m Nieuwe cursus maricultuur moet scholingsniveau in schelpdier visserij op hoger plan brengen Spectaculaire vernieuwingen in Nederlandse schelpdier visserij Overzicht mosselaanvoer WATERSTANDEN Geen bijstand meer voor werkloze 'schoolverlaters' op kamers Laagterecord mosselaanvoer en prijsstijgingen 2 BRUINISSE - Het overzicht van de mosselaanvoer en de verzending van het begin van het mosselseizoen (half juni tot en met 17 februari 1990) geeft aan dat uit de Wad denzee bijna 800.000 tonnen mosselen zijn aangevoerd (798.091) tonnen. Vorig jaar was dat 366.728 tonnen. Uit Zeeland bleef de aanvoer nagenoeg gelijk ten opzichte van vorig jaar namelijk nu 256.561 tonnen tegen 258.896 tonnen in 1988. Dit illustreert wel hoe de aanvoer verge leken bij de produktie tegenover een aanvoer voor 1980 is teruggelopen. Jaar op jaar blijkt die produktie op het zelfde peil en overschrijdt nooit meer dan de 300.000 ton nen. Zevibel-voorzitter C. J. van Liere: Stilstaan is achteruitgang". Zevibel-voorzitter C. J. van Liere: Gevaar dreigt dat schelpdiersector in isolement raakt' NEELTJE JANS - „Het gevaar dreigt dat de tamelijk besloten schelpdiervisserij in een isolement raakt door gebrek aan scholing. Daarom is deze cursus volgens mij heel belangrijk", aan het woord is Zevibel-voorzitter C. J. van Liere uit Bruinisse en hij heeft het over de op sta pel staande cursus maricultuur. De cursus is een initia tief van de Kamer van Koophandel Noord- en Midden- Zeeland dat financieel wordt ondersteund door Zevibel, het Produktschap voor vis en visprodukten en de Stich ting Zeevaartbelangen. Al eeuwenlang wordt de kennis van geslacht op geslacht doorgegeven. Va ders brengen hun zonen de fijne kneepjes van het vak bij door hen al les te vertellen wat zij in hun lange pratijkervaring hebben geleerd. Vol gens de Kamer van Koophandel is die manier van 'scholing' niet langer vol doende en met die gedachte in het ZIERIKZEE - Een werkloze tussen 18 en 21 jaar die niet meer thuis woont heeft in de toekomst geen recht meer op een bijstandsuitke ring. De ministerraad is vrijdag ak koord gegaan met dit plan van PvdA- staatssecretaris Ter Veld (sociale za ken en werkgelegenheid). Zij heeft een ontwerp-wetsvoorstel hierover voor advies naar een aantal instan ties zoals de Raad voor het Jeugdbe leid gestuurd. Ter Veld wil een uitzondering ma ken voor jongeren in deze leeftijds groep van wie de ouders in het bui tenland wonen of dood zijn. Ook jongens en meisjes die 'uit huis ge plaatst zijn' vallen er buiten. Dat geldt tevens voor werkloze 'school verlaters' die langer dan een jaar zelfstandig wonen. In hetzelfde wetsvoorstel heeft de staatssecretaris een regeling opgeno men die werkloze jongeren tussen 21 en 27 jaar recht geeft op een bij standsuitkering. Het eerste halfjaar van hun werkloosheid krijgen zij een uitkering ter hoogte van de uitkering die studenten ontvangen voor hun le vensonderhoud. Daarna komen zij in aanmerking voor de hogere bij standsuitkering. Regeerakkoord Deze maatregelen vloeien voort uit het regeerakkoord van CDA en PvdA. De arbeidsbureaus moeten jongeren die sinds hun schooltijd werkloos zijn na een half jaar beoordelen op hun kansen op een baan. Zijn die klein dan volgt extra scholing of een tijdelijke plaats in een bedrijf om werkervaring op te doen. Jongeren met theoretisch betere kansen krij gen een jaar de tijd alvorens zij door het arbeidsbureau op weg worden ge holpen. achterhoofd is de cursus maricultuur op poten gezet. Kennis en vaardigheid ,,De cursus is in de eerste plaats be doeld voor de mensen die werkzaam zijn in de schelpdierensector, maar bijvoorbeeld ook opzieners kunnen er hun voordeel mee doen", aldus Van Liere. Hij stelt dat het motief van Ze vibel om zich volledig achter dit ini tiatief te scharen is dat men ook daar een gebrek aan scholing in de schelp dierensector bespeurt. Belangrijkste drijfveer daarbij is voorkomen dat gebrek aan scholing, kennis bedrijven in de toekomst op gaat breken. Verder wordt niet al leen maar kennis van het schepdier- bedrijf gevraagd, maar krijgt men ook meer en meer te maken met al lerlei regels en kwaliteitseisen. Als de schelpdiervisser zich niet tij dig verdiept in deze materie is het ge vaar volgens Van Liere niet ondenk beeldig dat dit zich op de lange termijn wreekt. „Voor wat betreft de andere vormen van visserij is er wel sprake van goede opleidingen, maar die zijn vaak meer gericht op de kot tersector. Op het gebied van de schelpdiersector is gewoon niet veel scholing". Teelttechnieken Dit terwijl er in de schelpdiersector de laatste jaren behoorlijk wat aan het veranderen is. Er wordt geëxperi menteerd met nieuwe teelttechnie ken en nieuwe methodes van vangst verwerking. Van Liere hanteert wat dat betreft het motto 'stilstand is ach teruitgang'. Wie niet tijdig inspringt op de nieuwe ontwikkelingen loopt het risico een achterstand op te lopen. Met alle mogelijke gevolgen van dien. DEN HAAG - Vertegenwoordigers van universitaire bibliotheken en we tenschappelijke steunbibliotheken, antiquariaten en het Museum van het Boek hebben de Stichting Amor Li- brorum opgericht. De stichting gaat zich inzetten voor behoud van het ou de en bijzondere boek in Nederland en het stimuleren van de belangstel ling hiervoor, zo is bekendgemaakt door het secretariaat. ARNHEM - Een 81-jarige vrouw uit Arnhem is door een 45-jarig familie lid uit Den Haag voor 6,5 ton opge licht. Daarvan heeft de bejaarde vrouw vrijdagmiddag aangifte ge daan bij de Arnhemse politie. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 maart 10.40 123 04.10 -126 23.40 102 17.10 -127 6 maart 09.45 116 03.20 -118 22.45 93 16.20 -118 6 maart 10.50 134 04.10 -132 23.40 111 17.05 -132 6 maart 10.50 138 04.20 -137 23.45 115 17.15 -138 Van Liere verwacht dan ook dat er voor de cursus een behoorlijke be langstelling zal bestaan. „Kennis is en blijft belangrijk", aldus de Zevibel-voorzitter. In de cursus wordt onder meer aan dacht besteed aan de historische ont wikkeling van de schelpdiervisserij, de ontwikkelingen in de bedrijfstak en het toekomstperspectief. De be kende bioloog drs. A. C. Drinkwaard, een deskundige op schelpdiergebied, zal deze materie voor zijn rekening nemen. Voortplanting Voortplanting en voeding van schelpdieren is het vakgebied van drs. R. Dijkema van het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO). Ook hij verleent zijn medewerking aan de nieuwe cursus. Verder zijn als docenten aangetrokken drs. A. C. Smaal van het proefstation van de Dienst Getijdewateren van Rijkswa terstaat en drs. H. Harmsma van het LEI. Van Liere: „Verder zijn er ook nog contacten met de universiteit van Gent. Dr. N. de Pauw is benaderd voor een seminar over voedingstech nieken en waterkwaliteitsbepalin gen". Hoe de cursus precies in elkaar ge zet wordt is op dit moment nog niet bekend. Waarschijnlijk wordt de cur sus gehouden op Neeltje Jans en gaat 20 dagdelen beslaan. Van Liere ver wacht met name belangstelling voor de cursus onder de jongere schelp diervissers. „Op Neeltje Jans is ook een cursus aquacultuur geweest en daar was behoorlijk wat belangstel ling voor", aldus Van Liere. Na het bereiken van de miljoenste ton steeg de aanvoer tot 1.054.652 ton nen; een toename die eigenlijk in twee weken bereikt zou moeten zijn. De stormschade en de aanhoudende stormen in februari zijn daar natuur lijk niet vreemd aan. Van die aanvoer werden 1.036.025 tonnen aan de han del verkocht, terwijl 18.627 tonnen in het Mosselfonds moesten worden op genomen, om betere tijden af te wachten, als ze in de veiling van fondsmosselen, door kwekers of han delaars worden teruggekocht na het einde van seizoen. De 18.627 tonnen zullen nog wel iets aangroeien. Vorig jaar kwamen tot half februari slechts 254 tonnen in het mosselfonds terecht. De besomming steeg tot 67.892,-; tegen 74.757.000 vori^ seizoen op hetzelfde tijdstip. Aangroei tot 70 miljoen tot eind sei zoen valt wel te verwachten. Geïm porteerd werden 83.858 tonnen tegen 251.417 tonnen vorig jaar. Export In de verse handel werden geëxpor teerd naar België 277.342 tonnen, naar Frankrijk 154.562 tonnen en naar diverse andere landen 9528 ton nen. Vorig jaar waren deze cijfers op datzelfde tijdstip resp. 223.680, 7.373 en 5645 tonnen. Merkwaardig is dat de export niet op gang wil komen. Natuurlijk, Duitsland heeft een eigen kleine vloot die mosselen aanvoert op de Duitse markt, maar als de Duitsers jaarlijks even veel mosselen consu meren als de Belgen, zou aanvulling uit Holland noodzakelijk zijn. Zeer merkwaardig is dat de con sumptie in eigen land gelijk blijft met vorig jaar, ongeveer 80.116 ton nen. Spectaculair is de groei van het deel dat de inleggerijen voor hun re kening nemen. Het is natuurlijk al honderden jaren bekend, dat men mosselen kan verduurzamen, door ze in azijn of in galatine te leggen. In de Eerste Wereldoorlog gingen gezouten gekookte mosselen naar Duitsland, maar dat de conservering van mosse len die omvang aan zou nemen, dat deze de helft van de totale produktie voor haar rekening neemt, heeft voor STEENRIJK - De politie in Steen- wijk heeft zeven Hagenaars van 19 tot 24 jaar aangehouden, die vorig jaar en de eerste maanden van dit jaar in het hele land parkeermeters en parkeerautomaten zouden hebben gekraakt. Dit maakte de politie vrij dag bekend. UTRECHT - „Het zwaartepunt van de politiek ligt straks niet meer in Den Haag. De internationalisering van de politiek doet de kracht van het nationale parlement drastisch afne men, en ook de kracht van de demo cratie. Het Binnenhof raakt uit". De ze conclusie trok fractievoorzitter Beckers van Groen Links zaterdag op een verkiezingsbijeenkomst in Utrecht. de Tweede Wereldoorlog niemand kunnen denken. Tot dusver namen de conservenfa- brieken 251.105 tonnen af tegen 175.645 tonnen in het vorig seizoen. Tbt 17 februari werden aangevoerd 2529 partijen, waarvan er 7 werden afgekeurd en 53 in het mosselfonds terecht kwamen. De gemiddelde prijs was 65,53 per ton, een geflatteerd cijfer omdat daarin de hoge prijs van de eerste weken is verwerkt. BRUINISSE - De week van 26 fe bruari tot en met 2 maart was zeker de negatiefste sinds mensenheugenis in de laatste week van februari. Maandag en dinsdag was er geen aan voer en ook vrijdag lieten de kwe kers verstek gaan. Woensdag werden er drie partijen aangevoerd en don derdag 1 maart 5 partijen. Eigenlijk waren er maar vier mosselkwekers actief. De aanvoer bedroeg 3316 tonnen bruto aangevoerd en. 2852 tonnen net to. Bijna de helft (1546 tonnen) wer den gelost door de kotter ZZ 7' van schipper C. M. Schot Jz. De prijzen waren gezien het visgewicht ruim 100% hoger dan onder normale om standigheden het geval is. Het waren vooral de conservenfabrieken die er op uit waren hun onderneming draai ende te houden. Zij moeten een voorraad op peil houden om ook nog te kunnen leve ren als straks de aanvoer gestopt zal zijn. De sluiting van het seizoen is nier ver meer. De hoogste prijs werd betaald door Steketee van der Jagt aan Bru 9 (De Waal-Stouten) nl. 70,01 per ton voor 546 tonnen mosselen. De YE 182 van L. van IJsseldijk arriveerde woens dag aan de markt met netto 275 ton nen met een visgewicht van 18.5 die voor 52,99 werden verkochfc.aan de conservenfabriek Roem van Yerseke. Schot verkocht zijn partij uit een voorruim en een achterruim bestaan de hoeveelheid geheel aan Leco 404 tonnen en 653 tonnen voor respectie velijk 54,89 en 55,89 per ton. De volgende dag (donderdag) drukte het conservenbedrijf Roem van Yerseke af bij 48,99 voor 402 tonnen netto van de ZZ 7, stukstal van deze partij was 175 en het visgewicht was 17.5. YE 38 (Gebrs. Van Stee), loste don derdag 233 tonnen netto, gevist in de Oosterschelde (w. deel) met een visge wicht van 19.6 en een stukstal van 222 waarvoor Prins Dingemanse 44,99 betaalde. Bijzonder gul met inschrij ven was de firma Kroonton. Deze kocht de mosselen in het achterruim van Bru 2 (Gebrs. De Koning) netto 145 tonnen, visgewicht 17.9, stukstal 154 voor 65,65. Garnalenvisserij en vangstverwerking binnen enkele jaren geheel geautomatiseerd ZIERIKZEE - In de Nederlandse schelpdierenvisserij hebben zich de laatste 25 jaar spectaculaire vernieuwin gen voorgedaan. De techniek, zoals die honderden jaren achtereen werd gebruikt, is radicaal veranderd. De ver nieuwingen in de schelpdierenvisserij zijn nog niet voor de volle 100 procent afgerond, maar het is de verwach ting dat de garnalenvisserij en vangstverwerking binnen enkele jaren geheel geautomatiseerd zal zijn. Doodtij: 6 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 In de mosselvisserij was het het binnenhalen van de viskorren en het uitzaaien van het mosselzaad, waar bij handkracht werd vervangen door technische middelen. Het duurde ove rigens nog betrekkelijk lang voordat men op het in wezen vrij simpele idee van de uitklaplier kwam. Lossen Ook met het lossen gingen de ont wikkelingen niet zo bijster snel. Met het toenemen van de grootte van de schepen bleek het in de praktijk niet langer haalbaar de mosselen eenvou digweg overboord te gooien met een riek of een schop. Eerst kwam het los sen met behulp van een koker. De mosselen werden via een in de last geplaatste koker overboord ge werkt. Vervolgens kwam de zoge naamd rijzende buikdenning en de 'draaiende wormen' en tenslotte het lozen door middel van waterspoe ling. Bij deze methode worden de mossel simpelweg overboord gespoeld, het geen tot een vermindering van het aantal beschadigde mosselen leidt. Een dergelijke ontwikkeling heeft plaats in de verwerking van garna len. Eeuwen lang moesten de garna len wanneer het net was leeg geschud met handkracht worden gesorteerd en ontdaan van meegeviste zaken als krabbetjes en zeer kleine platvisjes. Besparing Een enorme besparing zou kunnen worden bereikt als men die jonge vis in leven zou kunnen houden en weer overboord zou kunnen zetten zodat de visjes uit zouden kunnen groeien tot consumptierijpe platvis. De hoeveel heid jonge vis die jaarlijks door on oordeelkundig, met de hand, sorteren om het leven kwam werd door som migen \yel geschat op 400.000 ton. Naast de platvisjes vormden ook de krabbetjes nog een probleem. No dig was een zeef die niet alleen de platvisjes kans van overleving gaf, maar die ook de krabbetjes scheidde van de opgeviste garnalen. Er waren maar enkele bedrijven in Nederland die zich bezig hielden met de fabricage van vangstverwerkings- apparatuur. Eén van hen was Verburg uit Colijnsplaat. In het noorden wa$ Sterkos in Leeuwarden, een produ cent van roestvrij stalen hekwerken voor de bouw. Zij kwamen met het idee voor een roestvrij stalen zeef- t rommel. Enthousiaste reacties Het idee werd zowel door de vissers als het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (Rivo) met groot enthou siasme ontvangen. Maar de garnalen- expert' van het Rivo, Dolf Boddeke, stelde na enige tijd vast dat door de stalen randen van de draaienappara- tuur nog steeds veel platvis werd be schadigd. Tben het staal vervangen werd door kunststof noemde ook Boddeke de resultaten met de zeef- trommel opmerkelijk goed. Verburg zat inmiddels ook niet stil en kwam na enige tijd met de nalees- spiraal waar ook goede resultaten mee werden geboekt. Jammer ge noeg leidde dat wel tot een conflict tussen het Colijnsplaatse bedrijf en het Friese Sterkos. Beschuldigingen vlogen over en weer en uiteindelijk moest de rechter beslissen over de vraag of er hier sprake was van oneerlijke concurren tie. Het Friese bedrijf werd in het ge lijk gesteld. Sterkos ging verder met plannen maken en begon met het ont wikkelen van een auomatische kook pot. Deze is inmiddels ook al een suc ces gebleken. En er zit nog meer in het vat, zoals bijvoorbeeld een nieuw type spoel- machine. Ook zijn er al schepen uit gerust met een verwerkingsunit. Al les bij elkaar is nog slechts het legen van de netten en de verpakking vanm de gekookte garnalen hand werk. De nieuwste ontwikkeling is het onderdeks inbouwen van de automa tische pelmachine. Als dit experi ment tot een goede einde wordt ge bracht betekent dat een flinke verbetering voor de werkomstandig heden aan boord. Het wachten is dan alleen nog op een betere samenwer king met de concurentie en de autori teiten. Tot en met 17 maart Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Elly Mes en Ans Dalderup. Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 5 maart Zierikzee Openbare vergadering adviescom missie Sociale Zaken. Raadzaal stad huis. 16.00 uur. Openbare vergadering adviescom missie RO. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 6 maart Zierikzee Verloting kooi Eendracht. Trouwzaal stadhuis. 16.30 uur. Voorjaarsvergadering prot.-christe lijk rayon-schoolraad Schouwen-Dui- veland. Aula Christelijke Scholenge meenschap. 20.00 uur. Woensdag 7 maart Zierikzee Commissievergadering welzijn in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Bijeenkomst Plattelandsvrouwen in dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Opname EO-radioprogramma Bij u op de koffie. Christelijke Gerefor meerde kerk, Zevengetijstraat. 09.30 tot 11.30 uur. Viering internationale Vrouwendag. Driehoek. 13.30 tot 16.00 uur. Symposium over ouderenbeleid op Schouwen-Duiveland in de Concert zaal. 19.30 uur. Commissievergadering financiën in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Moedergroep over borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Symposium over ouderenbeleid op Schouwen-Duiveland. Inzicht en ver andering. Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie algemene zaken in ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 9 maart Bruinisse Jaarvergadering Algemeei Vissers- belang in dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 10 maart Zierikzee Concert Ars Musica in Foyer Mondra- gon. Aanvang 20.00 uur. Kerk wer ve/ N oordgou we/ Schuddebeurs WIK haalt oud papier op. Scharendijke Strao. Dorpsstraat. Vanaf 12.00 uur. Dreischor Zang- en orgelavond. In Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur .Maandag 12 maart Burgh-Haamstede Openbare vergadering Vrienden van Westerschouwen. De Schutse. 20.00 uur. Scharendijke Politieke bijeenkomst rond gemeen teraadsverkiezingen in De Putmeet. 20.00 uur. Dinsdag 13 maart Ellemeet Vergadering VEKABO afdeling Schouwen-Duiveland in dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Open huis plus informatiemarkt. Scholengemeenschap Schouwen-Dui veland. 18.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Fietsenkijkdag in politiebureau aan Kerkhof 5. Tussen 09.00 en 12.00 uur. Brouwershaven Tbneelavond ASV Brouwershaven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Dinsdag 20 maart Zierikzee Symposium over werkloosheid, een regionale verantwoordelijkheid. De Concertzaal. 20.00 uur. Vrijdag 23 maart Brouwershaven Jaaruitvoering Apollonia-majoret- ten in Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Zaterdag 24 maart Nieuwerkerk Klaverjasmiddag voor ouderen in dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdag 31 maart Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Jaaruitvoering Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer. Concertzaal. 20.00 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF !5tpa|BBgBB£y^rgigigaB

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2