'Wat hebben we aan minister die landbouw geen perspectief biedt?' Stedebouwkundige moet pro's en contra's duikcentrum onderzoeken Éénrichtingsverkeer gedeelte Dijkstraat 3 Bej aarde fietser overleden in storm t Firma Garage Kerkwerve Raadsnestor H. Asma keert lokale politiek de rug toe Aanrijding jeugdige fietser en auto Diefstal geluids apparatuur uit camper ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 1 Raad unaniem achter krediet van 30.000 voor verdere uitwerking recreatienotitie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 maart 1990 Nr. 24702 WD-Kamerlid P. Blauw haalt in Zierikzeese Concertzaal fel uit naar CDA-minister Braks: ZIERIKZEE - VVD-Tweede Kamerlid P. Blauw heeft tijdens een spreekbeurt voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de Concertzaal in Zierikzee fel uitgehaald naar CDA-mi- nister G. Braks. „Wat hebben we aan een minister van landbouw die de landbouw geen enkel perspectief biedt?", zo vroeg de liberale landbouwspecialist zich hardop af. Voorafgaand aan zijn spreekbeurt kregen bo ze boeren van Blauw de gelegenheid hun grieven te spui- DREISCHOR - De 70-jarige J. P. van der Linde uit Drei- schor is dinsdag overleden toen hij met zijn fiets door de stormwind over de Bogerdweg te Dreischor reed. De man zou zijn omgevallen toen hij aan het eind van een bomenrij werd verrast door een harde windstoot. Volgens de technische recherche uit Middelburg was een hartstil stand de vermoedelijke oor zaak waaraan de man overleed. Hij werd ook gewond aan het hoofd. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 14.15 uur. VVD-Tweede Kamerlid P. Blau'w: Vertrouwensrelatie tussen Braks en boe ren moet hersteld worden". en. Enigszins bedeesd, maar tevens vastberaden beklom actieleider L. N. Hanse uit Zierikzee het podium van de Concertzaal om Blauw toe te spre ken. Niet voor de eerste keer die dag, dinsdag, stelde hij dat de boeren zich door de politiek in de steek gelaten voelen. ,,Het enige dat wij krijgen zijn mooie beloften, maar in de prak tijk komt daar niets van terecht", al dus Hanse. Verkleinen Blauw onderschreef in zijn reactie op de woorden van Hanse diens con clusie dat de akkerbouw al enige ja ren in het slop zit. ,,Dat is volstrekt juist. Misschien heeft de minister wel onvoldoende affiniteit met de sector", aldus Blauw. Hij stelde vervolgens dat de WD volledig achter de boeren staat. ,,De akkerbouw is het slachtof fer geworden van een politieke truc". ,,Er zijn 13.000 akkerbouwbedrij ven met problemen. Braks heeft het akkerbouwprobleem verengd tot een graanprobleem en hij heeft het pro bleem verder verkleind door alleen maar bedrijven die voor 60 procent of meer afhankelijk zijn van het graan in ogenschouw te nemen. En zo blij ven er maar 350 probleemgevallen over". SCHARENDIJKE - Met de kleinst mogelijke meerderheid werd giste ren, woensdag, tijdens de gemeente raadsvergadering van Middenschou- wen het besluit genomen om voor een gedeelte van de Dijkstraat in Scharendijke éénrichtingsverkeer in te stellen. Het gedeelte Dijkstraat tussen Dorpsstraat en Baken blijft tweerichtingsverkeer. Eerder deze week kwam wat men noemt de 'verkeerscirculatie in de ou de kern van Scharendijke' al ter spra ke tijdens de vergadering van de com missie algemene en bestuurlijke zaken. Toen werd door verschillende mensen gepleit voor het handhaven van het huidige tweerichtingsverkeer in de straat. Andere mening Het college van b en w houdt in haar voorstel echter vast aan het in stellen van éénrichtingsverkeer voor de gehele Dijkstraat. CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg herhaalde wat zij ook al tijdens de commissie- SCHARENDIJKE - De gemeente raad van Middenschouwen heeft zich gisteren, woensdag, unaniem achter het voorstel van het college ge schaard om een krediet van 30.000,- beschikbaar te stellen voor een ver dere uitwerking van de Recrea tiestructuurschets Gemeente Mid denschouwen. In oktober 1989 stelde de raad reeds een krediet van 20.000,- beschik baar. Dat bedrag was alleen bedoeld voor de werkzaamheden van stede- bouwkundige en externe adviseurs in 1989. In de budgetprognose staat voor 1990 een totaalbedrag van 50.000,- genoteerd. Een en ander wordt ge dekt uit de algemene reserve. Dc Bout Onderdeel van de recreatiestruc tuurschets is het uit de ijskast halen van het inmiddels beroemde en be ruchte Plan De Bout. Op vragen van PvdA-woordvoerder G. A. M. Cobus- sen antwoordde recreatie-wethouder L. C. Hart (WD) dat het plan zich nog steeds in de voorbereidende fase bevindt. ,,Wc zijn druk bezig met het ont wikkelen van plannen, maar er zijn nog geen contracten getekend. Wc zijn wel in gespek met de grondeige naar", aldus het verhaal van Hart. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om een voorbereidingskrediet van 15.250,- beschikbaar te stellen voor Behalve het CDA haalde Blauw ook de PvdA onderuit. „Die vroegen meteen om een studie en dat is een klassieke truc om problemen voor je uit te schuiven", aldus Blauw. Hij stelde dat Braks en Lubbers zich niet kunnen verschuilen achter het EG- beleid. „Zij zijn zelf volledig verant woordelijk voor de Nederlandse landbouwpolitiek". Oneerlijk Blauw stelde in zijn reactie op het verhaal van Hanse dat de akkerbouw door de politiek oneerlijk behandeld is. Hij zou daar in zijn inleiding voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel nog op terug komen. Aller eerst stelde hij echter dat de agrari sche sector in het verleden veel ge presteerd heeft. „Nederland is de op een na grootste exporteur van voed sel in de wereld", aldus de WD-par- lementariër. Hij stelde dat de landbouwsector erg divers is. „Dertig procent bestaat uit rundveehouderij, 30 procent uit intensieve veehouderij, 30 procent uit volle-gronds tuinbouw en 10 pro cent uit akkerbouw". „De pijn zit nu in die tien procent", vervolgde Blauw. „Zij worden niet in vergadering naar voren had gebracht. „Ik blijf bij mijn standpunt. Ik wil geen éénrichtingsverkeer in de Dijkstraat". Ook raadsleden Bolleman (SGP/ RPF) en Van Langeraad (VVD) spra ken zich uit voor handhaven van twee-richtingsverkeer in de Dijk straat. Op verzoek van wethouder W. G. Renden (PvdA) werd de vergade ring korte tijd geschorst voor college-beraad. De raadsfracties bleken in de schor sing ook niet stilgezeten te hebben. Allereerst kwam het CDA met een amendement waarin zij voorstelde geen éénrichtingsverkeer in te stel len. VVD-woordvoerder J. M. van Langeraad kwam met een compro mis. Zijn voorstel: stel éénrichtings verkeer in voor het gedeelte van de Dijkstraat tussen Dorpsstraat en El- kerzeeseweg. Het CDA-amendement leed met 3 stemmen voor en 4 tegen schipbreuk. Van Langeraad vond pre cies genoeg medestanders zodat zijn amendement met vier stemmen voor en drie tegen aangenomen werd. de reconstructie van een gedeelte van de Elkerzeeseweg. Volgens globale berekeningen een karwei dat zo'n 690.000,- vergt. Knelpuntenpot De gemeente heeft echter onlangs te horen gekregen dat de provincie uit de knelpuntenpot een bedrag van bijna 250.000,- beschikbaar stelt. Voorwaarde is dan wel dat men voor 1 oktober 1990 met de reconstructie begint. Verder werden kredieten be schikbaar gesteld voor de voorberei ding van de reconstructie van Dorps- straat/Dijkstraat, vervanging van de riolering Julianastraat/Elkerzeese- weg en de aanleg van parkeervoorzie ningen in de Vloedstraat in Kerkwer- ve. Geen enkele moeite had de raad met het voorstel om uitbreiding van het bedrijf van S. J. J. Everaers aan dc Dorpsstraat mogelijk te maken. Het gaat om uitbreiding van de ma gazijnruimte. Een aantal agendapunten was ge wijd aan de jachthaven Scharendijke. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming schaarde de raad zich achter het collegevoorstel tot vaststelling van de huur voor de jachthaven Scharen dijke. Geen moeite had men met een krediet van 7000,- voor de vervan ging van een aantal deuren bij de jachthaven, een krediet van 8.000,- voor de aanschaf en installatie van handdrogers en een krediet van 37.200.- voor periodiek onderhoud aan de jachthaven. staat gesteld een verdedigbaar inko men te verwerven". Volgens de VVD'er is er wat dat betreft sprake van verstoorde verhoudingen. „Er is een geweldige spanning tussen over schot en behoefte", aldus Blauw. Hij doelde met de opmerking op het feit dat men hier met voedseloverschot- ten zit terwijl men aan de andere kant van de wereld omkomt van de honger. Geen rem „Maar wij mogen onze nood niet le nigen over de rug van de Derde We reld", aldus Blauw. „Wij kunnen daar beter kennis naar toe brengen dan voedsel. Als je daar alleen maar voedsel naar toe brengt frustreert dat initiatieven daar om zelf voedsel te verbouwen". Blauw schetste vervol gens hoe naar zijn idee de problemen in de akkerbouw zijn ontstaan. „Toen Mansholt schaalvergroting en uitbreiding van de produktie pro pageerde was dat op dat moment geen slecht idee. Men heeft alleen verzuimd een rem-mechanisme in te bouwen voor als het tekort om zou slaan in een overschot", aldus Blauw. Dientengevolge werd pas actie on dernomen toen het overschot een maal een feit was. De totaal toegesta ne graanproduktie werd vastgesteld op 160 miljoen ton. Voor al het teveel geproduceerde graan kregen de boe ren een drie procent lagere prijs. Blauw: „Er zou een flankerend be leid komen om het leed te verzachten, maar de prijzen dalen nu al drie jaar en er is nog steeds geen sprake van echt flankerend beleid". Milieu Blauw bracht in zijn lezing verder onder de aandacht de problemen rond de bedrijfsopvolging en de toe- CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Rin gelberg: ,,In december al om ge vraagd". Het was voor de derde keer dat het voorstel van het college om geen me dewerking te verlenen aan de plan nen van S. C. Mathijssen uit Scharen dijke op de agenda van de gemeente raad prijkt. Eerder werd het voorstel op verzoek van een raadsmeerder- heid aangehouden tot de volgende vergadering. Op de vergadering in kwestie werd het voorstel uiteinde lijk door het college ingetrokken. Te grootschalig Van meet af aan heeft het college zich negatief opgesteld ten opzichte van de plannen van Mathijssen. Ge steld werd dat een en ander te groot schalig zou zijn en in de praktijk zou leiden tot verkeers- en parkeerpro blemen. Vanuit de raad wordt dat laatste niet ontkend maar men stelt Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 nemende zorg voor het milieu. Vol gens Blauw zijn er zeker mogelijkhe den om met minder gewasbescher mingsmiddelen te werk te gaan. „De landbouw is al ver met de vernieu wingen, maar men heeft tijd nodig om verder te groeien", aldus Blauw. Hij tekende daarbij aan dat in de eerste plaats de overheid tekort schiet. „Zij moet een voorwaarden scheppend beleid voeren ea slaagt daar niet in", aldus Blauw. Hij me- daar tegenover dat er ter plaatse nu al problemen zijn. Ook wordt aangevoerd dat er zeker oplossingen denkbaar zijn en stelt men dat een dergelijk duikcentrum een belangrijke aanwinst voor de ge meente Middenschouwen zou zijn. De tijdens eerdere raadsvergade ringen gevoerde discussies werden gisteravond nog eens dunnetjes over gedaan. SGP/RPF-woordvoerder J. L. F. Bolleman stelde onder bepaalde voorwaarden achter de plannen van Mathijssen te kunnen staan. „Als hij hard kan maken dat de duikers hun auto achterlaten op het parkeerter rein bij de Boutlaan heb ik er geen problemen mee". CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg stelde in een eerste reac tie allereerst dat haar fractie het spijtig vindt dat de kwestie nu reeds voor de derde keer op de raadsagen- da staat. „Wij hebben reeds in de cember vorig jaar gevraagd om een stedebouwkundige in te schakelen, maar daar is geen gehoor aan gege ven". „Tja, duikcentrum deel III", begon VVD-woordvoerder J. M. van Lange raad zijn betoog. Andermaal verwees de liberaal naar de recreatienota waarin onder meer gepleit wordt voor het realiseren van een duikcen trum. „Daar komt bij dat de haven Kloosternol nu al een trefpunt is van een groot aantal duikers. Dat gebouw staat daar en het is logisch om daar een duikcentrum te beginnen", aldus Van Langeraad. Onwil Van Langeraad constateerde een ze kere onwil bij het college voor wat betreft het duikcentrum. „Er wordt nu voor de tweede keer voorbij ge gaan aan de vragen die hierover van uit de raad gesteld zijn", aldus Van Langeraad. „En worden helemaal geen nieuwe argumenten aangedra gen. Ik doe dan ook een dringend be roep op de raad om groen licht te ge ven voor het duikcentrum". PvdA-woordvoerder G. A. M. Co- bussen zei zich te kunnen vinden in het pleidooi van Van Langeraad. „We moeten die verkeersproblematiek nader bekijken, maar wat dat betreft bespeur ik weinig wil bij het colle ge". Wethouder L. C. Hart (VVD) rea geerde op hetgeen door.de raadsleden te berde was gebracht met de opmer king dat inschakelen van een stede- bouwkundige in de ogen van het col lege volledig overbodig is. Hij ont kende dat het college wat al te ge makkelijk aan de vragen uit de raad voorbij zou zijn gegaan. „Wij hebben de kwestie steeds opnieuw goed be- i moreerde daarbij aan de afschaffing van de Wet Investerings Regeling (WIR). Volgens Blauw is het echter in de eerste plaats zaak dat de verstoorde relatie tussen minister Braks en de boeren weer hersteld wordt. Tot slot stelde Blauw dat er nog heel wat werk verzet meet worden eer er echt sprake is van een verenigd Europa. „Want nu zijn er geen gelijke produk- tie-omstandigheden", aldus Blauw. keken, maar wij blijven erbij dat een dergelijk centrum op die plaats te grootschalig is". Unieke kans Vervolgens werd het CDA-amende ment aan de orde gesteld. Cobussen liet weten nog even te aarzelen. „Want dit betekent wel weer een maand uit stel. Dit duikcentrum heeft onze sym pathie en wie zouden niet weten waar het anders gerealiseerd zou moeten worden. Wij vinden het een unieke kans voor Middenschouwen en ik ben geneigd om nu de knoop door te hak ken en die parkeerproblemen dan maar voor lief te nemen", aldus Co- bussen. Uiteindelijk kwam het tot stemming over het CDA-amende ment. Het amendement werd met vijf stemmen voor en twee tegen aange nomen. Het is de bedoeling dat de kwestie tijdens de gemeenteraads vergadering van 27 maart opnieuw aan de orde gesteld wordt. J. M. van Langeraad (VVD):Logisch om daar een duikcentrum te begin- nen". Vervolg van pagina 1 ren, zeker wanneer zo'n vergadering na een dag van andere bezigheden volgt. Behalve raadslid is Asma im mers ook voorzitter van Kunst en Eer en (afdelings- en gewestelijk) voorzit ter van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen en actief in de POSO (samenwerkingsverband van de gezamenlijke ouderenbonden). Bovendien vindt de raadsnestor het na achttien jaar tijd worden om plaats te maken voor een ander. Asma is er niet het type voor om over dat afscheid dramatisch te doen. „Ach natuurlijk zul je het raadswerk wel eens missen, maar er is nu een maal een tijd voor alles. Life goes on" stelt de scheidende raadsnestor in wie de Zierikzeese gemeenteraad een markant man verliest, nuchter vast. 4 ZIERIKZEE - Op de kruising Mos selstraat/Hoge Molenstraat te Zie rikzee vond dinsdag een aanrijding plaats waarbij een automobilist en een jeugdige fietser waren betrok ken. Het ongeluk vond plaats om onge veer 13.40 uur toen de 10-iarige A. J. D. uit Zierikzee met een fiets vanuit de Mosselstraat de Hoge Molenstraat wilde inrijden. Daarbij zou de jeug dige fietser de personenauto be stuurd door R. G. A. W. uit Ooster- land die door de Hoge Molenstraat reed niet tijdig hebben opgemerkt. Bij de aanrijding die volgde werd de fiets behoorlijk beschadigd, de auto liep lichte schade op. Niemand werd gewond. BRUINISSE - Op een parkeer plaats aan de Hageweg te Bruinisse werd in de nacht van maandag op dinsdag elektrische apparatuur uit een camper gestolen. Het ging om een videorecorder ter waarde van 1000 gulden. De eigenaar van de cam per is W. M. uit Keulen. De dieven kwamen binnen door middel van braak. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 43,50; per jaar 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Krappe meerderheid raad kiest voor compromis Voor derde achtereenvolgende keer geen beslissing SCHARENDIJKE - Een stedebouwkundige zal ge vraagd worden de pro's en contra's van een duikcentrum aan de haven Kloosternol in Scharendijke op een rijtje te zetten. Dat was de uiteindelijke uitkomst van een discus sie tijdens de gemeenteraadsvergadering in Scharendij ke gisteravond, woensdag. Na enig delibereren stemde de meerderheid van de raad in met een door het CDA in gediend amendement waarin voorgesteld wordt advies te vragen aan een stedebouwkundige. Alleen de wethou ders Hart en Renden stemden tegen het amendement. Plan de Bout nog steeds in voorbereidende fase

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3