Tarieven reinigingsrechten Schouwen hoogste in Zeeland 'We hebben hier al vaak gelopen, nu ondekken we de achtergronden' Plan voor markthal weer op agenda commissie RO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gouden huwelijkspaar Verkerk Strao Burgh- Haamstede Vergadering commissie sociale zaken Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 februari 1990 Nr. 24700 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uür Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Vijftig jaar geleden gaven J. Verkerk en L. Rijsdijk el kaar het jawoord in Ridderkerk. Het echtpaar woont nu al weer 28 jaar in Zierikzee en daarom werd daar afgelopen vrijdag het gouden huwe lijksfeest gevierd. Dat gebeurde in het bijzijn van de vier kinderen, vijf kleinkinderen en andere familie en kennissen van het echtpaar. J. Ver kerk werd 73 jaar geleden geboren in Ooltgensplaat en zijn vrouw L. Rijsdijk 74 jaar geleden in Ridderkerk waar een halve eeuw geleden het huwelijk plaatsvond. Na een periode in diverse plaatsen in Neder land te hebben gewoond, vanweae het werk van de heer Verkerk als lasser/bankwerker, kwam het echtpaar 28 jaar geleden naar Zierikzee. Daar werkte de heer Verkerk 16 jaar als hoofd van de lasserij/plaat werkerij van de machinefabriek Smit/Bolnes. Yan 1962 tot 1970 gaf hij als leraar aan de LTS te Zierikzee avondcursussen elektrisch lassen en ook nam de heer Verkerk als gedelegeerde van het NIL (Nederlands In stituut Lastechniek) acht jaar lang examens af op dit gebied. Na de pen sionering van de heer Verkerk, acht jaar geleden, is het echtpaar in Zie rikzee blijven wonen. Beide echtelieden hebben nog een goede gezondheid. Meneer Verkerk houdt van schaken, modelbouw en glas graveren en mevrouw Verkerk zingt in het koor Cantare. Het gouden huwelijk werd gevierd met een receptie en een diner voor de familie. Vervolg van pagina 1 weer een traditie in ere werd gehou den. Het in ontvangst nemen van een oliebol van de familie Kooman. Op de verdere tocht naar de Ring van Haamstede werd de ruiterstoet voorop gegaan door De Witte van Haemstede. Behalve de Strao hadden de muzikanten ook het carnaval een beetje in het hoofd zo leek het, want de lambada ontbrak niet op het re pertoire. Bereden politie Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer was ook blij. Enthou siast heette zij de Straorijders wel kom en sprak haar vreugde uit over het grote aantal deelnemers. Onder hen twee leden van de bereden politie uit Den Haag. Het politiekorps dat jaarlijks in de zomermaanden een aantal politiemensen naar Wester- schouwen stuurt om daar te paard toezicht te houden op het strand. Er bevonden zich nog twee bijzon dere ruiters in de stoet. De 78-jarige M. C. Geleijnse die voor de 56e keer meedeed aan het Straorijden in Burgh-Haamstede en N. Dambruin die voor de veertigste keer deelnam. De burgemeester huldigde hen daar voor met bloemetje. „Op jullie kor den we altijd rekenen ook als het slecht weer was." Volgens Geleijnse trekken de paar den zich niet veel aan van de weers omstandigheden tijdens de Strao. „Ik denk dat ik er als berijder meer last van had als het regende of hard waaide". En dat alles heeft de 78- jarige Haamstedenaar vele keren meegemaakt want hij deed al mee aan de Strao-feesten toen hij nog geen twintig jaar was. „Dat ging van zelf. Dat was een folkloristisch dorpsfeest, daar wilde je bij zijn. En ik ben altijd een enorme paardenlief hebber geweest". BuiteiT hef Strao- feest rijdt Geleijnse als eigenaar van een manëgé'-' 'ook bijna dagelijks paard. l'oobn Bruine rozet Op de feestelijk met wimpels ver sierde Ring van Haamstede kregen alle deelnemers een bruine - rozet overhandigd. Daarna^volgde de-rit naar rusthuis Duinoord en het mid daggedeelte van de Strao we$d afge sloten met een rit over de slot la an van Slot Haamstede, 's Avonds wer den de prijzen uitgereikt in hotel Bom en werd een dansavond gehou den in de Schutse. Mflgens woonlastenonderzoek CNV ZIERIKZEE - De ge meenschappelijke reini gingsdienst Schouwen- Duiveland hanteert voor wat betreft de reinigings rechten nog steeds de hoog ste tarieven van Zeeland. Dat blijkt uit een woon lastenonderzoek van het district Zeëland van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Het goedkoopst is men uit in Reimerswaal. Daar dient per perceel 62,40 betaald te worden. De reinigingsrechten zijn de bedra gen die de gemeenten hun inwoners vragen voor het ophalen van het huis vuil. Reinigingsrechten worderf in al le gemeente geheven. Wel is de grond slag waarop de heffing gebaseerd wordt verschillend. De meeste ge meenten hebben gekozen voor een heffing per perceel ofwel huis. Dit on geacht het aantal bewoners van het huis. Goedkoper In een aantal zeeuwse gemeenten gaat men uit van een bewonershef fing. Alleenwonenden hoeven in Domburg slechts 59,05 te betalen. Wonen er meerdere mensen in een huis dan betaalt men daar 88,95. In Tholen zijn alleenstaanden net nog iets goedkoper uit. Zij betalen daar 56,40 terwijl voor een huishouden dat bestaat uit meerdere mensen 75,00 in rekening wordt gebracht. Op Schouwen-Duiveland dient ruim twee keer zoveel aan reinigings rechten betaald te worden dan in Reimerswaal. Voor één rolemmer dient men op Schouwen-Duiveland jaarlijks 134,40 op tafel te leggen. Ook in de gemeente Goes gelden forse tarieven. Daar kost het ophalen van hethuisvuil de bewoners, per perceel, jaarlijks 126,-. Huishou dens bestaande uit meer dan twee personen zijn dat bedrag ook in Hulst kwijt. Grote gemeenten als Middel burg en Vlissingen zijn weereen stuk goedkoper met respectievelijk een ta- •rief van 72,- en 72,20. Slechts in één gemeente in Zeeland is het tarief verlaagd en wel van 105,- naar f 99,- per perceel. In alle andere gemeenten is het tarief hoger geworden. Rioolrechten Ihgenover die hoge reinigingsrech ten op Schouwen-Duiveland staat het feit dat men op het voormalige eiland alleen in de gemeente Westerschou- wen rioolrechten hoeft te betalen. Huis-eigenaren betalen daar 72,50 per jaar. Bij de lage reinigingsrechten in Reimerswaal 62,40) dient een be drag van 54,- opgeteld te worden zo dat men daar in totaal op 116,40 uit komt. ZIERIKZEE - Het plan van H. W. W. Dikmans uit Zierikzee voor de vestiging van een markthal in de panden Meelstraat 28 en 30 staat we derom op de agenda van de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening. De vergadering wordt ge houden in het stadhuis op maandag 5 maart en begint om 19.30 uur. Het verzoek van Dikmans aan de gemeente om medewerking te verle nen aan zijn plannen is al eerder aan de orde geweest in de commissie ruimtelijke ordening. Toen kwam men echter niet tot een advies aan het college. Besloten werd het voorstel aan te houden tot een volgende verga dering om een en ander eerst wat na der te bekijken. Steun Inmiddels heeft, zö blijkt uit de toelichting, op het agendapunt, het bestuur van de Ondernemersvereni ging Mol-Melkmarkt zich achter de plannen van Dikmans geschaard. Zij verwacht dat de markthal een posi- Wie in Westerschouwen een huis bezit en daar ook nog eens zelf in woont is het duurst uit. Naast de 134,40 voor de rolemmer dient daar 72,50 aan rioolrechten betaald te worden.Hetgeen neerkomt op een totaalbedrag van 206,90. Goes blijkt ook prijzig. Naast 126,- aan reinigingsrechten dient een eigenaar/bewoner van een huis daar ook nog 70,- te betalen hetgeen neerkomt op een totaalbedrag van 197,-. Voor wat betreft reinigings rechten én rioolrechten woont men het goedkoopst in Wissenkerke. Ri oolrechten hoeven daar niet betaald te worden en het tarief voor wat be treft de i'einigingsrechten bedraagt 66,60 per perceel. tieve invloed zal hebben op het win- kelgebeuren in en op de Melkmarkt. Ook aan de orde komt tijdens de vergadering van de commissie de premieregeling voor bedrijfsvesti ging in Zierikzee. Deze regeling trad maart vorig jaar in werking en inmiddels is een evalu atie gemaakt over de periode van maart '89 tot en met 1 januari 1990. De raad wordt haar mening gevraagd over de premieregeling. Als laatste agendapunt komt de nieuwbouw in de sociale sector in 1990 aan de orde. Zestien woningen Blijkens de toelichting van het col lege is woningbouwvereniging Beter Wonen van plan in 1990 in Zierikzee zestien woningen in de sociale sector te bouwen. Het gaat om vervangende nieuwbouw van tien woningen aan de Raveslootstraat, nieuwbouw van twee woningen aan de Manhuisstraat en vervangende nieuwbouw van 4 woningen aan de Beddeweeg. Ondernemersvereniging Mol-Melkmarkt 'steunt Dikmans name aan de route. „Dat is een hoog gemiddelde maar Zierikzee is na tuurlijk een vrij aantrekkelijk plaatsje". De stroom bezoekers groei de tot half drie nog aan tot ruim 1300. „En daarna was het gebeurd. Tot vier uur begonnen nog maar enkele men sen aan de route". Lensink stelde vast dat vooral veel gezinnen zich meld den. En ook opvallend veel Engelsen. „Die zien we de laatste tijd steeds bij de Ontdek je plekje wandelingen. Nederland ontdekken Tot de trouwe deelnemers aan de wandelingen hoort ook het echtpaar Den "Ibom uit Delft. „Ja, we zijn van morgen vanuit Delft naar Zierikzee tereden voor deze wandeling. Dat oen we altijd. In twee jaar tijd heb ben we op deze manier al zo'n 80 plaatsen in Nederland bezocht. We reizen yeel. Maar in je eigen land ga je niet zo gauw op vakantie. Dit is een mogelijkheid om in de weekends je eigen land toch te leren kennen. Bo vendien is zo'n zondag wandelen goed voor ons beiden en je hebt een doel". Dat doel wordt nog versterkt door dat mevrouw Den Toom van elke plaats die het echtpaar bezoekt een fotoserie maakt en in een album plakt. „Sommige foto's die heel mooi zijn sturen we naar de Avro en we zoeken ook contact met de regisseur van Ontdek je Plekje om het boek te laten zien". Het echtpaar Den Toom kwam voor het eerst in Zierikzee. „We kenden het alleen van de waters noodramp en door de voorinformatie die we op televisie zagen. Het is een heel mooi stadje met die bruggen, poorten en de haven". ZIERIKZEE - Maandag 5 maart vergadert de commissie sociale za ken van de gemeente Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 16.00 uur. Op de agenda van de commissiever gadering slechts twee punten. Aller eerst wordt aandacht gevraagd voor het streven van het bestuur van de In tergemeentelijke Sociale Dienst om in de loop van 1991 een nieuw auto matiseringssysteem aan te schaffen. Vervolgens kon t als tweede en laat ste agendapunt de opvang en begelei ding van asielzoekers aan de orde. Jn verband met een toename van het aantal asielzoekers wil de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening haar personeelsbestand uitbreiden met een part-time maatschappelijk werker. Belangstellende zijn welkom bij de vergadering. Voorafgaand aan elk agendapunt mag het aanwezige publiek het woord voeren. ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam heeft een prijsvraag uitge schreven ter verbetering van het Rot terdamse milieu. Het beste idee wordt beloond met 10.000 gulden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Ongeveer 1300 mensen uit heel Nederland verkennen de Zierikzeese binnenstad naar aanleiding van televisie-uitzending Ontdek je plekje Dat bleek inderdaad het geval te zijn. „We hebben al zo vaak bij de Noord- en Zuidhavenpoort gekeken, maar we wisten nooit dat daar van oudsher de burgemeester van Zierik zee in woont. En van dat beeldje ach ter de poort hebben we al diverse fo to's gemaakt met onze kinderen erbij. Maar we wisten nooit dat het was ge maakt naar aanleiding van de wa tersnoodramp in 1953. Het zijn maar simpele dingen, maar toch leuk om te weten". De Ontdek je plekje wandelroute liep vanaf het VVV-kantoor via het Havenpark naar het poortencomplex naar de Oude Haven. Dan via de Karsteil en een stukje Sint Domus- straat langs de Venkelstraat naar de Nieuwe Haven. Door de Nieuwe Bo- gerdstraat en het Visstraatje naar het Gravensteen en via Mol, Dam en Meelstraat naar de Dikke Toren. Door de Poststraat en Appelmarkt kwam men weer terug op net Haven plein. Mevrouw A. van Delft uit het Noord-Brabantse Goirle maakte de Ontdek je plekje wandeling samen met haar dochter Leontien. „We zijn op de fiets vanuit Zonnemaire naar Zierikzee gekomen. We logeren daar bij mijn broer. Tben we de televisie uitzending zagen leek het ons leuk om onze zondagmiddag met zo'n wan deling te vullen". Beide dames heb ben er geen spijt van. „Je ziet allerlei punten en plekjes waar je anders niet komt. We hebben ook de Dikke Tb ren beklommen. We konden de Zeeland- brug zien en Zonnemaire, want het was heel helder weer". Minder gastvrij Behalve de Dikke Tbren was ook het Maritiem Museum in het Graven steen open ten behoeve van de deelne mers aan de Ontdek je plekje wandel route. Minder gastvrij oogde het Havenplein met zijn opengebroken wegdek in het kader van de re construering van de binnenstad. En het vismarktje aan de Sint Domus- straat, waarvan wel een hele be schrijving met historische details was opgenomen in de route, bleek in de praktijk het uiterlijk van een bouwplaats te hebben. Desondanks kwam er bij het VVV- kantoor geen enkele opmerking of klacht binnen over die overlast van bouwactiviteiten. „De mensen ko men enthousiast terug van de route om hun vragenformulier in te leve ren. Een behoorlijk aantal van hen neemt folders mee yan Zierikzee orn hier later nog eens terug te komen op vakantie", aldus Avro-gastvrouw Hannekc Lensink uit Hilversum. Zij vertelde dat zich voor twee uur al meer dan 1000 bezoekers hadden gemeld in het WV-kantoor voor deel ZIERIKZEE - In tegenstelling tot andere zondagmiddagen maakte de oude binnen stad van Zierikzee gisteren, zondag, bepaald geen uitgestorven indruk. Ruim 1300 mensen slenterden in kleine groepjes langs de oude monumenten. Vaak hardop voorle zend uit de service-brief van de Avro en stilstaand om de bijzonderheden over Zierik zee, die daarin stonden vermeld, zelf te ontdekken aan de monumentengevels van de 'stad met de rijke maritieme historie'. Het waren de deelnemers aan de wandelroute Ondek je plekje. Men sen uit allerlei plaatsen uit Neder land, maar ook uit Duitsland, Enge land en België, die naar Zierikzee kwamen om met eigen ogen te zien wat afgelopen woensdag over Zierik zee werd uitgezonden in het Avro televisie-programma Ontdek je plek je. 1300 wandelaars Tussen 12.00 en 16.00 uur ontvingen de Avro-gastvrouwen, die in het VVV- kantoor aan het Havenpark zaten, ruim 1300 belangstellenden. Zij kre gen een plattegrond van Zierikzee waarop een speciale Ontdek je plekje route was aangegeven, plus een be schrijving van de bezienswaardig heden langs die route en een vragen formulier over historische bijzonder heden. Dat formulier gaf kans op het winnen van een fiets wanneer het voor vier uur weer werd ingeleverd in het WV-kantoor. Voor veel mensen bleek het aanspreken van inwoners van Zierikzee de enige mogelijkheid te zijn om binnen enkele uren het ant woord te vinden op vragen als: wan neer de jaarlijkse paardenmarkt in Zierikzee plaatsvindt en van wie Zie rikzee het carillon in de stadhuisto ren heeft gekregen en waarom. De antwoorden op die vragen wa ren namelijk niet terug te vinden in de informatie bij de routebeschrij ving. Maar dat deerde de meeste be zoekers niet. Zij hadden genoeg aan de sfeer van de oude binnenstad waarin zij in het zonnetje konden rondlopen en aan de interessante in formatie die bij de routebeschrijving was opgenomen. Want zelfs voor mensen die vaker in Zierikzee rondlopen bleek die nog veel nieuwe wetenswaardigheden te bevatten. Bijvoorbeeld voor het echt paar Smeerdijk uit het Gelderse Wars veld. „Wij hebben een vakantie huisje in Ouwerkerk en daarom ko men we hier vaker. We hebben de televisie-uitzending gezien en omdat we vanwege de voorjaarsvakantie toch hier in de buurt waren wilden we een keer meelopen om te kijken of je met dergelijke wandelingen nog nieuwe ontdekkingen doet". Meer dan 1300 mensen namen deel aan de Ontdek je plekje-wandelroute zondag in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3