Reddingsbrigade viert jubileum in Graanbeurs Kattenliefhebbers aller landen in Onderdak bijeen KOELTECHNIEK 4 DEURLOO B.V, Geslaagd muziekoptreden Receptie, drive in en playback show ter gelegenheid van twintigjarig bestaan ZIERIKZEE - Twintig jaar Reddingswerk is wel een feestje waard. Dat deed de jubi lerende Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland zaterdag dan ook vol overgave. In de Graanbeurs die met oranje ballons en slingers was opgefleurd werden na de receptie de bloemetjes buiten gezet door de redders van de jarige vereniging, aan wie heel wat overmoedige zwemmers en surfers hun leven te danken hebhen. Twintig jaar brigade is wel een feestje waard. (Foto: Joop van Houdt). Eigenlijk is het van de gekke dat er nog steeds Nederlanders zijn die niet kunnen zwemmen. In een waterrijk land zou iedereen op zijn minst het ei gen hoofd boven water moeten kun nen houden Nog beter zou het zijn wanneer iedere Nederlander tijdens zijn schooltijd niet alleen zwemles zou krijgen maar tevens ook ver trouwd zou worden gemaakt met de beginselen van het redden van dren kelingen. Bezuinigingen Een ideale situatie die door de on- derwijsbezuinigingen van de laatste jaren echter nog ver, erg ver verwij derd is. Té meer omdat pas vanaf groep zes van de basisschool zwemles wordt gegeven, en dat is volgens het bestuur van de jubilerende vereni- ging eigenlijk al te laat. Zeker gezien de toename van de waterrecreatie. Zolang nog niet iedere Nederlander geleerd heeft hoe hij een in nood ver kerende surfer, zeiler of zwemmer kan helpen moet die „helpende en reddende hand" van de reddingsbri gades worden verwacht. Zo'p veertig reddingsbrigades houden aan'de Ne derlandse kust een oogje in het zeil en bieden waar nodig de helpende hand, soms met risico voor eigen le- Badman Goddijn Een van deze verenigingen, de red dingsbrigade Zierikzee/Duiveland vierde zaterdag feest ter gelegenheid van het feit dat deze vereniging in maart '70 door de badmeester van het zwembad De Val, H. Goddijn werd opgericht met het doel het zwem mend en varend redden te bevorde ren. Deze vereniging van badmeester Goddijn ressorteert onder de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, district Zuidwest en telt nu twintig jaar later zo'n honderdtachtig leden. De hoofd moot van het ledenbestand wordt ge vormd door jeugdleden van zes tot vijftien jaar, terwijl er momenteel zo'n veertig volwassen redders bin nen de vereniging zijn. Behalve het opleiden van de jeugd leden voor een van de zes brevetten, het A- en B-diploma van de KNBRD en de zogeheten Survival-dilpoma's (brons, zilver en goud) wordt ook aan dacht besteed aan EHBO en reanima tie, zo vat instructeur en penning meester J. C. Berrevoets het oplei dingsprogramma samen. ,,Je kunt zeggen dat alle leden ouder dan vijf tien jaar bezig zijn met hun A- en hun EHBO-diploma, met aansluitend daarop een cursus reanimatie'" vul len voorzitter J. J. B. Bruëns en secre taris D. F. A. Meeles aan. Daarnaast verlenen de leden van de reddingsbri gade ook assistentie tijdens evene menten zoals de aankomst van Sint Nicolaas en sportevenementen op het water en nemen zij samen met brand weer en Rode Kruis deel aan rampen oefeningen. Tijdens hun trainingen doen de red ders kennis en vaardigheden op die hen goed van pas komt tijdens de be waking van het strandje van Ouwer- kerk. Een activiteit die de Reddings brigade Zierikzee/Duiveland sinds het begin van de jaren '70 voor haar rekening neemt. Daarvoor ontvangen de redders van de gemeente Duive- land een jaarlijkse tegemoetkoming van vijfhonderd gulden. Ook de con tainer voor de opslag van de boot, de portofoons en de inrichting van de EHBO-post zijn giften van de ge meenten. Van de gemeente Zierikzee ont vangt de reddingsbrigade in het ka der van de jeugdsport-subsidierege- ling een financiële tegemoetkoming, zodat de contributie zo laag mogelijk kan worden gehouden. „Met een con tributie van 5,25 per maand hebben we de laagste contributie van alle verenigingen op Schouwen-Duive- land", stelt het bestuurstrio met ze kerheid vast. Sponsors Behalve subsidies van de overheid hebben de redders ook aangeklopt bij het bedrijfsleven. Een groot bord boven de toegang tot de zaal geeft aan wie die weldoener is.. AGA-gassen schenkt de Reddingsbrigade Zierik zee/Duiveland jaarlijks een bedrag van 1500,-, terwijl een andere Zie- rikzeese onderneming heeft toege zegd duizend gulden voor de aan schaf van een overlevingspak (de reddingsbrigade denkt over de aan schaf van vier van die pakken) te wil len schenken. Wie zich realiseert dat wekelijks drieëneenhalf uur getraind wordt in een overdekt zwembad (Onderdak en Dol-fijn)zal beseffen dat de reddings brigade er met dié giften nog niet is. Dit jaar krijgt het donateursbestand dan ook een opfrisbeurt en zullen er volgens de drie bestuursleden nog sponsors en nieuwe donateurs wor den gezocht. Inzet Daarnaast wordt van de leden ook inzet gevraagd. Zij dragen hun steen tje aan de clubkas bij door mee te doen aan de Grote clubactie. „Het is ons uitgangspunt dat alle acties kostendekkend moeten zijn" vat het dagelijks bestuur zijn strategie sa men. Voor de financiering van het ju bileumfeest in de Graanbeurs zijn door de leden 3450 loten verkocht. Een deel ervan is gebruikt voor de aanschaf van prijzen, het overgrote deel echter is nodig om het feest zelf te financieren. De Zierikzeese mid denstand heeft zich evenmin onbe tuigd gelaten. Feest Na alle inspanningen om het feest financieel mogelijk te maken kon het feestgedruis zaterdag na 18.00 uur losbarsten met een drive in show van El Dorado. Vervolgens konden de jeugdleden zich artistiek uitleven in een playback show. In totaal elf red- dertjes hadden zich hiervoor aange meld in de hoop met hun imitatie van Doris, Barbarella en Gloria Estefan hoge ogen en zo mogelijk een beker te winnen. Voor meer serieuze zaken was bij de ingang van de zaal een aan tal meters vrijgemaakt. Hier konden receptiegangers niet alleen een duik in het archief met krante-artikelen nemen maar tevens via een video band zien welke opleiding redders krijgen en hoe een redding op zee in zijn werk gaat. Advertentie ZIERIKZEE Rayon-schoolraad De Protestants christelijke rayon schoolraad Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 6 maart haar voor jaarsvergadering in de aula van de Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO in Zierikzee. Tijdens deze vergadering die om 20.00 uur begint wordt nader inge gaan op het thema Het geestelijk lied in de school, in kerk en gezin. Mar van der Veer, kerk- en schoolmusicus, zal dit thema inleiden. Van de hand van Van der Veer zijn verschillende nieuwe kinderliederen verschenen. De spreker zal dinsdag nader ingaan op de ontwikkeling van het kinder lied door de geschiedenis heen. Van uit deze historische achtergrnd gaat hij vervolgens nader in op het belang van het geestelijk lied nu in relatie tot school, gezin en kerk. Behalve dit informatieve gedeelte wordt ook het nodige ten gehore gebracht door de aanwezigen. UW De Zierikzeese afdeling van de Stichting Unie van Vrijwilligers ver gadert woensdag 7 maart in het UVV- gebouw. Aanvang: 17.00 uur. Behalve het huishoudelijk gedeelte bestaat de vergadering ook uit het installeren van nieuwe medewerkers en het af scheid van bestuursleden. Mevrouw Sturm zal tevens het woord voeren. Jeugddienst In de Gasthuiskerk in Zierikzee wordt zondag 11 maart een jeugd dienst gehouden. Deze dienst die in het teken staat van het onderwerp Beslissen begint om 18.30 uur. Aan deze dienst werken mee: het interker kelijk jeugdkoor Polyhymnia uit Oud-Vossemeer en dominee N. de Boo die voor zal gaan. NEELTJE JANS Delta Expo De recente stormen die Europa en zeker ook het Deltagebied hebben ge teisterd zijn door de Delta Expo „op gepikt" en verwerkt tot inleidingen over de getijdewerking, de invloed van wind, het optreden van spring vloed en mogelijke gevolgen daarvan voor het laaggelegen deel van Neder land. Ook wordt aandacht geschon ken aan de actuele hoge waterstan den, die vergeleken worden met de waterstand van februari '53. Hierbij wordt ook aandacht besteed aan de kans op herhaling van een waters noodramp. Deze inleidingen worden verzorgd door de voorlichters van de Delta Expo en zijn een extra activi teit voor de bezoekers van de Delta Expo. Deze is van woensdag tot en met zondag tussen 10.00 en 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. BURGH-HAAMSTEDE Inzameling De Stichting Mensen in Nood za melt dinsdag 20 en woensdag 21 maart kleding in in Burgh en Haam stede. Dinsdag 20 maart kan men tus sen 14.00 en 16.30 uur kleding (heel en draagbaar), schoeisel, lakens en gor dijnen inleveren bij Revasa in Burgh. Een dag later kan men zijn spullen tussen 14.00 en 16.30 uur afgeven bij de Nederlands Hervormde kerk in Haamstede. Deze ingezamelde kle ding (gaarne in gesloten plastic zak ken) komt ten goede aan de allerarm sten in de Derde Wereld. SCHARENDIJKE Politieke avond Met het oog op de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart verzorgen de fracties uit de gemeenteraad van Middenschouwen een politieke avond. Deze avond wordt maandag 12 maart gehouden in De Putmeet in Scharendijke en begint om 20.00 uur. De bijeenkomst waarbij de fracties hun verkiezingsprogramma's zullen toelichten staat onder leiding van de heer H. W. van de Klooster uit Scha rendijke. Uiteraard is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan de poli tici. KERKWERVE/SCHUDDEBEURS/ NOORDGOUWE Oud papier Sportvereniging WIK in Kerkwer- ve haalt zaterdag 10 maart het oud papier weer op in de plaatsen Kerk- werve, Noordgouwe en Schudde- beurs. Een vriendelijk verzoek om het papier gebundeld op de stoep te zetten. NIEUWERKERK Klaverjassen De afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen en de Stichting Welzijn Ou deren Schouwen-Duiveland hebben voor zaterdag 24 maart een klaverjas- festijn op het programma staan. Dit Klaverjasspektakel voor alle bejaar-, densosen en ANBO-afdelingen op Schouwen-Duiveland wordt tussen 13.30 en 18.00 uur gehouden in Ons Dorpshüis in Nieuwerkerk. Het maximum aantal deelnemers be draagt 100. Behalve een wisselbeker stelt net organiserend comité ook een prijs beschikbaar voor de beste drie. Behalve kaarten staat er ook nog een verloting op het programma en krijgt men één kopje koffie aangeboden. Andere consumpties zijn voor eigen rekening. Deelnemers moeten zelf hun vervoer regelen. Informatie over deze klaverj as- middag is te bekomen hij mw R. Kesteloo-Bernauer, tel. 01114-2754. OOSTERLAND NBvP De dames van de Duivelandse afde ling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen verdiepten zich in het thema Plooien en Ontplooien, de Bond op weg naar het jaar 2000. Na enkele huishoudelijke mededelin gen droeg mevrouw N. van de Bruin- horst uit Nieuwerkerk het gedicht De vrouw in het jaar 2000 van mevrouw A. de Regt voor. In dit gedicht stond het veranderingsproces centraal. On danks die veranderingen blijft echter de behoefte aan warmte en liefde tus sen mensen bestaan. Mevrouw J. de Koning-Langeraad ging in haar uit eenzetting op de maatschappelijke INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BRUINISSE - De muziekkorpsen Nu met Hope en Oefening en Uit spanning hielden een geslaagde uit voering in het dorpshuis van Brui- nisse. Het jaarlijkse concert was dit jaar aangevuld met een optreden van het Nieuwerkerkse toneelgezelschap dat het blijspel Patricia op de plan ken bracht. Nu met Hope-voorzitter Bram van den Berge heette allen welkom en nam het programma door. Met een stoffelijke blijk van waardering werd afscheid genomen van Isabel Rade- walt die door studie en werk voorlo pig geen deel meer kan uitmaken van het muziekkorps en van de boerenka- pel Stuitje Leut. Het optreden van de muziekkorpsen was goed en levendig onder de artistieke leiding van diri gent A. Radewalt. Van de levendige mars Koning Voetbal tot het gevoeli ge Spanish Eys van Bert Kaemfert. Van de klinische koraalmuziek tot de presto Russische spektakelstukken. Dan weer vigorosa door Radewalt in de hand gehouden, dan weer amoroso begeleid, een compliment voor korp sen en leiding. Het Nieuwerkerkse toneelgezelschap bracht het blijspel Patricia in drie bedrijven van Dxck Maasland. Het werd sprankelend ge bracht en de lachsalvo's en het luid applaus maakten duidelijk dat het gebrachte hogelijk werd gewaar deerd. Na afloop kon op de gezellige tonen van de boerenkapel Een Stuitje Leut een dansje gemaakt worden. veranderingen en de verandering bin nen de NBvP zelf. Tegenwoordig zijn de leden meer maatschappelijk ge richt en worden problemen als vrou wen en geweld, aids en dergelijke aangekaart. In groepsverband werd vervolgens over die veranderingen gediscussieerd, waaruit bleek dat men wel mee moet gaan met de maat schappelijke ontwikkelingen maar dat daarbij niet te ontkomen valt aan het maken van een keuze. Na de pau ze bleek uit een oproep dat veel leden niet op de hoogte waren van wat er zich binnen de bond zowel afspeelde Voorts werd aangetoond hoe de NBvP haar beleid samenstelt en aan de leden overbrengt. Kortom, een in formatieve avond voor de bondsleden die tevens kennismaakten met de op volgster van mevrouw De Koning, mevrouw De Boer uit Colijnsplaat. NBvP Mevrouw Nou wens uit Krabbendij- ke is donderdag 29 maart te gast bij de NBvP-bijeenkomst in de Ooster hof in Oosterland. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Henry Dunant Op de eerste reis die het Rode Kruis hospitaalschap de J. Henry Dunant dit jaar maakt is Bruinisse de eerste aanlegplaats. Het schip zal dinsdag 6 maart in de namiddag afmeren in de visserijhaven. De afdeling Flipland zal het programma verzorgen waar onder andere een optreden van een kinderkoor in klederdracht op staat. En toen was er nog een Van de twee zwart geteerde land- bouwschuren aan de Molenweg, bij de kruising van de parallelweg is er nog maar een over. De laatste storm was net te veel. De schuur van land bouwer A. J. G. waarin nog enkele landbouwwerktuigen stonden, begaf het.. Wethouder kan Gastel kiest moeders mooiste kat ZIERIKZEE - Sporthal Onderdak multifunctioneel? Het leek er zondag veel op. Behalve als onderkomen voor verschillende sportverenigingen blijkt dit sportcentrum ook goede diensten te bewijzen als tentoonstellingsruim te voor katten. Zo'n vierhónderdvijftig katten in alle soorten, kleuren en maten bivakkeerden een dag lang in Onderdak, dat door de Nederlandse Vereniging van Kat- tenvrienden, Pro-Kat was uitgekozen als lokatie voor de 31 internationale kattententoonstelling. Nadat Pro Kat vorig jaar haar oog had laten vallen op Vlissingen was deze keer Zierikzee aan de beurt om Pro Kat onderdak te bieden. „De meeste van dergelijke manifestaties worden in de grote steden gehouden, daarom zoeken we plaatsen waar zel den zo'n evenement is" motiveert voorzitter d' Achard van Enschut de keuze van zijn vereniging Pro Kat. De kattenliefhebbers op Schouwen- Duiveland waren er zondag goed mee. Zo'n vierhonderdvijftig harige en minder harige katten uit Frank rijk, Duitsland, Zwitserland, België en uiteraard Nederland waren na eerst dooreen aantal dierenartsen uit de regio te zijn goedgekeurd bijeen gebracht in Onderdak in afwachting van hun keuring. Het ene poezebeest duttend en onverschillig voor al die nieuwsgierige mensenogen, de ander wat nerveuzer loerend naar dat nieuwsgierige mensenvolkje dat zich hier kwam vergapen aan moeders mooiste poezen. Voor die keuring waren in Onder dak twee aparte kamers ingericht waar het vijftien man sterke keu ringsteam „hun klantjes" nauwkeu rig kon beoordelen naar type, kleur en staat van onderhoud. Iedere keur meester, in kraakhelder witte jas- schort had daarbij zijn eigen catego rie klantjes, al naar gelang het ras en de kleur. Complex Een heel complexe zaak die keu ring. zo valt uit de woorden van voor zitter d'Achard van Enschut op te ma ken. Alleen al wat betreft het ras zijn er legio mogelijkheden en ook de kleurschakeringen zijn talrijk. Geen eenvoudige taak voor de keurmees ters die bij hun werkzaamheden wor den bijgestaan door zo'n veertig ste wards, die af en aan lopen met op een arm een kat die aan het keurend oog van de keurmeester moet worden on derworpen. Die stewards hebben een belangrijke functie. De wijze waarop zij de kat binnenbrengen kan immers extra punten opleveren en tijdens zo'n kattententoonstelling tellen nu eenmaal alle punten. In die tussentijd dat hun poeze beest wordt gekeurd wacht het baasje gespannen af, de concurrentie is im mers groot en de smaak van de over winning zoet. d'Achard van Enschut: „Iedereen wil graag winnen. Ieder een vindt zijn eigen kat dan ook het mooist. Ofschoon de concurrentie groot is leidt dit volgens de voorzitter van Pro Kat, een van de oudste kat tenverenigingen in Nederland niet tot uitwassen. Dat behoeft ook niet, want gezien de overvolle prijzentafel zijn er ge noeg kansen om een beker of medail le te winnen d'Achard van Enschut: „We hebben alleen al 28 variëteits- prijzen plus daarnaast nog negen prijzen voor the best in shows" Van die negen worden er uiteindelijk drie gekozen tot the best of best. Daar naast zijn er nog verschillende prij hun smaak mooiste poes uitzoeken. Ga daar maar eens aanstaan bij zo'n enorm aanbod van stuk voor stuk goed verzorgde katten. zen die beschikbaar gesteld zijn door verenigingen en catteries". Ook „moeders mooiste" valt in de prijzen. Wethouder en loco-burge meester L. J. van Gastel en zijn echt genote moeten daarvoor uit die vier honderdvijftig poezebeesten de naar Wethouder Van Gastel koos moeders mooiste kat. (Foto: Joop van aoudt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4