Raadsnestor en PvdA-man H. Asma keert lokale politiek de rug toe ear JA Veiligheid voor alles is nu het motto bij sluiting kering SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Akkerbouwers Duikcentrum Wateroverlast Korfbal Niemand kan er nog langer omheen; de akker- Voor de derde achtereenvolgende keer is de Men is nog lang niet uitgepraat over het sluit- Het jeugd-korfbalteam van All Ready heeft het bouw zit in de problemen. Een persoonlijk re- gemeenteraad van Middenschouwen niet tot regime van de Stormvloedkering. (Pag. 4). micro-kampioenschap gepakt. (Pag. 9). laas. (Pag. 2). een beslissing gekomen over het duikcentrum. (Pag. 3). DONDERDAG 1 MAART 1990 146ste jaargang Nr. 24702 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie wind zaait, zal storm oogsten. Spreekwoord ,Er is een tijd voor alles'' ZIERIKZEE - De Zierikzeese gemeenteraad moet het na de verkiezingen van 21 maart zonder de vertrouwde verschijning van het PvdA-raadslid H. Asma stellen. Geen puntige opmerkingen meer over netelige verkeers- kwesties en „slechtriekende herinneringen" aan het ver leden (het urinoir aan de Schuithaven) en ook geen war me pleidooien meer voor de jumelage-contacten met Hatfield en Saint-Hilaire. Na dik achttien jaar raadslid te zijn geweest voor de PvdA zet Asma na de verkiezin gen definitief een punt achter zijn werkzaamheden als raadslid. Met een nuchter „Life goes on" sluit de rijzige sociaaldemocraat een belangrijke en naar zijn zeggen ook leerzame episode uit zijn leven af. Een episode die 20 december 1971 onverwacht begon. genstellingen tussen de verschillende weggebruikers" schiet hem te binnen dat volgens dit eerder genoemde Ver keerscirculatieplan de rijrichting van de Lange Nobelstraat eigenlijk omge keerd zou moeten worden omdat deze straat nu als een uitvalsweg fungeert. In de nog korte periode die hem als raadslid rest zal hij dit punt nog eens aankaarten, zodat deze smalle straat zitter van Brogum goed doet. Daar naast is ook de hoeveelheid „lees voer" voor raadsleden aanzienlijk uitgebreid met stapels circulaires, nota's, rapporten en verslagen. Openbaarheid Meer dan in de beginjaren zeventig het geval was kunnen de burgers te- Die openbaarheid van alle commis sies heeft wel tot gevolg gehad dat de discussie zich tegenwoordig meer binnen de commissievergaderingen afspeelt dan tijdens de maandelijkse raadsvergadering. „Ik houd er niet van in een raadsvergadering argu menten aan te voeren, die eerder in een commissievergadering naar vo ren zijn gebracht. Ook het onderschrijven van voor stellen en dergelijke met fraaie vol zinnen vind ik niet nodig" aldus de nuchtere politicus, die er een geheel eigen stijl van politiek bedrijven op na houdt. Als geen ander weet hij met zijn scherpe maar tegelijkertijd ook hu moristische kijk van zaken de aan dacht voor bepaalde kwesties te wek ken. „Ach, ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is" omschrijft Asma die zo karakteristieke handelwijze, die niet Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Pt Wie pakweg twintig jaar geleden de leraar Asma een politieke carrière als raadslid voorspelde zou ongetwij feld een wat spottende blik als ant woord hebben gekregen. De ambities van Asma, weliswaar telg uit een „rood nest" zoals hij zelf aangeeft, la gen niet zozeer in de raadzaal van het stadhuis. Dat een balletje zeker in de politiek uiterst merkwaardig kan rollen ondervond de sociaaldemo craat eind 1971. Hoewel hij „veilig en onverkiesbaar" onderaan de lijst bungelde, belandde hij na het overlij den van de PvdA-wethouder Linders totaal onverwacht in de raad als ...wethouder. Debuut „Alle kandidaten die boven mij op de lijst stonden hadden geweigerd om dat wethouderschap te aanvaarden" verklaart Asma dit opmerkelijke en voor hem ook onverwachte debuut als wethouder/raadslid. Een debuut waarop hij zich nauwelijks had kun nen voorbereiden. Als secretaris van de plaatselijke PvdA-afdeling wist hij weliswaar wel wat er speelde maar bestuurlijk was hij een groen tje, zoals hij zelf aangeeft. „Dat groentje" dat na een kerstva kantie blokken en stukken lezen als PvdA-wethouder aantrad werd be paald niet gespaard, want aan de por tefeuilles onderwijs, sport, verkeer, volksgezondheid en volkshuisvesting en jeugd- en jongerenwerk (porte feuilles die zijn voorganger beheerde) had hij zijn handen meer dan vol. Mosselboomgaard Dat wethouderschap deed hem bo vendien beseffen dat de partijvisie niet altijd te rijmen valt met prak tisch en uitvoerend bezig zijn. Dat kwam vooral aan het licht toen ge sproken werd over de inrichting van de toen nog ongerepte Mosselboom gaard tot parkeerterrein. Een plan waartegen zijn fractie zich sterk ver zette, maar waarin Asma zich vanwe ge het toenemend autoverkeer als wethouder verkeer kon vinden. „Parkeerruimte was hard nodig" verklaart Asma zijn afwijkende me ning, die hem weliswaar niet in dank werd afgenomen maar die hem toch ook niet in conflict bracht met zijn fractie. „In het algemeen was en is er in de raad en binnen het college een goede verstandhouding" vat het raadslid de menselijke verhoudingen binnen het gemeentebestuur samen. Druk Er was echter een periode na de ver kiezingen van '74 dat die verhoudin gen onder druk kwamen te staan. Aanleiding hiervoor was de afwijzen de houding van WD en CDA om een PvdA-wethouder te accepteren. As ma: „Ze wilden me niet toen omdat de landelijke politiek van de PvdA voor hen bedreigend was. Een slechte zaak, die zijn invloed had op de ver houding tussen de fracties". Die periode, waarin Asma zijn wet houderszetel moest afstaan aan M. C. Doeleman beschouwt hij nog steeds als een dieptepunt. Er zijn in zijn lan ge loopbaan als PvdA-raadslid meer van die tegenvallers geweest, zoals in het verleden de afwijzing van het loopstraten-idee. „De middenstand was er vierkant tegen" herinnert Asma zich nog. Een drempel die ten tijde van zijn wethouderschap aan het begin van de Melkmarkt werd aa '■'bracht verdween kort nadat A' i wethouder-af was. Een recent dieptepunt vormden de problemen rond de benoeming van een directeur voor 't Kofschip. Deze kwestie deed de huidige PvdA-wethouder J. Groen zelfs tijdelijk afstand doen van zijn onderwijsportefeuille. Ook het dreigende verlies aan ar beidsplaatsen door het vertrek van overheidsdiensten uit de regio wordt door de sociaaldemocraat als een minpunt naar voren gebracht, te meer omdat het een ontwikkeling lijkt waartegen het gemeentebestuur weliswaar heeft geprotesteerd maar waartegen het toch vrij machteloos staat. De nevenverschijnselen van de groeiende toeristenstroom kan Asma evenmin als een gewenste ontwikke ling beschouwen. „Dat kost de ge meente Zierikzee alleen maar geld" meent hij. Het politieke bedrijf kent echter naast die donkere momenten ook mo menten van glans. De herinrichting van de binnenstad, waardoor het au toverkeer-aan banden wordt gelegd ten gunste van de voetganger, die vol gens het plan nu zijn eigen „territori um" krijgt wordt door Asma zonder aarzelen als hoogtepunt in zijn jaren lange loopbaan als raadslid ge noemd. In het verlengde van dit plan zal bovendien paal en perk worden gesteld aan de illegale uitbreiding van terrassen en uitstallingen, een fe nomeen waarvoor Asma tijdens ver schillende raadsvergaderingen aan dacht heeft gevraagd. Ook het feit'dat er eind jaren zeven tig een Verkeerscirculatieplan kwam, dat overigens nog niet geheel is ge realiseerd, is een van die zaken die Asma als positief beschouwt. Als oud-wethouder verkeer en lid van de verkeerscommissie weet hij als geen ander hoeveel problemen het moder ne verkeer in een historisch stadje met zich meebrengt. Regelmatig brengt hij dan ook netelige verkeers- kwesties naar voren. Filosoferend over de „belangente- Het scheidend raadslid H. Asma. (Foto: Joop van Houdt). in de toekomst mogelijk wat ontlast wordt van snelverkeer. Ontwikkelingen Ook binnen het gemeentebestuur zelf hebben zich veranderingen vol trokken. De houding van het gemeen tebestuur jegens jongerencentrum Brogum is positiever geworden. Een ontwikkeling die Asma als oud-voor- genwoordig „meekijken over de schouders van de bestuurders". Die openbaarheid is door de PvdA altijd sterk bevochten. In het begin was dat volgens Asma een gevecht tegen de bierkaai, maar gaandeweg zijn steeds meer commissie-vergaderingen open baar geworden, waardoor de betrok kenheid van de eigen burgers groter is geworden. Een ontwikkeling die volgens Asma alleen maar toe te jui chen is. altijd door iedereen naar juiste waar de wordt geschat. Welletjes Nu na ruim achttien jaar raadslid vindt Asma het welletjes. De vele vergaderingen in de avonduren gaat hij als senior als problematisch erva- vervolg pagina 2 Verwachting tot vrijdagavond: Buien en wind Vooral in de nacht en ochtend hagel en sneeuwbuien, mogelijk met zware windstoten en onweer. In de loop van de dag geleidelijk meer opklaringen. Minimumtemperatuur dicht bij het vriespunt. Middagtemperatuur rond 4 graden. Noordwestelijke wind, landinwaarts overwegend krachtig, aan de kust storm tot stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 5 mrt. Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag:-30% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 mrt. Zon op 07.24, onder 18.21 Maan op 08.53, onder 00.33 Eerste Kwartier: 4 maart (03.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie trok woensdag van west naar oost over het noorden van het land. Dit in tegen stelling tot de verschillende compu tervoorspellingen, die aangaven dat deze depressie via het zuiden van het land naar hef oosten zou trekken. Daardoor kwam ook het zuiden van ons land binnen het ten zuiden van de depressiekern aanwezige stormveld te liggen. Niet alleen in Zeeland maar ook in Limburg werden zware windstoten opgetekend: in Vlissingen tot 34 me ter per seconden (122 kilometer per uur) en in Zuid-Limburg tot 31 meter per seconde (113 kilometer per uur). Inmiddels is ons land in een krach tige noordwestelijke stroming te rechtgekomen, die aanwezig is tussen een krachtig hogedrukgebied, dat vanaf de Oceaan Ierland nadert. De komende nacht en op vrijdag wordt hiermee vanaf Groenland Poollucht aangevoerd, die vooral in de hogere niveaus erg koud is. Minister Maij-Weggen bezocht Stormvloedkering dinsdagnacht BURGH-HAAMSTEDE - Over het wel of niet sluiten van de schuiven in de Oosterschelde-kering ontstond in Zeeland in het verleden vaak commotie. Deze week is de eensgezinsheid echter groter dan ooit. „Veiligheid voor alles", is het motto. Niet echt verwonderlijk omdat sinds de watersnoodramp in Zeeland in 1953 de waterstand niet meer zo hoog was als op dinsdagmiddg 27 februari. Wat zou er gebeuren als de Oosterschelde-kering tijdens het springtij dinsdagmiddag open zou blijven, valt volgens H. Verheij, hoofd dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat, moeilijk te zeggen. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 „De dijken zijn natuurlijk ook op Deltahoogte gebracht maar onder de ze omstandigheden is het risico toch groter dan normaal. Op een hoogte van drie, vier meter worden de dijken toch steeds smaller", geeft hij aan. Sinds de ingebruikname in 1986 zijn de schuiven in de kering onge veer tien keer omlaag geweest. Slui ting van de kering tot tweemaal toe binnen 24 uur is volgens Verheij slechts een keer vaker voorgekomen. ,Dat was bij kleine stormen in 1987". Om de dijken langs de Oosterschelde te ontzien worden bij deze achtereen volgende sluitingen verschillende binnenpeilen gehanteerd. Volgens P. van der Maas van het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland zit er in het sluiten van de kering wel enig risico voor de dijken. „Het hoge water blijft urenlang op hetzelfde peil te gen de weringen beuken". Evenals het hoofd technische dienst van het Waterschap Schouwen-Duiveland J. Scheele stelt hij echter: „De veilig heid gaat voor alles". „Het is een ac ceptabel risico. Er kan beter een keer te veel dan een keer te weinig geslo ten worden", aldus Scheele. Hierover heeft Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) duidelijk an dere opvattingen. Volgens hem moet de Stormvloedkering zo weinig mo gelijk worden gesloten en dan alleen uit veiligheidsoverwegingen. „Wij kunnen leven met het destijds op gestelde scenario. Er moet echter voor gewaakt worden om de getijde cyclus geweld aan te doen. Het eco systeem in de Oosterschelde loopt door de sluiting een enorme schok op". Mosselen Voor de mosselhandelaren is een slui ting van de kering gunstig, zo ver klaart voorzitter M. Scheele van de Verenigde Mosselhandelaren. „Meer stroming heeft nadelige gevolgen voor de mosselpercelen. De mosselen verdwijnen dan in het zand". Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil dit jaar 30 miljoen gulden extra uittrekken voor het her stel van de kustversterking. Zij maakte dit bekend nadat zij in de nacht van dinsdag op woensdag een bezoek bracht aan Zeeland waar ze onder meer de gesloten Stormvloed kering heeft bezocht. De storm van dinsdag heeft met windkracht 10 vooral de kustgebieden geteisterd. Woensdagmorgen om 4.00 uur was in de kustgebieden de windkracht 8 tot 9. De kering ging dinsdag dicht. Rond half vier dinsdagmiddag be reikte de waterstand in Zeeland een niveau van 4,15 meter boven NAP, de hoogste stand sinds de watersnood ramp van 1953. Dinsdag werd in Zee land en Noord-Holland dijkbewa king ingesteld. In Friesland werd dinsdagavond een beperkte dijkbe waking afgekondigd. De dijkbewa king is inmiddels overal weer opge heven. Ook de veerdiensten hadden last van de storm. De veren in Zeeland zijn sinds woensdagmorgen weer in de vaart. Naar verwachting zullen de veerboten naar de Waddeneilanden woensdagmiddag weer varen, behal ve die naar Terschelling en Vlieland. De storm heeft maandag en dinsdag een forse aanslag gepleegd op de dui nen op de Waddeneilanden en bij Noord-Holland. De afnemende storm en de lagere vloedstand van woens dagochtend hebben langs de Noord hollandse kust geen verdere proble men meer veroorzaakt. Op beperkte schaal is nog duinzand in zee verdwe nen, maar de meest bedreigde bebou wing op de eerste duinenrij bij Eg- mond aan Zee en Bergen aan Zee is blijven staan. Het wassende water in de Nieuwe Waterweg bij Vlaardingen en de Nieuwe Maas in Rotterdam veroor zaakte dinsdag problemen. Kelders liepen onder water. In Vlaardingen dobberden auto's op de ondergelopen kades. In een tiental huizen in de bin nenstad van Dordrecht is woensdag ochtend vroeg ook water binnenge drongen. Dat gebeurde voor het eerst sinds 1953. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: ->§- 7IFRIK7FtS(Hr Niruwsoonr Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1