Muziekagenda STREEKDICHTERS musicolumn Kontakt met Kootje: dolle pret bij dwaze klucht in Oosterland Roerige familie-reünie in Gurney's Cocktailuur Verkiezings- telefoon Vergadering Duivelandse commissie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1990 Nr. 24709 5 Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur.. 24 maart: Dorpshuis De Schutse (Haamstede) Uitvoering Zangvereniging Nu met Hope m.m.v. mandoline vereniging Con Amore (19.30 uur). 29 maart: Concertzaal, Zierikzee Louis Goldstein, piano. 31 maart: Concertzaal, Zierikzee. Concert Kunst en Eer. 6 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee Passie-oratorium The Crucifixion (De kruisiging). Gerefor meerd Kerkkoor, diverse solisten en Prosper Sevestre, or gel. 7 april: Nederlandse Hervormde kerk, Renesse Vokaal Ensemble (o.l.v. Willie Bil) en Vokaal Ensemble Magnificat (o.l.v. Rinus Verhage). 21 april: Willibrorduskerk, Zierikzee Veluwse Cantorij (Ars Musica), aanvang 20.30 uur. 27 april: Christelijke Gereformeerde kerk, Zierikzee Gospel 90 m.m.v. de koren Sjaloom, Adonai, Joy, Opgewekt en Tim Berlin, zang (19.30 uur). 5 mei: Mobiele Tent, Zonnemaire Concert Nut Uitspanning (19.30 uur) 5 mei: Nieuwe Kerk Zierikzee Concert Zeeuws Mannenkoor en Vokaal Ensemble. 7 mei: Concertzaal Zierikzee Uitvoering Zeeuwse Muziekschool (19.30 uur) 11 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jubileum Ned. Herv. kerkkoor (50 jaar). 18 mei: Sporthal Oosterland Jubileum Concert koor VZOS 26 mei: Ned. Herv. kerk Dreischor. Gemengd Koor Ouderkerk aan de IJsssel m.m.v. fanfare Crescendo. 8 juni: Ned. Herv. kerk, Haamstede Jaarlijkse zanguitvoering Interkerkelijk Kerkkoor m.m.v. Noord Bevelands mannenkoor. 16 juni: Mobiele Tfent, Zonnemaire Concert 'Vooruit' Oude Tbnge (19.30 uur). 16 juni: Ned. Herv. Kerk Dreischor Uitvoering Mannenkoor Jeduthun (Krabbendijke) en het Duivelands Mannenkoor. 23 juni: Havenplein, Zierikzee. Ihptoe Zierikzee. 23 juni: Ned. Herv. kerk Dreischor Jeugdsymfonie-orkest Hoekse Waard. 14 juli: Dorpshuis Ellemeet Concert Harm. Ver. Nut Uitspanning (Zonnemaire) 19.30 uur. 21 juli: Ned. Herv. kerk Dreischor Orgelconcert Sander van Marion. 15 sept.: Mobiele Tent Zonnemaire Concert Nut Uitspanning (Zonnemaire) 19.30 uur. 22 sept.: Ned. Herv. kerk Dreischor zangavond Ned. Herv. kerkkoor. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoe ringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uit voering rekening kunnen houden met de reeds ingevulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig na het bekend worden van de datum deze door te geven aan M. van der Veer (01110-14585). Nomen Nescio In Zierikzee op Schouwen en Duiveland, kwam een zelfstandige ziekenomroep tot stand. Eerst werden de uitzendingen gegeven, voor de mensen die in het ziekenhuis verbleven. Later werd met de Corneliastichting verder gegaan en kwamen ook daar uitzendingen vandaan. De Corneliastichting is bij het ziekenhuis gebouwd, zo raakte men ook hier met deze omroep vertrouwd. De mensen die hier zijn gekomen, kunnen niet meer op zichzelf wonen. Voor de meesten was het wennen, om alles hier te leren kennen. Voor hen die een moeilijke weg moeten gaan, nu ze niet meer op eigen benen kunnen staan. Niet meer in het eigen huis te kunnen leven, hoe graag men daar ook was gebleven. Alles gaat niet meer zo vlug, men kijkt alleen nog maar terug. En leeft met de herinnering, aan alles wat voorbij ging. Hier is ontspanning nodig, dat is zeker niet overbodig. Daarvoor.zorgen de medewerkers van deze omroep, zij vormen een hechte en enthousiaste groep. De naam is Nomen Nescio, zij maken radio. Met berichten uit de strèek en verzoekplaten elke week. 's Maandags worden de verzoeken genoteerd en 's avonds vanuit het ziekenhuis gepresenteerd. Dinsdagmorgen kan men een plaatje vragen, in de Cornelia en dat aan iemand opdragen. Lang hoeft er niet op te worden gewacht, 's avonds wordt het programma al gebracht. Elke week klinkt het hallo, hallo, hier is weer radio Nomen Nescio. In aanwezigheid van het publiek, draaien ze populaire muziek. Gezellig bij een kopje koffie of thee, zingt of neuriet men de bekende liedjes mee. Enkelen zijn er die zich aan een dansje wagen en zij het met wat moeite dan ook nog slagen. Zo brengen ze hier wat vertier en maken ze met elkaar plezier. Het woensdagavond Magazine is aktueel, ze brengen over de eigen streek dan veel. Gevraagd wordt in de vorm van een kwis, in welke plaats dit opgenomen is. Het motto is dan Nomen Nescio verdwaald, wie het weet heeft de prijs binnen gehaald. De donderdagavond is bestemd voor klassiek en ook gewijd aan geestelijke muziek. Veel medewerkers maken zich sterk, voor dit mooie stuk vrijwilligerswerk. Want Nomen Nescio wil er naar blijven streven, om de mensen wat ontspanning te geven. C. J. Hoekman-de Vrieze Brouwershaven Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. 19.00 uur Klokslag zeven uur zit je klaar achter je bureau. Op het bu reau ligt een pen, papier, een folder, de Nieuwsbode en het verkiezings programma dat zoals gewoonlijk na de verkiezingen in de onderste bu reaulade zal belanden. 19.30 uur Vrouwlief komt vragen of er al gebeld is. Je schudt je hoofd. 19.55 uur TRINGGG! Daar komt de eerste kiezer! Je zet je vriendelijkste stem op. Goedenavond... u spreekt met de beste partij van Westerschou- wenWat zeg je? Huiswerk?Nee toch... Wacht maar even...." Je loopt naar de gang en roep je: Anneke, er is een jongen die wat over het huis werk wil weten. Niet te lang hoor. Vanavond hebben we campagne. 20.25 uur TRINGGG! Gelukkig. Toch een kiezerGoedenavondu spreekt met de beste partij van Wes terschouwen...????? O nee toch... ver keerd verbonden. Bah!... opeens be denk je datje had moeten zeggen dat je bij onze partij nooit verkeerd ver bonden bent, maar zulke dingen be denk je pas als de telefoon is neerge legd. 20.35 uur Vrouwlief brengt een kopje koffie en aait vriendelijk over je bol. Heb je al wat zieltjes gewon nen schat? 21.17 uur TRINGGG! Je schrikt van de telefoon. Toch nog? Goedena vond, met de beste partij van Westenschouwen..." Luid klinkt er door de telefoon: Stem lijst 12 ook als u normaal anders stemt...tuut tuut-tuut. 21.45 uur TRINGGG! 'Goedena vond, u spreekt met de beste partij van Westerschouwen!' Het is de voor zitter van de partij. Hij vraagt hoe het gaat. Zo gaat het door. Om 22.05 uur meldt zich nog je schoonmoeder maar voor de rest blijft het angstig stil. 22.25 uur TRINGGG! TRINGGG! TRINGGG!De wekker loopt af! Je geeft een grote klap en de hoorn van de telefoon ligt ernaast. O nee. Je bent in slaap gevallen. Eh... goe- demorgen..eh.. goedenavond u spreekt met de beste partij van Wes terschouwen.. Wie bent u? Meneer Marzas... juist ja...Wat zegt u.. wat wij van cultuur vinden? Je gaat rechtop zitten. Eindelijk een kiezer met echte belangstelling. 'Cultuur' zei u?' Stiekum kijk je in het pro gramma. 'Wij zijn voor een ACTIEF cultuurbeleid.!..Wat zegt u... wat wij van het openbaar vervoer vindenr En... ja... wij zijn voor VERBETE RING van het openbaar ver voer!...Wat zegt u... wat wij van de ouderenzorg vinden? Een hele goede vraag meneer Marzas, tja, ziet u, vanwege het toenemend aantal oude ren zal de ouderenzorg moeten wor den UITGEBREID. Van alle verkiezingen zijn de raadsverkiezingen het aardigst. Wor den alle landelijke verkiezingen door professionele reclamebureaus voorgebakken, campagnes voor raadsverkiezingen mogen de plaatse lijke politieke partijen vooralsnog zelf bedenken. Na vier jaar ontdek je weer wat creativiteit in de politiek en daar moeten we als stemmers dan ook met volle teugen van genieten, want na 21 maart knappen veel bal lonnen. Bijzonder aardig zijn de slagzin nen. Neem nu de slagzin van het CDA Westerschouwen. 'Stem CDA - ook als u normaal anders stemt'. Een prachtige slagzin, maar mij lijkt hij uiterst gevaarlijk. Als de zetter van de krant één woord verkeert zet ben ie als partij zo een zetel kwijt. De el lende zou niet te overzien zijn als er kwam te staan: 'Stem CDA - ook'als u anders.... normaal stemt'. Het is toch wel een verschil als je normaal op een andere partij stemt' of als je 'anders op een normale partij stemt'. Tot nu toe is het goed gegaan, maar CDA'ers: denk even na voordat je de zin uitspreekt. Wat ook op ons eiland is doorge drongen is de verkiezingstelefoon. Dat zijn bijna campagnes zoals ze die ook bij presidentsverkiezingen in Amerika toepassen. Alleen bellen daar niet de kiezers de kandidaten, maar de kandidaten de kiezers op. Maar goed, andersom is het een stuk goedkoper voor de partijkas. Na New York, nu ook in Westerschou wen: de verkiezingstelefoonKijk, gewoonweg kom je elkaar in het dorp gemiddeld tweemaal per dag in de plaatselijke supermarkt tegen. Maar dan toch... een speciale tele foon. Ik heb me eens voorgesteld hoe zo'n avondje eruit ziet als jouw num mer in de krant staat. Wat zegt u... wat wij van de relatie kiezer en gekozene vinden... ja... die moet sterk worden VERBETERD... en wat wij voor de jeugd in petto hebben... de jeugd, meneer moet VERANTWOORD opgevangen en be geleid worden... Dat vinden wij! Wat zegt u... o, u heeft vanavond ook de PvdA en de VVD aebeld... de rest ook... u heeft ze allemaal dezelfde vragen gesteld... en ze gaven alle maal... DEZELFDE antwoorden! Pot nat? Oh, juist ja,... goedenavond me neer, maar mag ik u een raad geven. Wij in Westerschouwen hebben uw stem hard nódig... wat zegt u... o u woont helemaal niet in Westerschou wen, maar in Zie....O... goedena vond..meneer eh... Marzas. Ellendeling" zeg je als de hoorn op de haak ligt. „Ik stop er mee". 22.55 uur TRINGG! TRINGG! Je neemt de hoorn in de hand. 'U spreekt met het automatisch ant woordapparaat van de beste partij van Westerschouwen. Normaal zijn wij een wakkere partij maar nu lig gen we onder de wol. Mocht u toeval lig morgen een gemeen stukje in de krant zien staan over onze telefoon moet u maar denken dat die Marzas in de war is. Normaal is hij anders en als hij dan ook normaal stemt moet hij nu maar normaal stemmen an ders is hij niet normaal. Bel hem maar op en zeg: Doe normaal, an ders...! 23.00 uur Envraagt je vrouw. 'Haast niksmompel je 'Arme zwoe ger' zegt ze. „Kom maar hier. Je krijgt een zoen. Weet je, ik stem wel op jou. Want jij bent voor mij de beste partij van heel Westerschou wen. Je moet nog even doorbijten. Tot na 21 maart. Dan is het niet meer zo anders. Dan is het weer...nor maal!" MARZAS ken van een hoofdrolspeler gedwon gen de opvoering van het stuk uit te stellen. „Uiteindelijk hebben we de hulp ingeroepen van een gastspeler, Bram van den Berge uit Bruinisse". Dolle pret Van den Berge speelde in Kontakt met Kootje de rol van Hannes, de schoonzoon van Krelis de Boer (Joop van der Laan) en zijn zijn vrouw Lena (Janny Geelhoed-Boot) en het was met name dit tweetal dat de lachspie ren van het publiek het meest in be roering racht. Het verhaal van Kon- tak rfiet Kootje is in wezen simpel. Boekhouder Willem de Vries (Wim de Valk) zoekt een echtgenote en krijgt via een contactadvertentie kennis aan Kootje. Nicht Jolanda (Gretha Wenning-Capelle) en haar vriendin Yvonne (Anita van Broek) zien echter veel liever dat 'oom' Wim een relatie begint met zijn huis houdster Dien (José van Beek-de Lange). Yolanda en Yvonne smeden een complot, waarin ook Krelis en Lena een rol spelen, om Willem en Dien aan elkaar te koppelen. Alles bij el kaar stof genoeg voor de meest dwaze verwikkelingen die uiteindelijk, eind goed al goed, uitmonden in een romance tussen Willem en Dien. Het stuk werd zaterdagmiddag voor de tweede keer opgevoerd voor alle be jaarden van Schouwen-Duiveland. NIEUWERKERK - Het beschik baar stellen van een bedrag om de huizen in de gemeente opnieuw te la ten taxeren in verband met de vast stelling van de onroerend goedbe- lasting. Dat is een van de 13 agenda punten die aan de orde komen tij dens de openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie finan ciën en onderwijs. De commissie vergadert op donder dag 15 maart om 16.30 uur in het ge meentehuis te Nieuwerkerk. Ieder een die daarvoor belangstelling heeft kan de vergadering bijwonen. Men praat over het geld dat nodig is voor de aanleg van een bergingsriool in de Erling Steenstraat en in het plan Leeuwenburg te Oosterland. Dat laatste moet tevens bouwrijp worden gemaakt. Verder komt de coördinatie van het toezicht en de voorlichting over de Oosterschelde aan de orde. Het beschikbaar stellen van geld voor de bijzondere basisschool te Nieuwerkerk. Het geld dat nodig is om het bestemmingsplan Kom Nieu werkerk en het bestemmingsplan Buitengebied te herzien. De begro ting 1991 van Uit in Zeeland wordt besproken en de begroting 1990 van het samenwerkingsorgaan vestiging huisartsen. Tfenslotte staat de reke ning 1988 van het dorpshuis Nieuwer kerk op de agenda. Zoals gebruike lijk bij openbare commissievergade ring heeft ook het publiek spreek recht voor aanvang van elk agenda punt. Geslaagde feestavond1 Vereniging Openbaar Onderwijs ZIERIKZEE - Donderdag 15 maart wordt onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland in de Zierikzeese Concertzaal de komedie 'Cocktai luur' van A. R. Gurney opgevoerd. Het stuk handelt over een liefdevolle familie-reünie die uitmondt in een explosieve ruzie. Cocktailuur speelt zich af binnen een keurige Amerikaanse familie, of althans een familie die veel waarde hecht aan dat keurige. Het borreluurtje is een vast dagelijks ritueel dat wat tijdsduur betreft nog weieens wat langer duurt dan gebruikelijk is. Het stuk begint als zoon John thuiskomt met de mededeling dat hij een to neelstuk heeft geschreven over zijn - naar het leven getekende - zeer conserva tieve vader en moeder. In het stuk beschrijft hij ook zichzelf en zijn opstandi ge broer en zus. Vader, moeder en zus reageren in verschillende gradaties van negatief op het werk van John. Het gevoel bekruipt hen dat zij er weieens, op z'n zachtst gezegd, ongunstig Vanaf zouden kunnen komen. Onder druk van deze 'theaterdreiging komen er tijdens het borreluurtje dingen boven ta fel die nooit eerder uitgesproken werden. Bekende namen in de cast van 'Cocktailuur': Mary Dresselhuys, Ton Lensink, Ramses Shaffy en Marlous Fluitsma. De voorstelling begint om 20.00 uur. OOSTERLAND - Dolle pret bij een dwaze klucht. Die omschrijving geeft ongeveer weer waar het tijdens de feestavond van de Vereniging Openbaar Onderwijs in de Oosterhof in Oosterland om ging. Geen ernstige woor den over de situatie binnen het openbaar onderwijs of speculaties over hoe de toekomst er voor de openbare scholen op Schouwen-Duiveland uit gaat zien maar ge woon een gezellig avondje. Een avondje om even lekker onderuit te zakken. De feestavond in De Oosterhof werd bezocht door naar schatting 150 mensen. Natuurlijk is het niet altijd feest bij de VOO. Voorzitter L. van der Maas: „We doen als vereniging veel werk achter de schermen. Ons doel is om het openbaar onderwijs in de ge meente te bevorderen en we hebben er in de laatste jaren veel concurren tie bijgekregen. In onze gemeente is nog in alle vier de kernen een open bare basisschool, maar er zijn na tuurlijk elders wel knelpunten op Schouwen-Duiveland. Twijfelgevallen Van der Maas doelt met die opmer king op de nog steeds onzekere toe komst van de openbare basisschool in Kerkwerve. Een school die de laat ste jaren steeds op het randje zit voor w&t betreft het aantal leerlingen dat men nodig heeft om een volwaardige school te kunnen blijven. In totaal telt de Vereniging Open baar Onderwijs drie afdelingen op Schouwen-Duiveland. De afdeling Duiveland van de VOO timmert al 28 jaar aan de weg. Het is ook al 28 jaar lang traditie dat de leden van de VOO elk jaar ge trakteerd worden op een door de ei gen leden verzorgde feestavond. Het ledental van de afdeling bedraagt op dit moment 65. Volgens voorzitter Van der Maas gaat het ledental de laatste jaren iets achteruit maar is de daling nog niet alarmerend. Uitgesteld Eigenlijk had de feestavond van de VOO in Oosterland al in januari dit jaar moeten plaatsvinden. „Maar we kampten met ziekte van één van onze hoofdrolspelers en daarom is het uit gesteld", vertelt regisseuse Suze van Almenkerk-Stoutjesdijk. Zij is van meet af aan betrokken geweest bij met name de toneelgroep binnen de vereniging. „We werken op dit moment met een man of acht in de toneelgroep, maar dat is geen vaste club hoor. Dat wis selt nogal", aldus de regisseuse. Om dat men er in eerste instantie vanuit ging dat het stuk in januari opge voerd zou worden werd met de repe tities gestart in oktober vorig jaar. „We beginnen meestal zo'n tweeë neenhalf a drie maanden van te vo ren", aldus Van Almenkerk. Zoals ge meld zag men zich door het ontbre-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5