PvdA-Zierikzee wil bewaakte fietsenstalling ZWN-station Betere bereikbaarheid en beperkte groei autogebruik Spreiding toeristenstroom om overlast te voorkomen WATERSTANDEN Stormschade aan Zeeuwse zeewering-en bedraagt 23 miljoen Nieuwe structuur voor de Zeelandhallen Gemeenteraads verkiezingen rechtstreeks bij Omroep Zeeland Presentatie wingsgas Zekatel maakt in eerste jaar kleine winst DËMTWl&TEL DEURLOO B.V. 2 ZIER1KZEE - De Zeeuwse waterschappen hebben door de recente stormen voor 23 mil joen gulden schade aan zeewe ringen opgelopen. Gedeputeer de J. D. de Voogd deelde dit na overleg met de waterschappen mee. Op enkele plaatsen is vol gens de gedeputeerde de Delta veiligheid in het geding. Hij zei ervan uit te gaan dat het rijk in die gevallen de kosten van her stel op zich zal nemen. Het da gelijks bestuur van de provin cie Zeeland meldde vorige week in een schrijven aan mi nister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat zeker een beroep te zullen doen op de ex tra gelden voor herstel voor stormschade aan zeeweringen. Gs stelden in hun brief met verontrusting te hebben ken nisgenomen van de medede ling dat van de extra dertig miljoen gulden niets naar Zee land zou gaan. ,,Het rijk heeft toegezegd Nederland voor 1990 Deltaveilig te maken", stelde De Voogd. „De extra aderla ting door de stormen is een zorg die ik deel, maar die zorg ligt op het bordje van Den Haag". Na een eindtoetsing zal ove rigens pas begin mei bekend zijn wat het rijk in deze geval len bijdraagt. De Voogd zei ook te hopen op een rijksbijdrage voor schade aan zeeweringen waar de Deltaveiligheid niet direct in het gedrang is. Her stel is in een aantal van deze gevallen volgens hem nodig uit oogpunt van natuur, recreatie en waterwinning. Geen uitbreiding wegennet rond Zierikzee A ZIERIKZEE - Het inrichten van een bewaakte fiet senstalling bij het ZWN-busstation, het handhaven van de bestaande parkeercapaciteit in de binnenstad, een be drijfsverzamelgebouw en een speciale ambtenaar wiens taak het is om de contacten tussen bedrijfsleven en over heid te onderhouden. Dit zijn enkele van de punten waarvoor de PvdA-Zierikzee zich de komende raadsperi ode gaat inzetten. Voor de PvdA is het niet nodig dat het wegennet rond Zierikzee wordt uitgebreid. Wel dient de verkeersvei ligheid op de weg Bruinisse/Renes- se/Haamstede (waar nodig) te wor den verbeterd. In de binnenstad moet de overlast van het verkeer worden beperkt, daarom ook moet het parke ren buiten het centrum op alle moge lijke manieren worden aangemoe digd en moet de bestaande parkeerca paciteit in de binnenstad worden ge handhaafd. Politiecontrole moet de geluidsoverlast door het verkeer aan banden leggen. De sociaaldemocra ten bepleiten voorts de invoering van betaald parkeren. Om de voorkomen dat milieuhin- derlijke bedrijven zich in woongebie den vestigen bepleit de Zierikzeese PvdA een kritisch toelatingsbeleid. Reeds in de stad gevestigde bedrijven die milieuhinder veroorzaken die nen, eventueel met geld uit de milieu- pot (gevormd door de reserves bo demsanering en de verplaatsing milieuhinderlijke bedrijven) te wor den verplaatst naar het industrieter rein. Bodemprijs Het instellen van een bodemprijs voor oud papier en de terugkeer van de grofvuildag zijn evenals de bevor dering van het gescheiden inzamelen van afval punten waarvoor de socia listen zich de komende vier jaar hard gaan maken. Zij verwachten ook van de gemeente een milieuvriendelijk optreden, door bij voorbeeld het be schermen van de natuurgebieden rond de Oosterschelde en het zoeken van een oplossing voor de tijdelijke opslag voor de vervuilde grond aan de havendijk. In bestemmingsplan nen dient bovendien een milieupara graaf te worden opgenomen. Voorlichting Veel belang hecht de PvdA voorts aan een goede voorlichting over mi lieubewust handelen. Dit is evenals het bekendheid geven aan een milieu- klachtenpunt een taak van de ge meente-voorlichter. Behalve milieu- beschermende maatregelen hecht de PvdA ook aan het nemen van energie besparende maatregelen. Ook de werkgelegenheid en dan in het bij zonder het afkalven ervan door het verdwijnen van rijksdiensten ligt de sociaaldemocraten na aan het hart. Speciale ambtenaar Behalve het stimuleren van nieuwe bedrijfsvestigingen en het bevorde ren van bedrijfsuitbreidingen pleit de PvdA-Zierikzee voor de komst van een speciale ambtenaar voor het on derhouden en verstevigen van de con tacten tussen bedrijfsleven en over heid. Beginnende ondernemers moe ten via een bedrijfsverzamelgebouw op weg worden geholpen. Onderwijs Het werk van de schoolbegelei dingsdienst moet minimaal worden gehandhaafd terwijl er binnen het onderwijs ook aandacht moet wor den besteed aan milieu- en vredesop- voeding en oriëntatie in de wereldpo litiek. In de wijken Malta en Poort ambacht dient een welzijnsaccommo- datie te komen, terwijl ook een alge mene instelling voor het peuterspeel zaal werk wordt bepleit. Tweede woningen Bouwen voor ouderen, jongeren en minder-draagkrachtigen heeft voor de Zierikzeese PvdA prioriteit. Tege lijkertijd willen de sociaaldemocra ten het hebben van tweede woningen tegengaan. GOES - Onlangs is overeenstem ming bereikt over een andere eigendoms-, beheers- en exploita tiestructuur van de Zeelandhallen. Met ingang van 1 maart neemt Eve- nementenhallenbeheer vanuit Ber gen op Zoom het management van Zeelandhallen over. In samenwer king met het Nederlands Beursbu- reau/Organisatiebureao Linssen wordt het aantal evenementen aan zienlijk uitgebreid. Uitgangspunt is dat er binnen twee jaar weer een ge zond economisch resultaat is. Welke personele consequenties de reorgani satie heeft, is nog niet bekend. Op initiatief van de destijds bij de bouw betrokken bedrijven, in samen werking met de gemeenten Goes en in overleg met de Credit Lyonnais- bank Nederland is een nieuwe struc tuur voor de beheersexploitatie uit gewerkt. Dit heeft geresulteerd in uitbreiding van het aandelenkapitaal en het aantrekken van een nieuw ma nagement. Het organisatiebureau- en adviesbureau Zeeland was nauw be trokken bij deze herstructuerering. A. en Es heeft besloten zich terug te trekken uit de Zeelandhallen en con centreert zich op zijn hotelactivitei ten. Op korte termijn wordt gewerkt aan een aantal „cosmetische' veran deringen van de hallen. Het streven is gericht op maximale benutting van de ruimte. In de plannen wordt uitge gaan van tenminste zes eigen produk- ties: vier vakbeurzen en twee consu mentenbeurzen per jaar. Daarnaast wordt de accommodatie gebruikt voor activeititen als markten en con certen. In de nieuwe opzet is een ge zonde bedrijfsvoering gegarandeerd en is de toekomst van deze accommo datie voor een lange periode veilig gesteld. De Zeelandhallen Goes (Anthony Fokkerstraat) bestaan sinds februari 1988. De tentoonstellingsruimten be slaan totaal 6.000 m2 waarmee dit verreweg de grootste hallen-zijn van Zeeland. De Zeelandhallen liggen strategisch in de bocht van de A58 en de N256 op enkele kilometers van het centrum van Goes en het intercity station van de Nederlandse Spoorwe gen. OOST-SOUBURG - Omroep Zee land zendt woensdagavond 21 maart de hele avond een extra programma uit over de gemeenteraadsverkiezin gen 1990. Het programma sluit aan op het reguliere middagprogramma van de regionale omroep tussen vijf en zes en loopt door tot 's avonds elf uur. Vertegenwoordigers van de dertig Zeeuwse gemeenten geven de uitsla gen rechtstreeks in de uitzending door. In de studio in Oost-Souburg worden de uitslagen geanalyseerd en van reacties en commentaren voor zien. Verslaggevers van Omroep Zee land bevinden zich in verschillende verkiezingscentra in de provincie en brengen verslag uit van de tellingen. In het laatste uur, tussen tien en elf zal bekend worden gemaakt hoe de hele provincie Zeeland heeft gestemd. Tegen het einde van de uit zending wordt onder leiding van Pe ter Joosse over de provinciale uitsla gen gediscussieerd met pasgekozen gemeenteraadsleden, afkomstig uit alle streken van de provincie. De cen trale presentatie van het verkiezings programma wordt verzorgd door Ger- dy Preger. SOESTERBERG - Mr. Pieter van Vollenhoven presenteert op 9 april in het militair luchtvaart museum in Soesterberg de zogenaamde „wings- gas", ter gelegenheid van het negende lustrum van de bevrijding van Neder land. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst bekendgemaakt. CDA-Zierikzee wil onderzoek naar regionale milieudienst ZIERIKZEE - De bereikbaarheid van Zierikzee moet worden verbeterd zonder dat dit met een toename van het autogebruik gepaard gaat. Daarnaast mag het toe risme in Zierikzee geen aantasting van de leefbaarheid betekenen en moet er een onderzoek naar een regionale milieudienst te komen. Dit zijn enkele aandachtspunten van het CDA-Zierikzee voor de komende raadsperiode '90-94. de gemeente de gescheiden inzame ling van afval bevordert. Dit door on der andere een bodemprijs voor oud papier vast te stellen. Een doelmati ge verwijdering van het afval op Schouwen-Duiveland verdient even eens alle aandacht. Voorlichting over alsmede ook het aanscherpen*van de voorschriften moeten het hondepoep- probleem oplossen, terwijl de ge meentelijke diensten op hun beurt proberen het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen zoveel moge lijk terug te dringen. De Zierikzeese christendemocraten stellen dat de aanpak van de milieu problemen een krachtig gemeentelijk beleid en intergemeentelijke samen werking vereist. De zorg voor een schoon leefmilieu is volgens het CDA evenwel ook een zaak van de burger zelf. Daarom moet de overheid zorg dragen voor milieu-voorlichting en -educatie en dient ze een integraal milieubeleidsplan op te stellen. Milieudienst Voorts willèn de christendemocra ten dat de gemeente een onderzoek naar een regionale milieudienst be vordert. Deze dienst moet helpen bij de uitvoering van het Hinderwetuit- voeringsprogramma. De verplaat sing van milieuhinderlijke bedrijven uit de binnenstad moet worden geac tiveerd, waarbij de gemeente door het verplaatsen van de gemeentelijke werkplaats het voortouw zou kunnen nemen. Gescheiden afval Ook wil het CDA in Zierikzee dat Bereikbaarheid Door het sterk toegenomen autoge bruik doen zich in de Zierikzeese bin nenstad bereikbaarheidsproblemen voor. Daarnaast vormt het intensieve autoverkeer ook een bedreiging voor het milieu. Het CDA bepleit dan ook een beperking van het autogebruik, ten gunste van het openbaar vervoer. De gemeente Zierikzee zou zich vol gens het CDA sterk kunnen maken voor het onderzoeken van de moge lijkheid om het openbaar vervoer uit te breiden bij voorbeeld met een snel- dienst tussen Goes-Zierikzee-Rotter- dam. Betalen De invoering van betaald parkeren in het centrum van Zierikzee plus het aanstellen van een parkeerwachter moet volgens het CDA sterk worden overwogen. Daarnaast vragen de christendemocraten extra aandacht voor kwetsbare groepen in het ver keer (ouderen, kinderen, voetgangers en fietsers). De oversteek Haring- vlietstraat, Laan van Saint Hilai- re/Zuidwellebrug moet dan ook snel worden verbeterd. Het CDA erkent het economisch be lang van het toerisme voor Zierikzee maar waarschuwt tevens voor de aan tasting van de leefbaarheid door de groei van de toeristenstroom. Ook be pleit het CDA één loket voor het af handelen van de verschillende vergunning-aanvragen en de instel ling van een gemeentelijk werkgele- genheidsfonds. Woonruimte Om zwakke groepen op de woning markt te beschermen wil het CDA een aantal basisgaranties in de huis vestingsmogelijkheden aanleggen en moeten de woonlasten eerlijk worden verdeeld. Daarom moet de doorstro ming van personen die te groot of te goedkoop wonen worden bevorderd. Ook de huisvesting van ouderen en gehandicapten zodat deze zolang mo gelijk zelfstandig kunnen blijven wo nen verdient aandacht. SGP/RPF/GPV-Zierikzee bepleit: ZIERIKZEE - Meer politie met name tijdens het t'oeris- tenseizoen, spreiding van de toeristenstroom, een inter gemeentelijke aanpak van regionale milieuproblemen plus financiële maatregelen om milieuvriendelijk ge drag te bevorderen zullen in de komende raadsperiode de nodige aandacht krijgen van SGP/RPF/GPV in Zierik zee. Ook bij klein rechts neemt de zorg voor het milieu een belangrijke plaats in. De zorg voor het milieu is een taak van zowel burgers, overheid als particuliere instanties. Samen werking tussen de gemeenten onder ling moet bijdragen tot een deugdelij ke aanpak van regionale milieupro- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 21 maart 10.00 95 03.40 -112 22.40 82 16.40 -104 22 maart 11.45 105 05.15 -120 18.05 -114 21 maart 09.20 85 03.40 -106 21.50 74 16.20 - 98 22 maart 11.10 98 04.50 -113 23.30 92 17.20 -106 21 maart 10.05 104 03.15 -114 22.35 90 17.00 -109 22 maart 12.00 112 05.30 -125 18.05 -120 21 maart 10.10 102 03.40 -108 22.50 91 16.50 -110 22 maart 12.00 117 05.25 -127 18.15 -124 Doodtij: 21 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 blemen. Daarbij spreken SGP/RPF/ GPV hun voorkeur uit voor een be leid dat de wortels van het (mi- lieu)kwaad aanpakt. Door middel van financiële prikkels (heffingen, subsidies etc.) dient milieuvriende lijk gedrag te worden bevorderd. Voorts bepleit SGP/RPF/GPV het vaststellen van gebieden waar hon den mogen worden uitgelaten en ook dient de overlast door hondepoep te worden aangepakt. Een actief bo demsaneringsbeleid en een uiterst se lectief gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen alsmede het onder houd en/of vernieuwing van de riole ring zijn voor klein rechts in Zierik zee eveneens belangrijke aandachts velden. Hoge prioriteit verdienen ook het verzamelen van klein chemisch huis houdelijk afval en chemisch afval bij bedrijven en scholen en de geschei den inzameling van afval bij de bron. Energiebesparing is evenals het be perken van tropisch hardhout nood zakelijk. Voorstander betaald parkeren Klein rechts is onder alle omstan digheden (fiscalisering parkeerboe tes of niet) fervent voorstander van betaald parkeren omdat dit de door stroming van het verkeer in de bin nenstad bevordert, vooral wanneer een parkeerwachter een oogje in het zeil houdt. Van de aanwezigheid van een parkeerwachter kan bovendien een preventieve werking uitgaan voor vandalisme en kleine criminali teit. Het openbaar vervoer op zondag moet bovendien tot het allernoodza kelijkste worden beperkt. Het toerisme is weliswaar een be langrijke inkomstenbron voor de Zie rikzeese middenstand, maar levert volgens SGP/RPF/GPV ook nadelen voor de plaatselijke bevolking op. Daarom bepleiten deze drie partijen spreiding van de toeristenstroom waarbij kwaliteitsverbetering cen traal moet staan. Ongebreidelde groei van de toeristenstroom brengt het gevaar van verpaupering voor Zierikzee met zich mee. Ook de uit breiding van de horeca moet worden tegengegaan terwijl bij de vaststel ling van de openingstijden van win kels rekening gehouden moet worden met de ondernemer en zijn gezin en het winkelpersoneel. Woonruimte Extra aandacht is nodig voor de huisvesting van ouderen en gehandi capten. Dit vanuit het oogpunt om hen de mogelijkheid te geven zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Bejaardenwoningen dienen zoveel mogelijk in de nabijheid van dien stencentra te worden gebouwd. Ook is een goede doorstroming van belang waardoor mensen met hogere inko mens naar duurdere woningen ver huizen. Eigen woningbezit moet bo vendien worden bevorderd. De oprichting van een jeugdbrand weer is volgens SGP/RPF/GPV te overwegen. Niet alleen omdat brand bestrijding een nuttige activiteit is maar ook omdat het brandweerkorps daardoor verzekerd is van een gekwa lificeerde reserve. Wat het aantrek ken van de bedrijvigheid (en werkge legenheid) betreft wijst klein rechts op het belang van een snelle afhande ling van aanvragen voor vergunnin gen. MIDDELBURG - In het eerste jaar van levering heeft Zekatel een winst behaald van 122.000,Deze be scheiden winst is in mindering ge bracht op de aanloopverliezen van de voorgaande jaren. In het afgesloten boekjaar zijn de steden Goes, Mid delburg en Vlissingen geheel aan gesloten op de kabel. Hierdoor heb ben de inwoners van deze gemeenten de beschikking over het storings vrije geluid van 22 radiozenders en over beeld en geluid van 15 televi siestations. Dat het gebrachte wordt gewaar deerd blijkt uit de aansluitdichtheid van 76% per 31 december 1989. Dit is duidelijk hoger dan het verwachte percentage van 65 voor het eerste jaar. Van het aantal aangeslotenen heeft 74% gekozen voor het volledige pakket en 26% voor basis- en grond- pakket. Het laatste percentage is nog aan de hoge kant. Inmiddels is ook reeds begonnen met de aanleg van ka beltelevisie in Noord- en Midden- Zeeland. Volgens de plannen zullen alle woonkernen in Noord- en Midden-Zeeland eind 1991 van kabel zijn voorzien. Zoals bekend heeft Zekatel per 1 ja nuari de kabelnetten op Tholen en in Zeeuwsch-Vlaanderen overgenomen. Hierdoor telt Zekatel per 1 januari 1990 ruim 70.000 abonnees. Het is de bedoeling ook in Zeeuws-Vlaanderen alle woonkernen met 75 of meer wo ningen aan te sluiten op het kabelnet, ook al zijn dit woonkernen die door NKM niet zijn aangesloten. Het is de verwachting dat dit aan tal over enkele jaren 120.000 zal be dragen. Ook voor recreatiegebieden biedt Zekatel kabeltelevisie aan. Re creatieparken met 75 of meer wonin gen zullen - net zoals gewone wonin gen - door Zekatel gratis worden aangesloten en krijgen signaalleve ring tegen het Zekateltarief van 19,76 per maand. Hierdoor worden de zorgen voor aanleg en onderhoud van deze voorzieningen op recreatie parken door Zekatel overgenomen. Na afboeking van de winst over 1989 bedraagt het aanloopverlies uit voorgaande jaren nog 1,2 miljoen. De raad van commissarissen van Zekatel heeft de jaarstukken goedge keurd en zal deze aan de aandeelhou dersvergadering voorleggen. Tot en met 16 april Scharendijke Expositie etsen Anneke Visser- Somsen. Bezoekerscentrum Grevelin- gen. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 20 maart Zierikzee Commissie sociale zaken in stadhuis. 16.00 uur. Informatie-avond Anorexia-Nervosa en Bulimia door In Perspectief, in RK-parochiecentrum, Mosselstraat 4. 19.30 uur. Vergadering Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland in De Driehoek. 19.30 uur. Bijeenkomst Christelijke Platte landsvrouwenbond. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Symposium over werkloosheid, een regionale verantwoordelijkheid. De Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering afdeling Burgh- Haamstede NCVB in zaal Gerefor meerde kerk aan Platboslaan. Aan vang 19.30 uur. Algemene voorjaarsvergadering VW. Bovenzaal manege Lisiduna. 20.00 uur. Oosterland Kledinginzameling Mensen in Nood. Inleveren tussen 9.00 en 17.00 uur. In De Oosterhof. Inspraakavond dorpsplan Ooster land. In de Oosterhof. 20.00 uur. Bruinisse Open dag Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden/Dor- kas Hulp. In consistorie Gerefor meerde kerk. Van 10.00-16.30 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Kledinginzameling Mensen in Nood. Hervormd Kerkcentrum achter de Gasthuiskerk. Van 9.00 tot 18.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Bezoek ms Prins Willem Alexander (Rode Kruis) aan 't Luitje. Vanaf 19.00 uur. Vergadering afdeling Zierikzee NCVB in bovenzaal Gereformeerde kerk. Aanvang 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB in zaal Hervorm de kerk. 19.45 uur. Zonnemaire Inleveren kleding Mensen in Nood, Dijk van Bommenede 18. Na 18.00 uur. Dreischor Kledinginzameling Mensen in Nood. Kleding inleveren bij fam. Mol, West straat 21. Nieuwerkerk Kledinginzameling ten behoeve van Mensen in Nood, in gebouw Gerefor meerde kerk. Tussen 10.00 en 17.00 Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contact orgaan. Grote zaal Nederlandse Her vormde kerk. 19.45 uur. Donderdag 22 maart Zierikzee Inleiding over diverse godsdiensten. Hervormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Renesse Prijsoverhandiging Produktschap Vis- en Visprodukten aan 't Stae- pel'of. 10.00 uur. Vrijdag 23 maart Brouwershaven Jaaruitvoering Apollonia-majoret- ten in Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering Nederlandse Pa tiënten Vereniging. Gebouw Salem. 19.30 uur. Oosterland Toneeluitvoering, blijspel van toneel vereniging De Schouwspelers; Het begon in Monte Carlo; bal na. Dorps huis de Oosterhof. 20.00 uur. Ooltgensplaat Bijdrage Smalstads Gemengd Koor Brouwershaven aan concert dorps huis Ooltgensplaat. 20.00 uur. Zaterdag 24 maart Zierikzee Oliebollenactie Leger des Heils. Optreden dans- en theatergezelschap Opus One in Concertzaal. 20.00 uur. Noordwelle Straofeest. Vanaf 12.45 uur. Verkoop Welfare Rode Kruis. Dorps huis. 13.30-16.30 uur. Zonnemaire Oliebollenactie voor kerktoren. Be zorging in de hele regio. Bestellen via 01119-1370. Nieuwerkerk Klaverjasmiddag voor ouderen in dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Van 24 maart tot en met 21 april Burgh-Haamstede Expositie de Tuin van Katrien van Hettem. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TB_ frirt6-1ë£5S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2