6 8 5 5 0/0 5 0/0 5 0/0 s nutsspaarbank 'Akkerbouw nog meer dan voorheen afhankelijk van de aardappelteelt' Rentetarieven per 21 februari 1990 1/2% 73/4% 8 °/o 8V4 8V2% 71/2% 73/4% 8 81/4% Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 februari 1990 Nr. 24701 7 Jaarverslag aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Nederland BV Zierikzee: ZIERIKZEE - ,Nog meer dan voorheen is de akker bouw afhankelijk van de financiële opbrengst van de aardappelteelt". Dat staat in het jaarverslag over het boekjaar oktober '88 tot en met september '89 van de aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Nederland BV Zierikzee. „Nederland heeft als aardappelland een voor sprong, maar om die te behouden zal er hard gewerkt moeten worden en zal steeds meer vanuit de Europese markt moeten worden gehandeld", aldus het jaar verslag. Directie en raad van commissaris sen van de aardappelafzetorganisatie hebben, zo blijkt uit het jaarverslag, vertrouwen in de toekomst. De finan ciële positie van de organisatie wordt omschreven als gunstig en volgens het jaarverslag is men er ook in ge slaagd de problemen rond aardappel moeheid het hoofd te bieden. Er zijn nieuwe rassen ontwikkeld als Agria De aardappel; meer en meer de kurk waar de akkerbouw op drijft. en Amazone die zowel voor de leden als voor de afnemers een goede oplos sing opleveren. Tafelaardappelen De consumptie van aardappelen is volgens het jaarverslag al jaren sta biel. Niet alleen in Nederland, maar ook in andere EG-landen. Aardappel- afzetorganisaties richten, zich dan ook meer op teelt en afzet dan op pro motie van de aardappel. De belang stelling voor de aardappel is, zo blijkt uit het jaarverslag wel verscho ven. In het verleden concentreerde de belangstelling zich op industriële verwerking van aardappelen, maar nu komt er meer en meer belangstel ling voor tafelaardappelen. .Nieuwe rassen en merken dienen zich aan", aldus het jaarverslag. Men spreekt de vrees uit dat de consument straks door de bomen het bos niet meer ziet. Om dat te voorkomen wordt aangedrongen op een goede sturing en begeleiding bij de aardap pelteelt. Daarbij speelt ook nog eens het milieubeleid dat invloed heeft op de teelt. Ecologische teelt. De aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Nederland BV Zierikzee vormt samen met de Coöperatieve Handelsonderneming Agrico in Em- meloord de coöperatie Agrico-Hol- land. Met ingang van oogst is Agrico- Holland begonnen met teelt en afzet van biologisch-dynamisch en ecolo gisch geteelde aardappelen. „Het gaat in eerste instantie nog niet om grote hoeveelheden, maar ge zien de grote belangstelling bij de te lers en de toenemende vraag van de consument, wordt groei in dit kwali tatief hoogwaardige produkt ver wacht", aldus het jaarverslag. De aardappeloogst van 1988 is, zo blijkt uit het jaarverslag niet gewel dig geweest. De start van het groei seizoen werd meteen al bemoeilijkt door een slechte structuur van de grond en later in het seizoen kreeg men nog te maken met slechte oogstomstandigheden. Door hagel- schade en wateroverlast ontstond veel schade aan een aantal percelen. Droogte Ook de oogst van 1989 is volgens het jaarverslag niet om over naar huis te schrijven. Het groeiseizoen dat jaar werd gekenmerkt door een slechte structuur van de grond, aan houdende droogte *en hoge tempera turen. „Vooral-de kuststrook heeft van de droogte te lijden gehad", aldus het jaarverslag. ZIERIKZEE Samenkomst in Lichtboei Zondagmiddag 4 maart wordt in de bijeenkomstzaal van buurt- en club huis De Lichtboei aan de Poststraat in Zierikzee een bijzondere samen komst gehouden. Deze samenkomst staat onder leiding van de korpsraad van het Leger des Heils-korps in Zie rikzee. Medewerking verlenen het zangkoor van het korps Zierikzee en de Booth-band. Iedereen is van harte welkom. CNV-hulp In het kader van de ledenservice van het Christelijk Nationaal Vak verbond biedt een team invullers de CNV-leden hulp bij het invullen van het aangiftebiljet voor de inkomsten belasting. Ieder CNV-lid kan tijdens de zittingen die op verschillende plaatsen in Zeeland worden gehou den zijn biljet laten invullen. Ieder jaar opnieuw maakt een groot aantal CNV-ers gebruik van deze ledenservi ce. Op Schouwen-Duiveland kunnen CNV-ers dinsdag 20 maart met hun vragen terecht in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat. Vanaf 19.30 uur is het invul-team daar aan wezig voor het beantwoorden van al le vragen die met het invullen van het aangifteformulier samenhangen. Op Sint Philipsland is het team donder dag 29 maart vanaf 19.30 uur aanwe zig in het dorpshuis De Wimpel, Een- drachtstraat 52. BURGH-HAAMSTEDE Laatste bijeenkomst NVvH De leden van de afdeling Wester- schouwen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen werden tij dens hun laatste bijeenkomst uitvoerig geïnformeerd over het be sturen van een gemeente. Dit met het oog op de komende raadsverkiezin gen. Gemeentesecretaris jhr mr J. O. R. Alberda van Ekenstein vertelde over de plaats van de gemeente ten opzichte van provincie en rijk, de ta ken van de burgemeester, de secreta ris en andere bestuurders. Verder werd gesproken over een verkiezings programma en de werkwijze van ad viescommissies. ANBO-bijeenkomst De afdeling Westerschouwen van de ANBO houdt donderdag 1 maart een bijeenkomst voor leden en belang stellenden. De bijeenkomst wordt ge houden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en gaat om 14.15 uur' van start. Vertegenwoordigers van de vier politieke partijen binnen de gemeenteraad van Westerschou wen zijn aanwezig om vragen van ou deren te beantwoorden. Leesprogramma Woensdagmiddag 7 maart wordt in bibliotheek De Schutse in Burgh- Haamstede het leesprogramma 'Dik ke Vrienden' afgesloten. Deze feeste lijke kijk- en doe-middag wordt geor ganiseerd in samenwerking met de werkgroep schoolbiologie en de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Alle kinderen vanaf 6 jaar die een Dikke Vrienden-pas met één of meerdere stickers hebben zijn welkom. De acti viteiten gaan om 14.00 uur van start en duren tot ongeveer 16.00 uur. Te vens worden aan de Dikke Vrienden die het leesprogramma tot een goed einde hebben gebracht oorkondes uit- gebreikt. In verband met het feest programma is de bibliotheek die dag voor normale uitlening gesloten. Vergadering Rode Kruis Maandag 19 maart houdt de afde ling Schouwen-Westhoek van het Ne derlandse Rode Kruis een algemene ledenvergadering. De vergadering wordt gehouden in de Beatrixschool in Burgh-Haamstede. De vergadering begint om 20.00 uur. Behalve de huis houdelijke agendapunten komt ook een voorstel tot wijziging van de sta tuten aan de orde. ZONNEMAIRE Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o., komt woensdag 7 maart bijeen in het dorpshuis te Zonnemaire. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. De in formatieve avond staat in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen. De fracties van de gemeenteraad van Brouwershaven zijn aanwezig. DREISCHOR Zang/orgelavond Het Schouwen-Duivelandse comité van de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad verzorgt zaterdag 10 maart een grote zang- en orgelavond in de Nederlandse Her vormde kerk in Dreischor. Deze rhu- ziekavond. waaraan het Christelijk Gemengd koor Advendo onder lei ding van K. Villerius, het kinderkoor Bid en Zing onder leiding van J. Hol- Vermogensrekening minimum saldo f 25.000,-. Per kalendermaand f 25.000,- worden opgenomen. Rente bijschrijving per kwartaal. kan Spaarcertificaten looptijd tot 5 jaar, tussentijds inwisselbaar, elk jaar een hogere rénte. Gemiddelde rente over 5 jaar Deposito rekeningen vanaf f 1.000,- (maandrente vanaf f 15.000,-) met een vaste looptijd en een vaste rente. rentebetaling per 1 en 2 jaar vast 3 jaar vast 4 en 5 jaar vast 6 t/m 10 jaar vast jaar maand Piek-fijn spaarrekening van 0 t/m 10 jaar. Piek-fijn rekening met bankgirofaciliteiten, van 11 t/m 18 jaar. Kombi-spaarrekening in kombinaties met een bankgirorekening, van 16 t/m 26 jaar. Zilvervloot vanaf 15 jaar met een extra premie van 10%. Zierikzee, Havenpark 16, telefoon 01110-14051 spaarbank laar en Hans Veldhuizen meewerken begint om 19.30 uur. De jongens mezzo-sopraan Hans Veldhuizen be gon zijn zangcarrière op zevenjarige leeftijd in het plaatselijk kerkkoor. Een kleine drie jaar geleden begon de jeugdige mezzo-sopraan aan een zangopleiding bij de bekende zangpe dagoog en concertzanger dr Pieter Vis. Vorig jaar verschenen een mc en' cd onder de titel Van U zijn alle din gen en Gij zult mijn getuige zijn. Van het optreden in Dreischor met onder meer de liederen De Heilige Stad, Ze gen ons Algoede en Hij die rustig en stil zullen opnamen worden ge maakt. Tijdens het concert zal een collecte worden gehouden ter bestrij ding van de onkosten. Daarnaast komt een deel van de netto-opbrengst ten goede aan het werk van Woord en Daad. Voor dat doel worden voorts cd's en mc's van Hans Veldhuizen en artikelen uit de Derde Wereld ver kocht. NIEUWERKERK CDJA Het CDJA-Schouwen-Duiveland heeft in Nieuwerkerk haar algemene ledenvergadering gehouden. André Flikweert heeft de voorzittershamer overgedragen aan Marcel Ganzeman uit Zonnemaire. Marko van Sluis uit Nieuwerkerk werd als' secretaris ge kozen. Na het huishoudelijk gedeelte vond een discussie plaats over de plaatselijke politiek. Als sprekers waren uitgenodigd Linda Rozendaal uit Leiden (dagelijks bestuur CDJA) en M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, raadslid in Zierikzee. Gesproken werd over een gemeentelijke herinde ling, de opvang van asielzoekers, het openbaar vervoer in Zeeland en de werkgelegenheid. De volgende CDJA-bijeenkomst is vrijdag 20 april en gaat over de ontwikkelingen in Oost-Europa en het gevolg daarvan voor Europa. OOSTERLAND Oud papier Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt zater dag 3 maart oud papier en vodden op gehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Geslaagd Econometrie Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam is geslaagd voor de studie Bedrijfseconometrie Johan Nieuwer- steeg uit Bruinisse. Econometrie is dat onderdeel van de economie dat zich bezig houdt met de meting van economische verschijnselen alsmede met de vaststelling van de kwantita tieve inhoud van bepaalde economi sche samenhangen. Jaarvergadering G. J. Peelen De Bruse postzegelvereniging G. J. Peelen houdt op vrijdag 9 maart haar jaarvergadering in de bestuurskamer van het dorpshuis, aanvang 19.30 uur. De jeugd is al vanaf 19.00 uur welkom voor ruilen of een spelletje bingo. De clubavond die altijd op de eerste don derdag van de maand plaats vindt zal vanwege de jaarvergadering komen te vervallen. Vissersbelang In het Bruse dorpshuis is er vrijdag 9 maart een vergadering van de Ver eniging Algemeen Vissersbelang. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Na de jaarrede door voorzitter W. Okker- se houdt drs H. G. van de Bend (secre taris Produktschap voor Vis en Visprodukten) een inleiding over de huurprijzen van de mosselpercelen. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Computers De Hobby Computer Club Zeeland houdt maandag 5 maart weer een bij eenkomst in de Pit te Goes. Centraal staat de automatisering bij de politie. Een en ander begint om 20.00 uur. Seminar bedrijfsbeveiliging Maandag 12 maart wordt in hotel Goes in Goes een sepiinar over be drijfsbeveiliging gehouden. Het se minar is een initiatief van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland. Volgens de Kamer van Koophandel wordt door bedrij ven vaak wat al te luchthartig aan de noodzaak van bedrijfsbeveiliging voorbij gegaan. „Wij raden onderne mers aan niet te wachten totdat men met een bezoek vereerd wordt", aldus de Kamer van Koophandel. Welke maatregelen bedrijven ter preventie kunnen nemen hoort men tijdens het seminar onder het motto: Bedrijfsbe veiliging is meer dan het plaatsen van een alarminstallatie'. Tijdens het seminar worden verschillende aspec ten van bedrijfsbeveiliging belicht door een aantal inleiders. J. Visser, coördinator Bureau Voorkoming mis drijven van de politie, geeft in zijn in leiding een beeld van de criminaliteit in Zeeland en analyseert dadersty pen en dadersgroepen. H. Hoegee, hoofd beveiliging van Tbtal Raffina derij Nederland NV, schetst in zijn le zing een beeld van de belangrijkste beveiligingsfilosofieën. A. Berepoot van de Algemene Zeeuwse Verzeke ringsmaatschappij geeft aan welke risico's bedrijven lopen en aan welke voorwaarden men qua beveiliging moet voldoen om in aanmerking te komen voor een polis. Een uiteenzet ting over de vaag hoe beveili gingsmaatregelen in de bedrijfsvoe ring ingebouwd kunnen worden wordt gegeven door W. Idema. Hij is techno-adviseur bij het Bureau Voor koming Misdrijven. Prakijkervarin- gen tenslotte van A. J. Vleer van een elektrotechnische groothandel uit Goes. Hij staat onder meer stil bij de relatie tussen de kosten van beveili ging en de financiële mogelijkheden van een bedrijf. DEN HAAG - Het mineraalwater Perrier is nog niet in de winkels ver krijgbaar. Importeur Hero zei eerder deze maand dat Perrier vanaf 26 fe bruari weer „puur en perfect" water zou leveren. 318/D. In een dik rapport van 194 pagina's heeft de vroegere verslaggever van de Zierikzeesche Nieuwsbode, G. J. Vorstheuvel Labrand onder de titel:ZierikzeeRampstad 1953" zijn verzamelde indrukken weergege ven van gesprekken met burgers van Zierikzee in de rampdagen van 1953. Daarin komt overduidelijk tot uitdrukking dat Zierikzee als centrumplaats op Schouwen-Duiveland ruimschoots haar tol aan de natuur ramp heeft moeten betalen. Hier verloren 25 inwoners, meest bejaarde mensen, het leven, zij het niet alle op Zierikzees grondgebied. Er werden hier tweeëndertig huizen verwoest. 343 zwaar- en 850 licht bescha digd. Dat betekende dat er de eerste dagen na het rampgebeuren slechts zo'n 500 huizen bewoonbaar waren. Ofschoon het rapport van wijlen Vorstheuvel Labrand honderden situaties belicht, die zich in Zierikzee ge durende de rampdagen voordeden, bleek ook dat men soms nog wonderlijk gespaard kan blijven. De alleen wonende Marinus Krijger lag samen met zijn hond in een kapokbed op de zolder van zijn huis. Zijn bed steeg door het wassende zeewater tot bijna aan het plafond. Door z'n hoofd schuin te houden, stootte hij zijn neus niet tegen het plafond en door bovendien zijn kalmte te bewaren, viel hij ook niet uit bed. Toen het water weer ging zakken zakte ook het bed van Krijger en z'n hond. Ze bleven liggen tot de vloer weer was bereikt en stapten er beiden ongedeerd af. Op bovenstaande foto - destijds gemaakt in de Sint Domusstraat bij Ver- hage's Galanterie en Speelgoedhuis - zien we dat tal van etalageruiten het in deze straat hadden begeven en met planken waren de etalages dichtgespijkerd. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. iel. (01110) 12754. U

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7