Hartstichting schenkt video apparatuur aan het ziekenhuis Nu is het belangrijk om te kiezen Stem V.V.D. streeknieuws Joop van Houd! Huizen Duiveland worden getaxeerd voor de onroerend goedbelasting Gedurfd 22 ploegstoffen Drie auto's betrokken bij aanrijding WESTERSCHOUWEN Bent u ook voor een goed evenwicht tussen natuur en recreatie? Op 21 maart 1990 TROUWREPORTAGE fotostudio m Sociale zaken Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 maart 199U Nr. 24711 3 De VVD-er Blikman uit Dreischor heeft wel lef om een paar dagen voor de verkiezingen te pleiten voor een nieuwe herindeling van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Herin deling van gemeenten is per definitie een hekel onderwerp en om dat net nu aanhangig te maken, getuigt van durf. Of is het misschien dat de heer Blikman geen autochtoon is en daar om nogal gemakkelijk over gevoels- zaken heen stapt? Hij krijgt het voordeel van de twij fel en mag als een moedig man bestempeld worden. Maar feit is, dat de herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland een kwestie van tijd zal blijken. Het betreffende ministerie heeft het nu nog te druk met andere gebieden, maar wie gede puteerde Maris-Koster beluisterd neeft (ook tijdens een door Blikman voorgezeten VVD-meeting), weet dat de herindeling over een jaar of tien weieens zeer actueel kan zijn. Het zou een goede zaak zijn, als men zich nu al - zonder een stok ach ter de deur - gaat bezinnen op de voors en tegens van gemeentelijke herindeling. Ja zeker, het is econo misch verantwoorden Ja zeker, de overheidsuitgaven kunnen gedrukt worden en ja zeker, bestuurlijk kan het niveau wat opgevijzeld worden. Maar tegelijkertijd vaag je eeuwen oude gemeenten van de bodem. Tege lijkertijd moet de bevolking eraan wennen in een gemeente te wonen, waarvan het gemeentebestuur op misschien wel een kilometer of vijf entwintig afstand zit en tegelijker tijd ga je met een herindeling altijd voorbij aan chauvinistische gevoe lens van de zes verschillende ge meenten. Wat U zegt, een hekel onderwerp. Blikman heeft gelijk als hij zegt dat er over de herindeling gesproken moet gaan worden. Hij gaat te ver om zich nu al uit te spreken voor of tegen die vernieuwing. Dan torpe deer je de. discussie en krijg je partij en tegenover elkaar. Laat de bevol king - nu de tijd er nog voor is - zonder definitieve standpunten de discussie aangaan. AvdW Advertentie 186 verschillende meubelstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus Interieurvormgeving die zich, onderscheidt van anderen Havenpark 26-28 Zierikzee. 01110-13727 KERKWERVE - Op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede vond donderdag een gecompliceerde aanrijding plaats waarbij een bestel busje en twee personenauto's waren betrokken. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 16.10 uur toen J. G. M. S. uit Zierikzee met zijn personenauto, A. A. D. uit Middelburg met een bestelbusje en J. N. uit Klundert met een personenau to in deze volgorde achter elkaar in de richting Haamstede reden. Een eindje voor de afslag naar Kerkwerve ging de achterste auto J. N. de voor hem rijdende bestelbus inhalen. Op het moment dat hij naast het busje was, week dit naar links uit om ook te gaan inhalen. J. N. week uit voor de onverwachte manoeuvre van de bestelbus en kwam daarbij tegen een paaltje in de berm terecht waardoor de auto weer terug de weg werd op- geslingerd. Daar reed hij tegen de auto van J. G. M. S. uit Zierikzee aan die als gevolg daarvan ondersteboven in de sloot naast de weg terecht kwam en geheel werd vernield. Het voertuig moest worden weggesleept. Niemand werd gewond bij het onge luk. De bestelbus werd niet noemens waardig beschadigd en de auto van J. N. werd aan de voorzijde en zijkant gedeukt. In kader 25-jarig bestaan Hartstichting ZIERIKZEE - In het ver gadercentrum van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes heeft T. L. Wessels- van Dongen uit Zierikzee woensdagmorgen namens de Nederlandse Hartstich ting een videoapparaat plus televisietoestel aange boden voor gebruik in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. Mevrouw Wessels deed dat in haar hoedanigheid als contactpersoon voor de Hartstichting op Schouwen- Duiveland. In totaal werden twee video-apparaten aangeboden want ook J. Ruissink uit Goes bood na mens de Nederlandse Hartstichting een apparaat aan voor gebruik in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het werd in ontvangst genomen door cardioloog H. Roeters van Lennep. Namens het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis werd de apparatuur aange nomen door de algemeen beheerder van het ziekenhuis, mevrouw L. Ver- rijzer. Hartbewaking De video-apparatuur maakt onder deel uit van in totaal 165 apparaten die de Nederlandse Hartstichting aanbiedt aan Nederlandse ziekenhui zen waar hartbewaking plaatsvindt. Dat gebeurt in het kader van het 25- jarig bestaan van de Hartstichting in Bij de apparatuur werden voor elk ziekenhuis vijf videobanden aange boden. Daarop staan voorlichtende films voor mensen die een hartin farct hebben gehad of een hartcathe- terisatie of ander ingrijpend onder zoek moeten ondergaan. De appara tuur is namelijk vooral bedoeld om te gebruiken voor voorlichting voor patiënten en scholing van het zieken huispersoneel. Zeven jaar geleden bood de Hart stichting ook al dergelijke appara tuur aan voor beide ziekenhuizen. Maar die was als gevolg van veroude ring inmiddels aan vervanging toe. L. Vefrijzer van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis (links) en directeur Avan Opdorp nemen de video-apparatuur in ontvangst die namens de Hartstichting wordt overhandigd door J. Ruissink i uit Zierikzee. c uit Goes en T. L. Wessels-van Dongen Vanaf 1 januari 1991 nieuwe bedragen NIEUWERKERK - In de loop van 1990 wordt de waar de van alle huizen en andere gebouwen in de gemeente Duiveland opnieuw getaxeerd in verband met de onroe rend goedbelasting die aan de burgers wordt opgelegd. Het is de gewoonte om elke vijf jaar de onroerende goe deren (de huizen en gebouwen) opnieuw te laten taxeren omdat aan de hand van de waarde daarvan voor iedereen apart de hoogte van de onroerend goedbelasting wordt bepaald. Verder is de hoogte van de belas ting ook afhankelijk van het feit of men een huis huurt of de eigenaar er van is. Via een door het rijk opgeleg de nieuwe norm moeten de huurders vanaf 1991 in verhouding iets meer onroerend goedbelasting betalen dan voorheen. Het is de bedoeling om dat bedrag in de loop van de jaren gelei delijk nog wat verder op te voeren. Geld voor taxatie Natuurlijk kost het laten taxeren van de huizen en gebouwen in de ge meente ook geld. En daarover werd donderdag gepraat tijdens de open bare vergadering van de Duivelandse adviescommissie financiën en onder wijs. Uit de meerjarenraming bleek dat men rekening had gehouden met een bedrag van 50.000 gulden. En dat vond PvdA-raadslid A. J. C. Melieste toch eigenlijk niet nodig. ,,Ik heb er wat moeite mee dat men telkens weer opnieuw moet beginnen om al die huizen te taxeren. Ik zou zeggen het is toch al een keer gebeurd. Waarom kan men geen gebruik maken van de gegevens die bij de vorige taxatie zijn vastgesteld". Maar zo simpel bleek het niet te liggen. Commissievoorzitter burge meester A. Bergshoeff legde uit dat de gemeente wettelijk verplicht Is om eens in de vijf jaar een nieuwe taxatie te laten uitvoeren. „Huizen kunnen in zo'n periode door allerlei omstandigheden zowel in waarde stijgen als dalen. Daar moet reke ning mee worden gehouden bij het vaststellen van het bedrag aan onroe rend goedbelasting". Overigens blijft het totaalbedrag aan onroerend goedbelasting dat de gemeente mag ontvangen gelijk. Aan de hand van de hoeveelheid huizen en andere gebouwen en de waarde die ze hebben wordt berekend wat iedereen in verhouding moet betalen om uit te komen op dat totaalbedrag. Offerte Tijdens de commissievergadering bleek dat het college van b en w aan drie taxatiebureaus heeft verzocht een offerte uit te brengen van de kos ten die nodig zijn voor taxatie van de onroerende goederen in de gemeente. Het SGP/RPF-raadslid L. Meerman wilde weten of het voorkomt dat er grote verschillen bestaan in de hoogte van de taxaties van de diverse bu reaus onderling. Volgens Bergshoeff is dat inderdaad mogelijk. „Maar dan wordt over de hele linie hoger of lager getaxeerd. Dus het maakt niets uit voor het vaststellen van de be lastingbedragen omdat de totale op brengst altijd gelijk blijft". Na de discussie adviseerde de com missie unaniem om 50.000 gulden ter beschikking te stellen o'h het bureau dat de meest gunstige offerte uit brengt opdracht te geven de taxaties uit te voeren. De nieuwe onroerend goedbelasting gaat in in 1991. Tijdens de openbare vergadering gaf de commissie ook het advies om geld beschikbaar te stellen om plan Leeuwenburg in Oosterland bouw rijp te maken en voor de aanleg van twee bergingsriolen (een aan de Er- ling Steenstraat en een in plan Leeu wenburg). Voor dat laatste riool moest ruim 116.000 gulden extra be schikbaar worden gesteld omdat men eerst ten onrechte had gedacht dat de aanleg van dat riool was opgenomen in de kosten voor het bouwrijp ma ken van de grond in plan Leeuwen burg. Er bleek echter genoeg ruimte in de begroting te zitten om deze te genvaller op te vangen. Advertentie ZIERIKZEE Ledenaantal FNV Uit cijfers van de FNV blijkt dat het ledental van deze vakbeweging vorig jaar met bijna zestig is geste gen. In totaal hebben de diverse bon den die onder de FNV vallen nu 1907 leden. Het grootste is de ABVA/KA- Bo met 482 en de Bouw- en houtbond met 462 leden. De Kappersbond, Vrouwenbond en Kunstenbond zijn in deze regio het kleinste met respec tievelijk 11, 10 en een lid op Schou wen-Duiveland. Christelijke Plattelandsvrouwenbond De Wereldwinkel. Dat is het onder werp waaraan aandacht wordt be steed tijdens de eerstvolgende bijeen komst van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Christelijke Platte landsvrouwenbond. De bijeenkomst is op dinsdag 20 maart om 19.45 uur in de zaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. ELLEMEET Collecte Reumafonds De collecte voor het Reumafonds die de afgelopen week werd gehou den in de kern Elleméet heeft 191,25 opgebracht. De organisatoren van de collecte bedanken collectanten en ge vers die samen voor dit resultaat zorgden. BROUWERSHAVEN Kledinginzamelingsactie Maandag 19 maart is het voor een ieder mogelijk om kleding, lakens, schoenen en dekens in te leveren ten behoeve van de Stichting Mensen in Nood. De tijdens de kledinginzame lingsactie opgehaalde spullen komen ten goede aan de allerarmsten in de derde wereld. Kleding en dergelijke kan, in gesloten plastic zakken, inge leverd worden in de Gereformeerde Kerk (Bostonplein): 's morgens tus sen 10.00 - 12.00 uur en 's middags tus sen 14.00 - 16.00 uur. ZONNEMAIRE Mensen in Nood Voor Mensen in Nood kan woens dag 21 maart kleding ingeleverd wor den na 12.00 uur op het adres Dijk van Bommenede 18 te Zonnemaire. NIEUWERKERK Mensen in Nood Ten behoeve van de stichting Men sen in Nood wordt woensdag 21 maart in Nieuwerkerk kleding, lin nengoed en schoenen ingezameld. De ze inzameling wordt tussen 10.00 en 17.00 uur gehouden in het gebouw van de Gereformeerde kerk in de Badhuisstraat. De actie komt ten goe de van het werk van Mensen in Nood in de Derde Wereld. SIRJANSLAND Bijeenkomst Ref. Contactorgaan De inwoning van de Geest. Dat is het onderwerp waarover Nederlands Hervormd predikant te Arnemuiden, ds Ruygrok een inleiding houdt op woensdag 21 maart. De bijeenkomst vindt plaats in de grote zaal van de Nederlandse Hervormde kerk te Sir- jansland. Na afloop kan worden ge discussieerd. Aanvang 19.45 uur BRUINISSE Verbouwing duwboot In eindfase De grote verbouwing die Padmos machinefabrieken momenteel uit voert aan de duwbak Eerland is in de eindfase. De nieuwe, hydraulisch op en neer te bewegen stuurhut staat er al op. Ook het hermotoriseren van de duwboot is bijna rond. Bij Padmos liggen de mosselkotters Bru 26 De Ronde en Bru 62 De Koning voor al lerlei reparaties en aanpassingen. In de fabriek wordt momenteel hard ge werkt aan de bouw van aggregaat sets. Baggerwerken haven Hoewel de nodige hobbels zijn ge nomen, verlopen de saneringsbagger- werken in de visserijhaven nu rede lijk vlot en zal eind volgende week de laatste hap vervuilde grond uit de ha ven genomen worden. Het slik wórdt in beunschepen naar Hansweert ver voerd waar het in depot gaat in de ou de voorhaven van de sluizen. Momen teel is er al zo'n tienduizend kubieke meter gebaggerd. De stormen van de afgelopen tijd, de kapotte kraan, een gebrek aan lege schepen en half gela den schepen die vast voeren" midden in de haven hebben een behoorlijke vertraging opgeleverd. Bovendien moet er iets dieper gebaggerd worden omdat bleek dat de verontreinigin gen dieper in de bodem waren door gedrongen. Na de visserijhaven wordt langs de jachthaven en de werf gebaggerd waarna de reparatiehaven volgt. FNV-themabijeenkomst De groep uitkeringsgerechtigden van de FNV houdt woensdag 28 maart een thema-middag in het dorpshuis in Bruinisse. Onderwerp van gesprek is AAW en Bijzondere bijstand. Spreker is de heer C. Zwart. De thema-middag begint om 14.00 MIDDELBURG Weense avond Op zaterdag 24 en zaterdag 31 maart wordt in de Concert- en ge hoorzaal te Middelburg een Weense avond verzorgd door het Middelburgs Musical en Operettegezelschap Groep Papillon. De Oostenrijkse zanger Zi ther Peter is op deze avond te gast. De GroepPapillon brengt een selectie melodieën uit de operettes Das Drei- maderlhaus en Blume von Hawai en een aantal bekende Tirolse bergliede ren. Informatie over kaarten 01180- 26320. Presentatie boek Op dinsdag 10 april om 17.00 uur wordt in de Schouwburg te Middel burg het boek Zeeland 1940-1945 van de auteur drs G. van der Ham gepre senteerd. Het boek gaat over het Advertentie Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 tweede deel van de geschiedenis van Zeeland tijdens de Tweede Wereld oorlog. Van der Ham schreef het boek in opdracht van het provinciaal be stuur van Zeeland. Hij werd daarbij terzijde gestaan door een begelei dingscommissie. De overhandiging vindt plaats door de voorzitter van de begeleidingscommissie, P. G. van den Bosse aan de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, dr C. Boertien. GOES Nederland distributieland Op donderdag 15 maart wordt in hotel Goes aan de A. Fokkerstraat 100 te Goes een namiddagbijeen komst gehouden waarbij de directeur van Nederland Distributieland een inleiding houdt over het onderwerp Nederland distributieland. Aanvang 17.00 uur. Een week later op donder dag 22 maart houdt de secretaris generaal van het ministerie van eco nomische zaken prof. dr. W. F. Rutten een lezing over de ontwikkeling van de Nederlandse economie. Aanvang 12.00 uur. Beide bijeenkomsten wor den georganiseerd door de maat schappij voor Nijverheid en Handel Departement Zeeland. ZIERIKZEE - In het stadhuis te Zierikzee wordt dinsdag 20 maart vergaderd door de commissie sociale zaken. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Op de agenda staat de re servevorming ten behoeve van het werkvoorzieningsschap de Zuidhoek te Zierikzee. Advertentie KETEL VERNIEUWEN BEL 01110-14739 IÖÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H ^^LSREEOSTRAAT W/ERMZEE-7EEEEO0N 01 HO- U739 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3