streeknieuws EO op de koffie in Zierikzee Nieuwe voorjaarsmode met bloem- en fruitmotieven en Van Gogh-kleuren Kweekvijver voor Schouws talent BEL 01110-14739 4 ZIERIKZEE Tweede havenmeester Burgemeester en wethoüders van Zierikzee hebben de heer Ph. de Leeuw uit Waarde benoemd als opvol ger van J. P. Schot als tweede haven meester. De Leeuw is momenteel werkzaam als kwartiermeester op de veerdienst Kruiningen-Perkpolder van de Provinciale Stoombootdienst. De nieuwe tweede havenmeester van Zierikzee is gehuwd en heeft drie kin deren. NCVB-bijeenkomst De leden van de afdeling Zierikzee van de NCVB komen woensdag 21 maart bijeen in de bovenzaal van de gereformeerde kerk aan de St, Do- musstraat in Zierikzee. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Mevrouw R. F. Klatter-van der Molen uit Haamstede spreekt over het bonds- thema: Gezondheidszorg gezonde zaak? D REISCHOR Zang- en orgelavond Op initiatief van de Stichting Re formatorische Hulpactie Woord en Daad wordt zaterdagavond 10 maart een grote zang- en orgelavond gehou den in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. De avond begint om 19.30 uur. Medewerking aan deze avond verlenen onder andere het Christelijk Gemengd koor Advendo en het kinderkoor Bid en Zing. Beide koren zijn afkomstig uit Nieuwe Tbn- ge. Ds. H. J. Boer uit Sirjansland ver zorgt een meditatie en het appèl woord wordt uitgesproken door H. de Pater. Ook treedt, voor de laatste keer, de jongens-mezzosopraan Hans Veldhuizen op. Tijdens de zangavond, waar opnames van gemaakt worden, zingt Veldhuizen onder andere Hij die rustig en stil, Zie de Leliën op het veld en De Heilige Stad. Daar zijn stem gaat veranderen stopt Veldhui zen binnenkort met zingen. Op 7 april zingt hij voor het laatst op een Woord en Daad-avond. De opbrengst van de zang- en orgelavond komt ten goede aan het werk van de stichting Woord en Daad. OUWERKERK Landbouwvereniging Maandag 12 maart houdt land- bouwvereniging 'Aller Belang' haar jaarvergadering in het dorpshuis in Ouwerkerk. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda, naast enige huishoudelijke zaken, een in leiding over teelt, bewaring en afzet van aardappelen door de heren W. in 't Veld en J. van de Hamer. OOSTERLAND Bouwbedrijf 100 jaar Bouwbedrijf Boogert uit Ooster- land viert deze maand het honderd jarig bestaan. Het jubileum gaat ge paard met een receptie voor genodig den en een feestavond voor het perso neel op vrijdag 16 maart. Op een jubi leumbijeenkomst 's middags wordt het woord gevoerd door onder andere burgemeester A. Bergshoeff van Dui- veland en ing. G. de Jonge, voorzitter van het NVOB-Zeeland. Ter gelegen heid van het eeuwfeest zal een bedrag worden aangeboden aan de gemeente Duiveland, bestemd voor de 'groen- paragraaf' van de Oosterlandse dorpsvernieuwing. Het bedrag is bij eengebracht door het bouwbedrijf en haar relaties. Het honderdjarig be staan van het bouwbedrijf werd in december vorig jaar min of meer bij Modeshow in pas verbouwde zaak van Holty Mode ZIERIKZEE - „De mode staat in bloei". Een opmer king van ladyspeaker Gerda van Heemskerk die vele ke ren werd bevestigd tijdens de modeshows die werden ge houden in de pas verbouwde zaak van Holty Mode aan de Dam te Zierikzee. Het voorjaar in de natuur vormde een belangrijke inspiratiebron voor de ontwerpers van de nieuwe voorjaarsmode. De dessins en de natuurlijke kleuren van bloemen en fruit werden verwerkt in rok ken, blouses, jasjes, vesten en pullovers. ervan waren uitgevoerd in gobelin- stof waarop van oudsher ook bloe men welig tieren. Typerend voor vele rokken was de elastische tailleband. „Want de mode is in eerste plaats comfortabel. Het mag geen probleem zijn om lekker te eten en er toch goed uit te zien", al dus de ladyspeaker. Dat comfort kwam ook tot uiting in de lichte, soe pele stoffen waarvan alle kleding was gemaakt. Colour-jeans. Zo heten de spijker broeken die behalve in klassiek blauw ook in allerlei andere kleuren werden getoond. Behalve tot de ge bruikelijke lange broek werd de ge kleurde spijkerstof ook verwerkt tot geklede wijdvallende broekrokken en bermuda-achtige modellen. Opval lend waren de goudkleurige knopen en (nep)edelstenen waarmee een groot aantal jeansbroeken en jasjes waren gegarneerd. Gouden knopen Gouden knopen waren ook gebruikt op de meer geklede modellen voor de niet meer zo piepjonge vrouw. Fraaie voorbeelden daarvan waren de kos tuums in bicollore die werden ge showd. Zwart/wit of marine/wit combinaties. Caroline toonde een klassiek donkerblauw mantelkos tuum net een witte kraag en een dub bele rij gouden knopen op de getail leerde blazer. Dat ook de heel jonge vrouw sjiek gekleed kan gaan toonde Savanja in het model dat zij aan het eind van de show toonde. Een combinatie in ef fen wit met kant bestaande uit een soepelvallende enkellange rok met daarop een kort getailleerd jasje met korte mouwtjes en een kraag die langs de voorpanden doorliep tot in de taille. Geheel in het thema van de modeshow kregen alle belangstellen den die het evenement bijwoonden een bosje narcissen aangeboden. Kledingstukken die onderdeel uit maakten van een combinatiepro- graihma. Want een van de kenmerken van de nieuwe mode is dat zij ook ruim baan geeft aan de eigen creati viteit van de vrouwen die deze mode dragen. Zij kunnen naar eigen keuze de diverse kledingstukken combine ren. In de opnieuw ingerichte zaak van Holty Mode is de collectie daar om uitgesorteerd in kleurengroepen. Jasjes, rokken, blouses en pullovers in effen kleuren en dessins van de zelfde kleurenreeks hangen bij el kaar aan één rek. Men kan daaruit zelf een combinatie samenstellen die altijd bij elkaar past. Vincent van Goghjaar De mode staat altijd onder invloed van bepaalde gebeurtenissen ,in de maatschappij. Zo zijn dit jaar in de kleding tendensen terug te vinden van het Vincent van Goghjaar waar toe 1990 is uitgeroepen. De felle ko raalrode, helderblauwe en zonne- bloemgele kleuren die de schilder gebruikte werden vooral verwerkt in effen kleding. Ook motieven uit de schilderijen van Karei Appel werden gebruikt op T-shirts en pullovers. Een van de kledingstukken die de ze zomer een prominente plaats in het modebeeld lijkt te gaan innemen is de broekrok. De vier mannequins Carolien, Marina, Anja en Sevanja toonden hem in de diverse maten in allerlei vormen. Van bermudakort tot kuitlang. Maar altijd ruimval- lend. Soms zo ruim dat het verschil met een 'gewone' wijde rok bijna niet meer was te zien. Anja showdè een pakje in effen' zon- nebloemgeel waarbij in de broekrok enkele plooien waren verwerkt. De rok was afgewerkt met knoopgarne- ring aan de zijnaad. De blouson was aan de rugzijde afgewerkt met een bandje met knoopjes. Eronder droeg zij een blouse in een vlekdessin met kerriekleurige met lindegroene tin ten. De sportieve lacqué mantel die Carolien showde had dezelfde effen zonnebloemgele tint, losse oversla gen op de rug en een voering' met jungleprint. Een print dat terug kwam in de wijde rok van transpa rante voile die zij onder de jas droeg. Dunne doorzichtige stof Rokken van die dunne, doorzichti ge stof lijken ook een topper te wor den in het modebeeld. Ze werden tij dens de show veelvuldig getoond. In effen en printstoffen, losvallend of geplisseerd. Maar altijd kuit- of en- kellang, gevoerd en zeer slank afkle- dend. De jasjes die erop werden ge dragen varieerden van kort getail leerd tot heuplang en wijd. Sommige 'Bloeiende' mode bij Holty. (Foto: Joop van Houdt). toeval ontdekt door iemand die bij namenonderzoek in het archief van de Zierikzeesche Nieuwsbode een ad vertentie uit 1890 tegenkwam waarin de oprichting van het éénmans metse- laarsbedrijf L. W. Boogert werd ge meld. BRUINISSE Proefvaart YE 16 Met goed gevolg was deze week de proefvaart van de YE 16 van de firma Meijaard uit Yerseke. Maaskant Ship yards bouwde in de kotter een nieuwe Caterpillar hoofdmotor van 680 pk waarachter een nieuwe keerkoppe- ling en vijfbladsschroefDe oude Bru 8, die. naar Van der Plasse is verkocht en verder door het leven gaat als YE 77, wordt bij Maaskant aangepast Advertentie KETEL VERNIEUWEN (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) ■i INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS mm BREEDSTRAA1 I-ZIERIKZEE-T6LEF00N 0111014739 voor de mosselvisserij vanaf de ver- waterpercelen. De YE 80 krijgt een nieuwe stuurmachine, nieuwe pom pen en ondergaat verschillende ande re reparaties. De YE 156 Hollestelle ligt er voor de opbouw van een 8-kops vislier. Burgerlijke stand Een geboorte en een overlijden in de gemeente Bru inisse. Geboren werd Teunis Marinus van der Meer. Op 73-jarige leeftijd overleed Bernar- dus Machiel Bijl. GOES Vriendenkring Onder het motto dat vrijgezel ge zellig vrij kan betekenen verzorgt vriendenkring Kapasi dans- en ont-' moetingsavonden voor alleenstaan den tot 45 jaar. De eerstvolgende ont moetingsavond wordt gehouden op zaterdag 17 maart in wijkcentrum De Spinne in Goes en begint om'9.30 uur. KAPELLE Studiedag Emancipatie gepasseerd sta tion? Dat is de vraag waar men zich over zal buigen op een studiedag in De Vroone in Kapelle op maandag 2 april. De studiedag is een initiatief van de Zeeuwse Vrouwenraad. Vol gens de vrouwenraad moeten vrou wen op weg naar economische zelf standigheid nog steeds een groot aantal hindernissen nemen, hinder nissen als zwangerschaps- en beval lingsverlof, ouderschapsverlof en een gebrek aan (deeltijd) arbeidsplaat sen. „Zijn we aangeland bij een gelij ke uitgangspositie voor vrouwen en mannen wanneer dergelijke knelpun ten voor vrouwen binnen afzienbare tijd worden opgeheven of is er meer aan de hand?", zo vraagt de vrouwen raad zich af. De studiedag gaat van start om 10.45 uur en wordt geopend door mevrouw A. C. Westhoff-Hubée, voorzitter van de Zeeuwse Vrouwen raad. Vervolgens verzorgt drs. H. J. Groenendijk, universitair docent aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam, een inleiding onder de titel: Op weg naar zelfstandigheid: waarom vrouwen niet meegaan. 'Moet ik daar blij mee zijn' is de titel van het pro gramma van Cabaret Handje Peper muntje. 's Middags zijn er drie korte inleidingen door vrouwen van ver schillende generaties over hun eigen emancipatieproces. Om 14.30 uur volgt een groepsgesprek onder lei ding van mevrouw J. C. van Dijk- Sturm, lid van de emancipatieraad. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF. 'ZIERIKZEE Naar schatting 140 mensen woonden gisteren, donderdag, in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierikzee de EO-bijeenkomst Bij u op de koffiebij. Volgens een woordvoerster van de Evangc- lische Omroep mag men bij een dergelijk aantal bezoekers niet klagen over gebrek aan belangstelling. ..Wij verzorgen dit soort bijeenkomsten al een aantal jaren en meestal is er een goede belangstelling voor. Hoeveel mensen er komen hangteen beetje af van de regio". Gastspreekster op de bijeenkomst was Tonneke Bijker en zij sprak over het thema Maria in een Marthawereld. Muzikale medewerk ing werd verleend door Franny Vink. De presentatie was in handen van Bertie Richardson. Latijnse School Zierikzee ZIERIKZEE - De nadelen van een eeuwenlang durend eilandelijk isolement zijn vaak en terecht breed uitgemeten. Met enige aarzeling zal een enkeling pro beren om ook enkele voordelen op te sommen van die vroegere afzondering van het dubbeleiland Schouwen-Duiveland. Want voordelen waren er vanzelfspre kend ook. Wij denken daarbij niet in de eerste plaats aan de intimiteit en gezel ligheid van voorheen waar oudere generaties nog wel eens met lichte weemoed aan terugdenken. Wij hebben eerder het oog op de over het algemeen permanent aanwezige rust en de beperkte mogelijkheden tot vertier. Dat kwam zeker ten goede aan de studieresultaten van de jeugd, die leefde in de tijd van de zeil vaart. De afgelegen ligging, voor menigeen buiten de eilanden min der prettig, betekende ook, dat een onderwijsinstelling als de aloude Latijnse School te Zierik zee, weinig concurrentie had te duchten. Zij leverde dan ook in de loop der tijden prominente 'we tenschappers' af.... Over het onderwijs in Zeeland vóór de negentiende eeuw is be trekkelijk weinig bekend. Geheel anders is het gesteld met de gege vens die beschikbaar zijn met be trekking tot het onderwijs dat aan verschillende Latijnse scholen werd gegeven. Hoewel ook Brou wershaven naderhand een Latijn se School kréég was die van Zie rikzee belangrijker, niet het minst door de 'hoofdstedelijke' positie van deze stad op Schouwen. Reeds in 1304 was er sprake van een Latijnse School. Het ligt voor de hand dat een dergelijke instel ling in de loop van enkele honder den jaren heel wat talent binnen haar muren heeft kunnen koeste ren. De Latijnse scholen konden dat met recht en reden omdat het la- tijn als wetenschappelijke taal al- femeen ingang had gevonden in innen- en buitenland. In deze taal werd gediscussieerd en wer den ook publikaties geschreven. Bovendien was het voor geleerden t een soort 'esperanto' waarin zij konden corresponderen. Rectoren Het is P. D. de Vos geweest die de Latijnse School te Zierikzee 'en hare rectoren' tot onderwerp maakte van een uitvoerige publi- katie. Zijn met talrijke interessan te gegevens doorspekte bijdrage verscheen destijds (in 1899) in het maandblad van het Genealogisch- heraldiek genootschap De Neder- landsche Leeuw. Het was niet toevallig dat dit ar tikel in een uitgesproken genealo gisch tijdschrift verscheen want De Vos zou De Vos niet zijn wan neer hij zijn bijdrage niet had vol gestopt met een overvloed aan genealogische- en biografische ge gevens betreffende de opeenvol gende rectoren die de Zierikzeese Latijnse School gedurende een Ook de befaamde geneesheer Levinus Lemnius (1505-1568) was een dis cipel van de Latijnse School te Zierikzee. zeer lange reeks van jaren hebben gediend. Evenals de Latijnse scholen in andere Zeeuwse steden heeft ook die van Zierikzee perioden van bloei en teruggang gekend. De on afzienbare rij namen van leerlin gen die gedurende het tijdvak 1304-19de eeuw de school te Zie rikzee hebben bevolkt werd in 1880 definitief afgesloten. Omdat na 1867 colleges aan de diverse universiteiten niet langer in het latijn werden gegeven werd ook de aantrekkingskracht van de La tijnse scholen geringer. De Latijnse School te Zierikzee werd historie na een eeuwenlang eervol bestaan. Zij had als kweek vijver gediend voor Schouws ta lent. Bekende namen als die van Levinus Lemnius en Jacob Cats onderstrepen dat. Nadat dc Latijnse School ter ziele was gegaan was het nog niet gedaan met het Schouws talent. Dc naam Zeeman zou in dit op zicht voor velen een lichtend voor beeld worden.... WIEBE KEIKES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4