Betaald parkeren vooralsnog bij tweetal strandovergangen Onbekend maakt het Fonds van Kazernering onbemind JA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beckers wil snel actieplan voor Schelde WA> Wï- PÊ BIU» Mager rundergehakt Keurslagerij De Jonge WESTERSCHOUWEN brengt u naar uw stemburo. Laat uw stem niet verloren gaan. Voor vervoer bel 01115-2362 Natuur monumenten gaat bos kappen voor zandverstuiving GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 32é>8 -ft NIEUWSBODE Fietsenstalling De PvdA Zierikzee wil een bewaakte fiet senstalling bij het ZWN-station te Zierikzee. (Pag. 2). Aarzelend De Brouwse gemeenteraad ging aarzelend ak koord met een financiële bijdrage aan de gele- kaarten-actie voor een tolvrije Zeelandbrug. (Pag. 3). Afscheid Zwemkampioen In Zierikzee werd officieel afscheid geno- lllonka van der Meer werd eerste bij de zwem men van emancipatiewerkster Ineke Sturm. kampioenschappen in Onderdak. (Pag. 9). (Pag. 4). DINSDAG 20 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24713 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Laat geen gelegenheid voorbij gaan om zelfs onbe kenden een dienst te bewijzen. Cato 2, 1. VVD, CDA en PvdA Westerschouwèn bereiken beperkte invoering BIJRGH-HAAMSTEDE - Op voorwaarde, dat het ministerie van justitie bevoegde controleurs wil aanstellen, zal de gemeente Westerschouwen nog deze zomer op twee strandovergangen betaald parkeren invoeren. Dat is het resultaat van de raadsverga dering, maandag in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Het uitgebreider voorstel van het college (direct vijf overgangen) werd door CDA, VVD en PvdA verworpen. Leenheer aan. op de wandelgangen, waarin gesproken wordt dat justitie liever geen bevoegdheden meer af geeft voor parkeercontroleurs. Veer- hoek vreest, dat bij onvoldoende comtroleurs, deze ambtenaren mis schien uit de dorpen weggehaald gaan worden om een door de gemeen te gecreëerde situatie bij de strand overgangen in de gaten te houden. Daar voelt zijn fractie niet veel voor. Ook Veerhoek beperkt zich tot twee strandovergangen (dezelfde als Ge leijnse). Burgemeester Niemantsver- driet wilde niet meedoen aan de dis cussie die Veerhoek startte over het wel of niet beschikbaar komen van bevoegde controleurs. De gemeente heeft een verzoek ingediend en nog geen antwoord gehad. ,,Ik heb een uitzondering gevraagd voor Schou wen" en verder ,,Op een dag moet je (de raad dus - red.) een beslissing ne men. Parkeerterreinen zijn duur en daar mogen best wat inkomsten te genover staan. Zeker als ik zo de di verse wensen in de partijprogram ma's zie". Nadat ook G. J. W. van der Salm zich had aangesloten bij het CDA en de VVD restte het college niets an ders dan zich hierbij aan te sluiten. Twee betaalde strandovergang-par- keerplaatsen dus nog deze zomer, mits er controleurs voor zijn. De fi nanciële consequenties van dit be perkte invoeren werden niet bespro ken tijdens de raadsvergadering. Handtekeningen Op de publieke tribune was ook een afvaardiging van het actiecomité in Haamstede, dat 579 handtekenin gen had ingezameld tegen betaald parkeren in de kernen en bij de strandovergangen. Wethouder A. J. Padmos (CDA) wilde niet uit de school klappen, maar liet wel door schemeren dat het betaald parkeren in de kernen ook niet het plan is van de ambtelijke staf van het gemeente huis. MIDDELBURG - Minister Maii van verkeer en waterstaat moet snel met een actieplan komen voor een betere waterkwaliteit van de Schel de. Fractievoorzitter Beckers van Groen Links heeft dit klemmende verzoek gedaan op de eerste milieu- schandalendag. Zij maakte daar dui delijk dat het ,,met ons milieu nog steeds een zooitje is". Beckers plaatste een imposante schandpaal aan de oever van de Schelde nabij de Nederlands-Belgi sche grens. De paal gaat niet eerder weg dan dat er een Schelde-actieplan is en het water schoner is geworden, verklaarde de fractieleider van Groen Links. Hoewel de meeste vervuiling wordt aangedragen door Rijn en Maas, sim pelweg omdat die meer water bevat ten, is de waterkwaliteit van de Schelde van de elf in de Noordzee uit komende rivieren volgens Beckers het slechtst. De Schelde is volgens haar vergeven van zware metalen, chemische verbindingen en voe dingsstoffen. TILBURG - De gemeente Tilburg wil werklozen met een RWW- uitkering die erin slagen werk te vin den en dat werk na een half jaar nog steeds hebben, gaan belonen met een premie van 2000 gulden. Daarnaast blijft de werkgever die een langdurig werkloze in dienst neemt het recht behouden op de reguliere subsidie. Dat staat in de nota Aanbevelingen voor een meer effectieve aanpak van de langdurige werkloosheid in Til burg, die is gepresenteerd. In de nota worden, als onderdeel van sociale vernieuwing, voorstellen gedaan om de langdurige werkloosheid in Til burg ,,op onorthodoxe wijze" aan te pakken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie Komende zomer moet betaald worden voor het parkeren bij de Rotonde (zie boven) en bij de strandovergang Lao- ne/Rampweg. Als eerste sprak J. W. Geleijnse (CDA) zich uit over het betaald parke ren bij de strandovergangen. Wat hem betreft komen er vooralsnog twee terreinen. 'Evenals zijn collega- raadsleden denkt Geleijnse hierbij aan de Laone/Rampweg (Renesse) en de Rotonde (Westenschouwen). Het college wil zoals gemeld eigen lijk vijf terreinen invoeren. Dat vergt een totale investering van 224.000 gul den. Dat bedrag verrekend in de ex ploitatie geeft een jaarlijkse last van 229.000 gulden te zien (inclusief de controleurs). Het college denkt dat een bezetting van de terreinen gedu rende twintig zomerweken en acht uur per dag ongeveer 35% kan zijn. In dat geval steekt de gemeente dus 109.000 gulden in haar zak. Voor een sluitende exploitatie is een bezetting van 23% noodzakelijk. Niet geïmponeerd J. van den Berge (RU) was niet geïmponeerd door het rekensomme- Advertentie Woensdag gehaktdag f R9R 500 gram f Ujfaw Noordstraat 45 Burgh-Haamstede ZOETERMEER - Het kabinet hand haaft de grote lijnen van het wets voorstel invoering kaderwet volwas seneducatie (IKVE). Dat schrijft minister Ritzen (onderwijs) in een brief die hij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Wel zullen de „lande lijke en regionale planninmgsstruc- turen" worden vereenvoudigd. De ge-* meenten en de regionale besturen voor de arbeidsvoorziening (de opvol gers van arbeidsbureaus) krijgen, an ders dan eerder werd voorgesteld, een belangrijke rol bij de planning van het onderwijs voor volwassenen toebedeeld. tje van het college. Volgens hem staat het vast, dat het invoeren van betaald parkeren de gemeente geld gaat kos ten. ,,Maar onze fractie is er bij de strandovergangen toch voorstander van. En dan met het oog op de open bare orde". Dat Van den Berge niets voelt voor de parkeermeter in de dor pen beklemtoonde hij nogeens. Ir C. W. Veerhoek (VVD) sprak bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, afgewisseld door enkele zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur 1 rond 8 graden. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Matige zuid westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 24 maart: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp..- 9 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mrt. Zon op 06.41, onder 18.54 Maan op 04.30, onder 12.03 22 mrt. Zon op 06.39, onder 18.56 Maan op 04.56, onder 13.22 Nieuwe Maan: 2o maart (21.48) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen, woensdag, is een rustige dag. Er trekken wolken- - velden over, maar tussendoor schijnt ook af en toe de zon. Het is vrijwel overal droog, maar in de avond ne men de regenkansen wat toe. Het is nog vrij zacht, vannacht ligt de mini mumtemperatuur in de buurt van de 8 graden. Morgenmiddag wordt het ongeveer 14 graden. Er staat een over wegend matige zuidwestelijke wind. Het rustige weer wordt veroor zaakt door een hogedrukgebied met uitloper naar Midden-Europa. In de tweede helft van de week verliest het de greep op het' weer bij ons. Het wordt dan wisselvallig. Tot nu toe slechts één aanvraag voor uitkering uit dit historische fonds ZIERIKZEE - Onbekend maakt onbemind. Deze wijs heid lijkt dit jaar op te gaan voor het Fonds van Kazerne ring. Tot nu toe is er bij de commissie die dit uit de Napo leontische tijd daterende fonds beheert slechts één aanvraag voor een gift uit dit fonds binnengekomen. Onbekendheid met het bestaan van dit fonds alsook de naam die wellicht verwarring schept zijn volgens streekarchivaris en commissie-lid H. Uil de mogelijke oorzaken van het te leurstellende aantal aanvragen voor een bijdrage uit dit fonds. Tot nu toe is ér één aanvraag ingediend en dat terwijl er jaarlijks gemiddeld zo'n acht tot tien verzoeken worden ge richt aan de beheerders van dit unie ke fonds, dat in 1811, toen Nederland onder het Franse juk zuchtte werd op gericht met het doel de huisvesting van de Franse soldaten te bekostigen. Inkwartiering Aanvankelijk (vanaf 1795) werden die Franse invallers bij de Zierikzeeë- naars thuis ingekwartierd. Op een bevolking van.zes 3 zevenduizend zie len moesten duizend soldaten worden gehuisvest. Een ingrijpende „opera tie" die de bevolking heel wat over last bezorgde. Vanaf 1811 toen Neder land ingelijfd werd bij Frankrijk bleven er zo'n vierhonderd Franse soldaten permanent in Zierikzee van wege de dreiging van een Engelse in val. Kazernering Naar een idee van de toenmalige burgemeester werden dc Zierikzecë- naars Voor de keuze gesteld, hetzij een Fransman in huis nemen hetzij naar vermogen meebetalen in het Fonds van Kazernering, waaruit de huisvesting van de bezetter be kostigd kon worden. Veruit de meeste inwoners kozen voor de laatste moge lijkheid. Dankzij dit particuliere fonds, dat eigendom van de ingezete nen van Zierikzee was en dat door een viertal (door de burgemeester be noemde) burgers werd beheerd kon den her en der in Zierikzee (onder an dere het huidige gebouw van de pv Zierick in de Manhuisstraat) panden worden gehuurd of gekocht die als onderkomen dienden voor de Fran sen. Nederlanders Toen Nederland in 1813 werd be vrijd ging men in Zierikzee door met het innen van bijdragen voor het Fonds van Kazernering. Dit omdat vanwege het gevaar voor een nieuwe inval vanuit het Zuiden rekening werd gehouden met de inkwartiering van Nederlandse militairen. Toen dit geen realiteit bleek kwamen er gelei delijk aan meer Zicrikzeeënaars die weigerden nog geld te betalen voor dit Fonds van Kazernering. Voortbestaan In 1818 werd dan ook afgevraagd of het fonds geliquideerd dan wel ge handhaafd diende te blijven. Op grond van praktische motieven werd besloten het fonds in stand te hou den. Een jaar later werd er een nieuw reglement opgesteld waarin bepaald werd dat in geval van inkwartiering het fonds opnieuw zou worden aan gesproken Ook voor uitgaven die niet direct te maken hadden met in kwartiering zou een beroep op het fonds kunnen worden gedaan. Dit is enkele keren gebeurd met na me tijdens de Eerste Wereldoorlog en rond 1940, toen uit dit fonds een Sint Nicolaasfeest voor hier gelegerde mi litairen werd bekostigd. Na de Twee de Wereldoorlog zat er door de heb zucht van de Duitse bezetter geen rooie cent meer in het fonds. Na het nodige zoekwerk kwam uiteindelijk toch weer 6400 gulden boven water. Aanvullend Er werd met dit bedrag weinig ge daan want tot 1984 leidde het Fonds van Kazernering een slapend be staan. Naast het oorspronkelijke re glement waarin bepaald is dat het fonds bedoeld is voor de inkwartie ring van soldaten kwam er in 1985 een aanvullend reglement, dat dooi de gemeenteraad werd vastgesteld. Behalve de oorspronkelijke bepalin gen die in 1819 zijn vastgesteld kan het fonds vanaf dat moment ook wor den aangesproken voor sociaal-cultu rele doeleinden on activiteiten bin nen de gemeente Zierikzee of activi teiten ten behoeve van de Zierikzccc- naars. Het fonds dat aanvankelijk werd beheerd door vier ingezetenen die door de burgemeester werden be noemd bestaat tegenwoordig uit twee raadsleden (de heren P de Rijke en L. J. van Gastel) en twee burgers (de hc- x ren J. Roskam en H. Uil) die jaarlijks worden benoemd. Evenals de Slaven kas wordt niet het kapitaal zelf (mo menteel zo'n 45.000 guldon) maar een tweederde deel van de rente-op brengst gebruikt voor het ondersteu nen van sociaal-culturele activiteiten in Zierikzee. Meestal gaat hot hierom bedragen tussen do tweehonderd en duizend gulden. Dit betreft dan activiteiten van ver enigingen, instellingen en particulie ren die niet voor subsidie in aanmer king komen. Zo hebben sinds '88 onder andere het videoteam De Wie ken, de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken, de Afasiesoos Schouwen-Duive- land, de peuterspeelzaal, sportcen trum Onderdak en de Streekdraeht- vereniging Zeeland een bijdrage uit dit fonds ontvangen en ontving de Evangelisch Lutherse kerk voor de niet subsidiabele „aankleding" van het kerkgebouw eveneens een gift uit het fonds. Voorwaarde om voor een bijdrage uit dit fonds te komen is dat de acti viteiten zich in Zierikzee afspelen dan wel dat deze ten gunste van de Ziei'ikzeese bevolking komen. Aan vragen voor een bijdrage uit het fonds moeten vergezeld gaan van een financieel overzicht van de aanvrager en moeten voor 1 april worden inge diend bij het Fonds van Kazernering p/a Stadhuis. Meelstraat 8, Zierikzee. 'S GRAVENLAND - De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten gaat in het najaar 50 hectare bos kap pen om van het Hulshorsterzand op de Veluwe weer een echte zand verstuiving te maken. Door het kappen van de bosrand krijgt de wind weer grip op het zand. zodat de laatste restjes stuifzand en de bijbehorende natuur kunnen wor den gered, aldus de vereniging. In het verleden zijn stuifzanden bestreden niet snelgroeiende bomen en planten. Maandag - Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra mei alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 X Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken mRinms MI I MiuwsBom I Plaats Naam Adres Postcode Telefoon Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee Handtekening

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1