in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede werd verder onder meer de budget-f i- nanciering voor de VVV's in Burgh- Haamstede en Renesse vastgesteld; overigens wordt hierover in detail la ter op teruggekomen. Ook het be stemmingsplan Duinpolder werd vastgesteld. Op het bestemmingsplan zijn zeven bezwaarschriften binnengekomen, waaronder van de Vrienden van Wes terschouwen en het Bewonerscomité Nieu w-Haamstede. De gemeente heeft een en ander achter gesloten deuren besproken. Ook tijdens de raadsvergadering werd er door geen van de raadsleden gesproken over het bestemmingsplan. Alleen Veerhoek probeerde nog aan te geven, waarom het voor een gemeente zinvol kan zijn in beslotenheid te vergaderen. „Ik wil hier best nogeens een discussie over voeren". ZEIST - Het sectiebestuur Betaald Voetbal van de KNVB heeft, voor het geval de verbintenis met Thijs Li- bregts mis loopt, contact gezocht met Ajax. RENESSE - De Schouwse Kust, eén samenwerkingsverband tussen de VVV's in Burgh-Haamstede, Re nesse en Scharendijke, houdt don derdag 22 maart haar algemene voor jaarsvergadering in Motel Delta Inn te Renesse. De vergadering begint om 20.00 uur. Tijdens de vergadering wordt on der meer gesproken over de automa tisering van de VW Renesse. Ook de Stichting Streek VW en Promotie Schouwen-Duiveland komt ter spra ke, alsmede een seizoensverlen- gingsproject. Tot en met 25 maart activiteiten rondom Schouwen-Duiveland vroeger en nu ZIERIKZEE - Een levensgrote pop gekleed in de Schouwse dracht die in de hal van verpleeghuis Corne liastichting achter een oudejaarse naaimachine zit. Dat is het symbool van de themaweek Schouwen-Duiveland in beeld die tot en met 25 maart plaatsvindt in het ver pleeghuis. Een week waarin voor de bewoners van het verpleeghuis allerlei activiteiten worden georganiseerd die te maken hebben met Schouwen-Duiveland vroeger en Schouwen-Duiveland nu. Zo begon de themaweek gistermor gen (maandag) met een presentatie van de Schouwse dracht door leden van de streekdrachtvereniging De Arke. Gekleed in de kleding die vroe ger gebruikelijk was in de regio lie pen zij over de diverse afdelingen en knoopten gesprekken aan met de be woners. Dat bleek niet zo moeilijk want vele bewoners wisten zich nog de tijd te herinneren dat die Schouw se dracht de dagelijkse kleding was. „Dat is nu de bedoeling van de the- Activiteiten tijdens de Schouws ek in de Corneliastichting. maweek", aldus hoofd Welzijnsdienst van de Corneliastichting, G. de Groot. „Met het organiseren van der gelijke activiteiten kun je de mensen een impuls geven. Herinneringen aan vroeger oproepen of interesse wek ken voor dingen die nu spelen op Schouwen-Duiveland". Het is voor de tweede keer dat in het verpleeghuis een themaweek wordt georganiseerd om die interes se te bewerkstelligen. „Je hebt in een verpleeghuis al gauw dat alle dagen op elkaar gaan lijken, dat een be paalde sleur dreigt te onstaan. Het is heel belangrijk om dat te doorbre ken", aldus De Groot. Hij vertelde dat ook activiteiten worden aange boden via een themaweek omdat men de ervaring heeft dat mensen zelf niet meer zo snel het initiatief nemen om ergens heen te gaan. „En zo'n week is goed voor de leefbaar heid van het verpleeghuis. Je krijgt mensen van buitenaf binnen, bij voorbeeld muzikanten die door de bewoners worden herkend. En fami lie en kennissen komen wat vaker op bezoek om deel te nemen aan de acti viteiten die ook voor hen aantrekke lijk zijn. Zo'n themaweek brengt le ven in de brouwerij. Iedereen praat erover". Spek en stroopvet De activiteiten tijdens de thema week bestaan uit drie onderdelen. Tbn eerste het eten. Tijdens de thema week wordt elke dag bij de koffie wat lekkers uit de eigen streek geser veerd zoals bolussen, stokbeschuit en schröósels. En ook de maaltijden om vatten gerechten die vroeger in de re gio populair waren zoals spek en stroopvet. De themaweek wordt vrij dag afgesloten met een Schouwse maaltijd. Via de Schouwse gerechten en lekkernijen kunnen alle 120 bewo ners deelnemen aan de themaweek. Vanwege hun lichamelijke en/of geestelijke conditie zijn zij niet alle maal in staat om deel te nemen aan een of meer van de andere activitei ten. Maar De Groot verwacht dat toch zo'n 75 bewoners van het verpleeg huis dat wel kunnen. Voor hen was er gisteren in de recreatiezaal een vra genuurtje gericht op de gemeente raadsverkiezingen van morgen. Een of twee raadsleden van de Zierikzee se gemeenteraadsfracties kwamen naar het verpleeghuis om de vragen van de bewoners te beantwoorden. Bijeenkomsten waarbij de films Er zijn nog Zeeuwen. Deltafinale cn te levisieprogramma's zoals Ontdek je Slekje (van plaatsen in de regio) wor- en vertoond en een dia-middag over de kerken en gebouwen in de regio staan ook op het programma. Don derdagmiddag wordt in de recreatie zaal een muziekmiddag met accorde- onmuziek gehouden. Het Bru's kinderkoor onder leiding .van Rian- da Dalebout treedt donderdagavond op en Ad Leijdekkers met Schouwse liedjes woensdagavond. In de hal van de afdelingen Polderland en Hoge Duin is een foto-expositie van het werk van de Zierikzeese fotograaf Leen Koper. Uitstapjes Voor de bewoners wiens conditie dat toelaat worden uitstapjes georga niseerd. Naar het Landbouwmuseum in Dreischoren rondritten met kleine busjes en auto's over het eiland. „Zo dat de mensen kunnen zien hoe hun dorp of stad is veranderd en uitge breid". Woensdag rijdt een rolstoel bus naar bejaardencentrum De Wie ken zodat wie dat wil daar kan stemmen voor de gemeenteraadsver kiezingen. Verder krijgen alle gebruikelijke activiteiten in het verpleeghuis zoals de bewegingsactiviteiten en de kook- ochtenden voor de bewoners deze week een Schouws tintje. Door dit al les zijn alle personeelsleden van het verpleeghuis van technische dienst tot vrijwilligers betrokken bij de werkzaamheden die de themaweek met zich meebrengt. Een werkgroepje van de ontspan ningscommissie bestaande uit men sen van de verpleging cn dc welzijns- afdeling van het verpleeghuis ver zorgde de organisatie. „En dat was nog een heel werk", aldus De Groot. Daarom reageert hij nog een beetje terughoudend op dc vraag of in dc Corneliastichting vaker zo'n thema week is te verwachten. „Het beste en leukste zou zijn om dat een of twee keer per jaar te doen. Maar dat kost veel voorbereiding en veel geld". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDPEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4