Commissie worstelt met verlies parkeerruimte 'We hebben die centen van dat oud papier gewoon hard nodig' JA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Politie zoekt vrachtauto bestuurder die doorreed na aanrijding Aanrijding op Grevelingendam GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 6 MAART 1990 146stc jaargang Nr. 24705 Boerenacties Parkeermeters Slavenkas Handbal De Centrale Landbouw Organisaties willen De inwoners van Haamstede willen geen par- J. C. van Beveren stopt na twintig jaar met de Handbalvereniging Delta Sport heeft in Goes duidelijkheid van Lubbers. Zolang het daar- keermeters in hun kern. (Pag. 4). Slavenkas. (Pag. 5). een puntje verspeeld tegen Groene Ster uit Ze- aan ontbreekt gaan de acties gewoon door. venbergen. (Pag 9) (Pag. 2). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets is onnut voor mensen met gezond verstand. Lafontaine ANJUM - Langs de Friese Wadden- kust en op de eilanden spoelen hon derden met olie besmeurde vogels aan. Dit heeft de Amelander bosop- zichter T. C. van der Geest maandag bevestigd. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland zoekt de be stuurder van een gele vrachtauto die doorreed na maandagmiddag een ge parkeerd staande personenauto te hebben geschampt. De aanrijding vond maandag plaats in de Zevengetij straat te Zie rikzee waar de personenauto van L. B. J. uit Zierikzee stond geparkeerd voor zijn woning. Om ongeveer 16.10 uur reed een gele vrachtauto langs die de personenauto over de hele zij kant beschadigde door er langs te schampen. De bestuurder van de vrachtauto bleef onbekend omdat hij doorreed. Getuigen konden een ge deelte van het kenteken opnemen. Het is BR-59-.. .De laatstQ«twee letters zijn dus niet bekend. De politie ver zoekt mensen die nadere inlichtingen kunnen geven omdat zij een gele (eveneens beschadigde) vrachtwagen kennen waarvan het kenteken over eenkomt met bovenstaande gegevens contact op te nemen met de politie. Telefoonnummer 01110-14055. BRUINISSE - Twee personenauto's werden zwaar beschadigd bij een aanrijding die plaatsvond op de Rijksweg N 59 die over de Grevelin gendam loopt. Het ongeluk gebeurde maandag morgen om ongeveer 07.30 uur. De Belg J. G. M. van de V. uit Brecht kwam met zijn personenauto vanaf de Philipsdam en wilde de Rijksweg N 59 oprijden om in de richting Oude- Tonge te rijden. Bij het invoegen zou hij zo vlak voor de auto bestuurd door W. F. van den B. uit Zierikzee de weg op zijn gereden dat de Zierik- zeeënaar de Belgische auto niet meer kon ontwijken. Hij reed er achterop. Bij de botsing werd de auto van W. F. van den B. aan de voorzijde en de auto van J. G. M. van de V. aan de ach terzijde behoorlijk zwaar bescha digd. Niemand werd gewond. Ja tegen plan Dikmans voor vestiging markthal ZIERIKZEE - Niet zozeer het plan van de Zierikzeese ondernemer H. W. M. Dikmans om in de Meelstraat een markthal te beginnen als wel het verlies van vijf par keerplaatsen op het terreintje bij de Beddeweeg zorgde maandagavond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toerisme voor een langdurige discussie, die uiteindelijk resulteer de in een positief advies over de plannen van Dikmans. Zoals bekend wil Dikmans twee panden in de Meelstraat (nummers 28 en 30) inrichten als markthal, een verzamelplaats van zo'n twaalf ver koopeenheden met artikelen. Deze hal zou een in/uitgang bij het par- keerterreintje aan de Beddeweeg moeten krijgen. Eerder reeds (in fe bruari) bleken de meeste commissie leden ro daar wat moeite mee te heb ben omdat dit het verlies van vijf parkeerplaatsen tot gevolg zou heb ben. Uiteindelijk bleek de commissie de resultaten van een gesprek van Dik mans met het college af te willen wachten alvorens een advies uit te brengen. Maandagavond kwam de fr&"i W. F. Sprengelmeijer ging zuchtend en met pijn in zijn hartakkoord met het plan Dikmans. markthal-kwestie dan ook voor de tweede keer aan de orde en ook nu bleek dat een meerderheid binnen de commissie, hoe positief ook jegens dit particuliere initiatief, zwaar aan het verlies van parkeerruimte aan de Beddeweeg tilde. Dit parkeerterrein vervult volgens RU-man W. F. Sprengelmeijer een be langrijke functie, zodat er geen enke le parkeerplaats kan worden gemist. Ook CDA-commissielid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal sprak zich in soortgelijke bewoordingen uit, met name gezien de parkeersituatie in de Verrenieuwstraat. Verbetering Anderzijds en dat werd ook door de andere commissieleden beaamd bete kent het initiatief van Dikmans weer wel een verbetering van die nu wat troosteloze hoek en vergroot het de aantrekkelijkheid van straten als Meelstraat, Melkmarkt, en Bedde weeg voor het winkelende publiek.'? Een ontwikkeling waarop een van de aanwezigen de commissi^ vanaf de publieke tribune attendeerde. Smalle straten Evenals Sprengelmeijer was ook de VVD-er J. J. Geleijnse van mening dat er op die plaats geen parkeer ruimte kan worden opgeofferd, om dat djt problemen gaat geven. „Waar moeten de mensen in die smalle stra ten met hun auto naar toe" vroeg de liberaal zich vertwijfeld af. Geleijnse wees er voorts op dat het verlies van vijf parkeerplaatsen een aderlating van twintig procent is. „Aardig wat, gelet ook op de toeloop die daar door M. R. de Jong-van Loo: Zonder ge parkeerde auto's is het aangenamer vertoeven". het initiatief van Dikmans zal ont staan". Geleijnse stipte voorts een ander aandachtspunt aan. De VVD wil voorkomen dat er in de hal een horeca-voorziening komt. Behoudens een coffeeshop moet daarvoor geen plaats zijn. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs stelde de liberaal ge rust door hem te verzekeren dat de gemeente erop zal toezien dat zoiets niet gebeurt. Autovrij De enige die geen moeite met de re ductie van parkeerplaatsen had was PvdA-commissielid mevrouw M. R. de Jong-van Loo. Haars inziens wordt het op een autovrije Melkmarkt aan genamer vertoeven. Wel bepleitte zij aandacht voor bewoners uit de omlig gende straten die hun auto's ook kwijt moeten. Die afweging tussen een initiatief die het aanzien van dit stadsgedeelte ten goede komt enerzijds en het ver lies aan kostbafe parkeerruimte an derzijds. weerhield de commissie er van om tot een snel advies te komen. Verwarring ontstond toen er gespro ken werd over de bestemming wo ningbouw voor deze ruimte. Burge meester Asselbergs corrigeerde door erop te wijzen dat er in de Structuur schets van '76 (waarop bestemmings plannen worden afgestemd) gespro ken wordt over bebouwing, hetgeen niet automatisch woningbouw impli ceert. Wel zijn in de Beddeweeg vier nieuwe woningen gepland (vervan gende nieuwbouw) Structuurschets De enige die van meet of aan vast hield aan deze Structuurschets was De Jong-Van Loo. Uiteindelijk bleek echter uit de woorden van burge meester Asselbergs dat de Structuur schets een detailhandelsfunctie niet op voorhand uitsluit. Wel moet wan neer Dikmans toestemming voor zijn markthal krijgt worden gezorgd dat hij ook de mogelijkheid heeft om zijn werkzaamheden uit te oefenen. Even tuele bebouwing in de toekomst mag de bereikbaarheid van de markthal niet in de weg staan. Zo wordt ge dacht om een loopstrook achter de auto's langs aan te leggen. Die bereik baarheid impliceert volgens Assel bergs niet dat óok een vrij zicht op de markthal kan worden gegarandeerd. Uiteindelijk bleken de commissie leden toch tot een positief oordeel te komen, zij het dat Sprengelmeijer dat zuchtend en met pijn in zijn hart deed. Een en ander heeft een verlies van vijf parkeerplaatsen tot gevolg, waardoor de noodzaak tot een snelle doorstroming van de parkeerders toe neemt. Om te voorkomen dat autobe zitters hun auto daar uren laten staan moeten maatregelen (zoals parkee rautomaten of een vergunningenstel sel) worden getroffen. Premieregeling' Nu Zierikzee sinds negen maanden een premieregeling bedrijfsvestigin gen kent werden de commissieleden geïnformeerd over de stand van za ken. Tot nu toe heeft slechts het Ford- .bedrijf geprofiteerd van deze rege ling, terwijl verwacht wórdt dat ook Praxis binnen afzienbare tijd een be roep op deze regeling zal doen. Deze bedrijven verkeerden wat betreft hun vestigingsplannen al in een vergevor derd stadium toen deze premierege ling werd ingesteld. Momenteel is het echter nog te vroeg om een definitief oordeel over het al dan niet voldoen van deze rege ling te geven. Volgens een ambtelijk advies is dat pas over een jaar of twee mogelijk. Een visie die ook door de commissie in zijn totaliteit werd ge deeld, te meer omdat het zoals Ge leijnse stelde heel moeilijk te beoor delen is of de regeling effect heeft. Bij bedrijfsvestigingen spelen im mers tal van factoren een rol. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wr PÊ BltT Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog, in het zuiden ook af en toe zon. Minimumtemperatuur ongeveer 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 maart: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mrt. Zon op 07.13, onder 18.30 Maan op 13.51, onder 05.43 8 mrt. Zon op 07.10, onder 18.31 Maan op 15.13, onder 06.06 Volle Maan: 11 maart (11.58) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied dat vandaag boven Frankrijk aanwezig is zal ook morgen nog zijn positie hand haven. Een Oceaandepressie afkomstig uit het zeegebied ten zuiden van Groen land koerst morgen via IJsland naar Noorwegen. De wolkenband tussen deze twee systemen blijft morgen be noorden ons land. Wel kunnen wol kenvelden dicht bij ons in de buurt komen. Mogelijk dat in het noorden daar een enkel spatje regen uitvalt, maar veel zal dat niet zijn. In het zui den komt onder invloed van het hoge drukgebied de zon er af en toe door. Mogelijk dat daar vannacht een enkel mistbankje voorkomt. De temperatu ren blijven mét 7 graden vannacht en 12 graden overdag weer ruim boven wat normaal is voor de tijd van het jaar. Zierikzeese oud papierophalers willen financiële tegemoetkoming vanwege gekelderde oud papierprijs ZIERIKZEE - Op korte termijn, in ieder geval voor het eind van volgende week, gaat er een brandbrief uit naar de gemeente Zierikzee, de vereniging van B, W en S en de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Afzender: een aantal verenigingen en instan ties uit Zierikzee. Sportverenigingen, scholen en bijvoorbeeld muziekverenigingen die op gezette tijden met een aantal vrijwilligers erop uit trekken om oud papier in te za melen. Oud papier dat dan weer aangeboden wordt aan handelaren en waarvan de op brengst ten goede komt aan de verenigingskas. Oud papier dat steeds minder waard wordt. De prijs is onlangs gekelderd naar 1 cent per kilo. De verenigingen willen van de gemeente Zierikzee een financiële tegemoetkoming. Penningmeester K. de Vos van handbalvereniging Delta Sport: ,,We hebben die centen van dat oud papier gewoon hard nodig". In een eethuisje in het centrum van Zierikzee worden de koppen bij el kaar gestoken. De brief van De Vos aan zijn mede-oud papierophalers waarin hij voorstelt om de krachten te bundelen en gezamenlijk naar bui ten te treden is niet onopgemerkt ge bleven. Eén voor één druppelen de verenigingsvertegenwoordigers de ruimte binnen en tegen de klok van achten zit men met een man of tien rond de tafel. Collectieve aanpak Delta Sport-penningmeester De Vos heeft het voortouw genomen in de strijd tegen het dreigende wegval len van een voorheen lucratieve ma nier om de .verenigingskas te spek ken: om gezette tijden met een aantal vrijwilligers, leden van de vereni ging, met een gehuurde of geleende vrachtwagen de straat op om oud pa pier op te halen. Het is zeker niet de eerste keer dat de prijs voor het oud papier sterk daalt, maar deze keer is het wel heel erg, zo blijkt uit het openingswoord van De Vos. „De meesten van ons doen het al tientallen jaren en de prijs is eerder laag geweest. Maar daar hebben we ons nooit zo druk om gemaakt, want Oud papier, nog slechts 1 cent per kilo waard. er waren ook tijden dat we 18 cent kregen per kilo oud papier", aldus De Vos. Hij vertelt dat de oud papier- prijs in 1987 ook kelderde en wel naar 2,5 cent per kilo. „Maar in '88 was het weer 4 cent en in 1989 5 cent per kilo. Toen dachten we nog dat we goed za ten". Overschot Dat bleek echter een misrekening. Vorige maand werden de oud papier handelaren aangeschreven door de Nederlandse Vereniging van groot handelaren in papierafvallen. In die brief werd beschreven hoe het 'vrije spel van de maatschappelijke krach ten' ervóór had gezorgd dat de prijs van het oud papier plotsklaps snel begon te dalen. Er werd een overschot aan oud pa pier op de internationale markt ge constateerd. „Alleen wanneer de Ne derlandse markt in staat is te con curreren met het buitenland kan ge leidelijk aan de minimum-prijs weer worden verbeterd", luidt de niet mis te verstane conclusie van de vereni ging. Met andere woorden: De prijs voor het oud papier moet omlaag. Als het even kan net zo laag als waarvoor het in het buitenland op de (wereld) markt gebracht wordt. En die prijs moet dan wel een tijdje vastgehouden worden om zo weer een vinger tussen de deur te krijgen. Het lijkt ingewik keld maar het gevolg voor de vereni gingen is heel duidelijk: men haalt net zoveel papier op dan anders, maar men krijgt er minder voor. Frustrerend En dat is frustrerend, zo blijkt uit het relaas van de oud papierophalers. In het Zierikzeese eethuisje wordt ge filosofeerd over de vraag of het eigen lijk nog wel nut heeft om zoveel moei te te doen voor zo weinig geld. De conclusie: Het is eigenlijk de moeite niet meer waard, maar men kan dat extra geld, hoe weinig het ook is,- ge woon niet missen. Eén van de aanwezigen vraagt zich hardop af wat het precies voor gevol gen zou hebben als de verenigingen en bloc zouden stoppen met het opha len én afvoeren van oud papier. Na enige discussie wordt men het erover eens dat dat de gemeente, en daar mee de gemeenschap, zeker geld zal gaan kosten. De gedachtengang: als het oud pa pier niet langer op gezette tijden op gehaald wordt zal niemand nog de moeite nemen het apart te houden. Gevolg: de oude kranten worden niet langer netjes opgestapeld, maar ver dwijnen in rolemmer en vuilniszak. Bedrijven die nu hun oud papier aan de verenigingen slijten zullen de rei nigingsdienst moeten bellen om te vragen of die het op komen halen. Afvalberg In feite, zo wordt te berde gebracht, helpen de verenigingen door het op halen van het oud papier eraan mee om de afvalberg binnen de perken te houden. Papier dat op de vuilstort plaats terecht komt wordt immers niet recycled en als het bij de oud pa pierhandelaar terecht komt gebeurt dat wel. Een korte vragenronde onder de aanwezigen leert dat alleen al de Zie rikzeese oud papier-ophalers de ge meente Zierikzee jaarlijks van naar schatting 325 ton oud papier verlost. En dat is volgens sommige aanwezi gen nog maar een heel voorzichtige schatting. Maar daar zou weieens ra dicaal verandering in kunnen komen als de papierprijs om die ene cent per kilo blijft hangen en de gemeente de verenigingen niet tegemoet wil ko men middels een subsidieregeling. Men hoopt uiteraard dat het zover niet komt. „Want dat zou voor ons een financiële aderlating betekenen". Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: ran J ^4 7IFRIK7FFSCHFf| MFUWSBOnf W Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1