JA 180 jaar Zeeuwse waterstaat geschiedenis is uitgeplozen VVD-Tweede Kamerlid Jorritsma voor herindeling van gemeenten SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding bij Bruinisse ffir- P BIL1' GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3h« ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 15 MAART 1990 146ste jaargang: Nr. 24710 Hoogwater Ramp Verhuizing Sportman/vrouw Gevaarlijke hoogwatersituaties altijd een .com- De Nieuwe Kooiweg in Zierikzee vormde het to- De VVV in Bruinisse gaat verhuizen naar de Vandaag uitvoerig aandacht voor de kandida- binatie van factoren. (Pag. 2). neel voor een realistische Rampen-oefening. Oudestraat. (Pag. 4). ten sportman/vrouw 1989. (Pag. 8). (Pag. 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie zich aanhoudend met historische studieën bezig houdt, is niet meer bekwaam om met ware vreugde het leven aan te zien. Voltaire In aansluiting op opmerkingen van voorzitter WD-ondercentrale L. Blikman ZIERIKZEE - „Bijna altijd is er veel weerstand tegen het idee om enkele gemeenten te hergroeperen tot één grotere. Maar meestal komt men na de herindeling tot de conclusie dat het een heel verstandige stap is geweest". Met deze woorden ondersteunde het VVD-tweede kamer lid A. Jorritsma-Lebbink opmerkingen van de voorzitter van de WD-ondercentrale Schouwen-Duiveland L. Blik man. Tot veler verbazing bracht deze tijdens een openba re bijeenkomst in Mondragon de stelling naar voren dat Schouwen-Duiveland naar zijn idee aan een hergroepe ring van gemeenten toe is. „Als we realistisch naar de situatie op Schouwen-Duiveland kijken zou het naar mijn idee een goede zaak zijn om een begin te maken met een beschouwing over de wijze waarop in de toekomst heriiideling van gemeen ten zou kunnen plaatsvinden. Ook de wisseling van enkele burgemeesters die de afgelopen tijd plaatsgevond was daarvoor een goede aanleiding geweest". Een gemeente Blikman motiveerde zijn woorden door eraan te herinneren dat Zeeland zeker niet wordt overgeslagen door de rijksoverheid wanneer men elders gereed is met de hergroepering van gemeenten. „Met één grotere gemeen te is een meer economische bestuur van dit eiland mogelijk. Want dan heeft men via een hogere betaling de mogelijkheid om meer hoog gekwali- fiseerde mensen aan te trekken die daardoor buitengewoon goed kunnen functioneren". Jorritsma liet weten 'positief te zijn geschokt' door de opmerkingen van Blikman. „Het is heel dapper om dat zo vlak voor de gemeente raadsverkiezingen te zeggen. Maar het is wel terecht wat Blikman zegt. Ik wil u geen herindeling van ge meenten aanpraten of afraden. U moet het zelf uitmaken met het pro vinciaal bestuur". Het tweede kamerlid, dat landelijk grote bekendheid geniet sinds haar conflict met minister H. Maij-Weggen dat uitvoerig op televisie en in de kranten kwam, stelde vast dat bij het publiek weinig belangstelling be staat voor het werk van gemeentera den. „Dat komt omdat de onderlinge verschillen tussen de partijen slechts uit nuances bestaan". Een verschijn sel dat zij als logisch omschreef om dat de rijksoverheid via allerlei re gels en voorschriften nog steeds een grote invloed heeft op het gemeente lijk beleid. „Ondanks de decentrali satie bepaalt het rijk nog voor 90 pro cent wat uitgeven". men waaraan mag Meer interesse Volgens Jorritsma zal de interesse van het publiek voor gemeentepoli tiek toenemen wanneer het rijk de gemeenten meer bevoegdheden geeft. „Men noemt dat sociale vernieuwing. Een plan waar wij als WD al jaren voor zijn maar het CDA wilde er niet aan. Daarom zijn we blij dat ze met het wisselen van regeringspartner blijkbaar toch van idee zijn veran derd Toch uitte Jorritsma forse kritiek op de wijze waarop de regering de so ciale vernieuwing in de Tweede Ka mer wil doorvoeren. „Ik noem het meer sociale vernauwing. De ge meenten kunnen daarbij nog stee.ds niet vrij handelen met het geld dat ze ter beschikking krijgen. Vooral het geld dat mag worden uitgegeven voor onderwijs en kinderopvang zal het CDA niet gauw loslaten. Dat blijft aan allerlei regels gebonden". Als een ander gevaar van de sociale vernieuwing noemde Jorritsma de tendens om het beleid vooral af te stemmen op de stedelijke gebieden. „Terwijl de meeste mensen buiten de grote steden wonen komt men met de ene na de andere maatregel die on gunstig is voor de mensen op het plat teland. Daar wonen de meeste men sen met een eigen huis die worden benadeeld door het huurwaardefor fait. En dat zijn de gebieden met het minst goede openbaar vervoer. Zodat de mensen die op autogebruik zijn aangewezen worden benadeeld door het reiskostenforfait". Aantrekkelijker Jorritsma pleitte ervoor de voorzie ningen op het platteland te verster ken omdat het ook sociaal gezien aan trekkelijker is als zich in die gebieden meer mensen vestigen. „Het bij elkaar wonen van veel men sen in stedelijke gebieden brengt veel problemen met zich mee". Het Tweede Kamerlid ging uitge breid in op het verkeer- en vervoers beleid van de regering en kort op het landbouwbeleid. „Ik ben blij met de commissie die nu oplossingen zoekt voor het conflict tussen de boeren en de regering. Ik denk dat zij een ad- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het Tweede-Kamerlid mevrouw Jorritsma in de foyer van Mondragon. (Foto: Joop vaij. Houdt). vies uitbrengt dat lijkt op wat de VVDal iii. 4988 heeft voorgesteld. Het stapsgewijs herstructureren van de landbouw. Met produktievermin- dering, en saperingen. Maar wel op een fatësóendelïjke manier'^ Van 1720 naar 280 strekkende meter archief NEELTJE JANS - Honderdtachtig jaar Zeeuwse wa terstaatsgeschiedenis is uitgeplozen. Ze hebben er flink op zitten zweten, de medewerkers van de Centrale Ar chief Selectiedienst (CAS) in Winschoten. Na vier jaar hard werk zijn zij erin geslaagd om 1720 strekkende me ter archief terug te brengen naar 'slechts' 280 meter strekkende meter papier. In die 280 strekkende meter ligt de essentie van 180 jaar uit de geschiedenis van de Zeeuwse waterstaat vastgelegd. De inventarislijst werd dinsdag door G. I. Loman, directeur CAS overhandigd aan rijksarchivaris van de provincie Zeeland drs. R. L. Koops en ir. H. Engel, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland. G. Loman (l) heeft zojuist de inventaris overhandigd aan ir. H. Engel middenen drs. R. L. Koops (rechts). (Foto: Joop van Houdt). Vanaf 1984 is het rijksarchief in -Zeeland samen met Rijkswaterstaat bezig met de overbrenging van de bij de totstandkoming van de Deltawer ken gevormde archieven. In de afge lopen zes jaar heeft dit geresulteerd in de overname van meer dan twee ki lometer strekkende archieven en cir ca 100.000 kaarten en tekeningen. De CAS kreeg de opdracht om van die papierberg een overzichtelijk ge heel te maken om op die manierede vergaarde informatie voor zoveel mo gelijk mensen toegankelijk te ma ken. Een uniek project. Nog tijdens het functioneren van de Deltadienst zijn medewerkers van de dienst, ge holpen en geadviseerd door mede werkers van het Rijksarchief Zee land, met het karwei begonnen. Zij moesten allereerst zien te voor komen dat nog tijdens het werk ar chiefmateriaal 'af zou dwalen'. Na de opheffing van de Deltadienst zou het dan nog moeilijker zijn om alles op een rijtje te zetten. Op advies van het Rijksarchief in Zeeland trok de directie van de Delta dienst enige honderdduizenden gul dens uit om de overdracht van de ar chieven voor te bereiden en uit te voeren. Een zeldzaam voorbeeld van een rijksdienst die kosten nog moeite heeft gespaard voor het toekomstig behoud van de eigen archieven. Alles bij elkaar is het resultaat dat over enkele jaren de geschiedenis van Rijkswaterstaat in de Zeeuwse delta van 1880 tot 1987, inclusief de ont staansgeschiedenis van de Deltawer ken, van onnodige ballast zal zijn ontdaan. Rijkswaterstaat: „Deze ar chieven zullen dan de bouwstenen le veren voor een nieuw onderzoek door zowel waterbouwkundigen als histo rici". Disdag werd tijdens de manifesta tie Rijkswaterstaat en haar archie ven uitgebreid stilgestaan bij het be lang van een archief. Drs. L. Zoods- ma, hoofd externe dienstverlening bij het Rijksarchief in Zeeland be sprak in zijn inleiding 'Dump het maar bij het rijksarchief' de over dracht van de archieven. Onder de titel 'Wat gebeurt daar in Winschoten nu eigenlijk' schetste L. J. J. G. Nijholt, hoofd afdeling onder zoek van de CAS een beeld van het werk bij deze dienst. Ir. drs. H. N. J. Smits van het ministerie van verkeer en waterstaat tenslotte verzorgde een inleiding over 'bouwen en archive ren'. KAMPEN - Winkeliers uit Kampen hebben aangifte gedaan van oplich ting door de Stichting Dag Promoti ons in Hilversum. Ook middenstan ders elders in Overijssel, Friesland, Groningen en Utrecht voelen zich be nadeeld door deze stichting. De poli tie van Kampen heeft dit bekend ge maakt. De winkeliers hebben ieder bijna 190 gulden betaald om lid te worden van de stichting. Ze hebben 'tegelijkertijd acht geschenkbonnen moeten afnemen voor de verkoop. BRUINISSE - Twee personenau to's liepen flinke deuken op bij een aanrijding die dinsdagmiddag plaatsvond op de kruising Veer- weg/parallelweg van de N59 bij Brui nisse. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 16.20 uur toen A. D. S. uit Nieuwer- kerk met zijn personenauto over de parallelweg vanuit Bruinisse in de richting Zierikzee reed. Op de plaats waar men vanaf de parallelweg de Veerweg kan oversteken zou hij vol gens de politie hebben verzuimd om voorrang te geven aan een auto be stuurd door L. N. uit Zierikzee die over de Veerweg in de richting van de rijksweg N59 reed. Bij de aanrijding die volgde werden beide auto's be schadigd maar niemand werd ver wond. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig Zonnig, minimumtemperatuur van 6 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland. In het binnenland van nacht plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Matige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 19 mrt. Zaterdag'. Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 4 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 mrt. Zon op 06.53, onder 18.45 Maan op onder 07.58 Laatste Kwartier: 19 maart (15.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedruk dat zich boven het centrum van ons continent heeft genesteld blijft voorlopig zijn stempel op het weer drukken. Dit be tekent ook morgen rustig weer. Van nacht weinig bewolking waardoor de teihperatuur in het binnenland zakt tot een graad of 2, daar kan ook plaat selijk vorst aan de grond voorkomen. Aan zee blijft het de komende nacht wat warmer, zo rond 6 graden. Over dag wordt het zonnig, maar de lucht die aangevoerd wordt is wat koel van oorsprong zodat het niet veel warmer wordt dan 16 graden. Normaal is voor deze tijd van het jaar ongeveer 8 gra den. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 DEN HAAG - Het Centraal Planbu reau voorziet tegenwind voor de Ne derlandse economie na 1990. Dit jaar is nog sprake van een blijvend sterke ontwikkeling. Hogere uitgaven, be lastingtegenvallers en hoge rente zul len na 1990 negatief uitwerken. Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon -X Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop ronder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1