CDA wil betaald parkeren in Zierikzeese binnenstad Nu is het belangrijk om te kiezen Stem V.V.D. „Huur naar rato van besomming beste methode om huurprijs voor mosselpercelen vast te stellen" Commissie ziet mogelijk heden voor oplossing van problemen in akkerbouw v f WATERSTANDEN Ht 2 Bergen op Zoom mag uitbreiden Stormschade kust wordt snel hersteld Bent u ook tegen parkeermeters A m in de dorpskernen? Op 21 maart 1990 WESTERSCHOUWEN Woning burgemeester Van Bommel onder vuur DEN HAAG - De Nederlandse ho gescholen hebben een zeer onduide lijk imago. Meer dan de helft van de potentiële studenten van de scholen brengt het begrip hogeschool niet in verband met Hoger Beroepsonder wijs (HBO), het onderwijs dat 'de scholen verzorgen. DEN HAAG - De gemeente Bergen op Zoom mag beginnen met de wo ningbouw op de Bergse Plaat, pal naast het natuurgebied Markiezaat. Het Kroonbesluit over de bouw van maximaal 1500 woningen naast het Markiezaatsgebied is bekendge maakt door de Raad van State. On danks protesten van natuurbescher mers ziet de Raad van State nu geen argumenten meer om deze woning bouw tegen te houden. De hoogste administratieve rechtbank heeft dit wel gedaan bij eerdere plannen tot een veel groter aantal woningen. In 1986 vernietigde de Raad van State het plan van de gemeente Ber gen op Zoom om op de Bergse plaat in totaal 3.600 woningen te bouwen. Het aantal huizen is te groot en de loka- ties te onduidelijk, zo luidde in 1986 het oordeel. De Raad van State kan nu wel een positief oordeel geven over het plan om op de Bergse Plaat te beginnen met 1250 woningen en een bufferzone in te richten. Dit 'buffergebied' tus sen de Bergse Plaat en het Markie- zaatgebied zal bestaan uit een moe raszone, een sloot en een beplan- tingsstrook. „Betreding van het na tuurgebied wordt hierdoor onmoge lijk", zo onderschrijft de Raad van State de conclusie van de gemeente Bergen op Zoom. De beslissing komt tot stand on danks vele protesten van natuurbe schermers. Zowel de Brabantse Mi lieufederatie als het Noordbrabants Landschap, de Vereniging tot Be scherming van Vogels en de Stichting Natuur en Landschap het Markiezaat hebben bezwaren ingediend. Maar de Raad van State noemt, op een paar kleine aanpassingen na, het bestemmingsplan in orde. Herinrichting binnenstad maanden eerder gereed door het inzetten van dubbele stratenmakersploegen ZIERIKZEE - De chaos in de binnenstad van Zierikzee die wordt veroorzaakt door de herinrichtingswerkzaam heden kan enkele maanden korter duren dan gepland door het inzetten van dubbele stratenmakersploegen. En de Zierikzeese CDA-fractie wil betaald parkeren in voeren om de doorstroming van auto's in die opnieuw in gerichte binnenstad te bevorderen. Dat waren twee op merkelijke nieuwtjes die werden gepresenteerd tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de CDA-afdeling Zie rikzee. CDA-wethouder P. de Rijke, die ook publieke werken in zijn portefeuille heeft en daardoor wekelijks werk overleg heeft met de aannemer die de herinrichting van de binnenstad uit voert, vertelde dat die aannemer heeft voorgesteld een dubbele stra- tenmakersploeg in te zetten. Op die manier zouden de herinrichtings werkzaamheden eind juni gereed kunnen zijn in plaats van eind no vember zoals tot nu toe was gepland. ,,Er wordt nu naar gestreefd om zo snel als mogelijk is een dubtele stra- tenmakersploeg in te zetten", aldus de wethouder. Op die manier wil men de overlast die de werkzaamheden met zich meebrengen voor het winke lend publiek, het verkeer en de be drijven in de binnenstad beperken. Betaald parkeren Uit een toelichting van CDA-raads- lid C. Legemaate bleek dat het CDA nog meer plannen heeft met de Zie rikzeese binnenstad. „Wij zullen als CDA-fractie binnen het gemeentebe stuur voorstellen om in de Zierikzee se binnenstad betaald parkeren in te voeren". Legemaate voerde hierbij aan dat dat een goede zaak zou zijn voor de doorstroming van het ver keer. „Na de herinrichting zijn er op het Havenplein, Havenpark en Kraanplein zestig parkeerplaatsen minder. Gebleken is dat de parkeer plaatsen in de binnenstad vaak wor den gebruikt door werknemers van de kantoren en bedrijven die daar zijn gevestigd. Zij plaatsen er hun auto een hele dag tijdens werkuren. Daar moeten we vanaf. De parkeer plaatsen die na de herinrichting over blijven zijn bedoeld voor auto's die maar even worden geparkeerd". Een tweede reden waarom het CDA gaat voorstellen betaald parkeren in te voeren is een wetswijziging waar door de gemeente niet langer ver plicht is het geld dat wordt geïnd via parkeerboetes af te dragen aan het rijk. „In 1987 heeft een ambtelijke werkgroep al eens berekend wat de financiële consequenties zijn van be taald parkeren in de binnenstad. Compleet met het in dienst nemen van een parkeerwachter die de over treders moet beboeten. Toen bleek dat het jaarlijks een fors verlies van ongeveer 40.000 gulden zou opleve ren. Maar door de wetswijziging die nu is doorgevoerd is er geen sprake meer van dat verlies". Volgens Lege maate moet het mogelijk zijn binnen een jaar betaald parkeren in het cen trum van Zierikzee in te voeren. Dat zou moeten gebeuren via het plaat sen van parkeermeters. Ook CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal introduceerde een nieuw idee. Zij stelde voor de toeris- tenstroom naar Zierikzee in de zo mermaanden meer te spreiden via het invoeren van een goedkope bus verbinding vanuit de Westhoek van Schouwen-Duiveland naar Zierikzee. „Aan die busverbinding zouden eve nementen kunnen worden gekoppeld zoals bijvoorbeeld een boottocht en museumbezoek. Het is aan de onder nemers om daarvoor ideeën aan te dragen". De (aangeklede) bustochten zouden volgens Bij de Vaate niet al leen tijdens Tberistendagen, maar ie- 'd^ere dag moeten plaatsvinden. „Zie rikzee is tijdens de Toeristendagen zo vol dat de grens is bereikt. Er zijn in woners die op zo'n dag niet meer in de stad komen. De recreatie mag niet ten koste gaan van de eigen bevol king". Uit een toelichting van wet houder De Rijke bleek dat. momen teel onderhandelingen plaatsvinden met drie agrariërs die net buiten de stad een bedrijf hebben. Via het creë ren van extra parkeerruimte bij die bedrijven wil men voorkomen dat de ze zomer in de stad opnieuw een chaos ontstaat door de duizenden toe risten die per auto naar de Tberisten- dagen komen. Jumelag-e met stad in Oostblokland Een ander voorstel van Bij de Vaate was het aangaan van een jumelage van Zierikzee met een stad in een van de Oostbloklanden. „Dat lijkt me meer zinvol dan het in stand houden van de huidige jumelages met steden in Frankrijk en Engeland die naar mijn idee alleen nog uit een stukje beleefdheid bestaan". Raadslid H. van Essen kwam met het idee om een composteringsbe- drijf te realiseren op Schouwen- Duiveland. „In de toekomst zal aan het gescheiden inzamelen van afval niet meer te ontkomen zijn. Als wij er als gemeente niet op eigen initia tief mee beginnen zal het ons in de toekomst worden opgelegd door de rijksoverheid". Als voordelen van het realiseren van een composte- ringsbedrijf noemde hij de werkgele genheid die daarmee wordt gescha pen en de milieuvoordelen. Wethouder De Rijke, die als afge vaardigde van de gemeente Zierikzee in het bestuur van de reinigings dienst zit, vertelde dat een particu lier bedrijf reeds interesse heeft ge toond voor het opzetten van een composteringsbedrijf op Schouwen- Duiveland. Dat zou eventueel aan de Hoosjesweg gevestigd kunnen wor den op de plaats van de huidige vuilstortplaats die in 1991 moet wor den gesloten. Diverse keren werd tijdens de ver gadering gezegd d'at de reiningsrech- ten die de mensen nu betalen voor het leegmaken van de rolemmers (onge veer 130 gulden per jaar) na 1991 wel eens verdubbeld zouden kunnen wor den. Het vuinis mag dan immers niet meer aan de Hoosjesweg worden festort, maar moet met auto's wor- en vervoerd naar de stortplaats in Midden Zeeland of rechtstreeks naar Moerdijk om te worden verbrand. Dat brengt hoge kosten met zich mee. Tijdens de discussie die de raadsle den met publiek voerden werd uit voerig gepraat over manieren om de afvalhoeveelheid te beperken. Advies binnen twee of drie weken Advertentie ASSEN - De commissie van drie ziet goede mogelijkheden binnen twee tot drie weken het kabinet te adviseren over oplossingen voor de problemen in de akkerbouw. Com missievoorzitter drs. J. de Koning heeft dit gisteravond, maandag in Assen bekend gemaakt na een ge sprek met minister Braks van land bouw, de landbouworganisaties en een deputatie van de akkerboeren die de afgelopen drie weken te hoop zijn gelopen tegen het beleid van mi nister Braks. De commissie, waarvan ook de Drentse Commissaris van de Koning in, W. Meijer en diens Friese collega H. Wiegel deel uitmaken, heeft maan dag een werkplan opgesteld. Dat moet leiden tot een advies waarin het accent komt te liggen op de land- ZIERIKZEE - De extra dertig mil joen gulden voor het herstel van de stormschade aan de kust worden in gezet voor verbeteringen op Texel, bij Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Bloemendaal. De herstelwerk zaamheden in de vorm van zand- opspuitingen beginnen volgende maand, zo maakte het ministerie van verkeer en waterstaat bekend. Bergen aan Zee, Bloemendaal en Egmond aan Zee komen in april aan de beurt, een maand later start het werk op Texel. De werkzaamheden in Bergen aan Zee en Egmond aan Zee moeten voor het topseizoen klaar zijn. De afronding van de ophoging op Texel en in Bloemendaal staan ge pland voor het begin van de winter. In mei neemt de regering een be slissing over de vorig jaar uitgebrach te discussienota Kustverdediging na 1990. Daarin zal de regering aangeven hoe zij denkt de kustachteruitgang met structurele maatregelen te stop pen. bouwpolitieke, economische en socia le aspecten. De technische kanten laat de com missie buiten beschouwing. Anderen kunnen die materie beter behande len, aldus De Koning. „Het gaat ons erom dat we een aantal suggesties kunnen doen die een beter perspec tief voor de akkerbouw tot gevolg hebben", zo lichtte De Koning toe. De boeren zeiden na afloop van het ge sprek met de commissie van drie dat deze commissie alle ruimte moet heb ben voor een gedegen onderzoek. De boeren verbinden hieraan geen termijn en stellen dus geen ultima tum. De boeren zien mogelijkheden voor de commissie om tot oplossin gen van de problematiek rond de ak kerbouw in Nederland te komen. De belangstelling van de commis sie voor de toelichting van de boeren was zo groot dat de bijeenkomst met hen niet een uur duurde maar een uur en drie kwartier. De commissie komt deze week nog een keer bijeen en voor volgende week heeft ze ruimte gemaakt om tot het samenstellen van een pakket adviezen te komen. Maar die afronding kan volgens voorzitter De Koning ook enkele dagen later een feit zijn. Beraad Van het beraad van de commissie hangt af of zij de betrokken partijen in het conflict rond de akkerbouw op nieuw gaat horen. Het Landbouw schap heeft laten weten dat het ook •door de commissie gehoord wil wor den. Inhoudelijk wensten de leden van de commissie van goede diensten gisteren niet in te gaan op de proble matiek van de akkerbouw. Voorzitter De Koning erkende dat sommige ad viezen, als ze worden opgevolgd, zijn onderworpen aan de goedkeuring van de Europese Commissie. Daar naast zijn er maatregelen denkbaar die op nationaal niveau kunnen wor den genomen. „Waarbij nog een on derverdeling valt te maken tussen wat korte termijn en op de langere termijn mogelijk is. Wij moeten pro beren te bereiken dat Nederland ook in de toekomst een levensvatbare ak kerbouw heeft", zo voegde Wiegel er aan toe. Drs. H. G. van der Bend in inleiding voor Algemeen Vissersbelang; Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. BRUINISSE - Bijna de gehele jaarvergadering van de Bruse vissersvereniging Algemeen Vissersbelang stond in het teken van de inmiddels vastgestelde pachtverho- ging van de percelen van mosselen. Een zeer belangrijk vraagstuk wierp zich op hoe die veel zwaardere lasten op een zo eerlijk mogelijke manier te verdelen zodat de zwaarste lasten op de sterkste schouders terecht komen. Daarmee wordt dan tegemoet gekomen aan de wens van de Tweede Kamer dat de kleinere en zwakkere bedrijven niet de dupe mogen worden van de door het ministerie van landbouw en visserij doorgevoerde huurprijsverho ging. Die huurprijs is verhoogd van 700.000,- per jaar naar 4,5 miljoen gulden op jaarbasis voor de hele mossel sector. heeft het rtiinisterie zich nog terug houdend opgesteld tegenover een be sommingsmethode, maar als de hele sector voor deze methode is en er wordt voor de twee problemen een oplossing gevonden dan moet deze methode ook voor het ministerie ac ceptabel zijn". Hoewel de voorzitter van de mosselkwekersvereniging, W. Okkerse vond dat de extreme pacht- verhoging d<^,wekers door de strot gedrukt werd was hij en met hem de meeste kwekers van mening dat de pachtprijs vaststellen vanuit de be somming veruit te verkiezen is boven de theoretische produktiewaarde als basis. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 maart 05.15 166 11.25 -161 17.35 160 23.25 -139 15 maart 05.45 166 11.55 -158 18.05 155 14 maart 03.40 176 10.00 -162 15.55 172 22.00 -140 15 maart 04.10 176 10.30 -157 16.30 166 22.35 -140 14 maart 05.40 175 11.20 -170 17.50 170 23.30 -149 15 maart 05.55 175 11.50 -167 18.10 165 - 14 maart 05.20 191 11.25 -175 17.40 185 23.30 -154 15 maart 05.50 190 11.55 -171 18.10 180 - Doodtij: 21 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Het was drs. H. G. van der Bend, se cretaris van het Produktschap voor Vis en Visprodukten die een inlei ding hield over de huurprijzen van mosselpercelen. Hij gaf als voorzet aan dat de beste methode is dat de huur van een perceel wordt bepaald naar rato van de in het jaar gemaakte besomming: „Deze methode blijkt het meest tegemoet te komen aan het rechtvaardigheidscriterium' Mitsen „Het is eerlijk en billijk en ook eenvoudiger in zijn uitwerking dan methoden die op de kwaliteit worden gebaseerd. Kortom, het zou de ideale methode zijn. maar er zijn twee mit sen. Tbn eerste zou van alle ladingen een vergelijkbare besomming moeten worden verkregen. In situaties van kweker-handelaarbedrijven of bij één bieder, weerspiegelt de besom ming niet altijd de werkelijke aan- voerwaarde. Hiervoor zal een oplos sing moeten worden gevonden die door alle betrokkenen moet worden onderschreven". „Ten tweede zullen de individuele besommingsgegcvens ter beschik king van het ministerie moeten wor den gesteld. Dit mag volgens de PBO (Publieksrechtelijke Bedrijfs Orga nisaties) voorschriften uitsluitend als de betrokken ondernemer daar voor toestemming geeft. Alle bedrij ven zullen dus hun toestemming moeten geven". „Juist vanwege die twee mitsen Problemen Deze tot nog toe gehanteerde ma nier gaf problemen in het verleden en met name ook volgens een uitspraak van de rechtbank geeft deze methode een te weinig objectief beeld. Volgens de heer Westerduin, hoofd van de Af deling Kustvisserij van het ministe rie van landbouw en visserij, staat zijn ministerie niet onwelwillend te genover de inning vanaf de besom ming: „Het is beter een structuur te vinden wtarin ook de mosselsector zich zelf kan vinden. Dan hoeft de overheid r,iets op te leggen en het eindoverleg zal soepeler verlopen". De opbrengst van verhuur van mosselpercelen is dus nu definitief vastgesteld op 4,5 miljoen gulden van de aaivankelijke harde eis van het ministerie van een opbrengst van 7,5 miljoci gulden is dus via onder handelen 5 miljoen afgepcuterd. Vooral onderhandelingsvoorzitter Rammeloo van Zevibel heeft zich hiervoor ingezet. Vorig jaar maart deed de rechtbank in Den Haag de uitspraak dat de door het ministerie per 1 april 1988 ingevoerde huurver hoging onrechtmatig was omdat on voldoende overleg met de sector was gevoerd. Tevens concludeerde de rechtbank dat de theoretische pro duktiewaarde van de percelen als grondslag voor de huurvaststelling te grote onzorgvuldigheden kent. HOOFDDORP - We moeten de over heid die het dichtst bij de burger staat de meeste macht toedelen. Dat zei D66-fractieleider Van Mierlo maandagavond op een verkiezings bijeenkomst in Hoofddorp. Volgens Van Mierlo wordt in Den Haag de burger alleen nog maar gezien als een betaald belang of probleem: de auto rijder, de werkloze. In de gemeente krijg je met elke burger direct te ma ken, aan het loket, aldus Van Mierlo. Optimistisch dat Den Haag macht zal afstaan is Van Mierlo niet. „Het kri tisch denken over onze democratie ligt al sinds 1920 stil. Den Haag moet decentraliseren maar zitten juist te centraliseren". KAPELLE - Een 25-jarige inwoner van Kapelle heeft in de nacht van zondag op maandag rond vier uur met een jachtgeweer op de woning van burgemeester J. van Bommel ge schoten. Van Bommel was voorheen burgemeester van Duiveland. De hagel veroorzaakte volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg alleen glasschade. Over de aanleiding voor de schietpartij is nog niets bekend. De dader, J. C. B., maakte zich en kele uren na de schietpartij meester van de autosleutels van een inwoner van Wemeldinge door hem in diens woning te bedreigen met zijn geweer. Hij verdween hierna met de auto, maar werd na een achtervolging rond acht uur in Roosendaal aangehouden. Tot en met 17 maart Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Elly Mes en Ans Dalderup. Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 'uur. Dinsdag 13 maart Renesse Ouderavond peuterspeelzaal Opstapje. Schoolgebouw. 20.00 uur. Ellemeet Vergadering VEKABO afdeling Schouwen-Duiveland in dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Openbare bijeenkomst WD met gastspreekster Tweede Kamerlid A. Jorritsma-Lebbink. Foyer Mondra- gon. 20.00 uur. Openbare vergadering adviescom missie onderwijs. Stadhuis. 20.00 uur. Bruinisse Afsluiting leesprogramma Dikke Vrienden in De Zaete. Tussen 14.00 en 16.00 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Open huis plus informatiemarkt. Scholengemeenschap Schouwen-Dui veland. 18.30 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Openbare vergadering adviescom missie financiën en onderwijs. Ge meentehuis. 16.30 uur. Vrijdag 16 maart Zierikzee Afscheidsbijeenkomst emancipatie- werkster Ineke Sturm. Manhuis straat 2. Aanvang 15.45 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Fietsenkijkdag in politiebureau aan Kerkhof 5. Tussen 09.00 en 12.00 uur. Postzegelbeurs Philatelica. Huis van Nassau. «Tussen 10.00 en 16.00 uur. Serooskerke Verkoop Welfare Rode Kruis. Dorps huis. 13.30-16.30 uur. Keuring versierde fietsen en paarden Strao. Dorpshuis. 13.00 uur. Intocht Straorijders. Dorpskern. 14.45 uur. Ringsteken. Dorpskern. 15.00 uur. Tbneelavond. Dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Tbneelavond ASV Brouwershaven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Bruinisse Optreden Gert en Hermien. Dorps huis. 20.00 uur. Maandag 19 maart Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 20 maart Zierikzee Informatie-avond Anorexia Nervosa en Bulimia door In Perspectief, in RK-p^rochiecentrum, Mosselstraat 4. 19.30 uur. Symposium over werkloosheid, een regionale verantwoordelijkheid. De Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Inspraakavond dorpsplan Ooster land. In de Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Vrijdag 23 maart Brouwershaven Jaaruitvoering Apollonia-majoret- ten in Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Zaterdag 24 maart Noord welle Straofeest. Vanaf 12.45 uur. Verkoop Welfare Rode Kruis. Dorps huis. 13.30-16.30 uur. Zonnemaire Oliebollenactie voor kerktoren. Be zorging in de hele regio. Bestellen via 01119-1370. Nieuwerkerk Klaverjasmiddag voor ouderen in dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdag 31 maart Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Jaaruitvoering Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Tbneeluitvoering Op Drift. Dorps huis. 20.00 uur Woensdag 11 april Zierikzee Obs Binnen de Veste. Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2