Boeren gaan door met aktie m mm m WATERSTANDEN HUU PIL DEURLOO B Raad van Kerken vraagt aandacht voor problemen van landbouwers Recordjaar voor reddings maatschappijen Elektriciteits verbruik stijgt met bijna 4 procent Grieks schip aan de grond bij Vlissingen Burgemeester Middelburg heropent Holografie- museum „Bonn biedt DDR omwisse- lingskoers aan van 1 op 1" Twintig maanden cel voor vuren op bewoonde caravan 2 GRONINGEN - Zeven gemeenten uit de provincie Groningen hebben alle een brief gestuurd aan premier Lubbers waarin zij aandringen of fi nanciële steun voor de akkerbou wers. Beerta, Scheema, Ulrum, Hefs- huizen, Zuidhoord, Loppersum en Delfzijl vrezen dat een verslechtering van de landbouw negatieve gevolgen zal hebben voor de hele streek. ZIERIKZEE - In een brief aan alle kerkeraden en parochieraden van de bij de provinciale Raad van Kerken in Zeeland aangesloten kerken heeft de raad bijzondere aandacht ge vraagd voor de grote problemen waarin vele landbouwers op het ogenblik verkeren. Nu de werkers in de landbouw en hun gezinnen het extra moeilijk heb ben door de ontwikkelingen op Euro pees en mondiaal niveau wordt de kerk- en parochieraden gevraagd hen in het bijzonder te gedenken in pasto raal opzicht en in de gebeden. In de brief wordt ook gewezen op de mi lieuproblematiek die de landbouw voor bijzondere vragen stelt. Mens en natuur ,,Zij die werken in de landbouw dragen er zorg voor dat wordt voor zien in zeer primaire levensvoorwaar den van de mens en ook van de na tuur. Zij brengen direct en duidelijk de opdracht in praktijk om de aard bodem te bewerken", aldus de brief. Daarin wordt er nog aan herinnerd dat binnenkort tijdens de biddag voor gewas en arbeid of op de zondag van de arbeid weer op een bijzondere wjze de aandacht zal worden geves tigd op de vruchten van de aarde en het werk van de mens. Dat daarbij in kerkdiensten, vie ringen en samenkomsten nadrukke lijk stil wordt gestaan is een belijde nis van onze afhankelijkheid van God's goedheid en zegen, zo wordt gezegd. Eerder was in een vergadering van de Raad van Kerken uitvoerig ge sproken over de grote nood waarin vele agrariërs, ook in Zeeland, verke ren. Dit gebeurde naar aanleiding van een brief die de stuurgroep Dienst in de Industriële Samenleving- vanwege de Kerken (DISK) had ge schreven over de landbouwproblema tiek. Gewezen werd daarbij op een in november 1988 verschenen rapport van de studiegroep landbouw van de Nederlandse Raad van Kerken onder de titel Kerken en Landbouw. De stuurgroep DISK acht het van belang dat de provinciale Raad van Kerken fungeert als stimulator en coördina tor van het gesprek binnen de kerken over de landbouwvraagstukken. ZIERIKZEE - De twee red dingsmaatschappijen in ons land, KNZHRM en KZHMRS, hebben vo rig jaar recordaantal reddingen moe ten verrichten. Oorzaak was het mooie zomerweer, dat grote aantal len onervaren watersporters naar het „grote water" lokte. De KNZHRM die met 34 reddings boten de kust ten noorden van Sche- veningen alsmede het IJsselmeer bestrijkt, moest vorig jaar 456 keer uitvaren. Daarbij werden uiteinde lijk 760 mensen uit gevaar bevrijd. Tbn zuiden van Scheveningen (in clusief de Zeeuwse stromen) moest de KZHMRS met haar acht schepen 226 keer voor een redding in actie komen. De boten brachten 343 personen be houden aan wal. Niet alle keren dat werd uitgevaren, moest worden inge grepen. Soms was het loos alarm of kon het schip in nood zichzelf in vei ligheid brengen. Het laatste recordjaar van de Noor delijke Reddingsmaatschappij was 1985. Toen was het slecht zomerweer. De zuidelijke collega's hadden tot nog toe 1987 als topjaar in de boeken staan, eveneens een mooie zomer. De reddingsmaatschappijen zeggen dat het leeuwendeel van de redding soperaties moet worden toegeschre ven aan het toenemend aantal sur fers, zeilers en sportvissers dat door te weinig ervaring in moeilijkheden raakt. Met name voor de surfers, „die te genwoordig het hele jaar door en zelfs met windkracht tien" uitvaren, moeten de reddingboten steeds vaker het ruime sop kiezen. De cijfers van de reddingsmaatschappijen omvat ten niet de reddingsacties van sche pen van de marine en kustwacht. De kustwacht brengt deze momenteel in kaart. ZIERIKZEE - Net als vorige week zullen ook deze week de akkerbowers aktie voeren voor verhoging van de graanprijzen. Dat hebben de boeren zondagmiddag bekend ge maakt. Volgens de boeren heeft het gesprek met ministerpresident Lubbers volstrekt onvoldoende opgeleverd. De boeren hebben inmiddels een 14 man sterk coördinatieco mité gevormd waarin afgevaardigden uit Friesland, Flevoland, Zeeland en Groningen zitting hebben. De boeren willen proberen hun akties deze week zo publieksvriende lijk mogelijk te houden, zo liet men weten. Vanochtend, maandagochtend, zijn uit Fle voland en Friesland weer boeren op pad gegaan om verder te gaan met akties. De laat ste berichten volgen hieronder. Acties zoals die vorige week werden gevoerd, gaan deze week door. ArchieffotoJoop van Houdt). Actievoerende akkerbouwers be letten het personeel van de rijkskan toren aan de Kempkensberg in Gro ningen sinds maandagmorgen de gebouwen binnen te gaan. Honder den ambtenaren van onder andere het Arbeidsbureau en de infotmatise- ringsbank zijn daardoor maar weer naar huis gegaan. Ook de belasting- kantorena in Groningen, Delfzijl, Hoogezand, Winschoten én Veendam zijn volkomen geblokkeerd. De grensovergang bij Ter Apel en de dou ane bij Delfzijl zijn door de boeren versperd. Naar verwachting zullen de andere grensovergangen in de loop van de ochtend geblokkeerd worden. Demonstrerende boeren hebben maandagochtend met ongeveer 140 tractoren alle vijf de toegangswegen naar de VAM afgesloten. De boeren willen de blokkade een week volhou den, zo heeft een woordvoerder mee gedeeld. Bij het huisvuilverwer- kingsbedrijf kan als gevolg van de blokkade geen vuilnis meer gelost worden. Het actiekomité van Groningse ak kerbouwers heeft aangekondigd van daag, maandag, de acties in stad en provincie Groningen voort te zetten. Ze zullen soortgelijke acties op touw zetten als in de afgelopen week. maar dan in verscherpte vorm. Bij de grensovergangen verwachten ze daar bij meer steun van hun Westduitse collega's. Demonstrerende Drentse boeren hebben maandagochtend omstreeks acht uur de grensovergang Zwarte- meer geblokkeerd. IN Emmen zijn sinds maandagochtend diverse over heidsgebouwen, waaronder het GAK en defensiegebouwen, geblokkeerd. IN Assen hebben de boeren de rijk-N kantoren aan de Mandemaat onbe reikbaar gemaakt. Daar staan onder meer het belastingkantoor en een vestiging van het ministerie van landbouw. De demonstrerende boeren zullen het bezoek van de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Genscher dinsdag aan Den Haag aangrijpen voor acties. Dat heeft de actieleiding zondag bekendgemaakt. Over de wij ze waarop actie wordt gevoerd lieten de akkerbouwers zich niet uit. De Haagse politie verklaarde desge vraagd dat vooralsnog de actievoer ders geen strobreed in de weg wordt gelegd. Een eventueel politie ingrij pen zal afhangen van de vorm waarin de acties zullen plaatsvinden. Wan neer de grens van het ontoelaatbare wordt bereikt, daar wil de politie zich nu niet over uit laten. Daarover •wordt regelmatig overleg gevoerd tussen de politie, de hoofdofficier van justitie en de burgemeester. Het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond (NCOV) heeft zon dagavond een beroep gedaan op de actievoerende boeren om collega ondernemers in het midden- en klein bedrijf zoals bakkers, levensmidde- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge f Springtij: 27 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 februari 04.55 163 11.00 -171 17.25 177 23.05 -132 27 februari 03.10 180 09.25 -177 m 15.25 198 21.35 -138 27 februari 05.30 173 10.55 -180 17.50 189 23.10 -142 27 februari 04.55 191 11.00 -186 17.20 204 23.10 -149 lenbedrijven en urgent zakelijk ver- keeer, niet de dupe te laten worden van de acties. Het NCOV zegt wel be grip te hebben voor de nijpende si- tuatiè waarin een groot deel van de Nederlandse akkerbouwers kenne lijk verkeert. Sanerings- en herstruc tureringsprocessen snijden namelijk diep in de (gezins-)bedrijven in. Deze problematiek is juist een organisatie als het onze niet vreemd, aldus de NCOV. Minister Braks van landbouw, na tuurbeheer en visserij kan geen enke le waardering of begrip opbrengen voor mogelijke blokkades door ak kerbouwers van meelfabrieken om de broodproduktie te ontwrichten. De bewindsman hoopt dat actievoer ders die dit van plan zijn zich nog een keer zullen beraden, aldus een woordvoerder. Fungerend voorzitter drs. J. Mares van de drie centrale landbouworganisaties heeft terug houdend gereageerd. Als de actie voerder .de meelfabrieken feitelijk blokkeren is dat niet te aanvaarden, meent hij. Een dergelijke actie past niet in het voornemen publieks- vriendleijke acties te voeren die geen schade of hinder veroorzaken. Er zijn maandag acties te verwach ten bij de broodfabrieken in Fries land. In welke vorm dat zal zijn wilde men niet zeggen. De broodfabrieken worden als doelwit genomen, omdat „boeren die het graan produceren slechts het kapje van een brood krij gen". De boeren zeggen elke dag ac ties te zullen voeren om zo aan het eind van de week naar een climax toe te werken. Een blokkade van Schiphol in de loop van de week wordt niet uitgeslo ten. De actievoerende boeren komen ook maandag weer bijeen in Emme- loord. In Groningen, Winschoten, Veendam en Hoogeveen worden maandag alle overheidsgebouwen ge barricadeerd zoals dat vrijdag in Leeuwarden al gebeurde. Ook de grensovergangen worden geblok keerd samen met Duitse collegaboe- ren. De actievoerende akkerbouwers hebben voor maandag acties aange kondigd van enkele honderden boe rinnen in de Friese steden. Volgens E. Vogels van het Friese actiecomité gaat het hier om publieksvriendelij ke demonstraties. Wat er precies op stapel staat wilde hij niet kwijt. „De mensen kunnen zien dat ook onze vrouwen achter de acties staan een dat het niet alleen gaat om boeren op tractoren". De akkerbouwers gaan maandag in het begin van de middag actie voe ren bij de ministeries van Financiën (Korte Voorhout) en Verkeer en Wa terstaat (Plesmanweg). De actievoer ders zijn maandagmorgen afgereisd naar Pijnacker. Zij hebben hun trek kers daar vorige week vrijdag gestald. De woordvoerder verwacht de actievoerders om ongeveer elf uur in Pijnacker. Vandaar rijden zij de 150 trekkers via binnenwegen naar Den Haag. Ruim twintig actievoerende ak kerbouwers hebben maandagmorgen de toegang tot de vuilstortplaats de Weverpolder bij Oosterwolde geblok keerd. De actie duurt de hele dag. Omstreeeks 13.00 uur maandagmid dag gaan boerinnen in verscheidene Friese steden de straat op om pam fletten uit te delen. In Friesland wor den maandag geen broodfabrieken geblokkeerd, aldus actievoerder E. Twintig boeren uit Noord-Holland voeren sinds maandagochtend half negen actie bij het Provinciehuis in Haarlem. De boeren eisen een ge sprek met Commissaris van de Ko ningin R. de Wit. De actievoerders hebben hun tractoren vlak voor de in gang van het Provinciehuis gepar keerd. Volgens de politie is de actie tot dusverre ordelijk verlopen. Om te voorkomen dat de akkerbouwers de binnentuin binnenrijden, zijn de toe gangshekken van het Provinciéhuis hermetich afgesloten. Akkerbouwers uit Zeeuws- Vlaanderen hebben voor maandag middag een protestactie gepland bij het districtskantoor van het ministe rie van landbouw in IJzendijke. Om 14.00 uur willen zij' de bevol king hier een overzicht geven van de inkomsten van de agrariërs bij de huidige graanprijzen en de stuatie wanneer deze prijzen nog verder da len. Volgens een woordvoerder van de akkerbouwers in Zeeuws-Vlaanderen zullen de komende tijd dagelijks ac ties plaatsvinden die steeds een dag tevoren worden aangekondigd. Maandagochtend voor tien uur vindt in het Landbouwhuis in Goes een ver gadering plaats waar de acties in Zee land gecoördineerd worden. Zeeuwse akkerbouwers hebben een voor maandagmiddag geplande actie bij de Zeelandbrug in verband met de storm afgeblazen. Volgens een woordvoerster beraden de coördina toren zich momnteel in het Land- bouwhuis in Goes over acties voor dinsdag. Het plan voor maandag was om vanaf 13.00 uur de Zeelandbrug tolvrij te maken door het blokkeren van de tolhuisjes. De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, R. de Wit, heeft vanochtend, maandagochtend, in een gesprek steun toegezegd aan actie- voererende Noordhollandse akker bouwers. De Wit beloofde de eisen van de boeren ter sprake te zullen brengen tijdens het maandelijks overleg tussen de Commissarissen van de Koningin en minister Dales van binnenlandse zaken, dat vandaag in Den Haag wordt gehouden. ARNHEM - Het totale elektrici teitsverbruik in Nederland is in 1989 met bijna 4 procent toegenomen. Dat heeft de VEEN (Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland) bekend gemaakt. Het toegenomen gebruik van spaar lampen is volgens de VEEN nog on voldoende om deze stijging te com penseren. De stijging was het sterkst in het bedrijfsleven. Daar nam de totale groei toe met 4,5 procent. In de in dustriële sector was vooral de voe- dings- en genotmiddelenindustrie daarvoor verantwoordelijk: daar is een groei van 7,5 procent geconsta teerd. Huishoudens hebben in 1989 ruim 2 procent meer stroom ver bruikt. De VEEN schrijft die laatste stij ging toe aan het toegenomen gebruik van elektrische apparaten zoals per sonal computers, wasdrogers, diep vriezers en grill-bakovens. Daarnaast is volgens de VEEN het grotere aan tal huishoudens een oorzaak voor het stijgende gebruik van elektriciteit. DEN HAAG - Nasiballen cn bami schijven zijn minder vet dan vaak wordt gedacht. De microbilogische gesteldheid van deze produkten is over het algemeen ook in orde. Het eten van deze snacks zal vrijwel nooit leiden tot voedselvergiftiging of in fecties. DEN HAAG - PTT Post geeft op 3 april drie zomerzegels uit die als the ma „het weer" hebben. Dit heeft PTT Post bekend gemaakt. Aanleiding voor het gebruik van het weer als the ma is het feit dat het op 3 februari 100 jaar geleden was dat prof. dr. C. H. D. Buys Ballot, de grondlegger van het KNMI, overleed. DEN HAAG - Minister Braks (na tuurbeheer) en staatssecretaris Buk man (economische zaken) willen dat er vanaf 1995 in Nederland alleen tro pisch hout wordt ingevoerd uit lan den die proberen hun bossen te be houden. Dat staat in het „voorlopig regeringsstandpunt tropisch regen- woud". OEGSTGEEST - De oudpapier- prijs, die sinds oktober vorig jaar verschillende malen is verlaagd, is nu op een minimumniveau beland. Door de toeneming van de invoer vanuit Duitsland en Amerika wordt de Ne derlandse oudpapapierhandel gecon fronteerd met lage prijzen en stijgen de voorraden, aldus de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papierafvallen NVGP. VLISSINGEN - Het Griekse schip Senicoli Sierra (9600 bruto ton) is vanmorgen, maandag, even ten zui den van het ankergebied van Vlissin gen aan de grond gelopen. Volgeris een woordvoerder van het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken in Vlissingen is het schip als gevolg van de storm op drift geraakt. Het gaat volgens de woordvoerder vermoedelijk om een vrachtschip. De aard van de lading is nog niet be kend. Er zal geprobeerd worden een loods aan boord te krijgen. MIDDELBURG - Burgemeester mr. C. Rutten van Middelburg heeft het Holografiemuseum in zijn ge meente heropend. Na een slui tingsperiode van bijna een half jaar is het enige museum op dit gebied in Nederland met een uitgebreide col lectie opnieuw voor het publiek toe gankelijk. Volgens een woordvoerder van de Stichting 3d Museum voor Hologra fie en Stereografie Dennis Gabor in Middelburg is de permanente ten toonstelling met vijftig hologram men uitgebreid tot 250. Hieronder vallen vijfentwintig meerkleurenho- logrammen. i „Dit zijn eenmalige werken die via een kostbaar proces tot stand zijn ge komen'* legt de woordvoerder uit. Tachtig procent van de collectie van het Middelburgs museum is bij de huidige inrichting vernieuwd. Het Holografiemuseum sloot vorig jaar na organisatorische en financië le problemen. Steun van de gemeente Middelburg zette de zaak weer op po ten. WASHINGTON - De Westduitse re gering heeft het voorlopige besluit genomen om bij de vorming van een monetaire unie met de DDR een koers voor - omwisseling van Ost- Marken in D-Marken aan te bieden van 1 op 1. Dit heeft de Amerikaanse krant Washington Post gemeld op ba sis van informatie uit regeringskrin gen. Bonn is van oordeel dat het aanbie den van deze gunstige koers de enige manier is om te voorkomen dat mil joenen DDR-burgers naar de Bonds republiek komen, aldus de krant. De DDR hanteert op het ogenblik een officiële koers van drie Ostmark per D-Mark, maar op straat moet voor een Westduitse Mark acht a ne gen Ostmark worden betaald. Er is in de DDR in totaal naar schatting 180 miljard Ost-Mark in omloop. Volgens de Washington Post is er binnen de Westduitse regering steeds meer steun voor een oplossing waar bij DDR-burgers in eerste instantie slechts een deel van hun spaartegoe den tegen de gunstige koers kunnen omwisselen om het inflatiegevaar be perkt te houden. Gedacht wordt aan 1.000 tot 5.000 Mark per huishouding. De rest van het spaargeld zou dan na één of twee jaar kunnen worden om gewisseld. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 36-jarige L. J. D. uit Kloosterzandc conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. D. schoot 16 augustus vorig jaar in het woonwagenkamp waar hij woont, meerdere keren met een geweer op een caravan waarin zich op dat tijS- stip drie volwassenen en twee kinde ren bevonden. Omdat zij op de vloer van de caravan zijn gaan liggen raak te geen van hen gewond. Tussen een van de mannen in de ca ravan, G. G. en D. bestond al lange tijd een vete De kinderen van D. zou den regelmatig door G. worden lastiggevallen. In de nacht van 15 op 16 augustus escaleerde de ruzie. D. ontkende te hebben geschoten. Tech nisch onderzoek wees echter uit dat in caravan en interieur kogelgaten za ten. In de omgeving zijn verder kogel hulzen gevonden. De rechtbank acht te bewezen dat D. in de bewuste nacht gericht op personen heeft geschoten. Tot en met 26 februari Zierikzee Tentoonstelling reddingswezen Ne derland. Openbare bibliotheek De Stolpe. Van 14.00 tot 17.00 uur behal ve op dinsdag en zondag. Op donder dag en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en op maandag en donderdag van 18.30 tot 20.00 uur. Van zaterdag 24 februari tot en met zaterdag 3 maart Zierikzee Maritiem museum open. Van 10.00 tot 17.00 uur. (Zondag van 12.00 tot 17.00 uur.) Van 24 februari tot en met 17 maart Burgh-Haamstede Expositie in Bewaerschole van Elly Mes en Ans Dalderup. Maandag 26 februari Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool. Van 19.00 tot 21.00 uur. Raadsvergadering in raadzaal. Stad huis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Commissie onderwijs in stadhuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Fam. Van der Linde, Baalpapenweg 2. Van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 27 februari Kerkwerve Openbare vergadering algemeen be stuur Reinigingsdienst. Kantoor Rei nigingsdienst. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 28 februari Zierikzee NCVB-b ij eenkomst voor ouderen in Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Scharendijke Vergadering Stichting Welzijn Oude ren in de Putmeet. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst afdeling Duiveland NBvP Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 3 maart Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Jubileumreceptie reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland in Huis van Nassau. 16.00-17.30 uur. Burgh-Haamstede Bingo in de Schutse, Klaverjasclub Haamstede. 20.00 uur. Ellemeet Strao-viering, verzamelen op het dorpsplein. 12.30 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering Con Amore plus to neel in dorpshuis. 14.00 uur. Zondag 4 maart Zierikzee Kattententoonstelling Pro-kat in On derdak. 10.00-18.00 uur. Maandag 5 maart Zierikzee Openbare vergadering adviescom missie Sociale Zaken. Raadzaal stad huis. 16.00 uur. Openbare vergadering adviescom missie RO. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 6 maart Zierikzee Verloting kooi Eendracht. Trouwzaal stadhuis. 16.30 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Opname EO-radioprogramma Bij u op de koffie. Christelijke Gerefor meerde kerk, Zevengetijstraat. 09.30 tot 11.30 uur. Symposium over ouderenbeleid op Schouwen-Duiveland in de Concert zaal. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2