60 jaar getrouwd (Pas) Gematigd enthousiasme over plan reconstructie van Elkerzeeseweg Geen alarmsysteem maar geld sparen voor schadegevallen Motie Van Essen niet ingediend Stickeractie Zeelandbrug begint op korte termijn Bezwaar eenrichtingsverkeer in Dijkstraat Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 februari 1990 Nr. 24701 3 DEN HAAG - Minister Kok van fi nancien ziet reele mogelijkheden om in de loop van deze kabinetsperiode te komen tot een daadwerkelijke ver laging van de defensie-uitgaven. Kok, die dit zei voor de KRO- televisie, gaat daarmee verder dan het regeerakkoord van het derde ka binet Lubbers Vervolg van pagina 1 huizing van deze metaalhandel naar het industrieterrein dit najaar rond zijn. Wat de gemeentelijke voorlichting betreft moet de hand een beetje op de knip worden gehouden. Zo conclu deerde de raad in navolging van het college. De uitbreiding van de ge meentelijke informatierubriek in een tweetal bladen blijkt een fiks prijs kaartje 36.500,-) te hebben, dat be duidend gulden hoger ligt dan de driecfciizend gulden die was begroot. Ofschoon de PvdA ervoor gepleit had om deze mededelingenrubriek tot een blad te beperken kon deze zich maandagavond toch wel voegen naar de meerderheid van de raad om in beide bladen te publiceren maar dan wel binnen het budget van die 30.000 gulden en iets minder uitgebreid. Onvoldoende Om bedrijven te attenderen op het bestaan van een premieregeling voor bedrijfsvestigingen en uitbreiding heeft de gemeente Zierikzee vorig jaar 4600 gulden besteed aan het ad verteren en uitgeven van een folder waarin deze regeling wordt uitge legd. Ook voor dit jaar wil het college hiervoor vijf mille reserveren. Op zich een goede zaak zo consta teerde Van der Wekken. Maar of vijf mille wel toereikend zou zijn, daar over had de sociaaldemocraat zo zijn twijfels. Een definitief standpunt wilde hij maandagavond nog niet in nemen omdat deze zaak maandag 5 maart nog in de commissie ruimtelij ke ordening moet worden besproken. ~üeen bezwaren waren er tegen het voorstel van b en w om een subsidie toe te kennen aan de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland en de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging de Bevelanden voor de organisatie van een cursus Natuur- en Milieu Educatief Mede werk/ster. Deze cursus leidt vrijwilligers op voor het diploma Natuurgids van het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie. Per deelnemer wordt een te gemoetkoming van 257,40 gevraagd. Niemand die er maandagavond in de Zierikzeese raadzaal bezwaar tegen maakte om voor maximaal vier Zie- rikzeeënaren deze subsidie beschik baar te stellen. Jeugd Naar aanleiding van'een vraag van de CDA-er C. Legemaate over de roet en rookoverlast in de Driehoek deel de wethouder P. de Rijke mede dat hii door de Stichting Jeugd gebeld werd over deze ongemakken. De Rijke had voor deze stichting een ander (tijde lijk) onderkomen op 't oog. Welke die ruimte is daarover bleef De Rijke ge heimzinnig doen omdat hij de kwes tie eerst nog binnen het college moet bespreken. ZIERIKZEE - ,,Ssst stilte (pas) 60 jaar getrouwd". Dat stond op een spandoek dat gisteren (maandag) een hele dag voor het huis van het echtpaar J. W. Rog geband en P. Roggeband-Berre- voets aan het Sint Laurensdorp te Zierikzee hing. Ook een drie verdiepingen tellende bruids taart, die werd gebakken door de vriend van een van de kleinkin deren van het diamanten bruids paar, hield de herinnering levend aan 26 februari 1930, de dag dat het echtpaar in Zierikzee in het huwelijk trad. ,,Nee, toen stormde het niet'zo hard als vandaag, 's Morgens was het een beetje donker en 's middags en 's avonds scheen het zonnetje", aldus de 83-jarige heer Roggeband. Ook me vrouw weet nog heel veel van vroeger getuige de vele verhalen die zij ver telde aan de talrijke kennissen, bu ren en familieleden die het echtpaar kwamen feliciteren. De burgemeester Onder hen bevond zich ook de bur gemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs. Van koningin Beatrix en van de kommissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, dr C. Boertien kwam een schriftelijke feli citatie. J. W. Roggeband werd geboren in Ouwerkerk en mevrouw Roggeband- Berrevoets bijna 78 jaar geleden in Zierikzee. Het echtpaar ontmoette elkaar op de kermis in Brouwersha ven. Na nun huwelijk woonden ze 9 jaar in bij de ouders van de heer Rog geband in Zonnemaire. Vanaf 1939 woonde men op diverse plaatsen in Zierikzee. De heer Roggeband werk te in de loop van zijn leven als land arbeider bij diverse boeren en later bij de metalenhandel Groenleer in Zierikzee. Het echtpaar kreeg een dochter, Maria die nu 59 jaar oud is. Men heeft vier kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. .Ik moet goed tellen om het precies te weten", aldus me vrouw Roggeband. Iedereen kwam feestelijk uitgedost naar het huis aan het Sint Laurensdorp waar het echt paar via bijstand van bejaardenhulp nog zelfstandig woont. ,,We zouden eigenlijk in een bejaar denhuis willen wonen omdat vooral de gezondheidstoestand van mijn vrouw toch wat te wensen overlaat. We staan op de wachtlijst, maar we zijn nog steeds niet aan de beurt", al dus de bruidegom. Vooral mevrouw Roggeband kon het nog bijna niet ge- schikbaar is voor inbraakpreventie is het alleen mogelijk een goedkope in braakbeveiliging te kopen. Een sire neachtig apparaat dat gaat loeien op hardere geluiden die 's nachts in het schoolgebouw klinken". Een appa raat ook dat bekend staat omdat het zeer regelmatig voor niets begint te loeien. Daarom raadde Van Vulpen de le den van de adviescommissie af om het Londo-geld uit te geven aan een dergelijke inbraakbeveiliging. „Ge lukkig worden de basisscholen in de gemeente niet vaak bezocht door in brekers. En we hebben al een aantal preventieve maatregelen in werking. Onder andere het laten branden van het licht 's nachts. Daarom is het be ter het beschikbare geld op te sparen voor het geval er een keer inbraak- schade is". VVD-commissielid 'J. K. Goemans loven dat ze nu 60 jaar is getrouwd. „Het is zo snel gegaan. Pas een week of vier geleden begon het tot mij door te dringen doordat de kinderen er steeds over praatten". Na 60 jaar kan het echtpaar nog steeds prima met elkaar opschieten. „We pakken mekaar nog net als een jong stel. We hebben er nooit spijt van gehad dat we met elkaar zijn ge trouwd". Men brengt de tijd samen door met sjoelen, kaarten en domino spelen. „En veel lezen". Het 60-jarig huwelijk werd in het huis van het echtpaar gevierd met veel bezoek dat langskwam om te feliciteren. keek er toch iets anders tegenaan. „Als een goede inbraakbeveiliging niet betaalbaar is lijkt het mij beter het Londo-geld te besteden aan een goede inbraakverzekering". Commis sievoorzitster wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter beloofde hem dat zal worden nagegaan waartegen de huidige inboedelverzekering, die is afgesloten voor de scholen, precies dekking geeft. Pedagogisch effect Commissielid P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) maakte zich een beetje ongerust over het 'pedagogisch effect' van inbraken op de basis schoolleerlingen. „Ik denkt dat het heel ingrijpend kan zijn als kinderen, worden geconfronteerd met de troep die meestal achterblijft na een in braak en de toestanden die het de dag erna geeft op school". Hij sprak daar om zijn voorkeur uif om dat te voor tkomen. „Er is toch ook een stil alarm mo gelijk dat in verbinding staat met de politie". Maar nog afgezien van de hogere kosten die dat met zich mee brengt, dacht wethouder Loschacoff niet dat dat zou werken. „In dit dun bevolkte gebied is met name 's avonds het politietoezicht niet in- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - De actie met de stic kers Zeelandbrug Tolvrij gaat bin nenkort van start. Nu hebben de col leges van de zes Schouwen-Duive- landse gemeenten zich unaniem ach ter dit Zierikzeese initiatief ge schaard. Dit naar aanleiding van een suggestie van Bruenaar H. C. Steven- se (gele kaart-actie) ontstond. Voor b en w van Zierikzee is een dergelijke actie tegen het voortduren van de tolheffing op de Zeelandbrug alleen zinvol wanneer alle Schou- wen-Duivelandse gemeenten zich achter deze sticker-actie zouden scha ren. In het regionaal overleg van bur gemeesters, wethouders en secreta rissen bleek dat dit het geval was. Ook over de kostenverdeling bleek overeenstemming te bestaan. Zierikzee gaat dit plan nu gestalte geven door te beginnen met het be stellen van materiaal. Volgens burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs kan de stickeractie Zeelandbrug Tolvrij binnen een aantal weken van start gaan. druk wekkend. Wanneer de agenten arriveren zijn de dieven meestal al gevlogen". De commissieleden brachten nog geen direct advies uit over de wijze waarop het Londo-geld voor inbraak beveiliging het beste besteed zou kunnen worden. Men wacht het on derzoek af naar de dekkingen die de huidige verzekering geeft en wat het zou kosten om daaraan dekking te- een inbraak toe te voegen. Computers In 1991 krijgt de openbare basis school te Noordgouwe een computer met bijbehorende software. In 1992 de Schoener te Brouwershaven en in 1993 en 1994 de Klimop te Dreischor. Het gaat om computerapparatuur die wordt betaald door de rijksoverheid omdat men op het ministerie van me ning is dat op elke openbare basis school een computer hoort te staan. Een mening die werd gedeeld door al le leden van de adviescommissie. „Het werkt beter als de leerlingen al met een computer kunnen omgaan als ze in het voortgezet onderwijs ko men", aldus J. K. Goemans (WD). Uit een toelichting van Loschacoff bleek dat over vijf jaar de kosten voor deze computerapparatuur waar schijnlijk voor rekening van de ge meente komen. Ook burgemeester Asselbergs kwam het diamanten echtpaar feliciteren. (Foto: Joop van Houdt). Advies Brouwse ambtenaren voor basisscholen BROUWERSHAVEN - In plaats van het aanschaffen van een (goedkoop) alarmsysteem is het beter geld op te sparen om daarmee de schade te dekken wanneer een keer wordt ingebroken in een van de openbare basisscho len in de gemeente. Dat was de strekking van het advies dat namens het Brouwse ambtenarenkorps aan de leden van de. ad viescommissie onderwijs werd gegeven door comptabele N. van Vulpen. De adviescommissie kwam maan dagavond bijeen in het Brouwse stad huis om zich in een openbare 'verga dering te beraden over het al dan niet aanschaffen van een inbraakbeveili gingssysteem voor de diverse open bare basisscholen in de gemeente Brouwershaven. Zo'n preventieve maatregel zou moeten worden be kostigd uit het geld dat de rijksover heid daarvoor beschikbaar stelt in het kader van de Londp-normen. Goedkope inbraakbeveiliging Een bedrag dat niet zo heel erg hoog is, zo bleek uit de toelichting van Van Vulpen. „Met het geld dat be- Middengeleiders, plateaus en mini-rotonde moeten snelheid terugdringen ELKERZEE/SCHARENDIJKE - Enthousiasme en scepsis streden om voorrang gisteravond, maandag, in De Putmeet in Scharendijke toen de plannen voor de re constructie van een gedeelte van de Elkerzeeseweg ont vouwd werden. Middengeleiders, plateaus en een mini- rotonde moeten automobilisten bewegen hun tempo wat te matigen. Tijdens de vergadering van (je commissie al gemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Midden- schouwen werden commissieleden en het publiek in de gelegenheid gesteld hun zegje te doen over het plan. De plannen betreffen het gedeelte van de Elkerzeeseweg van Eikerzee tot aan de Boutlaan in Scharendijke. Hoofd technische dienst P. van Beve- ren deed uit de doeken wat precies de bedoeling is. Allereerst zou de auto mobilist bij nadering van Eikerzee al geconfronteerd moeten worden met een zogenaamde middengeleider, een soort smalle lange vluchtheuvel die de twee rijbanen van elkaar scheidt. Verhoogd plateau Een eindje verderop zou dan een verhoogd plateau van klinkers in het wegdek ingebed moeten worden. Honderdvijftig meter verder zou dan weer zo'n plateau moeten komen en in totaal zouden er op het genoemde gedeelte drie van dergelijke plateaus moeten komen. Via een tweede mid dengeleider zou men dan tenslotte uitkomen bij een mini-rotonde op de kruising Kloosterweg/Elkerzeese- weg. Net zoals dat in Engeland en Duits land het geval is dient het verkeer dat zich op de rotonde bevindt voor rang te krijgen van het verkeer dat de rotonde nadert. Verder is het de bedoeling dat de Elkerzeeseweg binnen de bebouwde kom van Eikerzee voorzien wordt van trottoirbanden. Een visuele versmal ling en een voorziening die voorkomt dat men uitwijkt en in de berm te recht komt. Ook zou er een voetpad langs de Elkerzeeseweg gecreëerd moeten worden en een aantal par keerplaatsen. Van Beveren tekende daarbij aan dat bij het daadwerkelijk uitvoeren van dit pakket een goede verlichting van de weg onontbeerlijk Verregaand Een eerste, enthousiaste, reactie kwam van de kant van de heer Van Stralen uit Eikerzee. „Ik ben heel blij met dit plan. Het gaat veel verder dan wij gedacht hadden", aldus Van Stralen. Hij pleitte ervoor de geplan de parkeerplaatsen nu eens ter lin kerzijde en dan weer ter rechterzijde van de weg te creëren. Ook vroeg hij zich hardop af of het niet beter is te proberen een andere en meer aantrekkelijke route voor automobilisten te creëren om op die manier de verkeersdruk op de Elker zeeseweg terug te dringen. Commis sielid C. Boot kwam daar later nog op terug. Van Beveren reageerde op de vraag van Van Stralen of het niet beter zou zijn om echte drempels in plaats van plateaus aan te leggen met de opmer king dat rekening gehouden dient te worden met alle weggebruikers, dus ook de automobilisten. Zijn opmer king dat de wegbeheerder in voorko mende gevallen aansprakelijk ge steld kan worden voor schade aan voertuigen werd overigens door Van Stralen bestreden. Van de kant van mevrouw Vare kamp kwam de vraag of het mogelijk zou zijn om langs de Elkerzeeseweg een fietspad aan te leggen. Van Beve ren reageerde daarop met de opmer king dat als je het dan goed wilt doen je aan beide zijden van de weg een fietspad aan moet leggen. „En dat kost teveel ruimte. Bovendien zou dat fietspad dan niet op moeten houden bij het eind van de bebouwde kom, maar bijvoorbeelddoor moeten lo pen naar de Delingsdijk. En daar heeft de gemeente geen geld voor. Van Beveren legde uit dat men als gemeente alleen geld van de provin cie kan krijgen als een dergelijk fietspad op zou worden genomen in het provinciaal fietspadenplan. „En dat doen ze alleen als je aan kunt to nen dat de weg gebruikt wordt door'' een bepaiald aantal fietsers". En, zo bleek uit de woorden van Van Beveren, dat aantal wordt in de gemeente Middenschouwen niet ge haald. De commissieleden reageer den gematigd positief over de plan nen. P. W. Berrevoets-Ringelberg: „Dat doorgaande verkeer moeten we gewoon dulden. Die auto komt er toch wel doorheen". Berrevoets pleitte er voor de Elker zeeseweg wat meer te laten 'zwiebe- ren'. „Als je wat meer bochten ziet haal je als automobilist al snel je voet van het gas", aldus Berrevoets. Commissielid G. A. M. Cobussen stelde vast dat in feite alleen harde maatregelen die automobilist kun nen dwingen zachter te gaan rijden. Waarmee hij overigens niet wilde zeg gen dat hij tegen de plannen zou zijn. Verder wees hij, aansluitend op eer dere opmerkingen uit het publiek, op de negatieve kant van het afbakenen van een weg middels trottoirbanden. Omleiden Al met al redelijk positieve gelui den vanuit zowel de commissie als het publiek. Voor het gedeelte van de Elkerzeeseweg tussen Boutlfran en Baken ligt nog geen plan klaar. Het is wel de bedoeling dat een en ander zo snel mogelijk haar beslag krijgt. Het college wil de Heidemi] onderzoek laten verrichten naar de mogelijkhe den. Op zich hadden zowel publiek als commissieleden daar geen enkele moeite mee, maar met name commis sielid Boot zei toch met een ontevre den gevoel te zitten. Hij opperde de suggestie om een oplossing voor de problemen op de Elkerzeeseweg meer te zoeken in het omleiden van het verkeer dan in snelheidsremmen- de maatregelen. Wethouder W. G. Renden reageerde nogal koeltjes op de suggestie van Boot. „Het is gebleken dat doortrek ken van de Boutlaan voorlopig niet in zicht is. Waarom zou dit dan wel tot de mogelijkheden behoren", aldus Renden. Burgemeester Den Boer voegde daar nog aan toe dat men nu geld gevraagd en toegezegd gekregen heeft voor de reconstructie van de El kerzeeseweg en niet voor het aanleg- ten van een soort randweg. Wethou- er Hart tenslotte verzekerde Boot dat het college geen enkele mogelijk heid onbenut zal laten om de proble men op te lossen. Wanneer daadwer kelijk met de realisering van de plannen begonnen kan worden is nog niet bekend. Wel dient de eerste spa de voor oktober dit jaar de grond in te gaan wil men aanspraak blijven maken op de door de provincie toege zegde bijdrage uit de knelpuntenpot. EDAM - Een uitslaande brand heeft Oudejans Houthandel aan het Groot Westerbuiten in Edam volledig ver woest. Dit heeft de plaatselijke poli tie meegedeeld. Van het bedrijf, gespecialiseerd in de fabricage van houten kistjes, staan alleen de bui tenmuren nog overeind. De oorzaak van de brand is onbekend. Volgens de politie heeft korte tijd ernstig gevaar gedreigd voor het overslaan van de brand naar de Oude Kom van Edam. Het instorten van het brandende dak veroorzaakte een enorme vonkenre gen, die door de harde wind tot hon derden meters de dorpskom werd in geblazen. SCHARENDIJKE - „Ik woon daar en ik zie nooit problemen. Dus van mij mag de Dijkstraat gewoon twee richtingsverkeer blijven". Dat zei mevrouw Veerman uit Scharendijke tijdens de vergadering van de com missie algemene bestuurlijke zaken die gisteren, maandag, gehouden werd in De Putmeet in Scharendijke. Op de agenda van de commissiever gadering onder andere het verkeers circulatieplan voor de oude kern van Scharendijke. Het gaat dan met name over het gebied Dijkstraat/Zwarte Plein/Baken/Dorpsstraat/Platte- weg. Afgelopen zomer is bij wijze van proef éénrichtingsverkeer inge steld in de Dorpsstraat. Inrichting Op termijn v^l men ook komen tot een herinrichting van het genoemde gebied. Daarmee is reeds een begin gemaakt door het Zwarte Plein aan te pakken. Het college wil nu echter graag de tijdelijke maatregelen ver vangen door permanente en naast éénrichtingsverkeer in de Dorps straat ook éénrichtingsverkeer in de Dijkstraat instellen. Mevrouw Veerman was niet de eni ge die zich tijdens de vergadering verzette tegen dat idee. Ook commis sielid P. W. Berrevocts-Ringclherg bleek zo haar twijfels te hebben. Zij stelde dat men door het instel len van éénrichtingsverkeer in die straat de automobilist die zijn of haar auto parkeert op het Zwarte Plein bij vertrek dwingt weer de veel geplaagde Elkerzeeseweg op te zoe ken. „Als je gewoon tweerichtings verkeer houdt in de Dijkstraat kun nen ze Scharendijke uit via het Ba ken", aldus Berrevoets. De kwestie komt opnieuw aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van woensdag 28 februari. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3