icvanta 'Eén cent per kilo is voor iedereen onverteerbare zaak' Internationale wordt gevierd vrouwendag in Driehoek streeknieuws IQi Verkoop Reparatie Kerncentrale Borssele vier tot zes weken langer buiten gebruik DEURLOO B.V. Radio 10 mag op kabel blijven Undercover band in jeugd soos The Well ZIERIKZEE Ledenvergadering CFO Maandag 5 maart houdt de afdeling Schouwen-Duiveland Oost van de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO) haar ledenver gadering. De vergadering wordt ge houden in de Christelijke Gerefor meerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Na behandeling van de huishoudelij ke agenda wordt tijdens de vergade ring onder meer aandacht gevraagd voor de gevolgen van de belasting herziening, de resultaten van het ar beidsvoorwaardenoverleg en de werkgelegenheid op Schouwen-Dui veland. Over dat laatste onderwerp spreekt CDA-statenlid L. Nederhoed- Zijlstra. Activiteitenbegeleiding Vrijdag 9 maart wordt het officiële startsein gegeven voor de activitei tenbegeleiding in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De of ficiële ingebruikstelling van de nieu we afdeling staat gepland voor 10.00 BURGH-HAAMSTEDE Causerie Dinsdag 6 maart komt de Vrouwen Advies Commissie (VAC) bijeen in dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. Mevrouw Demmenie-de Nol, voorzitter van het provinciaal bestuur van de VAC, houdt dan een causerie. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Dia's Op uitnodiging van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ver zorgt de heer Van der Vlies uit Rotter dam dinsdag 27 maart een dia-verto ning in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Het gaat hier om een klankbeeld op muziek van Franz Schubert. De dia-vertoning begint om 20.00 uur. RENESSE Schaatsuitstapje ijsvereniging De ijsvereniging Renesse organiseert voor haar leden op zaterdag 3 maart een uitstapje naar het schaatscen- trum De Uithof in Den Haag. Vanaf het geschenkenhuis aan de Hoge- zoom te Renesse vertrekt men zater dagmorgen om tien uur met bussen, naar Den Haag, waar in De Uithof ge schaatst kan worden. Rond zes uur hoopt men weer thuis te zijn. Ledenvergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging Juliana te Re nesse houdt op maandagavond 5 maart om 20.00 uur haar jaarlijkse le denvergadering in Het Wapen van Zeeland te Renesse. Op deze avond zal het .programma voor de viering van Koninginnedag 1990 worden be sproken. BROUWERSHAVEN NBvP Op de onlangs gehouden bijeen komst van de NBvP-Brouwershaven verzorgde mevrouw Mosterd-Van den Bos uit Willemstad een lezing over ontwikkeling en vorming binnen de bond. Na de pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen. De be langstelling voor de bijeenkomst was matig. Verder werd aandacht ge vraagd voor een gift van 100,- voor de vrouwenkliniek in het Roemeense Cluj. BRUINISSE Uitvoering Vandaag, vrijdag 2 maart geeft r ziekvereniging Nu met Hope TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFI - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Oud-papierophalers bezinnen zich op sterke daling prijs ZIERIKZEE - „Wij vinden dit niet alleen voor onze vereniging, maar voor alle papier inzamelende verenigingen en instanties een onverteerbare zaak". Dat is de reactie van Handbalvereniging Delta Sport op het bericht dat de oud-papierprijs in zeer korte tijd gedaald is tot het absolute minimum van één cent per kilo. De vereniging wil samen met de andere oud-papierophalers in de regio op korte termijn rond de tafel gaan zit ten om daarna gezamenlijk te proberen de gemeente Zierikzee te overtuigen van het nut van het in het leven roepen van een subsidieregeling voor het oud papier. Maandag 5 maart is een vergadering belegd van alle papierophalende verenigingen en instanties in eethuis Marktzicht aan het Havenplein. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Vroeger goede handel Het verzamelen van oud papier is van oudsher voor allerlei verenigin gen al van oudsher een middel om wat, vaak hard nodig, extra geld in de verenigingskaste krijgen. Dat oud papier werd dan verkocht aan hande laren die het verder bewerkten en weer doorverkochten. Eén van de oudste vormen van recycling. Enkele jaren geleden was er nog een goede boterham te verdienen voor'de handelaren. In 1987 bijvoor beeld werd ruim 1,2 miljoen ton oud papier verwerkt tot nieuw papier en karton. Daarmee stond Nederland destijds bovenaan de wereldranglijst van oud-papiergebruikers. De laatste jaren is echter flink de klad gekomen in het bedrijf. Ooit werd grif tien tot twaalf cent per kilo betaald voor oud papier. Nu is die prijs echter recentelijk gekel derd naar een absoluut minimum van 1 cent per kilo. Over de oorzaak van die sterke da ling van de oud-papierprijs zijn de meningen verdeeld. Volgens sommi ge oud-papierhandelaren nemen som mige mensen de moeite niet meer het oud papier apart te houden. Er zou veel te veel papier en karton op de vuilstortplaatsen belanden en aan de neus van de oud-papierhandelaren voorbij gaan. Afvalberg groter Ex-oud-papierhandelaar Van Bragt uit Haamstede verzuchtte in 1988 in een interview: ,,De afvalberg die we met z'n alleen produceren wordt on nodig groter. En daarmee ook de kos ten om al dat afval te vervoeren en te verwerken". Hij voorspelde een forse stijging van de reinigingsrechten. Ook maakte hij gewag van een soort sneeuwbaleffect. Als de prijzen van het oud papier dalen wordt de animo onder verenigingen steeds minder om er nog op uit te trekken. De oud-papierhandelaren trokken aan de bel en vroegen de gemeenten een garantie-prijs voor oud-papier in te stellen. Tot nu toe heeft op Schouwen-Duiveland alleen de ge meente Westerschouwen zich bereid verklaard onder bepaalde voorwaar den een garantieprijs van acht cent per kilo te betalen. Op het moment dat dat besluit genomen werd, april vorig jaar, bedroeg de oud-papier prijs overigens nog vijf cent per kilo. Onmisbaar voor verenigingen Voor de verenigingen blijkt de op brengst van het door hen ingezamel de oud papier nog steeds een belang rijke bron van inkomsten. ,,De meest voor de hand liggende oplossing is natuurlijk te stoppen met de inzame ling, omdat de prijs nu zeker niet meer opweegt tegen de daarvoor gele verde inspanningen", aldus Delta Sport in de brief aan de mede oud- papierophalers. „Feit is echter dat voor ons het oud papier een belangrijke bron van in komsten vormt die niet gemist kan worden", aldus Delta Sport. Zij stelt dat het ophalen van oud papier hen jaarlijks circa 1500,- oplevert. Daarom wil men de koppen bij el kaar steken. „En komen tot een geza menlijk plan van aanpak teneinde ons zo sterk mogelijk richting ge meente Zierikzee te presenteren", al dus Delta Sport Zij ziet het in het le ven roepen door de gemeente Zierik zee van een oud-papiersubsidierege ling als laatste redmiddel. „Een bit tere noodzaak", aldus Delta Sport. Advertentie t mu- uit Bruinisse in samenwerking met Oe fening en Uitspanning uit Nieuwer- kerk een uitvoering in het dorpshuis in Bruinisse. De uitvoering gaat van start met Bruckners Chorale en ver- deèr staat onder andere Koning Voet bal (mars), Song for Lillian, de mo derne selectie Mixed Pickles en Ave Maria op het programma. Het muzi kale programma wordt afgesloten met de mars Showtime. Na een korte pauze wordt het programma om streeks 21.00 uur voortgezet met de opvoering van het blijspel Patricia van Dick van Maasland. Het stuk werd eerder opgevoerd in Nieuwer- kerk en wordt verzorgd door de to neelgroep Nieuwerkerk. Het verhaal handelt over de zestigjarige 'vamp' Mies Dekker waar het hele Neder landse leger verliefd is. Verder in het stuk de belevenissen van dochter Ka rin, haar getergde verloofde Tonny, Advertentie dienstbode Fanny en anderen. Een en ander onder regie van Elly Kops. De avond wordt besloten met Bal Na. Bijeenkomst vrouwenverenigingen De Hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkander is op dinsdag 6 maart uitgenodigd door de Gereformeerde vrouwenvereniging Tot Arbeid Ge roepen. Ze komen samen in de con sistorie van de Gereformeerde kerk aan de Noorddijk. Aanvang 19.30 uur. Mbuma-zending In de afgelopen twee maanden werd er weer gecollecteerd voor de Mbuma-zending. De collectanten wa ren Miranda Zegers, Geurt-Jan Mol, Leendert van den Bos en Cees van den Bos. De opbrengst was 137,60. Alle gevers en collectanten worden hartelijk dank gezegd. Tijdrede Voor de kiesvereniging van de SGP zal J. de Rooy uit Krabbendijke een Tijdrede spreken in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nederland. De tijdrede is op woens dag 7 maart en begint om 19.30 uur. Belangstellenden zijn welkom. GOES Verkiezingsmanifestatie Het CDA Vrouwenberaad Zeeland gaat 8 maart op verkiezingstournee, 's Morgens worden de vrouwen ont vangen in het stadhuis in Middel burg. Daarna wordt een bezoek ge bracht aan Omroep Zeeland in Oost- Souburg. Dan wordt de Westerschel- de overgestoken en wordt een bezoek gebracht aan de burgemeester van Sas van Gent, mevrouw Van Rest. Zij houdt een inleiding over Vrouwen, gemeentepolitiek en milieu. 's Avonds wordt in de Prins van Oranje in Goes een verkiezingsmanifestatie gehouden. Deze begint om 20.15 uur. Women's Aglow Woensdag 14 maart houdt de Wo men's Aglow Fellowship, afdeling Goes, weer haar maandelijke bijeen komst in Hotel Tbrminus in Goes. He- leen van der Heide uit Middelburg spreekt over 'Eva, waar ben je'. Iedere vrouw uit Zeeland, ongeacht kerk of groepering, is van harte welkom. De bijeenkomst begint om 9.45 uur. Er is kinderoppas aanwezig. MIDDELBURG Bloemen uit de kelder In het Zeeuws Museum in Middel burg wordt van 16 maart tot en met 30 april een tentoonstelling van het werk van 19e eeuwse Nederlandse kunstenaressen met als titel 'Bloe men uit de kelder' gehouden. De ex positie omvat een honderdtal schilde rijen en tekeningen waaronder stille vens, landschappen, portretten, inte rieurs en dorps- en stadsgezichten van negen kunstenaressen. In de 19e eeuw was het allerminst vanzelfspre kend dat vrouwen hün talenten ont wikkelden, laat staan er hun beroep van maakten. Tbt ver in de 19e eeuw waren kunstacademies niet toegan kelijk voor vrouwen. Zij waren vaak genoodzaakt hun artistieke ontwik keling te onderbreken om de verzor ging van familieleden op zich te ne men. De kunstcritici bestempelden het werk van deze kunstenaressen als typisch vrouwelijk. Zij bespreken het werk dus niet vanuit de context waarin het werk was ontstaan, name lijk de 19e eeuwse schilderkundige traditie. De expositie is van dinsdag tot vrijdag te zien tussen 10.00 en 17.00 uur en op zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Oppas-huizenpool De Fiom in Middelburg heeft een pool opgezet van vakantie-oppashui- zen. Het gaat hier om een goedkope vakantiemogelijkheid voor éénou dergezinnen. De meeste van hen zijn namelijk afhankelijk van bijstand of een ander klein inkomen en missen de mogelijkheid om op vakantie te gaan. Veelal wordt het vakantiegeld benut om allerlei gaatjes te stoppen. Om een vakantie toch mogelijk te maken doet de Fiom een beroep op mensen die deze zomer met vakantie gaan en hun huis onbeheerd achterla ten. „Het mes kan aan twee kanten snijden", aldus de Fiom. „Uw huis staat in de vakantie niet leeg en plan ten en dieren worden verzorgd. Tbge- lijk wordt iemand anders de moge lijkheid geboden om met vakantie te kunnen. De Fiom-bureaus bemidde len bij het leggen van contacten. Voor meer informatie: 01180-27311. AXEL Opening ZWN-complex Vrijdag 30 maart wordt het nieuwe ZWN-complex aan de Kinderdijk in Axel officieel in gebruik genomen. Voorafgaand aan de officiële hande ling, die om 14.45 verricht wordt door A. J. Kaland (president-commissa ris), gaat om 14.00 uur een bijeen komst van start in restaurant Zomer- lust. AARDENBURG Cursus In samenwerking met de Vereni ging tegen sexuele kindermishande ling binnen het gezin wordt in de Volkshogeschool in Aardenburg een cursus 'Eerste opvang bij sexueel mis bruik van kinderen in familiever band' gehouden. De cursus is bedoeld voor eerstelijns hulpverleners en werkers in de alternatieve hulp. Voor meer informatie en aanmelding: 01177-1259. BREDA - De officier van justitie in Breda. mr. W. Tielkemeijer, eiste bij verstek veertien jaar gevangenisstraf tegen de 39-jarige A. W., die van in- en uitvoer van 64,5 kilo heroine wordt verdacht. W. zou deel hebben uitge maakt van een Turks drugssyndi caat. W. is zelf spoorloos verdwenen. BORSSELE - De kerncentrale in Borssele zal vier tot zes weken lan ger buiten gebruik zijn dan was ge pland. De centrale werd op 3 februari voor ongeveer zeven weken stilge legd in verband met de jaarlijkse splijtstofwisselperiode. Tijdens de controle in verband hier mee bleek volgens een woordvoerder van de kerncentrale dat 3 van de 48 bouten van een hulpconstructie in het reactorvat het afgelopen jaar zijn los geraakt. De bouten lagen los in het vat. Dit heeft volgens de woordvoer der van de kerncentrale geen schade opgeleverd. Bij inspectie ernaar bleek echter ook vervanging van een deel van de andere bouten noodzake lijk. De kerncentrale zal naar ver wachting medio april weer elektrici teit kunnen leveren aan het landelijk net. ROTTERDAM - De politie heeft in Rotterdam twee Britten en een Fransman aangehouden die eerder deze week uit een gevangenis in het Franse Duinkerken waren ontsnapt. De Britten, de 22-jarige J. D en de 30- jarige S. B., waren veroordeeld we gens bezit van verdovende middelen. De Fransman, de 23-jarige F. M., zat vast voor wederrechtelijke vrijheids beroving, aldus de politie. Advertentie KETEL VERNIEUWEN BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDLBHJnS - TEL. 01110-16255 HILVERSUM - Radio 10 mag op de kabel blijven. Het commissariaat voor de media heeft dat donderdag beslist. Omdat Radio 10 uitzendt on der verantwoordelijkheid van de Ita liaanse maatschappij Rete Zero, die al ruim tien jaar radioprogramma's uitzendt, wordt Radio 10 geacht een buitenlandse zender te zijn. De Medi awet biedt on het moment nog geen mogelijkheid voor binnenlandse commerciële omroep, reden waarom Radio 10 zich, evenals indertijd RTL Veronique, heeft ingespannen om aan te tonen dat zij buitenlands is. De procedure is vorig jaar april be gonnen, toen de NOS het commissari aat voor de media verzocht om de Amsterdamse kabelexploitant KTA een boete op te leggen wegens het doorgeven van de programma's van Radio 10. Het commissariaat weiger de dat, maar na een beroep van de NOS bij de Raad van State kwam de zaak opnieuw bij het commissariaat terecht. NOORDWELLE - Liefhebbers van stevige rock dienen zich vrijdag 9 maart te vervoegen in jeugdsoos The Well in Noordwelle. De Undercover band verzorgt dan een concert, en de mensen die in die band spelen zijn bepaald niet de eerste de besten. De zaal gaat om 21.00 uur open. De Undercoverband is een rock band bestaande uit muzikanten die hun sporen in de muziek ruimschoots verdiend hebben. In de line-up klin kende namen als zanger Bert Hee- rink en bassist Dick Kemper. Beiden maakten deel uit van de bekende for matie Vandenberg. Met Vandenberg maakten zij onder andere samen met de hard-rock formatie Kiss een tour nee door Amerika. Nadat Ad van den Berg de naar hem vernoemde groep verliet om bij Whitesnake te gaan spelen maakt Kemper een tijd lang deel uit van de blues-formatie Sparetime. Dit pro ject wordt al snel serieuzer en mondt uiteindelijk uit in No Exqse. Toch is dat niet helemaal wat Kemper zoekt. Hij zoekt zijn oude maatje Heerink weer op om er weer flink tegenaan te gaan. Uit deze hereniging ontstaat later de Undercoverband. In de Undercoverband wordt het tweetal bijgestaan door drie bevrien de muzikanten die al het klappen van de zweep kennen. Gitarist Ronald Becking werd in 1983 uitgeroepen tot beste gitarist van Nederland. In Amerika deed hij onder meer sessie- werk met Bo Diddly. Covers Op drums bij de Undercoverband Ivo Elfers. Hij is niet helemaal onbe kend op Schouwen-Duiveland. Eer der was hij in de OXX Band te zien in jeugdsoos Big S in Burgh-Haamste de. Cyril Whistler is de tweede gita rist van de Undercoverband. Het re pertoire van de Undercoverband bestaat voorlopig nog hoofdzakelijk uit covers van onder andere Frankie Miller, Brian Adams en ZZ-top. Bin nenkort komt een eerste CD van de band uit met daarop eigen materiaal. Met themamiddag over vrouwenhulpverlening en vrouwengezondheidszorg ZIERIKZEE - Vrouwen kwaaltjes. Dat is de titel van de themamiddag over vrouwenhulpverlening en vrouwengezondheidszorg die op donderdag 8 maart wordt gehouden in het ge bouw de Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde te Zie rikzee. Met deze thema middag wordt in Zierikzee de Internationale Vrou wendag gevierd. De vrou wendag is een jaarlijks te rugkerende attentiedatum die in allerlei landen wordt gevierd met een scala aan vrouwenactiviteiten. Het 2Vi uur durend programma in de Driehoek begint om 13.30 uur met het vertellen van allerlei nieuwtjes uit de regio. Daarna houdt maat schappelijk werkster Anke Jansen een inleiding die de titel heeft: Vrou wenhulpverlening, wat is er anders aan? Fysiotherapeute Joke Enserink praat over de cursus Anders omgaan met spanningen. Een cursus die sinds twee jaar wordt gehouden op Schouwen-Duiveland. Toneelstukjes vrouwenleven In twee korte toneelstukjes schetst Ali Pankow een beeld uit het vrou wenleven. Tijdens de pauze kan infor matie worden bekeken over diverse vrouwenorganisaties en zelfhulp groepen en kunnen de vrouwen on derling informatie uitwisselen. Aly Kraayeveld vertelt daarna over het principe van zelfhulpgroepen en in het bijzonder over de zelfhulpgroep VZB (Vrouwen Zonder Baarmoeder). Een landelijke werkgroep waarvan Kraayeveld vertegenwoordigster voor Zeeland is. Tijdens de bijeenkomst wordt een nieuwe zelfhulpgroep mastopathie geïntroduceerd. Mastopathie bete kent goedaardige knobbels in de borst die gepaard gaan met pijn. Contactvrouw voor Zeeland, Lizette Knccpkens vertelt over dit verschijn sel en de enorme onrust die het bij vrouwen kan geven. De organisatie van de themamid dag is in handen van de initiatief groep Vrouwenruimte uit Zierikzee. Een groep van vier vrouwen die in de toekomst een eigen ruimte willen hebben voor allerlei vrouwenactivi teiten. Zij worden in dit streven ge steund door een brede groep van vrouwenorganisaties die nu her en der hun activiteiten moeten laten plaats vinden. In overleg met de ge meente zijn zé op zoek naar een ge schikte lokatie. Vergrote noodzaak Men is van mening dat de noodzaak voor een eigen ruimte nog groter is geworden door het verdwijnen van het emancipatie-steunpunt op Schou wen-Duiveland. Het vaste informa tiepunt voor allerlei vrouwenactivi teiten, zoals Vrouw en Werk, Vrou wenhulpverlening, Vrouweneaucatic, Vrouw en Politiek en Vrouw en Ge loof valt dan immers weg. Tijdens dc bijeenkomst op 8 maart in de Driehoek wordt iedereen in dc gelegenheid gesteld een enquêtefor mulier in te vullen over de Vrouwen- ruimte en haar wensen hierover ken baar te maken. De 8 maart viering wordt gehouden in de grote zaal van de Driehoek aan het Kerkhof Noord zijde. Het programma begint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Alle vrouwen zijn welkom en dc toegang is gratis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4