Jeanine Meijer wint reis op de Eendracht 32 fc 3269 Onderzoek mogelijkheid bodemprijs oud papier ASM JA Afscheid van 'pionier' SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT biet* Diefstal cv-installatie GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Baan Parkeermeters Project Voetbal De Schouwen-Duivelandse jeugd gaat naar el- Haamstede is op de bres gesprongen om het Brogum heeft het initiatief genomen voor een Voetbaldier Cees (Willemse (36) uit Bruinisse ders voor het krijgen van een baan. (Pag. 2). betaald parkeren tegen te gaan.(Pag. 3). zogenaamd Publi-media project. (Pag. 4). versterkt het trainerskorps. (Pag. 9). DONDERDAG 8 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24706 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In 't scheiden sluit de bant der bloedverwantschap naeuwer, en naeuwer om het hart. Vondel BROUWERSHAVEN - Tijdens een vergadering van het Grevelingen-. schap in het stadhuis van Brouwershaven is officieel afscheid genomen van de directeur van het Grevelingenschap, Rens Rietveld. Rietveld kreeg uit handen van de voorzitter van de raad van bestuur, J. Hoek van Dijke. een bronzen beeldje, getiteld de barmhartigheid. Het beeld je is gemaakt door de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat. Daarnaast kreeg Rietveld ook een keramieke schaal van Tessa Braat. Hoek van Dijke betreurde het feit dat Rietveld, na drie jaar bij het Grevelingen schap werkzaam te zijn geweest, nu al weg gaat. Rietveld stak zijn ver trek niet onder stoelen of banken. Hij kon zijn ei niet meer kwijt, ..maar ondanks dat heb ik hier toch altijd met plezier gewerkt", aldus Rietveld, die ook wel onder de naam ,,de pionier" door het leven ging. Jaap Lodders, nu nog hoofd sectie beheer en onderhoud en plaatsver vangend districtshoofd van het Recreatieschap VoornefPutten/Rozen burg, is de nieuwe directeur van het Grevelingenschap geworden. Hij treedt 1 mei in dienst (foto: Joop van Houdt). Zierikzeese welzijnscommissie vraagt b en w: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih PE ZIERIKZEE - College, onderzoek de mogelijkheden eens om tot een bodemprijs voor oud papier te komen. Met dit verzoek, dat door de CDA-er H. van Essen was aangekaart, besloot de Zierikzeese welzijnscommissie woensdagavond haar vergadering in het stadhuis. Nadat de agenda was afgewerkt, maar nog voor de rondvraag kwam het commissielid Van Essen met het idee naar voren om na te gaan of het voor de gemeente Zierikzee mogejijk is om een bodemprijs voor oud papier in te stellen. Deze bodemprijs zou volgens de christendemocraat gezien moeten worden als een beloning van verenigingen, die oud papier inzame len en daarmee het milieu een goede dienst bewijzen. Nu de papierprijs tot een cent per kilo is gezakt loont het nauwelijks nog de moeite om de boer op te gaan om het papier bij de mensen op te halen. Eerder deze week besprak een aantal Zierikzeese verenigingen deze moeilijke situatie en besloot om bij de gemeente Zierik zee aan de bel te trekken. In een tijd dat steeds vaker stem men opgaan voor de gescheiden inza meling van afval een ongewenste si tuatie. Voor Van Essen, die verwees naar het programma van zijn partij was het dan ook reden om te pleiten voor het instellen van een bodemprijs door de gemeente Zierikzee. Althans zolang het bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland over de-, ze kwestie nog geen besluit heeft ge nomen. Beloning Die bodemprijs in een orde van grootte van vijf tot acht cent per kilo moet volgens Van Essen worden ge zien als een beloning voor de vereni gingen die voor de gemeente goedko pe inzamelaars zijn. Deze bodemprijs zou moeten worden verstrekt aan ver eniging die ook in het verleden reeds oud papier inzamelden ten behoeve van de clubkas. De welzijnscommissie steunde het verzoek van Van Essen volmondig. Ook wethouder J. Groen bleek in principe een voorstander van het ge scheiden inzamelen te zijn maar stel de dat het instellen van een bodem prijs eerst binnen het college moet worden besproken waarna nagegaan moet worden of zo'n regeling haal baar is en wat de consequenties ervan zijn. De discussie over de aankooprege ling voor Zierikzeese beeldende kun stenaars nam een verrassende wen ding toen PvdA-commissielid M. R. de Jong-van Loo met een geheel ander voorstel kwam. Ofschoon zij aanvan kelijk een duidelijk voorstandster was van een aankoopregeling bleek zij na gesprekken met kunstenaars zelf tot een wat andere visie te zijn gekomen. In plaats van een subsidie voor de aankoop van kunstwerken van Zierikzeese beeldende kunste naars van maximaal 2500,- stelde zij voor de acht kunstenaars die in het adressenbestand van de Zeeuwse cul turele raad zijn opgenomen een soort expositie-aanmoedigingspremie toe te kennen van driehonderd gulden. .Hiermee stimuleer je de kunste naars om te exposeren en bevordert dit de zichtbaarheid van kunst voor het publiek" aldus de sociaaldemo- crate die ook wees op de stimulans die dit idee betekent voor het aantal exposities dat in Zierikzee wordt ge houden. De commissie, hoewel duidelijk po sitief over dit idee, was te overrom peld om staande de vergadering een advies te geven. Te meer omdat het uitgangspunt een andere is dan de door het college opgestelde regeling, die de aankoop van kunstwerken be vordert. Via die regeling zijn het de kopers (en dat betreft niet enkel Zie- rikzeeënaren) die van de subsidie profiteren, hetgeen uiteindelijk ook ten goede komt aan het artistieke kli maat hier. Volgens de opzet van het idee De Jong-Van Loo gaat de subsi die naar de kunstenaars hetgeen eveneens positief is voor het culturele klimaat in Zierikzee. Evaluatie Gelet op het feit dat de regeling voor 1990 geldt vond de commissie het te laat om de door De Jong-Van Loo bepleite regeling nu nader uit te laten werken. Geadviseerd werd om het dit jaar te doen met de aankoop regeling die het college voorstelt en wel met die aanvulling dat de be schikbare 2500,- onder de acht kun stenaars die hiervoor in aanmerking komen wordt verdeeld. Aan het eind van het jaar zal dan worden bezien of deze opzet heeft gewerkt. Tot drie keer toe constateerde de commissie voorts dat de gevolgde procedure niet de juiste was. Het be gon toen wethouder Groen de com missie meedeelde dat er voor het Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking- Veel bewolking. Vooral in het noor den enige regen. In de loop van de middag enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur omstreeks 8 gra den, middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige zuidwesten wind, overdag draaiend naar west en toene mend tot vrij krachtig, en aan de kust en in hêt Waddengebied tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 12 mrt. Zaterdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Advertentie Voor: Dakbedekking Goten Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Drie maal bleek scheepsrecht ZIERIKZEE - De 26-jarige Jeanine M. Meijer-van Velthoven mag deze zo mer op kosten van de Slavenkas een reis maken met de nieuwe Een dracht. Dinsdagmiddag trok burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs uit zeventien inschrijvingen de gelukki ge winnaar. Als .reserve" rolde Ben Botterweg uit de bus. Een groot gedeelte van diegenen die zich hadden ingeschreven voor de ze jaarlijkse verloting van de Slaven kas waren dinsdagmiddag in het stadhuis aanwezig om de trekking bij te wonen. Voor dat het echter zover was hielden secretaris/boekhouder J. C. van Beveren voor wie het tevens zijn laatste optreden voor de Slaven kas was en commissaris F. Beekman de spanning hoog door eerst het doel en de ontwikkeling van de Slavenkas kort uiteen te zetten. Het leek erop of het aardrijks- kunde-Iokaal van de Rijksscholenge meenschap verhuisd was naar de trouwzaal. Beekman voor de klas en de aanwezigen als brave luisteraars naar het ..meesterlijke" verhaal van de aardrijkskundeleraar cq Slaven- kas-commissaris. Een verhaal over de tijden dat het leven van een zeeman aan een zijden draadje hing. Niet al leen omdat hij toen meer dan tegen woordig overgeleverd was aan de ele menten maar zeker ook vanwege de aanwezigheid van zeerovers in de Middellandse Zee. Levant Met name de schepen die naar de Levant voeren hadden te lijden onder de Barbarijse zeerovers, die zich aan de kusten van Noord-Afrika ophiel den en vooral in de straat van Gibral tar toesloegen. Menige zeevarende met een hogere functie viel in handen van deze pira ten en moest worden vrijgekocht Aanvankelijk leidde dat tot bedel partijen totdat in 1735 met medewe ten van het stadsbestuur de Slaven kas werd opgericht. Nadat in 1743 nog twee zeelui waren vrijgekocht werd groeide het kapitaal gestadig. Sociaal fonds Iedere opvarende van een koop vaardijschip stortte voor zijn vertrek een bedrag in de Slavenkas, die gelei delijk aan meer een sociaal fonds ter ondersteuning van oudere zeelui én weduwen werd. Ook die functie ver vult de Slavenkas tegenwoordig niet meer. Wel worden zo zette J. C. van Beve ren uiteen uit de Slavenkas histori sche publikaties bekostigd, histo- 2'isch waardevolle aankopen gefinan cierd en instellingen en organisaties met een sociaal, cultureel en maritie me doelstelling geholpen. Zo werd via deze unieke instelling een bedrag geschonken voor het monument voor de redders in Burghsluis. En of schoon het wonen in Zierikzee vol gens Beekman (qua voorzieningen en evenementen) weieens nadelen met zich meebrengt is het bestaan van een Slavenkas een voordeel. Dat voordeel betreft de mogelijk heid die de Slavenkas "Zierikzeese jongeren tussen de 16 en 27 jaar sinds '75 biedt om een reisje met het zeil schip de Eendracht te maken. Elk jaar wordt daarvoor een hut (maxi male waarde 1500,-) verloot. Deze ke*r hadden zich zeventien Zierikzee se jongeren voor deze verloting inge schreven. Nieuwe Ook nu was het burgemeester As selbergs die uit deze inschrijvingen de gelukkige winnaar moest trek ken. Deze mag als eerste mee op de nieuwe Eendracht. De gelukkige was deze keer de 26-jarige Jeanine Meijer- van Velthoven, een moeder van drie jonge kinderen. Die kindertjes blij ven overigens keurig aan wal, want voor de Eendracht geldt een mini mumleeftijd van zestien jaar. Aangespoord door de enthousiaste verhalen van haar broer die eerder een hut op de Eendracht won, schreef ook Jeanine Meijer zich in voor deze verloting. Tweemaal zonder succes, maar bij de derde keer raak. Kantje boord dus gezien haar leeftijd. Ze was dan ook blij verrast met de uit slag, zozeer zelfs dat ze er even be duusd van was en wat bloosde. Voor alle zekerheid werd ook een reserve passagier getrokken (de 21-jarige Ben Botterweg). vervolg pagina 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 mrt. Zon op 07.08, onder 18.33 Maan op 16.32, onder 06.23 Volle Maan: 11 maart (11.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie trekt de komende 24 uur van het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar Zuid-Scandinavië. Gelijktijdig be weegt zich in de warme boven Frank rijk aanwezige lucht een onweersach- tige storing van de omgeving van de Pyreneeën in de richting van de zuid westelijke Alpen. Deze storing wordt gevolgd door een nieuw en krachtig hogedrukgebied dat zich op vrijdag vanuit de Golf van Biscaje naar Zuid en Midden-Frankrijk uitbreidt. Voor ons land heeft dat tot gevolg dat de wind- het komende etmaal van zuid west naar west gaat draaien en tijde lijk flink in kracht toeneemt. De ko mende nacht wordt met een matige zuidwestelijke wind nog zachte lucht uit Frankrijk aangevoerd, waarin het niet verder afkoelt dan tot een graad of 8. Overdag dringt een front, sa menhangend met de eerstgenoemde depressie, vanuit het noordwesten ons land binnen. Er is dan veel bewol king, waaruit vooral in het noorden wat regen kan vallen. ZIERIKZEE - Uit een in aanbouw zijnde woning aan de Speelmanplaat te Zierikzee werd een complete cen trale verwarmingsinstallatie gesto len. De diefstal vond plaats tussen 2 en 6 maart. Als werknemer van het be drijf dat de woning aan de Speelman plaat aan het bouwen is deed E. V. W. uit Hellevoetsluis aangifte van de diefstal. De cv-installatie is ongeveer 5000 gulden waard. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. 7IFRIKZf fS( Hr NIIUWSBOm I Winnares J, Meijer-van Velthoven heeft zojuist haar prijs ontvangen uit handen van burgemeester mr. J. JP M. Assel bergs. (Foto: Joop van Houdt). Naam Adres Postcode Plaats: Telefoon Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1