Gemeentelijke bijdrage voor geheugencursus voor ouderen? Zeeland was een dagje tolvrij Commissie buigt zich over premieregeling „Ruimte voor principiële gemeentepolitiek ingeperkt" t Duivelandse bijdrage voor symposium ouderenzorg? 3 Opening Expositie Vier processen- verbaal bij alcoholcontrole ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 maart 1990 Nr. 24704 Alle gemeenten aangeschreven voor subsidie ZIERIKZEE - Wat de politiek maar niet voor elkaar kan krijgen lukte actievoerende boeren vrijdag wel. Voor één dag was Zeeland geheel tolvrij. Zowel de veerdiensten Kruiningen-Perkpolder, Vlissingen-Bres- kens als de Zeelandbrug waren het doelwit van acties van de boeren. De tolhuisjes werden bezet terwijl één doorgang vrij werd gehouden voor het verkeer dat die dag gratis gebruik kon maken van de veerdiensten én de Zeelandbrug. Om het leed voorde tolgaaarders wat te verzachten werden aan hen vrijdagmiddag taar ten aangeboden. Vanochtend, maandagochtend, demonstreerden zo'n 90 vrouwen voor het arbeidsbureau in Goes, 's Middags werd in Axel door demonstrerende boeren een petitie aangeboden aan minister Maij- Weggen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland heeft alle gemeenten in de regio verzocht een bedrag van vijfhonderd gulden beschikbaar te stel len voor een geheugencursus voor ouderen. Dit verzoek wordt woensdag 7 maart besproken tijdens een vergade ring van de Zierikzeese welzijnscommissie. Deze openba re vergadering wordt vanaf 19.30 uur gehouden in de Vervolg van pagina 1. terecht kan" aldus Bergshoeff die het tienjarig bestaan van De Tekenaers als een bewijs van de blijvende be hoefte aan zo'n club zag. Kritiek had de eerste burger van Duiveland op sommige kunstkenners die soms wat neerbuigend en smalend doen over zij die (beeldende) kunst als liefhebberij doen en daarbij ook nog de durf heb ben om te exposeren. Jezelf Dat er voor dat exposeren van eigen werk een stuk durf nodig is onder streepte Bergshoeff nog eens extra. ,,Ik vind het knap als iemand een schilderij kan en DURFT te maken, want met die kunstuitingen geef je een stuk van jezelf bloot". Daarmee prees hij ook de kwaliteit van de cir ca dertig tentoongestelde schilderij en, waaronder een flink aantal hem bijzonder boeide. Ook om die reden waren de felicitaties aan het adres van de Tekenaers wel op zijn plaats. ,,Ga zo door en laat ook anderen van uw produkten genieten" adviseerde Bergshoeff voordat hij met een ferme stap door een getekend vergezicht op Nieuwerkerk stapte. Jammer voor de afbeelding maar wel noodzakelijk om toegang tot de andere werkstukken van De Teke naers te krijgen. Deze „vernielzuchti ge" handeling leverde de burgemees ter nog een aardige herinnering aan een specifiek stukje Nieuwerkerk op. To van Evenwel overhandigde de bur gemeester als dank voor zijn ope ningshandeling een aquarel van het hek voor de woning van de vroegere dokter Van de Zande -in de burge meester Van Veenstraat. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Bij een alcoholcontrole in de nacht van za terdag op zondag zijn vier processen- verbaal uitgeschreven tegen automo bilisten die onder invloed van alco hol verkeerden. Bij de controle, rond Zierikzee en Bruinisse, werden tussen 22.00 en 05.00 uur ongeveer 85 voertuigen ge controleerd. Het merendeel van de autobestuurders moest blazen. Eén bestuurder kreeg enkel een rijverbod opgelegd. staan van de staat der Nederlanden en de opvattingen van de staatsman en historicus Groen van Prinsterer (1801-1876). Bij decentralisatie wordt het volgens de parlementariër be langrijker om inhoud aan de roeping van de SGP te geven. Ofschoon het op het eerste gezicht lijkt dat de gemeentepolitiek vooral praktisch bezig zijn betekent komen er op gemeentelijk niveau nu meer principiële kwesties aan de orde. Bo vendien zit er volgens Van den Berg achter praktische zaken toch ook een principiële kant. Bij voorbeeld bij het al dan niet toekennen van subsi dies, de aanleg van voorzieningen die ook 's zondags worden gebruikt. APV Hoe op gemeentelijk niveau de SGP-principes tot uitdrukking kun nen worden gebracht maakte Van den Berg aan de hand van een aantal voorbeelden duidelijk. De behande ling van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) waarin onder meer de openbare orde en de win kelsluiting is opgenomen is zo'n item waarbij de SGP zijn principiële standpunt moet laten horen. Ook wanneer het gemeentelijke vestigingsbeleid voor huisartsen wordt besproken is een principiële stellingname (aandacht voor pro life artsen) mogelijk. Belangrijk is ook het subsidiebeleid van een gemeente en meer nog de normen die meespe ligers heeft bij de gemeente aange klopt voor financiële steun. Voor dit jaar kunnen de vrijwilligers rekenen op een activiteitensubsidie van maxi maal tweeduizend gulden. Inmiddels is gebleken dat de UW het subsidie bedrag te laag heeft geraamd zodat verzocht is deze subsidie met acht honderd gulden te verhogen. Promotie De Stichting Uit in Zeeland heeft er dit seizoen hard aan getrokken om len bij het al dan niet toekennen van subsidie aan welzijnsorganisaties. Onderwijs en volkshuisvesting zijn eveneens zaken waarbij een princi pieel standpunt volgens Van den Berg mogelijk is. Daarbij bekritiseerde het SGP-Kamerlid de uitspraak van de PvdA dat de laatste school in een dorp openbaar moet zijn. Ook de aan dacht voor woonruimte voor een en tweepersoonshuishoudens werd. door de parlementariër bekritiseerd om dat dit ertoe heeft geleid dat er steeds minder betaalbare woningen voor de wat grotere gezinnen worden ge bouwd. Ondanks de decentralisatie-ten dens is de ruimte voor het innemen van een principieel standpunt echter beperkt. Van hogerhand worden ge meenten die in zaken als het instel len van een vloekverbod, het indam men van naaktrecreatie en het eer biedigen van de zondagsrust duide lijke regels stellen, teruggefloten. „Een verontrustende ontwikkeling", aldus het Tweede Kamerlid. de abonnementenverkoop op te krik ken. Die publiekgerichte acties heb ben geresulteerd in een toename van de abonnementenverkoop met ruim 13 procent. Om deze acties te bekosti- gen heeft de stichting de gemeenten gevraagd om de overschotten van '87 daarvoor te mogen gebruiken. Voor Zierikzee betekent dat een bijdrage van circa drie mille. Voorts bespreekt de welzijnscommissie een verzoek van de Coomhertstichting voor vijf honderd gulden ten behoeve van een twee-jaarlijkse Coomhertprijs en een ontwerp-subsidieregeling voor de aankoop van kunstwerken. EINDHOVEN - De 54-jarige eigena resse van een slijterij aan de Willem de Zwijgerlaan in Eindhoven is vrij dagavond bij een overval doodge schoten. Het slachtoffer, G. Gom- mers-Loontjes, overleed ter plaatse. De verdachte, een 38-jarige man uit Veldhoven, is aangehouden. Een woordvoerder van de politie deelde dit mee. NIEUWERKERK - Ondanks de decentralisatie wordt de ruimte om op gemeentelijk niveau een principiële po litiek te voeren meer en meer van hogerhand ingeperkt. Tot deze conclusie kwam het Tweede Kamerlid voor de SGP, mr dr J. T van den Berg vrijdagavond in Nieuwer kerk. Van den Berg was te gast bij de de SGP-Staten- kring Schouwen-Duiveland om over het SGP-beginsel in de gemeentepolitiek te spreken. Alvorens zich op „gemeentelijk ni veau" te bewegen ging het SGP-Ka merlid eerst in op de actualiteit. Hij herinnerde de Schouwen-Duiveland- se SGP-ers aan het debat rond de be groting van minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Een debat waarbij vooral het voor Haagse be grippen ongekende „stoere" optre den van de bewindsvrouwe in het nieuws kwam. Van den Berg infor meerde zijn gehoor vooral over de kwestie van de rivierdijken en de houding van zijn fractie daarin. Les van '53 De opvatting van Maij-Weggen dat het versterken van de rivierdijken nog wel kan wachten was voor Van den Berg reden om de bewindsvrou we erop te wijzen dat „de les van '53 niet vergeten mag worden". Begro tingsproblemen mogen volgens de SGP-politicus uit Nunspeet nooit en te nimmer een verantwoorde aanpak van rivier- en zeedijken in de weg staan, want „op veiligheid mag niet worden bezuinigd". Ook de gevolgen van de komst van een vaste oeververbinding over de Westerschelde (WOV) voor Schouwen- Duiveland stipte Van den Berg aan. Hij waarschuwde ervoor dat de aan sluitende wegen (onder andere de N59) niet berekend zijn op de extra verkeersdruk die deze verbinding tot gevolg zal hebben. Gemeentepolitiek Na dit zijstapje verplaatste Van den Berg zich in de gemeentepolitiek, die eerder op de avond ook aoor het Zie rikzeese raadslid W. F. Sprengelmeij- er in zijn openingswoord was aange haald. Sprengelmeijer wees vooral op de voortdurende schaalvergroting en de opgetreden mentaliteitsveran dering. De gemeenteverkiezingen die voor de deur staan worden volgens Van den Berg vaak beschouwd als een graadmeter voor de landelijke poli tiek. Begrijpelijk maar volgens de SGP-er wel ten onrechte omdat de plaatselijke overheid op zich een be langrijke bestuurslaag is die een ei gen plaats verdient. Deze plaatselij ke overheid staat bovendien het dichtst bij de burger. Een gegeven dat zeker in een tijd waarin wordt ge klaagd over vervreemding van be lang is. Decentralisatie Gezien ook het feit dat een gemeen tebestuur het beste overziet wat de behoeften en noden van de plaatselij ke en regionale bevolking zijn juicht de SGP decentralisatie (het afstoten van rijkstaken naar lagere overhe den) toe. Van die decentralisatie is volgens Van den Berg echter in prak tijk bitter weinig van terecht geko men. Wanneer er door het rijk gede centraliseerd werd bleek dat vooral een bezuinigingsoperatie te zijn. Brincipieel Decentralisatie is niet alleen van wege de kleinschaligheid maar ook uit principieel oogpunt belangrijk. Van den Berg wees daarbij op het ont De SGP-er Sprengelmeijer aan het woord in Nieuwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). raadzaal van het stadhuis. Wie ouder wordt bemerkt vaak tot zijn schrik dat het geheugen met het klimmen der jaren minder scherp wordt. Namen die niet meer te bin nen willen schieten, niet meer precies herinneren of de groenteboer nu gis teren of eergisteren is geweest. Het zijn zo van die ongemakken die bij het ouder worden de kop opsteken en die soms ook tot gevaarlijke situaties aanleiding kunnen geven. Cursus Met oefeningen kunnen ouderen echter leren hoe het geheugen nuttig te gebruiken. Om die reden wil de Stichting Welzijn Ouderen Schou wen-Duiveland samen met het Regio naal Educatief Centrum in Goes on der het motto Beter omgaan met het geheugen een speciale cursus organi seren. Deze cursus is bedoeld voor vijftigplussers die moeite hebben met het onthouden van alledaagse za ken. Voor de bekostiging van deze cursus heeft de Stichting Welzijn Ou deren alle Schouwen-Duivelandse ge meenten gevraagd om vijfhonderd gulden beschikbaar te stellen. Ook de Stichting Unie van Vrijwil NIEUWERKERK - B en w van Duiveland willen een bedrag van negen cent per inwoner beschikbaar stellen voor het symposium over de ouderenzorg, dat donderdag 8 maart in Zierikzee wordt gehouden. Dit idee wordt donderdag 8 maart besproken tijdens de commissiever gadering algemene zaken. Deze vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. Behalve deze mogelijke subsidie voor dit symposium wordt ook het concept dorpsplan voor Oosterlarld in de commissie aangekaart. Hier voor is mevrouw ir A. Meerding van de Grontmij uitgenodigd die een en ander nader zal toelichten. Nu het dorpsplan in de afrondende fase ver keert wordt dinsdag 20 maart een tweede inspraakbijeenkomst voor de bevolking gehouden. Deze inspraak bijeenkomst richt zich met name op de beleidsdoelstelling, maatregelen en kostendekking van dit plan. Het Duivelands college voor de her inrichting van dit centrum-gebied zal een beroep doen op de provinciale knelpuntenpot stads- en dorpsver nieuwing 1991. Eveneens zal de aan leg van een parkeervoorziening bij het sportterrein in Oosterland aan de orde worden gesteld. Een ander punt waarover de Duive landse commissie zich moet uitspre ken betreft de naamgeving van een straat in het nieuwe plan Leeuwen burg, een naam die ontleend is aan het boek van Stad en Lande over de oude veldnamen van Schouwen-Dui veland. Conform het plan wil het col lege ook de straat in het gebied de naam Leeuwenburg geven. ZIERIKZEE - Hoe vaak is een beroep gedaan op de pre mieregeling bedrijfsvestigingen Zierikzee en voorziet deze regeling in een behoefte? Deze en andere vragen ko men aan de orde tijdens de vergadering van de commis sie financiën. Deze vergadert donderdag 8 maart in de raadzaal van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Met ingang van 1 maart '89 kent Zierikzee een premieregeling ter sti mulering van het bedrijfsleven. Deze regeling bestaat uit twee componen ten. Enerzijds wordt via deze een jaar oude regeling een grondprijsreductie voor het bedrijventerrein aan de Ha- ringvlietstraat en het industrieter rein in De Zuidhoek mogelijk ge maakt, anderzijds wordt onder be paalde voorwaarden een premie ten behoeve van de werkgelegenheid toe gekend. Resultaten .Bedrijven die zich hier vestigen of reeds gevestigde bedrijven die willen uitbreiden kunnen in dit verband een beroep doen op deze premie wanneer ze extra arbeidsplaatsen creëren. Na een jaar wil de commissie de voor- en nadelen en de resultaten van deze premieregeling bespreken. Traverse Voorts komt ook het verzoek van de kunststichtingen Transartica en Lava voor een financiële tegemoeting 885,-) aan de orde. Dit bedrag is no dig voor het project Traverse dat bei de stichtingen van 20 mei tot en met 17 juni in en om de Noordhavenpoort (en in de Oude Haven) willen inrich ten. De dienst gemeentewerken levert daarbij ook een bijdrage door hand en spandiensten. Woonark De verwijdering van de woonark in de Oude Haven komt eveneens ter sprake. Daarom willen b en w een bij drage van maximaal 3500 gulden in de sleepkosten leveren. Ook dit wordt door de commissie financiën besproken, terwijl op de agenda ook het verzoek van de Comeliastichting staat om mee te betalen in de kosten voor het symposium Inzicht in veran dering. Tijdens dit symposium wordt stilgestaan bij de gewenste verande ringen in de ouderenzorg op Schou wen-Duiveland. Gevraagd wordt een bijdrage van 586,32. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGP-Tweede Kamerlid mr dr J. T. van den Berg: Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3