Maarten Bruynes besmet met scheidsrechtersvirus Kees Steendijk met minimaal verschil de terechte kampioen Uitslagen Bowling Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 februari 1990 Nr. 24700 7 Zijn visie op de nieuwe wervingscampagne: Een scheids erbij, dankzij mij BRUINISSE - Alle wervingsacties ten spijt moet de KNVB helaas conclude ren met een steeds groter wordend scheidsrechterstekort te kampen. Per week end worden er gemiddeld zo'n 30.000 wedstrijden gespeeld, terwijl er in totaal slechts 12.000 scheidsrechters beschikbaar zijn. Zelfs een kind kan begrijpen dat hier een gapend gat zit tussen vraag en aanbod. Een nieuwe campagne staat derhalve voor de deur. Vanaf 1 maart aanstaande gaan alle scheidsrechters van de KNVB-afdeling Zeeland op pad om te proberen minstens één persoon aan te melden als kandidaat-scheidsrechter. Een scheids erbij, dankzij mij, heet deze campagne. In de gunstigste zin betekent dit wel dat het korps-der-zwarte- mannen zich zal verdubbelen. Hoe denken de referees zelf over deze campagne en waarom zijn zij überhaupt zelf ooit arbiter geworden? Over deze zaken en an dere wetenswaardigheden vandaag de visie van één van Schouwen-Duivelands bekendste scheidsrechters, namelijk - de opvallend besnorde - Maarten Bruynes uit Bruinisse. druk bestaat dat als de kennis van de spelregels eenmaal voldoende is, ook de bereidheid om een wed strijd te leiden zal toenemen. Maarten Bruynes zou dan ook graag zien dat er tijdens bijvoor beeld verregende competitieda- gen spelregellessen gegeven wor- gka Maarten Bruynes: ,Als je zou fluiten volgens het boekje is een ived- strijd al na tien minuten afgelopen". (Foto: Joop van Houdt). De in Den Haag géboren Maar ten Bruynes is reeds vanaf 1965 een vertrouwd gezicht op Schouwen-Duiveland. Na eerst in Zierikzee te hebben gewoond is Bruinisse nu alweer vijftien jaar de thuisbasis voor de drieënveer tig-jarige inspecteur bij een Rot terdamse assurantiemaatschap pij. De meeste jaren heeft hij voet ballend, bij Bruse Boys, doorgebracht („In het vierde maar hoor!"), maar sinds vijf jaar heeft hij alom waardering geoogst met zijn scheidsrechtersfunctie. „Ik ben op mijn achtendertigste gestopt met voetballen omdat het gewoonweg niet meer ging. Bruse Boys had op dat moment geen scheidsrechters, en om aan de vrij hoge boetes te ontkomen ben ik toen aan de scheidsrechterscursus begonnen", vertelt Bruynes. Tij dens deze cursus worden er onder begeleiding enkele zogenaamde stagewedstrijden gefloten en bij het eerste optreden van Maarten Bruynes werd hij besmet met het scheidsrechtersvirus. „Het is in derdaad een soort virus waarmee je besmet wordt. Na die eerste wedstrijd vond ik het scheidsrech teren veel leuker dan het voetbal len. Ik heb dan ook van één ding spijt en dat is dat ik niet veel eer der met het scheidsrechteren ben begonnen". Voor Maarten Bruynes is elke wedstrijd, elk weekend weer een grote uitdaging. Hij heeft daar ook een aardige vergelijking voor in huis: „Ik zie die twee ploegen als twee paarden waarbij ik de teugels in handen heb. De kunst is dan om die losjes vast te houden, maar ze vooral niet te laat aan te trekken anders slaan de paarden Op hol. Daarmee wil ik vooral zeg gen dat de scheidsrechter uitein delijk de hardheid van het spel bepaalt". Een scheidsrechter die de spelre gels niet kent is als een jockey zon der paard tijdens een galoprace op Duindigt; hij zal ongetwijfeld on der de voet gelopen worden. Maar strikte naleving van diezelfde re gels kan een wedstrijd ook juist weer laten ontsporen. „Als je in principe precies fluit volgens het boekje is een wedstrijd na tien mi nuten al afgelopen, dan zijn er al zoveel spelers uitgestuurd dat het minimale aantal voetballers is overschreden", is de stellige over tuiging van Maarten Bruynes. Elk wissewasje Bruynes legt de spelregels zo doende wel eens anders uit. „Het mag wel niet maar het komt het spel wel vaak ten goede. Je moet niet voor elk wissewasje afflui ten". Zo kan de Haagse Bruenaar ook goed begrijpen dat een speler zich wil afreageren als er tegen hem gefloten is. En in plaats van hem te boeken lost Bruynes dit op geheel eigen wijze op. ,,tfaar heb ik mijn eigen zogenaamde vijf seconden-regel voor in het leven geroepen. Als er iemand tierend naar mij toe komt vertel ik hem dat hij viif seconden heeft om uit te razen. Van verbaasdheid weten ze soms niks meer te zeggen, en ik maar tellen dan. Zo, je vijf secon den zijn om en nu wegwezen". Wat Maarten Bruynes elke keer weer frappeert is dat hij merkt dat eenheleboel voetballers de spelregels niet kennen. De meeste kenners weten wel wat het bete kent als bij een vrije trap de scheidsrechter de arm de lucht in steekt. Toch zijn er, volgens Bruy nes, hele volksstammen die net zo gemakkelijk durven te vragen: „Scheids is het direct of indirect". Omdat voetbal op zich een heel simpel spelletje lijkt, is het in principe genoeg een paar voetbal schoenen te kopen om vervolgens te gaan trappen. Iets wat dan ook door velen wordt gedaan. „Maar als je nog nooit gedamd hebt en je koopt een dambord, zul je toch eerst de spelregels moeten leren, anders wordt het niks. Het verontrust ons (lees: Centrale Or ganisatie van Voetbalscheidsrech ters, de COVS, red.) dan ook dat er bijvoorbeeld slechts minimale.in teresse bestaat voor zogenaamde spelregelwedstrijden". Daarom vindt de uitbundig besnorde Bruynes het ook heel belangrijk dat er reeds bij jeugdwedstrijden officiële scheidsrechters de lei ding hebben. Het gebeurt nu maar al te vaak dat een wedstrijdleider, trainer of zelfs ouder de fluit ter hand moet nemen. Een eventuele oplossing zou kunnen zijn als elke senior met zachte hand gedwongen zou wor den om het scheidsrechteren eens uit te proberen. „Ik ben er zeker van dat een groot gedeelte door het scheidsrechtersvirus besmet zal worden", beweert Maarten Bruynes. Het mes snijdt dan ver volgens aan twee kanten. Jeugd wedstrijden kunnen dan sneller door een officiële arbiter worden geleid, en deze junioren worden beter voorbereid op het senioren- voetbal waar meestal wel officiële leiding aanwezig is. „Nu vallen ze nog vaak in een groot gat. Omdat ze op jonge leef tijd altijd begeleiders en zo als scheidsrechter hebben gehad krij gen zij later problemen door on voldoende spelregelkennis". Om dat veel van dergelijke zogenaamde z.v.s.z. (zelf voor scheidsrechter zorgende) mensen toch eigenlijk scheidsrechters in de dop zijn, zullen tijdens de ko mende wervingscampagne met name deze personen ook door de KNVB benaderd worden. Ook de KNVB erkent de belangrijkheid van goede jeugdscheidsrechters. „Als beloning voor mensen die zich aanmelden hebben wij 150 plaatsen gereserveerd voor inter landwedstrijden. Tbvens probgren we er dicht op te zitten door reeds op 12 maart met de eerste cursus te beginnen", vertelt Wim Vermeu len, secretaris van de scheidsrech- tersvereniging Walcheren. Het ge brek aan voldoende arbiters bij het jeugdvoetbal baart ook hem grote zorgen. Veel meer dan heden ten dage gebeurt zou de jeugd met de juiste spelregels op de hoogte moeten worden gesteld. De algemene in den. Iedere vereniging kan via de KNVB twee speciaal daarvoor in omloop zijnde video-banden ver krijgen. Min of meer succes verze kerd: de 'computerjeugd' van te genwoordig schijnt namelijk alleen via de beeldbuis nog te in strueren te zijn. Over beeldbuis gesproken. Ook in negatieve zin werkt de televisie mee aan de veranderde mentali teit in de sport in het algemeen en het voetbal in het bijzonder. Voor vallen in het betaalde voetbal worden helaas maar al te vaak weer teruggezien op een doorsnee voetbalveld in een doorsnee dorp je of stadje. Die verandering van mentaliteit moet jammer genoeg ook als grootste boosdoener wor den aangewezen, als het gaat om het grote scheidsrechterstekort. Molestaties van scheidsrechters, gestaakte wedstrijden en andere onvergetelijke zaken maken een 'scheidsrechtersloopbaan' nu een maal niet aantrekkelijk. Toch is Maarten Bruynes ervan overtuigd dat je pas kan zeggen wat het is als je het gedaan hebt. „Ik vertel altijd tegen iedereen hoe leuk het is om te scheidsrech teren. Maar ik weet het nog wel van mezelf, vroeger heb ik ook al tijd geroepen van 'hoe kan je nu zoiets als scheidsrechteren gaan doen". Hij realiseert zich dan ook pas nu wat het betekent voor een arbiter wat hem allemaal vanaf de zijlijn bijvoorbeeld soms wordt toegewenst. Humor „Als je goed geconcentreerd fluit hoor je in principe niet wat er allemaal geroepen wordt. Maar ik probeer problemen altijd zoveel mogelijk met humor op te lossen en daarbij relativeer ik ontzet tend, want het is uiteindelijk toch maar een spelletje". In de vijf jaar dat Maarten Bruynes nu fluitend een werkweek beëindigt heeft hij vijf spelers een 'rode kaart' gege ven. „En dat waren geen twijfel gevallen". De laatste voetballer die door Bruynes naar de douches werd verwezen was vorige week een A-junior die de inhoud van zijn mond over het nette zwarte pak van hem uitsproeide. Een gemiddelde scheidsrechter moet minimaal drie eigenschap pen bezitten. Hij moet eerlijk zijn, over mensenkennis beschik ken en gevoel voor humor hebben. Dit laatste is zeker referee Bruy nes niet vreemd. Met zijn grote gestalte en veelal smakelijk la chende gelaatsuitdrukking be kijkt hij het leven zoveel mogelijk van de zonnige kant. Een paar leuke anekdotes zijn hier derhal ve ontegenzeggelijk op zijn plaats. Een scheidsrechter'is ook maar een mens en kan nu eenmaal niet alles zien wat er zich op het veld allemaal afspeelt. Ook Maarten Bruynes is dat wel eens gebeurd. „Zo schijn ik een keer iets niet ge zien te hebben en kwam er een speler naar me toe met de vraag: 'Scheids hoe is het met je hond', waarop ik zeg geen hond te heb ben. Die speler vervolgens: 'Zo blind en geen hond, onbegrijpe lijk'. Dan kan je toch alleen maar lachen als je zoiets hoort". „Zo was het ook een keer dat ik floot bij SKNWK. Op een gegeven moment werd er door Huib de Valk hands gemaakt en voor het maken van hands moet je dus nor maal een boeking geven. Maar toen zei die De Valk tegen mij met een zielig gezicht: 'oh scheids ik deed het maar met één handje hoor'. Ik had mijn boekje al te pakken maar stopte het toch maar weer terug. Na zo'n opmerking kan ik geen boeking geven hoor", aldus een nu wederom opnieuw in de lach schietende Bruse arbiter. Hoewel Maarten Bruynes in zijn directe omgeving niet meteen een potentiële scheidsrechter weet, hoopt hij wel dat de nieuwe wervingscampagne van de KNVB vooralsnog aanslaat. Wat hemzelf betreft hoopt hij nog verschillen de jaren elk weekend een wed strijd te mogen 'mennen'. De Bru se scheidsrechter, die de toss uitvoert met een 50 peseta's munt, ziet dit tijdverdrijf dan ook niet als een hobby maar 'een heerlijke sport'. De kampioenen van het Provinciale Indoor dressuurkampioenschap, gehouden in de Bruse manage De Korenzolder. In het midden de 67-jarige'grote' winnaar. Kees Steendijk, die de titel 1990 pakt bij de Z-paarden. (Foto: Joop van Houdt). Tijdens Provinciale Indoor dressuurwedstrijd BRUINISSE - De wedstrijd in manege De Korenzolder te Bruinisse, het Provinciaal Indoor dressuurkampioenschap voor paarden en pony's in de klasse M en Z van de KNF is een groot succes geworden. De organisatie, De Schouwse Ruiters, uit Drei- schor, had hiervoor een totaal nieuwe opzet uitgedacht, welke, zo na afloop bleek, alom geprezen werd door zowel de bestuurders van de bond en clubs als door de deelne mende combinaties. En ook de juryleden waren bijzonder lovend in hun uitlatingen. In le instantie deden 2 juryleden in de diverse klassen de selectie, waar na de combinaties die zich daar als sterksten presenteerden, nogmaals hun proef moesten rijden voor de 2 andere juryleden. Aldus werden 4 cij ferreeksen verkregen welke bij el kaar werden opgeteld. De keuze van de juryleden was erg goed. Mevr. V. d. Vaart en de heren Scholts, Van Leeu wen en Van Dijk, vormen een team dat ook nationaal erg hoog staat aan geschreven en mede door hun in spraak lijkt de provincie Zuid- Holland de Schouwse Ruiter- methode volgend jaar te gaan invóë- Belangstelling Ook de publieke belangstelling was prima, de diverse bondsbestuur- ders waren aanwezig en uiteraard ook de heer Donker en mej. V. d. Kooi van een bank in Zierikzee die deze wedstrijd sponsorde waren dik tevre den met deze belangstelling. De strijd om de titel bij de Z paar den was bijzonder spannend. Kees Steendijk met Boy van Zuid- Beveland reed een prima proef die uitkwam op een puntentotaal van 363. De voor hem rijdende mede favo riet Mieke Roovers met Adron van de Paardebloem scoorde een prima 361 punten. Ze sloegen gelijk al een kloof van zo'n 10 a 20 punten met Eppo Roo vers die Promora bereed en Marina Quaak met Ticardo van de Harin- gruiters uit Biervliet. Bij het overrijden leek Mieke Roo vers, door tweemaal boven de 180 punten te blijven (dat is de magische puntengrens) de titel te grijpen, doch de 67-jarige nestor uit de Zeeuwse dressuurtop liet zich niet zo maar op zij zetten. Met één score van 176 pun ten en één schitterende van lieft 190 punten bleef Kees Steendijk z'n con currentie met het minimale verschil van 2 punten juist voor en pakte de titel van 1990 met 729 punten. Mieke Roovers kwam tot 727 pun ten (zowel Steendijk als Roovers gaan de provinciale eer in Ermelo verdedi gen). Eppo Roovers eindigde met 696 punten als 3e en Marina Quaak kwam met 672 punten als 4e te staan in de eindrangschikking. In de nabe schouwing bleek de kampioen door 3 juryleden als le te zijn geplaatst ter wijl Mieke Roovers door 1 jurylid de le plaats kreeg toegewezen. Kees Steendijk dus, ondanks het minimale verschil de terechte indoorkampioen. wat eveneens de kwaliteit van het ju rycorps aangeeft. Z-pony's Bij de Z-ponys bleek dc vooraf ge tipte Miranda Zeeman met Nicolay S van de Dijkruiters niet tegen de favo- rietenrol bestand. Na de le selectie stond ze weliswaar nog als 2e in de rangschikking, doch de 2e proef reed ze dermate gespannen dat ze zelfs nog naar de 3e plaats zakte. Veel beter deed Alice van Exel het met de pony Christiaan. Na de selectie bleek ze als een bres van 16 punten geslagen te hebben met Miranda Zeeman en één van 17 punten met de nrs. 3, Silvia Walraven met Valentijn van Oranje zon en haar clubgenoot Arjan Baas met Chery. In de eindstand bleek dc kloof met de uiteiendelijke reserve- kampioene Silvia Walraven zelfs te zijn uitgebouwd naar 30 volle punten. Zowel Alice van Exel als Silvia Wal raven gaan naar Ermelo op 17 maart a.s. Bij dc M-pony's was favoriete Deb bie Rijn met Caesar van Zuid- Beveland wél tegen dc druk bestand. Bij alle 4 dc juryleden werd ze als le geplaatst, dus de uiteiendelijke 483 punten bleken genoeg voor de titel in deze klasse. De als 2c geplaatste in de voorronde, Danielle Lcydckker met Roxsanne van de Burhruiters, liet bij het overrijden enkele steekjes val len. Daardoor kon Martijn Harinck met Colbey van Zuid-Beveland als nog de reserve titel grijpen. Martijn behaalde 470 punten, Daniëlle 461. De enige eilandelijke combinatie die aan het kampioenschap deel (mocht) nemen, Son ja de Feiter met Lady Fantasie, van de Schouwse Rui ters, eindigde na de selectie als 6e. In de eindstrijd kwam ze niet meer in actie. Als laatste de M-paarden. De groot ste rubriek met 11 combinaties. Favo riet Eppo Roovers met Piccard's Zila- na van de Paardenbloem moest na de selectie 3 punten toeeeven op de ver rassend sterk rijdende Natasja Her- togh met Tuaq van de Zwinruiters uit Nieuwvliet. De nummer drie, Louise Vader met haar schimmel Valerie, uitkomend voor de Gouwe Reyers uit Serooskerke, stond toen al op 10 pun ten van Natasja Hertogh. In de eind strijd trok Eppo Roovers toch nog aan het langste eind. Daarin scoorde Roovers 256 punten terwijl Hertogh 250 punten kreeg toegewezen. Daar door zette Roovers zijn oorspronkelij- Camping Duin en Strand, Scharendijke-Fruit Rotterdam 1-3; J. P. Staal, Renesse-Disco 't Roefke, Re- nesse 3-1; Stalling Waterland Noord - welle, Scharendijke-Restaurant 't Grote Zwijn, Burgh-Haamstede 1-3; Parfumerie Belladonna, Renesse- Romer BV, Rotterdam 4-0. Vrij Res taurant Delphi, Zierikzee. Stand: Fruit 17 42 Belladonna 17 40 Romer BV 17 37 J. P. Staal .17 37 't Grote Zwijn 17 36 Duin en Strand 17 33 Delphi 't Roefke 16 28 17 28 Waterland 17 23 200 games: Jaap de Mey 201, Fruit; Jan de Rompl 211, Duin en Strand; Gerard Keuzenkamp 203, J. P. Staal; Jan Stoel 200, J. P. Staal; Hans Hil- gers 206, Romer I; Irene Tuk 203, Bel ladonna. Hoogste gemiddelde heren: Adriaan Hanse 187, Fruit. Hoogste gemiddelde dames: Irene Tuk 176, Belladonna. Restaurant de Beuze, Zierikzee- Café 't Kelderke, Antwerpen 4-0; Va- cantiepark Schouwen BV, Renesse- Cocktailbar 't Keldertje, Zierikzee 1- 3; Café de Blokhut, Burgh-Haamste- de-Aannemer Bijkerk, Burgh-Haam stede 4-0; Alprokon prom. en ontw., Burgh-Haamstede-Café Petit Onze Hoeve, Bruinisse 3-1. Vrij Motel de Zeeuwse Stromen, Renesse. Stand: 't Kelderke de Blokhut de Beuze 't Keldertje Alprokon Bijkerk Schouwen BV Café Petit Onze Hoeve prokon. Hoogste gemiddelde heren: Wim Tuk 194, Alprokon. Hoogste gemiddelde dames: Mar jan Dijkman 169, Bijkerk. 17 43 17 41 17 38 17 37,5 17 37 17 33 17 30 17 26 i 16 16,5 ke achterstand van 3 punten om in een voorsprong van 3 punten (495 om 492 punten). Maar net als bij de zware klasse paarden bleef de spanning dus tot het laatst bewaard. Als 3e eindigde nog voor Louise Va der, Quintina Klop-de Munck met Flash van de Burgh-Ruiters. Zij reed een hele goede overkamp met 252 punten. Vader stelde daarslechts 236 punten tegenover zodat ze niet meer op een ereprijs (het brond) kon reke- De sponsorvertegenwoordiger, de heer F. Donker reikte met veel verve de ereprijzen, uit evenals de kampi oensrozetten. Felicitaties ook van de Federatie-vertegenwoordiger en coör dinator van dit kampioenschap de heer H. Knook uit Fijnaart die een fraai boeket bloemen overhandigde en ook van de voorzitter van de Zeeuwse bond (tevens Schouwse Ruiter-voorzitter) A. J. Hanse uit Kerkwerve. Na het afsluitende Wil helmus werden de op het ere-podium staande kampioenen en reserve kampioenen en de andere prijswin naars uitgebreid door hun clubgeno ten en familie gefeliciteerd, wat een jurylid de uitspraak ontlokte dat het er hier in Zeeland bijzonder sportief aan toe gaat, iets wat hij in andere provincies nogal eens mist. Voorafgaand Voorafgaande aan de eigernlijke ti telstrijd reden de B- en L-combinaties van Schouwen-Duiveland hun proe ven. Opvallend is dat bij de pony's Leonie Klompe met Jhufan erg goed presteerde (128 punten) en bij de paarden Eva Geluk met Parone, die in haar allereerste echte wedstrijd meteen maar een winstpunt scoorde met haar behaalde 126 punten. Het hoogste totaal deze dag scoorde Stef Nelisse met Olof in de L2 klasse. De 130 punten waren goed voor de oranje rozet 2 winstpunten. Ook de Ml en Z1 klasse paarden reden voorafgaan de aan het kampioenschap hun proe ven (zie de uitslagen). Een goede over winning hier voor de Bru-amazone Marjan Jumelet met Cheval (127 pun ten) die de nr. 2 Anita de Kok Vi punt achter zich hield. Uitslagen voorprogramma B-pony's: Leonie Klompe. Thufan le 128 pnt., Schouwse Ruiters. LI en L2 pony's: Sandra v. d. Velde, Sheila le LI 122 pnt., Schouwse Ruiters; Da niëlle Rotteveel, Stan 2e LI 121 pnt.. Westelijk Schouwen; Lenny den Boer, Rapid 3e L2 118 pnt., Schouwse Rui ters. B paarden: Eva Geluk. Parone le 126 pnt., Schouwse Ruiters. LI en L2 paarden: Petra Remeeus, Bi ha 3e L2 123 pnt., Schouwse Ruiters; Arian- ne Hanse, Dante 2e L2 125 pnt Schouwse Ruiters; Stef Nelisse, Olof le L2 130 pnt., Schouwse Ruiters. Ml paarden: Marjan Jumelet, Cheval le 127 pnt., Bru. Z1 paarden: Elles Koo- le, Bonanza le 174 pnt., Zuid- Beveland. REYKJAVIK De Nederlandse mannen handbalploeg heeft ook in dc tweede vriendschappelijke interland tegen IJsland een positieve indruk achtergelaten. In Reykjavik bleef dc nederlaag tegen het A-land, 18-20. GRONINGEN - Soren Lerby heeft van mananger Uli Hoeness van Bav- ern Munchen een baan aangeboden in de trainerstaf van dc Beierse club. De 32-jarige Deense oud-international, die de wedstrijd tegen Groningen miste wegens een in het duel van vo rige week met Ajax opgelopen enkel blessure, overweegt serieus in te gaan op het aanbod uit de Bondsrepu bliek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7