'Een gemeentebestuur kan eigenlijk geen actievoeren' Zierikzees college wil graag extra havenmeester Brouwse scholieren willen geen rommel Drieëneenhalf mille voor wegslepen woonark Brina Zierikzee examenplaats Raadsleden blijven in commissie bezwaar schriften Uitspraak Maij-Weggen valt verkeerd Afscheid raadslid Westhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag- 20 maart 1990 Nr. 24713 3 Het heeft een lange tijd geduurd, maar vrijdag is het zover. De eilan- delijke rijschoolhouders krijgen dan van het CBR te horen of Zierikzee als examenplaats behouden kan wor den. Vorige week zijn met de gemeente de laatste gesprekken gevoerd en nu is het nog een paar nachtjes slapen. Dan wordt bekend of het CBR de verstandige beslissing heeft geno men om Zierikzee als examenplaats voor de rijschoolhouders te behou den. Verstandig, omdat Schouwen- Duiveland als toch min of meer op zich staande regio het recht heeft op een eigen examenplaats. Het voert misschien wat ver om een examen plaats als een basisvoorzietiing te be schouwen, maar toch vormt het een wezenlijk onderdeel van het voorzie ningenpakket. CBR is niet de instel ling, die zich puur economisch kan en mag opstellen. Onder de rijschoolhouders bestaat een gematigd optimisme. Niet van wege de zo bereidwillige opstelling van het CBR. Deze organisatie heeft - althans in de openbaarheid - lange tijd consequent vastgehouden aan de ongeschiktheid van Zierikzee. Het optimisme komt enigszins op onge gronde reden naar boven. Het CBR zou zich toch niet in het hol van de leeuw begeven met een negatieve mededeling? Het CBR is in dat geval toch wel zo verstandig om het schrif telijk af te doen en met de meeste hoogachting'? Laten we dat hopen dan Nog drie dagjes rijles geven. AvdW UTRECHT - Er komt in het hele land een cursus die veroordeelde jon geren als alternatieve straf begrip moet bijbrengen voor het slachtoffer. In vier plaatsen is 1,5 jaar geëxperi menteerd met deze cursus. De experi menten in Leeuwarden, Arnhem, Dordrecht en Utrecht zijn succesvol geweest. WOUDRICHEM - Alle bewoners van het land van Heusden en Altena mogen woensdag twee keer hun stem uitbrengen. Behalve voor de gemeen teraden worden er namelijk ook ver kiezingen voor het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap ALM en Biesbosch gehouden, zo heeft het schap bekendgemaakt. Brouwse raad met gemengde gevoelens akkoord met gele-kaarten-aetie voor Zeelandbrug BROUWERSHAVEN - „Wat onderscheidt ons nog van een belangenvereniging als we hieraan meebetalen. Deelname zou de hoogheid van het raadsamht naar bene den halen. Daarom heb ik er ernstige bezwaren tegen". SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide weigerde tij dens de raadsvergadering van de gemeente Brouwersha ven zijn goedkeuring te geven aan een financiële bijdra ge vo<^j de gele-kaarten-actie Zeelandbrug tolvrij in 1991. De overige fracties gingen wel akkoord, zij het aarzelend en met gemengde gevoelens. De discussie ging om een bijdrage van 484 gulden. Een bedrag dat on derdeel uitmaakt van de 4000 gulden die nodig is om op Schouwen-Duive- land huis-aan-huis gele kaarten te verspreiden. Kaarten die mensen op de achterruit van hun auto kunnen plakken om zo te protesteren tegen het feit dat de Zeelandbrug, ondanks allerlei beloftes, nog steeds niet tol vrij is gemaakt door het provinciaal bestuur. Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft aan de vijf overige ge meenten op Schouwen-Duiveland ge vraagd mee te betalen aan de kosten voor de gele-kaarten-actie. Eigen verantwoordelijkheid „Wij hoeven de andere gemeenten niet te volgen. Wij hebben onze eigen verantwoordelijkheid", aldus Van der Meide (SGP/GPV/RPF) die wei- ferde mee te werken aan het verzoek. J. van der Wekken (CDA) was ook van mening dat meewerken aan ac ties eigenlijk geen gemeentetaak is. „Maar we gaan wel akkoord want er wordt al veel te lang tol geheven op de Zeelandbrug terwijl was toege zegd dat hij tolvrij zou worden". Ook VVD-raadslid M. C. J. Mol liet weten dat zijn fractie met het voor stel insteinde. „Ik heb wel begrip voor wat Van der Meide zegt. Maar wij vertegenwoordigen hier de inwo ners van Brouwershaven en daarbij zijn heel veel mensen die regelmatig tijfracties in het provinciaal bestuur ,en ijveren voor een Meerderheidsvoorstel Zierikzees college: ZIERIKZEE - Door het ontbreken van een ligvergun- ning blijkt de woonark Brina in de Oude Haven geen ge wild object te zijn voor kopers. Om de verkoop een hand je te helpen wil een meerderheid binnen het Zierikzeese college, in tegenstelling tot het advies van de commissie financiën, maximaal vijfendertighonderd gulden bijdra gen in de wegsleepkosten. Wanneer de Oude Haven is uitge baggerd is er voor de woonark Brina geen plaats meer omdat deze ark vol gens het college niet past in de histo rische omgeving van de Oude Haven. De verkoop van deze woonark gaat echter niet zo eenvoudig omdat de ge meente geen ligvergunning voor de boot afgeeft. Ook de niet geringe kos ten van het verslepen van de boot naar elders en het gegeven dat de ark nu in zout water ligt bemoeilijken de verkoop. Steun Het makelaars- en assurantiekan toor dat met de verkoop van de ark is belast heeft de gemeente om steun ge vraagd. Voorgesteld wordt ofwel een ligplaats elders in de gemeente aan te wijzen ofwel mee te betalen in de sleepkosten (maximaal vijfduizend gulden). Omdat deze mogelijkheid volgens b en w niet haalbaar is wil een meer derheid binnen het college maximaal 3500 gulden betalen voor het wegsle pen. De commissie financiën heeft onlangs echter geadviseerd om geen bijdrage in de sleepkosten te verle nen, omdat de boot tijdens de werk zaamheden een tijdelijke ligplaats el ders zou moeten krijgen. Ook het idee van het college om de sleep kosten te bekostigen uit het bedrag dat voor de sanering van de waterbo dems is gereserveerd wordt niet door de commissie gedeeld. Binnen het college is wethouder L. J. van Gastel ook geen voorstander van die 3500 gulden, omdat hij dit beschouwt als een" subsidie op de verkoopprijs. met de tol te maken hebben". Mol pleitte ervoor om ook de diverse par tijfracties in het pi van Zeeland te lati tolvrije Zeelandbrug. Dat was voor PvdA-fractievoorzit- ter C. J. de Munnik een vanzelfspre kende zaak. Tijdens zijn laatste raadsvergadering herinnerde hij er aan hoeveel wegen en bruggen elders in Nederland werden gebouwd zon der dat daarop tol werd geheven. „Het is goed dat er nu weer eens actie wordt ondernomen om de brug tol vrij te maken. Maar eigenlijk klopt het niet dat wij als gemeentebestuur meewerken aan een actie tegen het provinciaal bestuur. Het is niet goed als twee besturen zo met elkaar om gaan. Maar we willen de andere ge meenten niet afvallen. Daarom gaan we akkoord, zij het met gemengde ge voelens". Gemengde gevoelens Die gemengde gevoelens sloten aan op de wijze waarop het Brouwse col lege van b en w voorstelde de finan ciële bijdrage voor de actie beschik baar te stellen. „We zouden dit nooit op eigen initiatief hebben voorge steld, maar we willen solidair zijn met de andere gemeenten. Je bent als gemeentebestuurder gekozen om de directe belangen van de mensen te be hartigen en aan de andere kant moet je je aan de democratische spelregels houden. Daartussen moesten we een afweging maken". Aan het eind van de discussie werd met negen stem men voor (Akkersdijk was afwezig) en een stem (van Van der Meide) tegen besloten mee te werken aan de gele- kaarten-actie door het gevraagde geld beschikbaar te stellen. De overige agendapunten die aan de orde kwamen tijdens deze laatste raadsvergadering voor de gemeente- i raadsverkiezingen werden met in stemmende reacties en/of een hamer- klap beslist. Zo stelde men de verordening persoonsregistraties vast. Een verordening waarin is vast gelegd welke voorschriften in acht moeten worden genomen bij het op slaan van persoonlijke gegevens van de burgers in computerapparatuur. Een van de voorschriften is dat ieder het recht heeft in te zien wat bver hem of haar is opgeslagen via het in stellen van een openbaar gemeente lijk register. Voor uitbreiding van het aantal aansluitingsmogelijkheden op het alarmeringssysteem voor ouderen en Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF gehandicapten stelde men een een malige bijdrage van ruim 2700 gulden beschikbaar. De 800 aansluitingen op het alarmeringssysteem die momen teel mogelijk zijn blijken niet vol doende om tegemoet te komen aan de aanvragen. Ook het verzoek 500 gul den bij te dragen voor het organise ren van een geheugencursus voor ou deren op Schouwen-Duiveland oogst te alleen instemmende reacties. Al eerder Dat was niet'helemaal het geval bij het verzoek ruim 360 gulden bij te dragen aan de bouw van een stilte centrum (soort kerk) in het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland. „Dat had eigenlijk gelijk al bij de bouw moe ten gebeuren", aldus Van der Wekken (CDA) en M. P. Ketting-Koopman (PvdA). Maar de raad ging wel una niem accoord. Ook het voorstel om voor vier deelnemers uit de gemeente Brouwershaven aan de kursus Natuur- en milieu edukatief mede werker in totaal ruim 1000 gulden kursusgeld te betalen werd goedge keurd. BURGH-HAAMSTEDE - Er blij ven raadsleden zitting nemen in de Westerschouwse beroepsschriften- commissie. Dat heeft de gemeente raad maandagavond besloten. An ders dan voorheen is wel, dat de voorzitter van de commissie niet lan ger iemand uit de gemeenteraad is. Alleen de VVD had liever helemaal geen raadsleden in de betreffende commissie gezien. Ir C. W. Veerhoek (WD) noemde het advies geven aan jezelf „een beet je slordig". J. van den Berge (RU en oud-voorzitter van de commissie) pleitte voor de zitting van twee raadsleden. „Het is een goede zaak om anderen in de gemeente te infor meren". Zo dacht ook J. W. Geleijnse (CDA) er over en G. J. W. van der Salm begreep de argumentatie van de WD, maar denkt dat een volledig on afhankelijke commissie ook proble men kan opleveren. En toen stond de WD dus alleen in haar visie. Dat was voor burgemees ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer reden om de discussie af te kappen. Veerhoek;,,Ach, gelijk hebben en ge lijk krijgen zijn twee verschillende dingen". Op bezoek bij burgemeester BROUWERSHAVEN - Namens de club De Schoon Schouwen-Duivelanders brachten Onno de Vries (II), Wim Hanse (10) en Jan de Pagter (11) een bezoek je aan het stadhuis van Brouwershaven. Door hen gesignaleerde milieuvervuiling in de gemeente was de reden om met burgemeester L. N. Labruyère te gaan praten. Eén keer per week komen ze na schooltijd bij elkaar in een gara ge; De Schoon Schouwen-Duive landers. Een clubje van 16 kinde ren in de leeftijd van 8 tot 12 jaar, met als doelstelling een schoner milieu. Hoewel de school - allen zijn, leerlingen van de christelijke basisschool De Schouw - erbuiten staat is het daar toch eigenlijk al lemaal begonnen. Aan het begin van het nieuwe, schooljaar in 1989 hield Onno dé Vries 'een spreek beurt over de milieuorganisatie Greenpeace. Hij wilde echter niet alleen maar praten over milieuproble matiek doch ook daadwerkelijk iets doen. Zo kwam hij op het idee om een clubje op te richten. Een vriéhdje sloot zich bij hem aan, daarna toonden ook anderen inte resse. Inmiddels hingen er al door de club zelfgemaakte affiches bij de plaatselijke middenstand, werd een gedeelte van het strand van Westenschouwen opgeruimd en de burgemeester van die ge meente aangeschreven met het voorstel om dit ook eens door werkloze vrijwilligers te laten doen. Op de eigen school plaatste de club een bak om lege batterijen in te zamelen. Prikstokken Bij de wekelijkse „vergaderin gen" van de laatste tijd kwamen vooral twee zaken aan de orde. In samenwerking met de plantsoe nendienst van Brouwershaven en met behulp van prikstokken zou den de jongens en meisjes van de club het zwerfvuil regelmatig op kunnen ruimen. Papier, plastic en andere troep tussen struiken en bosjes bleef nu veel te lang liggen, zo meenden ze. lén tweede wilden ze beslist iets veranderen aan het feit dat, hoewel ze maar een paar straten verderop wonen, zoveel ouders hun kinderen toch met de auto naar school brengen en weer ophalen. Een heuse blokkade én het; uit delen van folders zou die verande ring wellicht kunnen bewerkstel ligen bedachten De Schoon Schou wen-Duivelanders zich. Met deze plannen wendden zij zich tot de burgemeester. „In het stadhuis werd gezegd dat we eerst maar eens een net briefje moesten schrijven om een afspraak te ma ken", aldus Jan de Pagter. „Maar later kwamen we de burgemeester op straat tegen en hebben we ge lijk maar een afspraak gemaakt". Burgemeester L. N. Labruyère vond de blokkade geen goed plan gezien de jonge leeftijd van de kinderen met betrekking tot de onveilige verkeerssituatie die door een eventuele blokkade zou kunnen ontstaan. Wat het oprui men van zwerfvuil betreft „is de gemeente wel iets van plan om sa- •men met de scholen te gaan doen" volgens één van de jongens van club. „Ach, het gesprek met de burgemeester was toch eigenlijk wel een beetje saai, ik denk dat hij toch liever met grote mensen praat. Wij zijn natuurlijk wel een beetje teleurgesteld dat die blok kade niet doorgaat". Even later, optimistisch: „De club is van plan om twee keer in de week bij el kaar te komen!". ZIERIKZEE - Om de toename van het aantal passan ten in de Zierikzeese haven op te kunnen vangen is de aanstelling van een derde (parttime) havenmeester vol gens het college van b en w gewenst. Of die derde haven meester er komt blijkt maandag 26 maart wanneer de Zierikzeese gemeenteraad hierover een besluit moet ne men. Deze gemeenteraadsvergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. De belangstelling onder waterspor ters voor de Zierikzeese haven is de laatste jaren sterk toegenomen. Mede ook door de verlenging van het sei zoen is het aantal passanten de laat ste jaren dan ook nagenoeg verdub beld. De twee havenmeesters hebben daardoor steeds meer werk gekregen. Extra Tfen einde de werkdruk voor de bei de havenmeesters te verminderen en een goede dienstverlening te garan deren bepleiten burgemeester en wet houders dan ook de aanstelling van een derde havenmeester voor zes maanden per jaar. Deze zal in het toe ristenseizoen de taak van beide ha venmeesters moeten verlichten. Met deze uitbreiding van het personeels bestand is een bedrag van 41.000 gul den (op jaarbasis) gemoeid. Dit jaar kan dit bedrag worden betaald uit het voordeel dat door de verlaging van de gemeentelijke bijdrage aan de Zuidhoek is ontstaan. Slechts twee van de zestien wonin gen mag de woningbouwvereniging Beter Wonen dit jaar geschikt maken voor bewoning door ouderen. Hier door zal niet de begrote zestien mille maar slechts vier mille nodig zijn. Het bedrag dat over blijkt kan nu worden gereserveerd voor onvoorzie ne uitgaven. Exposities Ook dit jaar zullen er weer enkele tijdelijke exposities te zien zijn in de Zierikzeese musea. Tbr gelegenheid van het veertigjarig bestaan van Kor en Bot wordt gedacht aan een specia le tentoonstelling. Ook wordt ge dacht aan een expositie van Zeeuwse klederdrachtpoppen. Deze poppen zijn aangekleed door het Goese echt paar Nobels. De gemeenteraad wordt gevraagd voor deze wisselexposities 3500 gulden beschikbaar te stellen. Aankoopsubsidie Ten einde het kunstleven in Zierik zee te stimuleren wil de gemeente een subsidieregeling voor de aankoop van kunstwerken instellen. Hiervoor is een bedrag van 2500,- in de begro ting opgenomen. De regeling die het college voor ogen heeft geldt voor aankopen tijdens tentoonstellingen die in Zierikzee worden gehouden. Bovendien komen alleen werkstuk ken van Zierikzeese kunstenaars, die opgenomen zijn in het adressen bestand van de Zeeuwse culturele raad in aanmerking voor deze rege ling en geldt tevens de voorwaarde dat het kunstwerk een waarde tussen de 250,- en 5000,- heeft. De subsi die bedraagt 15% van de aankoop prijs, waarbij per kunstenaar boven dien-een maximum van 312,50 gulden wordt gesteld. Deze regeling geldt vooralsnog voor 1990. Uit in Zeeland Dankzij een promotie-actie op Schouwen-Duiveland is de Stichting Uit in Zeeland erin geslaagd om de abonnementenverkoop met ruim der tien procent te verhogen. Aan deze ac tie hangt evenwel ook een prijskaart je van circa zevenduizend gulden. Uit in Zeeland heeft de Schouwen-Duive- landse gemeenten gevraagd of ze het bedrag van 4039,54 uit '87 dat over gebleven is hiervoor mogen aanwen den. Het aandeel van de gemeente Zierikzee in de gemaakte kosten is drieduizend gulden. Een ruime meerderheid binnen de welzijnscommissie (alleen de CDA-er H. van Essen is afwijzend) staat posi tief tegenover dit verzoek, zij het dat de gevolgde procedure niet als de meest juiste is ervaren. Het college is blij dat ten gevolge van deze promo tie-actie het theaterbezoek weer toe neemt. Een bijdrage van drieduizend gulden vinden b en w dan ook ge rechtvaardigd. Behalve dit verzoek om geldelijke steun bespreekt de raad nog een tweetal subsidie-aanvragen van res pectievelijk de Stichting Welzijn Ou deren Schouwen-Duiveland, de orga nisatoren van het onlangs gehouden symposium over de ouderenzorg en de stichtingen Lava en Transartica. De Stichting Welzijn Ouderen vraagt van de gemeente vijfhonderd gulden voor de cursus Beter omgaan met het geheugen. De organisatoren van het symposium over ouderen vragen een bedrag van 586,32 voor de bekosti ging van dit symposium. Traverse Lava en Transartica tenslotte wil len graag een gemeentelijke bijdrage van 885,05 voor het realiseren van hun project Traverse. Een project dat tussen 20 mei en 18 juni in en om de Noordhavenpoort en in de Oude Ha ven te zien zal zijn en waaraan tien kunstenaars (onder wie Marijke Fol- kertsma, Peter Jansen en Wim^ van Anraad) meewerken. Om dit bijzon dere project mogelijk te maken wil het college het gevraagde bedrag be schikbaar stellen. ZIERIKZEE - De uitspraak van mi nister Maij-Weggen aan de vooravond van de Noordzee-conferentie begin maart, waarvan zij voorzitter was, „Als ik een vis was, zou ik met een grote boog om de Noordzee en de Waddenzee heen zwemmen", is bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten in het verkeerde keel gat geschoten. Deze uitspraak werd gedaan in het NOS journaal en het eten van vis zou verstrekkende gevolgen kunnen heb ben voor de visconsumptie. De voorzitter van het Produkt schap drs. D. J. Langstraat heeft dan ook met klem aan de minister ver zocht haar wat hij noemt ondoordach te uitspraak te relativeren. „Als mi nister moet u weten dat de vis regelmatig gecontroleerd wordt op de aanwezigheid van schadelijke stof fen. TNO-rapporten constateren dat de hoeveelheid schadelijke stoffen in de Noordzee-vis ver onder de daar door geldende normen liggen", aldus Langstraat. Hij verlangt dan ook van de minister dat zij voor de pers, maar ook voor het NOS journaal verklaart, dat het eten van vis zonder enig ge vaar is en volkomen verantwoord is en zelfs twee keer per week door de Gezondheidsraad wordt aanbevolen. VOORBURG - Prinses Margriet verriht op 25 april de officiële her opening van het vernieuwd hervormd verzorgingstehuis Het Anker in Voor burg. Dit heeft de Rijksvoorlich tingsdienst bekendgemaakt. C. van der Haven. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wester- schouwen heeft maandag avond officieel afscheid geno men van het raadslid C. van der Haven-Eikelenboom. Zij verlaat de raad om gezond heidsredenen. Deze week staat haar nog wel een commissie vergadering te wachten. Mevrouw Van der Haven kwam op 7 september 1982 in de raad voor de WD. Acht jaar lang zette zij zich in op met na me terreinen als ouderen- en jongerenzorg. ,,U stond voor Uw zaak", aldus burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leen heer. Aanvankelijk had het raadslid er nog wel een termijn van vier jaar aan willen plak ken. Ze stond ook weer op een verkiesbare plaats. Maar de gezondheid laat het niet toe. Vandaar dat ze met haar man gaat varen. „Ik wens U vele reizen toe met een heil zame werking voor Uw ge zondheid". Op de valreep be dankte de burgemeester het scheidend raadslid ook nog voor al haar werk voor de strandreddingsbrigade. Van der Haven 'runde' dit met haar man, maar moest ermee stop pen door een nieuwe organisa tiestructuur. Het raadslid zei het raads werk altijd met heel veel ple zier te hebben gedaan. Aan haar beslissing om eertijds in de raad te komen lagen geen zwaarwegende politieke mo tieven ten grondslag „al weet iedereen dat ik een echte libe raal ben". Voor Van der Haven was het van belang, dat ze de stem kon zijn van groepen, die zich niet konden laten horen. EINDHOVEN - VVD-leider Voor hoeve voorzifet dat het kabinet - Lubbers/Kok zich zal verlagen tot trucs om de beloften uit het regeerak koord na te komen dat de lastendruk gelijk zal blijven. Voorhoeve waar schuwde op een liberale verkieizngs- bijeenkomst in Eindhoven voor het risico dat de coalitie van CDA eb PvdA de noodzaak van ombuigingen tracht te omzeilen door een deel van de collectieve lasten een andere naam te geven. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging lot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-124*49. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3