'Dit is de warmste Strao die ik ooit heb meegemaakt' 'Op de kermis is het fijn, je moet eens komen kijken' JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw zware storm Veerdiensten uit de vaart WA> ZRJh PÊ Bitr Snelheids controle in bebouwde kom GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24700 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1689) Acties Rechten Tachtig Problemen t Op tal van plaatsen gaan de boeren door met De Schouwen-Duivelander betaalt volgens het Fanfarekorps Con Amore in Noordgouwe be Opeenstapeling van problemen voor in degra Wijsheid is beter dan kracht. hun acties tegen het EG-beleid. (Pag. 2). CNV in Zeeland te veel reinigingsrechten. (Pag. 3). staat tachtig jaar. (Pag. 4). datienood verkerend DFS. (Pag. 6). Prediker ZIER1KZEE - De storm die sinds vannacht over Nederland trekt is het gevolg van een depressie die met 950 millibar zelfs nog wat dieper is dan de storm van 25 januari. Maar de kern van de storm bevindt zich op grotere afstand van Nederland aldus het KNMI. Vanmorgen (maandag) werd op Neeltje Jans een windkracht van bij na elf Beaufort geregistreerd. M. Klop van Rijkswaterstaat vertelde dat vanmorgen om 05.00 uur de alarmfase is ingegaan. Dat houdt in dat het volledige beslisteam naar het Topshuis kwam in verband met mo gelijke sluiting van de kering. Vol gens Klop zit het er niet in dat storm vloedkering vandaag moet worden gesloten. „Vanmiddag om 14.50 uur is het hoog water. We verwachten dat de waterstand dan 2.55 meter zal zijn. Ruim onder de waterhoogte van 3.00 meter plus NAP die wordt gebruikt als criterium voor sluiting. De storm was wel aanleiding om een beperking op te leggen aan het verkeer dat over de kering wilde. De personenauto's mochten niet harder rijden dan 50 ki lometer per uur en voor vrachtauto's, caravans en auto's met aanhangwa gens werd de weg verboden gebied. De Zeelandbrug was bij het ter perse gaan van deze editie nog open en de brandweer van Westerschouwen moest uitrukken voor hulpverlening in Serooskerke waar het dak van een huis dreigde te waaien. Ook in Zonnemaire moest de Brouwse brandweer in actie komen in verband met een keet van Rijkswa terstaat die gevaar liep in te storten. MIDDELBURG - De veerdiensten Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens over de Wester- schelde zijn vanochtend (maandag ochtend) uit de vaart genomen in ver band met de storm. Dit deelde Rijkswaterstaat mee. Ook in Zeeland komen bij de poli tie veel meldingen binnen over omge vallen bomen, omver gewaaide cara vans en rondvliegende dakpannen. 250 schröösels van Kees de Kraker binnen een half uur uitverkocht BURGH-HAAMSTEDE - „Dit is de warmste Strao die ik ooit heb meegemaakt", riep N. Dambruin uit Burgh-Haamstede uit. En hij kon het weten want het was afgelo pen zaterdag voor de veertigste keer dat hij deelnam aan het Straofeest in zijn woon plaats. In totaal hadden ruim vijftig ruiters hun paarden opgetuigd om deel te nemen aan de folkloristische traditie die in Burgh-Haamstede jaarlijks plaatsvindt zeven we ken voor Pasen. De publieke belangstelling voor het evenement was dit jaar heel groot en dat kwam ongetwijfeld door het schitterende zachte voorjaarsweer van afgelopen zaterdag. „Normaal gesproken is het altijd hartstikke koud bij het Straofeest in Burgh- Haamstede. Nu lijkt het wel of het echt al lente is", aldus enkele leden van het strao-comité dat de organisa tie van het evenement verzorgde. En een van de muzikanten van De Witte van Haemstede liet zelfs weten dat hij het 'zweterig' weer vond. Schroosel Die hoge temperatuur buiten had wel tot gevolg dat enkele honderden mensen de straat opgingen om de ver sierde paardenstoet en de muziek te zien voorbij trekken. En een schroo sel te kopen. Dë belangstelling voor deze tradi tionele lekkernij die maar een keer per jaar, met het Straofeest, wordt gebakken was enorm dit jaar. De ou- .dejaarse ventkar waarmee Kees de Kraker de kruidkoekachtige baksels aan Je man bracht bevatte dit 'jaar 250, door bakker Hogenaar gebak ken schróósels. Die waren binnen een half uur allemaal verkocht. „De ver koop begon om ongeveer 12.00 uur en om half een was er geen schróósel meer te krijgen. Sommige mensen namen ze met acht a negen stuks ge lijk mee". Dat had tot gevolg dat het publiek in Haamstede waar de paardenstoet om 16.00 uur aankwam tevergeefs uit keek naar Kees de Kraker met zijn schrooselkar. „Ieder jaar worden er" weer vijftig schröösels meer gebak ken dan het vorige jaar en ze lijken wel steeds sneller uitverkocht te Het Strao-feest begon om 12.00 uur in Burgh waar de ruiters zich met hun versierde paarden verzamelden aan de Achterweg. Een jury bestaande uit H. van de Klooster, mevrouw Alber- "da en D. Vos liet een keurend oog over de paarden gaan. Later in de middag in hotel Bom werd bekend gemaakt dat Nettie Straayen uit Haamstede naar hun mening haar paard het fraaiste had versierd. Rilana van de Weteringh kreeg de tweede prijs, Mi randa Flohil de derde en Annemieke Pieters de vierde prijs. Het echte Strao-gebeuren, het was sen van de paardevoeten in de zee vond plaats op het strand nabij de overgang bij de rotonde van Westen- schouwen. Ook daar hadden zich ve le tientallen mensen verzameld om niets van het traditionele gebeuren te missen. Na een tocht door bos, duin en polder arriveerde de stoet aan de Meeldijk te Burgh waar al- vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het was echt voorjaarsweer toen de paardevoeten in zee werden gewassen tijdens .het Strao-feest te Burgh- Haamstede (Foto: Joop van Houdt). Hoogste groep Nieuwerkerkse openbare basisschool De Dobbelsteen voert zelfgeschreven musical op NIEUWERKERK - „Op de kermis is het fijn, je moet eens komen kijken. Het is gemaakt voor groot en klein, met niets te vergelijken". Dat zongen de leerlingen van de hoogste groep van de Nieuwerkerkse openbare basis school De Dobbelsteen. Ook de musical de A van Abeltje die zij vrijdagavond opvoerden in het dorpshuis te Nieu- werkerk was 'voor groot en klein en met niets te vergelij ken'. Het ging namelijk om een produk- liedjes werden gemaakt door de voor- tie die door schooldirecteur T. Pro- zitter van de ouderraad mevrouw E. voost zelf werd geschreven terwijl de Kops. „Twee jaar geleden hebben we de musical Abeltje van Annie M. G. Schmidt opgevoerd en dat was een groot succes. Dat heeft mij geïnspi reerd tot het schrijven van een eigen, verhaal over Abeltje", aldus Pro voost. Om acht uur voor de achtbaan En zo ontmoetten Abeltje en zijn vrienden Klaterhoen, meneer Tump en Laura elkaar vrijdagavond op nieuw op het podium van het Nieu werkerkse dorpshuis. „Om acht uur TjfgeftTeMttd R. ,,Op de kermis is het fijn, je moet eens komen kijken". De leerlingen van de openbare basisschool Dobbelsteen voeren de musical A van Abeltje op. (Foto: Joop van Houdt). voor de achtbaan". Want het was een podium dat naar ontwerp van een van de ouders, Nelleke Slootmaker, was omgetoverd tot een kermis. Abeltje en vrienden bezoeken de pof fertjeskraam, de achtbaan en de illu sionist professor Pinsky. Deze laat Laura verdwijnen in de verdwijnkist en in tegenstelling tot de gebruikelij ke gang van zaken bij een goochelaar keert zij niet meer terug. Tijdens hun speurtocht naar Laura komen Abeltje, Klaterhoen en me neer Tump diverse kleurrijke en bij zondere figuren tegen. Twee clown- jes, de Chinese degenslikker Tsjang en de tijgertemmer Lailos. Een fi guur van wie zij vermoeden dat hij meer weet van de verdwijning van Laura. Maar na enkele misverstan den blijkt dat Laura is ontvoerd door haar tante Sophie. Een onaangenaam mens die Laura op een kostschool heeft geplaatst waar ze niets mag en veel heimwee heeft naar haar vrienden. Maar ze hebben inmiddels een plan bedacht om haar te bevrijden. Op de maat van de lambada trekt een lange stoet van kermisfiguren met Abeltje, Klater hoen en meneer Tump voorop er op uit. En natuurlijk is het Abeltje die het juiste plan bedenkt waarmee Laura weer vrij komt. Beetje snel Een sprankelend verhaal dat door de 14 kinderen van groep acht met veel inzet werd gespeeld. Jammer was dat men af en toe wat snel praat te waardoor de tekst niet altijd goed was te verstaan. Maar gelukkig bleef er voor de bijna 300 jeugdige en oude re belangstellenden, die naar het dorpshuis kwamen, nog genoeg an ders over öm van te genieten. De grappige kleding en schmink van de kinderen bijvoorbeeld en de liedjes die werden ingestudeerd onder lei ding van groepsleider John Cevaal. Dc musical A van Abeltje werd op gevoerd in het kader van een jaar lijks terugkerende traditie van de Dobbelsteen. „De kinderen van dc oudste groep, die de school gaan ver laten om naar het voortgezet onder wijs te gaan, voeren elk jaar een mu sical op". Een fenomeen dat bij meer basisscholen op Schouwen-Duive- land voorkomt. „Bij ons is het al ja ren dc traditie om de opvoering in de winter te doen in plaats van aan het eind van het schooljaar. Dat is veel idealer omdat er dan meer tijd en aandacht aan kan worden besteed", aldus de voorzitster vart de ouder raad, E. Knops. Het instuderen van dc musical duurde ongeveer zeven weken en gebeurde onder leiding van groepsleider Harric Friescn. De kle ding werd verzorgd door Ellen van der Linde en een aantal ouders. ZIERIKZEE - Tijdens een snel heidscontrole die vrijdag werd ge houden op twee plaatsen binnen de bebouwde kom van Zierikzee heeft de politie 13 automobilisten bekeurd vanwege het overtreden van de toe gestane maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Vanwege het grote aantal automo bilisten dat zich binnen de bebouwde, kom niet aan de maximum snelheid houdt is de politie van plan om in de naaste toekomst regelmatig controles uit te oefenen. Vrijdag controleerde men van 15.45 tot 17.45 uur langs de Calandweg en van 19.30 tot 21.00 uur aan de Scheepstimmerdijk te Zierik zee. Men bekeurde 13 automobilisten. De hoogste snelheid die op de Ca landweg werd gemeten was 82 kilo meter per uur en op de Scheepstim merdijk 73 kilometer per uur. Verwachting tot dinsdagavond: Buien en westerstorm Aan de kust westerstorm, overigens wisselend bewolkt en buien, moge lijk met hagel en onweer. Minimum temperatuur omstreeks 6 graden, middagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Westenwind, boven land hard tot stormachtig, aan de kust storm. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 maart: •Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 8 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 7 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 27 febr. Zon op 07.31, onder 18.16 Maan op 07.56, onder 21.34 Eerste Kwartier: 4 maart (03.05) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Na een rustige week is de depressie-activiteit weer in volle om vang over onze omgeving gekomen. Het hogedrukgebied dat, vorige week, boven Midden-Europa lag is geheel van de weerkaarten verdwe nen. Een actieve stormdepressie trok vandaag via Engeland, over de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. De wind, bij ons, trok daardoor vanoch tend snel aan tot stormkracht. Ook morgen staat er erg veel wind en hebben we nog steeds last van een westerstorm. Er zijn wel enkele op klaringen', maar er vallen ook nog al wat buien. Mogelijk met hagel en on weer. De minimumtemperatuur van nacht wordt zo'n 6 graden, de mid dagtemperatuur morgen 8 graden. De komende dagen neemt de wind maar heel geleidelijk af. Het blijft uiterst buiig en de middagtempera tuur zakt naar 4 graden. Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwater voorziening naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓ(> SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop ronder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1