'Aanbieding van kabinet aan akkerbouwers veel te mager' TUI WATERSTANDEN Advies: Winkels half uur langer open houden Landbouw- tractor in twee stukken na aanrijding Gekantelde vrachtwagen Campagnè tegen hardrijden op 80-km-wegen Actieleiding roept boeren op acties op te schorten Akkerbouwer rijdt in op politie Rechtbank verbiedt gids over rijscholen HISWA luidt begin watersportjaar in 2 DREISCHOR - F. S. uit Dreischor werd per ambulance overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes vanwege verwondingen die hij opliep bij een aanrijding donderdag op de Nieuwe Weg bij Dreischor. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 17.00 uur toen J. D. D. uit Nieuwer- kerk met zijn tractor over de Nieuwe Weg reed komende vanuit Dreischor. Toen de tractorbestuurder linksaf sloeg om een oprit naar het bouwland op te rijden zou hij geen doorgang hebben verleend aan zijn tegenligger F. S. uit Dreischor die vanuit de rich ting Nfeuwerkerk kwam. De auto reed met volle snelheid tegen de flank van de tractor. Dat kwam zo hard aan dat de tractor in twee delen uiteen viel. Ook de auto werd zwaar beschadigd. F. S. moest met verwon dingen naar het ziekenhuis worden overgebracht en beide voertuigen moesten worden weggesleept. NIEUWERKERK - Er moest een takelwagen aan te pas komen om de vrachtwagen bestuurd door S. uit Sint Maartensdijk weer op de pol derweg te plaatsen. Het voertuig kantelde doordat het wegzakte in de zachte wegberm. Dat gebeurde donderdag om onge veer 17.00 uur op de Oude Polderweg te Nieuwerkerk waar S. met zijn vrachtwagen reed. Vanwege weg werkzaamheden die ter plaatse wer den uitgevoerd week de vrachtwa genbestuurder uit in de berm. Die was echter niet berekend op het ge wicht van de auto. De wielen zakten zo diep weg in de berm dat de vracht wagen kantelde. Met behulp van een takelwagen werd de vrachtauto weer terug op de weg gezet. DEN HAAG - Veilig Verkeer Ne derland (VVN) wil via een campagne automobilisten ertoe brengen zich op 80-km-wegen aan de maximumsnel heid te houden. Op deze wegen valt bijna de helft van het aantal ver keersdoden. Vorig jaar waren dat er 714. Minister Maij-Weggen (verkeer) geeft het startschot voor deze cam pagne. Ze doet dat bij de installatie van het regionaal orgaan voor de ver keersveiligheid in Flevoland. Die in stallatie heeft op 13 maart plaats in het Provinciehuis in Lelystad. Automobilisten blijken de veilig heid van 80-km-wegen te overschat ten, aldus WN. Op deze wegen ko men verschillende verkeerssoorten op een rijbaan voor: auto's en vracht auto's naast tractoren, fietsers en bromfietsers. Dat leidt vaak tot agressief rijgedrag, aldus VVN. Bo vendien herkennen veel weggebrui kers een 80-km-weg niet als zodanig, zo blijkt uit een enquête van de ANWB. De campagne van VVN besteedt on der het motto ,,Ken je limiet 80" aan dacht aan de verkeersongelukken en de milieuschade die het hardrijden op 80-km-wegen veroorzaakt. Dat ge beurt via radio- en tv-spots en met borden langs de wegen. Verder gaat de politie intensiever controleren. In de eerste weken ligt het accent op voorlichting, daarna wordt bekeurin gen uitgedeeld. AMSTERDAM - Onderzoekers van de Rodfe Kruis Bloedbank Amster dam, het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst en de GG GD in Amsterdam hebben vast gesteld dat in Amsterdam 0,7 procent van de bloeddonoren positief was in de Hepatitis C antistoftest. Uit eer der onderzoek bleek al dat 2,3 pro cent van de patiënten die veel bloed transfusies krijgen Hepatitis C ontwikkelen. De onderzoekers plei ten nu voor zo'n test voor alle bloed donoren. Het onderzoek is gepubli ceerd in het medisch tijdschrift The Lancet. Hoofdbestuur ZLM over houding regering ten opzichte van akkerbouwproblematiek: GOES - Het hoofdbestuur van de ZLM vindt dat de toezeggingen van de kant van het kabinet tot nu toe nog veel te mager zijn. Het ZLM-bestuur vindt dat alsnog een uiter ste poging gedaan moet worden om via nationale lastenverlichting een creatieve invul ling te geven aan de 500-gulden-per-hectare-eis. „Wanneer de onderhandelingen over de invulling van die eis worden opgestart zou dat voor de actievoerders reden kunnen zijn om de boerenacties voorlopig op te schorten", aldus het ZLM-hoofdbestuur. De boerenacties hebben tot nu toe nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. (Foto: Joop van Houdt). ,,Eén en ander moet via de drie cen trale landbouworganisaties uitput tend worden besproken bij de onder handelingen", aldus het ZLM-hoofd bestuur. Daarbij laat men meteen aantekenen dat eventueel opschorten van de acties niet moet betekenen dat de druk op Brussel verminderd wordt. Want ook daar wil men maxi maal resultaat behalen. Prijsbesluiten Het ZLM-hoofdbestuur benadrukt dat het ook op de EG gericht dient te worden. Daar immers worden op 26 maart belangrijke prijsbesluiten ge nomen. Tegelijkertijd werd tijdens de vergadering van het hoofdbestuur, waar de akkerbouwproblematiek en de boerenacties uiteraard uitgebreid besproken werden, geconstateerd dat de actiebereidheid onder de boeren nog steeds groot is. Naast de graanprijzen gaat het daarbij ook om bijvoorbeeld het mengprijssysteem bij de suikerbie ten. Tijdens de vergadering van het hoofdbestuur werd vanuit de akker bouwcommissie aangedrongen op handhaving van dit systeem. Het wordt wel raadzaam geacht om bepaalde uitgangspunten van dit sy steem, waar nu een aantal jaren mee gewerkt wordt, te heroverwegen. Met name wordt daarbij gedacht aan schrijnende gevallen van onderbede ling door omstandigheden waar de ondernemer zelf op geen enkele ma nier vat op heeft. Ook de stormschade aan tuinbouw kassen kwam ter sprake tijdens de vergadering van het hoofdbestüur. In het algemeen, zo werd gesteld, zijn de verzekeringsmaatschappijen zeer coulant geweest bij de behandeling van de schadegevallen. Hetgeen niet wegneemt dat een en ander toch voor de individuele ondernemer vaak een behoorlijke schadepost betekent. Het hoofdbestuur toonde zich ver der bezorgd over het uit de handel verdwijnen van een aantal middelen dat men voor geïntegreerde en mi lieuvriendelijke gewasbescherming noodzakelijk acht. Donkere wolkén hangen volgens het hoofdbestuur van de ZLM boven de veehouderij. Tbepassing van de zo genaamde ecologische richtlijn zal volgens hen in een aantal gevallen verstrekkende gevolgen hebben voor een aantal bedrijven. ,,Ook de proble matiek met betrekking tot de mest overschotten hangt als een bedrei ging boven bepaalde veehouderij gebieden", aldus het hoofdbestuur. DEN HAAG - De actieleiding heeft vanmorgen, vrijdag, een oproep ge daan aan alle demonstrerende boe- rei\ om hun acties voortijdig op te schorten. Dit heeft woordvoerder K. Dijkstra in Den Haag meegedeeld. Dit nadat bekend was geworden dat de bemiddelaars De Koning, Wie gel en Meijer vanmiddag een gesprek hebben met minister Braks. De actieleiding heeft er voldoende vertrouwen in dat de bemiddelaars resultaten zullen bereiken, aldus Dijkstra. De boeren die momenteel met ongeveer honderd tractoren in Den Haag zijn, zullen naar huis te rugkeren. ST. PHILIPSLAND - De Rijkspoli tie Breda heeft donderdag de 23-jari- ge akkerbouwer A. J. B. uit Sint Phi- lipsland aangehouden omdat hij met zijn tractor op een medewerker van de Algemene Verkeersdienst (AVD) te Driebergen heeft ingereden. Dat heeft een woordvoerder van de Rijk- politie donderdagavond meegedeeld. De verdachte behoorde bij een groep actievoerende boeren maar hield zich niet aan de aanwijzingen van de politie en voerde volgens een politiewoordvoerder z'n 'eigen actie'. De politieman van de AVD die hem probeerde te laten stoppen werd met de tractor aangereden en kreeg de volgende woorden toegebeten: ,,Aan de kant of ik rij je overhoop". Tegen de verdachte, die aan het eind van de middag in de gemeente Steenbergen werd aangehouden, is proces-verbaal opgemaakt. Hem wordt onder meer een poging tot mis handeling ten laste gelegd. Twee andere akkerbouwers werden aangehouden wegens hinderlijk rij gedrag op de snelweg. De beide man nen zonderden zich van een grote de monstratieve optocht af en trokken zich niets aan van aanwijzingen van de politie. Hun gedrag wekte veel wrevel op bij de overige weggebrui kers. De drie mannen werden na ver hoor in de loop van de avond weer in vrijheid gesteld. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - De Nationale Rijscholen-Gids mag niet meer ver spreid worden. Dit heeft de recht bank in Den Haag bepaald in een ho ger beroepszaak. Deze was aange spannen door zeven rijschoolhou ders. De rechter trekt de gegevens over slagingspercentages van de in de gids genoemde rijscholen in twij fel.. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) zegt „zeer onge lukkig" te zijn met deze uitspraak. In opdracht van het ministerie van ver keer en waterstaat heeft deze dienst vorig jaar oktober de gids uitge bracht in samenwerking met de ANWB en de BOVAG. In de gids worden per streek de scholen opgesomd die met hun aan tallen geslaagden op of boven het ge middelde komen. De'gedachte was dat hiermee het kaf van het koren zou worden gescheiden. De zeven rijschoolhouders hebben Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Roompot Buiten emeldinge .Springtij: 13 maart Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 maart 03.10 146 09.15 -161 15.35 168 21.30 -131 11 maart 03.50 152 09.50 -162 16.10 167 21.55 -128 12 maart 04.20 157 10.25 -162 16.40 165 22.25 -130 10 maart 01.30 146 07.45 -157 13.50 171 19.55 -126 11 maart 02.05 155 08.15 -161 14.20 174 20.20 -128 12 maart 02.40 163 08.45 -163 14.50 176 20.55 -132 10 maart 03.25 162 09.10 -167 15.50 185 21.30 -138 11 maart 04.05 169 09.45 -168 16.25 183 21.55 -136 12 maart 04.40 172 10.15 -169 17.00 180 22.20 -139 10 maart 03.10 168 09.15 -174 15.30 190 21.30 -143 11 maart 03.45 175 09.55 -175 16.05 190 22.00 -142 12 maart 04.20 182 10.25 -176 16.40 190 22.25 -145 Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 steeds beweerd dat er sprake is van misleiding. Een kort geding in deze kwestie had het zevental verloren. Volgens een ANWB-woordvoerder zij alle 80 duizend exemplaren, die vooral via de ANWB-kantoren zijn verspreid, inmiddels verkocht. Voor de ANWB betekent de rechterlijke uitspraak geen schadepost, aldus de woordvoerder. Het CBR zegt voorals nog geen alternatief te hebben voor de gids. AMSTERDAM - Ruim 400 exposan ten op het gebied van de watersport presenteren zich op de 35e editie van de HISWA '90 die vandaag, vrijdag, in Amsterdam geopend wordt en duurt tot en met 18 maart. Burge meester Van Thijn heeft vandaag in de RAI het officiële startsein gege- Adjunct-directeur beurzen en ten toonstellingen van de RAI, G. W. van de Loo, spreekt de verwachting uit dat net als vorig jaar zo'n 122.000 mensen een bezoek komen brengen aan de beurs. In 1988 lag dat aantal nog vele duizenden hoger. Van de Loo: ,,Ook bij deze beurs zie je dat de con currentie steeds groter wordt. Er wordt zoveel georganiseerd, er is zo veel keuze dat veel dagjesmensen er gens anders voor kiezen. Voordeel is wel dat dit de 'zuiverheid' van de in teresse bevordert". De HISWA heeft met een alumi nium zeljacht een 'wereldprimeur' op de tentoonstelling. „Maar niet ieder een kan zo maar even zo'n jacht aan schaffen", deelt Van de Loo veelzeg gend mee. Op de HISWA wordt dit jaar relatief veel aandacht besteed aan navigatie-apparatuur en red- dings- en veiligheidsartikelen. De HISWA is de eerste grote activi teit op watersportgebied dit jaar. In het kader van de promotiecampagne Nederland-Waterland staat er de rest van het jaar een aantal extra activi teiten op het programma. Een van de belangrijkste is de open dag waterre creatie die op 21 april in 75 Neder landse gemeenten wordt gehouden. „Zo'n twee miljoen mensen zijn op de een of andere manier bezig met watrsport. Dat betekent dat er toch nog veel meer mensen moeten zijn die de watersport nog niet ontdekt heb ben. De watersport zal zich ook moe ten ontdoen van het imago duur te zijn. Voor een paar tientjes kun je per slot van rekening al een bootje hu ren", aldus Van de Loo. ZIERIKZEE - De winkels in Neder land kunnen door de week een half uur langer open blijven en op zater dag een uur. Het maximaal aantal uren waarop winkels geopend mogen zijn, wordt van 52 naar 55 per week uitgebreid. Over dit compromis heeft een door minister Andriessen van economische zaken ingestelde werkgroep overeenstemming be reikt. In de werkgroep zijn de detailhan del, grootwinkelbedrijf, werkgevers-, werknemers- en consumentenorgani saties vertegenwoórdigd. Het advies wordt mogelijk omgezet in een wets voorstel om de Winkelsluitingswet te wijzigen. Daarover zal het parlement zich dan moeten uitspreken. Slepend De kwestie van langere openstel ling sleept al jaren. Tbt nu toe wisten detailhandel en bonden zich met suc ces te verzetten tegen langere open stelling vanwege het ongemak voor het personeel. Het meerderheidsad vies blijkt die patstelling te doorbre ken. Alleen de vakcentrale FNV en de dienstenbond FNV zijn nog tegen stander van langere openingstijden. De dienstenbond organiseert daarom eind maart, begin april regionale ac tievergaderingen, die moeten uit monden in werkonderbrekingen en zo nodig stakingen. Het KNOV meent dat met de voor gestelde wijziging van de Win kelsluitingswet een evenwichtig compromis is bereikt. Daarmee is in hoge mate tegemoet gekomen aan de maatschappelijke behoefte van wer kenden tot 18.30 uur boodschappen te kunnen doen, terwijl anderzijds de aantasting van het sociale leven van ondernemers en hun medewer kers tot het uiterste is beperkt. Tfen aanzien van de zaterdagope ning tot 18.00 uur stelt het KNOV dat wordt tegemoet gekomen aan de wen sen van enkele branches, zoals de meubelbranche, maar dat de positie van de overige ondernemers niet we zenlijk wordt aangetast aangezien de praktijk leert dat reeds voor het wet telijke sluitingstijdstip de winkels zijn gesloten. Niet massaal Het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond (NCOV) stelt in een verklaring dat zij het verzet tegen wijziging van de Winkelsluitingswet zal staken. Het NCOV verwacht niet dat winkeliers van de nieuwe moge lijkheden massaal gebruik gaan ma ken, zoals uit een deze week afgeslo ten bliksemenquête onder de leden is gebleken. „Nu er een compromis is bereikt, moet de discussie worden gesloten. Na tien jaar discussie over wetswijzi ging moet er tot aan het jaar 2000 rust op het front zijn", aldus het NCOV. Tot en met 17 maart Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Elly Mes en Ans Dalderup. Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 9 maart Brouwershaven Lezing Gert Groenleer in kerkzaal Bostonplein. 20.15 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering muziekgezelschap Nieuw Leven, muziek en toneel, in het dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Feestavond VOO met toneelstuk Kon- takt met Kootje. Oosterhof. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissers- belang in dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 10 maart Zierikzee Concert Ars Musica in Foyer Mondra- gon. Aanvang 20.00 uur. Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs WIK haalt oud papier op. Scharendijke Strao. Dorpsstraat. Vanaf 12.00 uur. Oliebollenactie Hervormde Gemeen te. Huis-aan-huis verkoop in dorps kern. Zaterdagmorgen. Dreischor Zang- en orgelavond. In Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Oosterland Feestavond VOO met toneelstuk iTon- takt met Kootje. Oosterhof. 14.00 uur. Maandag 12 maart Zierikzee Commissievergadering Internationa le uitwisselingen in stadhuis. 16.30 uur. CDA ledenvergadering en verkie zingsbijeenkomst in Parochiehuis (Mosselstraat). 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare vergadering Vrienden van Westerschouwen. De Schutse. 20.00 uur. Scharendijke Politieke bijeenkomst rond gemeen teraadsverkiezingen in De Putmeet. 20.00 uur. Dinsdag 13 maart Renesse Ouderavond peuterspeelzaal 't Opstapje. Schoolgebouw. 20.00 uur. Ellemeet Vergadering VEKABO afdeling Schouwen-Duiveland in dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur: Openbare bijeenkomst WD met gastspreekster Tweede Kamerlid A. Jorritsma-Lebbink. Foyer Mondra- gon. 20.00 uur. Bruinisse Afsluiting leesprogramma Dikke Vrienden in De Zaete. Tussen 14.00 en 16.00 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Open huis plus informatiemarkt. Scholengemeenschap Schouwen-Dui veland. 18.30 tot 21.00 uur. Vrijdag 16 maart Zierikzee Afscheidsbijeenkomst emancipatie- werkster Ineke Sturm. Manhuis straat 2. Aanvang 15.45 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Fietsenkijkdag in politiebureau aan Kerkhof 5. Tussen 09.00 en 12.00 uur. Postzegelbeurs Philatelica. Huis van Nassau. Tussen 10.00 en 16.00 uur. Serooskerke Verkoop Welfare Rode Kruis. Dorps huis. 13.30-16.30 uur. Brouwershaven Tbneelavond ASV Brouwershaven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Bruinisse Optreden Gert en Hermien. Dorps huis. 20.00 uur. Dinsdag 20 maart Zierikzee Informatie-avond Anorexia Nervosa en Bulimia door In Perspectief, in RK-parochiecentrum, Mosselstraat 4. 19.30 uur. Symposium over werkloosheid, een regionale verantwoordelijkheid. De Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Inspraakavond dorpsplan Ooster land. In de Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. /i avertentie INSTALLATIEBEDRIJF Minister Andriesen pleit voor het langer openhouden van winkels. (Archief foto Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2