32b<9: ft Hoofdrol politieke voor de recreatie tijdens discussie in Scharendijke 'Mosselkweekbedrijf begint op een kansspel te lijken" ■1 HHj JA Opzet van Renessedag op tal van punten gewijzigd Q DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wethouder L. C. Hart: Niemand kon voorzien dat de recreatie so'n vlucht zou nemen'" Voorzitter W. Okkerse van Algemeen Vissershelang in jaarrede: Grotere rommelmarkt, andere activiteiten en taptoe wÊmÊm GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 13 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24709 -0- WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Parkeren Groei Klucht Winnaar Het CDA in Zierikzee wil betaald parkeren in- De politiek in Westerschouwen wil geen verde- Dwaze klucht in dorpshuis Oosterland bezorgt Michel Barth overtuigend winnaar van de Pan- voeren in de binnenstad. (Pag. 2). re groei van recreatie meer. (Pag. 3). bezoekers dolle pret. (Pag. 5). nekoekloop in Domeinen. (Pag. 9). De politiek is de kunst van het mogelijke. Bismarck SCHARENDIJKE - Men neme: een gemeente waar de recreatie een steeds belangrij ker rol gaat spelen, plaatselijke politici die, vlak voor de verkiezingen, als het kan nog wat stemmen willen winnen. Men geeft de politici die kans en het is duidelijk waar dit simpele recept toe leidt: een discussie over de voors en tegens van de recreatie. En dat was dan ook precies wat gebeurde tijdens een door de vier politieke partijen in Middenschouwen belegde politieke avond. Tal van onderwerpen passeerden de revu in gemeenschapsruimte De Putmeet, maar een hoofdrol was weggelegd voor datgene dat klaarblijkelijk de gemoederen toch het meest bezig houdt. Wethouder L. C. Hart (WD) vatte het, in reactie op een/snptog uit het pu- Vfer bliek, kernachtig senaa^n: Niemand kon voorzien dat de recreatie zo'n vlucht zou nemen. Natuurlijk moeten we werken aan een betere infra structuur maar de recreatie heeft ons ingehaald". Heel kort wat de politie ke partijen er in hun verkiezingspro gramma over zeggen. De PvdA vindt dat de mogelijkheden van Midden- schouwen als recreatie-gemeente zo goed mogelijk benut moeten worden maar tekent daar meteen bij aan dat dat niet ten koste mag gaan van de leefbaarheid. Het CDA zit ongeveer op dezelfde lijn als de PvdA evenals de WD. De laatste pleit daarbij voor. een grote mate van vrijheid voor on dernemers in de recreatiesfeer. De combinatie RPF/SGP/GPV heeft nooit onder stoelen óf banken gesto ken dat wat hen betrefföJe voet op de rem mag. Voor hen hóMpiet toerisme niet zo nodig, laat staan dat het nog- eens uitgebreid zou worden. Wortels De discussie over de toeristische toekomst van Middenschouwen werd aangezwengeld door de heer Van Wijk. Hij stelde dat men eigenlijjc eerst de infra-structuur, de wegen, de winkelvoorzieningen en dergelijke, moet verbeteren voordat gedacht kan worden aan het binnenhalen van (nog) meer toeristen. ,,Ik denk dat dat de basis is waar je moet begin nen", aldus Van Wijk. De vertegenwoordigers van de po litieke partijen konden niet veel an ders doen dan de woorden van Van Wijk volmondig beamen. Maar, om de woorden van wethouder Hart te gebruiken, het is veel sneller gegaan dan men verwacht had. Van de heer Borsje kwam de sug gestie om alle inwoners van Scharen dijke de kans te geven om hun zegje te doen over de recreatie. Op welke manier dat dan zou moeten gebeuren werd in De Putmeet niet helemaal duidelijk. Een hoorzitting is een mo gelijkheid, een huis-aan-huis enquête een andere. Vast staat, zo bleek tij dens de bijeenkomst, in ieder geval dat lang niet iedereen blij is met het toerisme. Rust RPF-woordvoerder J. L. F. Bolle- man kreeg het even moeilijk toen vanuit de zaal opgemerkt werd dat deze fractie zich in haar verkiezings programma uitspreekt voor beperkte vakken te creëren. De reactie van i Dorreman: „Dat is in Scharendijke zelf ook gebeurd, maar daar trekken de toeristen zich toch niets van aan". Bos F. Kuyper, in het dagelijks leven ge meentesecretaris van Middenschou wen maar nu even gewoon als belang stellende, lokte Berrevoets vervol- Wethouder L. C. Hart: „Recreatie heeft ons ingehaald." uitbreiding van verblijfsrecreatie. „En een eindje verder lees ik in het verkiezingsprogramma dat de zon dagsrust waar mogelijk dient te wor den bevorderd", aldus de vragenstel ler. „Hoe valt dat met elkaar te rijmen?" Het antwoord van Bolleman was simpel: „Onder recreatie versta ik rust". Discussieleider H. W. van der Klooster wist te voorkomen dat een en ander zou ontaarden in een uitge breide discussie over recreatie en zondagsrust en gaf een andere vra gensteller het woord, de heer Dorre- man. Hij haakte in op een uitspraak van CDA-woordvoerster P. W. Berrevoets- Ringelberg eerder op de avond. „U zegt dat het parkeren langs de Brou- wersdam aan banden gelegd moet 'worden. Dan wil ik van u weieens we ten hoe u dat denkt te doen". Berre voets reageerde op de vraag van Dor reman met de suggestie om parkeer- BRUINISSE - „Bij de mogelijkheid van uitzaai op diepere, beter beschermde mos- selgronden zou het rendement van het mosselzaad vele keren hoger kunnen zijn, zou de produktie stabieler zijn waardoor een hogere huurprijs van percelen wat meer ge rechtvaardigd zou zijn. Nu lijkt het uitoefenen van een mosselkweekbedrijf meer op een kansspel wat het ene jaar vrij lucratief kan zijn en het andere jaar verlies ople vert". Aldus voorzitter W. Okkerse in z'n jaarrede van de jaarvergadering van de Bruse vissersvereniging Algemeen Vissersbelang. RËNÉSSE - De opzet van de Renes sedag is, zo bleek op de laatst gehou den vergadering van het verantwoor delijk comité, op tal van punten gewijzigd. De Renessedag is vastge steld op zaterdag 26 mei. Eén van de meest opvallende veranderingen is het feit dat de Renessedag afgesloten wordt met de Taptoe Renesse. In voorgaande jaren werd deze taptoe in augustus gehouden. Het Renessedag-comité streeft er naar om de zaken steeds professione ler aan te pakken en ook steeds meer inwoners van Renesse zetten zich in voor dit jaarlijks terugkerend evene ment. Veel ondernemers zijn bereid gevonden tot sponsoring van het ge beuren. Groter Het is de bedoeling dat de gebrui kelijke rommelmarkt er dit jaar één van buitengewone proporties wordt. Niet alleen is er al een voorraad rom mel verzamelt!, maar bovendien zijn twee leden van het comité twee dagen bezig geweest materiaal uit de Oran- gerie van Slot Moermond te halen. De Orangerie wordt genenoveerd en geheel nieuw ingericht. De be heerder van het slot stelde al het te vervangen materiaal ter beschikking van de Renessedag. Ook op zaterdag 7 en zaterdag 28 april wordt rommel opgehaald. Een andere verandering betreft de spelletjes. Organiseerde men vroeger de spelletjes zélf, nu heeft men een professionele organisatie in de arm genomen. Van deze organisatie zijn negen zeer attractieve spelen gehuurd die naar men verwacht door hun ex clusiviteit zeer veel publiek zullen trekken. Alle spelen worden overi gens gesponsord door ondernemers. Zoals al gemeld wordt de Thptoe Renesse dit jaar niet in augustus ge houden maar fungeert als afsluiter van de Renessedag. De organisatie van de taptoe is in honden van de Stichting Recreatieactiviteiten Wes terschouwen. De taptoe begint om 21.00 uur. „Omdat de resultaten van een mos- selbedrijf zo sterk afhankelijk van de grillen van de natuur zijn is het be slist ongewenst dat de grillen van overheidsdienaren daar nog eens bij komen. De tijd zal dan niet ver meer zijn dat niet door de natuur maar door toedoen van de overheid mossel- bedrijven het loodje gaan leggen". De roep om diepere percelen, nog eens schrijnend actueel geworden na de recente stormen die 70 procent van de halfwasmosselen verloren lieten gaan, de twee korte gdmngen die de kwekers met succes tegen de overheid voerde, de extreem hogere pachtprij zen die zijn doorgevoerd en het regel matig wachtwisselen op het ministe rie van landbouw en visserij waren de hoofdonderwerpen in de jaarrede van Okkerse. Geen triomf Beide gewonnen processen, een toen plotseling delen van de Wadden zee voor de mosselzaadvisserij geslo ten werd en een tegen de vaststelling van de huurprijsverhoging, leverde bij Okkerse geen gevoel van triomf op: „Eerder een droevige stemming, want een overheid die op zo'n manier bezig is te regeren, een manier waar bij de rechter mee regeert daarvan valt weinig goeds te verwaihten". De voorzitter bekritiseerde het re gelmatig wachtwisselen tp posten bij het ministerie waardoor de conti nuering van kennis ontbrtekt: „Ze vliegen er af en aan als in e«n duiven til. Dat dergelijke ééndagsvliegen de dienst uit moeten maken il een zeer frustrerende zaak. Ongehinderd door enige kennis van zaken denken ze allerlei nieuwe zienswijzen te moeten introduceren. Zo ook met de voorstellen tot huur prijsverhoging. Als je ze hun gang liet gaan zouden ze een bloeiende be drijfstak binnen de kortste keren om zeep helpen. In plaats van behoed zaam te manoeuvreren, de beuk ér in. In plaats van je eerst goed te oriënte ren hoe een bedrijfstak in elkaar steekt, hoe het zit met de financiële draagkracht van de afzonderlijke be drijven, niks mee te maken, geld wil len ze zien dus de financiële duim schroeven maar wat aangedraaid". Getouwtrek Recentelijk is de wacht op het mi nisterie weer gewisseld. Een nieuwe directeur en een nieuw hoofd schelp dierzaken: „Voor ons zijn het onbe schreven bladen. Maar we hopen dat ze hun best zullen doen om vóór alles zich in de materie waarmee ze be stuurlijk te maken krijgen in te wer ken". Volgens Okkerse zitten de kwekers nu opgescheept met én een diep in het vlees snijdende huurprijs voor hun percelen met daarnaast nog achter stallige huur vanwege al het getouw trek, én met grotendeels leeg ge stormde pencelen: „Tbl uit je winst. De al jaren klinkende roep uit het be drijf om diepere percelen wordt door allerlei maatregelen en tegenwerking van hogerhand en van onderaf tegen gewerkt en gesmoord waarbij door alle partijen over het hoofd word ge zien dat ieder jaar honderdduizenden tonnen halfwasmosselen verloren gaan doordat het ons ten enenmale ontbreekt aan onvoldoende diepe percelen". gens uit haar tent door over haar plan voor de aanplant van een bos in de ge meente Middenschouwen te begin nen. CDA-raadslid C. W. Boot legde in antwoord op de vraag van Kuijper waar dat bos dan zou moeten komen en hoe een en ander betaald zou moe ten worden uit dat de aanplant van JPd'b een bos in Middenschouwen niet zo moeilijk is als het lijkt. yfc „Iedereen weet dat er problemen |lir zijn in de landbouw. Er worden steeds meer boerderijen opgedoekt en grond wordt verkocht. Die grond zou je kunnen herbestemmen voor de aanplant van bos. Daar is ook over heidsgeld voor los te krijgen", aldus Boot. Hij gaf meteen toe dat niet iedere plek in Middenschouwen zich leent voor het planten van een bos. „Ik denk dat je dan met name moet kij ken naar de hoger gelegen gedeelten", aldus Boot. VVD-vertegenwoordiger J. M. van Langeraad sprong onmid dellijk in op de opmerking van Berre voets 'dat bomen belangrijk zijn om dat ze zuurstof produceren. „Dan wil ik mevrouw Berrevoets er toch op wijzen dat een hectare bieten meer zuurstof produceert dan een hectare bos". Een opmerking waar Van Lan- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's geraad veel succes mee oogstte. Hila riteit alom. Bedrijven Van het bos liep de discussie onder leiding van Van der Klooster soepei tjes over in een gedachtenwisseling over bedrijven die mogelijk een rol zouden kunnen spelen in de toeristi sche toekomst van Middenschouwen, en dan met name Scharendijke. Zeker niet voor de eerste keer werd het plan voor de vestiging van een duikcen trum aan de haven Kloosternol ten tonele gevoerd. Iemand uit het publiek stelt dat de beloftes die de partijen in hun ver kiezingsprogramma verkondigen wat dat betreft in tegenspraak zijn met wat er in de praktijk gebeurt. Vrij vertaald: Komt er eens iemand met een goed idee en dan kan het weer niet. Van Langeraad sprong onmiddel lijk in op deze constatering. „Ik denk dat we als gemeente niet al te pietlut tig moeten ziin", aldus de liberaal. PvdA-wethouder Renden: „Dat ben ik deels wel met Van Langeraad eens, maar we moeten ook aan het milieu denken. Maar ik vind wel dat we re gionale bedrijven zoveel mogelijk terwille moeten zijn". Verwachting tot woensdagavond: Vannacht regen In de nacht en ochtend veel bewol king en af en toe regen. In de loop van de dag vanuit het westen perioden met zon. Minimumtemperatuur onge veer 7 graden. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Wind, overwe gend matig, vannacht draaiend van zuid naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 maart: Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 3 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mrt. Zon op 06.57, onder 18.42 Maan op 22.39, onder 07.23 15 mrt. Zon op 06.55, onder 18.44 Maan op 23.52, onder 07.38 Laatste Kwartier: 19 maart (15.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht passeert een Oceaanfront ons land. Dit front ligt tussen een hogedrukgebied boven Oost-Europa, dat ons vandaag nog re delijk mooi weer bracht en een nieuw hogedrukgebied ten noordwesten van Spanje. Dit laatstgenoemde hoog gaat de rest van deze week ons weer in gunstige zin beïnvloeden. Voor het zover is krijgen wij van nacht en op woensdagochtend nog te maken met een bewolïringszone. Deze bewolking hangt samen met het ge noemde front en passeert langzaam van west naar oost over ons land. Uit de bewolking valt af en toe wat re gen, brg groot worden de neerslag hoeveelheden echter niet. De wind draait vannacht van zuid naar west. Op woensdag breiden opklaringen, die met het Spaanse hoog samenhan gen vanuit het westen over het land uit. Door de bewolking koelt het de komende nacht maar weinig af. Op de meeste plaatsen blijft het kwik bij een graad of 7 steken. Op woensdag middag worden bij geleidelijk meer opklaringen en een matige westen wind temperaturen van rond 11 gra den bereikt. AMERSFOORT - De rijksoverheid overweegt bij de keuze van aanne mers eisen te stellen op het terrein van de arbeidsomstandigheden. Een werkgroep van sociale partners en overheid bekijkt deze mogelijkheid. De werkgroep vloeit voort uit het convenant dat deze partijen een half iaar geleden sloten om te komen tot betere arbeidsomstandigheden in de bouw. Ook de Rijksgebouwendienst, Rijkswaterstaat en het Pensioen fonds Bouwnijverheid nemen deel aan het overleg. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Teletoon Wij willen ook .goed nieuws thuis. r en een gratis proefabonnement van 2 weken. 7IERIKZEESCHEH NIFUWSBOnF UI Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten Zierikzeesche Nieuwsbode, ,p zonder postzegel naar iitwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1