JA Initiatief huisvrouw leidt tot bijscholing 33 ziekenverzorgenden Voorlichting over sociale uit keringen vaak beneden de maat NOAD-Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Programma sport- verkiezing 1989 Zierikzee Parkeerverbod voor auto's op Havenpark WA> GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUWSBODE Criminaliteit Video-apparatuur Taxatie Biljarten De criminaliteit in Nederland is sinds 1960 ver- Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis kreeg van De huizen in de gemeente Duiveland worden Biljarter Dirk Fluit werd In Renesse kampioen tienvoudigd aldus CDA-Kamerlid G. Koffeman de Nederlandse Hartstichting een video-appa- opnieuw getaxeerd voor de onroerend goedbe- 6e klas libre. (Pag. 9). die in Renesse sprak. (Pag. 2). raat plus televisietoestel. (Pag. 3). lasting. (Pag. 3). VRIJDAG 16 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24711 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De zaden van het eerste onderricht vallen in de diepste voren. Tupper ZIER1KZEE - De sportver- kiezing 1989 wordt zaterdag 17 maart om 19.15 uur in sporthal Onderdak geopend met een op treden van een blaaskapel. Na een welkomstwoord van de ce remoniemeester reikt de voor zitter van de sportraad, L. J. van Gastel, de aanmoedi gingsprijs uit. Rond 19.40 uur geeft sport school Geelhoed een demon stratie in de sporthal, waarna de sportraadpenning wordt uitgereikt. De blaaskapel treedt direct na de pauze weer voor het voetlicht. Middels een video-voordracht worden de kandidaten sportman, sport vrouw en sportploeg van het jaar bekend gemaakt. Voordat de winnaars officieel gehul digd worden, geeft gymnas tiekvereniging Delta Sport, de afdeling Jazz Ballet, een de monstratie. Grote belangstelling bij vrouwen om vroegere baan als ziekenverzorgster weer op te pakken ZIERIKZEE - Wat via het Gewestelijk Arbeids Bureau niet lukte, lukte wel door een initiatief van een Zierik- zeese huisvrouw, S. van Dongen-Hage. Een kleine adver tentie in de krant leverde tientallen reacties op van vrou wen afkomstig uit allerlei plaatsen op Schouwen-Duive- land die graag wilden deelnemen aan een bijscholing scursus ziekenverzorgende om op die manier hun vroege re beroep gemakkelijker weer te kunnen oppakken. In verpleeghuis Corneliastichting reikte de directeur van de Opleidingschool voor Ziekenverzorgenden in Goes, A. Gulden donderdag een certificaat uit aan de 33 zieken- verzorgsters die de bijscholingscursus volgden. De gemiddelde leeftijd van die vrouwen die aan de cursus deelna men was 30 a 35 jaar. Na indertijd een aantal jaren als ziekenverzorgster te hebben gewerkt, trouwden de meeste van hen, stopten met werken en kre gen kinderen. Then die wat groter werden nam een aantal vrouwen zelf het initiatief om haar oude baan weer op te pakken. En blijkbaar gingen ve le anderen er over nadenken dat weer te doen. Advertentie Een advertentie in de krant met daarin de oproep om via het volgen van een bijscholingscursus de oude LELYSTAD - De provincie Flevo land houdt voorlopig de deuren dicht voor afval vanuit Noord-Holland. Zij vindt dat deze provincie binnen de ei gen grenzen moet gaan zoeken naar andere mogelijkheden om van de overtollige afvalstoffen af te komen. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland roept iedereen op gedurende de herinrichtingswerk zaamheden in het centrum van Zie rikzee zijn auto niet meer te parke ren aan het Havenpark. In verband met de werkzaamheden is een van de rijbanen langs het Ha venpark onbruikbaar omdat hij openligt. De andere rijbaan moet nu worden gebruikt voor het verkeer in beide richtingen. Het parkeren of zelfs stoppen van auto's zou een stag natie van het verkeer in de binnen stad betekenen. Naar verwachting zijn de werkzaamheden in de binnen stad eind juni gereed. De directeur van de Opleidingschool voor Ziekenverzorgenden, A. Gu\den overhandigde de certificaten aan de 33 vrouwen die via een bijscholingscursus hun oude beroep ziekenverzorgende weer willen oppakken. Klacht op slecht bezochte politieke avond FNV in Zierikzee: ZIERIKZEE - De voorlichting over sociale uitkeringen is vaak beneden de maat. Dat was de klacht die gisteren, donderdag, tijdens een politieke avond van de FNV in Zie rikzee voorgelegd werd aan vertegenwoordigers van PvdA, CDA, VVD en SGP/RPF. Vakbondsman D. Jeroense: „Ik heb een paar keer over die sociale uitkeringen ingezon den brieven naar de krant gestuurd en ik ben me rot geschrokken van de reacties. Sta pels brieven heb ik gekregen. Voor een heleboel mensen is het nog steeds heel moeilijk om naar de sociale dienst te stappen". De avond werd bezocht door welgeteld tien men sen. FNV-man D. Jeroense sprak in zijn welkomstwoord allereerst zijn te leurstelling uit over de zeer slechte belangstelling voor de politieke avond. „Ik heb 550 persoonlijke uit nodigingen verstuurd en ik vind het een heel droevige zaak dat hier nu maar zo weinig mensen zijn". Dis trictsbestuurder FNV Zeeland Tj. Strous haakte daarop in met de op merking dat de belangstelling voor de gemeentepolitiek kennelijk niet bijster groot is. Sociale vernieuwing Toch, zo benadrukte Strous in zijn Advertentie zondag 18 maart - 14.30 uur Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor W Zierikzee 0 inleiding, is er een aantal zaken dat zeker belangrijk is. Hij noemde als voorbeeld de sociale vernieuwing. „Daar wordt nu een beetje lacherig over gedaan, maar er zitten zeker goede elementen in. Aan de andere kant is het ook een nieuwe jas voor een oud beleid. Bijzondere controle door een sociaal controleur kennen we al een poosje. Dat is niet nieuw, dus om dat nou meteen sociale ver nieuwing te noemen". Strous gaf verder in zijn inleiding al aan dat er voor mensen met een minimuminkomen veel meer moge lijkheden zijn dan men beseft. „Bij de Volkskredietbank bijvoorbeeld kan een schuld ook kwijtgescholden worden. Maar nog geen veertig pro cent maakt gebruik van die rege ling". De FNV is tegen een gemeentelijk beleid aangaande de minima. „Dat hoort rijksbeleid te zijn. De gemeen ten staan nu voor de ondankbare taak om recht te trekken wat bij de centrale overheid scheef gegroeid is", aldus Strous. Hij besloot zijn inlei ding met de opmerking dat er wat dat betreft nog heel wat schort aan de voorlichting. M. C. J. Mol, VVD-raadslid in Brou wershaven ging in zijn inleiding ook in op het begrip sociale vernieuwing. „Het komt met landelijk geraas tot en over ons allen. Alleen is er nog weinig duidelijkheid over de vraag welke handen en voeten hieraan voor de gemeenten zijn vastgemaakt", al dus Mol. Hij knoopte daar de vraag aan vast wat het precies voor de ge meenten betekent als zij meer be voegdheden krijgen. Hamvraag is dan of men behalve bevoegdheden ook financiële middelen krijgt. „Of komen de kleine gemeenten er weer bekaaid vanaf", zo vroeg Mol zich af. Ook hij benadrukte het belang van een goede voorlichting. „Voorlich tingsmateriaal is ruim aanwezig. Het moeilijke punt hierbij is: hoe breng je de voorlichting bij de juiste mensen". PvdA-wethouder J. Groen uit Zie rikzee omschreef het instellen van een gemeentelijk sociaal noodfonds, waaruit men kan putten om mensen die in de problemen zitten te helpen^ als 'in feite gerommel in de marge'. „Er bestaat zo'n fonds in Zierikzee en ik ben daar ook altijd voorstander van geweest, maar er wordt maar zeer incidenteel gebruik van ge maakt", aldus Groen. Kan veel beter Tot eenzelfde conclusie kwam P. W. Berrevoets-Ringelberg, CDA-raads- lid in Middenschouwen. Zij haalde als voorbeeld de huursubsidie aan. „In onze gemeente is een aantal wo ningen dat geschikt is voor bejaarden en alleenstaanden. Maar de huren zijn hoog en ik denk dat de voorlich ting over de huursubsidie veel beter kan". Berrcvoets voegde daar aan toe dat er binnen de gemeente Middenschou wen reeds een aantal voorzieningen verdwenen is en nog dreigt te ver dwijnen. En dat maakt het voor een heleboel mensen nog een graadje moeilijker. G P V/SG Pt R PF-ve rtegen woo rd i ger P van der Meide stak in zijn inleiding de loftrompet over het woon-zorgpro- vervolg pagina 2 beroepskennis weer op te frissen en aan te vullen bleek voor die vrouwen voldoende om de laatste drempel weg te nemen. Het initiatief om die advertentie te plaatsen ging uit van Sjoukje van Dongen-Hage. Zij wilde graag deel nemen aan een bijscholingscursus voor ziekenverzorgenden omdat zij, na een periode van 15 jaar, haar werk als ziekenverzorgster weer oppakte via een baan in bejaardencentrum Borrendamme. „Ik twijfelde er een beetje aan of ik het na zo'n lange pe riode allemaal nog wel zou kunnen. En ik wilde ook graag weten wat er in die jaren was veranderd binnen het beroep. Daarom ben ik naar me vrouw J. van de Sneppen van de Opleidingsschool voor Ziekenverzor genden gegaan om te vragen of het mogelijk was een bijscholingscursus op te zetten". Samen kwam men op het idee om via een advertentie in de krant te pei len of er meer vrouwen waren die be langstelling hadden om een bijscho lingscursus te volgen. „Vlak nadat de krant uitkwam kreeg ik achter el kaar ongeveer 20 telefoontjes van vrouwen die belangstelling hadden en informatie wilden". Vanuit de Cor neliastichting meldden zich nog ruim 10 vrouwen en zo kon de Opleidings school voor Ziekenverzorgenden een bijscholingscursus organiseren die in oktober 1989 met 33 vrouwen van start ging in een lokaal dat werd ge huurd in de Corneliastichting. Het feit dat ze zelf het cursusgeld moesten betalen bleek voor de vrou wen geen belemmering tè zijn om aan de cursus te beginnen. En daarin zat volgens de directeur van de Cornelia stichting, A. Schouw een belangrijk verschil met de bijscholingscursus sen die via h,et GAB (Gewestelijk Ar beids Bureau) worden georganiseerd voor vrouwen die weer willen gaan werken. Mislukken „Die initiatieven van J^et GAB mislukken vaak omdat mén aan de vrouwen die willen meedoen aan zo'n cursus bepaalde voorwaarden stelt. Zij moeten staan ingeschreven als langdurig werkloos. En ze moeten kunnen aantonen dat ze najiët volgen van de bijscholingscursus een baan kunnen krijgen. Vooral dat laatste is een bijna onmogelijke opgave". Voordat hij de certificaten uitreik te prees directeur Gulden de cur sisten voor de creatieve wijze waarop zij zich tijdens de cursus opstelden. ,,U dacht mee en droeg oplossingen aan voor allerlei onderwerpen die tijdens de lessen aan de orde kwa men". Directeur Schouw prees de cursisten omdat zij met het besluit om zich bij te scholen zo goed inspe len op de tekenen van de tijd. „Juist deze week heeft staatssecretaris Si mons bekend gemaakt dat in de toe komst een groot gebrek aan verple- genden en verzorgenden zal ont staan. Daarom is er een grote behoef te aan herintredende vrouwen in de zorgsector". Dat laatste werd bevestigd door het feit dat het overgrote deel van de cur sisten nu al een baan in die sector heeft gevonden. Volgens Gulden kan, wanneer daarvoor voldoende belang stelling is, opnieuw een bijscholings cursus voor ziekenverzorgenden wor den opgestart. „Voor de zomervakan tie begint er een cursus op de Beve- landen waaraan ook vrouwen uit Schouwen-Duiveland kunnen deelne men. En als de belangstelling hier groot genoeg is kan ook hier in de re gio weer een cursus worden gehou den". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Pt flir Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Zonnig. In de nacht en vroege och tend kans op een enkele mistbank en plaatselijk vorst aan de grond. Mini mumtemperatuur van 6 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 20 graden in het zuid oosten. Matige zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 20 mrt.: Zondag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 19 graden Wind: zuid 4 Maandag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Wind: zuidwest 4 Dinsdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Wind: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 mrt. Zon op 06.51, onder 18.47 Maan op 01.03, onder 08.24 18 mrt. Zon op 06.48, onder 18.49 Maan op 02.09, onder 08.59 19 mrt. Zon op 06.46, onder 18.51 Maan op 03.07, onder 09.48 Laatste Kwartier: 19 maart (15.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de algemene di*ukver deling komt het komend etmaal maar weinig verandering. Een hogedruk- gebied handhaaft zich boven ooste lijk Europa met een krachtige uitlo per in westelijke richting. De luchtaanvoer uit zuidelijke streken blijft daarom nog even voortduren. Dit betekent morgen wederom een zonnige dag. Vannacht daalt plaatse lijk in het binnenland door de nachte lijke uitstraling de temperatuur aan de grond weer tot onder het vries punt. Ook kan er een enkele mist bank ontstaan, vooral in de nabijheid van water. Overdag loopt het kwik op tot een graad of 19, in net zuidoosten een enkele graad hoger. Aan de kust blijft onder invloed van het nog kou de zeewater de temperatuur iets ach ter. Advertentie Stemmen gemeenteraads verkiezing Westerschouwen Het bestuur van de V.V.D. afdeling Wester schouwen maakt bekend, dat zij, die om welke reden dan ook op woensdag 21 maart a s. niet in staat zijn op eigen gele genheid naar het stembureau te gaan, gratis vervoer kunnen aanvragen bij de se cretaris. Bel 01115-2362 en laat Uw stem niet verloren gaan. Wij rijden graag voor u Maandag - Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon ■>§- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop ronder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee 4 I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1