'We kunnen niet te hooi en te gras geld uit die pot plukken' 'Dat geld kunnen we best zelf bewaren, dat moet terug komen' Woonark blijft nog even liggen Koorts Vergadering commissie RO Westerschouwen Realisering- plan voor gastouder gezinnen dichterbij Bijeenkomst voor belang hebbenden Grevelingen- meer Viering Internationale Vrouwendag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zierikzee doet beroep op de knelpuntenpot I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 maart 1990 Nr. 24707 3 Commissie financiën Zierikzee maakt zich zorgen om post onvoorzien ZIERIKZEE - „Ik denk dat we pas op de plaats moeten maken. We kunnen niet te hooi en te gras geld uit die pot blijven plukken". Die waarschuwing kwam gisteravond, donderdag, tijdens de vergadering van de commissie fi nanciën van de gemeente Zierikzee van VVD- vertegenwoordiger J. J. Geleijnse. Hij maakt zich zorgen om het feit dat de post onvoorzien van de gemeente Zie rikzee er niet al te best voorstaat en hij staat in die be zorgdheid niet alleen, zo bleek tijdens de vergadering. Heeft U het ook gemerkt? De ge meentepolitici hebben een kwaaltje verkiezingskoorts. Iedere fractie kan wel een extra zeteltje gebruiken en sommige partijen mogen blij zijn hun positie in de gemeenteraad te handhaven. Hoe het ook zij, er wordt hard aan gewerkt. Overal verschij nen gevraagd en ongevraagd verkie zingsposters met wervende teksten. Tweede Kamerleden worden uit de stoffige lade getrokken en treden op in plaatselijke lokaliteiten. Een van de partijen start een info-telefoon, de andere vraagt aandacht met een verkiezinsprogram, dat uitblinkt in gulheid. De verkiezingskoorts is toegesla gen en het is er de partijen alles aan gelegen om de aandacht van de zo waardevolle kiezers te trekken. Iede re stem telt, zeker in de lokale poli tiek, waar een zetel binnengehaald wordt met enkele honderden stem men. Een goed moment om de lokale po litiek nogeens te wijzen op het be lang van de betrokkenheid van de burgerbij die politiek. Niet alle raadsleden hoeven zich aangespro ken te voelen. Wel die het hun 'geach te kiezers' niet toestaan getuige te zijn van commissievergaderingen. Wel die geen noodzaak zien hun 'geachte kiezers' volledig te betrek ken bij het reilen en zeilen van de lo kale politiek. Ondergetekende weet best, dat het vragen om politieke openbaarheid wat afgezaagd is. En heel wijselijk houden de besloten gemeenten hun mond erover dicht. Belangstellende inwoners op de publieke tribunes zijn de wijze raadsleden alleen maar tot last. Bezwaarschriften werken vertragend. Maar laat alle lokale politici, die de beslotenheid wel prima vinden, nu dan niet met interessante praatjes komen over het belang van de bur ger. Daar krijgt ondergetekende koorts van. AvdW Minder moeite had de commissie met het verzoek om subsidie van de kunststichting Lava en Stichting Transartica, maar ook hier werden enige kritische kanttekeningen ge plaatst. Beide stichtingen willen samen een tentoonstelling op poten zetten in de Noordhavenpoort en daarbuiten. Om een en ander mogelijk te maken vra gen zij de gemeente Zierikzee om een bijdrage van 885,05. Geen wereld schokkend bedrag, maar WD- woordvoerder Gelijnsse kon het toch niet laten om zijn twijfels te uiten. Geleijnse bleek te kampen met een innerlijke strijd. Gevoelsmatig zeg ik hier ja tegen, maar eigenlijk zou ik op financiële gronden nee moeten zeggen", aldus de liberaal. Hij vroeg verder aandacht voor de risico's die aan het project verbonden zijn. ,,Als daar mensen van gemeentewerken aan het lassen zijn en er gaat iets mis, hoe gaat het dan verder?" De post onvoorzien wordt gebruikt voor uitgaven die Onvoorzienbaar, Onuitsluitbaar en Onvermijdbaar zijn. Een soort reservepotje. Tterwijl het jaar 1990 nog maar tweeëneenhal- ve maand oud is heeft de gemeente Zierikzee dit spaarpotje al opgesou peerd en moet zelfs al ingeteerd wor den op het potje voor '91. Vraagtekens bij kwesties Een kwestie die bij de leden van de commissie financiën de nodige vraag tekens opriep. Vooral ook omdat op de agenda van de commissie weer enige punten genoteerd stonden waarvoor men de post onvoorzien aan zou moeten spreken. De Interge meentelijke Sociale Dienst heeft de gemeente Zierikzee toestemming ge vraagd een reservepotje te maken van de (eventuele) voordelige saldi van de dienst over '89, '90 en '91. Dat geld wil de IGSD dan bestem men ten behoeve van de aankoop van een nieuw computersysteem. Verder vraagt de IGSD de gemeente om de gemeentelijke bijdrage aan de dienst te verhogen met 1,- per inwoner. Die extra uitgave zou dan uit de post on voorzien gehaald moeten worden. Met het eerste had de commissie geen enkele moeite. Maar de gevraag de verhoging met ƒ1,- per inwoner lag de commissieleden heel wat zwaarder op de maag. Geleijnse zwengelde de discussie aan. ,,Het is niet correct dat wij zouden moeten betalen aan een bestemmingsreser ve", aldus Geleijnse. CDA-vertegenwoordiger C. Lege maate sloot zich aan bij de woorden van Geleijnse maar tekende daar bij aan dat hij voor deze keer wel een uitzondering wilde maken. Slot van de discussie was dat de commissie zich unaniem tegen een verhoging van de gemeentelijke bij drage aan de IGSD uitsprak. Maar daarmee was men nog lang niet uitge praat over de stand van de post on voorzien. Later werd de draad van de discussie over het reservepotje weer opgepakt. Bij het vaststellen van de primitie ve begroting voor 1990 ging men uit van een post onvoorzien van 70.000,-. Daar ging eerste al een dik ke zestig mille af aan subsidies en dergelijke en nu staat men zelfs flink in de min. Op de vraag van RU-vertegenwoor- diger W. F. Sprengelmeijer kon com- J. J Geleijnse: ,,Pas op de plaats ma ken". missievoorzitter L. J. van Gastel niets anders antwoorden dan dat een nieuwe greep in de toch al zo magere post onvoorzien zeker tot problemen kan leiden. ,,Als er zich iets voordoet dat ook weer uit die post onvoorzien betaald moet worden betekent dat dat er iets anders, dat minder urgent is doorgestreept moet worden", aldus Van Gastel. TILBURG - De Stichting Parkland Brabant te Tilburg heeft haar plan nen om de provincie in vijf jaar uit te laten groeien tot het grootste recrea tiegebied van West-Europa, een jaar na oprichting drastisch terugge bracht. Vanaf dit jaar streeft de stich ting naar een 'normale groei', zo maakte het algemeen bestuur tijdens de jaarvergadering bekend. Een jaar geleden wilde Parkland Brabant nog een spectaculaire groei van het aantal dag- en verblijfsrecreanten in Noord- Brabant. BURGH-HAAMSTEDE - Dinsdag 20 maart vergadert de commissie ruimtelijke ordening van de gemeen te Westerschouwen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Een uitgebreide agenda wordt aan de orde gesteld. Onder meer wordt aandacht gevraagd voor een verzoek om medewerking van Autobedrijf Gi- lijamse BV. Dit in verband met de vestiging van een supermarkt aan de Hogezoom 202/204 in Renesse. Ook op de agenda het verzoek van de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente in Burgh. Zij wil een wijzi ging van de bestemming van een per ceel aan de Zandstraat in Burgh. Dit in verband met woningbouw. Parkeerproblematiek Tijdens de commissievergadering komt verder de parkeergelegenheid bij Westenschouwen aan de orde. Ook wordt aandacht gevraagd voor de in richting van De Schelphoek. Het gaat dan met name om oeverrecreatie. Op de agenda ook een verzoek tot omzet ting van een kampeerterrein aan de J. J. Boeijesweg in een zomerhuizenter- rein. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis. De stukken die betrekking hebben op de agenda liggen een half uur voor de aanvang van de vergadering ter inza ge. Het publiek mag voor elk agenda punt het woord voeren. ZIERIKZEE - Volgens het Zierikzeese CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal is het mogelijk het plan om op Schouwen-Duiveland kinder opvang te realiseren via gastoudergezinnen binnen niet al te lange tijd te realiseren. Tijdens een themamiddag die in de Driehoek werd gehou den in het kader van de Inter nationale Vrouwendag vertel de ze dat het voor meer dan 90 procent zeker is dat de zes ge meenten op Schouwen-Duive land de subsidie die zij bij het rijk hebben aangevraagd voor het realiseren van kinderop vang ook krijgen. Een groot ge deelte van het geld zou dan worden besteed aan het kinde ropvangcentrum dat via parti culier initiatief al is opgezet in Zierikzee. De rest van de subsi die zou volgens Bij de Vaate worden besteed voor het aan stellen van een extra vaste kracht bij de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening. Die man of vrouw zou dan de persoon worden waartoe ou ders zich kunnen wenden die hun kind bij gastouders willen onderbrengen terwijl ze zelf werken of een studie volgen. De nieuwe kracht organiseert dan in welk gastoudergezin het kind terecht kan. Het geld dat de gastoudergezinnen voor de ze opvang krijgen zou recht streeks door de ouders moeten worden betaald. Het CDA- raadslid sprak de verwachting uit dat binnen enkele maanden wordt beslist dat de kinderop vang op Schouwen-Duiveland op die manier wordt geregeld. OUDDORP - Op initiatief van Natuur- en Recreatieschap De Greve- lingen wordt dinsdag 13 maart een bijeenkomst gehouden voor belang hebbenden en gebruikers van het Grevelingenmcer. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Aan de orde komen de ontwikkelin gen in de natuur in het gebied én de ontwikkelingen voor wat betreft de recreatie. Verder ook aandacht voor de stand van zaken betreffende het onderzoek naar de mogelijkheden van oestercultures in de Grevelingen en de noodzaak tot uitbreiding van de bostaande bevuurde betonning op de vaarroute van de Brouwersdam naar sluis 3 bij Bruinisse. DEN HAAG - Bijstandsvrouwen moeten individueel worden benaderd en begeleid door arbeidsbureaus en sociale diensten bij het zoeken naar betaald werk. Maatwerk biedt betere kansen op succes dan een algemene aanpak. Tbt die slotsom komt staats secretaris Tbr Veld van sociale zaken in haar aanbiedingsbrief bij een rap port van Research voor Beleid te Lei den in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF BRUSSEL - België gaat een strenge controle instellen op de eventuele aanwezigheid van dioxyne in melk. Dat heeft de staatssecretaris van volksgezondheid bekend gemaakt. Voortaan gaat men vier keer per jaar op zestien plaatsen in het land verse melk onderzoeken om te zien of er het kankerverwekkende dioxyne in voor komt. Ook verpakte melk zal regel matig worden onderzocht, aldus de staatssecretaris. De melk afkomstig van melkerijen in de buurt van vuil verbrandingsinstallaties zal extra in de gaten gehouden worden. Vervolg van pagina 1 legde uit dat lichamelijke klachten van vrouwen vaak voortkomen uit hoe ze zich voelen. „Vrouwen vinden het moeilijk zich te manifesteren. Ze denken snel dat ze niet zo belangrijk zijn. Dat hun mening er niet zo toe doet. Dat gebrek aan waardering voor zichzelf veroorzaakt spanningen die tot uiting komen in lichamelijke klachten. Als voorbeelden van enkele veel voorkomende noemde Enserink hyperventilatie, hoofd- en nekpijn. Sinds twee jaar speelt zij daarop in door samen met Anke Jansen in Zie rikzee cursussen te houden die de ti tel dragen anders omgaan met span ningen. „Via lichamelijke oefenin gen en gesprekken leren we vrouwen ruimte te durven innemen voor zich zelf op te komen en hun mening naar buiten te durven brengen. Aly Kraayeveld vertelde wat over een andere mogelijkheid voor vrou wen om met hun lichamelijke klach ten om te gaan: zelfhulpgroepen. Zij besteedde in het bijzonder aandacht aan de zelfhulpgroep VZB (Vrouwen Zonder Baarmoeder) waarin vrou wen die een dergelijke operatie heb ben meegemaakt via de contacten met elkaar de psychische gevolgen daarvan leren verwerken. Lizette Kneepkens vertelde over mastopatie. Goedaardige knobbels en onregelma tigheden en pijn in de borsten. Een verschijnsel dat veel onrust veroor zaakt bij vrouwen. „Ik weet verdomd goed wat ik doe". Dat zei Ali Pankow in haar creatie van een aan sherry verslaafde vrouw. Via de door de cabaretière Ans Schil ders geschreven tekst kwam de hypo- critie tot uiting van mensen die zelf niet meer buiten drank kunnen maar dat niet onderkennen en wel de drankzucht van anderen veroordelen. In een tweede stukje cabaret relati veerde Pankow op een grappige wijze de glamour van het witte doek en de disco. Tussen de diverse evenementen door werden in de vorm van nieuw tjes diverse evenementen in Zeeland aangekondigd die voor vrouwen inte ressant kunnen zijn. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315: Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) I 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Verdeeldheid over reservevorming bij werkvoorzieningsschap ZIERIKZEE - Verdeeldheid gisteravond, donderdag, binnen de commissie financiën over plannen van werk voorzieningsschap De Zuidhoek. Het schap wil geld dat eigenlijk aan de gemeente Zierikzee terug betaald zou moeten worden in een eigen potje stoppen om mede met dat geld een buffer te kunnen kweken om tegenvallers op te kunnen vangen. Een plan waar de PvdA geen enke le moeite had. Maar daarin stonden de socialisten alleen. In verband met de invoering van de zogenaamde budgetfinanciering wil het bestuur van De Zuidhoek het ver wachte batig saldo over 1989 en een deel van de door de gemeente aan hen betaalde voorschotten over dat jaar reserveren. Het gaat in totaal om 228.000,-: 100.000,- (egalisatie fonds) 50.000,- (verwacht batig sal do) en 78.000,- (egalisatiefonds). Verwonderd Een en ander is in andere gemeen ten op Schouwen-Duiveland al aan de orde geweest en tot nu toe heeft dat nog niet tot heftig verzet geleid. „Ik ben daar een beetje verwonderd over", aldus RU-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer. „Ik had wel ge dacht dat daar wat meer oppositie te gen zou zijn". Een zelfde geluid kwam uit de hoek van VVD'er J. J. Gelei jnsse. „Dit verwondert mij zeer eri ik vind het ook principieel niet correct", al dus de liberaal. Hij doelde daarmee met name op de vorming van het ver eveningsfonds. Christen-democraat C. Legemaate ging nog een stapje verder. Hij teken de niet alleen bezwaar aan tegen de vorming van het vereveningsfonds maar stelde aan het toestaan van re servering van het verwacht batig sal do de voorwaarde dat dit geld ge bruikt moet worden voor het creëren van meer arbeidsplaatsen bij het schap. Alleen de PvdA schaarde zich bij monde van M. R. de Jong-van Loo geheel achter de wensen van de Zuid hoek. „Wij staan hier helemaal achter", aldus De Jong. „Dit is een heel be langrijke zaak". De Jong bleek echter een roepende in de woestijn. De ove rige commissieleden hielden vast aan het standpunt dat het niet aangaat om dergelijke reservepotjes te kwe ken binnen een gemeenschappelijke regeling. Sprengelmeijer: „Dat geld kunnen we best zelf bewaren. Dat moet terug naar de gemeente". Kunstenaar Peter Jansen legde daarop uit dat het feitelijk alleen gaat om het gebruik van materieel van de dienst gemeentewerken. „De kunstwerken worden wellicht ter plekke in elkaar gelast en dat ge beurt door ervaren vakmensen". Jansen benadrukte verder dat men alles in het werk zal stellen om risi co's te vermijden. Geleijnse bleek nog niet niet geheel en al overtuigd maar stemde tenslotte toch in met het ver zoek van beide stichtingen. M. R. de Jong-van Loo (PvdA) had er minder moeite mee. „Het gaat hier om een stukje cultuur en ik denk dat dat erg belangrijk is". CDA-vertegenwoordi ger C. Legemaate schaarde zich enigs- W. F. Sprengelmeijer: Dat geld kun nen we best zelf bewaren". zins aarzelend achter het kunst-pro ject. W. F. Sprengelmeijer zei om principiële redenen, de expositie is ook op zondag toegankelijk, niet met de subsidie in te kunnen stemmen. ARNHEM - De krijgsraad in Arn hem heeft donderdag de 19-jarige dienstplichtige militair P. B. uit Nieuwegein vrijgesproken. De man moest zich verantwoorden voor de dood van een 17-jarig meisje in juni vorig jaar. De militair dronk in juni vorig jaar met enkele vrienden een borrel in een café te Almere, toen zijn vriend gewond binnenkwam. B. ren de hierop met een bierglas in de hand naar buiten. Daar trof hij een jongen die dreigend met een stiletto zwaai de. Ze raakten vervolgens in gevecht. ZIERIKZEE - De gemeente Zierik zee doet een beroep op de knelpun tenpot van het stadsvernieuwings fonds 1991. Dat blijkt uit een persbulletin van de gemeente. Bij het indienen van het meerjaren programma stadsvernieuwing 1990- 1994 kan een beroep worden gedaan op de knelpuntenpot. Het college van b en w van Zierikzee stelt voor ae ver nieuwing, uitbreiding en aanpassing van de riolering, welke thans is opge nomen in het bestedingsplan van de gemeente voor 1992, voor het jaar 1991 aan te melden. Zierikzee heeft ruimte in het bestedingsplan 1991 doordat de herinrichting van de bin nenstad, waarmee een investering van 500.000,- gemoeid is, reeds naar 1990 is gegaan. ZIERIKZEE-Als het aan de commissie financiën van de gemeente Zierikzee ligt blijft de woonark inde Oude Haven nog even liggen waar hij ligt. Op de agenda van de commissievergadering gisteravond, donderdag, het voorstel van het college van b en w een bijdrage in de (weg)sleepkosten te verstrekken van maximaal f 3500,-. Een agendapunt dat in eerste instantie met een hamerslag bezegeld leek te worden, maar dat pakte anders uit. Het begon allemaal rustig. CDA-commissielid C. Legemaate: ,,Ik zal hem wel een beetje missen maar van mij mag hij weg". RU- vertegenxvoordiger W. F. Sprengelmeijer zei minder hartzeer te hebbefi dan Legemaate. ,,Ik zal geen moeite hebben met het afscheid". Ook PvdA-woordvoerster M. R. de Jong-van Loo ging in eerste instantie niet in op de kosten voor de gemeente. Zij beperkte zich tot de opmerking: ..Die woonark hoort daar niet meer". Een heel ander geluid kwam van de liberaal J. J. Geleijnse. ,,Die ark ligt mij niet in de weg. Als we dat ding nu weghalen kost het ons weer geld uit de post onvoorzien en daar heb ik moeite mee", aldus Geleijnse. De Jong reageerde op de woorden van Geleijnse met de opmerking dat het gevraagde bedrag zeker niet de nekslag voor de post onvoorzien van de gemeente hoeft te betekenen. ..Als we zuinigjes aan doen redden we het welluidde, vrij vertaald, haar weerwoord. Legemaate sloot zich daarbij aan. ,,Die boot moet daar geivoon weg en dat moet dan maar uit de post onvoorzien betaald worden". Geleijnse liet zich echter niet zo makkelijk uit het veld slaan en hield hardnekkig vast aan zijn bezwaren. Hij vond al snel Sprengelmeijer aan zijn zijde en eind van het liedje was dat ook De Jong en Legemaate overstag gingen. Het geen inhoudt dat de commissie zich unaniem tegen het op dit moment verstrekken van een gemeentelijke bijdrage in de wegsleepkosten uitspreekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3