32.6s ft Tip' Eilandelijke hulpverleners ouderen moeten nog verder met samenwerking UI 'Vrouwen moeten de signalen van hun lichaam leren op te merken' Jr^} JA Zierikzee-Sarto DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boeren Zuidwest- Nederland schorten acties op WA> ffit 52 ploegstoffen GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24707 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Akkerbouw Aanbieding van kabinet aan akkerbouwers vindt ZLM veel te mager. (Pag. 2). Woonark De woonark in de Oude Haven te Zierikzee kan nog wel even blijven liggen.(Pag. 3). Voorjaarsmode Bij modehuis Holty in Zierikzee is de eerste modeshow met voorjaarsmode gehouden. (Pag. 4). Biljarten Rinus Lems toont klasse in titelstrijd tweede klas bandstoten. (Pag. 9). Wijsheid komt met de jaren. Gezegde GOES - De acties in het zuidweste lijk akkerbouwgebied worden voor lopig opgeschort. Het actie-coördina tiecentrum in Goes heeft dit besloten om premier Lubbers de ruimte te ge ven een onafhankelijk bemiddelaar in te schakelen. Volgens een woordvoerster van het actiecentrum hopen de boeren dat de bemiddelaar er uiterlijk begin vol gende week is „anders worden de ac ties onmiddellijk hervat. De bereid heid daartoe is nog steeds groot". Het zuidwestelijk akkerbouwge bied omvat Zeeland en West-Bra bant. Donderdag bezochten akker bouwers nog Shell in Moerdijk en Total in het industriegebied Vlissin- gen. De directie van Shell Moerdijk wil overleg regelen tussen akkerbouwers en nationale en internationale specia listen in onderzoek naar gebruik van landbouwgewassen voor milieu vriendelijke stoffen als bio-ethanol, aldus een woordvoerster van het be drijf na afloop van de actie. Andere acties betroffen een bezet ting van de vuilstortplaats Midden- Zeeland in Nieuwdorp en van het stadhuis van Middelburg. Burge meester Rutten van Middelburg wei gerde zich achter de eisen van de boe ren te scharen en had slechts begrip. Viering Internationale Vrouwendag in Zierikzee in het thema van vrouwenkwaaltjes ZIERIKZEE - „Vrouwen zouden moeten leren om de signalen van hun lijf op te merken. Die signalen geven aan wanneer er iets mis gaat. Vaak lang voor men dat zelf beseft". Vrouwenkwaaltjes: hyperventilatie, hoofd en nekpijn, pijn in de borsten. Lichamelijke klachten die vaak te maken hebben met hoe men zich voelt. Dat was het thema van een bijeenkomst die in het kader van de Internationale Vrouwendag werd gehouden in de Drie hoek te Zierikzee. fie, thee en een hele lange tafel vol met folders, boekjes en posters over allerlei vrouwenzaken en initiatie ven. En er werd gepraat. Onderling in groepjes en door vier vrouwen die elk een onderdeel van het thema vrouwenkwaaltjes belichtten. Maatschappelijk werkster aa net Zierikzee was daarmee een van de drie plaatsen in Zeeland waar via een evenement aandacht werd besteed aan de vrouwendag. „Een jaarlijks terugkerende dag die het symbool is voor de strijd voor gelijke rechten en die het symbool is voor de vrede", al dus emancipatiewerkster Ineke Sturm die de thema-middag organi seerde samen met Jessica Prager, An ke Jansen en Joke Enserink. Deze vier vrouwen wilden daarmee tevens de noodzaak aangeven van een eigen ruimte voor vrouwenactiviteiten in Zierikzee nu het emancipatie steunpunt verdwijnt op Schouwen- Duiveland. Sinds drie jaar Het was voor het eerst sinds drie jaar dat de Internationale Vrouwen dag in Zierikzee weer met een specia le bijeenkomst werd gevierd en ruim Advertentie zondag 11 maart - 14.30 uur - Den Hogen Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee dertig vrouwen, afkomstig uit heel Schouwen-Duiveland kwamen er voor naar de Driehoek. Daar was kof- Anke Jansen hacf liet over vrouwenhulp verlening. Ofwel een andere visie op hulpverlening zoals zij het woord vertaalde. „Vrouwenhulpverlening houdt in dat men als hulpverlener niet de pijn- of psychische klachten strak volgens het boekje behandelt. Maar dat men gaat kijken wat er echt aan de hand is. Waardoor de klachten worden veroorzaakt. En dat men ma nieren van behandeling probeert te vinden die daarop aansluiten". Om een dergelijke hulpverlening mogelijk te maken is het volgens Jan sen nodig dat vrouwen mondiger worden. „Dat ze zichzelf leren ken nen en aan anderen durven laten zien wie ze zijn. Zodat het mogelijk wordt dat met haar wensen rekening wor den gehouden". Jansen schetste aan de hand van voorbeelden uit de ge schiedenis hoe het vroeger met de mondigheid van vrouwen was ge steld. „Tbt in de jaren zestig was het grootste geluk onderwerping uit lief de. Sinds die tijd is er mondjesmaat wat veranderd. Vrouwen zijn gaan nadenken over wat ze wilden en ont dekten waar ze het niet mee eens wa ren. Daaruit is ook de behoefte ont staan van een aanpak in de lichamelijke en geestelijke gezond heidszorg. Een andere vrouwenhulp verlening". Moeilijk Fysiotherapeute Joke Enserink vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's P Bi i.r Verwachting tot zaterdagavond: Van tijd tot tijd regen Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtemperatuur om streeks 5, middagtemperatuur onge veer 11 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 mrt.: Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Wind: west 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Mih.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Wind: noordwest 5 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Wind: noordwest 4 ZON 10 mrt EN MAANSTANDEN AU Pankow als een aan sherry verslaafde vrouw. ,,Ik weet verdomd goed wat ik doe". Zon op 07.06, onder 18.35 Maan op 17.48, onder 06.36 11 mrt. Zon op 07.04, onder 18.37 Maan op 19.01, onder 06.48 12 mrt. Zon op 07.02, onder 18.38 Maan op 20.14, onder 06.59 Volle Maan: 11 maart (11.58) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het wordt morgen een dag met veel bewolking waaruit van tijd tot tijd regen valt. Komende nacht zijn er eerst nog enkele opkla ringen. Op nadering van een storing gaat de bewolking echter snel toenemen en in de vroege ochtend kan de eerste regen al vallen. Pas later in de mid dag wordt het geleidelijk droog, hoe wel dat voor het noorden van het land wel eens later kan worden. Deze neerslag hangt samen met het binnendringen van zachte en vochti ge Oceaanlucht. Zondag bevinden wij ons nog steeds in deze lucht. Tot in de avond zijn de neerslagkansen klein. In de nacht en ochtend passeert een koufront met wat regen. Massale belangstelling voor symposium ouderenzorg ZIERIKZEE - Dat maar liefst 350 mensen, allen vanuit hun eigen discipline betrokken bij de zorg voor ouderen op Schouwen-Duiveland, bij elkaar komen om over de veranderingen in hun werk te willen nadenken, is hoop gevend. Want over één ding waren de sprekers het eens tijdens het symposium Inzicht in verandering: er is een hechte samenwerking nodig tussen alle vormen van ou- derenhulp om die hulp individu-gericht te maken. Een leerzame bijeenkomst in de Concertzaal te Zierikzee. In zijn openingswoord liet voorzit ter mr J. J. P. M. Asselbergs het al we ten. De ouderen vormen een steeds grotere en daarmee politiek belang rijke groep in de samenleving. Vol gens hem werkt de huidige regelge ving voor de ouderenzorg vertragend en is er voor de politiek een voorna me taak weggelegd. Immers over zo'n dertig jaar is een kwart van de Ne derlandse bevolking 65 er. Drs P. H. B. Pennekamp, directeur ouderenbeleid van het ministerie van wvc, beet het spits af. Ook hij consta teerde een voorname groei van het aantal ouderen. Pennekamp ziet dat niet als een plaag, zoals sommigen dit weieens plegen te noemen. Maar wie over ouderen spreekt, heeft het niet over een homogene groep. De een woont zelfstandig en behoeft geen hulp, de ander is alleenstaand en kan niet verder zonder hulp. Zorgbehoefte Voor Pennekamp moet de mate van zorgbehoefte bepalend zijn voor de te bieden hulp. En wat hem betreft is de grote uitdaging voor de regering het leggen van dwarsverbanden tussen de bestaande organisaties en instel lingen, die nu voor ouderen werken. Want alle facetten, variërend van kruiswerk tot verpleeginrichting en bejaardencentrum tot huisarts, wor den betaald uit verschillende potjes, onder verschillende voorwaarden. Dat maakt concrete samenwerking nog niet zo gemakkelijk. In het be leid van de regering moet de zorgbe- Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt j van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I hoefte centraal staan. Als die is vast gesteld, dan dient de hulp erop afgestemd te worden. En het is wat Pennekamp betreft de oudere zelf die bepaalt welke hulp nodig is. Dat be tekent dat alle betrokken organisa ties (praktijk-mensen en besturen) over hun organisatorische muren moeten heen kijken. Een samenwerking die ook gedepu teerde W. Don voorstaat. Hij ziet graag dat er een sociaal-generatische dienst in het leven geroepen gaat worden op Schouwen-Duiveland. De ze dienst dient het ouderenwerk in de regio centraal te coördineren en kan bemiddelen tussen zorgvrager (de oudere) en zorgverlener. Zo kan er één zogenaamd ouderenloket gecreëerd worden. Bij de bejaardencentra moe ten de ouderen op één punt terecht kunnen voor alle hulpvormen. Verder kan zo'n dienst zorg dragen voor de advisering en consultatie ten behoefte van zowel de eerste als de tweedelijnszorg en de bejaardenoor den. Don liet zich overigens positief uit over de samenwerking, zoals die er al is op Schouwen-Duiveland. En ook de andere sprekers kenden voor beelden van hoe het minder geolied kan gaan in den lande. Drs A. van de Kreeke, secretaris Nederlandse Vereniging van Zieken fondsen, was in de Concertzaal aan wezig als financier. Immers het zie kenfonds moet een belangrijk deel van de benodigde gelden verdelen. „Ik merk trouwens niks van de ster ke vergrijzing hier als ik zomers op het strand lig", grapte hij. Ziekenfondsbril In feite stak hij - zij het door een 'ziekenfondsbril' - een soortgelijk verhaal als de andere sprekers af. Dc schotten-cultuul-, zoals die er nog is tussen alle instanties, die met oude ren bezig zijn, moet weg. Daartoe moeten de besturen van die organisa ties dan wel bereid zijn, de drift om alleen de eigen toko te bewaken, moet afgezwakt worden. Doordat de samenwerking tussen hulpverleners beperkt is, liggen er 3000 ouderen in den lande in verkeer de bedden. De een ligt in een ver pleeghuis en kan naar een verzor gingshuis en vice versa. Dat is niet alleen vanuit zorgoogpunt een kwa lijke zaak, maar ook vanuit finan cieel oogpunt. Wat Van de Kreeke betreft komen er vanuit het ziekenfonds regionale verbindingskantoren. Kantoren, die - ook met financiële middelen - kun nen inspringen op de zorgvraag ter plaatse. Daarbij denkt Van de Kree ke aan een soort makelaarsfunctie voor de ziekenfondsen. De fondsen kopen zorg in en verkopen die weer aan de organisaties. Alles onder toe ziend oog van de overheid, die mede verantwoordelijk is voor de kwali teit. Iemand vanuit de praktijk in het Zeeuwse is de vroegere huisarts en verpleeghuisdirecteur, drs J. B. V. Weiten uit Goes. De zorgzame samen leving is niet meer; ook niet in Zee land. Aan de hand van het levensver haal van 'bure Toos' deed hij uit de doeken hoeveel ouderen hun zorg nog betrekken vanuit de familiekring. En de enige brievenbus tot de gezond heidszorg is de huisarts. Maar de zorgzame samenleving ver dwijnt. En om de elementaire thuis zorg goed van de.grond te tillen, zul len de versnipperde financierings bronnen in uiteenlopende wettelijke regelingen op elkaar moeten worden afgestemd. Bure Toos Weiten typeerde de versnippering in de ouderenzorg als volgt: „Bure Toos was weer eens gevallen en zou volgens de vigerende stelregels, de indicatiecommissie, de Ziekenfonds raad, de Raad van de Volksgezond heid, thuis horen, dan wel recht heb ben in en op dagverpleging in een ziekenhuis, tijdelijke reactivering in een verpleeghuis, dagbehandeling in een verpleeghuis, levenslange opna me in een verzorgingshuis, iedere dag minstens een paar uur gezinszorg, al le hulp van de eerste lijn en ga zo maar door". Weiten haalde in zijn toespraak overigens fel uit naar de woning- bouwcoöperaties in den lande. Die doen volgens hem te weinig aan spe cifiek op ouderen gerichte wonng- bouw. Ze willen volgens hem te graag een woningbestand, dat in de markt kan blijven. Dat was tegen het zere been van ing Ph. H. van Doorne, di recteur Beter Wonen. Volgens hem is de woningbouwvereniging op Schouwen-Duiveland wel degelijk bezig voor ouderen en verrijzen er re gelmatig voor ouderen geschikte wo ningen. Alles samenvattend kan als voorna me conclusie van het symposium ge steld worden, dat verdergaande sa menwerking tussen de hulpverleners noodzaak is voor de toekomst. Dat gaat onherroepelijk ten koste van de autonomie van verschilende organi saties, maar is - zo was het symposi um het er wel over eens - bittere nood zaak om de vergrijzing van nu en straks aan te kunnen. Tussen de sprekers door leverden leerlingen van de Zeeuwse Muziek school in Zierikzee een muzikale bij drage. Zij werden hiervoor bedankt door de voorzitter van de organise rende werkgroep, A. Schouw (direc teur Corneliastichting). Deze be dankte ook de sprekers én het publiek, dat zo massaal gehoor heeft gegeven aan de uitnodiging. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. ZimiKZFESCHEH NIEUWS BOE>t*J Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1