Stormvloedkering twee keer achter elkaar dicht iÉpM f - Brief provincie aanleiding opschorten motie Van Essen JA SAMAN BV AOK C. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Excuus GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIK SCHE NIEUWSBODE Acties Reconstructie Strao Revanche De boeren hebben vanmorgen actie gevoerd Gematigd enthousiasme over de reconstructie Achtergronden en geheimen van Schouwse Tweeledige revanche voor het eerste heren bij het belastingkantoor in Zierikzee. (Pag. 2). van de Elkerzeeseweg te Scharendijke. (Pag. schroosels en starren uit Bruinisse. (Pag. 4). team van Delphi Mevo. (Pag. 9). 3). DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24701 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De natuur is sterker dan de leer. Iuvenalis Urenlange harde westenwind en springtij kan waterniveau vanmiddag naar verwachting opstuwen tot bijna 3,80 meter plus NAP SCHOUWEN-DUIVELAND - De schuiven in de Stormvloedkering zijn in de nacht van maandag op dinsdag dicht geweest vanaf 0.30 tot bijna 8.00 uur. Rijkswaterstaat verwacht dat de kering vanmiddag (dinsdag) opnieuw dicht moet. Om half vier is het hoog water in combinatie met springtij. Het water kan dan naar verwachting bij de kering een peil van bijna 3,80 meter plus NAP bereiken. „De hoogste stand sinds 1953", aldus een woordvoerder. De dienst getijdewateren van Rijkswaterstaat heeft de waarschuwingsfase afgekondigd voor de sector Schelde. Dat betekent dat de dijken en duinen langs de kust van Zeeland verscherpt bewaakt wordejn. ï>- "S' Het beslisteam van Rijkswaterstaat in het bedieningscentrum in het Topshuis op Neeltje Jans. Met een druk op de knop zijn de schuiven die de kering af moeten sluiten in beweging gezet. Men volgt via de apparatuur of alles volgens wens gaat. (Foto: Joop van Houdt). Hoewel de kracht van de storm die gisteren (èn vandaag) woedde minder groot was dan de storm op 25 januari werd het waterpeil nu veel hoger op gestuwd dan het niveau van 2,25 me ter plus NAP dat door de zuidwester- storm op 25 januari werd veroorzaakt. Westenwind die water opstuwt Bij hoog water vannacht was het hoogste peil 3,17 meter plus NAP en vanmiddag (dinsdag) om half vier wordt een nog hogere waterstand ver wacht. Dat komt volgens N. Poort vliet van de dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat omdat de wind sinds maandagmorgen (vlak voor elf uur toen de storm zijn hoogtepunt be reikte) draaide vanuit het zuidwesten naar het westen. Een westenwind die het Noordzeewater nu al urenlang opstuwt in de richting van de Ooster- schelde en daarmee de bijzonder ho ge waterstanden veroorzaakt. Boven dien is het vanmiddag springvloed. Naar verwachting wakkert de storm in het tweede deel van de dag, dinsdag, opnieuw aan tot storm kracht. Het KNMI waarschuwde bo vendien dat de wind tijdens de buien in windstoten verraderlijker en har der kan zijn dan maandag. Het feit dat het vandaag springtij is had gis teren al zijn invloed op de water stand. Maandagmorgen om 05.00 uur ging bij Rijkswaterstaat de alarmfa se in vanwege de extreme weersom standigheden. Dat hield in dat het beslisteam boven in het bedienings- febouw in het Topshuis op Neeltje ans werd uitgebreid met een hydro- meteoroloog. Een deskundige die constant de invloed van de weersom standigheden op de waterhoogte be rekent. Het beslisteam bestaat verder uit de vijf mensen van de dienstkring Deltakust die elke dag al bezig zijn met het beheer van de Stormvloedke ring en een team van vier mensen van Werktuigkundige Elektronische Dienst van Rijkswaterstaat die des kundig zijn op het gebied van de me chanische bediening van de schuiven in de kering. Spannend Zij hadden gisteren een drukke, en zeker een spannende werkdag. Nadat de wind pal in de westhoek was gaan zitten bereikte het waterpeil in de Oosterschelde bij de Stormvloedke ring gistermiddag bij hoog water om 14.50 uur een hoogte van 2,56 meter. Bijna zeventig centimeter meer dan de hoogwaterstand van 1,90 meter die was voorzien bij normaal weer. Maar geen reden om tot sluiting van de ke ring over te gaan. Het waterpeil was immers lager dan de kritieke hoogte van drie meter waarbij men de schui ven laat zakken. De wind nam in de loop van de middag verder in kracht af, maar bleef toch met een kracht van onge veer acht Beaufort vanuit het westen waaien. Maandagavond om ongeveer 21.30 uur was de waterstand door de aanhoudende westenwind opge zweept tot net boven de 3,00 meter. Enkele uren daarvoor werd al dui delijk dat de schuiven zouden moeten worde'h neergelaten. „Onze regels '"zijn oni te sluiten bij een peil van drie», meter plus NAP. Dat peil is nu al bij na berèikt en het water blijft nog stij gen tot vannacht om 03.05 uur wan neer het hoogwater is", aldus de coördinator van het beslisteam M. Haze die inmiddels zijn collega Poortvliet had afgelost. Oosterschelde afgesloten Om 23.16 uur begon men met het la ten zakken van alle schuiven in de Stormvloedkering en een uur en twintig minuten later was die opera tie voltooid. Om even na half een 's nachts was de Oosterschelde afgeslo ten van de Noordzee. Dat duurde tot precies 7.57 uur vanmorgen. Het was voor de vijfde keer sinds het in gebruik nemen van de Storm vloedkering dat de schuiven alle maal werden neergelaten in verband met een (te) hoge waterstand. (De vier keer per jaar dat de kering bij wijze van proef wordt gesloten om te kijken of alles nog werkt zijn daarbij niet meegerekend). De vorige keer dat alle schuiven werden neergelaten was volgens Haze op 14 februari 1989 toen het ook behoorlijk stormde. Ondanks de waterstand vannacht van 3,17 meter plus NAP was er vol gens hem ook zonder Stormvloedke ring geen gevaar geweest dat Schouwen-Duiveland vannacht onder water was gelopen. „De waterstand was nog lang niet zo hoog als in fe bruari 1953 toen het 4,32 meter plus NAP was". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih Pt 61 UT Record Rijkswaterstaatmedewerker M. Klop verwachtte niet dat dat record vanmiddag zal worden gebroken. Toch wordt er rekening mee gehou den dat de waterstand die vanmiddag ontstaat onder invloed van westen wind en springtij wel eens het record kan betekenen in de waterstanden die in de jaren na 1953 werden geme ten, zo blijkt uit gegevens van het KNMI. Bij Vlissingen waar de waterstand meestal enkele tientallen centime ters hoger komt dan bij de Ooster- scheldestormvloedkering werd bij hoog water vannacht een stand van 3,55 meter plus NAP geregistreerd. Verwacht wordt dat het waterpeil zo wel bij Vlissingen als bij de Storm vloedkering vanmiddag ongeveer 60 centimeter hoger zal zijn. Dat zou bij Neeltje Jans neerkomen op een wa terstand van bijna 3,80 meter plus NAP. Of die stand werkelijk wordt bereikt hangt af van de kracht waar mee de wind blijft waaien. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Verwachting tot woensdagavond: Winterse buien Wisselend bewolkt en buien, som mige met hagel en onweer, in het zui den enige tijd regen, mogelijk met natte sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 7 graden. Een harde westelijke wind. Aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog enige tijd storm. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 3 maart: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 6 Vrijdag: Zonneschijn: 20%' Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 6 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 febr. Zon op 07.29, onder 18.17 Maan op 08.11, onder 23.03 1 mrt. Zon op 07.27, onder 18.19 Maan op 08.29, onder Eerste Kwartier: 4 maart (03.05) HET WEEROVERZICHT ""DE" BILT - Het zeer "actieve depressie-systeem in het zeegebied benoorden Schotland trekt het ko mend etmaal langzaam naar het oos ten weg. De aanvoer van koele en on stabiele lucht blijft evenwel voort duren. Er blijven dan ook morgen nog steeds buien vallen waarbij hagel en onweer voorkomt. Een Oceaanstoring die morgen over het zuiden van ons land trekt zorgt er voor dat het daar langduriger gaat re genen waarbij natte sneeuw kan voorkomen. De temperatuur daalt komende nacht aan de kust tot een graad of 5 en meer landinwaarts tot ongeveer 3 graden. Overdag loopt het kwik op tot rond 7 graden. Maar zo wel vannacht als morgen kan tijdens buien de temperatuur enige graden dalen. ZIERIKZEE - Het voorstel van het Zierikzeese CDA- raadslid H. van Essen om bij het provinciaal bestuur protest aan te tekenen tegen de verplaatsing van de Zie rikzeese vestiging van provinciale waterstaat naar Mid delburg gaat voorlopig in de ijskast, zolang niet duide lijk is wat de uiteindelijke plaats van vestiging van de dienstkring Noord-Zeeland wordt. Dit constateerde Van Essen maandagavond naar aanleiding van een brief van provinciale waterstaat. Vorige maand wees de christende mocraat de Zierikzeese gemeente raad op het dreigende gevaar dat de Zierikzeese vestiging van Provinciale Waterstaat wegens reorganisatie van waterstaat, griffie en planologische Door de storm van gisteren, maandag, heeft de bezorgster van de Zierikzeesche Nieuws bode enkele wijken in Burgh- Haamstede niet kunnen bezor gen zoals u gewend bent van ons. Wij hopen dat u begrip kunt opbrengen voor dit ongemak, en wij zullen alles in het werk stellen dat dit niet meer zal voorkomen. Met welgemeend excuus. Zierikzeesche Nieuwsbode afd. Lezersservice PvdA-raadslid D. van der Wekken betwijfelde of de bijdrage van Zie rikzee voor het aanstellen van een voorlichter/coördinator beperkt zou blijven tot f 800.-. dienst naar Middelburg zou worden overgeplaatst. Opheffing van de Zie rikzeese vestiging zou de zoveelste aderlating voor de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland betekenen. Een voor deze regio onverteerbare ontwikkeling. Het voorstel van Van Essen om als gemeenteraad tijdig aan de bel te trekken kreeg vanwege de bestaande aanwezigheid hierom trent geen bijval. Maandagavond bleek Van Essen geen reden te zien om op dit moment een motie tot behoud van de Zierik zeese vestiging van provinciale wa terstaat in te dienen. Van Essen ba seerde zich hierbij op een brief van de hoofdingenieur-directeur van provin ciale waterstaat waarin vermeld wordt dat de plaats van vestiging van de dienstkring Noord-Zeeland in het reorganisatieproces bij de provincie niet ter discussie staat. Zolang niet duidelijk is wat precies die plaats van vestiging van deze dienstkring is, zag Van Essfn geen reden om een mo tie in te dienen. Maximaal Achthonderd gulden eft niet meer dan dat wanneer de kosten voor voor lichting/coördinatie onverhoopt ho ger uitvallen. Zo oordeelden de raadsleden naar aanleiding van de fi nanciële bijdrage die vat Zierikzee Ofschoon de sociaaldemocraat D. van der Wekken nog eens onder streepte hoe belangrijk zijn fractie een goede voorlichting over de Oos terschelde als natuurgebied vindt vroeg hij zich af of het wel bij die ge vraagde achthonderd gulden zou blij ven. „Ik was en blijf van mening dat de financiële onderbouwing van deze aanvraag schamel is" aldus Van der Wekken. Maximaal Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs wees erop dat deze Oosterschel de coördinator/voorlichter ook zorgt voor een stuk gemeentelijke voorlich ting op dit terrein, terwijl er via deze functionaris ook algemene folders worden uitgegeven die van de ge meenten van belang zijn. Om te voor komen dat de gemeente achteraf meer moet betalen omdat de kosten hoger uitvallen stelde burgemeester Asselbergs voor om de Stuurgroep Oosterschelde schriftelijk mee te de len dat die achthonderd gulden voor Zierikzee echt de maximale bijdrage is. Een suggestie waarmee alle frac ties instemden. De verplaatsing van de metaalhan- del Groenleer is definitief rond. Zo meldde burgemeester Asselbergs maandagavond, 's Middags waren de notariële acten over de aankoop van de percelen in de Gravestraat en de aankoop van de grond in de Zuidhoek getekend. Burgemeester Asselbergs verwachtte dat volgende week een begin wordt gemaakt met de werk zaamheden in de Zuidhoek. Wanneer alles volgens plan verloopt zal de ver- vervolg pagina 3 Zolang niet duidelijk is wat de uit eindelijke vestiging van de dienst kring Noord-Zeeland van provincia le waterstaat is. wil CDA-raadslid H. van Essen geen motie indienen voor het behoud van werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland. en de andere Oosterscheldegemeen- ten die in Stuurgroep Oosterschelde zijn vertegenwoordigd wordt ge vraagd voor het aanstellen van een coördinator/voorlichter voor de Oos terschelde. De kosten voor het aanstellen van zo'n voorlichter/coördinator bedra gen in totaal zo'n 130.000 gulden, waarvan 120.000 gulden door het mi nisterie van landbouw en visserij, Rijkswaterstaat en de provincie sa men worden betaald. De Oosterschel- de-gemeenten zouden samen de reste rende tien mille moeten betalen. Volgens een verdeelsleutel van 8,3 cent per inwoner moet Zierikzee een bedrag van circa achthonderd gulden inbrengen. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Naam Adres Postcode Plaats: Telefoon Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1